Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

  Για να τα λέμε όλα φυσικά η Ελλάδα παράγει πολλούς "επιστήμονες" που κοντεύουν-ξεπερνούν τα -άντα και δεν έχουνε εργαστεί ουδέποτε στη ζωή τους ούτε καν σεζόν συνδράμοντας στα έξοδα που κάνει η οικογένεια για να τους "σπουδάσει". Τις περισσότερες φορές (μάλλον είμαι πολύ άτυχος) που συνεργάστηκα με "πανεπιστήμονες" αναγκάστηκα να τους αντικαταστήσω σύντομα με ανθρώπους με πολύ λιγότερες "περγαμηνές" έμπειρους όμως εργασιακά, με μεράκι όρεξη και ανάγκη να εργαστούν. Τι να φταίει άραγες ? Που κάποια παληκάρια αργούν να απογαλακτιστούν απο τα σπίτια τους και νομίζουν οτι το "πτυχίο" αρκεί για να τους υποδεχτούν με κόκκινα χαλιά? Δεν αντιλαμβάνονται  μήπως οτι το πτυχίο είναι απλά ενα εισιτήριο που σου ανοίγει μια πόρτα πιο εύκολα αλλά αυτό πρέπει επίσης να συνδυαστεί με την προσδοκούμενη παραγωγικότητα αλλιώς ποιό το νόημα ? Μήπως λίγη ταπεινότητα θα ήταν ευπρόσδεκτη απέναντι στον "απλό εργάτη" στρατιώτη που κακά τα ψέμματα αυτός βγάζει την δουλειά και πληρώνει τον μισθό του πτυχιούχου? Προφανώς δε μιλάω για αγράμματους αφισοκολλητές του δημοσίου που παίρνουν 1500 ευρώ αλλά για εργάτες του ιδιωτικού τομέα και βασικό μισθό. 

 

  Αυτό το σχόλιο το κάνω γιατί βλέπω κάποιους θεωρητικούς που καλό θα είναι να γράψουν πρώτα καμμιά εργατοώρα στο βιογραφικό τους, να δούν πως βγαίνει το μεροκάματο το πραγματικό και μετά να πάρουνε σβάρνα τα φόρουμ.. ταπεινότητα μάγκες, ταπεινότητα..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Νέο επιχειρηματικό σχέδιο: να ξαναφέρουμε το Ράλλυ Ντακάρ στην Ευρώπη!

 

Βήμα 1: Δημιουργούμε το ερημοποιημένο σεληνιακό τοπίο που θυμίζει την έρημο της Σενεγάλης

Βήμα 2: Βαφτίζουμε ένα μέρος στη Χαλκιδική "Ντακάρ"

Βήμα 3: ...

 

skouries.jpg

 

 

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/fwtografies-apo-tis-skoyries-den-h-saxara-einai-to-kommeno-dasos-ths-xalkidikhs.3598348.html

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

youtube.com/watch?v=_hDRpDGqWEU&t=1m52s

 

για οσους βαριουνται το διαβασμα :p

 

edit : το χυμωδες θηλυκο απο το Ρεθυμνο  ειχε δηλωσει περσι αυτο 

 

«Να ξέρεις, ο Σαμαράς τα έκοψε όλα. Ούτε μισό ευρώ δεν παίρνουμε για τα υπουργικά μας καθήκοντα. Μόνο τη βουλευτική μας αποζημίωση. Χωρίς τα επιπλέον από τις επιτροπές. Κάτι λιγότερο από 4.500 ευρώ».

 

http://www.protothema.gr/politics/article/370095/olga-kefalogianni-den-to-paizo-gomena-den-eimai-narkissos-o-stauros-einai/

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο χρηματοπιστωτικός ναζισμός

 

Μετά την απόφαση της ΕΚΤ να σταματήσει την τροφοδοσία των ελληνικών τραπεζών με μετρητά χρήματα, υποχρεώνοντας τες να κλείσουν για 21 ολόκληρες ημέρες, κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ μέχρι σήμερα, όλο και περισσότεροι άνθρωποι παγκοσμίως άρχισαν να αναρωτούνται σε ποιόν ανήκει το ευρώ.

Συνειδητοποίησαν λοιπόν πως δεν ανήκει ούτε στους Πολίτες της Ευρωζώνης, ούτε στα κράτη μέλη της – αλλά σε έναν υπερεθνικό, ανεξέλεγκτο, μη δημοκρατικό Θεσμό, στην ΕΚΤ, η οποία το μεταχειρίζεται ως μία προνομιακή ιδιοκτησία της. Σε κάποιους διορισμένους τραπεζίτες ουσιαστικά, οι οποίοι έστειλαν το εξής μήνυμα στα κράτη και στους Πολίτες τους:

