Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Θα σου έλεγα να δεις για UK, αλλά αυτό που τα είχα πάρει εγώ, έχει μόνο competition σειρές... Δεν ξέρω τι θέλεις να βάλεις απάνω.

Ψάξε το λίγο πάντως και Γερμανία. Ήταν μισές τιμές σε αυτά που είχα δει εγώ και με μεταφορικά, τοποθέτηση και ζυγοστάθμιση, πάλι φθηνότερα ήρθαν.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, UltraB said:

Εγώ

Σιγά... Στο ΣΕΦ είναι. Μπαίνεις καραβάκι το πρωί, φτάνεις Πειραιά το μεσημεράκι, βλέπεις το event, μπαίνεις καραβάκι το βραδάκι, φτάνεις ξημερώματα Ηράκλειο. Παίρνεις και καμπίνα να κοιμηθείς και είσαι άρχοντας :p

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Wizard! said:

Σιγά... Στο ΣΕΦ είναι. Μπαίνεις καραβάκι το πρωί, φτάνεις Πειραιά το μεσημεράκι, βλέπεις το event, μπαίνεις καραβάκι το βραδάκι, φτάνεις ξημερώματα Ηράκλειο. Παίρνεις και καμπίνα να κοιμηθείς και είσαι άρχοντας :p

Εε ναι μωρέ, τι είναι τώρα τα 50€ (το λιγότερο) που θέλει; :p

Link to comment
Share on other sites

Περι πυρηνικής ενέργειας, ο λογος που κλείνουν ειναι απλός. Ειναι καποια παλιά/δεν εχουν βρει καταλληλο χωρο για τα απόβλητα  και (ή) "πυρηνικά?? ουυ τσερνομπιλ κακο τζιζ" του -ηλιθιου- λάου, οι πολιτικοι ( <> επιστήμονες φυσικοί κλπ) για να κρατήσουν τις θεσούλες τους δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο απο το να τους ακουσουν.  Πες σε έναν οτι μια μπανάνα ή ο γρανίτης στη κουζινα του εκπέμπει ραδιενέργεια και θα σε πάρει με τις ντομάτες.

 

Ενημερωτικά οι σταθμοι παραγωγης ηλ ενέργειας βγαζουν στο περιβαλλον μεγαλύτερη ραδιενέργεια απο οτι ενα πυρηνικό σταθμο.

Τελος οι νεοι πυρηνικοι αντιδραστήρες ειναι ετσι σχεδιασμένοι ωστε να μην "υπερφορτώνονται". Google this stuff !

-----

Το βλεπω και εχω ονειρώξεις....
Dear Santa.... http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/5438315/

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, SirDiman said:

... ουυ τσερνομπιλ κακο τζιζ" του -ηλιθιου- λάου...

Νομίζω ότι αυτό τον χαρακτηρισμό πρέπει να τον απευθύνεις στους κατοίκους του Chernobyl και της Fukushima. Αν μη τι άλλο, δεν έχουν κανέναν λόγο να φωνάζουν "κακό, τζιζ".

Φυσικά δεν είναι μόνο αυτοί:

https://en.wikipedia.org/wiki/Lists_of_nuclear_disasters_and_radioactive_incidents

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, SirDiman said:

Περι πυρηνικής ενέργειας, ο λογος που κλείνουν ειναι απλός. Ειναι καποια παλιά/δεν εχουν βρει καταλληλο χωρο για τα απόβλητα  και (ή) "πυρηνικά?? ουυ τσερνομπιλ κακο τζιζ" του -ηλιθιου- λάου, οι πολιτικοι ( <> επιστήμονες φυσικοί κλπ) για να κρατήσουν τις θεσούλες τους δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο απο το να τους ακουσουν.  Πες σε έναν οτι μια μπανάνα ή ο γρανίτης στη κουζινα του εκπέμπει ραδιενέργεια και θα σε πάρει με τις ντομάτες.

 

Ενημερωτικά οι σταθμοι παραγωγης ηλ ενέργειας βγαζουν στο περιβαλλον μεγαλύτερη ραδιενέργεια απο οτι ενα πυρηνικό σταθμο.

Τελος οι νεοι πυρηνικοι αντιδραστήρες ειναι ετσι σχεδιασμένοι ωστε να μην "υπερφορτώνονται". Google this stuff !

