Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Έχει πλάκα που βγάζετε off τον Κομμουνισμό από το "διδαγμα" της μίας χώρας μόνο που εφαρμόστηκε για πολύ λίγο, και θεωρείτε μια χαρά τον καπιταλισμό που επικρατεί σε όλο τον υπόλοιπο πλανήτη και έχει δημιουργήσει την αστική τάξη και την εργατική τάξη που ανήκετε οι περισσότεροι που δεν έχει λεφτά αν και παράγει τα πάντα

 

Δεν έχετε δηλαδή κανένα πρόβλημα με την υπάρχουσα κατάσταση και απεχθάνεστε την ιδεολογία που σου λέει "κοινωνική ισότητα" επειδή την συγχέετε με τον Σταλιν (ο οποίος έκανε εγκλήματα, αλλά νίκησε και τον Ναζισμό -δεν βαριέσαι τώρα-).

 

Δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό, περαστικά σας μόνο..

 

Και για να πετάξω την μπάλα αλλού, τι θέλω? Κοινωνική ισότητα, δημοκρατία, ελευθερία, κοινωνικές παροχές. Αυτά μου τα υπόσχεται ο Σοσιαλισμός και ο Κομμουνισμός, όχι ο Καπιταλισμός και ο Νεοφιλελευθερισμός. Αν θέλετε λοιπόν να συνεχίσουμε την ίδια κουβέντα για 105η φορά, ας το κάνουμε σε αυτή την βάση, όχι στο τι έκανε ο Στάλιν, ο Χίτλερ, η Θάτσερ και ο Τσώρτσιλ.

 

 

τον κομμουνισμό τον έβγαλαν off περίπου μια ντουζίνα χώρες. Για ποιό λόγο άραγε σε καμμία απο αυτές δεν υπήρξε έκτοτε απαίτηση των λαών αυτών για επιστροφή στον κομμουνισμό ????

 

ο κομμουνισμός όπως απέδειξε η ιστορία ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ χωρίς τη βία. Ο Στάλιν, ο Τσαουσέσκου, ο Κιμ, Ο Χότζα προέκυψαν ακριβώς γιατί δεν θα μπορούσε να σταθεί αλλιώς το απολυταρχικό και ανελεύθερο  αυτό καθεστός. Μη μου τους βγάζεις εκτός της κουβέντας λοιπόν.

 

''κοινωνική ισότητα'' ε ? καλό το παραμύθι, αλλά ο δράκος ψόφησε. Στοιχεία έχεις να μας δώσεις ?? πες μας λίγο, εσύ που τον έφαγες με το κουτάλι: Πόση ήταν η παιδική θνησιμότητα ? πόσος ο αναλφαβητισμός ? Πόσο το προσδόκιμο ζωής ? Πόση η ατομική ελευθερία ? Τι συνέβαινε στους διαφωνούντες ? Πόσα κόμματα λάμβαναν μέρος στις εκλογές ? πόσο ήταν το κατα κεφαλήν εισόδημα ? Γιατί τα πολυβολεία στην Αλβανία κοιτάζαν και προς την ενδοχώρα ? Και τελικά εσύ, γιατί δεν επέλεξες ένα απο τα τελευταία προπύργια για να ζήσεις το μύθο σου ? να δρέψεις και λίγη απο τη δόξα των νέων αγώνων ενάντια στον κακό καπιταλισμό ?

 

Βασικά, δεν έχεις την παραμικρή ιδέα του πως ήταν για τον κόσμο που τους έφαγε στη μάπα, και προσπαθείς να μας πλασάρεις εμπόρευμα που έχει λήξει προ πολλού. Ακόμα ένας που δεν έχει τίποτα, και θέλει να το μοιραστεί με όλο τον κόσμο...

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μας πει αν πήγε επί κομμουνισμόυ στην Βουλγαρία ή στην Ουγγαρία

Γιατί εμείς πήγαμε και τώρα που το θυμάμαι...με πιάνει αναγούλα λέμε !!!

 

Ελευθερία ???

 

Αχαχαχαχαα

 

Ρε τι πάθαμε σήμερα...σε καλό μας...

 

:D :D :D :D :D :D

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Καλά, κι εμένα με έχει πιάσει μια αναγούλα με αυτά που διαβάζω, οπότε ας μην το κάνουμε και ζήτημα. Όπως ανεχόμαστε να διαβάζουμε από του λόγου σου υστερίες που τείνουν σε προτροπή για πραξικοπηματική ανατροπή του Πολιτεύματος, νομίζω μπορούμε να ανεχτούμε κι από τον Μύραλι ότι ιδεολογικά θεωρεί υπέρτερο τον Κομμουνισμό/Σοσιαλισμό ή ό,τι άλλο του κατέβει.

 

Για τις φτηνές θέσεις (που λένε κι οι πατριώτες μου), επαναλαμβάνω το επιχείρημα του συνομιλητή σας (το οποίο δεν συμμερίζομαι): υποστηρίζει ότι θεωρητικά ο Κομμουνισμός θα μπορούσε να οδηγήσει σε μια κοινωνία με περισσότερη ισότητα και δικαιοσύνη. Το να στρέφετε την κουβέντα στον Στάλιν είναι σαν να βαφτίζετε αναποτελεσματική την κλασική Αθηναϊκή Δημοκρατία βάσει της πολιτικής που άσκησαν οι Τριάκοντα Τύραννοι.

 

Στην πράξη ο Κομμουνισμός και ο Καπιταλισμός είναι απλά νοητικά πειράματα και έχουν περάσει δεκαετίες από τότε που την απόφαση σε αυτό το δίλημμα την πήραν άλλοι για μας. Δεν βρίσκω να έχει πολλή αξία αυτή η συζήτηση. Η δομή μιας πραγματικής κοινωνίας είναι πολύ πιο σύνθετη από αυτή που οραματίστηκαν κάποιοι προνομιούχοι αριστεροί 100-200 χρόνια πριν. Αυτό δε σημαίνει ότι φιλοσοφικά ή πολιτικά είναι άχρηστες οι θεωρίες τους στην ανθρώπινη ιστορία. Βέβαια το να τις απορρίψεις τεκμηριωμένα προϋποθέτει να τις έχεις διαβάσει...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Βέεεβαια ΤΡΟΜΕΡΟΤΑΤΗ ανάπτυξη .....

 

Εδώ πρόκειται περί γενοκτονίας. Τα σιτηρά που κατασχέθηκαν δεν είναι κεφαλαιουχικό αγαθό για να στο πάρουν οι κομμουνιστές. Ό,τι έγινε έγινε με πρόθεση εξόντωσης. Κάτι σαν τους "φιλελεύθερους" φόρους του μνημονίου και τις εισφορές στους ε.ε. .

Να μην πιάσουμε λοιπόν την ραγδαία αναπτυσσόμενη Κίνα με τα εξαντλητικά ωράρια και τις χώρες που πήγε το ΔΝΤ για να δείξουμε πόσο κακό έκανε ο καπιταλισμός.