«Το ευρώ δεν σας ανήκει. Μπορείτε βέβαια να το χρησιμοποιείτε ως μέσον συναλλαγών ή/και αποταμιεύσεων, αλλά μόνο για εκείνο το χρονικό διάστημα που εμείς σας το επιτρέπουμε – ενώ έχουμε τη δυνατότητα να παίρνουμε τις καταθέσεις σας για να στηρίζουμε το κράτος ή τις τράπεζες σας, κατά το δοκούν, χωρίς η κλοπή αυτή να θεωρείται παράνομη, όπως όλες οι υπόλοιπες«.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για ναζισμό απο πλευρά της ΕΚΤ. Πιστεύεις ότι με τα καλοκαιρινά καμώματα μας οι υπόλοιποι λαοί της Ευρώπης, ήθελαν πραγματικά να μας στείλει η ΕΚΤ περισσότερα χρήματα ή δεν πιάνει η δική τους γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/afieromata/oi-eyrwpaikes-oikonomies-poy-mphkan-se-mnhmonio-kai-anekampsan.3600141.html

 

Προφανώς οι επιτυχίες των άλλων κρατών να επανέλθουν, αποτελούν διεθνούς μεγέθους προβοκάτσια για να μας αποδείξουν ότι τα μνημόνια είναι καλά.... :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  Μήπως λίγη ταπεινότητα θα ήταν ευπρόσδεκτη απέναντι στον "απλό εργάτη" στρατιώτη που κακά τα ψέμματα αυτός βγάζει την δουλειά και πληρώνει τον μισθό του πτυχιούχου? Προφανώς δε μιλάω για αγράμματους αφισοκολλητές του δημοσίου που παίρνουν 1500 ευρώ αλλά για εργάτες του ιδιωτικού τομέα και βασικό μισθό. 

 

Εργάτες που βγάζουν όλη τη σκληρή και ωφέλιμη δουλειά να παίρνουν μόνο τον βασικό; Περίεργο δεν ακούγεται; Καθένας δεν πληρώνετε αυτά που παράγει στην δίκαιη ιδιωτική οικονομία; Εξήγησε αν μπορείς.

 

 

http://news247.gr/eidiseis/afieromata/oi-eyrwpaikes-oikonomies-poy-mphkan-se-mnhmonio-kai-anekampsan.3600141.html

 

Προφανώς οι επιτυχίες των άλλων κρατών να επανέλθουν, αποτελούν διεθνούς μεγέθους προβοκάτσια για να μας αποδείξουν ότι τα μνημόνια είναι καλά.... :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic:

 

Και στην Ελλάδα πηγαίναμε για ασθενική ανάπτυξη με όλα τα μέτρα να παραμένουν και να αυξάνονται ακόμα για ορισμένες ομάδες. Στην Ισπανία γίνονται ακόμα εξώσεις. Ανάπτυξη και αυτό; Το να απολύεις 100 με μισθό 1000€ για να πάρεις 200 με μισθό 500€ ανάπτυξη και αυτό;

 

Επίσης, βλέπω τον συγγραφέα να μιλάει για φούσκες ακινήτων. Ακόμα και στην Πορτογαλία που κάνει ντριπμλίτσα και δεν το αναφέρει επακριβώς. Να υπόθέσω πως απλά έτυχε έτσι. Να υποθέσω επίσης ότι επειδή αυτές οι οικονομίες άντεξαν περισσότερο από μας το βάρος της κατάρρευσης των τραπεζών αυτό νομιμοποιεί τη διάσωση τραπεζών από τους πολίτες.

 

Τέλος, έχουν αυτές οι χώρες αγωγούς και κινέζικους εμπορευματικούς σταθμούς; 

 

http://www.thebubblebubble.com/european-property-bubble/

Link to comment
Share on other sites

Εργάτες που βγάζουν όλη τη σκληρή και ωφέλιμη δουλειά να παίρνουν μόνο τον βασικό; Περίεργο δεν ακούγεται; Καθένας δεν πληρώνετε αυτά που παράγει στην δίκαιη ιδιωτική οικονομία; Εξήγησε αν μπορείς.

 

 

Σαφώς και ακούγεται περίεργο αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Απλώς μπορώ να το "χωνέψω" μιας και απο αρχαιοτάτων χρόνων ο μπροστάρης είναι που πάντοτε βγάζει το φίδι απο την τρύπα με την μικρότερη ανταμοιβή και αυτό είναι κάτι παγιομένο που δυστυχώς δεν αλλάζει. 

 

Απο την άλλη βλέποντας κάποια σχόλια περι ατόμων με χαμηλή εξειδίκευση που σκίζονται στη δουλειά με το βασικό που παίρνουν να είναι too much και κουρασμένους πτυχιούχους που πληρώνονται ελάχιστα δε μπορώ να το αφήσω ασχολίαστο. Ειδικά στην Ελλάδα του σήμερα που οι θέσεις εργασίας είναι ελάχιστες και όσες υπάρχουν σε τεράστιο ποσοστό αφορούν εργασία του ποδαριού και βασικό μισθό τότε αυτό που σου μένει είναι να προσαρμοστείς. Ο γράφων εδώ και λίγα χρόνια έχει "κρεμάσει" το πτυχίο στον τοίχο και εργάζεται για βασικό. ένας άνθρωπος κατα την προσωπική ταπεινή μου άποψη πρέπει να "μπορεί", είτε στα σαλόνια είτε στα αλώνια.. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για ναζισμό απο πλευρά της ΕΚΤ. Πιστεύεις ότι με τα καλοκαιρινά καμώματα μας οι υπόλοιποι λαοί της Ευρώπης, ήθελαν πραγματικά να μας στείλει η ΕΚΤ περισσότερα χρήματα ή δεν πιάνει η δική τους γνώμη;

