Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Επειδή το έψαξα το θέμα, το αυτοκίνητο σβήνει αν πας να στρίψεις σε διασταύρωση με λίγα χιλιόμετρα και έχεις δευτέρα. Τουλάχιστον έτσι λένε

Ο πετρελαιοκινητήρας σε συνδυασμό με την κατά πάσα πιθανότητα κακή ρύθμιση του έχει ως αποτέλεσμα να σκορτσάρει ο κινητήρας και να σβήνει.

αυτο ακριβως!

 και μην σας πω πως μεχρι να το παω απο Αργυρουπολη-Βουλα μου εσβησε 2-3 φορες στα φαναρια :ph34r:    :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πηγα το αλλαξα με 15ε μαζι με εργασια. πολυ χωμα ειχε.

με τις βενζινες που εχουμε ελλαδα θελει ανα 20.000..

Άστα να πάνε. Σε βενζίνη ειδικά θες και καθαρισμό μπεκ ανα 80.000-100.000χλμ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η κρυσταλλοποίηση του παρμπρίζ αξίζει; Στο δικό μας αυτοκίνητο οι υαλοκαθαριστήρες δε λειτουργούν σωστά όσο καινούριοι και ακριβοί κι αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα τούτο
http://mfnano.com/en/products/easy-clean/easy-car-gl

 

δες το έχει pdf στα ελληνικά

 

και εδώ

 

http://www.brm.gr/?cat=65

 

http://www.nano4life.co/#!nano4-carglassgr/c16h9

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρυσταλλοποίηση..; Πρώτη φορά το ακούω έτσι!

Εννοείς αυτό που φαίνεται στο βίντεο;; Για τη βροχή;;

Αυτό το ανακάλυψα μια φορά πριν χρόνια, ταξιδεύοντας με ταξί από επαρχία, με βροχή που δεν έβλεπες τίποτα.. ο ταξιτζής πήγαινε με 130+, με κλειστούς υαλοκαθαριστήρες. Τον ρώτησα κι από τότε, το χρησιμοποιώ πάντα.

Πας σε ένα κατάστημα με είδη αυτοκινήτου και ζητάς υδρόφοβο υγρό για το παρμπρίζ. Σαν λοσιόν είναι! Ένα μπουκαλάκι πλαστικό με αξία αν θυμάμαι καλά γύρω στα 7€. Τότε μου είχε φανεί ακριβό, μα το'χω ακόμα!! Καθαρίζεις  το παρμπρίζ κ αφού στεγνώσει, παίρνεις ένα ύφασμα κ το απλώνεις με κυκλικές κινήσεις. Το αφήνεις να στεγνώσει ή άλλα λένε πως το ξεπλένεις με νερό.

Στην ουσία δημιουργεί ένα στρώμα πάνω από το γυαλί, το οποίο κλείνει όλους τους πόρους του γυαλιού κ το κάνει εντελώς λείο. Επίσης είναι μια χημική ουσία που είναι υδρόφοβη, πράγμα που κάνει το νερό να μην μένει πάνω της. Με τίποτα. Δεν θα το δεις να χοροπηδάει.. αλλά είναι σαν οι μικρές σταγόνες να σπρώχνονται ανεπαίσθητα ώστε να ενωθούν με άλλες και να γίνουν μεγαλύτερες και μετά κυλούν μακριά από το παρμπρίζ.

Όταν είσαι σταματημένος, το νερό γίνεται μικρά μπαλάκια κ δεν ενοχλεί στην όραση καθόλου, κάνοντάς σε να βλέπεις ολοκάθαρα το δρόμο. Με το που περνάς τα 40-50χλμ/ώρα, οι σταγόνες ενώνονται κ φεύγουν προς τα πάνω, λόγω της φοράς του αέρα που τις παρασέρνει. Θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά. Επίσης καλό είναι να μη χρησιμοποιείς υαλοκαθαριστήρες πολύ (όχι ότι θα χρειάζεσαι), γιατί στην ουσία, θα βγάζουν από το γυαλί την ουσία.

