Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Προχθές πηγαίνοντας στην δουλειά, είδα ακριβώς την ίδια εικόνα με το (ιδιωτικό) συνεργείο καθαρισμού ενός κτηρίου στην Συγγρού.. Ένας δούλευε, 2 τον κοιτούσαν, δεν σταμάτησα να πάρω φωτό..

Αλλά μπράβο για την προσπάθεια να πείσεις ότι αυτή η εικόνα δείχνει τι συμβαίνει σε όλο το δημόσιο..

Σε προκαλώ να μου δείξεις παρόμοια εικόνα από δημόσιο νοσοκομείο.. 

 

Η κύρια διαφορά με το ιδιωτικό καθαριστήριο και του δημοσίου είναι ότι το κράτος βρίσκεται (πάλι) στο χείλος χρεοκοπίας. Όταν όμως φλερτάρεις με κάτι τέτοιο, το 50-50 θετικές/αρνητικές εντυπώσεις (όπως είναι πχ στην δική μου εμπειρία) δεν αρκεί για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

 

Πάντως μπράβο που εμμέσως προστατεύεις τον ξύστη. Δίνεις κίνητρα για να γίνουν όλοι σαν κι αυτόν.

Σοβαρά τώρα. Ένας μεσήλικας βγήκε και είπε την άποψη του (που σε κάποια σημεία διαφωνώ και σε κάποια άλλα όχι). Το μόνο που έχετε να πείτε είναι αν έπαιρνε πίπες σε κάποιον πολιτικό? Δηλαδή θέλετε να το πάμε εκεί? Να πεταχτεί κάποιος άλλος και να πει "Αυτοί που κράζανε για αυτοκτονίες, έκαναν τσιμπούκια και έγλυψαν πισινούς στους από εκεί. Τώρα σταμάτησαν να κράζουν επειδή προσέλαβαν τις καθαρίστριες".

Ωραία πράγματα.......

 

 

 

Γενικότερα. Δε μπορείς από μια φωτογραφία να βγάλεις πόρισμα για κάτι.

 

4 από τους 7 αγναντεύανε σε κοινή θέα, όχι 2 στους 3 που τους είδε όταν έκανε το commuting του.

Δεν μπορείς να το αγνοήσεις όμως.

Link to comment
Share on other sites

4 από τους 7 αγναντεύανε σε κοινή θέα, όχι 2 στους 3 που τους είδε όταν έκανε το commuting του. Δεν μπορείς να το αγνοήσεις όμως.
Που οι 4 που αγναντεύανε μπορεί μέχρι ένα λεπτό πριν να τους έφευγε ο κώλος στη δουλειά. Δε το ξέρεις και δε μπορείς να κρίνεις το διηνεκές από μια στιγμή 
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://mobile.in.gr/Article.aspx?Id=1500000337

Έλα να τρέχουμε.

Μ' αρέσει που επρεπε να μην έχουμε να πληρώσουμε συντάξεις για να κάνουμε κάτι που έπρεπε να έχει γίνει μια δεκαετία τώρα. Δεινής ανάγκης ουδέν ισχυρότερον... :T:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Που οι 4 που αγναντεύανε μπορεί μέχρι ένα λεπτό πριν να τους έφευγε ο κώλος στη δουλειά. Δε το ξέρεις και δε μπορείς να κρίνεις το διηνεκές από μια στιγμή 

 

Και είπαν να σταθούν λίγο όρθιοι για να ξεκουραστούν ε?