 

Δεν ξέρω, εσύ να μου πεις... Ακούει ο κεντρικός τραπεζίτης  της  FED  την άποψη των  κυβερνητών πριν αγοράσει ομόλογα του αμερικανικού δημοσίου η πριν παράσχει ρευστότητα σε τράπεζα κάποιας πολιτείας;

Τέτοιου είδους απόψεις εμπεριέχουν πολιτική και ο κεντρικός τραπεζίτης δεν είναι εκλεγμένος για να έχει δικαίωμα πολιτικών αποφάσεων.

http://news247.gr/eidiseis/afieromata/oi-eyrwpaikes-oikonomies-poy-mphkan-se-mnhmonio-kai-anekampsan.3600141.html

 

Προφανώς οι επιτυχίες των άλλων κρατών να επανέλθουν, αποτελούν διεθνούς μεγέθους προβοκάτσια για να μας αποδείξουν ότι τα μνημόνια είναι καλά.... :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic:

 

Ο μύθος της λιτότητας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Και στην Ελλάδα πηγαίναμε για ασθενική ανάπτυξη με όλα τα μέτρα να παραμένουν και να αυξάνονται ακόμα για ορισμένες ομάδες. Στην Ισπανία γίνονται ακόμα εξώσεις. Ανάπτυξη και αυτό; Το να απολύεις 100 με μισθό 1000€ για να πάρεις 200 με μισθό 500€ ανάπτυξη και αυτό;

 

 

Πολύ βολικό να υποβαθμίζεις την τάση που είχε δημιουργηθεί για σταθεροποίηση της κατηφόρας. Προφανώς η σημερινή κατάσταση θεωρείς πως είναι καλύτερη, ή τελοσπάντων δεν χαλιέσαι να περιμένεις 5 - 10 χρόνια μέχρι να φανεί ''που την πάνε τη βαλίτσα''. Και τελικά, αν όλο το διακύβευμα είναι οι χ, ψ εξώσεις....: Πόσο θεωρείς πως πρέπει να μαμηθεί το σύμπαν για να μη χάσει κάποιος (που δεν ξέρουμε αν έπρεπε να έχει ιδιόκτητο) το σπίτι του ??? Και γιατί να πληρώσω εγώ, η ο κάθε ένας που έχει 1 - 2 χιλιάρικα στην μπάντα τα παθητικά απο τους ''μη έχοντες'' (μη δίνοντες) να πληρώσουν το δάνειό τους???

 

Σου έχω ένα ενδιαφέρον νέο: Όσο το χρωστάς το σπίτι, αυτό δεν είναι δικό σου. Είναι της τράπεζας. Να σου κάνει μια διευκόλυνση άμα ζορίζεσαι, έχει καλώς. Αμα νομίζεις πως θα τη σκαπουλάρεις χωρίς να πληρώσεις, επειδή έτσι σου σφύριξαν κάποιοι ''επαναστάτες'', πολύ ορθά θα βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

 

Αναφορικά με το bold: τι να σου πώ, δεν ξέρω.... Ρώτησες αυτούς τους 100 που ήταν πριν άνεργοι αν τους χάλασε που βρήκαν τελικά δουλειά ? ή μηπως απο αλληλεγγύη στους 100 του 1000αρικου είπαν να μη δεχτούν, για να μην τους κόψουν το μισθό ? ή τελικά, πόσο καιρό πρέπει να μείνουν άνεργοι μέχρι να βρούνε μισθό του 1000ρικου ?? Αυτά μας τα έλεγε και το ΚΚΕ για βασικούς των 1400€, αλλά είδαμε όλοι νομίζω πόσα πήραν οι εργαζόμενοί τους όταν πετάχτηκαν απο τον 902 και την τυποεκδοτική.  Και εν πάση περιπτώσει, με το ρδέλο που διαθέτουμε για κράτος, τέτοιοια ''παραγωγικότητα'' επιτρέπει, και ως εκ τούτου τέτοιοι μισθοί (της πλάκας) αντιστοιχούν.

 

Αυτό που ξέρω εγώ έιναι ότι όταν τελικά έχεις ανάγκη για δουλειά, όλο και κάτι βρίσκεις. Εδώ βρίσκουν οι αλεξιπτωτιστές που μας προκύπτουν απο τα 4 σημεία του ορίζοντα. Αλλά είπαμε: όποιος δε θέλει να ζυμώσει....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βολικό να υποβαθμίζεις την τάση που είχε δημιουργηθεί για σταθεροποίηση της κατηφόρας. Προφανώς η σημερινή κατάσταση θεωρείς πως είναι καλύτερη, ή τελοσπάντων δεν χαλιέσαι να περιμένεις 5 - 10 χρόνια μέχρι να φανεί ''που την πάνε τη βαλίτσα''. Και τελικά, αν όλο το διακύβευμα είναι οι χ, ψ εξώσεις....: Πόσο θεωρείς πως πρέπει να μαμηθεί το σύμπαν για να μη χάσει κάποιος (που δεν ξέρουμε αν έπρεπε να έχει ιδιόκτητο) το σπίτι του ??? Και γιατί να πληρώσω εγώ, η ο κάθε ένας που έχει 1 - 2 χιλιάρικα στην μπάντα τα παθητικά απο τους ''μη έχοντες'' (μη δίνοντες) να πληρώσουν το δάνειό τους???

