Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

 

Θες να σου πω γιατί δε θα αλλάξει τίποτα στην Ελλάδα;
Γιατί κανένας δε θέλει να αλλάξει.

Φτιάξαμε μια εφαρμογή στον ελεύθερο μας χρόνο χωρίς καμία χρηματοδότηση για τους φοιτητές σε όλη την Ελλάδα.
Καλώς ή κακώς, προφανώς, η εφαρμογή στηρίζεται στις πληροφορίες των ιδρυμάτων και φυσικά πρέπει να ενημερώνεται άμεσα.

Οι χρήστες έχουν ξεπεράσει τους 15.000 και οι ενεργοί χρήστες είναι το 43%.

Θες να ακούσεις τώρα το παράδοξο;
Εδώ και 3 μήνες παρακαλάμε τις σχολές να το υιοθετήσουν χωρίς καμία χρέωση.
Θες να ακούσεις το ακόμα πιο παράδοξο;
Επειδή ξέρουμε πως το να τους παραδώσουμε ένα dashboard θα ήταν πολύπλοκο γι'αυτούς, τους ζητάμε ένα email κάθε φορά που ενημερώνεται κάποια πληροφορία.

Και απ'ότι φαίνεται ούτε αυτό είναι τόσο απλό.
Μάλιστα, ακούσαμε και την έκφραση από πρύτανη "που θα βρω άτομο να κάνει αυτήν την δουλειά;"
Όλοι οι υπόλοιποι δεν μας είπαν τίποτα και μας κάνουν πάσα ο ένας στον άλλον κάθε φορά που παίρνουμε τηλέφωνο ή μας λένε να πάρουμε πάλι τον επόμενο μήνα.

Δεν αγχώνομαι, είμαι σίγουρος πως σε 5-10 χρόνια θα βγάλουν επίσημη εφαρμογή για τα πανεπιστήμια που θα έχει κοστίσει 10.000€ σε κάθε σχολή.

Και ξέρεις γιατί δεν αγχώνομαι; Γιατί εγώ -και ο κάθε εγώ- παίρνω τα μπογαλάκια μου και πάω σ'άλλη χώρα να είμαι δημιουργικός.

Αν δε θέλετε να αλλάξετε εσείς μία, εγώ δε θέλω δέκα.

Υ.Γ. Αντίστοιχη εφαρμογή στην Ολλανδία χρεώνει τα πανεπιστήμια για κάθε φοιτητή που χρησιμοποιεί την εφαρμογή.

Υ.Γ. (2) Εξαιρείται προς το παρόν μόνο ο πρύτανης από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας που μας απάντησε αμέσως και συνεργάστηκε μαζί μας μέσα σε λίγες μέρες από την επικοινωνία μας.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

http://www.topontiki.gr/article/144114/mia-lexi-800000-eyro

 

 

Υπολογίζεται ότι η αλλαγή (για πολλοστή φορά) του ονόματος του Υπουργείου Παιδείας θα στοιχίσει στο δημόσιο γύρω στις 800.000 ευρώ! Είναι χρήματα που κατασπαταλιούνται δίχως κανένα νόημα προκειμένου να αλλάξουν σφραγίδες, λογότυπα, φάκελοι, επιστολόχαρτα και κυρίως οι τίτλοι σπουδών που παρέχουν τα σχολεία και ξεπερνούν το 1 εκατομμύριο έντυπα!

Έτσι αυτή η λεξούλα «Έρευνας» που προστέθηκε από έναν ευφάνταστο κυβερνητικό γραφειοκράτη, θα στοιχίσει περί τις 800.000 ευρώ. Η δε τραγική ειρωνεία είναι ότι μπορεί να δίδονται αυτές οι οχτακόσιες χιλιάδες ευρώ για να αλλάξουν οι σφραγίδες, στην καθαυτό ερεύνα όμως δεν δίνεται δεκάρα τσακιστή…

 

 

Πόσα σιχτίρια ε ??? ΠΟΣΑ ???