Πόσο κρατάει δεν θα σου πω.. θα το δεις εσύ και θα ξαναβάλεις. Αναλόγως πόσο βροχή έχεις φάει, πόσο βρώμικο είναι το παρμπρίζ σου κ πόσο το'χεις περάσει κ με τους υαλοκαθαριστήρες από πάνω. Συνήθως βάζω πριν κάνω ένα μεγάλο ταξίδι ή όταν δω να μη κάνει καλή δουλειά. Τέλος, στα πλαϊνά παράθυρα, αν βάλεις δεν ξέρω πόσο θα δουλέψει.. αναλόγως πόσο τα χτυπά κι ο αέρας ενώ κινείσαι. Θέμα αεροδυναμικής νομίζω. Τώρα στο πίσω τζάμι δεν ξέρω.. νομίζω έχω βάλει παλαιότερα κι είχε κι εκεί διαφορά.. αλλά θα κρίνεις εσύ ο ίδιος αν σε βόλεψε. Πάρε κ δοκίμασέ το, το κόστος είναι ελάχιστο μπροστά σε αυτό που προσφέρει!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα γράφει ο Delijohn είναι. Βάζεις το προιόν αυτό και λειτουργεί όπως το κερί στη λαμαρίνα. Διώχνει αμέσως το νερό. Υπάρχουν διάφορα τέτοια προιόντα. Αν έχεις καμία Mercedes - BMW και θες κάτι πολύ καλό υπάρχει και αυτό http://www.auto-star.gr/product.php?products_id=583 Η διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα προιόντα νομίζω έχει να κάνει με το κατά πόσο διώχνουν το νερό και πόσο αντέχουν στο χρόνο. Προσωπικά θα ξεκινούσα από ένα όπως είπαν παραπάνω οι φίλοι από ένα των 7-10 ευρώ και αν δεν τότε θα κοιτούσα για κάτι ακριβότερο. 

Μήπως δεν εννοούσαν κρυσταλοποίηση αλλά ceramic coating, κάτι σαν κεραμική στρώση; 

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Αστυνομικοί σε γκάφα ολκής, συλλαμβάνουν τον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου ως ληστή

Οι Robin και Beverley Brewen είναι συλλέκτες κλασσικών αυτοκινήτων, και σε μια βόλτα τους με την Chevrolet Impala του 1962, σε έναν αυτοκινητόδρομο στην Πολιτεία της Ουάσιγκτον, οι αστυνομικοί έλεγξαν τις ιστορικές πινακίδες του αυτοκινήτου και επειδή ξέχασαν να βάλουν το (+) στην αρχή, δεν τις βρήκαν στη βάση δεδομένων, συλλαμβάνοντας τον οδηγό και τη σύζυγό του ως ληστές. Τελικά η όλη παρεξήγηση λύθηκε στο αστυνομικό τμήμα, εκεί όπου οι αστυνομικοί κατάλαβαν την γκάφα στην οποία υπέπεσαν.

Διάβασε το πλήρες άρθρο εδώ: Αστυνομικοί σε γκάφα ολκής, συλλαμβάνουν τον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου ως ληστή - Autoblog.gr 

 

Δεν τους φτάνει που σκότωσαν εχθές έναν ακόμη άοπλο αφροαμερικανό, συνεχίζουν τους τραμπουκισμούς τους δίχως όρια και λογική. Αναγκάζουν δύο ανθρώπους 65+ χρονών να γονατίζουν στο δρόμο (η γυναίκα τη γλύτωσε λόγω σπασμένου ποδιού) και τον παππού να βγάζει το κοντομάνικο και να είναι αυτοί (σε απόσταση) λες και πρόκειται να ελέγξουν τον Rambo 5?

Τι φοβόταν οι τενεκέδες μην τους κάνει ο παππούς και δεν τον πλησιάζαν και τον ξεφτίλισαν σε μία διαδικασία ελέγχου που για ανθρώπους αυτής της ηλικίας δεν αρμόζει; Αλλά όταν μεγαλώνουν με Γουέστερν και αποκαλούνται ακόμη Σερίφηδες που την έχουν δει Καουμπόυδες τι περιμένεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια προχτες επεσα σε μια μεγαααααλη λακουβα με νερο και απο τοτε αναψε  check engine.