Σου έχω ένα ενδιαφέρον νέο: Όσο το χρωστάς το σπίτι, αυτό δεν είναι δικό σου. Είναι της τράπεζας. Να σου κάνει μια διευκόλυνση άμα ζορίζεσαι, έχει καλώς. Αμα νομίζεις πως θα τη σκαπουλάρεις χωρίς να πληρώσεις, επειδή έτσι σου σφύριξαν κάποιοι ''επαναστάτες'', πολύ ορθά θα βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Αναφορικά με το bold: τι να σου πώ, δεν ξέρω.... Ρώτησες αυτούς τους 100 που ήταν πριν άνεργοι αν τους χάλασε που βρήκαν τελικά δουλειά ? ή μηπως απο αλληλεγγύη στους 100 του 1000αρικου είπαν να μη δεχτούν, για να μην τους κόψουν το μισθό ? ή τελικά, πόσο καιρό πρέπει να μείνουν άνεργοι μέχρι να βρούνε μισθό του 1000ρικου ?? Αυτά μας τα έλεγε και το ΚΚΕ για βασικούς των 1400€, αλλά είδαμε όλοι νομίζω πόσα πήραν οι εργαζόμενοί τους όταν πετάχτηκαν απο τον 902 και την τυποεκδοτική. Και εν πάση περιπτώσει, με το ρδέλο που διαθέτουμε για κράτος, τέτοιοια ''παραγωγικότητα'' επιτρέπει, και ως εκ τούτου τέτοιοι μισθοί (της πλάκας) αντιστοιχούν.

Αυτό που ξέρω εγώ έιναι ότι όταν τελικά έχεις ανάγκη για δουλειά, όλο και κάτι βρίσκεις. Εδώ βρίσκουν οι αλεξιπτωτιστές που μας προκύπτουν απο τα 4 σημεία του ορίζοντα. Αλλά είπαμε: όποιος δε θέλει να ζυμώσει....

Άρα μας λες ότι ο άνθρωπος που είχε δουλειά και έβαλε δάνειο να πάρει σπίτι αντί να πληρώνει κακός έκανε. Έχω φίλο καθάριζε 12κ τον μήνα τσέπη. Έβαλε τα 4 σε δανεια και επένδυσε και στη δουλειά του και στο σπίτι του. Έλα που ήρθε ή λιτότητα και τα 12 γίναν 2. Τώρα χάνει και δουλειά και σπίτι αφού δεν μπορεί να τα πληρώσει. Και δε θα του πάρουν μόνο ότι έφτιαξε όμως με τα χρήματα από το δάνειο αλλά ότι έχει κ δεν έχει.

Και δε θα σου πω να του τα πληρώσεις εσυ ούτε εγώ. Αλλά εγώ θα αναγκάστηκε να τον φιλοξενισω με την οικογένεια του όταν βρεθεί στο δρόμο από καλή θέληση.

Τι να πάρει 100 με 500€ ναι Συμφωνώ καλά έκανε. Αλλά ή ζωή κοστίζει 800 και όχι 500 που παίρνει. Αν κόστιζε 400 και εγώ μαζί σου. Ξέρω άτομα που 30 χρονών δεν μπορούν να φτιάξουν οικογένεια και αναγκαστικά ζουν είτε με τους συνταξιούχους γονείς είτε τους ζουν οι συνταξιούχοι γονείς. Και δουλειά θέλουν. Αλλά με 470 μισθό δεν ζεις. Μόνο νοίκι θέλεις 250€ στην καλύτερη. Για να μην βάλω μέσα λογαριασμούς κλπ. Παλιά υπήρχαν δουλειές τώρα όχι.

Οι αλεξιπτωτιστές που λες μην ξεχνάμε ότι όταν εσκαγε το ΙΚΑ τρεχανε για να μη τους πιάσουν. Εγώ θελωντας και μη πρέπει να έχω ΙΚΑ, εφορία κλπ. Και για να Καλυψώ την οικογένεια μου αλλά και γιατί πρέπει να τηρω τους κανόνες και να στηρίζω το κράτος.

Όπως καταλαβαίνεις πάντα υπάρχουν 2 οπτικές πλευρές. Το θέμα είναι πως τις κοιτάμε και ως που θέλουμε να δούμε. Τα δέντρα ή το δάσος;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω φίλο καθάριζε 12κ τον μήνα τσέπη. Έβαλε τα 4 σε δανεια και επένδυσε και στη δουλειά του και στο σπίτι του. Έλα που ήρθε ή λιτότητα και τα 12 γίναν 2. Τώρα χάνει και δουλειά και σπίτι αφού δεν μπορεί να τα πληρώσει. Και δε θα του πάρουν μόνο ότι έφτιαξε όμως με τα χρήματα από το δάνειο αλλά ότι έχει κ δεν έχει.

