Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

μου έτυχε χθες βράδυ, μπήκα σε στενό κι ερχόταν παππούς ανάποδα με ποδήλατο.. φρέναρα κ με χτύπησαν από πίσω επειδή δεν έστριψα πλήρως.. αλλά προφανώς είμαι φλώρος..; Φιλήσυχος πολίτης..; Ειρηνοποιός..;; Αναίσθητος; Δεν ξέρω.. 

Link to comment
Share on other sites

Η βία συνήθως φέρνει βία. Ο οδηγός με το 4Χ4 άσκησε μία συμπεριφορά εριστική αρχικά με το να κάνει το 90% του δρόμου δικό του και μετέπειτα με το να ζητάει και τα ρέστα. Δεν είναι όμορφο να βλέπουν το/τα παιδιά τον πατέρα τους να τρώει ξύλο. Όμως από την άλλη η συμπεριφορά του τσαμπουκά πατέρα, μπορεί να μεταδοθεί και στα παιδιά δημιουργώντας τα πρότυπα του "μαμάω και δέρνώ όπως ο μπαμπάς μου, ο μάγκας, ο τσίφτης, ο καραμπουζουκλής". Δυστυχώς αν φερθείς σαν κύριος, με καλό τρόπο, από τον άλλο μπορεί να μεταφραστεί σαν αδυναμία.

Οι ποδηλάτες....Οι απόψεις διαφέρουν και η κάθε πλευρά έχει τα επιχειρήματά της. Πολύ ευχαρίστως να τα δεχθώ όταν ο ποδηλάτης ξέρει και τηρεί τον Κ.Ο.Κ. και δεν πηγαίνει από τα πεζοδρομία και έχει αίσθηση του ότι εκείνος πρέπει να προσέχει περισσότερο γιατί είναι σε μειονεκτική θέση. Εκτός και αν πιστεύει πως αν συγκρουστεί, αυτοκίνητο με ποδήλατο, σωματικές ζημιές θα πάθει ο οδηγός του αυτοκινήτου....Δεν υπονοώ πως επειδή οδηγώ αυτοκίνητο ο ποδηλάτης θα πρέπει να με φοβάται. Εννοώ πως θα πρέπει να έχει την αίσθηση του φόβου (σε λογικά πλαίσια) γιατί αν γίνει ατύχημα το ποδήλατο δεν έχει καμία δικλίδα ασφαλείας.

Όταν κάνεις ποδήλατο νύχτα χωρίς φώτα, όταν πας αντίθετα σε μονόδρομο, τότε κάπου υπερτιμάς τις σωματικές σου αντοχές. Βιονικοί άνθρωποι δεν υπάρχουν. ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αδερφέ μου καταλαβαίνω τι λες, αλλά κ πάλι, δε μπορώ να "δικαιολογήσω" την κατά μέτωπο επίθεση σε κάποιον με τέτοιο τρόπο, απλά επειδή ο χ, ψ, ω έκανε κάτι παράνομο..ή επικίνδυνο..

ο νόμος είναι νόμος και τίποτα δεν λύνεται με τη βία.. ΤΙ ΠΟ ΤΑ

Όποιος κι όπως και να θέσει τη ζωή σου σε κίνδυνο, δεν έχεις δικαίωμα να τον δείρεις.. ή τουλάχιστον, όχι με τέτοιο τρόπο ώστε να απειλείς τη δική του ζωή παρόλο που έχει πάψει να απειλείται η δικιά σου.. (άλλο η άμυνα κι άλλο η επίθεση)!! Κι αν του κάνεις κ κακό (όπως είναι πιθανό αν τον κουτουλήσεις με το κοκάλινο κράνος σου), στο δικαστήριο θα υπάρχουν ελαφρυντικά, αλλά τον μπελά σου θα τον βρεις.. ζούμε σε μια πολιτισμένη κοινωνία κι έχουμε μάθει να ακολουθούμε κάποιους κανόνες.. αυτό σημαίνει πως όποιος δεν τους ακολουθεί, δεν γίνεται αμέσως θύμα επιθέσεων από τους υπολοίπους.. άλλο το να παρανομήσεις ή να κάνεις κάτι πολύ επικίνδυνο (περνάς ένα κόκκινο) κι άλλο να δείρεις κάποιον.. το ένα τιμωρείται με ένα μεγάλο πρόστιμο, το άλλο πάνω στα νεύρα σου μπορεί να επιφέρει χειρότερα αποτελέσματα από το να "ξεσπάσεις".. και ξαναλέω, δεν είμαστε ζώα.. δεν "ξεσπάμε" όταν νιώσουμε πως απειλούμαστε, ούτε είμαστε ο judge dredd.. δεν είμαστε γορίλες, δεν τα βρίσκουμε με ξύλο.. δεν είμαστε vigilantes να τιμωρούμε όπως νομίζουμε.. 