Μην μπλέκουμε πολιτικές καταστάσεις με οικονομικά συστήματα, δηλαδή ανόμια πράγματα, για να το πάμε όπου μας βολεύει. Κλασσικό γνώρισμα του "ψαγμένου" δυτικού.

 

Θέλω επίσης κάποιος ειδήμων να μου εξηγήσει πώς η Κίνα έχει υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης με γιγάντιο κρατικό τομέα(περί το 50% του ΑΕΠ) και πώς κατάφερναν τα οπλικά συστήματα των κρατικών ρωσικών βιομηχανιών να είναι άκρως προηγμένα και ανταγωνιστικά απέναντι στα δυτικά. Δεν ξύνονταν όλη μέρα οι ΔΥ ρωσοι μηχανικοί;

 

Τέλος, άλλο να μου δίνεται η ευκαιρία να βγάζω 1δις το χρόνο, αλλά να κινδυνεύω να βρεθώ και άστεγος και άλλο να βρίσκομαι σε μια μέση κατάσταση. Πάντως, αυτό το αποτέλεσμα που βλέπεις παρακάτω δεν νομίζω να έχει να κάνει μόνο με τα λεφτά, αλλά και με τις συνθήκες εργασίας. Ειδικά σε χώρες που δεν υπάρχει ισχυρό κράτος δικαίου:

 

http://www.pewresearch.org/daily-number/hungary-better-off-under-communism/

 

A remarkable 72% of Hungarians say that most people in their country are actually worse off today economically than they were under communism.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ πρόκειται περί γενοκτονίας. Τα σιτηρά που κατασχέθηκαν δεν είναι κεφαλαιουχικό αγαθό για να στο πάρουν οι κομμουνιστές. Ό,τι έγινε έγινε με πρόθεση εξόντωσης. Κάτι σαν τους "φιλελεύθερους" φόρους του μνημονίου και τις εισφορές στους ε.ε. .

Να μην πιάσουμε λοιπόν την ραγδαία αναπτυσσόμενη Κίνα με τα εξαντλητικά ωράρια και τις χώρες που πήγε το ΔΝΤ για να δείξουμε πόσο κακό έκανε ο καπιταλισμός.

Μην μπλέκουμε πολιτικές καταστάσεις με οικονομικά συστήματα, δηλαδή ανόμια πράγματα, για να το πάμε όπου μας βολεύει. Κλασσικό γνώρισμα του "ψαγμένου" δυτικού.

 

Θέλω επίσης κάποιος ειδήμων να μου εξηγήσει πώς η Κίνα έχει υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης με γιγάντιο κρατικό τομέα(περί το 50% του ΑΕΠ) και πώς κατάφερναν τα οπλικά συστήματα των κρατικών ρωσικών βιομηχανιών να είναι άκρως προηγμένα και ανταγωνιστικά απέναντι στα δυτικά. Δεν ξύνονταν όλη μέρα οι ΔΥ ρωσοι μηχανικοί;

 

Τέλος, άλλο να μου δίνεται η ευκαιρία να βγάζω 1δις το χρόνο, αλλά να κινδυνεύω να βρεθώ και άστεγος και άλλο να βρίσκομαι σε μια μέση κατάσταση. Πάντως, αυτό το αποτέλεσμα που βλέπεις παρακάτω δεν νομίζω να έχει να κάνει μόνο με τα λεφτά, αλλά και με τις συνθήκες εργασίας. Ειδικά σε χώρες που δεν υπάρχει ισχυρό κράτος δικαίου:

 

http://www.pewresearch.org/daily-number/hungary-better-off-under-communism/

 

 

72% ε ?? ουάου !

άντε λοιπόν ας τους ψηφίσουν ! ποιός τους εμποδίζει ? Βέβαια με κομμουνισμό τέτοιες πολυτέλειες (την ψήφο) δεν τις είχαν. Εμπρός λοιπόν ! ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα.

 

''φιλελεύθεροι φόροι'' ? Κανόνικά όλοι οι αριστεροί, και δη περισσότερο οι κομμουνιστες θα έπρεπε να είναι τρισευτυχισμένοι με αυτή την κυβέρνηση. Και όσοι είναι έξω, να γυρίσουν παραυτα ! Γιατί η κυβέρνηση είναι μια συνεπέστατη αριστερά !!! Πως και λησμονούν τώρα ότι σε εκείνα τα κράτη η μοναδική κοινωνική τάξη που υπήρχε ήταν οι προλετάριοι ?? Πως γίνεται και λησμονούν ότι οι προλετάριοι ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ????

 

Σπίτι / διαμέριμα / σκυλόσπιτο ιδιόκτητο ???? Last year !!!!

Αυτοκίνητο / μοτοσακό ??? Ποδαράκια αστική συγκοινωνία, και για τους έχοντες ποδηλατάκι !! Όχι κανένα carbon ε ?

Χωράφι / μποστάνι / περιβόλι ??? να αντέχουν τα χεράκια να το δουλεύουν και η παραγωγή γραμμή στο κράτος

Μαγαζί / επιχείρηση ?? υπάλληλος σε αυτή και την υπεραξία στο κράτος !

Σύνταξη ??? τι να την κάνουν ?? το κράτος τους εξασφάλιζε μια μερίδα φαγητό και ένα κουτί  30 τ.μ. σε μια πανέμορφη πολυκατοικία

Ταξίδια στο εξωτερικό ??? Ούτε καν στο εσωτερικό !!

 

Αυτή είναι μια συνεπής αριστερά !! και τώρα που κυβερνάει, θα έπρεπε όσοι την επέλξαν να εργάζονται για τα παραπάνω επιτεύγματα.

 

Γιατί τα άλλα που θέλουν, είναι έργα του καπιταλισμού και κατακτήσεις της αστικής τάξης.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

'Ασε κατάλαβα....

 

Κεφαλαιουχικά αγαθά δεν επιτρεπόταν να έχεις!!! (αν και επιχειρηματικότητα σε μικρή κλίμακα έγινε κάποια στιγμή επιτρεπτή). Καταναλωτικά αγαθά είχες κατάδικά σου. Απλά για αυτά προγραμμάτιζε το κράτος και παρατηρούνταν, ως συνέπεια ελλείψεις, σε είδη που τραβιούνταν. Και αυτό ήταν προφανώς ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα.

Πάντως, εγώ δεν αναζητώ λύσεις στα άκρα. Πιστεύω στις μικτές λύσεις. Καλό είναι να βλέπεις τα καλά του κάθε συστήματος και να κρατάς μόνο αυτά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

'Ασε κατάλαβα....

 

Κεφαλαιουχικά αγαθά δεν επιτρεπόταν να έχεις!!! (αν και επιχειρηματικότητα σε μικρή κλίμακα έγινε κάποια στιγμή επιτρεπτή). Καταναλωτικά αγαθά είχες κατάδικά σου. Απλά για αυτά προγραμμάτιζε το κράτος και παρατηρούνταν, ως συνέπεια ελλείψεις, σε είδη που τραβιούνταν. Και αυτό ήταν προφανώς ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα.