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το πρόβλημα ειναι ότι όταν γράφει αυτό το πράγμα, και ότι όταν η είδηση είναι μόνο στο ahortagos.gr, το paper.gr και άλλο ένα, μπορώ κάλλιστα να την αμφισβητήσω.

Το ότι μια είδηση μας αρέσει, δεν σημαίνει ότι ειναι αληθινή, και δεν έχω κανέναν λόγο να υποστηρίξω ούτε τον Καμμένο ούτε τον Παππά

 

 

Τι μαλακίες συζητάτε ρε. Κάθε Κυριακή ανοιχτό είναι το Ποσειδώνιο.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρείται προς το παρόν μόνο ο πρύτανης από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας που μας απάντησε αμέσως και συνεργάστηκε μαζί μας μέσα σε λίγες μέρες από την επικοινωνία μας.

 

ε ρε το ΠΑΜΑΚ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπορει απο τον Ιουλιο και μετα το posidonio να εκλεινε τις κυριακες για να μειωθουν τα λειτουργικα εξοδα, αυτο ειναι το προβλημα  ? 

 

http://www.capital.gr/o-kostas-stoupas-grafei/3066005/kill-bill

 

πλακωσανε και οι ποταμισιοι να γραψουν τον πονο τους :hehe:

 

Ο Λεβέντης δεν λέει μόνο να γίνουν τα 9 σημεία της λίστας(όπου εξακολουθεί να θεωρεί τη σύνταξη-διπλή, τριπλή, quad sli κλπ.-ως επίδομα του κράτους και όχι ως κάτι που πληρώνεται αδρά από τον ασφαλισμένο*) αλλά ότι αν πραγματοποιηθούν θα εξαλειφθεί η ανάγκη για βάρη στους ιδιώτες. Είναι ποταμίσιος όποιος ζητάει κάποια χοντρικά στοιχεία για αυτό;

Εγώ με εντελώς μπακαλίστικους υπολογισμούς έδειξα ότι πρέπει να απολυθούν 150.000 ΔΥ(πόλη ολόκληρη) των 20.000€/έτος(καλές απολαβές) για να εξοικονομήσεις το ποσό του ΕΝΦΙΑ. Οι "αργόσμιθοι" του Λεβέντη πόσο θα μας εξασφαλίσουν; Η περικοπή μόνο των "μεγάλων" συντάξεων π.χ. πάνω από τα 1.000€ πόσο θα μας εξασφαλίσει, όταν οι δικαιούχοι είναι το 30% και λιγότερο με τα σημερινά δεδομένα;

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/30525/kato-apo-ta-700-evro-oi-perissoteres-apo-tis-kyries-syntakseis-giratos

(Πρόχειρα παλιά στοιχεία. 30% κύριες συντάξεις πάνω από τα 1.000€ μικτά)

 

Είπαμε τί είναι ο Λεβέντης. Υπόσχεται σε ευρωλιγούρια(My precious) ότι μπορεί να εφαρμοστεί ένα μνημόνιο το οποίο θα ισοπεδώσει κάποιους "αμαρτωλούς" για να τη βγάλουν χαλαρά οι υπόλοιποι αγνοί και άμεμπτοι εντός του μαγικού νομίσματος. Μία εκδοχή Τσίπρα για ιδιωτικούς υπαλλήλους. Χωρίς στοιχεία για να μην καταλάβουν τα ευρωλιγούρια πόσο επαχθές είναι το μνημόνιο ακόμα και αν γινόμασταν Κίνα την άλλη μέρα. Και φυσικά ούτε λόγος για τα προβλήματα ανταγωνιστικότητας της ελληνικής οικονομίας, τα οποία απλά επιδεινώνονται εντός του ευρώ. Ούτε λόγος για το άρθρο 86 του Συντάγματος που προστατεύει εγκληματίες πολιτικούς.