Καταλαβαίνω ότι έχεις καλή πρόθεση, αλλά λάθος, λάθος και πάλι λάθος. Βλέπω πάμε για νέο θέμα "πυρηνική ενέργεια"... ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παρκάρω στη σχολη, πάω μάθημα, γυρίζω τώρα να αφήσω το ντοσιέ και τι έχει παρκάρει μπροστά μου;

 

Ένα Mito QV Line :wub:

 

Γιατί ρε, τι έκανα πρωί πρωί ρε γαμωτο;

 

Η μια άλλη φορά όπως ανέβαινα στη σχολή, στο τελευταίο φανάρι, ήταν από δίπλα μια Gullieta QV σε ανθρακι ματ χρώμα και το οδηγούσε μια... αχ, τα θέλω πακέτο!

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η giulietta αν είναι 1.8 είναι δυνατό εργαλείο, αν δε έχει και τα έξτρα πολύ δυνατό!

 

Για δείτε αυτό: 

http://www.drive.gr/news/ellada/ziovas-bugster-skaravaios-roadster-apo-ellinika-heria

 

Ελληνική μετατροπούλα, έκανε τις πίσω θέσεις σκληρή οροφή, πολύ ωραίο φαίνεται.

ΟΚ σίγουρα μιλάμε για ένα αμάξι τεχνολογίας πιθανώς προπολεμικής, αλλά η απλότητα του design είναι αυτό που μετράει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sotiris said:

Η giulietta αν είναι 1.8 είναι δυνατό εργαλείο, αν δε έχει και τα έξτρα πολύ δυνατό!

Το QV βγαίνει μόνο με τον 1.75 - 240 άλογα, οπότε καταλαβαίνεις....

 

Ελπίζω μόνο να ήξερε τι οδηγούσε, αυτή που το οδηγούσε!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, PetrosD said:

Χαμηλή τάση μπαταρίας έχεις, να το προσέξεις. :p

4 hours ago, UltraB said:

Νοπ, μια χαρά είναι. Ήταν σβηστό το αμάξι.

38 minutes ago, PetrosD said:

Nope, για πέρνα από την Αυτοκίνηση να τα πούμε.

Κατάλαβα τι λες απλά κρατάει ακόμα. Έχουν φαγωθεί τα ψωμιά της όσο να ναι και πρέπει να την πάω κάποια στιγμή για φόρτιση. Πάντως έχει σωστή τάση όταν λειτουργεί το αυτοκίνητο και άκουγα και κάμποση ώρα ραδιόφωνο με σβηστό το αμάξι όταν έβγαλα τη φωτογραφία.

Spoiler

P_20160414_114511.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

H σωστή τάση όταν λειτουργεί το αυτοκίνητο, σημαίνει κατά κύριο λόγο ότι λειτουργεί σωστά το κύκλωμα φόρτισής της. Το θέμα είναι ότι με σβηστό το αυτοκίνητο θα έπρεπε να είναι 12.7-12.8.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μετρήσει φρέσκιες μπαταρίες, Exide ECM στο Yaris μου, αλλά και μία Bosch AGM σε BMW, μετά από ένα ταξίδι ας πούμε που έχουν φορτίσει πλήρως, και δεν έχω δει ποτέ πάνω από 12.4-12.6 V (μετρημένη με πολύμετρο Fluke πάνω στους πόλους).

Θα έλεγα ότι η ελάχιστη φυσιολογική τάση χωρίς φορτίο δεν είναι κάτω από 12.3 V.

 

Τα 12.1 V είναι όντως λίγο χαμηλά, αλλά:
1) η ακρίβεια του οργάνου είναι πέρα ως πέρα αμφισβητίσιμη (no offence,  έχω κι εγώ τέτοιο στον αναπτήρα :p),

2) η τάση χωρίς φορτίο, από μόνη της, δεν δείχνει και πάρα πολλά για την υγεία της μπαταρίας.

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2016 at 6:05 PM, SirDiman said:

Το βλεπω και εχω ονειρώξεις....

Dear Santa.... http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/5438315/

Πιστεύω ότι κάτω από τέτοιο καπό πρέπει να είναι μόνο ο M70/M72/S70 (V12) και όχι κάποιο V8. Άσχετα που μπορεί να έχουν ίδιες επιδώσεις.

Επίσης όχι αυτόματο, τζιζ! Μακρυά! Συνήθως είναι 4άρι αυτόματο με 1η που φτάνει 100, κάνει καμιά μπάντα, μετά μπαίνει 2α και ψοφάει το αμάξι. Το καλύτερο από όλα, το 6άρι χειροκίνητο του CSi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.