Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Προσωπικά είμαι εξαιρετικά απαισιόδοξος.   Όταν παντρεύτηκα είχα όνειρα, να κάνω 3-4 παιδιά.

Τώρα οδεύω στα 38, η γυναίκα μου στα 31 και σκεφτόμαστε αν θα φέρουμε ένα παιδί στον άθλιο και σάπιο αυτόν κόσμο.

Φύγε. Εμείς φύγαμε, ετοιμάζουμε το 2ο και σκεφτόμαστε και για 3ο. Φύγε από το μπ@λο όσο προλαβαίνεις.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ποιος θα μείνει πίσω σε αυτή τη ρημαδοχωρα.

Και εγώ 38 χρονών είμαι, παντρεμένος, θέλω πολύ ένα παιδί αλλά έτσι όπως είναι η κατάσταση δεν το βλέπω να έρχεται τουλάχιστον έτσι όπως είναι η κατάσταση τώρα.

Εξωτερικό δεν ξέρω αν θα μπορούσα να ζήσω όμως.

Για πολλούς λόγους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ποιος θα μείνει πίσω σε αυτή τη ρημαδοχωρα.

Ε; Γιατί να με νοιάζει ποιός θα μείνει πίσω; Για ποιόν είναι θέμα; Έδωσα 45 χρόνια. Φτάνει. Κάποια στιγμή πρέπει να κοιτάξω την οικογένειά μου. Φύγαμε και μέσα σε 6 μήνες έχουμε ήδη καλύτερο επίπεδο ζωής από ότι είχαμε μετά από 35 χρόνια δουλειάς. Χαλαρώσαμε, ηρεμίσαμε, δε φοβόμαστε να ανοίξουμε τις ειδήσεις, έχουμε εξαιρετικά σχολεία για το/τα παιδιά μας και προοπτικές για το μέλλον. Μπορεί εδώ να έχει μαυρίλα στον ουρανό, αλλά δεν έχει μαυρίλα στις ζωές μας.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ε; Γιατί να με νοιάζει ποιός θα μείνει πίσω; Για ποιόν είναι θέμα; Έδωσα 45 χρόνια. Φτάνει. Κάποια στιγμή πρέπει να κοιτάξω την οικογένειά μου. Φύγαμε και μέσα σε 6 μήνες έχουμε ήδη καλύτερο επίπεδο ζωής από ότι είχαμε μετά από 35 χρόνια δουλειάς. Χαλαρώσαμε, ηρεμίσαμε, δε φοβόμαστε να ανοίξουμε τις ειδήσεις, έχουμε εξαιρετικά σχολεία για το/τα παιδιά μας και προοπτικές για το μέλλον. Μπορεί εδώ να έχει μαυρίλα στον ουρανό, αλλά δεν έχει μαυρίλα στις ζωές μας.

Εμένα με νοιάζει η χώρα μου.

Πες με ρομαντικό.

Ποια χώρα θα μου πεις τώρα και θα έχεις δίκιο.

Τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με νοιάζει η χώρα μου.

Πες με ρομαντικό.

Ποια χώρα θα μου πεις τώρα και θα έχεις δίκιο.

Τεσπα...

Κι εμένα με ένοιαζε για 45 χρόνια. Μετά από ώριμη σκέψη, κατέληξα σε αυτό:

Πατρίς

Θρησκεία

Οικογένεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε; Γιατί να με νοιάζει ποιός θα μείνει πίσω; Για ποιόν είναι θέμα; Έδωσα 45 χρόνια. Φτάνει. Κάποια στιγμή πρέπει να κοιτάξω την οικογένειά μου. Φύγαμε και μέσα σε 6 μήνες έχουμε ήδη καλύτερο επίπεδο ζωής από ότι είχαμε μετά από 35 χρόνια δουλειάς. Χαλαρώσαμε, ηρεμίσαμε, δε φοβόμαστε να ανοίξουμε τις ειδήσεις, έχουμε εξαιρετικά σχολεία για το/τα παιδιά μας και προοπτικές για το μέλλον. Μπορεί εδώ να έχει μαυρίλα στον ουρανό, αλλά δεν έχει μαυρίλα στις ζωές μας.

 

Έρχεται μια στιγμή όμως μετά από κάποια χρόνια που συνειδητοποιείς ότι το επίπεδο ζωής δεν είναι το ακριβό εστιατόριο και το ταξίδι σε εξωτικό μέρος αλλά το να περνάς όμορφα την καθημερινότητά σου. Η όμορφη καθημερινότητα εξαρτάται κυρίως από τον τόπο διαμονής, τον χώρο εργασίας και την οικογένειά σου.

Προσωπικά έχω καλομάθει πλέον και μου φαίνεται δύσκολη η ελλάδα όσον αφορά το χώρο εργασίας (γι' αυτό και ψάχνω δουλειά υπο πολύ συγκεκριμένες συνθήκες), αλλά όσον αφορά τον τόπο διαμονής, εκτός του ήλιου είναι και οι άνθρωποι και το περιβάλλον που έχουν πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον από σχεδόν τις περισσότερες άλλες χώρες που έχω επισκεφτεί ή ζήσει.

