Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Όμορφο και με αξιοπρεπέστατους -πλέον- χώρους. Ειδικά το πορτμπαγκάζ τα σπάει :hehe:

 

Ναι με ενδιαφέρει, αν και θα ήθελα περισσότερο κάνα hot estate (cupra st, golf variant R) αλλά η γυναίκα τσινάει και η τιμή τους με κάτι εξτραδάκια που θέλω πάει στο θεό. 40Κ για Seat ή Golf δεν δίνω :p

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Spirosssss said:

Όμορφο και με αξιοπρεπέστατους -πλέον- χώρους. Ειδικά το πορτμπαγκάζ τα σπάει :hehe:

 

Ναι με ενδιαφέρει, αν και θα ήθελα περισσότερο κάνα hot estate (cupra st, golf variant R) αλλά η γυναίκα τσινάει και η τιμή τους με κάτι εξτραδάκια που θέλω πάει στο θεό. 40Κ για Seat ή Golf δεν δίνω :p

Για οικογενειάρχη ή προσεχή οικογενειάρχη, και εγώ θα πρότεινα κάτι σαν το Tigun, Qashqai η αλήθεια είναι. Ωραίο το Tigun αλλά γιατί δε κοιτάς και το Qashqai που υπάρχει στην αγορά και λένε τα καλύτερα; Νομίζω ότι θα σου βγει το ίδιο με το Tigun η 4x4 έκδοση του Qashqai.

 

Ρώτα και τον @tragikos που έψαχναν αυτοκίνητο οι γονείς του στα ίδια περίπου χρήματα, άνετο, με χώρους δηλαδή κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος sotiris έγραψε:

Good Luck

να το πάρω σαν χιούμορ; Διαβάζουμε κ λίγο παραπάνω τι παίζει.. το θίγει το θέμα στο βίντεο.. εδώ κυκλοφορούν με κάτι ματρακάδες με γκάζι στο πορτ παγκάζ, θεωρείς ότι θα έδιναν στην κυκλοφορία κάτι που δεν είναι ασφαλές. Στο 2016 είμαστε, δεν κυνηγάμε μάγισσες.. τα ίδια έλεγαν κι οι πατεράδες μας για τα αμάξια που θα πήγαιναν μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Σάπια μοτέρ τα Qashqai. Όμορφο δεν λέω, αλλά δεν πάει βήμα. Να πάρω πιο αργό από αυτό που έχω τώρα ούτε καν :p Το δεξί πόδι είναι λίγο βαρύ όπως καταλαβαίνεις αλλά όχι σε καγκούρικο επίπεδο. Νέο μέλος υπάρχει ήδη και μάλλον θα υπάρξει κ επόμενο  οπότε καρότσια κλπ πρέπει να μπαινοβγαίνουν άνετα γατί τώρα έχω βλαστημίσει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Spirosssss said:

Σάπια μοτέρ τα Qashqai. Όμορφο δεν λέω, αλλά δεν πάει βήμα. Να πάρω πιο αργό από αυτό που έχω τώρα ούτε καν :p Το δεξί πόδι είναι λίγο βαρύ όπως καταλαβαίνεις αλλά όχι σε καγκούρικο επίπεδο. Νέο μέλος υπάρχει ήδη και μάλλον θα υπάρξει κ επόμενο  οπότε καρότσια κλπ πρέπει να μπαινοβγαίνουν άνετα γατί τώρα έχω βλαστημίσει..

Σπύρο η λύση είναι μια: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=221136753&categories=EstateCar&isSearchRequest=true&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&scopeId=C&maxFirstRegistrationDate=2007-12-31&makeModelVariant1.makeId=1900&makeModelVariant1.modelId=27&pageNumber=2

 

stealth black, βγάζεις τα σήματα και πες της γυναίκας ήταν ευκαιρία, audi station με δέρματα, οροφές, χώρους, τι άλλο θες;; :lol::lol:

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Spirosssss said:

Όμορφο και με αξιοπρεπέστατους -πλέον- χώρους. Ειδικά το πορτμπαγκάζ τα σπάει :hehe:

 

Ναι με ενδιαφέρει, αν και θα ήθελα περισσότερο κάνα hot estate (cupra st, golf variant R) αλλά η γυναίκα τσινάει και η τιμή τους με κάτι εξτραδάκια που θέλω πάει στο θεό. 40Κ για Seat ή Golf δεν δίνω :p

Ημίμετρα... αν είναι να πάρεις SUV, πήγαινε απ'ευθείας για το Touareg.