να ανησυχησω? το αυτοκινητο δε ρεταρει τπτ ολα κανονικα μου φαινονται...

 

εαν δεν εχει κατι θα σβησει απο μονο του ή πρεπει να παω να μου το σβησει με διαγνωστικο?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ θα πας να στο σβήσουν με το διαγνωστικό. Θα πας για να διαβάσουν τον κωδικό σφάλματος και μετά να το σβήσουν. Αν δεν είναι κάτι οκ, αν είναι ή το φτιάχνεις ή το αφήνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

όταν κατέβηκα κάτω στο Γύθειο πριν δυο βδομάδες για το τριήμερο, μου άναψε και εμένα το λαμπάκι στην ανηφόρα πριν το τούνελ στο Αρτεμίσιο (πριν εντάξει πήγαινα με 160 στην κατηφόρα) , σταματάω σε μια έξοδο έκτακτης ανάγκης πριν το Αρτεμίσιο (2-3χλμ) ανοίγω να δω τίποτα όλα κομπλέ ούτε να ρετάρει ....

μετά τα τηλέφωνα που έκανα συνέχισα ...και λέεω δεν σταματάω να ψωνίσω στην Σπάρτη σταματάω το αφήνω 1-2 λεπτά σβηστό ... 

Το ξαναβάζω μπρος και έσβησε το λαμπάκι (καλά λέω τι έγινε φτιάχτηκε από μόνο του)

Την δευτέρα έχω ραντεβού για το service οπότε θα το δούμε και αυτό

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα γράφει ο Delijohn είναι. Βάζεις το προιόν αυτό και λειτουργεί όπως το κερί στη λαμαρίνα. Διώχνει αμέσως το νερό. Υπάρχουν διάφορα τέτοια προιόντα. Αν έχεις καμία Mercedes - BMW και θες κάτι πολύ καλό υπάρχει και αυτό http://www.auto-star.gr/product.php?products_id=583 Η διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα προιόντα νομίζω έχει να κάνει με το κατά πόσο διώχνουν το νερό και πόσο αντέχουν στο χρόνο. Προσωπικά θα ξεκινούσα από ένα όπως είπαν παραπάνω οι φίλοι από ένα των 7-10 ευρώ και αν δεν τότε θα κοιτούσα για κάτι ακριβότερο. 

Μήπως δεν εννοούσαν κρυσταλοποίηση αλλά ceramic coating, κάτι σαν κεραμική στρώση; 

 

Όχι, το έκαναν όπως το περιέγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε συνεργείο αλλάξαμε λαδάκια , φιλτράκια & μπουζάκια σε ένα μήνα θα πάω για τακάκια :p

 

 

πάρτε και δύο φωτογραφιούλες να υπάρχουν

post-45212-0-83901100-1425917974_thumb.j

 

post-45212-0-35012700-1425917981_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μεμβράνες στο μπροστινό παρμπρίζ μειώνουν την όραση του οδηγού, ειδικά το βράδυ; Για ηλιοροφή είναι προτιμότερες οι σκούρες ή οι ανοιχτόχρωμες; Επηρεάζουν τη λειτουργία των αντιστάσεων για τη μείωση του θαμπώματος όταν έξω κάνει κρύο;

Link to comment
Share on other sites

Μεμβράνες στο μπροστινό δε θα έβαζα ακριβώς για το λόγο που είπες, περιορισμός ορατότητας το βράδυ. Μόνο "διάφανες" που έχουνε χαρακτηριστικά προστασίας UV. Για ξεθάμπωμα δεν έχω παρατηρήσει διαφορά. Σιγουρέψου οτι στην ηλιοροφή "κάθεται" μεμβράνη. Αν έχει περίεργη υφή θα σου πούνε ίσως οτι δε μπαίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δείτε τι συμβαίνει σε κάποια πολιτισμένα μέρη του κόσμου κ πώς αντιμετωπίζονται οι παραβάτες (που δεν παρανομούν απλά, αλλά θέτουν και σε κίνδυνο άλλες ζωές)

 

Αυτός ο άνθρωπος πλήρωσε... 54.000 ευρώ για μια κλήση!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.