 

Δυστυχώς το κέντρο της Αθήνας είναι πλέον μη κατοικίσιμο για ανθρώπους που θέλουν ένα επίπεδο ποιότητας ζωής (γκέτο, χάρλεμ, πρέζα, κόκα, ρακοσυλλέκτες, γύφτοι και πορνεία συνθέτουν το πολυπολιτισμικό σκηνικό του διεθνισμού εν καιρώ κρίσης) που συγκρινόμενο με πολυπολυτισμικά κράτη όπως η Αγγλία είναι το κατακάθι της πολυπολυτισμικότητας οπότε οι χρονοβόρες μετακινήσεις από και προς το χώρο εργασίας γίνονται μονόδρομος.

 

Προσωπικά ήρεμος στην Αθήνα είμαι μόνο εκτός Αθηνών.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είπες πολύ λίγα. Απλά να προσθέσω ένα-δύο πραγματάκια.

Κανείς δεν είπε πως στο εξωτερικό είναι ιδανικά. Κι εγώ θα ήθελα να μείνω στην Ελλάδα και πολλές φορές μου λείπει κιόλας.

Όλα όμως είναι θέμα προτεραιοτήτων. Και όχι, προτεραιότητα για μένα δεν είναι ούτε οι διακοπές πολυτελείας, ούτε το ακριβό εστιατόριο.

Προτεραιότητα είναι να ξέρω πως το παιδί μου (μελλοντικά) θα έχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και εκπαίδευση που του αξίζει.

Θα έχει τη δυνατότητα να παίξει μόνο του έξω και να πάει μαζί με τους φίλους του στο σχολείο χωρίς να τρέμω στην ιδέα πως κάποιο κ@θίκι θα το αρπάξει ή θα

το χτυπήσει με το αυτοκίνητο και θα το παρατήσει.

Θέλω να ξέρω πως δεν θα περάσει ο κάθε καραγκιόζης με κόκκινο και θα μας στείλει όλους στο νοσοκομείο ή και στον άλλο κόσμο.

Θέλω να ξέρω και να βλέπω που διάολο πάνε τα λεφτά των φόρων μου είτε πολλά είτε λίγα...

 

Σωτήρη θα σου πω μόνο αυτό και θα κλείσω.

Όταν κάνεις οικογένεια (γιατί έχω την εντύπωση πως είσαι μόνος, ίσως κάνω και λάθος) και αποκτήσεις με το καλό κουτσούβελα, πίστεψέ με, αν σου δοθεί η ευκαιρία

από την Ελλάδα θα φύγεις ακόμα και κολυμπώντας.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχουν κρίσεις που πλήττουν την οικονομία και την ανοικτή κοινωνία, ακόμα και οι πιο ακραίοι φιλελεύθεροι αναγνωρίζουν ότι το κράτος πρέπει να παίξει μείζονα ρόλο κυματοθραύστη των κινδύνων που απειλούν την δημοκρατία. Στην Ελλάδα, ωστόσο, η μη μεταρρύθμιση του συντεχνιακού κράτους, η λογική του οποίου έγκειται στο να εξυπηρετούνται οι άνθρωποί του και όχι οι πολίτες, αποτελεί πολλαπλασιαστή αβεβαιοτήτων για την δημοκρατία, η οποία, επιπροσθέτως, πλήττεται και από το απαράδεκτο εγχώριο πολιτικό πελατειακό σύστημα.

Στο πλαίσιο αυτής της οδυνηρής για μιαν ανοικτή κοινωνία πραγματικότητας, ο συνδικαλισμός στηρίζεται στους κρατικοδίαιτους εργαζομένους, οι οποίοι, με την σειρά τους, είναι ταυτοχρόνως προϊόντα και παραγωγοί του πολιτικού πελατειακού συστήματος. Παρατηρούνται, έτσι, δύο πολύ σοβαρά φαινόμενα, που είναι η πτώση της οικονομικής ανταγωνιστικότητας και η υπερ-διοίκηση μιας υπο-κυβερνώμενης χώρας, στην οποίαν οι μεγάλες κοινωνικές ανισότητες προκύπτουν από το συντεχνιακό κράτος.

