Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ρε παιδιά είμαι σε ένα δίλλημα.
 

Έχω το NS Eccentric 2014 και σκέφτομαι να αντικαταστήσω τους διπλούς δίσκους (  SRAM X5 170, 38t & 24t, with alloy bashguard ) από μπροστά με μονό και φυσικά να βάλω την ανάλογη κασσέτα. Σίγουρα θα μειωθεί το βάρος  και θα γίνουν ευκολότερες οι αναβάσεις αλλά θα χάσω σε ταχύτητα?

 

Αν αξίζει η αναβάθμιση τι προτείνετε να κουμπωθεί;

 

Υ.Γ είμαι fan της SRAM

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εύρος θα βάλεις στην πίσω κασέτα. Δυστυχώς εκεί δεν έχω να προτείνω κάτι μιας και δεν χρησιμοποιώ χ1 στο δικό μου.

 

Απο την παρέα σου δεν έχεις κανέναν με x1 ώστε να δοκιμάσεις τι έχουν βάλει και να δεις αν σου ταιριάζει ή όχι?

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Την κυριακη το πρωι εκανα την δευτερη μου βολτα στον Υμηττο, ακολουθωντας μια σχετικα πληρη διαδρομη αναβαση καταβαση χωμα και μονοπατια. Ηταν η πρωτη βολτα με το Cube και μπορω να πω πως ενθουσιαστικα αρκετα, με μονη εξαιρεση τα φρενα  (Tektro HDC 330 hydr. Discbrake (160/160mm) )...Ενα άλλο πραγμα που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι με επιασε τρομερος πονοκεφαλος μετα την ασκηση η οποια ηταν περιπου 3 ωρες. Δεν μπορω να καταλαβω εάν ηταν Ηλιαση, αφυδατωση η εαν εμεινα απο υδατανθρακες. Οποτε θα ηθελα να ρωτησω τι εφοδια εχετε μαζι σας  οταν πατε βολτα εσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν και το κοπάνημα στα μονοπάτια; :p

Εγώ σε τέτοια φάση (με γρήγορους επιστημονικούς υπολογισμούς) θα έπινα γυρω στα 250mL (η παραπάνω, αναλόγως τη ζέστη/ιδρώτα/πως νοιώθω) και μισή μπάρα/μπανάνα στο μισάωρο.

 

Πονοκέφαλο μπορεί να έχω πάντως και από υπερπροσπάθεια ή ηλίαση που λες και εσύ.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, l2phile said:

Μήπως ήταν και το κοπάνημα στα μονοπάτια; :p

Εγώ σε τέτοια φάση (με γρήγορους επιστημονικούς υπολογισμούς) θα έπινα γυρω στα 250mL (η παραπάνω, αναλόγως τη ζέστη/ιδρώτα/πως νοιώθω) και μισή μπάρα/μπανάνα στο μισάωρο.

 

Πονοκέφαλο μπορεί να έχω πάντως και από υπερπροσπάθεια ή ηλίαση που λες και εσύ.

Μου φαινεται θα παρω ενα ισοτονικο 500μλ και ενα κανονικο νερο 500 μλ και μερικες μπαρες/μπανανες την επομενη φορα. Τωρα στο θεμα της ηλιασης θα δοκιμασω να παω και μια ωρα νωριτερα 08:00 αντι για 09:00 που πηγα αυτην την φορα + το οτι τωρα θα φοραω και κρανος.... :o

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σε βαρεσε ο ηλιος παραπανω.Μπορει να ησουν κουρασμενος,να μην ειχες κοιμηθει καλα,να πιεστηκες παραπανω σε καποια ανηφορα.Πολλα.Απο ελειψη υδατανθρακων δε νομιζω να προκαλει πονοκεφαλο παρα μονο αδυναμια οργανισμου στην ασκηση.Κοινως κρεμας :p

 

3 ωρη ασκηση καλοκαιριατικα ειναι επιπονη και θελει αρκετα υγρα. 1,5-2 λιτρα το λιγοτερο οπως και 1-2 μπαρες η και κανα τοστακι μαζι σου.
Τωρα στην κουρσα καταναλωνω 700-800ml /ωρα (με παραπανω ζεστες, παει στο Λιτρο/ωρα)

 

Επισης μπορεις πριν το ξεκινημα (κανα 15λεπτο) να πινεις ενα μεγαλο ποτηρι νερο και σε κραταει αρκετα.

Αλλα υπαρχει μια διαφορα.Οταν βγαινω για την καθημερινη μου προπονηση (1ωρα και 20λεπτα) δε παιρνω τιποτα μαζι μου απο φαγωσιμα.
Αντιθετα οταν ειναι να κανω μεγαλη βολτα στη 1,5 ωρα εχω φαει μια μπαρα τουλαχιστον.