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που επρεπε να μην έχουμε να πληρώσουμε συντάξεις για να κάνουμε κάτι που έπρεπε να έχει γίνει μια δεκαετία τώρα. Δεινής ανάγκης ουδέν ισχυρότερον... :T:

 

Δεν πάει σε εσένα κατα ανάγκη αλλά όταν η κυβέρνηση του πιτσαδόρου είχε πει να μαζευτούν όλοι οι λογαριασμοί της γενικής κυβέρνησης σε έναν προκειμένου να μπορεί το δημόσιο να διαπραγματεύεται καλύτερους όρους με την τράπεζα στην όποια θα καταθέσει τα χρήματα, κάποιοι είχαν πέσει να τη φάνε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που επρεπε να μην έχουμε να πληρώσουμε συντάξεις για να κάνουμε κάτι που έπρεπε να έχει γίνει μια δεκαετία τώρα. Δεινής ανάγκης ουδέν ισχυρότερον... :T:

Δεν ειχα ιδεα για το οτι ολοι οι λογαριασμοι ηταν οπου να ναι...και εμαθα μολις προσφατα. Πραγματικα αν με ρωτουσε καποιος θα υπεθετα οτι λογικα ειναι ολα καπου μαζι...

Τεσπα, ας βγει κατι καλο απο αυτη την ιστορια...

 

Δεν πάει σε εσένα κατα ανάγκη αλλά όταν η κυβέρνηση του πιτσαδόρου είχε πει να μαζευτούν όλοι οι λογαριασμοί της γενικής κυβέρνησης σε έναν προκειμένου να μπορεί το δημόσιο να διαπραγματεύεται καλύτερους όρους με την τράπεζα στην όποια θα καταθέσει τα χρήματα, κάποιοι είχαν πέσει να τη φάνε.

Σε αυτη τη χωρα, και σε ολες τις χωρες θα ελεγα, υπαρχει μεγαλη αντισταση σε οποιαδηποτε αλλαγη. Ειναι γνωστο φαινομενο γενικα

screenhunter_64-mar-09-15-47.jpg

Έγινε επεξεργασία από oxide
Link to comment
Share on other sites

Καταρρέει το νόμισμα της Βενεζουέλας – «Βουτιά -82% στη μαύρη αγορά για το bolivar από το 2014 - bankingnews.gr

 

-1x-1.png

Αν ήταν η δραχμή θα ήταν θέμα μηνών σύμφωνα με τον Λαπαβίτσα η ανάκαμψη.

 

-1x-1.png

 

Implicit FX rate, Black Market FX rate, Weakest Legal FX rate

Ξέρετε τι είναι; Διότι εγώ δεν έχω ιδέα. Αναρωτιέμαι αν θα τα μαθαίναμε μελλοντικά αυτά, όπως μάθαμε και τα spreads.

 

 

 

 

Και μιας και είδαμε την Βενεζουέλα ας δούμε και το παρακάτω χωρίς να κοιτάμε αποκλειστικά το δέντρο(κόκκινες γραμμές)

Οριστικό – Είναι 100% δεδομένη η συμφωνία, τέλος στα σενάρια του default – O ESM θα πληρώσει τις υποχρεώσεις σε ΔΝΤ, ΕΚΤ - bankingnews.gr

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να πάνε στην καφετέρια δίπλα να αράξουν ε?

 

 

Έχεις να φέρεις κανένα επιχείρημα ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι κατά κανόνα αποδοτικοί? ή θα παίρνεις παράδειγμα από τους ιδιωτικούς?

(και εννοείται ότι θα ξεκουραστούν καλύτερα αν κάτσουν κάπου παρά όταν στέκονται όρθιοι)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να φέρεις κανένα επιχείρημα ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι κατά κανόνα αποδοτικοί? ή θα παίρνεις παράδειγμα από τους ιδιωτικούς?

 

 

 

Εγω οσες φορες πηγα στην εφορια ειδα κοσμο να τρεχει, οχι ολοι αλλα πολλοι. Τα νοσοκομεία σου δεν αναρωτηθηκες πως λειτουργουν με το μισο προσωπικο; 

 

Καποιος τεμπελης κανει απληρωτες εφημερίες... δεν θα μιλησω για το ποσες ωρες/μερες αυπνος μπορει να μεινει ενας (τεμπελης παντα) γιατρος.

 

Εσυ κυριως ομως μιλας για τους δημοτικους, απο οσο καταλαβα... εκεινοι φιδιαζουν συνηθως... στην περιοχη μου εχουν και μια καβατζα για τσιπουρα που πανε και αραζουν...

