Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Πέρα την απέχθεια που μπορεί να προκαλεί συνήθως με τη συμπεριφορά της η Κωνσταντοπούλου, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να λοιδωρούμε την ιστορικά πρώτη συνολική καταγραφή των αξιώσεών μας από τη Γερμανία.

 

Η σύγχρονη ιστορία μας, εκτός από προδοσίες, εμφυλίους, δικτατορίες, εθνικές καταστροφές, έχει καταγράψει ότι είμαστε μεταξύ των νικητών δύο παγκόσμιων πολέμων, τους οποίους προκάλεσε η Γερμανία. Αναγνωρίζοντας την αποτυχία του τιμωρητικού χαρακτήρα της συνθήκης των Βερσαλλιών, που εν πολλοίς οδήγησε στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, μεγαλόψυχα παραχωρήσαμε στη Γερμανία ως νικητές το δικαίωμα να αποπληρώσει τις οφειλές της προς εμάς με ευνοϊκότατους όρους.

 

Τώρα, παρότι δεν έχουμε προκαλέσει ή χάσει κανέναν πόλεμο, η ευεργετηθείσα του 1953 μας αρνείται το ίδιο δικαίωμα και μας επιβάλλει χειρότερους όρους αποπληρωμής από εκείνους που της επεβλήθησαν στον μεσοπόλεμο. Η μόνη έκπτωση που βλέπω εγώ είναι η ηθική έκπτωση αυτών που μας κουνούν το δάχτυλο και εκείνων που κυβερνώντας μας τα τελευταία χρόνια μας έφεραν στην ανάγκη τους.

Κανενα προβλημα με τις Γερμανικες αποζημιωσεις, μπορουμε να παμε τη Γερμανια στα διεθνη δικαστήρια και να βρουμε το δικιο μας, την υποστηριζω μια τετοια κινηση αλλα αυτη τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη και ο "υπολογισμος" να ειναι ακριβως οσο το χρεος μας χωρις να κραταμε καν τα προσχήματα ε ειναι καπως αστειο δεν μπορεις να πεις.. :p

 

 

Υποθέτεις ότι με απολύσεις και περικοπές συντάξεων που πλέον καλύπτουν και ανάγκες τρίτων, πέραν των συνταξιούχων, δεν πρόκειται να θιγεί ο ιδιωτικός τομέας. Σόρυ, αλλά πριν λίγο καιρό λέγαμε για την περίπτωση της Αγγλίας που όσες φορές, ιστορικά, προσπάθησε να κρατήσει σταθερή ισοτιμία με περιστολή δημοσίων δαπανών είχε ύφεση ή στασιμότητα. Ήταν μια μελέτη σχετικά με την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ.

 

Σχετικά με τις απολύσεις. Έστω ότι απολύω 50.000 ΔΥ με μικτές αποδοχές 20.000€ το χρόνο. Θα εξοικονομήσω 1δις, χώρια το κοινωνικό πρόβλημα σε περισσότερα άτομα που θα ανήκουν στις οικογένειες αυτές. Έχετε ιδέα τί ποσά ζητάνε οι δανειστές για πλεονάσματα. Και τί ελλείψεις θα δημιουργηθούν αν καταργηθούν εντελώς οι εκτρωματικοί φόροι τύπου ΕΝΦΙΑ; Ο ΕΝΦΙΑ είναι 150.000 ΔΥ σαν αυτούς που ανέφερα.

 

Αυτή η επιχειρηματολογία μου θυμίζει ΣΤΟΥΠΑ από το capital.gr. Εκεί που βλέπω σχόλια αγανακτισμένων αναγνωστών του "ιδιωτικού" τομέα να λένε π.χ.

Ο ΙΤ θιγεται περισσοτερο απο την υψηλη φορολογια, τη διαφθορα και την αβεβαιοτητα που υπαρχει αυτη τη στιγμη, η αγορα εχει παγωσει εντελως και περιμενει. Η δικη σου επιχειρηματολογια ποια ειναι?? Να μεινει ο ΕΝΦΙΑ και να βαλουμε και αλλους φορους για να μη θιγεί το δημοσιο?? Το δημοσιο ειναι αντιπαραγωγικο και παραγει ελλειματα, η πραγματικη οικονομια που στραγγιζεις ειναι ο ΙΤ εξαντλησε τον και αλλο με φορους και δεν θα δεις αναπτυξη ποτε η ανεργια θα μεγαλωσει κτλπ. Το θεμα ειναι να βλεπεις στο μέλλον, αν μπορεις να συντηρήσεις 3εκ συνταξιουχους και σχεδον 1 μυριο δημοσιους με δικα σου λεφτα καντο κανενα προβλημα, αν αυτο το συστημα φερνει επενδυτες επισης κανενα προβλημα, εχω προβλημα ομως οταν γινεται αυτο με δανεικα, φορους και ταυτοχρονα απωθει τις επενδυσεις αντι να γινει restructure σταδιακα με ορίζοντα την υγιή οικονομία της χωρας. 

