Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Έχουμε την ευχέρεια για leasing γιαυτό κοιτάμε πιο πολύ για καινούργιο.

 

Καλά το 90 δικαιολογημένα είναι θεοποιημένο αλλά είναι άλλη κατηγορία. Εδώ λέμε υπάρχει σφίξιμο και για το 60 :hehe:

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Honda cr-v? 1600cc diesel, 160hp awd και έχει μπόλικο εξοπλισμό και χωράει πολύ πράμα μέσα. Αλλά νομίζω ανέβηκε η τιμή λίγο μετά την κυκλοφορία του εδώ και πρέπει να είναι αλμηρουτσικο τώρα...

Το έχει φίλος στα διαβατα που πριν είχε audi A3 και δεν έχει κάτι αρνητικό να μου πει.

(μου είπε group vag πολύ δύσκολα να ξαναπάρει)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Spirosssss said:

Καλά ρε σεις, για audάκλες ήξερα κ μόνος μου δεν θα σας ρώταγα :hehe:

Μην αγοράσω με το κάτω κεφάλι κ μετά χτυπάω το πάνω...

:hehe::hehe: Πέρα απο την πλάκα, προσωπικά είμαι full υπέρ station και οχι suv στην κατηγορία που κοιτάς. Αν ειναι να πας suv, do it right και πηγαινε σε xc90, άσε τα ενδιάμεσα! 

 

Το vag group ως συνήθως εχει τα + του (dsg, βελτίωση για πλάκα, ανταλλακτικά/βελτιωτικά παίζεις να βρίσκεις και στο περίπτερο :p) και τα - του (αξιοπιστία κυρίως!) 

 

Αν ειναι lease βέβαια λογικά το θέμα προβλημάτων δεν σε απασχολεί (χρηματικά τουλάχιστον, δεν ξερω και τι όρους σου δίνουν) 

 

Golf R dsg το έπαιρνα εύκολα για το όλο πακέτο (4κουνα, κιβώτιο, μοτέρ) αλλά θα βγεί πανάκριβο οντως και δεν ειναι ιδιαίτερα μεγάλο το golf. Το octavia rs που βγαίνει 4κινητο diesel είναι επίσης μια ενδιαφέρουσα εκδοχή. Τo seat δεν ξερω πως θα συμπεριφέρεται με τόση δύναμη μπροστά, αν και διαβάζω καλά λόγια στα test...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το skoda τετρακινητο νομίζω είναι μόνο το scout. Tο RS έχει το μπλοκε του cupra αν δεν κάνω λάθος.

Και αυτά τα υπερηψωμένα είναι ενδιαφεροντα: scout, allroad quattro κλπ κλπ..

Πφφφφφ μπερδεματα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Γιατί είσαι τόσο επιθετικός? Μια φωτογραφία σου έβαλα, εξέλαβέ το όπως θες αλλά χαλαρά δεν σου θίξαμε την κούρσα.

Εάν θες να στο σχολιάσω όμως, είναι αρκετά επικίνδυνο το υδρογόνο για να γίνει mainstream ειδικά όταν για να το στοκάρεις σε ποσότητες ικανές για αυτοκίνηση θέλεις μεγάλες πιέσεις. Με τα ελεγχόμενα crash test δεν είμαι πολύ πεπεισμένος, τι γίνεται σε μη ελεγχόμενες συνθήκες? Επίσης τι γίνεται σε κλειστούς χώρους? Δηλαδή έστω ότι το έχεις σε πάρκινγκ, έχει μικροδιαρροή και πας και το βάζεις μπροστά, έχοντας βγάλει τον πόλο για 3 μήνες (άρα δεν έχει ανιχνεύσει τη διαρροή με κάποιο τρόπο). Τότε είναι που θα σκάσεις σαν το Hindenburg και πιθανώς με το που θα σου κάνει το τσαφ ο πόλος πριν καν το βάλεις μπροστά. 

 

Καλή η θεωρία αλλά εγώ σκέφτομαι τα πρακτικά θέματα, δεν θεοποιώ τα εσωτερικής καύσης αλλά αν μη τι άλλο είναι δοκιμασμένα.

καθόλου επιθετικός, απλά χωρίς επιχειρήματα κ κυρίως χωρίς να γνωρίζει κάποιος, το να κοροϊδεύει μια τεχνολογία κ να την "κρίνει", είναι  τουλάχιστον... ανώφελο.. μεγάλοι κ μορφωμένοι άνθρωποι είμαστε, δεν είμαστε οι μπαρμπάδες στον καφενέ που ανάμεσα στην κολτσίνα, κρίνουν από πολιτικά μέχρι πυρηνική φυσική. Παραθέτουμε κ δυο επιχειρήματα, να εκτεθούμε τουλάχιστον.. όπως έκανες εσύ.

Κάποιοι λένε ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.. ε αυτό προσπαθώ να σου πω ευγενικά.. δεν χρειάζεται να γνωρίζουμε τα πάντα.. σεβόμαστε κ τους άλλους επιστήμονες που έκαναν μια δουλειά κ μόχθησαν να μας δώσουν ένα έτοιμο προϊόν.  

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, FrOsT said:

Honda cr-v? 1600cc diesel, 160hp awd και έχει μπόλικο εξοπλισμό και χωράει πολύ πράμα μέσα. Αλλά νομίζω ανέβηκε η τιμή λίγο μετά την κυκλοφορία του εδώ και πρέπει να είναι αλμηρουτσικο τώρα...

Το έχει φίλος στα διαβατα που πριν είχε audi A3 και δεν έχει κάτι αρνητικό να μου πει.