Έγινε επεξεργασία από oxide
Link to comment
Share on other sites

Έχεις να φέρεις κανένα επιχείρημα ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι κατά κανόνα αποδοτικοί? ή θα παίρνεις παράδειγμα από τους ιδιωτικούς?

(και εννοείται ότι θα ξεκουραστούν καλύτερα αν κάτσουν κάπου παρά όταν στέκονται όρθιοι)

Έχω παραδείγματα και όχι επιχειρήματα.

Πήγα σε δημόσιο σχολείο και έμαθα πράγματα. Πήγα σε δημόσιο πανεπιστήμιο και μου άνοιξε τις πόρτες για να πάω και στο εξωτερικό. Πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο όταν ράγισα το γόνατο μου, και το έκαναν καλά χωρίς να πληρώσω τίποτα.

Ο πατέρας μου ήταν Δ.Υ. και είδα το έργο του, η μητέρα μου είναι Δ.Υ. και βλέπω το έργο της. Ακόμα ειδικότερα αν δεν ήταν άνθρωποι σαν την μητέρα μου όταν υπήρχε ο Ο.Ε.Δ.Β. δεν θα έβγαιναν καλά δωρεάν σχολικά βιβλία.

Οταν ήθελα να βγάλω διαβατήριο πήγα στην δημόσια υπηρεσία και μια χαρά πήρα γρήγορα ότι ήθελα, ενώ το διαβατήριο έφτασε στα χέρια μου σε χρόνο dt. 

 

Έχεις να φέρεις κανένα επιχείρημα και όχι παράδειγμα όπως εγώ ότι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι είναι κατά κανόνα αποδοτικότεροι από τους Δ.Υ.?

Μας δουλευεις;; Αν στην φωτό που έβαλες φαινόντουσαν οι όρθιοι να κάθοντε στο πεζούλι, πάλι τα ίδια δεν θα έλεγες? "Αράζουν, δεν δουλευουν" 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Myralis, Σώπα ρε φίλε. Δηλαδή το δημόσιο πανεπιστήμιο ήταν προϋπόθεση για να πας εξωτερικό? Αλλιώς δεν θα πήγαινες ξέρω γω.
Κατά τα άλλα δεν θα παίξω το παιχνίδι σου που το γυρνάς σε Ι.Υ. επειδή σου θίξαμε κάποια ρεμάλια στο δημόσιο.

 

Το είπα και πριν. Οι προσωπικές μου εμπειρίες συνολικά σε δημόσιες υπηρεσίες είναι περίπου οι μισές θετικές. Αλλά όταν το κράτος παρά τρίχα δεν διαλύεται οικονομικά, τότε δεν θέλω ούτε το 40% να κ@λ@βαράνε (αυτό δεν πάει στους άλλους της φωτογραφίας. μιλάω γενικά). Απλό.

 

 

Εγω οσες φορες πηγα στην εφορια ειδα κοσμο να τρεχει, οχι ολοι αλλα πολλοι. Τα νοσοκομεία σου δεν αναρωτηθηκες πως λειτουργουν με το μισο προσωπικο; 

 

Καποιος τεμπελης κανει απληρωτες εφημερίες... δεν θα μιλησω για το ποσες ωρες/μερες αυπνος μπορει να μεινει ενας (τεμπελης παντα) γιατρος.

 

Εσυ κυριως ομως μιλας για τους δημοτικους, απο οσο καταλαβα... εκεινοι φιδιαζουν συνηθως... στην περιοχη μου εχουν και μια καβατζα για τσιπουρα που πανε και αραζουν...

 

Ίσως να έχεις δίκιο εδώ. Θυμάμαι πολύ πιο παλιά (10+ χρόνια πριν) που το ξύσιμο οργίαζε. Τα τελευταία χρόνια έχει κάπως βελτιωθεί η κατάσταση. Προσωπικά θυμάμαι είχα πάει για κάτι έγγραφα και οι γυναίκες που δούλευαν εκεί είχαν πιάσει κουβέντα για αρκετή ώρα. Αυτό με την βελτίωση που προανέφερα.