 

Πάντως παρατηρώντας τα τελευταία VW Tiguan, Touareg, Q5 και Q7 νομίζω πως κάθε έκδοση είναι και πιο άσχημη.

 

 

5 minutes ago, and64 said:

Σπύρο η λύση είναι μια: Audi RS4 Avant als Kombi in Lauterstein

 

stealth black, βγάζεις τα σήματα και πες της γυναίκας ήταν ευκαιρία, audi station με δέρματα, οροφές, χώρους, τι άλλο θες;; :lol::lol:

Διαφωνώ ως προς το αμάξωμα. Καλύτερα να πάρει κάτι πιο ευρύχωρο:

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=223157840&scopeId=C&isSearchRequest=true&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&makeModelVariant1.makeId=1900&makeModelVariant1.modelId=28&pageNumber=2&action=topOfPage

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, jax7480 said:

 

Διαφωνώ ως προς το αμάξωμα. Καλύτερα να πάρει κάτι πιο ευρύχωρο:

 

Audi RS 6 Avant 5.0 quattro BiTurbo Shadow Line als Kombi in Niederdorf

 

 

Μαζί σου, αλλά σκέφτηκα οτι το 5λιτρο 10 κυλινδρο ίσως είναι too much, μη φάει και καμια παντόφλα τσάμπα! Ενώ ο v8 βολεύεται καλύτερα :hehe::hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω πως το σκέφτονται οι γυναίκες για να καταλάβεις.

Παίρνω τηλέφωνο τη γυναίκα. Της λέω βρήκα αυτοκίνητο και πάω να το δω. Ωραία μου λέει.

Πηγαίνω, το βλέπω, το κλείνω...συμφωνίες, υπογραφές κτλ.

Παίρνω τη γυναίκα της λέω: το έκλεισα. Ωραία μου λέει μπράβο, καλοτάξιδο κτλ.

Τι χρώμα είναι;

Αυτή είναι η πρώτη ερώτηση.

Η δεύτερη είναι: χωράει το καρότσι μέσα;

Αν η απάντηση είναι ιδανική και στα δύο ερωτήματα, τότε είτε πήρες αυτοκίνητο που πετάει, είτε όχι είναι ένα και το αυτό.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

πήγαινε απ'ευθείας για το Touareg

Το πιο αποτυχημένο suv....ever;; Έτσι διάβασα κάπου, δεν ξέρω.. βασικά έκραζαν την vw ότι αφού δεν πήγε καλά, τι το ανανεώνεις; Πάλι χάλια θα πάει.. 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Προσωπικά VW δεν θα έπαιρνα ποτέ, γενικά. Όπως επίσης και BMW.

Για μένα SUV που θα έπαιρνα είναι 2: Q7 το προηγούμενο γιατί το καινούριο δεν βλέπεται και η νέα Cayenne.

Γούστα βέβαια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, jax7480 said:

Θα σου πω πως το σκέφτονται οι γυναίκες για να καταλάβεις.

Παίρνω τηλέφωνο τη γυναίκα. Της λέω βρήκα αυτοκίνητο και πάω να το δω. Ωραία μου λέει.

Πηγαίνω, το βλέπω, το κλείνω...συμφωνίες, υπογραφές κτλ.

Παίρνω τη γυναίκα της λέω: το έκλεισα. Ωραία μου λέει μπράβο, καλοτάξιδο κτλ.

Τι χρώμα είναι;

Αυτή είναι η πρώτη ερώτηση.

Η δεύτερη είναι: χωράει το καρότσι μέσα;

Αν η απάντηση είναι ιδανική και στα δύο ερωτήματα, τότε είτε πήρες αυτοκίνητο που πετάει, είτε όχι είναι ένα και το αυτό.

 

lol, εμένα μου λες;;

Το rs4 πάντως τo καρότσι το χωράει σίγουρα, το χρώμα λύνεται και με ενα wrap, οπότε;; win win situation :p:p 

 

7 minutes ago, jax7480 said:

Δεν ξέρω. Προσωπικά VW δεν θα έπαιρνα ποτέ, γενικά. Όπως επίσης και BMW.

Για μένα SUV που θα έπαιρνα είναι 2: Q7 το προηγούμενο γιατί το καινούριο δεν βλέπεται και η νέα Cayenne.

Γούστα βέβαια...