 

Τι κακο εχει ο στουπας? συμφωνω στο 99.9% με αυτα που λεει αν και ειναι λιγο ακραιος και καταστροφολογει(νομιζω περισσοτερο για να τρολλαρει και να προκαλεσει) αυτα που λεει για τις παθογενειες της χωρας ειναι σωστα. Επισης ας αγανακτησει και λιγο ο ΙΤ με τοση φαπα που τρωει απο το κρατος καλο θα κανει εκτος αν ειναι προνομιο του δημοσιου και αυτο.

 

Αυτοί είναι ΤοκοΓΛΥΦΟΙ.

 

 

Εχουμε δανειστει με ΜΟ 2-2.5% νομιζω τη στιγμη που αν βγεις στις αγορες θα δανειστεις με ποσο εχει παει 10-11%?? Αυτη την επιστροφη ζητουν για να επενδυσουν στην Ελλαδα οι επενδυτες, οταν αυτοι λοιπον μας δανεισαν με 2.5% οταν οι αγορες ηταν απαγορευτικες ειναι τοκογλυφοι φυσικα. inb4 θεωριες συνομωσιας ψεκασμενου τυπου. :p

 

 

Να γραψω και κατι αλλο, περα απο τις νεοφιλελευθερες/δεξιες μου οπως θελετε πειτε τις αποψεις γυρω απο την οικονομία με αντίκτυπο την απεχθεια μου στις απαρχαιωμενες ιδεες του συριζα τωρα τελευταια τον εχω λυπηθει πραγματικα τον Τσιπρα, θεωρω οτι του παιζουν ασχημο παιχνιδι με απαιτήσεις που επίτηδες δεν μπορει να πει ναι και να θελει με στοχο να προκαλέσουν ρηξη. Η συμβαινει αυτο η παιζει για εμενα το αλλο σεναριο, να του εχουν πει πχ καταργηση του ΕΚΑΣ και αυξηση στον ΦΠΑ της ΔΕΗ χρησιμοποιοντας το ως "decoy" δηλαδη στην πραγματικοτητα δεν τους ενδιαφερει τοσο απλα το ριχνουν για να το παρουν πισω μετα και να φανει οτι εκαναν υποχωρηση. Ο τσιπρας θα πετυχει να μην περασουν αυτα τα 2(αν παρατηρησατε μονο σε αυτα αναφερθηκε στην ομιλια του) θα το παρουσιασει με την αψογη επικοινωνιακη τακτική του σαν επιτυχια εδω και οι δανειστες θα παρουν αυτο που πραγματικα θελουν, δηλαδη ολα τα υπολοιπα χωρις να ανοιξει μυτη, αυτο ειναι το μοναδικο win/win σεναριο που βλεπω.

 

Αυτη ειναι η δικη μου αισθηση σαν παρατηρητης φυσικα δεν μπορω να γνωριζω ακριβως τι συμβαινει ουτε ισχυριζομαι συνομωσιες κτλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ δεν δέχομαι τον όρο "δανειστές". Υπάρχουν και σωστοί άνθρωποι που δανείζουν για να βοηθήσουν πραγματικά. 

 

Αυτοί είναι ΤοκοΓΛΥΦΟΙ.

 

 

Πιοος σου είπε ότι πήγα? Με πήγαν. Όπως πήγαν και εσένα και όλον τον λαοτζίκο.

 

Για να μην σε πιάνουν κώτσο. Greek government debt crisis

(για να σε προλάβω, είναι αρκετά έως πολύ αντικειμενικό)

Το δικό μου bias για την κυβέρνηση. Διαβάζει όποιος θέλει

Η "καλύτερη κυβέρνηση όλων των εποχών" είναι στη πραγματικότητα μια Αποτυχία (με "α" κεφαλαίο, τονισμένο και υπογραμμισμένο). Τέσσερις μήνες τώρα (από Φλεβάρη), μετεκλογικά και με "παράταση" δεν έχουν κάνει τίποτα ουσιαστικό πέρα από το να δημιουργούν προβλήματα. Από τα λίγα που έχουν καταφέρει, είναι να ικανοποιήσουν το συναίσθημα ορισμένων που ήθελαν κάποιον να πει: "Δανειστές, τώρα θα πάρετε τα τέτοια μας". Και αυτή η μάταιη ικανοποίηση είναι απλά μάταιη γιατί παράλληλα τους 4+ αυτούς μήνες ξαναμπήκε η χώρα σε ύφεση, εκμηδενίζοντας τις όποιες προσπάθειες και θυσίες είχαν γίνει τα προηγούμενα 4 χρόνια και ζημιώνεται η χώρα από το 2015 κι έπειτα.