Όσο για τα ποσοτικά στοιχεία, που επιβεβαιώνουν την μη αμφισβητήσιμη άποψή μας, είναι εντυπωσιακά. Από το 1990 έως και το 2009, οι εργαζόμενοι στο δημόσιο, υπό διάφορες σχέσεις εργασίας, αυξήθηκαν κατά 39%, με αποτέλεσμα η άνοδος αυτή να οδηγήσει σε πτώση της ποιότητας των παρεχομένων υπηρεσιών. Αρκεί να λάβουμε υπ` όψιν μας ότι στον χώρο της δημόσιας παιδείας δημιουργήθηκαν την ίδια περίοδο περί τις 27.000 νέες θέσεις εργασίας, την στιγμή που ο μαθητικός πληθυσμός μειώθηκε κατά 23% και πλέον. Στην δημόσια τάξη, η απασχόληση αστυνομικών και άλλων εργαζομένων αυξήθηκε σε ποσοστό 26%, οι ώρες εργασίες μειώθηκαν εβδομαδιαίως από 42 σε 38 και η εγκληματικότητα παρουσίασε άνοδο 53%. Επίσης, οι υπάλληλοι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης αυξήθηκαν κατά 30%, ενώ οι παρεχόμενες υπηρεσίες της παραμένουν απελπιστικά ανεπαρκείς.

Όλα αυτά τα ποσοτικά στοιχεία, αλλά και το κόστος του δημοσίου τομέα που είναι από τα υψηλότερα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, με ποσοστό συμμετοχής στο Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν άνω του 50% έως το 2009, καταλήγουν σε μια θεμελιώδη συμπερασματική διαπίστωση: το συντεχνιακό κράτος είναι ο μεγάλος εχθρός της δημοκρατίας μας και η ισχυρότερη τροχοπέδη της οικονομίας. Αν δε λάβουμε υπ` όψιν μας και τις κατά καιρούς απειλητικές δηλώσεις και εκδηλώσεις δημοσίων φορέων κατά της ανοικτής κοινωνίας, τότε το συντεχνιακό κράτος είναι στην χώρα μας και ένα απίστευτο εκκολαπτήριο τρομοκρατικής ιδεολογίας και τρομοκρατών. Με βάση, δηλαδή, την πολιτική επιστημονική θεωρία, το συντεχνιακό κράτος είναι στην ουσία και φασιστικό.

Συνιστά έτσι καίρια απειλή για τα δημοκρατικά δικαιώματα των πολιτών αυτής της χώρας, οι οποίοι πλέον ούτε αντιδρούν στις αυθαιρεσίες του αλλά ούτε και πιέζουν τους εκπροσώπους της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας να αντιδράσουν τουλάχιστον αυτοί. Μέχρι πότε, όμως, θα είναι ανεκτή η κατάσταση αυτή; Μέχρι πότε, δηλαδή, το συντεχνιακό κράτος θα σέρνεται στον αντιδημοκρατικό δρόμο του, παρασύροντας σε αυτόν τα πιο δυνατά και ζωντανά στοιχεία μιας καταρρέουσας κοινωνίας; Μεχρι ποτε επιορκοι δημοσιοι υπαλληλοι οι οποιοι οπως αποκαλυφθηκε,εχουν στειλει στο εξωτερικο πανω απο 1,6 δις ευρω θα παραμενουν ανενοχλητοι?Εως ποτε η διαπλοκη θα οριζει πως πρεπει να λειτουργει η ελληνικη οικονομια και προς ποιων οφελος?Η χωρα κυριολεκτικα βουλιαζει στη διαφθορα ,στην πελατειακη λασπη και στην ασυναρτησια.

Υπερβολές, θα πουν ορισμένοι. Ας ρίξουν μια ματιά στην πραγματικότητα που τους περιβάλλει. Το όλο σκηνικό μιλάει από μόνο του.

 

Πηγή

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Έμενα εκτός Αθηνών για 2 χρόνια πριν φύγω. Ούτε τότε ήμουν ήρεμος.

Η μία γειτόνισα, πέταγε αποφάγια στο σκύλο μου παρόλες τις συστάσεις που είχαν γίνει.

Στην άλλη, αναγκάστηκα να φέρω την αστυνομία γιατί το απείλησε με φόλα επειδή γάβγιζε.

Ταβερνάκι και καφέ, μόνο καλοκαίρι έξω, γιατί μέσα με το μωρό είναι αδύνατο. Οι φίλοι μας οι καπνιστές δε σέβονται τίποτα.

Αποδείξεις; Όταν τις ζητάς σε κοιτάνε περίεργα.

Παραλία μια στο τόσο, γιατί λεφτά για βενζίνες δεν έφταναν συν το ότι όταν έφτανα με έπιαναν τα νεύρα μου από τις γόπες και τα σκουπίδια στην άμμο.

Μόλις 25 χλμ από την Αθήνα και είχαμε βόθρο, δεν είχαμε internet, το νερό και το ρεύμα κόβονταν κατά βούληση τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα.

Η περιοχή είχε συνεχείς επιδρομές από κλέφτες και γύφτους. Πήγαμε να ψηφίσουμε και πήραμε και τα σκυλιά για βόλτα και όταν επιστρέψαμε ο γύφτος ήταν μέσα στον κήπο κι έψαχνε.

Πληρώσαμε 1500€ για συνεγειαρμό για να κοιμόμαστε ήσυχοι, την πεθερά μου, 5χλμ πιό εκεί, μπήκαν και τα σήκωσαν όλα, Κυριακή μέρα-μεσημέρι.