 

Σε εφορία δεν θυμάμαι να είχα κάποιο πρόβλημα τις τελευταίες φορές που πήγα. Κάτι άλλα πιστοποιητικά που χρειαζόμουν, ήταν κλασικά χρονοβόρα.

 

Δημόσια νοσοκομεία τώρα. Τα τελευταία 5 χρόνια πρέπει να έχω πάει 2 φορές (η μία, επείγον περιστατικό) σε Ελληνικό. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, αλλά δεν ήταν και άσχημα. Υπήρχε αρκετή αναμονή αλλά θυμάμαι από πάντα ήταν έτσι. Οπότε δεν παρατήρησα έλλειψη γιατρών στο συγκεκριμένο (εκτός αν είχε έλλειψη ανέκαθεν). Οι υπόλοιπες εμπειρίες μου στο θέμα της υγείας, είχαν να κάνουν με ιδιωτικούς γιατρούς και ήταν θετικές.

 

Link to comment
Share on other sites

@Myralis, Σώπα ρε φίλε. Δηλαδή το δημόσιο πανεπιστήμιο ήταν προϋπόθεση για να πας εξωτερικό? Αλλιώς δεν θα πήγαινες ξέρω γω.

Κατά τα άλλα δεν θα παίξω το παιχνίδι σου που το γυρνάς σε Ι.Υ. επειδή σου θίξαμε κάποια ρεμάλια στο δημόσιο.

 

Το είπα και πριν. Οι προσωπικές μου εμπειρίες συνολικά σε δημόσιες υπηρεσίες είναι περίπου οι μισές θετικές. Αλλά όταν το κράτος παρά τρίχα δεν διαλύεται οικονομικά, τότε δεν θέλω ούτε το 40% να κ@λ@βαράνε (αυτό δεν πάει στους άλλους της φωτογραφίας. μιλάω γενικά). Απλό.

 

Στο δημόσιο πανεπιστήμιο, με όλα του τα κακά και την υποχρηματοδότηση του , έκανα την πτυχιακή μου. Με την πτυχιακή, τα μαθήματα που πήρα και τις συστατικές των καθηγητών του με πήραν σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Οπότε, δεν ξέρω αν ήταν προυπόθεση, αλλά μια χαρά αποδοτικό το βλέπω. Τώρα αν είχα βγάλει κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ , δεν νομίζω ότι θα με έπαιρναν.

Εγώ δεν γύρισα τίποτα, εσύ έβαλες την εικόνα για να δείξεις ότι οι Δ.Υ. κάθοντε.

Σου έχω πει μία άλλη ιδέα για να μην διαλυθεί το κράτος οικονομικά. Να σταματήσει να στηρίζει κρατικοδίαιτους μεγαλοεπιχειρηματίες.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Συγκρίνεις ΙΕΚ με πανεπιστήμιο. Τώρα εξηγούνται τα "μου άνοιξε πόρτες για εξωτερικό".

Περίεργο που λες ότι δεν γύρισες τίποτα. Δεν ήμουν αυτός που άρχισε να μιλάει για ιδιωτικούς υπαλλήλους και να το πηγαίνει σε κόντρα ΔΥ vs ΙΥ.

Αναρωτιέμαι πάντως πόσο έχει σταματήσει να στηρίζει κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες η "πρώτη φορά αριστερά". Που άλλα λέει, άλλα δείχνει, άλλα κάνει, και στο παρά πέντε άλλα δηλώνει. Εκτός αν συμπεριέλαβες τους δικούς σου, οπότε πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

@colt3003

 