Ερώτηση - αν ξέρεις - η τράπεζα του χρηματοδότησε το 100% του σπιτιού του ή κάποιο μέρος αυτού; Το επιχειρηματικό δάνειο που πήρε, το πήρε ύστερα από υποβολή σχεδίου βιωσιμότητας της επιχείρησής του ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

Άρα μας λες ότι ο άνθρωπος που είχε δουλειά και έβαλε δάνειο να πάρει σπίτι αντί να πληρώνει κακός έκανε. Έχω φίλο καθάριζε 12κ τον μήνα τσέπη. Έβαλε τα 4 σε δανεια και επένδυσε και στη δουλειά του και στο σπίτι του. Έλα που ήρθε ή λιτότητα και τα 12 γίναν 2. Τώρα χάνει και δουλειά και σπίτι αφού δεν μπορεί να τα πληρώσει. Και δε θα του πάρουν μόνο ότι έφτιαξε όμως με τα χρήματα από το δάνειο αλλά ότι έχει κ δεν έχει.

 

Λυπηρό. Αλλά ο οικονομικός προγραμματισμός είναι αυστηρά προσωπική υπόθεση. Και ως εκ τούτου οι συνέπειες βαραίνουν αποκλειστικά αυτόν που κάνει τον προγραμματισμό. Αν πίστευε ότι θα παίρνει για πάντα 12κ, και δεν θα του κάτσουν στραβές ποτέ, με το συμπάθειο κιόλας, αλλά κάτι υπολόγισε πάααρα πολύ λάθος.

 

Και δε θα σου πω να του τα πληρώσεις εσυ ούτε εγώ. Αλλά εγώ θα αναγκάστηκε να τον φιλοξενισω με την οικογένεια του όταν βρεθεί στο δρόμο από καλή θέληση.

Τι να πάρει 100 με 500€ ναι Συμφωνώ καλά έκανε. Αλλά ή ζωή κοστίζει 800 και όχι 500 που παίρνει. Αν κόστιζε 400 και εγώ μαζί σου. Ξέρω άτομα που 30 χρονών δεν μπορούν να φτιάξουν οικογένεια και αναγκαστικά ζουν είτε με τους συνταξιούχους γονείς είτε τους ζουν οι συνταξιούχοι γονείς. Και δουλειά θέλουν. Αλλά με 470 μισθό δεν ζεις. Μόνο νοίκι θέλεις 250€ στην καλύτερη. Για να μην βάλω μέσα λογαριασμούς κλπ. Παλιά υπήρχαν δουλειές τώρα όχι.

Οι αλεξιπτωτιστές που λες μην ξεχνάμε ότι όταν εσκαγε το ΙΚΑ τρεχανε για να μη τους πιάσουν. Εγώ θελωντας και μη πρέπει να έχω ΙΚΑ, εφορία κλπ. Και για να Καλυψώ την οικογένεια μου αλλά και γιατί πρέπει να τηρω τους κανόνες και να στηρίζω το κράτος.

Όπως καταλαβαίνεις πάντα υπάρχουν 2 οπτικές πλευρές. Το θέμα είναι πως τις κοιτάμε και ως που θέλουμε να δούμε. Τα δέντρα ή το δάσος;

 

Μα καλά, πώς γίνεται και την βγάζουν χωρίς καθολου μισθό, αλλά με τα 500 δεν γίνεται ??? Τι στο καλό, στο ψυγείο μπαίνουν και συντηρούνται, και μόλις βγούν για δουλειά ξινίζουν ??

 

Αναφορικά με το ΙΚΑ αυτό αποτελεί για ακόμα μια φορά ευθύνη όλων μας, γιατί νομίζαμε ότι ήταν είτε μαγκιά να το κλέβουμε, είτε ''επενάσταση'' κατά του κατεστημένου. Τώρα που οι συνταξιούχοι του ΙΚΑ θα εισπράξουν κάτι μέζεα, (συνέπεια καί της εισφοροδιαφυγής), θα καταλάβουν τι γινόταν.

 

Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε, ότι το ''κράτος'' είμαστε ΕΜΕΙΣ. Τοσα χρόνια του φερνόμασταν σκάρτα, προσβλέποντας στο εφήμερο, είτε νομίζοντας ότι οι ενέργειές μας θα αφορούσαν κάποιους άλλους. Πρόφανώς οι ''κάποιοι άλλοι'' μετά απο εμας, είναι τα παιδιά μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση - αν ξέρεις - η τράπεζα του χρηματοδότησε το 100% του σπιτιού του ή κάποιο μέρος αυτού; Το επιχειρηματικό δάνειο που πήρε, το πήρε ύστερα από υποβολή σχεδίου βιωσιμότητας της επιχείρησής του ή όχι;

Για το σπίτι πήρε το 100%.

Για την δουλειά δεν το γνωρίζω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βολικό να υποβαθμίζεις την τάση που είχε δημιουργηθεί για σταθεροποίηση της κατηφόρας. Προφανώς η σημερινή κατάσταση θεωρείς πως είναι καλύτερη, ή τελοσπάντων δεν χαλιέσαι να περιμένεις 5 - 10 χρόνια μέχρι να φανεί ''που την πάνε τη βαλίτσα''. Και τελικά, αν όλο το διακύβευμα είναι οι χ, ψ εξώσεις....: Πόσο θεωρείς πως πρέπει να μαμηθεί το σύμπαν για να μη χάσει κάποιος (που δεν ξέρουμε αν έπρεπε να έχει ιδιόκτητο) το σπίτι του ??? Και γιατί να πληρώσω εγώ, η ο κάθε ένας που έχει 1 - 2 χιλιάρικα στην μπάντα τα παθητικά απο τους ''μη έχοντες'' (μη δίνοντες) να πληρώσουν το δάνειό τους???

