Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Ωραίος ο τυπας και το vid αλλά οχι και supercar η 325... :p

Πλάκα έκανα, δεν ήταν πραγματική απορία. Θα το καταλάβεις καλύτερα μόλις βάλω κι εγώ φωτογραφία από το αυτοκίνητό μου.

 

με τις φιλτροχοάνες να είναι μεσα στην καμπίνα!!!

Πού τις είδες; Δεν είδα τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έκανα, δεν ήταν πραγματική απορία. Θα το καταλάβεις καλύτερα μόλις βάλω κι εγώ φωτογραφία από το αυτοκίνητό μου.

Πού τις είδες; Δεν είδα τίποτα.

Δες το καρέ που δείχνει πίσω απο το λεβιέ, δες πίσω αριστερά και το πλάνο που δείχνει εξω απο την πορτα του οδηγού προς τα πίσω. Δεν θυμάμαι τώρα τα λεπτά

Είναι μέσα απο τα πίσω τζάμια ;)

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο τυπας και το vid αλλά οχι και supercar η 325... :p

ναι αλλά dreamcar?(στην τελική supercars and dreamcars thread)

προφανώς κάνω πλάκα

πέρα απο την πλάκα αν κάποτε μπορέσω να έχω ένα όχημα μόνο  για "βόλτες" και όχι για καθημερινές μετακινήσεις

3 επιλογές έχω κυρίως στο μυαλό μου

e30 (είτε 6κύλινδρο είτε m3) και

e46 (εδώ "αυστηρά" m3 με τον s54)

να φτιάξω το manta b του πατέρα που κάθεται και σαπίζει

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά dreamcar?(στην τελική supercars and dreamcars thread)

προφανώς κάνω πλάκα

πέρα απο την πλάκα αν κάποτε μπορέσω να έχω ένα όχημα μόνο  για "βόλτες" και όχι για καθημερινές μετακινήσεις

3 επιλογές έχω κυρίως στο μυαλό μου

e30 (είτε 6κύλινδρο είτε m3) και

e46 (εδώ "αυστηρά" m3 με τον s54)

να φτιάξω το manta b του πατέρα που κάθεται και σαπίζει

Για μένα ήταν dreamcar.

Ωραίο το Manta! Αρχοντικό.

Link to comment
Share on other sites

Το 2009 έκανα το όνειρό μου πραγματικότητα, αγόρασα το dreamcar μου! Ένα BMW E30 δίπορτο. Δυστυχώς δεν έχει ηλιοροφή που ήθελα, αλλά τελικά δεν είναι και τόσο χρηστική, πιο πολύ για φιγούρα.

 

 

H οροφή μια χαρά ωραία είναι αν είναι σωστή (αεροδυναμικά εννοώ απο θορύβους κλπ) και ειδικά αν καπνίζεις! Και μένα μου τη δίνει που δεν είχε το golf αλλά ήθελα το dsg οπότε δεν το σκέφτηκα και πολύ :p

 

Τι μοτέρ φοράει; Χτύπησες γυάλισμα;

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο αυτοκίνητο που έμαθα να οδηγώ ήταν ένα OPEL KADETT 1,1 του 1967 του μπαμπά.

Του είχε βάλει ηλιοροφή, ηλεκτρικά παράθυρα και ηχοσύστημα με 6 ηχεία και ενισχυτή από το 1985, που κάναμε οδικώς ταξίδι Γερμανία και πίσω.

 

Opel_zps3z2phl78.jpg

 

 

 

 

Πωω....τι μου θύμισες τώρα!

Ένα τέτοιο sedan είχε και ένας φίλος μου, του το έδωσε ο πατέρας του για να μάθει να οδηγάει. Ήταν παλιό ταξί αέριο, που είχε κάνει 1.100.000 km. με μαμά μοτέρ χωρίς να ανοιχτεί ποτέ!

Είχα χαλάσει ο δείκτης βενζίνης αλλά ο πατέρας του είχε κόψει ένα ξύλο και το έβαζε στο ρεζερβουάρ για να δει τη στάθμη.

Ακόμα θυμάμαι τη φάτσα των βενζινάδων όταν βάζαμε το ξύλο να μετρήσουμε. :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H οροφή μια χαρά ωραία είναι αν είναι σωστή (αεροδυναμικά εννοώ απο θορύβους κλπ) και ειδικά αν καπνίζεις! Και μένα μου τη δίνει που δεν είχε το golf αλλά ήθελα το dsg οπότε δεν το σκέφτηκα και πολύ :p

 

Τι μοτέρ φοράει; Χτύπησες γυάλισμα;

 

Δεν καπνίζω. Μου είχε δώσει το καλοκαίρι ένας φίλος το E30 του πατέρα του που είχε ηλιοροφή. Όταν πηγαίναμε εθνική και την άνοιγα από πίσω, έκανε αεροδυναμικούς θορύβους, οπότε την έκλεινα. Όταν την άνοιγα τελείως για να θαυμάσω τον ουρανό, έπρεπε να προσέχω το δρόμο γιατί οδηγούσα. Οπότε τελικά δεν είναι και μεγάλο χρηστικό μείον που το δικό μου δεν έχει, μόνο οπτικό.