 

*Πόσο λαϊκίστικο είναι αλήθεια να λες ότι πρέπει να κοπούν οι συντάξεις σε όσους έχουν υψηλά εισοδήματα από άλλες πηγές ποντάροντας στο συναίσθημα των φτωχών οι οποίοι σκέφτονται σε όρους επιβίωσης και όχι δικαιοσύνης; Παραβλέποντας το γεγονός ότι ΚΑΙ ο πλούσιος όσο εργαζόταν πλήρωνε εισφορές προσβλέποντας σε αντάλλαγμα, η αφαίρεση του οποίου συνιστά κλοπή;

Βλέποντας λοιπόν τέτοιες απόψεις να επικροτούνται από τους αναγνώστες του capital(ο Στούπας απλά κάνει τη δουλειά του) γεννώνται ερωτήματα για το ποιόν τους; Είναι πραγματικά φιλοπρόοδα άτομα ή απλά μια διαφορετική εκδοχή της "κατσίκας του γείτονα";

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merkel, ήττα κατά κράτος

 

«Η υπέρμετρη αλαζονεία της διεφθαρμένης Γερμανίας, στο θέμα της Ελλάδας, της ευρωπαϊκής κρίσης χρέους, της πολιτικής του μερκαντιλισμού με την παραγωγή υψηλών πλεονασμάτων στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών της εις βάρος των εταίρων της, καθώς επίσης της κατάκτησης μίας ηγεμονικής θέσης στην Ευρώπη μέσω της επιβολής της πολιτικής λιτότητας και των μνημονίων, την έφερε σε αντίθεση με την υπερδύναμη –
η οποία την παρέσυρε σε πολλαπλές παγίδες, εμποδίζοντας παράλληλα τη «σύγκλιση» της με τη Ρωσία
, με αποτέλεσμα να κινδυνεύει κυριολεκτικά να καταρρεύσει.

Ακόμη μία φορά λοιπόν φαίνεται πως η ιστορία επαναλαμβάνεται, αφού η Γερμανία κέρδισε πάρα πολλές μάχες, χάνοντας τον πόλεμο –
γεγονός που ελπίζουμε να μπορέσει να εκμεταλλευθεί η ελληνική κυβέρνηση,
συνειδητοποιώντας πως είναι μεν μία μεγάλη ευκαιρία, αλλά πιθανότατα η τελευταία μας».

 

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει το ξεπούλημα, αλλά μην ανησυχείτε. Ξεκινάει από έξω, ώστε να μην το πάρουν πρέφα οι από μέσα

 

Προς πώληση του 100% της Finansbank οδεύει η Εθνική Τράπεζα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει το ξεπούλημα, αλλά μην ανησυχείτε. Ξεκινάει από έξω, ώστε να μην το πάρουν πρέφα οι από μέσα

 

Προς πώληση του 100% της Finansbank οδεύει η Εθνική Τράπεζα

 

Ποτέ δεν ήταν ελληνική

 

02.JPG

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Αντίστοιχη εφαρμογή στην Ολλανδία χρεώνει τα πανεπιστήμια για κάθε φοιτητή που χρησιμοποιεί την εφαρμογή.

 

 

A εκεί πήγαιναν τα λεφτά από τα δίδακτρα? :p 

Στην Ολλανδία τρέχουν 2-3 λογισμικά. Ένα που είναι για όλα τα πανεπιστήμια, κάνεις log in είτε με νέο λογαριασμό αν ακόμα δεν έχεις πάει εκεί, είτε με το DigiD που ειναι κάτι σαν αριθμός ΑΜΚΑ/ΑΦΜ κτλ, (από την στιγμή που φτιάξεις DigiD μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για Log in σε ΟΛΕΣ τις δημόσιες υπηρεσίες ), ξέρετε ποιο ειναι το καλό? ¨Οτι από εκείνην την ιστοσελίδα κάνεις ότι αίτηση θέλεις σε όποιο Ολλανδικό πανεπιστήμιο θέλεις για όποιο πρόγραμμα θέλεις..