Το έχω εμμέσως δηλώσει ότι είμαι υπερ ΕΕ και ευρωνόμισμα, και δέχομαι ότι η ευρω-οικοδομή χρήζει βελτίωση. Αυτό τι σημαίνει όμως, ότι πρέπει ντε και καλά να την διαλύσουμε? Κάθε τιτανοτεράστιο project ενοποίησης τέτοιων μεγεθών (όπως στη περίπτωση της ΕΕ ή της USA) ξεκίνησε τέλεια, ιδανικά και απροβλημάτιστα? Ναι υπάρχουν μικροπροβλήματα αλλά ας μην γελιόμαστε όμως γιατί υπάρχουν και στοιχεία ότι το ευρωνόμισμα βγήκε ωφέλιμο για όλους πλην της Ιταλικής Μαφίας.

Από την άλλη, ακόμα και στο (πολυ γενικευμένο) σενάριο "Γερμανία επιβάλλει δανεισμό στην Ελλάδα ---> Ελλάδα αγοράζει προϊόντα από την Γερμανία με δανεικά"

όπου η μία χώρα κερδίζει εις βάρος της άλλης, απλά μαντέψτε ποιος υπέγραψε για να αγοράσει η Ελλάδα γερμανικά εξοπλιστικά. Κατά την μνήμη μου, δεν ήταν ο Σαμαράς ή ο βιβλιοπώλης αλλά εκείνος που είχε το θράσσος να προσβάλει τον τελευταίο για το μη φιλόδοξο επάγγελμα του.

 

Στη τελική τι άλλη δουλειά να έκανε? Μήπως (αντί να δουλεύει) να πήγαινε να σπουδάσει κοινωνιολογία στο LSE και Harvard σαν μερικούς μερικούς? Ακόμα και ο Σαμαράς, πέραν της επιτυχημένης πιτσαρίας του, καλύτερη δουλειά έκανε στην διαχείριση χρέους από την τωρινή κυβέρνηση (που ακολουθεί τακτικές Μπαρουφάκη).

 

Μια χαρά είχε σταθεροποιηθεί οικονομικά η χώρα και τα επιτόκια δανεισμού έπεσαν σε σχέση με παλαιότερα. Αλλά όχι, ας τα μαμήσωμεν όλα επειδή η αριστερά του τίποτα έχει αυτοσκοπό να κυβερνήσει (και ας μην ξέρει τι της γίνεται).

 

ΥΓ. Τις προάλλες διάβασα για μια αυτοκτονία. Για να επανέλθουμε σε περσινά προβλήματα.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Ονόματα, τι ακριβώς κάνανε στο δημόσιο πριν βγουν στην σύνταξη και άλλα παρακαλώ. Φυσικά και υπάρχουν. Αλλά δεν είναι ο κανόνας. Τώρα για το εφάπαξ δεν ξέρω αν το πήραν πριν το 2009. Δεν είναι όλο το δημόσιο σε ένα καλούπι. Το παιχνιδάκι των ταγών μας καλά κρατεί βλέπω.

 

Αυτός του ι.τ θα πάρει όσα του δώσει/του έδινε το ταμείο του. Απλά, καθαρά και ξάστερα. Ηξερε που πάει ο ένας, ήξερε που πάει και ο άλλος. Περι ρουσφετιών, μονιμότητας κλπ τα ακούω πια βερεσέ. Είναι στο όλο κλίμα του ψόφου της κατσίκας του γείτονα.

 

Ξέρω μια περίπτωση (γνωστός των δικών μου) που ήταν στο δημόσιο και με τρικ συνταξιοδοτήθηκε πριν την ώρα του με γερό εφάπαξ. Αυτό έγινε σίγουρα μετά το 2009 και δεν θυμάμαι να ήταν καμία υπεύθυνη θέση. Από άλλες προσωπικές περιπτώσεις δημοσίου που γνωρίζω, οι μισθοί ήταν ελαφρώς καλύτεροι αλλά το κυριότερο οι ώρες εργασίας ήταν πολύ καλύτερες.

Ένα πολύ βασικό πρόβλημα είναι ότι εσύ σαν πολίτης/φορολογούμενος δεν έχεις εικόνα του πόσους απασχολεί το δημόσιο/δήμος, τι ποσά παίρνουν και τι παράγουν. Δεν υπάρχει ξεκάθαρη διαφάνεια και δεν είναι σαν μια ατομική επιχείρηση που εν τέλει το αφεντικό κάνει "ότι γουστάρει". Ειδικά όταν υπάρχουν περιστατικά όπου το δημόσιο προσφέρει μια υπηρεσία και καταλήγει να προσλαμβάνει ιδιωτική επιχείρηση για την ίδια δουλειά, καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πρόβλημα.

 

Για την άλλη παράγραφο (που δεν έβαλα στο quote), απαντάω με μια ερώτηση. Ο "κακός ιδιώτης που θέλει να εξαγοράσει το σύμπαν", πως θα κάνει μεγαλύτερη ζημιά? με ένα μικρό δημόσιο ή με ένα μεγάλο?