 

Οπότε ναι, δεν κάνω πλάκα.. στο βίντεο ευτυχώς δεν υπήρξε κάποιο θύμα κ μακάρι να πλήρωσε ο τρελός που έκανε ότι έκανε. Με το που επιτέθηκε ο άκυρος όμως, αυτόματα ο θύτης γίνεται θύμα και ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ την επίθεση αυτή.. και μην ακούσω κάτι τύπου "ε καλά δεν τον σκότωσε, μια κουτουλιά του έριξε", γιατί κι ο γιάνκοβιτς μια κουτουλιά είχε ρίξει.. 

 

μαζι σου αλλα ..

όταν θα σου τύχει το πρώτο τέτοιο περιστατικό στο δρόμο θα καταλάβεις την αντίδραση της κεφαλιάς με το κράνος.

γενικά είμαι ήρεμος άνθρωπος και δε μπλέκω σε καυγάδες.

στα 3 χρόνια που οδηγώ μηχανές και βλέπω κουτάκιδες να πάνε να με σκοτώσουν έχω κατεβάσει 4 καθρέφτες από τα νεύρα μου "καταλάθος".

 

και αυτο +10000

Η βία συνήθως φέρνει βία. Ο οδηγός με το 4Χ4 άσκησε μία συμπεριφορά εριστική αρχικά με το να κάνει το 90% του δρόμου δικό του και μετέπειτα με το να ζητάει και τα ρέστα. Δεν είναι όμορφο να βλέπουν το/τα παιδιά τον πατέρα τους να τρώει ξύλο. Όμως από την άλλη η συμπεριφορά του τσαμπουκά πατέρα, μπορεί να μεταδοθεί και στα παιδιά δημιουργώντας τα πρότυπα του "μαμάω και δέρνώ όπως ο μπαμπάς μου, ο μάγκας, ο τσίφτης, ο καραμπουζουκλής". Δυστυχώς αν φερθείς σαν κύριος, με καλό τρόπο, από τον άλλο μπορεί να μεταφραστεί σαν αδυναμία.

Οι ποδηλάτες....Οι απόψεις διαφέρουν και η κάθε πλευρά έχει τα επιχειρήματά της. Πολύ ευχαρίστως να τα δεχθώ όταν ο ποδηλάτης ξέρει και τηρεί τον Κ.Ο.Κ. και δεν πηγαίνει από τα πεζοδρομία και έχει αίσθηση του ότι εκείνος πρέπει να προσέχει περισσότερο γιατί είναι σε μειονεκτική θέση. Εκτός και αν πιστεύει πως αν συγκρουστεί, αυτοκίνητο με ποδήλατο, σωματικές ζημιές θα πάθει ο οδηγός του αυτοκινήτου....Δεν υπονοώ πως επειδή οδηγώ αυτοκίνητο ο ποδηλάτης θα πρέπει να με φοβάται. Εννοώ πως θα πρέπει να έχει την αίσθηση του φόβου (σε λογικά πλαίσια) γιατί αν γίνει ατύχημα το ποδήλατο δεν έχει καμία δικλίδα ασφαλείας.

Όταν κάνεις ποδήλατο νύχτα χωρίς φώτα, όταν πας αντίθετα σε μονόδρομο, τότε κάπου υπερτιμάς τις σωματικές σου αντοχές. Βιονικοί άνθρωποι δεν υπάρχουν. ;)

Απο εκει και περα δεν ξερω τι αλλο να πω.

