Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Τί κοινό έχουν τα πανέρια στον Παντελίδη, με τα υπερτατα 8πύρηνα κινητά, τα παπούτσια τιμής 200€(κόστους 40€), τις 980SLi όταν δημοσιεύονται σε φόρα και τα μέτριας αξιοπιστίας VW;

 

Νομίζω την αυτοπροβολή ή/και την πρόκληση ζήλιας. Αρκεί να δει κανείς την εξέλιξη στο μέγεθος του σήματος στα μπλουζάκια Polo για να αντιληφθεί πώς τα αντιμετωπίζουν αυτά τα πράγματα οι ίδιες οι εταιρείες που τα πουλάνε.

 

Υπάρχουν προϊόντα που τα πέρνεις για την τάβλα σου, για να ικανοποιηθείς από τη χρήση, και άλλα που τα παίρνεις για να αποδείξεις κάτι στους άλλους. That's all. 

 

Εκείνο που σηκώνει κουβέντα είναι πόσο "Δικά του" είναι τα λεφτά κάποιου. Αν τα κέρδισε σε συνθήκες νοθευμένου ανταγωνισμού και διαπλεκόμενης επιχειρηματικότητας ή όχι. Μην πάει το μυαλό σας σε Μπόμπολες.

Πόσα καθαρίζει ένα φαρμακείο το χρόνο και με τί ρίσκο; Μπορεί να φοροδιαφύγει ο μισθωτός όπως ένας ε.ε.; Πόσο "ανταγωνιστικό" έιναι η ίντελ να δωροδοκεί με λεφτά πελατών της πωλητές έτοιμων pc για να μην προτιμήσουν την AMD; Πόσο ελεύθερη είναι η αγορά στις ΗΠΑ π.χ. όπου εταιρείες πληροφορικής, έμαθα πρόσφατα, έστησαν εργοδοτικό καρτέλ για να κρατήσουν τους μισθούς ταλαντουχων προγραμματιστών χαμηλά(συν εισαγωγή φτηνών από Ινδία); Λαδώνουν καθόλου οι φαρμακευτικές για να προμοτάρουν τα δικά τους φάρμακα;

Και πολλά άλλα από τη δική μας πραγματικότητα(με τις τράπεζες, το κράτος) και όχι μόνο.

 

update : bonus βιτριολι - φατε ελπιδα αξιοπρεπεια ολοι !

 

 

 

Η κόρη του Μηλιού, απ'ότι διάβασα, είναι καριερίστρια νομικός σε μεγάλη πολυεθνική του εξωτερικού. Δεν ακολούθησε το δρόμο της "αριστεράς". Εκτός αν στη χλιδή συμμετέχει και ο πατέρας της με παράνομο πλουτισμό οπότε εκεί είναι άλλο θέμα.

 

BTW, έλεγαν πιο πριν για τις προμήθειες του Κατρούγκαλου, το 12%. Ανακάλεσαν οι εφημερίδες που τον κατηγορούσαν στο ρεπορτάζ τους ή κάνω λάθος; Κάτι σχετικό είχε το olympia.gr.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

BTW, έλεγαν πιο πριν για τις προμήθειες του Κατρούγκαλου, το 12%. Ανακάλεσαν οι εφημερίδες που τον κατηγορούσαν στο ρεπορτάζ τους ή κάνω λάθος; Κάτι σχετικό είχε το olympia.gr.

http://tvxs.gr/news/ellada/bima-anakribeies-kai-analitheies-osa-grapsame-gia-ton-katroygkalo
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα, με αποκορύφωμα σήμερα, το “Πρώτο Θέμα” δέχεται σκαιότατες ύβρεις από ορισμένους υπουργούς της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ, σε απάντηση άκρως εμπεριστατωμένων και στοιχειοθετημένων ρεπορτάζ.

Την Κυριακή δημοσιεύσαμε τρεις κυβερνητικές αποφάσεις -τα ΦΕΚ- από τις οποίες φαινόταν ότι διορίστηκαν ο αδελφός, η μητέρα και μια φιλενάδα του γραμματέα του ΣΥΡΙΖΑ Ιάσονα Σχινά στο δημόσιο σε κυβερνητικές θέσεις.