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός ακριβώς σε έπιασε απο το λαιμό να δανειστείς απο δαύτους ??? ας πήγαινες σε φτηνότερους (αν έβρισκες) ή να τα κέρδιζες με τον δικό σου μόχθο. όχι των ''τοκογλύφων''

 

Είχαμε εμείς ανάγκη να δανεισθούμε και δεν μας δάνειζαν οι αγορές  επί εποχής κουρασμένου;

Θα είχαμε καταλήξει εδώ αν δεν έβγαινε ο ΓΑΠ   «για δικούς του λόγους και της παρέας του» να φωνάζει σε όλο τον πλανήτη ότι πτωχεύουμε καταστρέφοντας την αξιοπιστία της χώρας;

Στυμμένο ήταν και μάλιστα το είχε γράψει η Κανελη στο περιοδικό της πριν «ανακαλύψει» τον κομουνισμό

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και πετάγομαι εγώ σαν την....γκουχ γκουχ.... οκ, και ρωτάω μία από τα ίδια. Γιατί η τακτική της σημερινής κυβέρνησης διαφέρει από την τακτική των δύο Γιώργηδων? του Τιτανικού Γιώργη και του "πιστόλι στο τραπέζι" Γιώργη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πετάγομαι εγώ σαν την....γκουχ γκουχ.... οκ, και ρωτάω μία από τα ίδια. Γιατί η τακτική της σημερινής κυβέρνησης διαφέρει από την τακτική των δύο Γιώργηδων? του Τιτανικού Γιώργη και του "πιστόλι στο τραπέζι" Γιώργη;

 

Για δώσε μία εξήγηση γιατί με ενδιαφέρει να μάθω

Link to comment
Share on other sites

Και πετάγομαι εγώ σαν την....γκουχ γκουχ.... οκ, και ρωτάω μία από τα ίδια. Γιατί η τακτική της σημερινής κυβέρνησης διαφέρει από την τακτική των δύο Γιώργηδων? του Τιτανικού Γιώργη και του "πιστόλι στο τραπέζι" Γιώργη;

 

 

Εδώ που φτάσαμε δεν έχει σημασία, εκτός αν βγούμε από το € και πάμε στη δραχμή.... Θέλεις;  : P

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που φτάσαμε δεν έχει σημασία, εκτός αν βγούμε από το € και πάμε στη δραχμή.... Θέλεις;  : P

Από ότι κατάλαβα, δεν διαφέρει ή έστω δεν διαφέρει αρκετά ώστε να είναι άκυρο το ερώτημα που έθεσα.

Το θέμα είναι ότι η τακτική αυτή του Γιώργη ήταν για να μπούμε στο μνημόνιο. Μήπως η τακτική αυτών εδώ είναι για να πάμε στην δραχμή; Μήπως απλά κατασκευάζουν τον κακό δράκο του παραμυθιού, που στο τέλος δεν μας βοήθησε;

Link to comment
Share on other sites

Εεε...... έχω ερωτηματικό στο τέλος.

 

α ειρωνικά εννούσες ότι η τακτική της κυβέρνησης διαφέρει? Οκ, το κατάλαβα τώρα.

 

Εδώ που φτάσαμε δεν έχει σημασία, εκτός αν βγούμε από το € και πάμε στη δραχμή.... Θέλεις;  : P

 

Μήπως δεν έχουν σημασία ούτε τα μείoν 4 δις ετησίως στη παραγωγή, ούτε το μισό δις έσοδο από ΦΠΑ που χάθηκε για τις μαμακίες του τετραμήνου? Λέω εγώ τώρα

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε εμείς ανάγκη να δανεισθούμε και δεν μας δάνειζαν οι αγορές  επί εποχής κουρασμένου;

Θα είχαμε καταλήξει εδώ αν δεν έβγαινε ο ΓΑΠ   «για δικούς του λόγους και της παρέας του» να φωνάζει σε όλο τον πλανήτη ότι πτωχεύουμε καταστρέφοντας την αξιοπιστία της χώρας;

Στυμμένο ήταν και μάλιστα το είχε γράψει η Κανελη στο περιοδικό της πριν «ανακαλύψει» τον κομουνισμό

 

 

Χαίρομαι γιατί με αυτό συμφωνούμε σε 2 διαπιστώσεις:

 

α. Το τί χρωστάς σαν κράτος, δεν έχει τελικώς ιδιαίτερη σημασία, όσο το πόσο αξιόπιστος είσαι στις πληρωμές σου, και το πόσο σοβαρός είσαι στην εξωτερική σου πολιτική. (όπως λένε και στην πιάτσα, αυτό που μετράει είναι ''να έχεις μούτρο'' και όχι να είσαι μούτρο). Κατ' αυτόν τον τρόπο μπορείς να μετακυλίεις το χρέος σου εσαεί, και αν θες να το μειώνεις κιόλας, μπορείς να το κάνεις με μικρά βήματα, χωρίς να διαλύσεις το σύμπαν. στο κάτω κάτω, όλες οι χώρες έχουν κάποιο χρέος. η πλήρης αποπληρωμή δεν είναι απαραίτητο να είναι αυτοσκοπός.