Πάντως, εγώ δεν αναζητώ λύσεις στα άκρα. Πιστεύω στις μικτές λύσεις. Καλό είναι να βλέπεις τα καλά του κάθε συστήματος και να κρατάς μόνο αυτά.

 

 

Δεν τα βγάζω απο το στομαχι μου ξέρεις. Οποιονδήποτε και αν ρώτησα (και ρώτησα και ρωτάω ακόμα πάρα πολλούς) δεν συνάντησα έναν που να μου τα είπε διαφορετικά. Μόνο όσοι δεν πέρασαν ούτε απ'όξω, το βλέπουν με καλό μάτι.

 

Ναι μπορεί να ήταν καλό το ''κοινωνικό κράτος'', αλλά :

α. ακόμα και στην ιατρική περίθαλψη παρουσιάζονταν δυσλειτουργίες και ελλείψεις.

β. Οι όποιες δαπάνες προέρχονταν απο την υπεραξία που παρήγαγε το σύνολο, και εν τέλει με τα σημερινά δεδομένα είναι αστείες και να τις αναφέρουν.

 

Το κυρίοτερο όμως όπως αποδείχτηκε, ήταν ότι σαν σύστημα αντίβαινε στην ίδια την ανθρώπινη φύση. Το ερώτημα δεν απαντήθηκε ποτέ: ''Γιατί να σκιστώ και να δώσω το 110% του είναι μου, όταν μπορώ να απολαμβάνω κοινωνικό κράτος δίνοντας μόνο το 60% ?''. Και αυτό ξέρεις έχει μόνο φθίνουσα πορεία. Το μόνο αντίμετρο που μπόρεσαν εφαρμόσουν ήταν η προβολή των παραδειγμάτων, και αυτό ακριβώς στηλίτευε ο Οργουελ στη ''φαρμα των ζώων'' με το άλογο. Το τέλος πάντως του αλόγου, δεν ήταν καλό, και απο όσο ρώτησα, ούτε των ''παραδειγμάτων''.

 

Link to comment
Share on other sites

τον κομμουνισμό τον έβγαλαν off περίπου μια ντουζίνα χώρες. Για ποιό λόγο άραγε σε καμμία απο αυτές δεν υπήρξε έκτοτε απαίτηση των λαών αυτών για επιστροφή στον κομμουνισμό ????

 

ο κομμουνισμός όπως απέδειξε η ιστορία ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ χωρίς τη βία. Ο Στάλιν, ο Τσαουσέσκου, ο Κιμ, Ο Χότζα προέκυψαν ακριβώς γιατί δεν θα μπορούσε να σταθεί αλλιώς το απολυταρχικό και ανελεύθερο  αυτό καθεστός. Μη μου τους βγάζεις εκτός της κουβέντας λοιπόν.

 

''κοινωνική ισότητα'' ε ? καλό το παραμύθι, αλλά ο δράκος ψόφησε. Στοιχεία έχεις να μας δώσεις ?? πες μας λίγο, εσύ που τον έφαγες με το κουτάλι: Πόση ήταν η παιδική θνησιμότητα ? πόσος ο αναλφαβητισμός ? Πόσο το προσδόκιμο ζωής ? Πόση η ατομική ελευθερία ? Τι συνέβαινε στους διαφωνούντες ? Πόσα κόμματα λάμβαναν μέρος στις εκλογές ? πόσο ήταν το κατα κεφαλήν εισόδημα ? Γιατί τα πολυβολεία στην Αλβανία κοιτάζαν και προς την ενδοχώρα ? Και τελικά εσύ, γιατί δεν επέλεξες ένα απο τα τελευταία προπύργια για να ζήσεις το μύθο σου ? να δρέψεις και λίγη απο τη δόξα των νέων αγώνων ενάντια στον κακό καπιταλισμό ?

 

Βασικά, δεν έχεις την παραμικρή ιδέα του πως ήταν για τον κόσμο που τους έφαγε στη μάπα, και προσπαθείς να μας πλασάρεις εμπόρευμα που έχει λήξει προ πολλού. Ακόμα ένας που δεν έχει τίποτα, και θέλει να το μοιραστεί με όλο τον κόσμο...

Εφαρμόζεται αν ο κόσμος είναι έτοιμος να το δεχτεί, δεν νομίζω σε κάποια χώρα οι προνομιούχοι να θέλουν να χάσουν τα προνόμια τους, όπως και ο καπιταλισμός βέβαια δεν εφαρμόζεται παρά μόνο με την βία γιατί οι χαμηλές κοινωνικές τάξεις δεν δέχοντε να καταπιεστούν περισσότερο.

Σου είπα για ποια πράγματα παλέυει ο κομμουνισμός και ο σοσιαλισμός, τα οποία δεν υπάρχουν καν σαν λέξεις στον καπιταλισμό και θες στοιχεία από τα 10-15 χρόνια που εφαρμόστηκε? Δες λίγο γύρω σου τι υπάρχει από αυτά και μετά δες και για την Ρωσία του '17..

Το τι έκανα εγώ ειναι δικό μου θέμα και το έχω γράψει παλιότερα.

 

@mad_dog, σου είπα, από την στιγμή που δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά, δεν υπάρχει νόημα να σου απαντήσω... 

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμόζεται αν ο κόσμος είναι έτοιμος να το δεχτεί, δεν νομίζω σε κάποια χώρα οι προνομιούχοι να θέλουν να χάσουν τα προνόμια τους, όπως και ο καπιταλισμός βέβαια δεν εφαρμόζεται παρά μόνο με την βία γιατί οι χαμηλές κοινωνικές τάξεις δεν δέχοντε να καταπιεστούν περισσότερο.

Σου είπα για ποια πράγματα παλέυει ο κομμουνισμός και ο σοσιαλισμός, τα οποία δεν υπάρχουν καν σαν λέξεις στον καπιταλισμό και θες στοιχεία από τα 10-15 χρόνια που εφαρμόστηκε? Δες λίγο γύρω σου τι υπάρχει από αυτά και μετά δες και για την Ρωσία του '17..

Το τι έκανα εγώ ειναι δικό μου θέμα και το έχω γράψει παλιότερα.

 

@mad_dog, σου είπα, από την στιγμή που δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά, δεν υπάρχει νόημα να σου απαντήσω... 

 

 

Άργησες να απαντήσεις, και έλεγα πως θα προσκόμιζες στοιχεία..... δε βαριέσαι... καταντάει πλεόν προβλέψιμο

 

Κοντολογίς, ο λαός, δεν θέλει αγαπητέ μου !! του το ψιθύρισαν οι Αλβανοί, οι Ρουμάνοι , και οι Ρώσοι, ποίο είναι το τίμημα του ''κοινωνικού κράτους'' που το έφαγαν στη μάπα. Τι να τους πούν οι αφηγήσεις απο δεύτερο χέρι απο τους άκαπνους ??