Υ.Γ αναφερομαι για κουρσα μιας και τελευταια κανω κουρσα περισσοτερο.
Παντως θυμαμαι οταν καναμε 4-5 ωρες MTB επινα 3,5 λιτρα το λιγοτερο νερο και 2-3 μπαρες + τοστ + μπανανα

5 minutes ago, ApolloTonKosmo said:

Μου φαινεται θα παρω ενα ισοτονικο 500μλ και ενα κανονικο νερο 500 μλ και μερικες μπαρες/μπανανες την επομενη φορα. Τωρα στο θεμα της ηλιασης θα δοκιμασω να παω και μια ωρα νωριτερα 08:00 αντι για 09:00 που πηγα αυτην την φορα + το οτι τωρα θα φοραω και κρανος.... :o

Συγνωμη πηγες σε βουνο (μονος σου υποθετω)μεσα στη ζεστη , μονοπατια και δεν φοραγες κρανος ;

Νομιζω πως κακως σου δινουμε συμβουλες για φαγωσιμα και θα πρεπει να ξεκινησουμε απο τα βασικα.

Το λιγοτερο απαραδεκτος θα το χαρακτηριζα.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από πολλά χρόνια απέκτησα MTB της προκοπής.. το πήρα μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση, κι ειδικά για τα λεφτά που έδωσα νομίζω ότι είναι σούπερ. Canyon Nerve 9.0 XC

 

1334306903226-1vd3tywt6fskt-700-80.jpg

 

Θα το βγάλω μια φώτο όταν το δοκιμάσω, για την ώρα νομίζω θέλει λίγη δουλειά στα λάστιχα γιατί το ζουμί βγαίνει από τους πόρους στα πλάγια (είναι φυσιολογικό;; )

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ApolloTonKosmo έγραψε:

Μου φαινεται θα παρω ενα ισοτονικο 500μλ και ενα κανονικο νερο 500 μλ και μερικες μπαρες/μπανανες την επομενη φορα. Τωρα στο θεμα της ηλιασης θα δοκιμασω να παω και μια ωρα νωριτερα 08:00 αντι για 09:00 που πηγα αυτην την φορα + το οτι τωρα θα φοραω και κρανος.... :o

Βγήκες στο βουνό χωρίς κράνος? Γιατί?!!! Μην το ξανακάνεις. Προσωπικά αν βγω χωρίς κράνος νιώθω οτι κάτι μου λείπει.

 

Το καλοκαίρι θέλει ιδιαίτερη προσοχή τι ώρα βγαίνεις. Γενικά το 10:00 - 16:00 καλό θα ήταν να αποφεύγεται. Δεν έφαγες τίποτα στην εξόρμηση ή πριν? Ηλίαση,αφυδάτωση ή αν είχες σουρώσει συνήθως δεν συνοδεύονται μόνο απο πονοκεφάλους μετά αλλά και απο έλλειψη δυνάμεων αποπροσανατολισμός και άλλα. Καλό είναι να κάνεις και καμμιά στάση για ξεκούραση κάπου κάπου, στο βουνό είσαι απόλαυσε για μερικά λεπτά το περιβάλλον πιες λίγο νερό δες την Αθήνα απο ψηλά.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, GoMaR said:

Μπορει να σε βαρεσε ο ηλιος παραπανω.Μπορει να ησουν κουρασμενος,να μην ειχες κοιμηθει καλα,να πιεστηκες παραπανω σε καποια ανηφορα.Πολλα.Απο ελειψη υδατανθρακων δε νομιζω να προκαλει πονοκεφαλο παρα μονο αδυναμια οργανισμου στην ασκηση.Κοινως κρεμας :p

Μαλλον κατι απο ολα αυτα αλλα το θεμα ειναι πως δεν κρεμασα και πως ειχα κοιμηθει κανονικα. Οποτε μαλλον αφηδατωση και ηλιαση...μου βρομαει

 

Quote

3 ωρη ασκηση καλοκαιριατικα ειναι επιπονη και θελει αρκετα υγρα. 1,5-2 λιτρα το λιγοτερο οπως και 1-2 μπαρες η και κανα τοστακι μαζι σου.
Τωρα στην κουρσα καταναλωνω 700-800ml /ωρα (με παραπανω ζεστες, παει στο Λιτρο/ωρα)

 

Επισης μπορεις πριν το ξεκινημα (κανα 15λεπτο) να πινεις ενα μεγαλο ποτηρι νερο και σε κραταει αρκετα.