 

Δε χτύπησα γυάλισμα, κάτι ρετουσαρίσματα και βαψίματα έκανα μόνος μου, μόλις τελειώσω θα βάλω φωτό.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν καπνίζω. Μου είχε δώσει το καλοκαίρι ένας φίλος το E30 του πατέρα του που είχε ηλιοροφή. Όταν πηγαίναμε εθνική και την άνοιγα από πίσω, έκανε αεροδυναμικούς θορύβους, οπότε την έκλεινα. Όταν την άνοιγα τελείως για να θαυμάσω τον ουρανό, έπρεπε να προσέχω το δρόμο γιατί οδηγούσα. Οπότε τελικά δεν είναι και μεγάλο χρηστικό μείον που το δικό μου δεν έχει, μόνο οπτικό.

 

Δε χτύπησα γυάλισμα, κάτι ρετουσαρίσματα και βαψίματα έκανα μόνος μου, μόλις τελειώσω θα βάλω φωτό.

Στο polo με ηλιοροφή, σπάνια να ανοιξω το καλοκαιρι A/C. Βγάζει απίστευτη δροσιά απο πάνω. Και τον χειμώνα με A/C στην ζέστη, με την ηλιοροφή στην ανάκλιση, σπάει λιγο την "πνιγηρή" ατμόσφαιρα της ζέστης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φυσικη... ο ζεστος αερας παει πανω ο κρυος κατω...

το καλοκαιρι ειναι στα + η ηλιοροφη...

παρολαυτα εγω δεν εχω αποκτησει αυτοκινητο με ηλιοροφη...

αν επαιρνα σημερα καινουργιο και μου περίσσευαν θα εβαζα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσό συμφέρουν τα υβριδικά ; Σκέφτηκα οτι σε 5 χρόνια ας πούμε χαλάσουν οι μπαταρίες. Ποσό θα κοστίζουν για αλλαγή; Τα λεφτα που γλυτωνεις σε βενζίνη δεν τα πληρώνεις πάλι σε αλλαγή μπαταριας;

Link to comment
Share on other sites

φυσικη... ο ζεστος αερας παει πανω ο κρυος κατω...

το καλοκαιρι ειναι στα + η ηλιοροφη...

παρολαυτα εγω δεν εχω αποκτησει αυτοκινητο με ηλιοροφη...

αν επαιρνα σημερα καινουργιο και μου περίσσευαν θα εβαζα!

Ακριβώς. Γι'αυτο λεω οτι για λόγους φυσικής εμενα η ηλιοροφή με έχει βολέψει και τον χειμώνα και το καλοκαιρι. Τον χειμωνα θελω την ζέστη μου, αλλα να εχω το A/C full αλλά και να ΜΗΝ γινεται το αυτοκινητο χαμάμ (μόνο για αυτο τον λογο την ανοιγω στην ανακλιση- παρόλο που ειμαι μανιωδης καπνιστης τσιγαρο απαγορευεται δια ροπαλου μεσα στο αυτοκινητο), και το καλοκαιρι να εχω την δροσιά μου χωρις να κρυώνω (κοινως θελω και την πιτα ολάκερη και τον σκυλο χορτάτο). Κάποιος αλλος την θεωρει ενα διακοσμιτικο κρύσταλο και τπτ παραπανω.

Έγινε επεξεργασία από wesker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μολις ηρθαν απο UK.
 
VW Racing 18x9 et35 / 9,7kg
 
Mε χαλασε λιγο που δεν μπαινουν τα μαμα καπακια vw και πρεπει να παρω αλλα να δοκιμασω!
 
 
 
20151228_143012.jpg
 
20151228_144903.jpg
 
20151228_144938.jpg
 
 

 

Ωραίες ειναι και χωρίς τα καπάκια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσό συμφέρουν τα υβριδικά ; Σκέφτηκα οτι σε 5 χρόνια ας πούμε χαλάσουν οι μπαταρίες. Ποσό θα κοστίζουν για αλλαγή; Τα λεφτα που γλυτωνεις σε βενζίνη δεν τα πληρώνεις πάλι σε αλλαγή μπαταριας;

 

https://www.toyota.gr/hybrid-innovation/hybrid-service/index.json

 

Με το νέο πρόγραμμα Hybrid Health Check, ισχύει πλέον 10ετής εγγύηση για την υβριδική μπαταρία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.toyota.gr/hybrid-innovation/hybrid-service/index.json

 

Με το νέο πρόγραμμα Hybrid Health Check, ισχύει πλέον 10ετής εγγύηση για την υβριδική μπαταρία.

Το θέμα είναι να στις αλλάζουν, το 10ετής εγγύηση προσωπικά δε μου λέει κάτι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.