(μου είπε group vag πολύ δύσκολα να ξαναπάρει)

Απαίσιο ρε συ.. 

 CRV3.jpg

 

Καλύτερα ένα τέτοιο :hehe::hehe::hehe:

 

fiat-multipla-fia_mul_02_1.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Spirosssss said:

Το skoda τετρακινητο νομίζω είναι μόνο το scout. Tο RS έχει το μπλοκε του cupra αν δεν κάνω λάθος.

Και αυτά τα υπερηψωμένα είναι ενδιαφεροντα: scout, allroad quattro κλπ κλπ..

Πφφφφφ μπερδεματα...

 

SUV ψάχνεις, station wagon ψάχνεις, δεν έχω καταλάβει. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Spirosssss said:

Το skoda τετρακινητο νομίζω είναι μόνο το scout. Tο RS έχει το μπλοκε του cupra αν δεν κάνω λάθος.

Και αυτά τα υπερηψωμένα είναι ενδιαφεροντα: scout, allroad quattro κλπ κλπ..

Πφφφφφ μπερδεματα...

noooope! Το marketing της  μαμάς vw δουλεύει για σένα :p

 

http://www.topgear.com/car-reviews/octavia/first-drive

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/18/2016 at 21:44, το μέλος UltraB έγραψε:

Για οικογενειάρχη ή προσεχή οικογενειάρχη, και εγώ θα πρότεινα κάτι σαν το Tigun, Qashqai η αλήθεια είναι. Ωραίο το Tigun αλλά γιατί δε κοιτάς και το Qashqai που υπάρχει στην αγορά και λένε τα καλύτερα; Νομίζω ότι θα σου βγει το ίδιο με το Tigun η 4x4 έκδοση του Qashqai.

 

Ρώτα και τον @tragikos που έψαχναν αυτοκίνητο οι γονείς του στα ίδια περίπου χρήματα, άνετο, με χώρους δηλαδή κτλ.

Εμείς τελικά πήραμε ένα αυτόματο diesel Golf, το οποίο μας περιμένει στην Αθήνα γιατί υπάρχει θέμα με την απόσυρση...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tragikos said:

Εμείς τελικά πήραμε ένα αυτόματο diesel Golf, το οποίο μας περιμένει στην Αθήνα γιατί υπάρχει θέμα με την απόσυρση...

Πωω ρε συ ξενέρα, να σε περιμένει καινούργιο αυτοκίνητο και να μη μπορείς να το πάρεις! Υπομονή, τίποτα άλλο.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντί για SUV γιατί όχι ένα RS3 sportback?

Αν και ο Χρηστάκης ο Χάρος λέει ότι το Golf R είναι πιο τίμιο και πολύ πιο φτηνό,

εν τούτοις το RS3 με τον 5κίλυνδρο είναι καλό πακέτο στα χαρτιά! (δεν το έχω δει από κοντά).

 

Δεν είμαι fan των ψηλών και βαριών αυτοκινήτων διότι θεωρώ ότι στο όριο ελέγχονται δύσκολα και μπορεί να γίνουν επικίνδυνα.

____________________________________________________________________________________________

 

Πάλι αλλάζουν τα τέλη?????????????????????????

http://www.newsit.gr/oikonomia/Anatrepontai-ola-sta-teli-kai-toys-foroys-ton-IX-Pos-tha-ginontai-oi-ypologismoi/594580

____________________________________________________________________________________________

 

@Delijohn Εντάξει ρε μάστορα προβληματισμούς εκφράζουμε σε ένα forum που είναι το αντίστοιχο του καφενείου, εάν εσύ βάζεις τα post εδώ στο βιογραφικό σου δεν νομίζω ότι φταίμε οι υπόλοιποι. Εγώ προσωπικά σαν Σωτήρης εκφράζω αυτούς τους προβληματισμούς. Εσύ μπορεί να με χαρακτηρίσεις ημιμαθή, εγώ μπορεί να σε χαρακτηρίσω fanboy του υδρογόνου και life goes on.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Nickzzz said:

Σήμερα, πως θα παραχθεί το υδρογόνο για τα fuel cells; Όχι ευχολόγια και ελπίδες, αλλά τι γίνεται αυτή τη στιγμή και στο προσεχές μέλλον. :hmm:

Ηλεκτρόλυση με χρήση ΑΠΕ, υδρόλυση ή παραγωγή με χρήση ηλιοθερμικής ενέργειας και ειδικού καταλύτη (το τελευταίο αποτελεί πατέντα Έλληνα φυσικού και νομίζω πως δοκιμάζεται ήδη στην Ισπανία για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από το υδρογόνο). Θεωρητικά θα μπορούσαμε ήδη να έχουμε μεταβεί στην εποχή του υδρογόνου αλλά νομίζω πως "παίζει" και λίγο δάκτυλος των εταιρειών πετρελαιοειδών...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

 

έκανα μια αναζήτηση στο youtube γιατί σκέφτηκα ότι κι άλλοι θα προβληματίζονται, οπότε κάποιος θα πρέπει να τους καθησυχάζει.. :)

τα λέει σε απλά αγγλικά :sarcastic:

 

@Nickzzz 

 

@sotiris

 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον,

 

Quote

Today, 95% of the hydrogen produced in the United States is made by natural gas reforming in large central plants.

"καίμε" φυσικό αέριο για να κάνουμε υδρογόνο και καθόμαστε και λέμε για το αν είναι οικολογικό και καλό και για το ΘΑ ΘΑ ΘΑ μπορεί να γίνει από ηλεκτρόλυση με ρεύμα από Α.Π.Ε....

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.