Σε ολόκληρο τον πολιτισμένο κόσμο οι θιγόμενοι, πρόσωπα ή πολιτικοί φορείς απαντούν σε δημοσιεύματα των Μέσων Ενημέρωσης διαψεύδοντας τα (αν είναι ψευδή) ή αντιπαραθέτοντας τα δικά τους επιχειρήματα. Να επισημάνουμε ότι στην περίπτωση μας δεν υπάρχει θέμα αμφισβήτησης των διορισμών γιατί δημοσιεύουμε και τα ΦΕΚ.

 

Πηγή

 

To γελοιο ξέρετε ποιο είναι ?

Κατέστρεψαν την χώρα και ακόμη και σήμερα βάζουν από παντού κόσμο δικό τους στο δημόσιο !!!

Μιλάμε για ανάπτυξη όχι αστεία !!!

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Εμ... Αυτό είναι το θέμα και καθόμαστε και συγκρίνουμε υπολογιστές με λέλουδα. Πέραν του ηθικού που έγραψα πιό πάνω (πέταμα), όσοι έχουν δουλέψει νύχτα, γνωρίζουν πάρα πολύ καλά, ότι ένα συντριπτικό ποσοστό του τζίρου αυτών των καταστημάτων είναι μαύρο και από την πλευρά του πελάτη, αλλά και από την πλευρά του καταστήματος. Συντήρείται έναν τεράστιο κύκλωμα μαύρου χρήματος, αλλά μας νιάζει μόνο το "δικά του είναι, ας τα κάνει ότι θέλει". Αξέχαστη ατάκα οικογενειακού φίλου, στη δίκη Βοσκόπουλου-Τζούλιας, αν θυμούνται οι παλαιότεροι, που τον ρωτάει ο Λυκουρέζος "αληθεύει κ. Π. ότι πληρώνατε τον κ. Βοσκόπουλο 1.000.000 δραχμές τη βραδυά, αλλά του κόβατε απόδειξη μόνο για 30.000δρχ;" και απαντάει ο αθυρόστομος κ. Π, "αληθεύει κ. Λυκουρέζο ότι θα πάρετε 10.000.000δρχ αμοιβή, αλλά θα κόψετε ως απόδειξη μόνο το παράβολο των 5.000δρχ ;"

 

Αυτό το μαύρο χρήμα το πληρώνουμε όλοι εδώ και δεκαετίες, χωρίς (σχεδόν) κανείς να παραπονιέται και να κάνει τίποτα για αυτό.

Ναι, δε λέω, δε θα βγάλει ο πελάτης το φίδι από την τρύπα, αλλά το λιγότερο που μπορεί να κάνει είναι να ζητάει απόδειξη για τις υπηρεσίες που λαμβάνει (για τους νόμιμους πελάτες, που τα δούλεψαν και πλήρωσαν τους φόρους τους) . Και ειδικά στα κέντρα διασκέδασης, εστιατόρια κλπ, όπου η τιμή δεν είναι "Χ χωρίς απόδειξη", αλλά ότι γράφει ο κατάλογος, με ή χωρίς απόδειξη. Κοινώς όσοι δεν την ζητάτε, πληρώνετε το ΦΠΑ και ο ιδιοκτήτης, τον βάζει στην τσέπη.

 

Είχα βαρεθεί όσο ήμουν Ελλάδα να τσακώνομαι με τον κάθε π@ρα για τα αυτονόητα, δηλαδή να μου κόψει απόδειξη και το χειρότερο, να με κοιτάνε οι υπόλοιποι θαμώνες σαν εξωγήινο, επειδή "δεν άφηνα τον άνθρωπο να κάνει τη δουλειά του". Εγώ σα μισθωτός όμως, γνώριζα ότι θα πληρώσω τα σπασμένα, όπως και γίνεται πάντα, γιατί εγώ και να ήθελα δε θα μπορούσα να κλέψω, αφού οι φόροι μου παρακρατούνται.

 

Συνεχίστε λοιπόν το τροπάρι, δικά του είναι ας τα κάνει ότι θέλει, μη λαμβάνοντας και υπόψη, πως τα έχει βγάλει εν μέσω κρίσης (νόμιμα; ηθικά; )...