Αντί λοιπόν να επιλέξω μια άλλη επαρχιακή πόλη της ίδιας χώρας, απλά χώνοντας 2-3 προβλήματα κάτω από το χαλάκι, γιατί οι άνθρωποι είναι ίδιοι, και να χάσω μερικά χρόνια ακόμα, δεδομένου ότι είχαμε ξεκινήσει να συζητάμε τη μετανάστευση προ κρίσης, από το 2008 και αργήσαμε για άλλους λόγους, είπα να φύγω τελείως και να ρίξω μια μαύρη πέτρα πίσω μου. Τα παράτησα όλα, ακόμα κι ένα σπίτι που έχω στο κέντρο, όπου δεν πουλιέται ούτε για 20.000€, ενώ έχει αντικειμενική 35.000€ και κάποια στιγμή θα το πάρει η εφορία και ήρθα σε μια χώρα που πέρασε κρίση, αλλά ήδη έχει σημαντικά ανοδική πορεία.

Είναι τέλεια; Σαφώς και όχι. Απέχει πολύ. Αλλά εκτός από τον καιρό, που προερχόμενος από την Ελλάδα, δύσκολα θα τον συγκρίνεις με οποιαδήποτε χώρα στον κόσμο, τα υπόλοιπα είναι σαφώς πιό κοντά στην ιδιοσυγκρασία μου. Ναι, θα δεις μα@κα να έχει παρκάρει στο πεζοδρόμιο, ή στη διάβαση. Αλλά θα είναι ένας τη μέρα. Ναι, θα βγει ο άλλος βόλτα με το σκύλο και δε θα μαζέψει τις κουράδες. Επίσης σπάνια, αλλά αν του κάνεις μια ευγενική παρατήρηση, δύσκολα θα το κάνει ξανά. Ναι, κι εδώ έχει ουρά στις δημόσιες υπηρεσίες. Αν όμως κλείσεις ραντεβού, συνήθως εξυπηρετείσαι στην ώρα σου και δε χρειάζεται να ξαναπάς. Τα χαρτιά που ζητάνε είναι συγκεκριμένα και δε ζητάει ο κάθε υπαλληλίσκος ότι του κατέβει επειδή έτσι αυθαίρετα το είπε ο προϊστάμενός του. Το σημαντικότερο όμως είναι ο σεβασμός. Αυτό που βλέπεις καθημερινά έξω, παντού. Για αυτό και βλέπεις συνέχεια ανάπηρους, παιδιά με down, γέρους, κλπ, να κυκλοφορούν, να βγαίνουν βόλτα, να ψωνίζουν, να είναι σινεμά, σε πάρκα, σε εστιατόρια. Βλέπεις να σου κρατάνε την πόρτα, βλέπεις να τηρούνε την ουρά στο λεωφορείο και να μην ορμάνε σαν τα ζώα να μπούνε μέσα, ακόμα κι αν έξω ρίχνει καρέκλες. Βλέπεις στο περιβάλλον εργασίας να τηρούνται όλοι ο κανονισμοί, ειδικά υγείας. Εδώ σε εμάς δεν επιτρέπεται το κάπνισμα ούτε έξω, έχει συγκεκριμένο καπνιστήριο και μόνο.

Μου λείπουν οι φίλοι μου και οι δικοί μου; Ναι, αλλά όχι τόσο. Τον κολλητό μου δεν τον είχα δει για μήνες, λόγω οικονομικών. Δούλευε 3 δουλειές γιατί οι 2 δεν τον πλήρωναν. Στη μία, που είναι υπάλληλος, βρίσκεται σε επίσχεση εργασίας. Με τους δικούς μου μιλάω τακτικά skype. Μακρυά κι αγαπημένοι. Όποτε θέλουν, νοικιάσαμε αρκετά μεγάλο σπίτι για να έχουν χώρο να μείνουν όσο θέλουν. Το ίδιο ισχύει για όλους. Η γυναίκα μου βρήκε δουλειά με την 1η της συνέντευξη, ενώ στην Ελλάδα ήταν 6 χρόνια άνεργη. Λεφτά; Περισσότερα από όσα έβγαζα εγώ προ κρίσης. Στην Ελλάδα έκανε συνέντευξη και της έλεγαν ότι επειδή είναι παντρεμένη δεν τη θέλουν, γιατί θα κάνει παιδί και θα τους φύγει, ενώ θα την πληρώνουν. Εδώ, προσέλαβαν κοπέλα που όταν ήρθε να υπογράψει ήταν στον 7ο μήνα! Ούτε τη ρώτησαν στη συνέντευξη (μέσω skype), ούτε τους ενδιαφέρει. Το ξέρουν ότι οι γυναίκες κάνουν παιδιά, δεν είναι είδος προς αποφυγή.

Και πολλά άλλα, ασήμαντα ή σημαντικά. Βαριέμαι να γράφω. Βαριέμαι να θυμάμαι και να εκνευρίζομαι.