 

Σου έχω ένα ενδιαφέρον νέο: Όσο το χρωστάς το σπίτι, αυτό δεν είναι δικό σου. Είναι της τράπεζας. Να σου κάνει μια διευκόλυνση άμα ζορίζεσαι, έχει καλώς. Αμα νομίζεις πως θα τη σκαπουλάρεις χωρίς να πληρώσεις, επειδή έτσι σου σφύριξαν κάποιοι ''επαναστάτες'', πολύ ορθά θα βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

 

Αναφορικά με το bold: τι να σου πώ, δεν ξέρω.... Ρώτησες αυτούς τους 100 που ήταν πριν άνεργοι αν τους χάλασε που βρήκαν τελικά δουλειά ? ή μηπως απο αλληλεγγύη στους 100 του 1000αρικου είπαν να μη δεχτούν, για να μην τους κόψουν το μισθό ? ή τελικά, πόσο καιρό πρέπει να μείνουν άνεργοι μέχρι να βρούνε μισθό του 1000ρικου ?? Αυτά μας τα έλεγε και το ΚΚΕ για βασικούς των 1400€, αλλά είδαμε όλοι νομίζω πόσα πήραν οι εργαζόμενοί τους όταν πετάχτηκαν απο τον 902 και την τυποεκδοτική.  Και εν πάση περιπτώσει, με το ρδέλο που διαθέτουμε για κράτος, τέτοιοια ''παραγωγικότητα'' επιτρέπει, και ως εκ τούτου τέτοιοι μισθοί (της πλάκας) αντιστοιχούν.

 

Αυτό που ξέρω εγώ έιναι ότι όταν τελικά έχεις ανάγκη για δουλειά, όλο και κάτι βρίσκεις. Εδώ βρίσκουν οι αλεξιπτωτιστές που μας προκύπτουν απο τα 4 σημεία του ορίζοντα. Αλλά είπαμε: όποιος δε θέλει να ζυμώσει....

Πρώτον, τα μέτρα δεν είχαν τελειώσει. Δεύτερον, δεν ξέρω πώς εξηγείται το ποσό των 85+δις για νέο δανεισμό μετά από 6 μήνες λάθος πολιτικών. 30 δις το πολύ για τις τράπεζες και την ύφεση θα ήταν πιο λογικό. Εμένα μου έκανε εντύπωση με πόση σιγουριά μιλούσε ο Γιώργος Αδαλής για "κανόνι οικονομικών εξελίξεων που θα ακολουθούσε ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις". Συν την ανάγκη για δανεισμό 80 δις που είχε προαναγγείλει ο Παπακωνσταντίνου. 

 

Όπως φαίνεται και από το ποστ του ΓιανγκΤ δεν υπήρχε η ίδια πίεση στις άλλες χώρες. Οι άλλες χώρες όμως δεν έχουν ούτε αγωγούς, ούτε Θριάσιο Πεδίο. Πράγματα από τα οποία θα θησαυρίσουν Γερμανοί ως φαίνεται.

 

Σχετικά με τα σπίτια. Σίγουρα όταν δανείζεσαι αναλαμβάνεις ρίσκο. Όμως κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει αν υπάρχει στεγαστική φούσκα στη χώρα του γιατί γέμισε με δανεικά του Βορρά. Όταν έχει πάρει διαστάσεις το φαινόμενο πρέπει η πολιτεία να προστατέψει τους δανειολήπτες μειώνοντας τη δόση τους ανάλογα με τη ζημιά που υπέστησαν λόγω της κρίσης. Χωρίς να υπολογίζω και τις επιπτώσεις υπερπροσφοράς κατοικιών στην ρημαγμένη αγορά ακινήτων.

 

Σχετικά με το μπολντ. Η είδηση που πόσταρες, από το γνωστό συγκρότημα, λέει:

Κάποιες ήταν αρκετά αμφιλεγόμενες – όπως π.χ. το ότι έγινε ευκολότερη και φτηνότερη η απόλυση εργαζομένων, ή το ότι αυξήθηκε η ευχέρεια των εταιρειών να ορίζουν αυτές τις ώρες εργασίας και τους μισθούς των εργαζομένων τους. Το αποτέλεσμα; Ακόμα και το υπερβολικά υψηλό ποσοστό ανεργίας πλέον μειώνεται σταθερά – από το 26% το 2013 βρέθηκε στο 22% τον περασμένο Μάιο.

 

 

Άμα είναι να γυρνάμε 100 χρόνια πίσω στα εργασιακά για να επιστρέψουμε στα προ κρίσης μεγέθη τότε μάματα.