Το δευτερο λογισμικό ειναι κλασσικό λογισμικό για σχολές, κάνεις enroll σε μαθήματα, έχει το πρόγραμμα σου, τα μαθήματα σου, βαθμούς κτλ, και το τρίτο πρόγραμμα, που ειναι αρκετά κοντά και δεμένο στο δευτερο είναι για να παραδίδεις ασκήσεις και να κατεβάζεις υλικό από τα μαθήματα, σαν το ελληνικό e-learn.

Το δευτερο λογισμικό του ενός πανεπιστημιου που ήμουν ήταν διαφορετικό από το άλλο πανεπιστήμιο που ήμουν, οπότε δεν ξέρω ποιο ειναι αυτό που στην Ολλανδία τα πανεπιστήμια πληρώνουν για κάθε φοιτητή.. 

Anyway, βολικά αυτά, δεν λέω, αλλά συνήθως ειναι πολύ αργά και αναξιόπιστα, πέφτουν ευκολα και πολλοί καθηγητές απλά δεν θέλουν να χρησιμοποιούν το e-learn λογο των προβλημάτων τους..

Θα πει κάποιος έξυπνος "μπλα μπλα, οι Έλληνες καθηγητές ειναι βλάχοι και δεν ξέρουν να τα χρησιμοποιήσουν." βρε ναι, αλλά όταν ο Maarten Van Steen είχε γράψει στην σελίδα του ότι για χρόνια πάλευε με το e-learn και τελικά το παράτησε και τα έβαλε όλα στην σελίδα του, μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα :p

 

Δεν ειναι ότι δεν θέλουν να αλλάξει κάτι, είναι ότι κανένας δεν παίρνει την ευθύνη, όλοι βαριούντε να ασχοληθούν. Υπάρχουν τόσες σχολές πληροφορικής στην Ελλάδα, ένα πρόγραμμα διαχείρησης ενός πανεπιστημίου μπορεί να είναι ένα ενδιαφέρον project μαθήματος, κανείς δεν παίρνει όμως την ευθύνη για να μπει ένα σύστημα κατασκευασμένο από φοιτητές να διαχειριστεί όλο το πανεπιστήμιο. Τι θα γίνει αν το σύστημα κολλήσει? Αν πεθάνει? Αν χάσει στοιχεία? Αν το χακάρουν? Aν ειναι trojan?

Τι μαλακίες συζητάτε ρε. Κάθε Κυριακή ανοιχτό είναι το Ποσειδώνιο.

Τώρα δεν έχει νόημα, μας έχει ignore και τους 2.. My point was, αφού το δημοσίευμα έλεγε ψέματα ότι το Ποσειδώνιο ειναι κάθε Κυριακή κλειστό, γιατί να πιστέψω όλο το υπόλοιπο? Ότι δηλαδή είχε prive party για ΣΥΡΙΖΟ-ΑΝΕΛ?

Link to comment
Share on other sites

Θα πει κάποιος έξυπνος "μπλα μπλα, οι Έλληνες καθηγητές ειναι βλάχοι και δεν ξέρουν να τα χρησιμοποιήσουν." βρε ναι, αλλά όταν ο Maarten Van Steen είχε γράψει στην σελίδα του ότι για χρόνια πάλευε με το e-learn και τελικά το παράτησε και τα έβαλε όλα στην σελίδα του, μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα
Βρές μου εσύ πόσοι Έλληνες καθηγητές έχουν ενημερωμένη σελίδα στο διαδίκτυο με διδακτική ύλη και την έρευνά που κάνουν και μετά μιλάμε :p

 