β. Όπως λέει και ο @yanni, η τρέχουσα κυβέρνηση στο κομμάτι χτισίματος της αξιοπιστίας του κράτους, έχει κάνει μόνο βήματα πίσω. Και αυτό θα μας ξανακοστίσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαστίγιο

Reuters: O Γιούνκερ αρνήθηκε να απαντήσει σε τηλεφώνημα Τσίπρα | naftemporiki.gr

καρότο

Εκτακτη συνάντηση Τσίπρα με Μέρκελ και Ολάντ στις Βρυξέλλες | ΠΟΛΙΤΙΚΗ | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

 

Έχετε δει πως κάποιοι που ήταν υπέρ μας πριν μερικούς μήνες το γυρνάνε κόντρα;

Ο αντικαγκελάριος της Γερμανίας προειδοποιεί την Ελλάδα: «Η Ευρώπη έχει φτάσει στα όριά της»

Άραγε είναι τυχαίο; Χάσανε την υπομονή τους; Ή αυτή η συμπάθεια ήταν προγραμματισμένο να τελειώσει μαζί με τα αποθέματα χρημάτων στα Ελληνικά ταμεία;

 

Αναρωτιέμαι αν τελικά η Ελληνική κυβέρνηση κέρδιζε χρόνο ή απλά ξόδευε αυτόν που είχε.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα, δεν διαφέρει ή έστω δεν διαφέρει αρκετά ώστε να είναι άκυρο το ερώτημα που έθεσα.

Το θέμα είναι ότι η τακτική αυτή του Γιώργη ήταν για να μπούμε στο μνημόνιο. Μήπως η τακτική αυτών εδώ είναι για να πάμε στην δραχμή; Μήπως απλά κατασκευάζουν τον κακό δράκο του παραμυθιού, που στο τέλος δεν μας βοήθησε;

 

Αν πάμε στη δραχμή δεν θα είναι απόφαση «αυτών εδώ» - μολονότι την καλοδέχονται, αλλά των ΗΠΑ...

 

Πρόταση για μίνι μνημόνιο χωρίς ΔΝΤ το 2009 αποκαλύπτει ο Μιχάλης Ιγνατίου

Στο βιβλίο του με τίτλο «Τρόικα, ο δρόμος προς την καταστροφή» (εκδόσεις Λιβάνη) ο δημοσιογράφος αποκαλύπτει πως τον Νοέμβριο του 2009 έγινε μυστική συνάντηση στο Λουξεμβούργο, στην οποία συμμετείχαν πέντε άτομα: ο τότε επικεφαλής του Eurogroup και πρωθυπουργός του Λουξεμβούργου Ζαν Κλοντ Γιούνκερ, ο πρώην επικεφαλής της ΕΚΤ Ζαν Κλοντ Τρισέ, ο πρώην επίτροπος Οικονομικών Υποθέσεων Χοακίν Αλμούνια, ο πρώην υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου και ο πρώην επικεφαλής της Τράπεζας της Ελλάδος Γιώργος Προβόπουλος.

 

Ο αξιωματούχος που επικαλείται ο Μ.Ιγνατίου ανέφερε ότι τόσο ο κ. Προβόπουλος όσο και ο κ. Παπακωνσταντίνου φάνηκαν θετικοί απέναντι στην πρόταση, ωστόσο είπαν ότι δεν αποφασίζουν εκείνοι και ότι θα μεταφέρουν την πρόταση στην Αθήνα και στον πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου.

Όμως, σύμφωνα με τον ίδιο αξιωματούχο, οι συμμετέχοντες στη σύσκεψη περίμεναν επί 15 ημέρες και απάντηση δεν έλαβαν ποτέ.

Μάλλον πήραμε απάντηση λίγες ημέρες μετά, από τις εξαγγελίες Παπανδρέου που μοίραζε λεφτά, σχολίασε ο ίδιος αξιωματούχος, προσθέτοντας ότι η Ελλάδα έχασε τη μοναδική ευκαιρία να αποφύγει τη βαθιά κρίση.

