Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Θα σας πρότεινα πάντως αν μπορείτε να το πάρετε για test drive μήπως και αλλάξει κάτι, όπως και όλα τα αυτοκίνητα που θα καταλήξετε στο τέλος και θα επιλέξετε μεταξύ αυτών.

Ο πατέρας μου έχει κάνει ένα polo test drive αυτόματο και του άρεσε πολύ η αίσθηση οπότε έχει ψηθεί για τα VW. Εγώ απλά κοιτάζω εναλλακτικές :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου έχει κάνει ένα polo test drive αυτόματο και του άρεσε πολύ η αίσθηση οπότε έχει ψηθεί για τα VW. Εγώ απλά κοιτάζω εναλλακτικές :p

 

Καθυστέρησε το, σε λίγο η vw θα σε πληρώνει για να πάρεις tdi με το ξύλο που θα φάει απο τους Αμερικάνους (για αρχή)

 

http://www.4drivers.gr/press-room/item/4240-scandalo_h_vw_exei_software_poy_koroidevei_tis_ekpompes.html

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια έκατσα όταν είχε γράψει ούτε 1000 χιλιόμετρα άλλα και πρόσφατα που ξαναμπήκα με 8 κάτι, δεν άλλαξα άποψη.

 

Δηλαδή τί ακριβώς περίμενες να έχει αλλάξει;

Link to comment
Share on other sites

Άρα κανονικά κυκλοφορεί ήδη, αφού αυτό γράφτηκε το 2014
 

 

εχει βγει σε ιαπωνίες / αυστραλίες /καναδά νομίζω...ευρώπας ερχεται οκτώβρη 2015...

το θεωρώ αρκετα όμορφο εξωτερικά και εσωτερικά, με χώρους ικανοποιητικούς...μόνο η τιμή μη μας τα χαλάσει και το δούμε στα 25-26κ που είναι πολύ κοντά στο πανέμορφο -μεγαλύτερο CRV (28,5k) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πάει ένα αυτοκίνητο μόλις το πάρεις, το ίδιο στα 5000 και το ίδιο στα 50000 για παράδειγμα; Δε νομίζω...

 

Μη μιλάς με τυχαία νούμερα. Σε ρώτησα συγκεκριμένα για αυτό που είπες, 1000 και 8000.

Link to comment
Share on other sites

Τί σημαίνει "στρωμένο" σε ένα σύγχρονο αυτοκίνητο;

 

Και Για να μη συνεχίζουμε το διάλογο, από τα 1000 στα 8000 δε θα δεις καμία διαφορά.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύσαι τα 1000 km δεν είναι τα πρώτα. Τα πρώτα είναι τα 50-100.

 

Στο παραπάνω παράδειγμα, ναι πιστεύω ότι ένας κινητήρας που έχει κάνει 1000 km δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά από τον ίδιο στα 8000 km.

 

Άλλο στα 50 με τα 1000.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο πράμα το diesel, 860χλμ με 44 λίτρα και μόλις άνοιξε το λαμπάκι. Οπότε θεωρητικά πρέπει να χει 80-100 ακόμα αλλά δε το ρισκάρω να μάθω :p

 

Πήρα το Renault Clio 1.5dci και με 45 λίτρα ρεζερβουάρ κοντεύει τα 1000χλμ. 4.2-4.3/100χλμ είναι όντως ωραίο πράμα. Ποιό έχεις εσύ; 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έζησα και στο δικό μου αλλά και σε 1-2 οικογένειας και φίλων ,

δεν υπάρχει καμία σχέση του κινητήρα απο τα 1000 (ο ίδιος κινητήρας είναι είτε στα 0 είτε στα 1000)

με τα 10000+. .

 

Η BMW επίσης σε παλαιότερη υλοποίηση του μοτέρ S1000RR , έδινε τα 1000-1600 ως πρώτο διάστημα

που πρέπει να στρώσει ο κινητήρας, ο οποίος ήταν ηλεκτρονικά φιμωμένος

(ήταν και λόγω μειωμένης αξιοπιστίας του μοτέρ,τότε)

 

Σε μια μικρότερη αναλογία , ισχύει και σε καινούργια αυτοκίνητα.

 

Δηλαδή ο κινητήρας ανοίγει σταδιακά , για να προστατευτεί και υπάρχουν και οι σχετικές οδηγίες στα manual.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To diesel συνδυασμένο και με Auto start/stop ειναι τρέλα για μέσα στην πόλη, αλλά και για έξω φυσικά. Kia Rio 1.4 εδώ και πάνω από 4.9/100 δεν έχω καταφέρει να δω όσο και αν το έχω προσπαθήσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To diesel συνδυασμένο και με Auto start/stop ειναι τρέλα για μέσα στην πόλη, αλλά και για έξω φυσικά. Kia Rio 1.4 εδώ και πάνω από 4.9/100 δεν έχω καταφέρει να δω όσο και αν το έχω προσπαθήσει

 

Ανάλογα πόσο κάνει η μίζα και η μπαταρία.

Αν κάθε λίγα χρόνια αλλάζεις μπαταρία που κάνει 150€ και μίζα 1000€ δεν νομίζω να τα έχεις κερδίσει από τα καύσιμα με το start/stop.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.