 

γράφεις όλα αυτά και στο τέλος πετάς ότι όποιος βγάζει λεφτά είναι είτε παράνομος ή ανήθικος. Δεν έχει βουλιάξει όλη η χώρα ξέρεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γράφεις όλα αυτά και στο τέλος πετάς ότι όποιος βγάζει λεφτά είναι είτε παράνομος ή ανήθικος. Δεν έχει βουλιάξει όλη η χώρα ξέρεις...

Πρώτα από όλα, έβαλα ερωτηματικό. Δεύτερον, καλώς ή κακώς, σε όλες τις κρίσεις παγκοσμίως, τα περισσότερα λεφτά τα βγάζουν οι κερδοσκόποι, οι τοκογλύφοι, κλπ, που μπορεί να είναι νόμιμοι, αλλά δεν είναι ηθικοί. Άλλωστε, αυτοί συνήθως τα πετάνε και κάνουν επίδειξη πλούτου, επειδή τα βγάζουν εύκολα. Και πάλι, λέω "συνήθως", αφού ως γνωστόν, υπάρχουν οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Είμαι σίγουρος ότι έχεις κάποιο φίλο, που δουλεύει σε κάποια πολυεθνική, που έφαγε 2-3 μειώσεις μισθών, ενώ ο CEO πήρε επιπλέον bonus και καινούριο αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Δε μειώνουν την ανεργία; Κι αυτό σε ενοχλεί;

 

Αυτό πρέπει να μπει στα ανέκδοτα !!!

Χαχαχαχα

 

Βάζουνε κομματόσκυλα στο δημόσιο. Ε και λέει...

Δε μειώνουν την ανεργία; Κι αυτό σε ενοχλεί;

 

!!!

 

Μιλάμε για sowjet καταστάσεις δικέ μου, όχι αστεία !!!

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500052853

Αντικειμενικές αξίες που δεν πέφτουν στις χαμηλές αξίες.

Έχεις δηλαδή το ακίνητο στο Μεταξουργείο που κάνει μόνο για μπουρδέλο, και το κράτος σου λέει όχι, δεν στοιχίζει 5000 ευρώ, στοιχίζει 20000 ευρώ.

ΔΩΣΤΑ ΜΟΥ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΚΑΙ ΠΑΡΤΟ!

Από τη στιγμή που το κράτος βάζει ... αντικειμενικές αξίες, θα έπρεπε να μπορεί να αγοράσει τα ακίνητα σε αυτές τις αξίες να τα στείλουμε κι εμείς στο διάολο.

Link to comment
Share on other sites

ΔΩΣΤΑ ΜΟΥ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΚΑΙ ΠΑΡΤΟ!
 

Αυτό. Εγώ το έχω αφήσει απλήρωτο. Ας το πάρουν.

Δυάρι στο Λυκαβηττό, προ κρίσης η τιμή ήταν στα 120.000€, τώρα το έχω αγγελία στα 25.000€ και δεν χτυπάει καν το τηλέφωνο. Η αντικειμενική του είναι στα 35.000€.

Το έχω ξεγράψει, ας το πάρει όποιος το θέλει πρώτος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα που να το ποστάρω... θα το αφήσω εδώ!

 

http://newpost.gr/oikonomia/511116/skepseis-gia-xaratsi-se-hlektronikoys-ypologistes-yper-twn-hellip-pneymatikwn-dikaiwmatwn

 

Με αυτόν τον τρόπο όλοι μας πλέον, επιβάλεται να γίνουμε πειρατές, αφού θα έχουμε προπληρώσει! 

 

Φ@κ λότζικ....  :huh:

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα που να το ποστάρω... θα το αφήσω εδώ!

 

http://newpost.gr/oikonomia/511116/skepseis-gia-xaratsi-se-hlektronikoys-ypologistes-yper-twn-hellip-pneymatikwn-dikaiwmatwn

 

Με αυτόν τον τρόπο όλοι μας πλέον, επιβάλεται να γίνουμε πειρατές, αφού θα έχουμε προπληρώσει! 

 

Φ@κ λότζικ....  :huh:

ΣΚΑΣΜΟΣ ( αδωνις - ηχητικο.mp3 ) 

 

 

 

Για να σε εκβιάσουν, πρέπει να έχεις κάτι να σου πάρουν.

 

Όταν σου τα έχουν πάρει όλα, εδώ και καιρό, με τι θα σε εκβιάσουν?