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Αν πάμε στη δραχμή δεν θα είναι απόφαση «αυτών εδώ» - μολονότι την καλοδέχονται, αλλά των ΗΠΑ...
Ναι, θα αποδειχτούν το ίδιο καλοί υπάλληλοι των Αμερικανών με τον Παπανδρέου, αν όχι καλύτεροι (αν και πιθανόν εσύ το εννοείς αλλιώς).
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά θα έχεις χάσει ένα 15%. Μετά δεν είναι δεδομένο ότι θα πάρεις αρκετή αύξηση για να καλύψεις τις απώλειες σου. Και με έναν πληθωρισμό 2-4%, εντάξει σώζεται κάπως το πράγμα, αλλά με 12-15%, έχεις σοβαρή απώλεια εισοδήματος. Και βάζεις στοίχημα ότι ο ιδιώτης θα σου δώσει αύξηση με βάση το best case σενάριο του πληθωρισμού για την επόμενη χρονιά; Και ΑΝ θέλει σου αναπροσαρμόζει τον μισθό σε περίπτωση που δεν επιβεβαιωθεί αυτό το σενάριο.

Με την δραχμή θα το πάρεις χαμπάρι αν η οικονομία δεν έχει σταθεροποιηθεί. Όσο για το αν είναι ζήτημα πολιτικής, βασικά είναι 600 χιλιάδες δημόσιοι + οι οικογένειές τους και οι συγγενείς τους. Αν θέλεις να αυτοκτονήσεις στις επόμενες εκλογές πες τους "0+0=14".

Δεν βγαίνει χαμένος ο επιχειρηματίας που θα δώσει αύξηση ίση με τον πληθωρισμό. Απλά δεν τρώει αγοραστική δύναμη από τον εργάτη. Και μπορεί να τη δώσει την αύξηση γιατί και ο ίδιος πουλάει ακριβότερα εξαιτίας του παραπανίσιου χρήματος που κυκλοφορεί. Για περισσότερα διαβάστε τη σχετική θεωρία. Δεν χρειάζεται να το κουράζουμε άλλο.

 

Τους φόρους θα μου τους πάρουν οι δανειστές απο όπου δανείστηκα, για να τρέφω κάτι κοπριές σαν και αυτές. Το 1950 (η ''άλλη εποχή'' που εννοείς) έχει περάσει εδώ και 60 - 70 χρόνια. Αλλά έτσι τό'χουμε εδώ: Αυτές ''σχεδιασαν τη ζωούλα τους'' με τους φόρους (και όπου δεν έφταναν με τα δανεικά), οι 40ρηδες συνταξιούχοι έχουν ''ώριμα συνταξιοδοτικά δικαώματα'' και εφάπαξ 300.000€ (και σε δραχμούλες για να γουστάρουμε: εκατό εκατομμύρια δραχμές εφάπαξ !) και μετά, επειδή βαριούνται δουλεύουν και μαυρα κάνοντας διπλή ζημιά, και οι ΔΕΗτζήδες επειδή τυγχάνω πελάτης τους (εγώ και 11.000.000 άλλοι) μου λένε ''τον καφέ μας ή στο κόβω το ρευμα''. Κατα τ' αλλα, οι δανειστές θα πάρουν τους φόρους μου. Οι παραπάνω τα πήραν απο τον άγιο Βασίλη....

Μετά τον Στούπα καλό είναι να γίνεται και μια επιπλέον ενημέρωση.

Οι κοπριές, ήτοι οι υπάνθρωποι που πρέπει να πεθάνουν(αυτό ζητάς εν ολίγοις), παίρνουν τη σύνταξή τους από παραπανίσιες εισφορές του πατέρα τους όταν αυτός δούλευε. 

http://www.iefimerida.gr/news/121120/%CE%BF%CE%B9-%CE%AC%CE%B3%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CF%85%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%8E%CE%BD%CE%B7-%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%AC-%C2%AB%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B1%CF%84%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CE%AF%CF%87%CE%BF%C2%BB-%CE%BB%CE%AD%CE%BD%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF

Ξέρω και περίπτωση δύο ανύπαντρων αδελφών πάνω από τα 90. Για σένα λογικά, μετά την κατάργηση, αυτές πρέπει να πάνε να δουλέψουν οικοδομή να βγάλουν τίμια το ψωμί τους. Διαφορετικά στα κρεματόρια. Πολύ ωραία. Αν δεις όμως τη ΧΑ να φτάνει το 30% μην το εκλάβεις σαν σημάδι ντεκαντάνς των νεοελλήνων. Για άλλο αίμα θα διψούν οι ψηφοφόροι της από αυτό που λεέι το σλόγκαν της ΧΑ.

Για τα τρελά εφάπαξ των ΔΕΚΟ κυρίως και όχι σε όλο το δημόσιο είμαι σύμφωνος αλλά εκεί κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν τωρινοί και προηγούμενοι.

 

 

Αχα !!! Ωστε η Ευρωπαική τράπεζα καθως και η αντίστοιχη της Αμερικής τυπώνουν χρήματα απο το πουθενά..... Και δίπλα σε αυτά τα θηρία, η τράπεζα της ψωροκωστούλας θα κάνει το ίδιο, και θα έχει την ίδια ισχύ !!!

Και γιατί δεν παίρνουν τα χαρτονομίσματα απο τη μονοπολυ ??? θα γλιτώσουν και τα εκτυπωτικά !