Link to comment
Share on other sites


Δεν έχετε δηλαδή κανένα πρόβλημα με την υπάρχουσα κατάσταση και απεχθάνεστε την ιδεολογία που σου λέει "κοινωνική ισότητα" επειδή την συγχέετε με τον Σταλιν (ο οποίος έκανε εγκλήματα, αλλά νίκησε και τον Ναζισμό -δεν βαριέσαι τώρα-).

 

 

Η ιδεολογία κοινωνική ισότητα φίλε ιστορικέ μπάζει απο παντού. Δεν μπορεί ένας βλαξ και ένας έξυπνος ΜΕΣΟΣ ΑΣΤΟΣ να έχουν ΙΣΑ δικαιώματα. Παράδειγμα σου φέρνω. Τα άλλα βρέστα μόνος σου.

 

Το ότι ο Στάλιν νίκησε λέει τον ναζισμό! εκτός από αυτούς, αυτούς, και αυτούς, ποιος το λέει; Τα ιστορικά γεγονότα;  Οι έκβασεις των μαχών (κάτσε να το γράψω με bold μήπως δεν....) οι οποίες  ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ FUNDS παρά ηρωικές πράξεις, και άλλα τέτοια ρομαντικά. Ο "ήρωας" θα το παίξει τρελίτσα 1 -2 -3...Την τέταρτη φορά θα τον περιμένει μια απο τα ίδια, αλλά θα έχει ήδη εξαντληθεί. Αυτός που έχει FUNDS δεν εξαντλείται. Είναι σαν να θες να σπάσεις την εξωτερική μπαμπούσκα (για να μιλήσουμε και με πρόστυχα κόκκινα λογάκια) αλλά σε περιμένουν καμιά δεκαριά άλλες μέσα..Εχασε λέει ο hitler στις αρδένες, έχασε το Stalingrand, στο kursk, έχασε εδώ, νίκησε εκεί, κατούρησε παραδίπλα. FUNDS και μόνο FUNDS. Το γιατί κάποιος έχει πολλά, κάποιος έχει λίγα, κάποιος τα χάνει , κάποιος "τα βρίσκει" (ringing a bell?) είναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ.Και η πολιτική είχε και έχει κάποιο σκοπό. Δεν πέρασαν αιώνες από τότε. 75 χρονάκια πέρασαν μόνο. Να μου πεις για τον Περικλή, τον Δαρείο και την Μαρία Αντουανέτα ότι δρούσαν έτσι, κάναν αυτό κάναν εκείνο για τον χ, ψ λόγο να πάω πάσο. Δεν τα ξέρω, δεν τον κόβω.

 

Τώρα αν συνδέσεις την πολιτική με την ιδεολογία/ες εκείνης της εποχής και δεν βρίσκεις ομοιότητες με τις μοντέρνες "μεθόδους" που όλοι πια ξέρουμε ότι είναι ΦΟΥΣΤΙΚΕΣ, οι οποίες όμως διδάσκονται ακόμα και τώρα ΩΣ "Θεωρίες" στα "καλύτερα" πανεπιστήμια του κόσμου, και απο τα οποία αποφοιτούν οι μοντέρνοι ΣταλινοΧιτλεράκηδες, τότε άστο. Ρίξε το βάρος της καθημερινότητας σου κάπου αλλού.

 

 

Το λοιπόν ρε μπαγάσα θέλω να δω αντίδραση όταν τα παιδιά σου/εγγόνια σου σε 40 χρόνια θα λένε ότι ο ΜΠΟΥΣ νίκησε την Δικτατορία στο ΙΡΑΚ πχ. Μπορεί να το πούνε και έτσι φυσικά..."Ο Μπους οκ, έκανε εγκλήματα βεβαίως βεβαίως, αλλά νίκησε και  τον Σανταμισμό". Δεν δίνω παράδειγματα από πιο πρόσφατα παρόμοια γεγοτότα. Είναι ακόμα εν εξελίξει.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

ούπς !!

 

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/apanthsh-zonars-mhn-diavazete-kitrina-anypografa-arthra.3856182.html

 

ο πόντικας δυστυχώς έχει ξεπέσει σε ανεπίτρεπτο σημείο. Μπορεί να απέσυρε ήδη την ''είδηση'' έχει αφήσει όμως άλλα διαμάντια....

 

κρίμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είναι δύσκολα πιστευτό, μια κι υπάρχει κι η προϊστορία με την καθηγήτρια, αλλά:

 

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/apanthsh-zonars-mhn-diavazete-kitrina-anypografa-arthra.3856182.html

 

zonars.jpg

 

Πάντως η προσωπική μου άποψη (αν ισχύουν τα προηγούμενα) είναι ότι μια υπεύθυνη υποδοχής που δεν αναγνωρίζει τέως πρωθυπουργό (και ειδικά όταν είναι τακτικός πελάτης) δεν κάνει για τη δουλειά...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν....

 

Καλό θα είναι να μιλάμε με δεδομένα, και όχι με ευχολόγια.

 

Μειώνεται το βιοτικό επίπεδο ???? για κάνε έναν κόπο να παραθέσεις μερικά στοιχεία να δούμε όλοι: Πόση ήταν η παιδική θνησιμότητα στον κόσμο πριν 50 χρόνια π.χ. ? (θες πιο πολλά ή πιο λίγα, το αφήνω σε εσένα) Πόσος ο αναλφαβητισμός ? Πόσο το προσδόκιμο ζωής ?? πόσοι οι απόλυτα φτωχοί ? Ποιές χώρες έκαναν άλματα στη βελτίωση του βιοτικού επιπέδου ???

μη λέμε λοιπόν ότι θέμε χάριν άγρας εντυπώσεων...

 

Όσον αφορά την κρίση που αναφέρεις, δεν καταλαβαίνω..... Μόνο εγώ βλέπω ότι όλοι όσοι την κάνουν απο τη χώρα επιλέγουν τις χώρες που επικρατεί άκρατος και σκληρός καπιταλισμός ??? γιατί δεν επιλέγουν κάτι πιο soft ?? η Αλβανία εδώ δίπλα λ.χ. μια χαρά σοσιαλισμό έχει.... Η Ελλάδα δε, ουδέποτε είδε καπιταλισμό, όπως φωνάζουν όλοι. Διαφορετικά η κυβέρνηση εδώ θα άφηνε τις τράπεζες να σκάσουν όπως μια χαρά έσκασε η Lehman brothers και απο λίγο θα έσκαγε και η ασφαλιστική ING στο Αμερικα.

 

@Myralis,

 

Βέεεβαια ΤΡΟΜΕΡΟΤΑΤΗ ανάπτυξη .....

 

 

καλά κάνουν και ''δεν τα πολυλένε''. Στου κρεμασμένου το σπίτι δεν μιλανε για σχοινί.