Δεν ειναι ότι δεν θέλουν να αλλάξει κάτι, είναι ότι κανένας δεν παίρνει την ευθύνη, όλοι βαριούντε να ασχοληθούν. Υπάρχουν τόσες σχολές πληροφορικής στην Ελλάδα, ένα πρόγραμμα διαχείρησης ενός πανεπιστημίου μπορεί να είναι ένα ενδιαφέρον project μαθήματος, κανείς δεν παίρνει όμως την ευθύνη για να μπει ένα σύστημα κατασκευασμένο από φοιτητές να διαχειριστεί όλο το πανεπιστήμιο. Τι θα γίνει αν το σύστημα κολλήσει? Αν πεθάνει? Αν χάσει στοιχεία? Αν το χακάρουν? Aν ειναι trojan?
Ο πατέρας μου έλεγε ότι όποιος δε θέλει να ζυμώσει σαράντα χρόνια κοσκινίζει
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι απλούστερο. Θεωρούμε όλοι φυσιολογικό ένας ιδιώτης να λάβει χωρίς προηγούμενο code audit την άδεια να συγκεντρώσει τα πρσωπικά στοιχεία τόσων εκατοντάδων χιλιάδων φοιτητών με το πρόσχημα ότι προσφέρει μια υπηρεσία (ποια αλήθεια; ) που θα έπρεπε να την προσφέρουν μόνα τους τα ιδρύματα;

 

Θα έχει υπογράψει κάποιο NDA; Κάποιο άλλο ιδιωτικό συμφωνητικό για τον τρόπο με τον οποίο θα διαχειριστεί αυτά τα στοιχεία; Όποιος φοιτητής θέλει, ας πάει να εγγραφεί, αφού πρόκειται για ιδιωτική υπηρεσία. Αλλά δεν μπορούμε να απαιτούμε από όλα τα Πανεπιστήμια να δίνουν εν λευκώ το δικαίωμα σε όποιον να 'ναι να συγκεντρώσει προσωπικά δεδομένα ενός εκατομμυρίου ανθρώπων...

 

Εγώ ακόμη δεν κατάλαβα τι υποτίθεται ότι προσφέρει αυτή η εφαρμογή. Υπάρχει κάποιος που ξέρει περισσότερα;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Βρές μου εσύ πόσοι Έλληνες καθηγητές έχουν ενημερωμένη σελίδα στο διαδίκτυο με διδακτική ύλη και την έρευνά που κάνουν και μετά μιλάμε :p

 

Ελπίζω να μην περιμένεις να σου πω αριθμό... Καθηγητές πληροφορικής συνήθως (φυσικά όχι πάντα) έχουν ενημερωμένες σελίδες, http://users.ics.forth.gr/~kateveni/και http://users.ics.forth.gr/~bilas/home/bilas.html πχ.. (Αυτοί οι 2 έχουν πάντα ενημερωμένες σελίδες)

Σόρρυ, αλλά αυτοί ειναι που πρέπει να κάνουν κάτι, να βάλουν τις ασκήσεις στο νετ κτλ, δεν θα κάνει την δουλεια η γραμματεία.. 

 

Εγώ να ρωτήσω κάτι απλούστερο. Θεωρούμε όλοι φυσιολογικό ένας ιδιώτης να λάβει χωρίς προηγούμενο code audit την άδεια να συγκεντρώσει τα πρσωπικά στοιχεία τόσων εκατοντάδων χιλιάδων φοιτητών με το πρόσχημα ότι προσφέρει μια υπηρεσία (ποια αλήθεια; ) που θα έπρεπε να την προσφέρουν μόνα τους τα ιδρύματα;

 

Θα έχει υπογράψει κάποιο NDA; Κάποιο άλλο ιδιωτικό συμφωνητικό για τον τρόπο με τον οποίο θα διαχειριστεί αυτά τα στοιχεία; Όποιος φοιτητής θέλει, ας πάει να εγγραφεί, αφού πρόκειται για ιδιωτική υπηρεσία. Αλλά δεν μπορούμε να απαιτούμε από όλα τα Πανεπιστήμια να δίνουν εν λευκώ το δικαίωμα σε όποιον να 'ναι να συγκεντρώσει προσωπικά δεδομένα ενός εκατομμυρίου ανθρώπων...