Άσε και δεν πείθεις.... άμα ήταν τόσο εύκολο, τέτοια ώρα θα κυκλοφορούσαν ήδη 2 νομίσματα. Φυσικά μαντεύεις ποιο απο τα 2 θα προτιμούσε ο κόσμος ε ?? ;) (hint: Αργεντινή)

 

Εγώ εξηγώ πως λειτουργεί ένα κράτος με δική του κεντρική τράπεζα εδώ και δεκαετίες. Αν αρχίσουμε τα οι ΗΠΑ/Ισλανδία/Νορβηγία κτλ. είναι άνθρωποι, αλλά εμείς εξωγήινοι και δεν ισχύουν τα ίδια το σταματάμε εδώ.

Το χρήμα είναι όντως κ@λοχαρτο αν το τυπώνεις αλόγιστα με εξαίρεση τις ΗΠΑ που μπορούν να εξωτερικεύουν τα προβλήματά τους με πολέμους και πραξικοπήματα.

Ο πιο ένθερμος υποστηρικτής της δραχμής, ο Καζάκης, έχει γράψει ολόκληρο άρθρο για το πόσο καταστροφικό είναι το διπλό νόμισμα.

 

 

Σωστά. Και το ότι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί (χαχα !) δεν μπορούν να πατάξουν το παραεμπόριο, και τη μη απόδωση φόρων, πάλι η κοινή δασμολογική πολιτική φταίει. Και όποιος δε θέλει να ζυμώσει, χιλια χρόνια κοσκινίζει....

 

 

Άλλο θέμα.

 

Ο ΙΤ θιγεται περισσοτερο απο την υψηλη φορολογια, τη διαφθορα και την αβεβαιοτητα που υπαρχει αυτη τη στιγμη, η αγορα εχει παγωσει εντελως και περιμενει. Η δικη σου επιχειρηματολογια ποια ειναι?? Να μεινει ο ΕΝΦΙΑ και να βαλουμε και αλλους φορους για να μη θιγεί το δημοσιο?? Το δημοσιο ειναι αντιπαραγωγικο και παραγει ελλειματα, η πραγματικη οικονομια που στραγγιζεις ειναι ο ΙΤ εξαντλησε τον και αλλο με φορους και δεν θα δεις αναπτυξη ποτε η ανεργια θα μεγαλωσει κτλπ. Το θεμα ειναι να βλεπεις στο μέλλον, αν μπορεις να συντηρήσεις 3εκ συνταξιουχους και σχεδον 1 μυριο δημοσιους με δικα σου λεφτα καντο κανενα προβλημα, αν αυτο το συστημα φερνει επενδυτες επισης κανενα προβλημα, εχω προβλημα ομως οταν γινεται αυτο με δανεικα, φορους και ταυτοχρονα απωθει τις επενδυσεις αντι να γινει restructure σταδιακα με ορίζοντα την υγιή οικονομία της χωρας. 

 

Τι κακο εχει ο στουπας? συμφωνω στο 99.9% με αυτα που λεει αν και ειναι λιγο ακραιος και καταστροφολογει(νομιζω περισσοτερο για να τρολλαρει και να προκαλεσει) αυτα που λεει για τις παθογενειες της χωρας ειναι σωστα. Επισης ας αγανακτησει και λιγο ο ΙΤ με τοση φαπα που τρωει απο το κρατος καλο θα κανει εκτος αν ειναι προνομιο του δημοσιου και αυτο.

 

Για να καταργηθούν φόροι τύπου ΕΝΦΙΑ πρέπει να απολυθεί σχεδόν όλο το δημόσιο. Δεν βγάζεις αλλιώς πλεονάσματα 9 δις ευρώ το έτος. Θα τα έβγαζες αν σε άφηναν να ανασάνεις, υποχρεώνοντάς σε μόνο σε ουσιαστικές μεταρρυθμίσεις πάνω σε θέματα γραφειοκρατίας, κινήτρων για επενδύσεις και πάταξης της φοροδιαφυγής. Στο εξωτερικό π.χ. με ημερήσιους δειγματοληπτικούς ελέγχους προσδιορίζουν κατ'εκτίμηση το τζίρο των επιχειρήσεων. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην παρθούν εδώ ανάλογα μέτρα. Και γιατί να μην μας πιέζουν για τέτοια μέτρα.

 

Το mail Χαρδούβελλη το έχεις διαβάσει; Κάνει λόγο για αύξηση ΦΠΑ στα ξενοδοχεία. Τότε που ήταν καλό μέτρο μαζί με άλλους φόρους.

http://www.star.gr/Pages/Oikonomia.aspx?art=254340&artTitle=afto_einai_to_kafto_email_pou_esteile_o_g_chardouvelis_stin_troika_gia_na_epistrepsei

 

Ο Στούπας ως μέγας φιλελεύθερος θα είχε ενδιαφέρον να τοποθετηθεί επάνω στο θέμα των αποκρατικοποιήσεων. Όπως αυτό που σχολίασε πρόσφατα ο Βαρουφάκης εντός Βουλής για την εκχώρηση της εκμετάλλευσης 14 αεροδρομίων στην κρατική γερμανική Fraport. Επίσης θα είχαν ενδιαφέρον οι απόψεις του για το αν οι χρυσοπληρωμένες από εμάς ελληνικές τράπεζες πρέπει να διοικούνται από το Δημόσιο ή όχι.

