Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Mucho pain η 11% κλίση (τουλάχιστον με τη δικιά μου φυσική κατάσταση)...και ήταν καμία 200αρα μέτρα

 

http://www.sportstracklive.com/track/detail/agras/Cycling/1833263

Πάει καλά το εργαλείο? Σtο γράφημα γράφει 30000m!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάει καλά το εργαλείο? Σtο γράφημα γράφει 30000m!!!

Καλά το sportstracklive είναι για φάπες. Στο garmin φαίνεται νορμάλ 

 

EDIT: Κοιτούσα μαξ ανάβαση και μου δειχνε μία κατάβαση....στην οποία είχα κατέβει περίπου (και εκεί) 30.000 μέτρα

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι έχω βρώμικο μυαλό ρε l2phile.. αλλά το αριστερό @ έπρεπε να το κάνεις πιο στρογγυλό :hehe:

Όχι ότι έχω αθώο μυαλό, αλλά δεν το πιασα :p

 

EDIT: ΟΚ, ξανα-είδα τη διαδρομή :p

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

ποιο είναι το καλύτερο app για το android μου ώστε να καταγράφω τις διαδρομές (ταχύτητα , αποστάσεις κλπ ) ??

με internet εννοείται 

Strava app. Είναι το πιο διαδεδομένο με πάρα πολλές λειτουργίες και χωρίς διαφημιστικά

Link to comment
Share on other sites

παίδες ξέρετε  πόσο πιο δύσκολη από την ευθεία είναι η 10/100 ανηφόρα ?? και από την 10/100 η 20/100??

 

Ρητορική ερώτηση ή θες να μάθεις; (πάτα το λινκ και μείνε σταθερά πχ στα 15χμ/ω, αλλάζοντας την κλίση)

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέμα έχει να κάνει με τοπογραφία, αλλά αν θέλεις να κάνεις ακριβείς υπολογισμούς υπάρχουν πάρα πολλά site με slope calulators. Να στο πω απλά... σε 55% κλίση πας με 1η ταχύτητα αργά και σταθερά με στήθος στο τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

ρωτάω γιατί θέλω να μάθω . να δω πόσο πιο δύσκολο είναι . γιατί μου βγήκαν τα πόδια . να έχω ένα σημείο ορισμού . το λίνκ που μου έδωσε ο l2phile δεν το κατάλαβα πως δουλεύει .

και για τον δεύτερο 55/100 κλίση πρέπει να είναι πάρα πολύ . πρέπει να ανεβαίνεις σε τοίχο κάθετα . δεν πρέπει να υπάρχει 55/100 σε δρόμο. το περισσότερο που έχω δει είναι 20/100 .

Link to comment
Share on other sites

55% :o

Εδώ για να πας σε 20% με 1η πρεπει να έχεις πόδια κανόνια.

 

http://www.foxnews.com/travel/2014/03/03/worlds-steepest-roads/

 

@Γεώργιος βασικά στο λινκ σου δείνχει πόσα Watt πρέπει να κάψεις για να καταφέρεις την Χ ταχύτητα σε Υ κλίση με ζ,μ,ν,β,ω άλλες παραμέτρους.

 

πχ για να πας με 15km/h σε 0 κλίση πρεπει να κάψεις 37 Watt

      για να πας με 15 σε 10% πρεπει να καις 372 Watt !!! (αν καις τοσα σε 0 κλίση πιάνεις 38χμ)

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55% :o

Εδώ για να πας σε 20% με 1η πρεπει να έχεις πόδια κανόνια.

 

http://www.foxnews.com/travel/2014/03/03/worlds-steepest-roads/

 

@Γεώργιος βασικά στο λινκ σου δείνχει πόσα Watt πρέπει να κάψεις για να καταφέρεις την Χ ταχύτητα σε Υ κλίση με ζ,μ,ν,β,ω άλλες παραμέτρους.