Το καινούριο q7 όμως θα πρέπει να πηγαίνει σαν αυτοκίνητο γιατί το προηγούμενο πήγαινε σαν να οδηγείς ευχάριστα μια βάρκα ενα πράγμα :lol::lol: Είχα ενα 4.2 δανεικό για κανα μήνα πρίν μερικά χρόνια αλλά έπινε απλά ασύλληπτη βενζίνη και χωρίς να το πατας (μονοδρομος το tdi εννοείται) και πάντα αισθανόμουν οτι είναι μεγαλύτερο απ'οσο χρειάζεται (ειδικά για Ελλάδα) Έκανα το λάθος να χωθώ σε κάτι στενά στο Κολωνάκι και ήταν η πρώτη φορά που αγχώθηκα με αυτοκίνητο για το αν θα καταφέρω να περάσω!! 

 

Το καινούριο εχει φάει τρελή δίαιτα και το εσωτερικό (με τα σωστά εξτρα βέβαια)  απλά ειναι αλλού

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που όλα αυτά καινούργια κάνουν τα διπλάσια ++ απ αυτά που ανέφερε ο @Spirosssss:p

 

Ακόμα και το Q3 που σκέφτηκα, πάει πάνω από 35κ με ένα καλό και δυνατό κινητήρα.

 

Mazda CX 5 που είναι και φρεσκότατο και με αρκετά κυβικά & άλογα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Delijohn said:

να το πάρω σαν χιούμορ; Διαβάζουμε κ λίγο παραπάνω τι παίζει.. το θίγει το θέμα στο βίντεο.. εδώ κυκλοφορούν με κάτι ματρακάδες με γκάζι στο πορτ παγκάζ, θεωρείς ότι θα έδιναν στην κυκλοφορία κάτι που δεν είναι ασφαλές. Στο 2016 είμαστε, δεν κυνηγάμε μάγισσες.. τα ίδια έλεγαν κι οι πατεράδες μας για τα αμάξια που θα πήγαιναν μόνα τους.

 

Γιατί είσαι τόσο επιθετικός? Μια φωτογραφία σου έβαλα, εξέλαβέ το όπως θες αλλά χαλαρά δεν σου θίξαμε την κούρσα.

Εάν θες να στο σχολιάσω όμως, είναι αρκετά επικίνδυνο το υδρογόνο για να γίνει mainstream ειδικά όταν για να το στοκάρεις σε ποσότητες ικανές για αυτοκίνηση θέλεις μεγάλες πιέσεις. Με τα ελεγχόμενα crash test δεν είμαι πολύ πεπεισμένος, τι γίνεται σε μη ελεγχόμενες συνθήκες? Επίσης τι γίνεται σε κλειστούς χώρους? Δηλαδή έστω ότι το έχεις σε πάρκινγκ, έχει μικροδιαρροή και πας και το βάζεις μπροστά, έχοντας βγάλει τον πόλο για 3 μήνες (άρα δεν έχει ανιχνεύσει τη διαρροή με κάποιο τρόπο). Τότε είναι που θα σκάσεις σαν το Hindenburg και πιθανώς με το που θα σου κάνει το τσαφ ο πόλος πριν καν το βάλεις μπροστά. 

 

Καλή η θεωρία αλλά εγώ σκέφτομαι τα πρακτικά θέματα, δεν θεοποιώ τα εσωτερικής καύσης αλλά αν μη τι άλλο είναι δοκιμασμένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε σεις, για audάκλες ήξερα κ μόνος μου δεν θα σας ρώταγα :hehe:

Το cx-5 το έκανα test drive, ωραίο ήταν αν κ το μοτερ ήταν η βενζίνη και όχι το 2.2 diesel που ήθελα. Είναι όμως βασισμένο στο πάτωμα του 3 και είναι αρκετά στριμόκωλο μέσα + η ποιότητα του εσωτερικού δεν με ενθουσίασε.

Το tiguan το παρουσιαζουν σαν touareg killer λόγω της πολύ καλής δουλειάς που έκαναν με τους χώρους κ πραγματικά θέλω να πάω να το δω.

Αν με έβγαζε το budget θα πήγαινα σε Volvo XC60 D5 αλλά δεν έχει καλά προγράμματα leasing η ρουφιανα η Volvo κ λενε η συντήρηση τους κοστίζει πολύ.

Τέλος τα hot estates ακόμα παίζουν αλλά δεν ξέρω πόσο θα τα χαρώ και αν αξίζουν vs suv για ταξίδια ως την Ελλάδα κ άλλες εξορμήσεις.

Μην αγοράσω με το κάτω κεφάλι κ μετά χτυπάω το πάνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.