 

Ο καπιταλισμός, είναι η εκμετάλλευση του ανθρώπου απο άνθρωπο, Ο κομμουνσιμός είναι ακριβώς το ανάποδο.

Δεν φταίω εγώ που μπερδεύεις τον σοσιαλισμό με την σοσιαλδημοκρατία. Εσύ θέλεις να είναι όλα ιδιωτικά και οι μεγάλες επιχειρήσεις να κόβουν και να ράβουν, εγώ θέλω κοινωνικό κράτος και στην οικονομία να υπάρχει κρατική παρέμβαση για να αποφεύγονται αισχροκέρδειες, μονοπώλια και να προστατεύονται οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις από τους κολοσσούς που εξαγοράζουν πολιτικούς και φτιάχνουν νόμους στα μέτρα τους. Ο καπιταλισμός από το 1990 που κατέρευσε ο κομμουνισμός απέδειξε ότι οι φτωχοί γίνονται φτωχότεροι και οι πλούσιοι πλουσιότεροι. Όλοι τα κράτη σήμερα και οι επιχειρήσεις είναι στα χέρια των τραπεζών που ανήκουν σε ιδιώτες. Οι τράπεζες αντί να αποτελούν επενδυτικό εργαλείο, τζογάρουν χωρίς να δίνουν λογαριασμό σε κανέναν.

Όταν όμως χρεοκόπησαν που ήταν ο καπιταλισμός που βασικό νόμο έχει σε αυτήν την περίπτωση το κλείσιμό τους; Η οικονομία η παγκόσμια αν έκλειναν οι τράπεζες όπως επιτάσσει το καπιταλιστικό σύστημα θα είχε γίνει τώρα κομμάτια και θα καταλάβαινε ο κόσμος πόσο σαθρές είναι οι βάσεις του καπιταλισμού. Αντ' αυτού όμως βάλανε τον κόσμος να πληρώσει τα σπασμένα των τραπεζών. Ξέρει πως λεγόταν αυτό; Κοινωνικοποίηση και η πτωχευμένη εταιρία πήγαινε στο κράτος. Στον καπιταλισμό όχι μόνον δεν γίνανε κρατικές αλλά συνέχισαν την ασυδοσία τους.

Δεν είδε η Ελλάδα καπιταλισμό; Η αφαίμαξη των χρημάτων του λαού μέσω του χρηματιστηρίου σοσιαλιστικό χαρακτηριστικό ήταν; Η απελευθέρωση του τραπεζικού κλάδου και στην Ελλάδα όπως σε όλη την ΕΕ σοσιαλιστικό χαρακτηριστικό ήταν; Η διαπλοκή πολιτικών με επιχειρηματίες προκειμένου οι πολιτικοί να τους αφήνουν να φοροδιαφεύγουν και να έχουν μαύρη εργασία τι ήταν; Ο χρηματισμός πολιτικών από επιχειρηματίες τι ήταν; Δεν με ενδιαφέρουν οι εντυπώσεις. Δεν προσπαθώ να κερδίσω ούτε εντυπώσεις ούτε τίποτα. Σε ένα απλό φόρουμ βρίσκομαι. Δεν βρίσκομαι σε κανένα οικονομικό think tank με κάμερες και δημοσιογράφους.

"Ο καπιταλισμός, είναι η εκμετάλλευση του ανθρώπου απο άνθρωπο, Ο κομμουνσιμός είναι ακριβώς το ανάποδο"

Ξέρεις ποιος το είπε; Ξέρεις ποιας σχολής ήταν; Μακάρι ο κόσμος να ακολουθούσε ότι υποστήριζε ο Κένεθ Γκαλμπρέιθ.

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είδε η Ελλάδα καπιταλισμό; Η αφαίμαξη των χρημάτων του λαού μέσω του χρηματιστηρίου σοσιαλιστικό χαρακτηριστικό ήταν; Η απελευθέρωση του τραπεζικού κλάδου και στην Ελλάδα όπως σε όλη την ΕΕ σοσιαλιστικό χαρακτηριστικό ήταν; Η διαπλοκή πολιτικών με επιχειρηματίες προκειμένου οι πολιτικοί να τους αφήνουν να φοροδιαφεύγουν και να έχουν μαύρη εργασία τι ήταν; Ο χρηματισμός πολιτικών από επιχειρηματίες τι ήταν;

 

Που να ξέρω ..... σοσιαλισμό λένε πως είχαμε, σοσιαλιστικό κόμμα κυβερνούσε, επομένως ? ποιός είμαι εγώ να απαγορεύσω σε κάποιον να αυτοπροσδιορίζεται όπως καταλαβαίνει καλύτερα, και το κυριότερο, να συμφωνεί και η πλειοψηφία μαζί του ??

Link to comment
Share on other sites

   

Αντικρατισμός Α.Ε.

Την τελευταία δεκαετία, την δεκαετία κατά την οποία άρχισε να εμφανίζει ρωγμές το σύστημα του καλπάζοντος δανεισμού κρατών και ιδιωτών, έπρεπε να δημουργηθεί ένας μύθος για να δικαιολογηθεί η κρίση του ίδιου του συστήματος. Και βρέθηκε.

 

Είναι δεδομένο και προφανές ότι το Ελληνικό κράτος ήταν (και παραμένει) δυσλειτουργικό, με παγιωμένη μια γραφειοκρατία που φλερτάρει μονίμως με την παράνοια και τον σουρεαλισμό, ένα κράτος που ξοδεύει πολλά, σε σχέση μ’ αυτά που παρέχει στους πολίτες του. Ο κύριος λόγος που συμβαίνει αυτό είναι το πελατειακό κράτος που χτίστηκε από το ίδιο το κατεστημένο, ώστε να γίνεται το «νταλαβέρι», να είναι δηλαδή ενεργή η διαφθορά, η συναλλαγή μεταξύ πολιτικής και οικονομικής εξουσίας.

 

Σήμερα, που η χώρα βρίσκεται εδώ και χρόνια στο σπιράλ της ύφεσης, η αποτυχία των νεοφιλελεύθερων πρακτικών δεν αποδίδεται σ’ αυτές, αλλά στον «κρατισμό». Τον οποίο περιέργως πώς καταγγέλουν πολιτικοί όπως ο Κυριάκος Μητσοτάκης, ο Κώστας Σημίτης και οι λιβανιστές του, το ίδιο το πολιτικό κατεστημένο που κυβέρνησε και έχτισε αυτό το κράτος.

 

Η αντιπαλότητα με το κράτος είναι φυσικά επιλεκτική. Όταν μέσω αυτού χρηματοδοτούνται ιδιωτικά συμφέροντα, τότε η σιγή των αντικρατιστών είναι εκκωφαντική.

 

Το κράτος όταν χρηματοδοτεί με πακτωλούς χρημάτων τις Τράπεζες, όταν επιδοτεί δηλαδή ιδιωτικές επιχειρήσεις, χωρίς καν να αναλαμβάνει το ίδιο τη διοίκηση τους, δεν είναι κρατισμός. Είναι «διάσωση».