 

πχ για να πας με 15km/h σε 0 κλίση πρεπει να κάψεις 37 Watt

      για να πας με 15 σε 10% πρεπει να καις 372 Watt !!! (αν καις τοσα σε 0 κλίση πιάνεις 38χμ)

η κατανάλωση ενέργειας ανεβαίνει 1000/100 αλλά στην ευθεία πας μόνο με 38 km ?? ξοδεύεις 1000/100 για μόνο 200/100 αύξηση στην ταχύτητα ???? για την ανηφόρα ίσως έχεις δίκιο . αλλά στην ευθεία που λες μετά ίσως δεν είναι σωστό .

επίσης μου φαίνεται ότι λίγο υπερβολικό να είναι 10 φορές πιο δύσκολο με 10 /100 κλίση σε σχέση με την ευθεία .

Link to comment
Share on other sites

η κατανάλωση ενέργειας ανεβαίνει 1000/100 αλλά στην ευθεία πας μόνο με 38 km ?? ξοδεύεις 1000/100 για μόνο 200/100 αύξηση στην ταχύτητα ???? για την ανηφόρα ίσως έχεις δίκιο . αλλά στην ευθεία που λες μετά ίσως δεν είναι σωστό .

επίσης μου φαίνεται ότι λίγο υπερβολικό να είναι 10 φορές πιο δύσκολο με 10 /100 κλίση σε σχέση με την ευθεία .

 

Χωρίς να θέλω να γίνω εριστικός, γενικά κάνεις ποδήλατο; 

Με 15χμ σκέφτεσαι να κατέβεις να πας με τα πόδια καλύτερα. 

Με 30+ σε MTB πρέπει να πιέζεις αρκετά.

Το ίδιο και στην κούρσα με 33+.

Όλα αυτά σε ευθεία.

 

Αλλά μην κοιτάς τα νούμερα. Μπες ridewithgps, βρες 0 κλίση, βρες και 10%, βάλε ένα gps στο κινητό και πήγαινε να δοκιμάσεις να δεις πόσο κουράζεσαι.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω σταθερά με 21 με το mountain και με τη κούρσα 24-25 σε ευθεία . Κάνω 25 χιλιόμετρα την ημέρα . Μια φορά το μήνα κάνω 40 την ημέρα . Και παλιά που ήμουν γύρω στα ογδόντα κιλά έκανα μια φορά το εξάμηνο το γύρο του μαραθώνα (κατεχάκη μαραθώνας ) ή πήγαινα αυλάκι από κατεχάκη έκανα μπάνιο και γυρνούσα .

Τώρα δεν έχω τη διάθεση για πάνω από 45 χιλιόμετρα την ημέρα . Δεν έχω και διαδρομές να κάνω .

Έχω ακούσει πολλούς που λένε ότι πάνε σούνιο αλλά δεν έχω διάθεση .έχω παχύνει κιόλας .έφαγα πολλά γλυκά κα σταμάτησα την γυμναστική . Και πάχυνα .

Κάθε πέμπτη έκανα 20 χιλιόμετρα τρέξιμο σε δύο ώρες και 5 λεπτά. Σε στίβο .το περισσότερο που έχω κάνει είναι 28 χιλιόμετρα σε δύο ώρες και πενήντα λεπτά . Μετά περπάτησα γιατί πόναγαν τα πόδια μου . Και ήμουν ογδόντα κιλά . Δεν είμαι γρήγορος αλλά είναι σεβαστές προπονήσεις .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Σούνιο ιδίως ο Όρμος Καταφυγής, εκεί να δεις ανηφόρα απλώς θέλει παρέα αλλιώς είναι βαρετά.

 

Διαδρομές υπάρχουν. Πάρκο Τρίτση,Άλσος Συγγρού αν είσαι και off-road. Καστέλα. Λαιμός βουλιαγμένης. Καβούρι. Κρεμαστός Λαγός. Κορωπί. Υμηττός.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.