 

Επιπρόσθετα μας σπάσανε τα νεύρα 5 χρόνια τώρα οι κοπρίτες. Αν η αφρόκρεμα του Έλληνα πολίτη που Υπουργοποιείται είναι ο Άδωνις, ο Βορίδης, ο Ταμήλος και η Βούλτεψη, τότε καλά μας κάναν 5 χρόνια και μας σκίσαν το κορμί.

 

Στο τέλος-τέλος τους δοκίμασα και τώρα θα δοκιμάσω τους άλλους! Και ρε παιδιά, στην τιμή μου το λέω, και σκ@τ@ να τα κάνει ο Τσίπρας, επιτέλους αν την πληρώσω θα την πληρώσω γιατί επιτέλους ΕΓΩ ΕΦΤΑΙΞΑ και όχι γιατί "μαζί τα φάγαμε"!

 
 
pay-up.gif
 
πλερω .....  :D 
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Honest question:

Τον παραίτησαν, επειδή χόρευε τσιφτεντέλι, χόρευε με τον Πανούση ή κάτι άλλο;

Να έχει η ΔΦΠΦΑ ένσταση με το Ποσειδώνιο δε νομίζω μιας και το είχαν τιμήσει με την παρουσία τους ο Πανούλης με τον Παππά το Σεπτέμβριο.

 

 

 

Απο κει και πέρα μιας και κανείς δεν ανοίγει την κουβέντα ας το κάνω εγώ. Πως σας φάνηκε ο πρώην υπουργός με τη γοητευτική προσωπικότητα εχθές;

Μετά απο όλα όσα είπε εσείς του Όχι συνεχίζετε να πιστεύετε ότι κινδυνολογούσαν οι γερμανοτσολιάδες;

Link to comment
Share on other sites

Απο κει και πέρα μιας και κανείς δεν ανοίγει την κουβέντα ας το κάνω εγώ. Πως σας φάνηκε ο πρώην υπουργός με τη γοητευτική προσωπικότητα εχθές; Μετά απο όλα όσα είπε εσείς του Όχι συνεχίζετε να πιστεύετε ότι κινδυνολογούσαν οι γερμανοτσολιάδες;

 

Μετά από όσα ζούμε σήμερα νομίζεις ότι θα ήταν πολύ χειρότερα αν όντως είχαν ανακοινώσει αναδιάρθρωση των 27 δις της ΕΚΤ ως απάντηση στο "take it or leave it"; Είναι ακόμη μεμπτό ότι μαγνητοφωνούσε τα Eurogroup - ως θα όφειλε οποιοσδήποτε για συναντήσεις στις οποίες συμμετέχουν 19 εκπρόσωποι που έχουν 20 διαφορετικές αναμνήσεις για το τι διημείφθη; Είναι πράγματι παράλογη φιλοδοξία να ζητάμε ως Ευρωπαίοι και ως Έλληνες περισσότερη δημοκρατία στην Ευρώπη; Είναι παράλογο να αμφισβητούμε τα κίνητρα όσων έσπευσαν να διευρύνουν την Ευρωπαϊκή Ένωση προς ανατολάς όχι στην βάση των αξιών, αλλά των συσχετισμών δύναμης;

 

Τι ακριβώς ήταν παράλογο από όσα είπε; Έχω ξαναπεί ότι το όλο στυλ του με αρρωσταίνει, αλλά δύσκολα πείθομαι ότι το σχέδιο Βαρουφάκη θα ήταν πολύ χειρότερο από τη σημερινή εναλλακτική. Πιθανότατα θα ήταν εξίσου κακό με εντελώς διαφορετικό τρόπο.

 

Αναρωτιέμαι και τι θα έχουμε να πούμε αν κάποια στιγμή αποδειχτεί ότι οι φίλοι και σύμμαχοί μας μεθόδευσαν το ναυάγιο της υποτιθέμενης συνεργασίας με τους Κινέζους ή ότι όντως ο Σόιμπλε είπε ότι από πατριωτισμό δε θα υπέγραφε το Μνημόνιο ή ότι στη Ρίγα δεν δέχτηκε προσωπική επίθεση, αλλά συντονισμένες προσβολές κατά της (οσοδήποτε ανίκανης) δημοκρατικά εκλεγμένης Ελληνικής κυβέρνησης και του Ελληνικού λαού;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.