Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Πήρα το Renault Clio 1.5dci και με 45 λίτρα ρεζερβουάρ κοντεύει τα 1000χλμ. 4.2-4.3/100χλμ είναι όντως ωραίο πράμα. Ποιό έχεις εσύ; 

Τον ίδιο κινητήρα σε διπλάσιο μέγεθος αυτοκινήτου lol. Ενα Renault Fluence είναι. Τελικά μέχρι να φτάσω στο βενζινάδικο έγραψε 907χλμ, και τελικά πήρε μέσα 55 λίτρα! Το trip computer βγάζει ότι μπορώ να κάνω συνολικά 1410 χλμ χαχα. Πάντως είμαι σίγουρος ότι αν οδηγώ λιγότερο βλαμμένα παίζει να κατέβει στο 4.5 η κατανάλωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα πόσο κάνει η μίζα και η μπαταρία.

Αν κάθε λίγα χρόνια αλλάζεις μπαταρία που κάνει 150€ και μίζα 1000€ δεν νομίζω να τα έχεις κερδίσει από τα καύσιμα με το start/stop.

 

Σωστή η παρατήρηση αλλά:

 

1. Η μπαταρια βγάζει πάνω από 2 χρόνια χαλαρά. Καλός φίλος έχει το ίδιο κοντά 3 χρόνια και είναι με την μπαταρία αρχικής τοποθέτησης χωρίς κανενα πρόβλημα. Αν για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί αλλαγή νωρίτερα από 2 χρονια καλύπτεται από την εγγύησή της.

 

2. Η μίζα καλύπτεται από την 7ετή εγγύηση της ΚΙΑ οποτε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας :)

Link to comment
Share on other sites

Στο yaris μου η μπαταρία σύμφωνα με το διαγνωστικό της Toyota βγήκε off στα 3 χρόνια παρά μία ημέρα και αλλάχθηκε εντός εγγύησης (αν το είχα αφήσει το service για δευτέρα αντί παρασκευής θα πλήρωνα 120 ευρώ περίπου). Το περίεργο είναι ότι δεν είχε δείξει το παραμικρό δείγμα προβλήματος. Για την μίζα δεν ξέρω και ελπίζω να μην χρειαστεί να μάθω, καθ'ότι σε 5 μήνες τελειώνει η 6ετής εγγύηση (αν και ψήνομαι να αγοράσω άλλα 2 χρόνια εγγύηση - θα εξαρτηθεί από τους όρους και τις εξαιρέσεις). Πάντως από όσο θυμάμαι δουλεύει κάπως διαφορετικά από τις κλασσικές μίζες, νομίζω πως ο @[member=nickstamat], ξέρει να μας πει ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι μπαταριες τουλαχιστον στις μοτο παθαινουν το ιδιο πραγμα.

Δηλ. ενω το πρωι ειναι μια χαρα και φυσικα το οχημα δεν εχει ηλεκτρολογικα προβληματα το απογευμα σε αφηνει και

οταν λεμε σε αφηνει δεν γυριζει καν η μιζα.

Στα αυτοκινητα δεν γνωριζω τι τεχνολογιες εχουν ο @ΓιαγκΤ, θα μας διευκρινισει.

Το κορσα που το ειχα παρει μτχ με λιγα χλμ και ειχε την εργοστασιακη οταν αρχισε τα κρυα πρωινα να γυριζει

"βαρια" η μιζα την αλλαξα με την μια (αργιες μιζιες= μιζα καπουτ).

Οταν την αλλαξα με bmwδισια αρχικης τοποθετησης και εκεινη οταν την ακουσα να γυριζει "βαρια" εφυγε χωρις δευτερη σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Για να μαθαίνουν οι νέοι, και να θυμούνται οι παλιοί. Τρομερό τεύχος, βρείτε το γιατί το αποσύρουν σιγά σιγά με το καινούργιο.

Μεταξύ αυτών στο εξώφυλλο έχει Autobianchi Abarth, Alfa Romeo 33 1.2 qv, αναδρομη group b, formula 1 80s, κα..

fkhgv3D.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.