Τέλος, δεν τον βλέπω να ασχολείται συχνά(σχεδόν καθόλου) με το θέμα της φοροδιαφυγής. Ίσως γιατί εκεί δεν υπάρχει ψωμί για τις γερμανικές και άλλες ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω και περίπτωση δύο ανύπαντρων αδελφών πάνω από τα 90. Για σένα λογικά, μετά την κατάργηση, αυτές πρέπει να πάνε να δουλέψουν οικοδομή να βγάλουν τίμια το ψωμί τους.
Και εγώ ξερω περίπτωση "ανύπαντρης θυγατέρας" με άντρα και παιδί που δε παντρεύτηκε ποτέ για να μην χάσει τη σύνταξη. Αυτό το πράγμα πρέπει να τελειώσει κάποτε και μπορεί να τελειώσει με τρόπο που κανείς δε μπορεί να πεταχτεί στα σκουπίδια. 
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Μετά τον Στούπα καλό είναι να γίνεται και μια επιπλέον ενημέρωση.

Οι κοπριές, ήτοι οι υπάνθρωποι που πρέπει να πεθάνουν(αυτό ζητάς εν ολίγοις), παίρνουν τη σύνταξή τους από παραπανίσιες εισφορές του πατέρα τους όταν αυτός δούλευε. 

http://www.iefimerida.gr/news/121120/%CE%BF%CE%B9-%CE%AC%CE%B3%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CF%85%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%8E%CE%BD%CE%B7-%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%AC-%C2%AB%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B1%CF%84%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CE%AF%CF%87%CE%BF%C2%BB-%CE%BB%CE%AD%CE%BD%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF

Ξέρω και περίπτωση δύο ανύπαντρων αδελφών πάνω από τα 90. Για σένα λογικά, μετά την κατάργηση, αυτές πρέπει να πάνε να δουλέψουν οικοδομή να βγάλουν τίμια το ψωμί τους. Διαφορετικά στα κρεματόρια. Πολύ ωραία. Αν δεις όμως τη ΧΑ να φτάνει το 30% μην το εκλάβεις σαν σημάδι ντεκαντάνς των νεοελλήνων. Για άλλο αίμα θα διψούν οι ψηφοφόροι της από αυτό που λεέι το σλόγκαν της ΧΑ.

Για τα τρελά εφάπαξ των ΔΕΚΟ κυρίως και όχι σε όλο το δημόσιο είμαι σύμφωνος αλλά εκεί κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν τωρινοί και προηγούμενοι.

 

30% η ΧΑ επειδή η πλειοψηφία των ''αγάμων'' θα πρέπει να συμβιβαστούν με σύνταξη γήρατος του ΟΓΑ (360€), και όχι όσα τους βολεύει ?? Τελικά πρέπει να είναι πολλές και να κρύβονται :hehe: :hehe:

 

 

Εγώ εξηγώ πως λειτουργεί ένα κράτος με δική του κεντρική τράπεζα εδώ και δεκαετίες. Αν αρχίσουμε τα οι ΗΠΑ/Ισλανδία/Νορβηγία κτλ. είναι άνθρωποι, αλλά εμείς εξωγήινοι και δεν ισχύουν τα ίδια το σταματάμε εδώ.

Το χρήμα είναι όντως κ@λοχαρτο αν το τυπώνεις αλόγιστα με εξαίρεση τις ΗΠΑ που μπορούν να εξωτερικεύουν τα προβλήματά τους με πολέμους και πραξικοπήματα.

Ο πιο ένθερμος υποστηρικτής της δραχμής, ο Καζάκης, έχει γράψει ολόκληρο άρθρο για το πόσο καταστροφικό είναι το διπλό νόμισμα.

 

Αν θές να κάνεις ανάλυση, θα κάνεις και συγκρίσεις με κράτη με παρόμοιες οικονομίες. Δεν θα μου συγκρίνεις τον πρώτο των G7 με την ψωροκώσταινα, σαν να είναι το ίδιο πράγμα, γιατί όλοι ξέρουμε πως δεν είναι. Επιπλέον αν είναι να μου πείς, πως έτερες χώρες των G20 όπως η Γαλλία η Ιταλία και η Ισπανία κάθονται να τους γαργαλάει η Μέρκελ το γκρόβερ, επειδή ''οι πολιτικοί τους είναι δοσίλογοι'', όντως καλύτερα να το σταματήσουμε εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.