Να στο πω καπως ετσι.

Εκανε την μαλακια του και ζητουσε και τα ρεστα και σε πειραξε που τον εριξε κουτουλια ο αλλος?

Πιστεψε με ολο το κειμενο που ανεφερες το αναιρεσε αυτος οταν κατεβηκε και ζητησε και τα ρεστα.

Γιατι ουτε πολιτισμενος ηταν ουτε σεβαστηκε τον απεναντι του ....και πουλουσε και υφακι...

Δεν ξερω πως αλλιως να εκφραστω γραπτα και πιστευω προς αυτον αρκουνε μονο οι χειρονομιες _!_

Link to comment
Share on other sites

δεν ήταν πάρα πολύ σπουδαίο (απλά αν δεν το προλάβαινα θα έπεφτα στις μπάρες , δεν πήγαινα γρήγορα (το λάθος μου ήταν ότι άφησα το μοτερ να φρενάρει και δεν πάτησα καθόλου φρένο πριν μπω στην στροφή κλπ κλπ για να δημιουργηθεί ισορροπία )

 

περίπου στο 10 δευτερόλεπτο θα δεις ένα απότομο τίναγμα προς τα δεξιά ...

 

Link to comment
Share on other sites

τι περίμενες να δεις εσύ να μπαίνω σε καμιά στροφή με πλαγιολίσθηση χειρόφρενα ανάποδα τιμόνια κλπ κλπ κλπ .... ένα lacetti έχω :p

 

για να συνεννοηθούμε από την στιγμή που στρίβεις τόσες μοίρες το τιμόνι και μετά το τουτού στρίβει παραπάνω προς την ίδια κατεύθυνση χωρίς να έχεις αλλάξει τις μοίρες του τιμονιού δεν ονομάζετε oversteer ?

 

Το μόνο ηλεκτρονικό που έχω στο lacetti είναι abs / αερόσακους όλα τα άλλα χειρωνακτικά - υδραυλικά

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

yeap ....
πάει να με πετάξει μπρος στις μπάρες (αριστερά και το διορθώνω προς τα δεξιά αλλά ήταν απότομο για να το προλάβω (ακα αντανακλαστικά))

post-45212-0-59390100-1433951400.jpg

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι είναι η τυπική συμπεριφορά μπροσθιοκίνητου* που μπαίνει με περισσότερα χιλιόμετρα, χωρίς γκάζι, σε στροφή.

 

Σιχαμένο δηλαδή...

 

EDIT: Να προσθέσω και με σχετικά κοντό μεταξόνιο;

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι περίμενες να δεις εσύ να μπαίνω σε καμιά στροφή με πλαγιολίσθηση χειρόφρενα ανάποδα τιμόνια κλπ κλπ κλπ .... ένα lacetti έχω :p

 

για να συνεννοηθούμε από την στιγμή που στρίβεις τόσες μοίρες το τιμόνι και μετά το τουτού στρίβει παραπάνω προς την ίδια κατεύθυνση χωρίς να έχεις αλλάξει τις μοίρες του τιμονιού δεν ονομάζετε oversteer ?

 

Το μόνο ηλεκτρονικό που έχω στο lacetti είναι abs / αερόσακους όλα τα άλλα χειρωνακτικά - υδραυλικά

 

Έχει σημασία να εξοικιωθείς με το αυτοκίνητο σου για να λειτουργείς

σε τέτοιες περιπτώσεις όσο το δυνατόν καλύτερα.

Θέλει είτε έναν απομακρυσμένο άδειο χώρο εκτός κόσμου/κυκλοφορίας

 με εξαιρετική ορατότητα και κάποιον που μπορεί να σου πει/δείξει μερικά πραγματάκια ,είτε 

καλύτερα πίστα με κάποιο σχολείο οδήγησης (κάποτε έπαιζαν τα Safetrack, CSS ).

 

Understeer : όταν ανοίγει το μπροστινό μέρος την τροχιά του προς την έξοδο της στροφής

Oversteer : όταν ανοίγει το πίσω μέρος την τροχιά του προς την έξοδο της στροφής

 

Με οποιαδήποτε μετάδοση κίνησης. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.