 

Εγώ ακόμη δεν κατάλαβα τι υποτίθεται ότι προσφέρει αυτή η εφαρμογή. Υπάρχει κάποιος που ξέρει περισσότερα;

Δεν νομίζω πως η εφαρμογή έχει σχέση με προσωπικά δεδομένα. Ποιο πολύ μου κάνει σε πρόγραμμα σπουδών κτλ κτλ

Lets, see, Google-> LinkedIn Profile ->hmmm -> Bingo, https://www.linkedin.com/company/9295088?trk=prof-exp-company-name

Google play

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην περιμένεις να σου πω αριθμό... Καθηγητές πληροφορικής συνήθως (φυσικά όχι πάντα) έχουν ενημερωμένες σελίδες, Manolis G.H. Katevenisκαι http://users.ics.forth.gr/~bilas/home/bilas.htmlπχ.. (Αυτοί οι 2 έχουν πάντα ενημερωμένες σελίδες) Σόρρυ, αλλά αυτοί ειναι που πρέπει να κάνουν κάτι, να βάλουν τις ασκήσεις στο νετ κτλ, δεν θα κάνει την δουλεια η γραμματεία..
Μα αυτό σου λέω. Είναι πολύ λίγοι οι ευσυνείδητοι
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι είπατε?

 

 

Η Βουλή κατά την περίοδο Ιανουαρίου – Σεπτεμβρίου 2015 δαπάνησε συνολικά 12,5 εκατ. ευρώ λιγότερα σε σχέση με το αντίστοιχο χρονικό διάστημα του 2014. Δηλαδή, έγινε μέσα σε εννιά μήνες εξοικονόμηση 12,5 εκατομμυρίων ευρώ
 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Myralis, μακάρι να ισχύει. Μου φαίνεται δύσκολο όμως με τα νούμερα που θυμάμαι. Δεν ήταν κάπου 30εκ. ο προϋπολογισμός του περασμένου έτους; Αν υποθέσουμε ότι κατανέμεται περίπου ισομερώς, μέχρι και τον Σεπτέμβρη θα έπρεπε να έχουν δαπανήσει ~22.5 εκ και φέρονται να εξοικονόμησαν 12.5. Δηλαδή την έβγαλαν με 10 εκατομμύρια. Διαιρεμένα με τον αριθμό των Βουλευτών, έχουμε 33.3 χιλιάδες ανά βουλευτή ή 3700€ ανά μήνα, που είναι λιγότερα από όσα παίρνουν ως βουλευτική αποζημίωση (~5700€; ).

 

Ίσως είναι λάθος οι υποθέσεις που έκανα, αλλά χωρίς άλλα νούμερα είμαι λίγο δύσπιστος.

 

Για το θέμα του λογισμικού των Πανεπιστημίων, τώρα καταλαβαίνω ακόμη λιγότερο τι ακριβώς θέλουν από τους πρυτάνεις. Αν είναι ιδιωτική πρωτοβουλία, ας έχουν κάποιον να μπαίνει στις σελίδες των Τμημάτων και να ενημερώνει το App. Αν θέλουν τα Πανεπιστήμια να αφιερώσουν ανθρωποώρες για να φτιάξουν όλα API που να τροφοδοτεί την εφαρμογή, ας πληρώσουν. Δε γίνεται και την πίτα ολάκερη και το σκύλο χορτάτο.

 

ΥΓ: Δε σε έχρισα υπερασπιστή των devs, απλά μπήκες στον κόπο να βρεις περί τίνος επρόκειτο και συνεχίζω την κουβέντα μαζί σου...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ήταν ελληνική

 

02.JPG

 

τι μας το δείχνεις αυτό;

 

δες αυτό και δες τι ισχύει μετά την πρώτη ανακεφαλαιοποίηση που εξανεμίστηκε το προηγούμενο 7μηνο

 

https://www.nbg.gr/greek/the-group/corporate-governance/shareholder-structure/Documents/NBG_GR_Shareholders_Structure_30.06.2015.pdf

 

ΤΧΣ = ΔΗΜΟΣΙΟ

Έγινε επεξεργασία από tavliban
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.