 

Όταν το κράτος χρηματοδοτεί ιδιώτες, όπως η «Ελληνικός Χρυσός», και όταν καταδικάζεται γι αυτό το λόγο από τα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια και μάλιστα προσφεύγει κατά του εαυτού του, δεν είναι κρατισμός. Είναι «ανάπτυξη».

 

Όταν το κράτος χρηματοδοτεί την κατασκευσή δρόμων που δεν ολοκληρώνονται ποτέ και συνεχίζει να εισφέρει στα ταμεία των εργολάβων, που με ληστρικές συμβάσεις γδέρνουν τους διερχόμενους οδηγούς με υψηλά διόδια, δεν είναι κρατισμός. Είναι «δημιουργία υποδομών».

 

Ο «κακός δράκος του κρατισμού» είναι το βολικό παραμύθι του κατεστημένου για να επιβάλλει λύσεις (και πωλήσεις), που υπό άλλες συνθήκες και χωρίς αυτόν τον μύθο θα φαίνονταν εξωφρενικές.

 

Προφανώς η καταγγελία του κράτους δεν είναι ανάλογη μ’ αυτή των αντεξουσιαστών ή έστω κάποιων αναρχοφιλελεύθερων, υποστηρικτών του Ρόθμπαρντ. Είναι η οπτική που μετατοπίζει το βάρος της ευθύνης του κράτους από την κοινωνία στους ιδιώτες. Το κράτος που δεν υπηρετεί την κοινωνία, αλλά το ιδιωτικό συμφέρον, μέσω της οποίας στήριξης οι νεοφιλελεύθεροι εύχονται να ωφεληθεί και η κοινωνία.

 

 

 

----------------------------

 

 

Jo-Di-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%94%CE%B7%CE

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που να ξέρω ..... σοσιαλισμό λένε πως είχαμε, σοσιαλιστικό κόμμα κυβερνούσε, επομένως ? ποιός είμαι εγώ να απαγορεύσω σε κάποιον να αυτοπροσδιορίζεται όπως καταλαβαίνει καλύτερα, και το κυριότερο, να συμφωνεί και η πλειοψηφία μαζί του ??

Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει ότι είναι. Ο Τσίπρας λέει ότι είναι αριστερός. Οι πράξεις τι λένε. Η Γεννηματά μιλάει για σοσιαλδημοκρατία τελευταία, την στιγμή που το καλοκαίρι ψήφισε νεοφιλελεύθερο μνημόνιο! Αν κοιτάξεις στον ηλεκτρονικό τύπο τελευταία μιλάει για σοσιαλδημοκρατία. Ποιος μπορεί να την πάρει στα σοβαρά; Άλλο παράδειγμα ο σοσιαλδημοκράτης Στουρνάρας που σήμερα προτείνει νεοφιλελεύθερες πολιτικές ως λύση για την χρεωκοπία. Αυτοπροσδιορισμός, υποκρισία, ας το χαρακτηρίσει ο καθένας όπως θέλει.  Ο Ολάντ τα ίδια, την στιγμή που ακολουθεί την οικονομική πολιτική της Μέρκελ. Βλέπουν στην Ευρώπη οι σοσιαλδημοκράτες πως ή μη διαφοροποίηση από τους συντηρητικούς τους έχει απαξιώσει και υπάρχει προβληματισμός.

Επειδή μου ζήτησες κάποια στοιχεία.

Υπαρκτός καπιταλισμός

Ως εκ τούτου, η «χρηματιστικοποίηση» δεν προκύπτει από το πουθενά, αλλά αναδύεται ως εναλλακτικό μοντέλο στην παρακμή της μεταπολεμικής δομής της συσσώρευσης.

Στην εποχή της χρηματιστικοποίησης της οικονομίας, και κυρίως στην εποχή της λιτότητας μετά την χρηματοοικονομική κρίση του 2008, ο μηχανισμός κίνησης για τη μεγιστοποίηση του κέρδους λαμβάνει τη μορφή της απόλυτης συμπίεσης των μισθών και άλλων μορφών εκμετάλλευσης, συμπεριλαμβανομένης της κοινωνικοποίησης των ιδιωτικών απωλειών, τη βίαιη μεταβίβαση δημοσίων περιουσιακών στοιχείων στον ιδιωτικό τομέα και τη δημιουργία ενός καθεστώτος πεονίας χρέους.

Με την επικράτηση της χρηματιστικοποίησης της οικονομίας (η κινητήρια δύναμη πίσω από την παγκοσμιοποίηση και τη διαμόρφωση του σημερινού νεοφιλελεύθερου πρότζεκτ), η οικονομική μεγέθυνση, οι προοπτικές απασχόλησης και το βιοτικό επίπεδο επιδεινώνονται σημαντικά σε όλο τον ανεπτυγμένο καπιταλιστικό κόσμο. Αυτό αποδεικνύεται εύκολα όταν συγκρίνουμε τα ποσοστά ανάπτυξης και ανεργίας την εποχή του «ελεγχόμενου καπιταλισμού» (1945-1973) με τα επίπεδα ανάπτυξης και ανεργίας την εποχή της νεοφιλελεύθερης τάξης πραγμάτων (1979 έως σήμερα).

Στις Ηνωμένες Πολιτείες, για παράδειγμα, καθώς και σε όλο το φάσμα του ανεπτυγμένου καπιταλιστικού κόσμου, η επίδραση της χρηματοοικονομίας στην ανάπτυξη είναι αρνητική, όπως αποκαλύπτει πρόσφατη μελέτη των οικονομολόγων Stephen Gecchetti και Enisse Kharroubi για την Τράπεζα Διεθνών Διακανονισμών (βλ. Stephen Gecchetti and Enisse Kharroubi, «Reassessing the impact of finance on growth»).

Με την κυριαρχία της χρηματοοικονομίας, οι επενδύσεις στην πραγματική οικονομία μειώνονται σε σημαντικό βαθμό και οι μισθοί παραμένουν στάσιμοι από τα τέλη της δεκαετίας του 1970. Το αποτέλεσμα είναι η άνοδος μιας νέας «Επίχρυσης Εποχής», με ανανεωμένες αξιώσεις για την ανωτερότητα του δαρβινικού καπιταλισμού.

Την ίδια στιγμή, ο φτωχός και εργαζόμενος πληθυσμός θεωρείται ως μια μορφή ενόχλησης στον γαλαξία όπου κατοικούν οι πλούσιοι. Κάπως έτσι ξεκινά ο ανελέητος πόλεμος των πλουσίων στους μισθούς και τις συνθήκες εργασίας των απλών ανθρώπων, με τα μέσα ενημέρωσης να διεξάγουν συστηματικά ανά διαστήματα υποτιμητικές εκστρατείες απέναντι στην ταυτότητα της εργατικής τάξης.