 

Σε νιώθω και σε καταλαβαίνω και συμφωνώ 90%. Σε καμία περίπτωση δεν κρίνω την απόφασή σου, αφού ο καθείς κάνει ότι καλύτερο μπορεί για την οικογένειά του!

 

Επιπλέον -για διαφορετικούς λόγους- φλερτάρω κι εγώ με το εξωτερικό. Όσον αφορά την επαρχία, απλά διαφωνώ γιατί έχω διαφορετικά -καλά- βιώματα.

 

Στο μόνο που με βρίσκεις αντίθετο, είναι για την υπογραφή σου: "When the going gets tough, the tough go to Ireland"

 

Δεν νομίζω πως σε αντιπροσωπεύει το παραπάνω, γιατί αυτό που περιγράφεις κατ εμε είναι "When the going gets tough in Greece, we go somewhere better for our family"

 

Aκόμη και εαν φύγω από την ΕΛΛΑΔΑ, δεν θα το κάνω διαφήμιση στην υπογραφή μου, μιας και σε αυτά τα ρημάδια τα χώματα γεννήθηκα ... IMHO και καλοπροαίρετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aκόμη και εαν φύγω από την ΕΛΛΑΔΑ, δεν θα το κάνω διαφήμιση στην υπογραφή μου, μιας και σε αυτά τα ρημάδια τα χώματα γεννήθηκα ... IMHO και καλοπροαίρετα.

Κατ'αρχάς, μην παίρνεις τόσο σοβαρά την υπογραφή κάποιου σε ένα forum :)

Δεύτερον, ναι, σε αυτά τα ρημάδια τα χώματα γεννήθηκα και πήγα εθελοντής σε ειδικό σώμα στρατού έτοιμος να τα προστατεύσω με κάθε τίμημα. Όμως, μετά από τόσα χρόνια, έφτασα να τα λέω "ρημάδια χώματα" και στεναχωριέμαι όταν βλέπω και διαβάζω τα άσχημα νέα, αλλά μέχρι εκεί. Οι θυσίες από μέρους μου, τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μνημόνιο δεν έτυχε, πέτυχε

 

 

Μελέτη και Τεκμηρίωση του πώς, πότε και από ποιους προσχεδιάστηκε η υπαγωγή της Ελλάδας σε Μνημονιακό καθεστώς και τι κέρδισαν οι αυτουργοί του εγκλήματος αυτού

 

Α) Προσχεδιασμένο το παιχνίδι σε βάρος της τιμής και της απόδοσης των ελληνικών ομολόγων

Όπως και στο εξωτερικό, οι διεθνείς επενδυτικές Τράπεζες, συχνά έχουν προβεί σε πράξεις χειραγώγησης τιμών χρηματοπιστωτικών προϊόντων με αθέμιτα μέσα και με σκοπό τον παράνομο πλουτισμό τους, ή τον παράνομο πλουτισμό «επενδυτών» στους οποίους «μοσχοπουλάνε» τις σχετικές πληροφορίες.

Στην χώρα μας μάλιστα υπάρχει ένα ιδιάζον νομικό καθεστώς, σύμφωνα με το οποίο, η Κεντρική Τράπεζα της χώρας (κατά καλύτερη διατύπωση μία από τις δύο νομοθετημένες Κεντρικές μας Τράπζες, μιάς και «εκδοτικό προνόμιο» έστω ανενεργό διατηρεί και η Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας, της οποίας μάλιστα οι μετοχές ευρίσκονται υπό δυνητικό Κρατικό έλεγχο, άσχετα αν το Δημόσιο ακόμα και σήμερα μετά την ανάληψη της Κυβέρνησης από τον ΣυΡιΖΑ δεν το ασκεί) η ΤΤΕ ελέγχεται από την δεκαετία του 1950 σε μία από τις μεγαλύτερες επενδυτικές Τράπεζες την Goldman Sachs η οποία ως βασικός της μέτοχος κατευθύνει την πορεία και στρατηγικές επιλογές της. Κομβικό σημείο είναι το γεγονός ότι στην ΤΤΕ έχει ανατεθεί από το Ελληνικό Δημόσιο, πέρα από το εκδοτικό προνόμιο παράλληλα με την ΕΤΕ, το αποκλειστικό δικαίωμα ελέγχου ολόκληρου του χρηματοπιστωτικού τομέα, τόσο του προληπτικού ελέγχου των τραπεζικών συναλλαγών, διαδικασιών αλλά και του μηχανισμού ελέγχου και επιβολής κυρώσεων σε όλα τις τραπεζικές επιχειρήσεις και συναλλαγές.