Η εσωτερική υποτίμηση βοήθησε, μόνο στο μέτρο του περιορισμού της κατανάλωσης. Αλίμονο αν περιμένε κανένας να έρθει το ισοζύγιο στο μηδέν απο αυτό. Η αιτία όμως που βλέπεις εσύ είναι διαφορετική απο αυτό που βλέπω εγώ. Εσύ βλέπεις μείωση εξαγωγών, ενώ εγώ εισαγωγές που είναι ανελαστικές. Που να επιβάλεις δασμούς ? στο κρέας που εισάγεις απο την Ολλανδία ?? Για τα πιο ταπεινα προιόντα δε, ούτε λογος..... Δασμό στα φασόλια απο την Τουρκία ? στις αιγυπτιακές πατάτες ?? στο σιτάρι απο την Ουκρανία ?
Ας είμαστε λίγο σοβαροί. Είτε μας αρέσει είτε όχι, εισάγουμε (και) φαγητό. Και αυτό πρόκειται να ακριβύνει με άλλο νόμισμα. Λες να το δασμολογήσουμε κιόλας ??
Και επείδή έχω ξαναρωτήσει: Ποιός ανταγωνισμος, ''ζώνη'', άνθρωπος, whatever μας απαγόρευσε ποτέ να εξάγουμε σε χώρες εκτός Ε.Ε. ??
Το επιχείρημα περι περιορισμού των εξαγωγών λόγω Ε.Ε. ΔΕΝ ευσταθεί !

 

 

Κάποια στιγμή πρέπει να ξεκινήσεις να παράγεις. Δεν φτιάχνεις δε τίποτα επεξεργαστές. Μπορείς σε μερικούς μήνες να έχεις δική σου παραγωγή. Μπορείς να συνεργαστείς με χώρες που έχουν μεγάλη παραγωγή εκτός Ε.Ε.(Ρωσία και όχι μόνο).

Θα περιορίσεις οικιακές συσκευές, αυτοκίνητα, κινητά και άλλα που σου τρώνε συνάλλαγμα.


 

 

The idea that the CAP protects small farmers and the rural way of life is a myth. Eighty percent of CAP aid goes to just 25 percent of farms. The biggest slice of the subsidy pie is handed to the landed gentry, environment- destroying mega-farm and vast agro-industrial conglomerates. Figures from the UK show Queen Elizabeth II gets around half-a-million euro a year. Food industry giants like Campina or Nestle have been handed hundreds of millions. Small-scale European farmers get little and poor farmers in developing nations are shut out of European markets.

 

 

 

Αυτό πώς ωφελεί τον δίκαιο ανταγωνισμό;

 

Ο δρόμος της πείνας είναι σχεδόν μπροστά μας, και η δραχμή δεν θα τον αποτρέψει. Το νόμισμα είναι εργαλείο. Δεν κάνει θαύματα. Και για εμένα, δεν φταίει αυτό. Έχουμε μετατραπεί τα τελευταία 40 χρόνια σε κράτος της πλάκας.

 

Δεν φροντίσαμε με κρατική προστασία τα πρώτα χρόνια να ενθαρρύνουμε την ελληνική επιχειρηματικότητα. Το να εξαρτάσαι μόνο από ξένες επενδύσεις , όπως πάει να γίνει τώρα, δεν είναι καλό.

 

Εμ το ίδιο λέμε !! Όσο περισσότερο τυπώνεις, πληθωρίζεις. Άμα δεν τυπώσεις δεν υπάρχει χρήμα στην αγορά, άρα στενότης και λιτότητα. Και η πίτα γεμάτη και ο σκύλος χορτάτος, μόνο στα παραμύθια.

 

Καμία σχέση. Διαβάστε το ξανά αυτό που έγραψα. Είναι ξεκάθαρο.

 

Το γιατί το ευρώ δυσχεραίνει το έργο ακόμα και μιας τίμιας κυβέρνησης το εξηγώ στον yanni.

 

 

@yanni (btw άθλιο το τωρινό comment system, αν κάνεις ένα λαθάκι με τα quotes φτου και πάλι από την αρχή)

 

 

Ενώ η ανεργία επιπέδου Τεχεράνης στο 26% για 5 χρόνια και βλέπουμε, είναι επιτυχία. Ο Λαπαβίτσας αν δεν κάνω λάθος μιλάει για επιστροφή στη δραχμή χωρίς σφικτά controls. Δέχεται την κερδοσκοπία επί του νομίσματος.

