Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Καλά όλα αυτά αλλά πρέπει να αποδεσμευτούν τα τέλη κυκλοφορίας από τις ελληνικές πινακίδες, ώστε να πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας (με τους ίδιους κανόνες) και τα ξένης πινακίδας οχήματα που κυκλοφορούν στον ελλαδικό χώρο. Στις διακοπές όλο suv/τζιπ με πινακίδες βουλγαρίας έβλεπα και οι οδηγοί τους δεν ξέρανε καν την γλώσσα...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, JaguarOne said:

Καλά όλα αυτά αλλά πρέπει να αποδεσμευτούν τα τέλη κυκλοφορίας από τις ελληνικές πινακίδες, ώστε να πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας (με τους ίδιους κανόνες) και τα ξένης πινακίδας οχήματα που κυκλοφορούν στον ελλαδικό χώρο. Στις διακοπές όλο suv/τζιπ με πινακίδες βουλγαρίας έβλεπα και οι οδηγοί τους δεν ξέρανε καν την γλώσσα...

Αυτό βέβαια είναι παράβαση του κοινοτικού δικαίου, δεν μπορείς να ζητάς τέλη κυκλοφορίας σε 2 χώρες! Μόνο αν το βάλουν ως διόδια / βινιέτα θα έχουν τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Η βινιετα δεν είναι τέλη κυκλοφορίας. Είναι διόδια. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Τέλη κυκλοφορίας πληρώνω στην χώρα που ανήκει το αυτοκίνητο από τις πινακιδες που φέρει, όχι εκεί που το κυκλοφορώ. Μη τρελαθούμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε από εχτές όταν είναι κρύο το αμάξι κάνει έναν περίεργο θόρυβο όπου σβήνει μετά από λίγο  ....

εδώ το βίντεο ... (μην ασχολείστε με τι λέω εγώ γιατί πολύ πιθανόν λέω μπούρδες , και για αυτό ζητάω από ποιο έμπειρους γνώμες ...)

 

Για πείτε πόσο θα πονέσει η τσέπη μου ώστε να ετοιμάζομε ψυχολογικά ...

(Δευτέρα πρωί το φορτώνω για το συνεργείο)

Link to comment
Share on other sites

1. λάδι έχει? έλεγξε τη στάθμη. ωστήρια είναι πιθανός θόρυβος = 300-500 ευρώ

2. αν είσαι πιο τυχερός κάποιος πολλαπλασιαστής, δεν ξέρω καθόλου αν έχει 1, 2 ή 4, πάντως ο πολλαπλασιαστής δεν φτιάχνει με το ζέσταμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bassplayer said:

....και να ελεγα οτι δεν σου τα ειπα για τη αξιοπιστια των chevrolet.... (δεν μπορω να ακουσω το βιντεο, ειμαι στη δουλεια)

opel moter φοράει , άρα η opel φταίει :D

 

3 hours ago, sotiris said:

1. λάδι έχει? έλεγξε τη στάθμη. ωστήρια είναι πιθανός θόρυβος = 300-500 ευρώ

2. αν είσαι πιο τυχερός κάποιος πολλαπλασιαστής, δεν ξέρω καθόλου αν έχει 1, 2 ή 4, πάντως ο πολλαπλασιαστής δεν φτιάχνει με το ζέσταμα!

το αμάξι το έχω σαν γκόμενα , από όλα είναι εντάξει και νωρίτερα μερικά ...

 

οπότε αύριο με την αυγούλα που θα το φορτώσω στην οδική* ,  να το πάω στο συνεργείο θα έχω πάρει και την βαζελίνη ώστε να το απολαύσω ...

 

*(το αμάξι τσουλάει απλά είπε ο μηχανικός αφού έχεις οδική φέρτο να είναι κρύο να μπορώ να το δουλέψω με την μία , μόλις δω/ακούσω το πρόβλημα , ώστε για να μην περιμένουμε 3 ώρες και βάλε για να κρυώσει)

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ARMAGEDDON said:

το αμάξι το έχω σαν γκόμενα , από όλα είναι εντάξει και νωρίτερα μερικά ...

Άρα αυτοκίνητο που έχει λάδι κλπ. δύσκολο να σου έχει βγάλει μηχανικό πρόβλημα εκτός αν έχεις πάρα πολλά κμ.

 

Απλά αν για κάποιο λόγο δουλεύει σαν τρικύλινδρο, υπάρχει περίπτωση να κάνει τέτοιο θόρυβο. Δύσκολο να σου πει κάποιος μέσω internet. 

Τρικύλινδρο μπορεί να οφείλεται σε πάρα πολλά πράγματα, το πιο κοινό είναι πολλαπλασιαστής, μετά κοιτάς μπουζί, μετά μπεκ, εγκέφαλο και μετά αρχίζει το σκάψιμο.

Από τη στιγμή που δεν έχεις στοκ με ανταλλακτικά να δοκιμάζεις τι φταίει, πας ψάχνοντας.

Νά χει κάψει τη φλάτζα κάπου και να χάνει ελεεινά συμπίεση?

 

Ο μηχανικός που θα στο δει και πιο μεγάλη εμπειρία απο εμάς θα έχει (λογικά) και γνώστης του αντικειμένου θα είναι. Οπότε περιμένουμε την ετυμηγορία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρχικά να πω σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε μαζί μου !

Αύριο θα είναι η μέρα της αλήθειας ...
Επίσης παίδες πριν λίγο που το έβαλα μπροστά για να το παρκάρω ώστε να είναι εύκολο για τον γερανό δεν έκανε θόρυβο και εκεί μετά το έσβησα και το ξανα άνοιξα και έκανε τον ίδιο θόρυβο αλλά όχι τόσο δυνατά ..... Αύριο θα δείξει όπως είπα ...

 

edit @sotiris υποτίθετε ότι έχει κάνει 62.000χλμ , και είναι 1/2/2007 η άδεια

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

βρέθηκε τι ήτανε και μπορώ να πω ότι πρώτη φορά αισθάνθηκα κωλόφαρδος με την σημασία της λέξεως !!!

 

14657748_1563275617031536_287616823_n.jp

 

14619963_1563275757031522_502351213_n.jp

(έφαγε λίγο τον ιμάντα στα πλάγια όσο φένετε στην παραπάνω φωτογραφία) και έφυγε από το σημείο όπο είναι ανάμεσα με την αντλία νερού και του στροφάλου αν δείτε ποιο προσεκτικά υπάρχει μια νέα βίδα στην θέση της ...

 

και ένα hi mothafakaaaaa από την ποιο mothafaka βίδα ever όπου μπορούσε να είχε ΠΗχχχχΞΕΙ  όλο το μοτερ !

14628016_1563275783698186_1078672738_n.j

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

(έφαγε λίγο τον ιμάντα στα πλάγια όσο φένετε στην παραπάνω φωτογραφία) και έφυγε από το σημείο όπο είναι ανάμεσα με την αντλία νερού και του στροφάλου αν δείτε ποιο προσεκτικά υπάρχει μια νέα βίδα στην θέση της ...

 

και ένα hi mothafakaaaaa από την ποιο mothafaka βίδα ever όπου μπορούσε να είχε ΠΗχχχχΞΕΙ  όλο το μοτερ !

Δηλαδη εκοβε βολτες μεσα η βιδα ελευθερη?

Τι κρατα αυτη η βιδα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.