 

Β) Υπάρχει μία επιστημονική άποψη περί του ότι «όρος» εισόδου μας στην ΟΝΕ, ήταν να δεχτούμε να παραχωρήσουμε τα χρηματικά διαθέσιμα των ασφαλιστικών μας οργανισμών στην Goldman Sachs ως κεφάλαιο κίνησης

Κατά την είσοδό μας στην ΟΝΕ, τα ασφαλιστικά Ταμεία είχαν παρά την στασιμότητα των προηγουμένων δεκαετιών ως προς την διαχείριση των διαθεσίμων τους, σε μετρητά τεράστια κεφάλαια κατατεθειμένα στην ΤΤΕλλάδας σε ειδικούς λογαριασμούς τους οποίους διαχειρίζετο με μεγάλο κέρδος η συγκεκριμένη Τράπεζα. Για τις «επενδυτικές» τράπεζες που διαχειρίζονται τέτοια κεφάλαια τρίτων και μάλιστα χωρίς οι ίδιες να αναλαμβάνουν κανένα κίνδυνο σε περίπτωση απώλειας των επενδεδυμένων κεφαλαίων, η κατάσταση αυτή υποσχόταν μεγάλα κέρδη στα ιδρύματα και τεράστιες προσωπικές απολαβές για τα στελέχη τους. {Το υπουργείο Εργασίας βασισμένο σε στοιχεία που του παραδίδανε ετήσια οι Γενικοί Διευθυντές των ασφαλιστικών Ταμείων (Κύριων και Επικουρικών) συνέτασσε ετήσια οικονομική κατάσταση, με τα χρηματικά διαθέσιμα, τα χρεώγραφα, τους Τίτλους Ελληνικού Δημοσίου καθώς και κάθε περιουσιακό στοιχείο που βάσει απογραφής διέθεταν τα Ταμεία (ακίνητα, κινητά κτλ)}

 

Η Goldman Sachs, γνωρίζοντας πάρα πολύ καλά την κατάσταση της Ελληνικής αγοράς διαπίστωσε περί το 2004-5 ότι θα είχε μεγάλα κέρδη αν (short-αρε) την αγορά των Ομολόγων Ελληνικού Δημοσίου, δηλαδή αν τοποθετείτο στοιχηματικά ότι στο σύντομο μέλλον η τιμή των ΟΕΔ θα κατέρρεε και αντίστοιχα τα επιτόκιά τους (spread= διαφορά επιτοκίων από επιτόκια βάσης) θα εκτινασσόντουσαν, κάνοντας πολύ επαχθέστερο την αποπληρωμή τους. Αυτό και έπραξε στην αγορά παραγώγων του Λονδίνου καθ’ όλα τα έτη 2005-2006 ήσυχα και με μικρά ποσά κάθε φορά για να μην κινήσει υποψίες και ακολουθήσουν και άλλοι.

 

Γ) Τον Φεβρουάριο του 2007 όταν είχε πλέον επενδύσει τα χρήματα που ήθελε στην στοιχηματική αυτή πράξη, προκάλεσε η ίδια το σόκ στην τιμή των Ελληνικών Ομολόγων.

 

Είχε τα εξής μέσα (πέρα από την θυγατρική της ΤτΕ) στην διάθεσή της:

α) τον Δημοσιογραφικό Οργανισμό Λαμπράκη  που ήλεγχε (διά της συμμετοχής της και μέσω άλλων τραπεζών στην Ελλάδα που ελέγχει (Alpha, Eurobank κυρίως) στην αναδοχή της εισόδου του ΔΟΛ στο Χρηματιστήριο, αλλά και στις αυξήσεις μετοχικού κεφαλαίου μεταγενέστερα). Ο ΔΟΛ ήταν αυτός που ξεκίνησε τον Φλεβάρη του 2007 τα πύρρεια δημοσιεύματα για τα «κρυφά γαλάζια ομόλογα», για τις «υπόγειες διαδρομές» στοχεύοντας από τα 29 σύνθετα ομόλογα που είχαν εκδοθεί, τα μόνα δύο που δεν είχαν εκδοθεί από τις συνεργαζόμενες με την Goldman Sachs τράπεζες.

β) τον πρόεδρο της επιτροπής κεφαλαιαγοράς Πιλάβιο, ο οποίος προήλθε από την Αλφα Τράπεζα και επέστρεψε μετά σε αυτήν και είχε πασιφανή στόχο την μονοπωλιακή υπέρ της Goldman Sachs διατήρηση της κερδοφόρου αγοράς των Ομολόγων.

 γ) το ΠΑΣΟΚ, με πρωτοστατούντα την Β.Παπανδρέου, από το γραφείο της οποίας διοχέτευε η Goldman Sachs όλα τα στοιχεία παραπληροφόρησης που καταβαράθρωσαν τις τιμές των Ελληνικών Ομολόγων. Το ΠΑΣΟΚ, με πρωτοστατούντες τότε τον Παπασπύρου της ΑΔΕΔΥ και την Β.Παπανδρέου, αλλά και Καρχιμάκη, είδε στην υπόθεση αυτή την «ιδανική ευκαιρία» για να χτυπήσει τον Καραμανλή (ιδίως αφού ανακαλύψανε ότι ο Α.Σημαιοφορίδης γιός του επί έτη Γενικού Γραμματέα της ΝΔ, ήταν πρόεδρος σε Ταμείο που είχε αγοράσει σύνθετο ομόλογο της J.P.Morgan) και να κερδίσει τις εκλογές του φθινοπώρου του 2007, πράγμα που όμως δεν έγινε.