 

(All) Internal Devaluation είναι αυτό που προσπαθούν να κάνουν με την Ελλάδα. Αντί υποτιμήσεων.

http://www.economicshelp.org/blog/2495/economics/internal-devaluation-definition/

 

J.Stiglitz makes the point that when pursuing internal devaluation, it is important to also seek to increase competitiveness. This is to make sure wage cuts are passed onto consumers as lower prices and not just higher profit margins.

 

Το πόση ανταγωνιστικότητα υπάρχει εντός Ελλάδας το ξέρουμε. Και δεν εννοώ τα φαρμακεία και τις λοιπές πίπες που μας πίεζε η τρόικα, αλλά τις αλυσίδες supermarket, τις μεγάλες γαλακτοβιομηχανίες κλπ. Γι'αυτό και δεν βλέπουμε σοβαρή μείωση στις τιμές, ενώ υπάρχουν μέχρι και νέες αυξήσεις(αναφέρομαι σε έρευνες που δημοσιεύονται στον τύπο).

 

Cutting public spending without any monetary stimulus leads to lower economic growth and higher unemployment. Internal devaluation can be a very painful process as it can take a long time to regain competitiveness by reducing prices and wages.

 

ΠΟΤΕ με υποτιμήσεις της δραχμής δεν φτάσαμε να έχουμε ανεργία τριτοκοσμικών χωρών.

 

 

Inequality. Countries pursuing internal devaluation often rely on public sector wage cuts. However, some sectors are able to avoid the wage squeeze. Therefore, there is a feeling of unfairness – especially when high paying jobs like the banking sector were responsible for the problem in the first place.

 

Άλλοι τον "πίνουν" γερά και άλλοι δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Ειδικά εδώ στην Γκοργκόσαινα. Δεν κατανέμεται το βάρος της υποτίμησης ισότιμα στην κοινωνία όπως θα γινόταν αυτόματα με την υποτίμηση της δραχμής. Όσοι δεν τον "πίνουν"(δημόσιοι και ιδιωτικοί) ή είναι λιγότερο αδικημένοι χαρακτηρίζουν όλους τους άλλους ως  φασίστες/λαϊκιστές κλπ. ξεχνώντας βέβαια πόσο τομαρίστικα σκέφτονται και οι ίδιοι. Άρα έχουμε και κοινωνικό διχασμό.

 

Debt Deflation. Countries which need internal devaluation, typically have high private sector and high public sector debt.

 

Κόβεις μισθούς και βάζεις φόρους---> συμπαρασύρεις τα πάντα προς τα κάτω και το χρέος σου μεγαλώνει σχετικά με το μειούμενο ΑΕΠ σου.

Με τη δραχμή μπορείς να χρεοκοπήσεις με το ευρώ δεν μπορείς γιατί οι τράπεζές σου εξαρτώνται για ρευστότητα από την ΕΚΤ και πέφτει εκβιασμός.

Θεωρητικά μπορούν να σε βάζουν να εκπληρώνεις ό,τι στόχους γουστάρουν, όσο και αν σε βλάπτουν.

 

 

In 2007, the UK achieved a significant depreciation in the exchange rate. This helped to restore competitiveness in the UK economy. However, by comparison, Spain was in the Euro. It couldn’t devalue, however Spain also faced uncompetitive wage costs. To restore competitiveness, Spain experienced a prolonged period of internal devaluation – negative growth and unemployment. A more painful way to reduce labour costs and restore relative competitiveness.

 

Ίδιο αποτέλεσμα θεωρητικά αλλά στην εργατική πλην τίμια Ισπανία(δείτε τα διαγράμματα μέσα) τον "έφαγαν" για κάμποσα χρόνια(και ακόμα δεν το 'χουν ξεπεράσει).

 

Και φυσικά μάγκες ξεχνάμε το εργατικό δίκαιο όπως το γνωρίζαμε. Αφού δεν υπάρχει δικαίωμα του εργαζόμενου σε κανένα επίπεδο αμοιβής. Οι αμοιβές είναι ρευστές και διαφορετικές για κάθε εργαζόμενο. Πεθαίνει και ο καλώς εννοούμενος συνδικαλισμός.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.