 

 

 

Ερώτηση - αν ξέρεις - η τράπεζα του χρηματοδότησε το 100% του σπιτιού του ή κάποιο μέρος αυτού; Το επιχειρηματικό δάνειο που πήρε, το πήρε ύστερα από υποβολή σχεδίου βιωσιμότητας της επιχείρησής του ή όχι;

Η εποπτική αρχή των Τραπεζών δεν τα 'βλεπε αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, τα μέτρα δεν είχαν τελειώσει. Δεύτερον, δεν ξέρω πώς εξηγείται το ποσό των 85+δις για νέο δανεισμό μετά από 6 μήνες λάθος πολιτικών. 30 δις το πολύ για τις τράπεζες και την ύφεση θα ήταν πιο λογικό. Εμένα μου έκανε εντύπωση με πόση σιγουριά μιλούσε ο Γιώργος Αδαλής για "κανόνι οικονομικών εξελίξεων που θα ακολουθούσε ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις". Συν την ανάγκη για δανεισμό 80 δις που είχε προαναγγείλει ο Παπακωνσταντίνου. 

 

ίσως να γνώριζε καλύτερα τι είδους διακυβέρνηση θα κόμιζαν οι επόμενοι. Πολλοί το περίμεναν αυτό, του υποφαινόμενου συμπεριλαμβανομένου.

 

Όπως φαίνεται και από το ποστ του ΓιανγκΤ δεν υπήρχε η ίδια πίεση στις άλλες χώρες. Οι άλλες χώρες όμως δεν έχουν ούτε αγωγούς, ούτε Θριάσιο Πεδίο. Πράγματα από τα οποία θα θησαυρίσουν Γερμανοί ως φαίνεται.

 

Ναι... αυτά τα είχες και στην αρχή της κρίσης. Ποιά εξήγηση δίνεις ότι δεν τα έβαλαν στο χέρι εξαρχής, που θα ήταν και ευκολότερο, αλλά προτίμησαν να συνεχίσουν να σε δανείζουν μετακυλίοντας το χρέος σου ??

 

Σχετικά με τα σπίτια. Σίγουρα όταν δανείζεσαι αναλαμβάνεις ρίσκο. Όμως κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει αν υπάρχει στεγαστική φούσκα στη χώρα του γιατί γέμισε με δανεικά του Βορρά. Όταν έχει πάρει διαστάσεις το φαινόμενο πρέπει η πολιτεία να προστατέψει τους δανειολήπτες μειώνοντας τη δόση τους ανάλογα με τη ζημιά που υπέστησαν λόγω της κρίσης. Χωρίς να υπολογίζω και τις επιπτώσεις υπερπροσφοράς κατοικιών στην ρημαγμένη αγορά ακινήτων.

 

Να σου θυμίσω εδώ, ότι το να δανείζεσαι, μπορεί να το έκαναν τα ΜΜΕ και οι τράπεζες να φαίνεται ελκυστικό, στην πράξη όμως είναι μια πολύχρονη σκλαβιά, η οποία συν της άλλης είναι και επισφαλής. Οπωσδήποτε επειδή κατάντησε μια σύνηθης πρακτική, αυτό δεν την καθιστά αυτόματα και σωστή. Αυτό εδειξε η συνέχεια του έργου. Και πάλι ο οικονομικός προγραμματισμός είναι ατομική υπόθεση. Σε διαφορετική περίπτωση, θα φώναζες για ''καταπάτηση ελευθεριών''

 

Σχετικά με το μπολντ. Η είδηση που πόσταρες, από το γνωστό συγκρότημα, λέει:

Άμα είναι να γυρνάμε 100 χρόνια πίσω στα εργασιακά για να επιστρέψουμε στα προ κρίσης μεγέθη τότε μάματα.

 

Σύμφωνα με τον νόμο του Μέρφι, πάντα χρειάζεται περισσότερος χρόνος και προσπάθεια να φτιάξεις κάτι, αντί για να χαλάσεις κάτι. Η αλήθεια είναι ότι φτάσαμε στο μη παρέκει. Και στη θέση αυτή το να μιλάμε για ''εργασιακά κεκτημένα'' πραγματικά ακούγεται αστείο. κάηκε το σπίτι μας, και μας τρώει η βροχή και ο καύσωνας, και εσύ μου λες πως οι χτίστες πρέπει να δουλέψουν οχτάωρο και πενθήμερο.... Η χώρα δεν επανέκαμψε μετά απο 9 χρόνια πολέμου με αυτές τις λογικές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, πώς γίνεται και την βγάζουν χωρίς καθολου μισθό, αλλά με τα 500 δεν γίνεται ??? Τι στο καλό, στο ψυγείο μπαίνουν και συντηρούνται, και μόλις βγούν για δουλειά ξινίζουν ??

 

Δεν τη βγαζουν πριν. Τους συντηρουνε.

Με τα 500 καλυπτουν τα εξοδα τους αλλα δεν ειναι αυτονομοι, εκτος αν εχουν δικο τους σπιτι ή μπορουν να τα βγαλουν περα χωρις αμαξι (αυτο εξαρταται κυριως απο την αποσταση και τη φυση της δουλειας).

Και φυσικα για οικογενεια ουτε λογος με 500 ευρω.

Για αρχη επαγγελματικης σταδιοδρομιας δεν πειραζει αλλα να μενεις εκει, και πλεον να κατεβαινεις κιολας, ε ειναι τραγικο

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το ΙΚΑ αυτό αποτελεί για ακόμα μια φορά ευθύνη όλων μας, γιατί νομίζαμε ότι ήταν είτε μαγκιά να το κλέβουμε, είτε ''επενάσταση'' κατά του κατεστημένου. Τώρα που οι συνταξιούχοι του ΙΚΑ θα εισπράξουν κάτι μέζεα, (συνέπεια καί της εισφοροδιαφυγής), θα καταλάβουν τι γινόταν.

