Jump to content



Recommended Posts

Ανέκδοτα Πασχαλινά

 

Είναι ένα γουρουνάκι και ένα αρνάκι.
-Καλό Πάσχα. Λέει το γουρουνάκι.
-Ρε άντε γαμήσου.

Δύο φίλοι……
– Εγώ όταν έκλεισα με την γυναίκα μου 2 χρόνια γάμου την πήγα στον νησί του Πάσχα!!
– Γουάου!! Δηλαδή όταν κλείσετε 10 χρόνια που θα την πας;
– Α, τότε θα πάω να την πάρω…

– Πότε γιορτάζει ο Αθανάσιος Διάκος;
– Το Πάσχα!..

– Μια Κυριακή του Πάσχα δύο αρνιά συζητούν.
Λέει το ένα:
– Πάμε για καφέ;
– Μπα δεν μπορώ έχω γύρισμα…

Συζητάνε δύο αρνιά και λέει το ένα στο άλλο:
-Πιστεύεις στη ζωή μετά το Πάσχα;

– Πραγματική εβδομάδα των Παθών… έφυγε ο γείτονας για Πάσχα και έκλεισε το ρούτερ…

– Πού θα πάτε το Πάσχα;
– Στο σαλόνι μάλλον, γιορτινή μέρα, μην τρώμε πάλι στην κουζίνα.

Λέω το Πάσχα να μην πάω πουθενά… Λέω να κάτσω στα αυγά μου!!

Ο Νονός ρωτάει τον Τοτό:
– Τοτέ, δεν μου λες, πώς θέλεις το πασχαλινό σου αυγό;
– Θέλω να είναι μεγάλο όσο και το κεφάλι σου, Νονέ! Αλλά να έχει και κάτι μέσα!

 

------------------

 

Αστείο Ανέκδοτο Πασχαλινό: Μεγάλη Παρασκευή στην Εκκλησία…

Ήταν ένα ανδρόγυνο όπου η γυναίκα ήταν πολύ θρήσκα και πήγαινε πάντα στην Εκκλησία αλλά ο άνδρας δεν είχε πατήσει ποτέ του.
Η γυναίκα είχε μεγάλο μαράζι που δεν κατάφερε ποτέ να κάνει τον Άνδρα της να πάει.

Είχε έρθει το Πάσχα και την Μεγάλη Παρασκευή η γυναίκα έκανε πυρετό 40 και δεν είχε τη δύναμη να πάει στην Εκκλησία.

– Πήγαινε εσύ άνδρα μου του λέει γιατί είναι μεγάλη αμαρτία να μην πάει κανένας μας στην Εκκλησία…
– Και που θα πάω, δεν ξέρω τι να κάνω, της λέει
– Θα κάνεις ότι κάνουν οι άλλοι, του απαντάει, θα κάνουν τον σταυρό τους οι άλλοι θα τον κάνεις και εσύ, θα σηκώνονται οι άλλοι θα σηκώνεσαι και εσύ.

Τι να κάνει αυτός με τα πολλά πάει στην εκκλησία και έτσι έκανε… μόλις έκαναν τον σταυρό τους οι άλλοι τον έκανε και αυτός, σηκωνόταν οι άλλοι σηκωνόταν, καθόντουσαν οι άλλοι καθόταν και αυτός.
Την ώρα που ήταν να κάνουν την περιφορά του επιταφίου, βλέπει να παίρνουν τον επιτάφιο, το ευαγγέλιο, τον σταυρό, τις λαμπάδες, τα εξαπτέρυγα και να βγαίνουν από την εκκλησία. Πιάνει αυτός μια κολυμπήθρα που ήταν εκεί και ίσα που μπορούσε να την σηκώσει. Την βγάζει έξω και ακολουθεί τον επιτάφιο όπως οι υπόλοιποι…

Όταν περνούσε έξω από το σπίτι του ο επιτάφιος φωνάζει στη γυναίκα του που είχε βγει στο μπαλκόνι…

– Μωρή γυναίκα παλαβή είσαι; Σήμερα που έχουν μετακόμιση με έστειλες στην Εκκλησία;

 

--------------

 

Μαζεύτηκαν οι μαθητές και ο Χριστός για το Μυστικό Δείπνο και παραγγέλνουν σουβλάκια (καλαμάκια, πίτες γύρο, σάντουιτς κλπ).

– Εγώ θέλω δύο απ΄ όλα! Λέει ο Πέτρος.
– Δύο απ΄ όλα και εγώ, λέει ο Ιωάννης.
– Τρία απ΄ όλα, λέει ο Ιάκωβος.
– Εγώ θέλω ένα χωρίς κρεμμύδι, λέει ο Ιούδας.
Και γυρνάει ο Χριστός και του λέει:
– Γιατί; Θα φιλήσεις κανέναν;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.