Η διαπίστωση είναι ότι ενώ τα μακροοικονομικά στοιχεία δεν συνηγορούσαν υπέρ αυτού, μετά από τα καθημερινά δημοσιεύματα του Ψυχάρη και του επιτελείου του, οι τιμές των ΟΕΔ άρχισαν να πέφτουν και τα επιτόκια να αυξάνονται, με αποτέλεσμα το Δημόσιο Χρέος να αρχίζει να αυξάνεται δραματικά και αδικαιολόγητα σε σχέση με το ύψος δανεισμού μας προς ΑΕΠ μετά από σύγκριση με άλλες χώρες που επίσης είναι τώρα σε Μνημόνια.

Η οικονομική μου εκτίμηση είναι ότι αν δεν υπήρχε η τεράστια αύξηση των spreads με εφαλτήριο τον «θόρυβο» του 2007, δεν θα συμπαρασύραμε τόσο γρήγορα την Ευρώπη σε Μνημόνια, ίσως εμείς να είμασταν σε καλύτερη θέση από άλλες χώρες και ίσως εμείς να μην είμασταν η πρώτη Χώρα – πειραματόζωο της Goldman Sachs….

 

Δ) Ποιοί είναι οι κερδισμένοι της υπόθεσης σήμερα;

 

Δ1) Κερδισμένη η Goldman Sachs. 60 δίς€ τουλάχιστον κέρδος. Έχει καταδικαστεί από την SEC (Αμερικανική Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς) για χειραγώγηση τιμής Ομολόγων Ελληνικού Δημοσίου, αλλά «φυσικά» κανένας στην Ελλάδα δεν ενδιαφέρθηκε, διότι όλοι είναι στην «μισθοδοσία» της τράπεζας αυτής , μεταξύ των οποίων και ο Νίκος Καραμούζης στέλεχος της Eurobank ο οποίος υπήρξε βασικός «παρουσιαστής» το 2007 των θέσεων της Goldman Sachs και μάρτυρας κατηγορίας στην υπόθεση δομημένων ομολόγων αρχικά. Επίσης με τον χειρισμό της υπόθεσης αυτής, η GS κατέστησε σαφές σε όλες τις άλλες μεγάλες επενδυτικές τράπεζες ότι η Ελλάδα είναι «δική» της υπόθεση και όποιος άλλος προσπαθήσει να μπεί στην αγορά αυτή θα έχει άσχημο τέλος.

(τον κο Καραμούζης προσπάθησε να προτείνει ο ΣυΡιζΑ ως υποψήφιο για την ΤΤΕ. Σημειώνω ότι η Ελληνική Κυβέρνηση ουσιαστικά εγκρίνει την απόφαση των δύο μεγαλομετόχων της ΤΤΕ (Goldman Sachs & Rothchild), διαχρονικά υφίσταται μια άτυπη συμφωνία για δυνατότητα Veto. Ο Καραμούζης ήταν το παπαγαλάκι της GS και είμαι  βέβαιος ότι το δημοσίευμα αυτό… του Βήματος έχει σχεδιαστεί από την ίδια την Goldman Sachs για να μας παγιδεύσει.) ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο Καραμούζης πρόσφατα διορίστηκε Διευθύνων Συμβουλος της Eurobank…..

Δ3) κερδισμένος τότε ο Α.Σαμαράς. Α) Κεφαλαιοποίησε την ανάμειξη στελεχών της κεντρώας πτέρυγας της ΝΔ στην υπόθεση αυτή και χρησιμοποιεί την καταδίκη Α.Σημαιοφορίδη ως ένα ακόμα ισχυρότατο μοχλό πίεσης κατά των πιθανών του εσωκομματικών αντιπάλων, αφού είναι εμφανές ότι ο Κ.Καραμανλής, όσο τότε, δεν ήθελε με τίποτα να εμπλακεί σε καταστάσεις αντιπαλότητας και υπεράσπισης των πολιτικών του τότε θέσεων ή «μη θέσεων».. Β) εμφανίστηκε τότε ως δήθεν «φιλολαϊκός» διά της «τιμωρητικής» διάθεσης ενάντια σε «αυτούς που φάγανε τα λεφτά των ταμείων» όταν η υπόθεση αυτή καταδεικνύει ακριβώς το αντίθετο

 

Ποιοί είναι οι χαμένοι;

  • Τα ασφαλιστικά ταμεία, των οποίων εκλάπη ο τεράστιος πλούτος που ήσαν τα αποθεματικά τους όπως αυτά διαμορφώθηκαν μέχρι και τα μέσα της δεκαετίας του 2000-2010. (ήδη είχανε χάσει και κάποια κεφάλαια από την διεθνή «αρπαχτή» της κρίσης του Χρηματιστηρίου το 1999)
  • Ο Ελληνικός Λαός, που υποχρεώθηκε να υποστεί την επέλαση των διεθνών κορακιών και καλείται να καταβάλλει ως κεφάλαιο και τόκους, χρήματα που δεν οφείλει, αφού τόσο η δραματική πτώση της τιμής των Ομολόγων Ελληνικού Δημοσίου, όσο και η τεράστια αύξηση των επιτοκίων τους ήσαν μια προσχεδιασμένη και προμελετημένη πράξη, στην οποία συνήργησαν και οι εδώ ελεγκτικές Αρχές, αλλά και οι λοιποί συμμέτοχοι που αναφέρω.