 

Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε, ότι το ''κράτος'' είμαστε ΕΜΕΙΣ. Τοσα χρόνια του φερνόμασταν σκάρτα, προσβλέποντας στο εφήμερο, είτε νομίζοντας ότι οι ενέργειές μας θα αφορούσαν κάποιους άλλους. Πρόφανώς οι ''κάποιοι άλλοι'' μετά απο εμας, είναι τα παιδιά μας.

 

 

Οταν κολ ογριες περνουν 3-4 συνταξεις για χρονια , ΧΕΣΤΗΚΑΝ αμα τους τις μειωσουν και κατα 100% , εχουν πλεον μαζεψει stash 

"Εντιμες" κυριες και κυριοι που δουλευουν αλλα καλου κακου ας παρουν και ενα επιδομα ανεργειας απο τον ΟΑΕΔ ? 

 

 

 

ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Aμφιβαλλεις οτι αν οι μισθοι ηταν 1000 ευρω και η φορολογια δεν ηταν χαμηλη, οι οποιες επιχειρησεις υπαρχουν εκει θα ειχαν κανει φτερα και ο κοσμος θα πεινουσε περισσοτερο?

 

Το οτι δηθεν ειμαι καλυμμένος με ανωτατη εκπαιδευση δε το σχολιαζω γιατι ειναι για γελια απο την στιγμη που θα βγω να δουλεψω μετα τα 25 μου με μισθους της πλακας. Οταν η καθαριστρια στην βουλη περνει 1500+ το μηνα και ο διπλωματουχος απο βαρβατη σχολη αρχιζει με 3ψηφιο νουμερο, πες μου ενα λογο εγω η οποιος αλλος τελειωνει μηχανικος, δικηγορος η γιατρος να καθισει να δουλεψει εδω και να μη φυγει εξω.

 

Χιλιες φορες να ειχαμε και εμεις μισθους 300 ευρω για εργασια χαμηλων προσοντων (μαζι με ασφαλιση συμφωνα με το νομο και πληρωμενα εξοδα για μετακινησεις και υποστηριξη για το ενδεχομενο νοικι απο την εκαστοτε εταιρια βεβαια) και ανεργια <10% στους νεους, παρα 600+ και ανεργια >50%. Αυτο θα προσεφερε πιο αξιοπρεπη διαβιωση απο το συνταξη του παππου στο σπιτι των γονιων.

 

Παρολα αυτα, το βασικοτερο προβλημα που αντιμετωπιζουν οσοι θελουν να επενδυσουν στην χωρα μας ειναι η γραφειοκρατια και η πολιτικη αβεβαιοτητα, οχι οι μισθοι, καθως οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι ηδη στα ταρταρα.

 

 

Το κρατος επιβραβευει τους αμορφωτους , ατομα που απλα εχουν βγαλει το λυκειο  (με βαθμο του κο λου ) μπορουν και αλλαζουν δουλεια για πλακα , ειτε αυτο λεγεται ντελιβερι , ειτε καφετερια και τα σχετικα . Την στιγμη που πτυχιουχοι φτυνουν αιμα για να βρουν μια δουλεια , οσο δυνατον πλησιεστερα στον κλαδο που σπαταλισαν τοσα χρονια για να μαθουν .

 

Δυστυχος ειμαι 23 και σκεφτομαι πως μαλλον μαλα κια εκανα που πηγα να βγαλω μια σχολη , σε αυτα τα 5 χρονια θα μπορουσα να ειχα κανει πολλα αλλα πραματα και να εχω δουλεια σημερα (οποια και αν ειναι αυτη ) 

 

Μόνο 1500 παίρνουν? 3000 παίρνουν, και με τα tips από τους βουλευτές φτάνουν τα 4000, για δες το..

Τώρα, αν εισαι 25 χωρίς πτυχίο ναι μπορείς να πας να δουλέψεις delivery με λίγα χρήματα, και ναι μπορείς να αλλάζεις σουβλατζίδικο και καφετέριες σαν τα πουκάμισα γιατί.. έτσι, απλά για να λες ότι μπορείς να το κάνεις, αλλά πόσο θα αντέξεις να το κάνεις αυτό? Μέχρι τα 30? μέχρι τα 40? μέχρι τα 50? Μετά τι? Και πως θα ζεις στα 40 σου με 700 ευρώ το μήνα, ή μηπως νομίζεις ότι θα πάρεις περισσότερα λόγω προϋπηρεσίας?

Με το πτυχίο σου, ναι θα φτυσεις αίμα, ναι θα ζοριστείς στην αρχή, αλλά μπορείς να έχεις περιθώριο εξέλιξης. Αν δεν έχεις τότε σορρυ, αλλά μάλλον έκανες πολύ λάθος επιλογές στο παρελθόν και όταν έμπαινες στην σχολή "Διοίκησης επιχειρήσεων" νόμιζες ότι στα 30 θα σου δώσουν να διοικήσεις μια επιχείρηση ή όταν έμπαινες στο τμήμα αρχαιολογίας νόμιζες ότι θα ήσουν ο επόμενος Άρθουρ Έβανς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.