Αλλα υπαρχει μια διαφορα.Οταν βγαινω για την καθημερινη μου προπονηση (1ωρα και 20λεπτα) δε παιρνω τιποτα μαζι μου απο φαγωσιμα.
Αντιθετα οταν ειναι να κανω μεγαλη βολτα στη 1,5 ωρα εχω φαει μια μπαρα τουλαχιστον.


Υ.Γ αναφερομαι για κουρσα μιας και τελευταια κανω κουρσα περισσοτερο.
Παντως θυμαμαι οταν καναμε 4-5 ωρες MTB επινα 3,5 λιτρα το λιγοτερο νερο και 2-3 μπαρες + τοστ + μπανανα

Συγνωμη πηγες σε βουνο (μονος σου υποθετω)μεσα στη ζεστη , μονοπατια και δεν φοραγες κρανος ;

Νομιζω πως κακως σου δινουμε συμβουλες για φαγωσιμα και θα πρεπει να ξεκινησουμε απο τα βασικα.

Το λιγοτερο απαραδεκτος θα το χαρακτηριζα.

Βασικα δεν μου εχει ερθει ακομα το κρανος...ειμαι απαραδεκτος και δεν ειχα να δανειστω οποτε δεν αντεχα να μην παω βουνο. Εννοειται πως δεν πηγα μονος μου με παρεα ημουνα.

 

50 minutes ago, nucleus said:

Βγήκες στο βουνό χωρίς κράνος? Γιατί?!!! Μην το ξανακάνεις. Προσωπικά αν βγω χωρίς κράνος νιώθω οτι κάτι μου λείπει.

 

Το καλοκαίρι θέλει ιδιαίτερη προσοχή τι ώρα βγαίνεις. Γενικά το 10:00 - 16:00 καλό θα ήταν να αποφεύγεται. Δεν έφαγες τίποτα στην εξόρμηση ή πριν? Ηλίαση,αφυδάτωση ή αν είχες σουρώσει συνήθως δεν συνοδεύονται μόνο απο πονοκεφάλους μετά αλλά και απο έλλειψη δυνάμεων αποπροσανατολισμός και άλλα. Καλό είναι να κάνεις και καμμιά στάση για ξεκούραση κάπου κάπου, στο βουνό είσαι απόλαυσε για μερικά λεπτά το περιβάλλον πιες λίγο νερό δες την Αθήνα απο ψηλά.

Πριν την εξορμηση δεν εφαγα αλλα ιπια μισο λιτρο νερο και ειχα αλλο ενα λιτρο μαζι. Απο φαγοσημα, ενα μηλο και ενα αυγο ειχα. Εννοειται πως εκανα στασεις. Απλα μαλλον δεν φτασανε τα υγρα νομιζω.

Το επομενο ΣΚ που θα ξαναπαω θα εχω μαζι πλεον και κρανος ισως να βοηθαει και με τον ηλιο λιγο. Οσο για τα εφοδια θα παρω περισοτερα υγρα 2+ λιτρα και μερικες μπανανες μπαρες ενεργιας.

 

Θενκς!

Έγινε επεξεργασία από ApolloTonKosmo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

3 ωρη ασκηση καλοκαιριατικα ειναι επιπονη και θελει αρκετα υγρα. 1,5-2 λιτρα το λιγοτερο οπως και 1-2 μπαρες η και κανα τοστακι μαζι σου.

Τωρα στην κουρσα καταναλωνω 700-800ml /ωρα (με παραπανω ζεστες, παει στο Λιτρο/ωρα)

 

Επισης μπορεις πριν το ξεκινημα (κανα 15λεπτο) να πινεις ενα μεγαλο ποτηρι νερο και σε κραταει αρκετα.

Αλλα υπαρχει μια διαφορα.Οταν βγαινω για την καθημερινη μου προπονηση (1ωρα και 20λεπτα) δε παιρνω τιποτα μαζι μου απο φαγωσιμα.
Αντιθετα οταν ειναι να κανω μεγαλη βολτα στη 1,5 ωρα εχω φαει μια μπαρα τουλαχιστον.


Υ.Γ αναφερομαι για κουρσα μιας και τελευταια κανω κουρσα περισσοτερο.

κάθε φορά που παίζεις ασεττο τρως αυτά;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από 40km δοκιμαστική με τις αναβαθμίσεις.

34Τ δίσκο μπροστά και με έξτρα 42Τ γρανάζι στην κασσετα. Πλέον σκαρφάλωσε και τοίχο ?

Τα πεταλια είναι Diabolus Raceface με τα θρυλικά FUNN MAMBA.

2b9e8c1dfa84cd195cc1e886afb0001a.jpg7f83186aca21fb627b5ff88ac581a32a.jpg8a618b9da25bf180620f02d159564890.jpg94c7e2b3bc2601a28a71b44d5803aecf.jpg

Sent from my E6653 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.