Οσον αφορά την αύξηση των δημοσίων ελλειμμάτων και τη διόγκωση του κρατικού χρέους, οι εξελίξεις αυτές οφείλονται κυρίως στις ύπουλες φορολογικές πολιτικές που ευνοούν τους πλούσιους και τα εταιρικά περιουσιακά στοιχεία, και οι οποίες σχετίζονται με την κυριαρχία του χρηματιστικού κεφαλαίου στη σύγχρονη καπιταλιστική κοινωνία. Ακόμη και στις χώρες του μεσογειακού νότου (Ελλάδα, Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία) που πλήττονται σήμερα ιδιαίτερα από την κρίση, και οι οποίες έχουν δαιμονοποιηθεί από τους βόρειους εταίρους τους στην Ευρωζώνη και τα διεθνή ΜΜΕ για τη δήθεν «σπάταλη» συμπεριφορά τους, οι αποκαλούμενες «σοσιαλιστικές» κυβερνήσεις εφάρμοσαν μεθοδικά τις τελευταίες τρεις δεκαετίες αντιδραστικές παρά προοδευτικές κοινωνικές πολιτικές (βλ., το άρθρο του γράφοντος, C. J. Polychroniou «The Mediterranean Conundrum Crisis in the European Periphery». Economic and Political Weekly, Vol, XLVII, Νο. 21, May 26, 2012).

Εν ολίγοις, ο υπαρκτός καπιταλισμός έχει απολέσει οποιοδήποτε πρόσχημα περί ενός κοινωνικά υπεύθυνου οικονομικού συστήματος και μεριμνά σχεδόν αποκλειστικά για τις ανάγκες και τα συμφέροντα των πλουσίων και των ισχυρών με την επιβολή πολιτικών που είναι βλαβερές για την υπόλοιπη κοινωνία. Ο υπαρκτός καπιταλισμός είναι ένα σύστημα που υπερασπίζεται με πάθος τα συμφέροντα του 1% έναντι των συμφερόντων της υπόλοιπης κοινωνίας. Αυτό εξηγεί γιατί οι πλούσιοι, οι μεγάλες επιχειρήσεις και τράπεζες τα πάνε τόσο καλά σε μια περίοδο που οι στρατιές των ανέργων συνεχίζουν να αυξάνονται και ένα σημαντικό ποσοστό του εργαζόμενου πληθυσμού παλεύει απλά για να επιβιώσει.

Κατ' ουσίαν, συνεπώς, εδώ δεν έχουμε να κάνουμε τόσο με μια πραγματική καπιταλιστική κρίση όσο με μια ενορχηστρωμένη προσπάθεια εκ μέρους του πλέον ισχυρού τμήματος του κεφαλαίου να γυρίσει τον τροχό της ιστορίας εις βάρος του εργαζόμενου πληθυσμού σε μια περίοδο οικονομικής στασιμότητας.

* Το παρόν άρθρο δημοσιεύθηκε στο αμερικανικό ηλεκτρονικό έντυπο Truthout και αναρτήθηκε σε πολλές δεκάδες ιστοσελίδες, ανάμεσα στις οποίες είναι και αυτή του Occupy the World.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=405716

 

Το άρθρο λέει πως δεν έχουμε να κάνουμε τόσο με μια πραγματική καπιταλιστική κρίση. Η γνώμη μου είναι πως έχουμε, γιατί στην φύση του καπιταλισμού είναι να γυρίζει τον τροχό εις βάρος του εργαζόμενου προκειμένου να επιτευχθεί η μεγιστοποίηση του κέρδους. Η μεγιστοποίηση του κέρδους είναι ένας στόχος δίχως όρια που οδηγεί στην συνεχόμενη μείωση του εργατικού κόστους (μισθοί, επιδόματα).

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει ότι είναι. Ο Τσίπρας λέει ότι είναι αριστερός. Οι πράξεις τι λένε. Η Γεννηματά μιλάει για σοσιαλδημοκρατία τελευταία, την στιγμή που το καλοκαίρι ψήφισε νεοφιλελεύθερο μνημόνιο! Αν κοιτάξεις στον ηλεκτρονικό τύπο τελευταία μιλάει για σοσιαλδημοκρατία. Ποιος μπορεί να την πάρει στα σοβαρά; Άλλο παράδειγμα ο σοσιαλδημοκράτης Στουρνάρας που σήμερα προτείνει νεοφιλελεύθερες πολιτικές ως λύση για την χρεωκοπία. Αυτοπροσδιορισμός, υποκρισία, ας το χαρακτηρίσει ο καθένας όπως θέλει.  Ο Ολάντ τα ίδια, την στιγμή που ακολουθεί την οικονομική πολιτική της Μέρκελ. Βλέπουν στην Ευρώπη οι σοσιαλδημοκράτες πως ή μη διαφοροποίηση από τους συντηρητικούς τους έχει απαξιώσει και υπάρχει προβληματισμός.

Επειδή μου ζήτησες κάποια στοιχεία.

Υπαρκτός καπιταλισμός

Ως εκ τούτου, η «χρηματιστικοποίηση» δεν προκύπτει από το πουθενά, αλλά αναδύεται ως εναλλακτικό μοντέλο στην παρακμή της μεταπολεμικής δομής της συσσώρευσης.

Στην εποχή της χρηματιστικοποίησης της οικονομίας, και κυρίως στην εποχή της λιτότητας μετά την χρηματοοικονομική κρίση του 2008, ο μηχανισμός κίνησης για τη μεγιστοποίηση του κέρδους λαμβάνει τη μορφή της απόλυτης συμπίεσης των μισθών και άλλων μορφών εκμετάλλευσης, συμπεριλαμβανομένης της κοινωνικοποίησης των ιδιωτικών απωλειών, τη βίαιη μεταβίβαση δημοσίων περιουσιακών στοιχείων στον ιδιωτικό τομέα και τη δημιουργία ενός καθεστώτος πεονίας χρέους.

Με την επικράτηση της χρηματιστικοποίησης της οικονομίας (η κινητήρια δύναμη πίσω από την παγκοσμιοποίηση και τη διαμόρφωση του σημερινού νεοφιλελεύθερου πρότζεκτ), η οικονομική μεγέθυνση, οι προοπτικές απασχόλησης και το βιοτικό επίπεδο επιδεινώνονται σημαντικά σε όλο τον ανεπτυγμένο καπιταλιστικό κόσμο. Αυτό αποδεικνύεται εύκολα όταν συγκρίνουμε τα ποσοστά ανάπτυξης και ανεργίας την εποχή του «ελεγχόμενου καπιταλισμού» (1945-1973) με τα επίπεδα ανάπτυξης και ανεργίας την εποχή της νεοφιλελεύθερης τάξης πραγμάτων (1979 έως σήμερα).