 

  •  
Link to comment
Share on other sites

όποιος απορεί γιατί βάζω τηλέφωνο βοήθειας για μπαχαλάκηδες (ελπίζω το μόνο τηλέφωνο που θα χρειαστούν να είναι είτε απο το ΚΑΤ είτε [...]) ας κάνουν ένα γκούγκλ το τηλέφωνο αυτό

 

Σαν να είχε δίκιο λοιπόν ο Αριστείδης Χατζής :

 

 

Ο ΣΥΡΙΖΑ κατάφερε να είναι ταυτόχρονα, κυβέρνηση, αντιπολίτευση και παρακράτος

Link to comment
Share on other sites

Το γραφείο του Βορίδη δεν ήταν διαθέσιμο; Ή αναλαμβάνουν μόνο ναζί και αυτούς που έχουν καταχραστεί εκατομμύρια από το δημόσιο;

 

Τι έγινε ρε Κωστάκη; Σου θίξαμε τα συντρόφια; Τουλάχιστον έδωσε σημεία ζωής και ο Σόλωνας. Είχα αρχίσει να ανησυχω΄για αυτή την ψυχή

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα και μέχρι τέλος του διαγωνισμού δε ξαναγράφω, μόνο αγάπη θα μοιράζω. Καλά Χριστούγεννα και καλή υπομονή σε όλους  :wub:

H Αγάπη το ξέρει ότι θα τη μοιράζεις; :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μέσα μαθαίνουμε τα εξής:

Κάποιοι υπέροχοι τύποι, επί δημαρχίας Παπαγεωργόπουλου, τσέπωσαν πάνω €7.000.000.000 από τις ασφαλιστικές εισφορές που πλήρωναν κανονικά υπάλληλοι του δήμου. Ξέρετε, χρήματα για συντάξεις και τέτοια φαιδρά. Πώς τα τσέπωσαν? Ο δήμος με πλαστά παραστατικά εισέπραττε κανονικά τα χρήματα αλλά δε τα απέδιδε στα ταμεία. Αυτό, όχι τώρα, το προηγούμενο μήνα, από το 2001 ως το 2007.

Πού είναι αυτά τα λεφτά, άγνωστο. Ποιοι τα πήραν άγνωστο. Ποιος φέρει την ευθύνη, εδώ κι αν είναι άγνωστο. Το ότι κανένας εδώ και 16 χρόνια δε το κατάλαβε αυτό... δεν κάνει κανένα να ντρέπεται.

Επίσης μαθαίνουμε το εξής υπέροχο:

"Ωστόσο, επίσημος τελικός καταλογισμός δεν υπάρχει, καθώς τα ταμεία (πλην του ΙΚΑ) αδυνατούν, λόγω απουσίας μηχανοργάνωσης, να προσδιορίσουν το ύψος των οφειλομένων από το δήμο. Ορισμένα απ? αυτά μάλιστα έχουν στείλει επιστολές προς τον δήμο ζητώντας από εκείνον να προσδιορίσει το ακριβές ύψος των οφειλών του προς αυτά!"

Παιδιά, τα ταμεία,ξέρετε, αυτά που διαχειρίζονται δισεκατομμύρια, που εισπράττουν τα άπειρα χρήματα εργαζομένων κάθε μήνα και αυτά στα οποία βασίζονται χιλιάδες συμπολίτες μας για το βιοπορισμό και την υγεία τους...ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗΣ. Αυτά, τα ίδια για τα οποία συζητάμε αυτές τις μέρες. 
Και όχι μόνο δεν έχουν, αλλά θεωρούν λογικό να ζητάν από αυτόν που τους χρωστάει να τους πεί ΠΌΣΑ τους χρωστάει.

Για τα παραπάνω, δεν γίνονται επεισόδια, παραιτήσεις ανά δεκάδες, από διευθυντές μέχρι υπουργούς, ειδικά δικαστήρια για όλους όσους είχαν την πολιτική ευθύνη να τα αλλάξουν τα τελευταία 30 χρόνια, θόρυβος για κανένα εξάμηνο, αλλά τα διαβάζουμε κάπου στο ιντερνετ. Από το...cityportal.

http://www.cityportal.gr/articles_det1.asp?subcat_id=16&article_id=75342

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.