Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Βρήκα και τους χρόνους (αν και εκαναν την πίστα ανάποδα)

 

Ο πιο λούζερ:

Σύνολο: 1:20:26.68

Each lap:  08:04 08:48 08:26 08:49 09:02 08:56 09:09 09:22 09:47

 

Άντε θα γελάσουμε.

 

@GoMaR

 

α) Διατροφή τι εννοείς;

β) Εκεί τι να πάρω; Μπάρες ενέργειας;

γ) Χαλαρά είναι με 29+ μέση ρε πρεζάκι;

δ) Τι εννοείς με δυναμική προπόνηση; πχ "1" χιλιόμετρο σφαίρα, "1" χαλαρά;

Link to comment
Share on other sites

Διατροφη εννοω,να αποφευγεις τις λιπαρες ουσιες , να παιρνεις συνθετους υδατανθρακες , καθαρη τροφη μετα απο την προπονηση.Λιγο πριν την ασκηση να τροφοδοτεισαι με πρωινο πλουσιο σε υδατανθρακες (οχι να βαρυνεις ομως :p )
Να πινεις ΠΟΛΥ νερο καθολη τη διαρκεια της ημερας

Κατα τη προπονηση σου αν θες να βαρας 60-100χιλιομετρα , μπαρες ενεργειας να εχει και σοκολατα γιατι σε βοηθαει.Τρωγε ανα μιση ωρα απο μια η απο μιση μπαρα.Αναλογα τον ρυθμο σου και ποσο ζηταει ο οργανισμος σου.Δε πρεπει να νιωσεις οτι κρεμας.Αλλιως το εχασες.Επισης,βοηθανε τα Κασιους (αναλατα) , οπως και τα αμυγδαλα.
Για μεγαλες διαδρομες βοηθαει παρα πολυ το ισοτονικο. (το καλυτερο για μενα ειναι το power rade)
Για διαδρομη χωρις αερα , χωρις φαναρια και χωρις υψομετρικα το 29χμ Μ.Ο ειναι χαλαρα ναι.
Θα νιωθεις τη πιεση οταν θα πηγαινεις για 32-33χμ/ω.Αλλα αν βρεις ρυθμο και το 35αρη ειναι εφικτο μετα απο καιρο(ξαναλεω χωρις φαναρια και χωρις υψομετρικα)

Αφου περασουν οι πρωτες μερες που μπει παλι ο οργανισμος σου σε προγραμμα προπονησης , δοκιμασε καποια μικρα sprints σε οριο να δεις πως ανταποκρινεται ο οργανισμος σου και τι recovery εχει η καρδια σου.
Ολα λαου λαου.Mη πιεσεις παραπανω απο οσο πρεπει.3 βδομαδες ειναι λιγος καιρος να πας για αγωνα ,απροπονητος.Αλλα αν κανεις 4-5 φορες 40-60χιλιομετρα την εβδομαδα θα εισαι σε πολυ καλη φορμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το λαιμο πιο κατω και ειδα οτι με βολευει ειδικα στις ανηφορες.

Ομως εχω ενοχλησεις στα φρυδια τωρα επειδη ειμαι πιο σκυφτος. Τι μπορω να κανω με τη σελα; Να την κανω πιο κατω αλλα μετα θα πεφτει πολυ βαρος στα χερια και δε θα με βολεψει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και να δεις τι σου ταιριάζει καλύτερα

 

Ναι αλλα το γαμωτο ειναι οτι τη σελα την εχω ρυθμισει υποτιθεται. Πριν κατεβασω το λαιμο ηταν ολα κομπλε. Θα την παω λιγο πιο μπροστα και θα δω για αρχη

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, cddaraa said:

Εκπτώσεις μέχρι 60% σε σχεδόν όλα τα πλαίσια η planetx

Bike Frames | Planet X

για μια εβδομάδα!

μαμώ τα capital control

+ @DJD Αυτοί οι Viner Mitus 0.6 τα αξίζουν τα λεφτά τους; Είναι βλεπω rebrand από κινεζιά FM 066 ή το ίδιο με Planet-X RTD-90

Γενικά θα δω διαφορά από το παλιό σκελετό του Ideal Stage 2008 ( αλλουνού αλλά ίδιο :p )ή απλά θα ειναι λίγο πιο ελαφρύ (κλάιν) και πιο πολύ ποζεράδικο; (εσωτερική καλωδίωση/πιο λεπτοκαμωμένο/etc)

 

Για 20 φορές που πάω το καλοκαίρι εδώ στα κρύα ξένα, σίγουρα δεν αξίζει, αλλά λέμε :D

(θα είναι και ευκαιρία να αλλάξω το τιμόνι μιας και το βαρύ παλιό μου κόβει χιλιόμετρα :p )

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ!!!

Οι τροχοι οι 27αρηδες ηρθαν. Τους κουμπωσα. Πισω ειναι κουκλα. Μπροστα ομως περναει στο τσακ και αποφασισα να μην το ρισκαρω.

Ετσι λοιπον εβαλα τελικα τους ιδιους σε 26 κανονικα.

Αρα το ποδηλατο παραμενει 26αρι.

Κουμπωσαν ολα κομπλε. Αυριο πρωτη βολτα και φωτογραφιες.

Επομενη αναβαθμιση ηδη ψηνεται: φρενα ή περιφερειακα. Xt θα ειναι και τα δυο. Απλα να δω ποιο θα μπει πρωτο...

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραια δε λεω ειμαι ασχετος απο ποδηλατο. Χθες ομως πραγματικα ενιωθα τοσο μεγαλη διαφορα με τους τροχους, που δε νομιζω οτι ηταν ιδεα μου ή χαρα μου.

Εχει οντως τοσο μεγαλη διαφορα ρε γαμωτο;;

f1bc324d2e44098a7d255145f120ac69.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.