Στις Ηνωμένες Πολιτείες, για παράδειγμα, καθώς και σε όλο το φάσμα του ανεπτυγμένου καπιταλιστικού κόσμου, η επίδραση της χρηματοοικονομίας στην ανάπτυξη είναι αρνητική, όπως αποκαλύπτει πρόσφατη μελέτη των οικονομολόγων Stephen Gecchetti και Enisse Kharroubi για την Τράπεζα Διεθνών Διακανονισμών (βλ. Stephen Gecchetti and Enisse Kharroubi, «Reassessing the impact of finance on growth»).

Με την κυριαρχία της χρηματοοικονομίας, οι επενδύσεις στην πραγματική οικονομία μειώνονται σε σημαντικό βαθμό και οι μισθοί παραμένουν στάσιμοι από τα τέλη της δεκαετίας του 1970. Το αποτέλεσμα είναι η άνοδος μιας νέας «Επίχρυσης Εποχής», με ανανεωμένες αξιώσεις για την ανωτερότητα του δαρβινικού καπιταλισμού.

Την ίδια στιγμή, ο φτωχός και εργαζόμενος πληθυσμός θεωρείται ως μια μορφή ενόχλησης στον γαλαξία όπου κατοικούν οι πλούσιοι. Κάπως έτσι ξεκινά ο ανελέητος πόλεμος των πλουσίων στους μισθούς και τις συνθήκες εργασίας των απλών ανθρώπων, με τα μέσα ενημέρωσης να διεξάγουν συστηματικά ανά διαστήματα υποτιμητικές εκστρατείες απέναντι στην ταυτότητα της εργατικής τάξης.

Οσον αφορά την αύξηση των δημοσίων ελλειμμάτων και τη διόγκωση του κρατικού χρέους, οι εξελίξεις αυτές οφείλονται κυρίως στις ύπουλες φορολογικές πολιτικές που ευνοούν τους πλούσιους και τα εταιρικά περιουσιακά στοιχεία, και οι οποίες σχετίζονται με την κυριαρχία του χρηματιστικού κεφαλαίου στη σύγχρονη καπιταλιστική κοινωνία. Ακόμη και στις χώρες του μεσογειακού νότου (Ελλάδα, Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία) που πλήττονται σήμερα ιδιαίτερα από την κρίση, και οι οποίες έχουν δαιμονοποιηθεί από τους βόρειους εταίρους τους στην Ευρωζώνη και τα διεθνή ΜΜΕ για τη δήθεν «σπάταλη» συμπεριφορά τους, οι αποκαλούμενες «σοσιαλιστικές» κυβερνήσεις εφάρμοσαν μεθοδικά τις τελευταίες τρεις δεκαετίες αντιδραστικές παρά προοδευτικές κοινωνικές πολιτικές (βλ., το άρθρο του γράφοντος, C. J. Polychroniou «The Mediterranean Conundrum Crisis in the European Periphery». Economic and Political Weekly, Vol, XLVII, Νο. 21, May 26, 2012).

Εν ολίγοις, ο υπαρκτός καπιταλισμός έχει απολέσει οποιοδήποτε πρόσχημα περί ενός κοινωνικά υπεύθυνου οικονομικού συστήματος και μεριμνά σχεδόν αποκλειστικά για τις ανάγκες και τα συμφέροντα των πλουσίων και των ισχυρών με την επιβολή πολιτικών που είναι βλαβερές για την υπόλοιπη κοινωνία. Ο υπαρκτός καπιταλισμός είναι ένα σύστημα που υπερασπίζεται με πάθος τα συμφέροντα του 1% έναντι των συμφερόντων της υπόλοιπης κοινωνίας. Αυτό εξηγεί γιατί οι πλούσιοι, οι μεγάλες επιχειρήσεις και τράπεζες τα πάνε τόσο καλά σε μια περίοδο που οι στρατιές των ανέργων συνεχίζουν να αυξάνονται και ένα σημαντικό ποσοστό του εργαζόμενου πληθυσμού παλεύει απλά για να επιβιώσει.

Κατ' ουσίαν, συνεπώς, εδώ δεν έχουμε να κάνουμε τόσο με μια πραγματική καπιταλιστική κρίση όσο με μια ενορχηστρωμένη προσπάθεια εκ μέρους του πλέον ισχυρού τμήματος του κεφαλαίου να γυρίσει τον τροχό της ιστορίας εις βάρος του εργαζόμενου πληθυσμού σε μια περίοδο οικονομικής στασιμότητας.

* Το παρόν άρθρο δημοσιεύθηκε στο αμερικανικό ηλεκτρονικό έντυπο Truthout και αναρτήθηκε σε πολλές δεκάδες ιστοσελίδες, ανάμεσα στις οποίες είναι και αυτή του Occupy the World.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=405716

 

Το άρθρο λέει πως δεν έχουμε να κάνουμε τόσο με μια πραγματική καπιταλιστική κρίση. Η γνώμη μου είναι πως έχουμε, γιατί στην φύση του καπιταλισμού είναι να γυρίζει τον τροχό εις βάρος του εργαζόμενου προκειμένου να επιτευχθεί η μεγιστοποίηση του κέρδους. Η μεγιστοποίηση του κέρδους είναι ένας στόχος δίχως όρια που οδηγεί στην συνεχόμενη μείωση του εργατικού κόστους (μισθοί, επιδόματα).

 

μπλα μπλα μπλα ... ο κακός καπιταλισμός που φροντίζει για το 1% των πλουσίων κλπ κλπ κλπ

 

no shit Sherlock ! και οι πέτρες ξέρουν ότι το ελάττωμα του καπιταλισμού είναι η ανισότητα στην κατανομή του πλούτου. Το πρόβλημα σας (εσάς των θεωρητικων του σοσιαλισμού και του κομμουνισμού -που αποτελει και τον τελικό προορισμο, ενώ ο σοσιαλισμός αποτελεί το ενδιάμεσο βήμα κατα Μαρξ-) είναι ότι ο κόσμος προτιάει αυτή την ανισότητα στην κατανομή του πλούτου, απο την ισότητα στην φτώχεια που εγγυάται ο σοσιαλισμός και ο κομμουνισμός.

 

Γιαυτό και βλέπεις ότι όλοι με καμία εξάιρεση επιλέγουν τη μετανάστευση σε καπιταλιστικές χώρες, και κανένας δεν επιλέγει μια απο τις εναπομείνουσες χώρες του σοσιαλισμού με το ''κοινωνικό πρόσωπο''. Η δική μου εξήγηση, είναι πως όλοι αυτοί ελεύθερα και ανεμπόδιαστα επιλέγουν αυτές τις χώρες, γιατί εκεί θα μπορέσουν να απολαύσουν ένα καλύτερο επίπεδο διαβίωσης. Και αυτό μου αρκεί για να καταλάβω τι είναι καλύτερο (ή λιγότερο χειρότερο αν σε ευχαριστεί) και τι όχι. Γιαυτό και κάτι άρθρα της ''Ε'' και του ''ρίζου'' τα διαβάζω βερεσέ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.