Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Μας δουλευεις έτσι? Ψηφίζουν -> Κάνουν κωλοτούμπα και αγκιστρώνοντε στην καρεκλα. Δεν ψηφίζουν -> Το κανουν για το εγώ τους και για να λένε δεν ψήφισαν μνημόνια.

Το ότι δεν έχεις καταλάβει όλους αυτούς τους μήνες ή τα χρόνια το τι λέω δεν πάει να πει ότι έχεις δικαίωμα να διαστρεβλώνεις αυτά που λέω. Άκουσες κύριες "Είμαι ΣΥΡΙΖΑ όταν με βολεύει και συνιστώσα που διαφωνεί με τον ΣΥΡΙΖΑ όταν δεν με βολεύει"; Από Δευτέρα να υποθέσω πιάνεις δουλειά και δεν θα ευκαιρείς να σχολιάζεις έτσι;

 

Στην παρούσα φάση έχω γράψει 500 φορές ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν κ@λοτούμπα. Ο Καμμένος αν δεν ψηφίσει προφανώς το κάνει για να έχει να λέει ότι δεν ψήφισε μνημόνια. Το γράφω από την πρώτη μέρα αυτής της κυβέρνησης ότι ο Καμμένος κοιτάει τις επόμενες εκλογές. Για τον Λαφαζάνη είπα ότι κατανοώ μη ψήφιση δεδομένης της σταθερής του ιδεολογικής άποψης. Αλλά ο Τσίπας και ο Βαρουφάκης που σήκωσαν το πανό της επανάστασης, είναι ντροπή να είναι οι πρώτοι που την κοπανάνε από το πεδίο της μάχης(ΑΝ την κοπανήσει τελικά ο cool Αλέξης). Το ίδιο και ο Καμμένος που όποτε τον βολεύει βγάζει ανακοινώσεις ότι όσοι δεν μπορούν να πολεμήσουν να αποχωρήσουν.

 

Μάθε να διαβάζεις πρώτα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Δεν πάμε καλά. Ο Τσίπρας φοβάμαι ότι πάει να την κάνει ως δεύτερος Βαρουφάκης. Παρομοίως και ο Καμμένος δεν βάζει υπογραφή για να μην χρεωθεί ότι υπέγραψε μνημόνιο. Υποθέτω τα ίδια θα κάνουν Λαφαζάνης και ΣΙΑ, αλλά αυτοί πες ότι έχουν σταθερή ιδεολογία από την αρχή. Οπότε η συμφωνία θα περάσει με ψήφους και από την αντιπολίτευση, αλλά αντί τα πράγματα να μπουν σε μια σειρά ο Αλέξης και ο Πάνος ίσως να την κάνουν σαν λαγοί και να οδηγήσουν την χώρα σε κυβέρνηση ειδικού σκοπού ή αλλιώς ακυβερνησία.

 

Αν συμβεί αυτό τότε είναι για κρέμασμα. Τι την πέρασαν την διακυβέρνηση; Παιχνίδι; Τζόγο; Πέξανε, χάσανε, την κάνουν με μικρά πηδηματάκια και αφήνουν άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα; Καίγονται περισσότερο για το εγώ τους και να έχουν να λένε ότι δεν ψήφισαν μνημόνια από το να βοηθήσουν τον τόπο;

Εδώ είσαι άδικος. Ο Καμμένος είπε δεν ψηφίζω μνημόνια εξ αρχής. Άρα αν την κάνει τελικώς απλά θα επιμείνει στην θέση του. Αν υπογράψει θα είναι και αυτός κωλοτούμπας.

 

Αλλά να μην βγάζουμε συμπεράσματα ακόμα, Ας περιμένουμε να δούμε πρώτα τι θα γινει. 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι άδικος. Ο Καμμένος είπε δεν ψηφίζω μνημόνια εξ αρχής. Άρα αν την κάνει τελικώς απλά θα επιμείνει στην θέση του. Αν υπογράψει θα είναι και αυτός κωλοτούμπας.

 

Αλλά να μην βγάζουμε συμπεράσματα ακόμα, Ας περιμένουμε να δούμε πρώτα τι θα γινει. 

Είναι συνυπεύθυνος για εδώ που έφτασε η χώρα, οπότε οφείλει να αναλάβει το μερίδιο της ευθύνης που του αναλογεί. Αν δεν αντέχει να μην είχε μπει στην κυβέρνηση. Και στην τελική το μνημόνιο είναι δεδομένο από την πρώτη πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ των 8.5 δις. Θα μπορούσε να έχει διαφωνήσει και να είχε φύγει όταν έγινε εκείνη η πρόταση, όχι τώρα.

 

Αλλά αν ισχύει αυτό εδώ

Καμμένος: Θα υπερψηφίσω τη συμφωνία – Δεν αφήνω την χώρα να καταστραφεί | iefimerida.gr

όντως τον αδικώ στο παραπάνω post.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έχεις καταλάβει όλους αυτούς τους μήνες ή τα χρόνια το τι λέω δεν πάει να πει ότι έχεις δικαίωμα να διαστρεβλώνεις αυτά που λέω. Άκουσες κύριες "Είμαι ΣΥΡΙΖΑ όταν με βολεύει και συνιστώσα που διαφωνεί με τον ΣΥΡΙΖΑ όταν δεν με βολεύει"; Από Δευτέρα να υποθέσω πιάνεις δουλειά και δεν θα ευκαιρείς να σχολιάζεις έτσι;

 

Στην δουλειά είμαι και τώρα, άσε την ειρωνία σου εξω ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Να σχολιάσω από τώρα για να μην με εγκαλείς μετά.

Διαφωνω με την συμφωνία που πάει να κατέβει, όπως διαφωνούσα και με κάθε είδους μνημονιο. Προφανώς ειναι κωλοτούμπα Τσίπρα και δεν σέβεται το 61% του δημοψηφίσματος.

Ελαφρυντικά στο ότι κατεβάζει τώρα αυτή την συμφωνία μπορεί να υπάρχουν αλλά δεν είναι της παρούσης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά είμαι και τώρα, άσε την ειρωνία σου εξω ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Να σχολιάσω από τώρα για να μην με εγκαλείς μετά.

Διαφωνω με την συμφωνία που πάει να κατέβει, όπως διαφωνούσα και με κάθε είδους μνημονιο. Προφανώς ειναι κωλοτούμπα Τσίπρα και δεν σέβεται το 61% του δημοψηφίσματος.

Ελαφρυντικά στο ότι κατεβάζει τώρα αυτή την συμφωνία μπορεί να υπάρχουν αλλά δεν είναι της παρούσης. 

 

To μοναδικο ελαφρυντικο ειναι οτι ειναι ανικανος και αυτος και η υπολοιπη ομαδα του που δεν εκπόνησε ενα σχεδιο δραχμης για τετοια περιπτωση.

 

Σχεδιαζεις για το χειροτερο και ελπιζεις για το καλυτερο - Μαθημα στρατηγικης 1ο εξαμηνο νηπιαγωγείο

Link to comment
Share on other sites

 

Μας δουλευεις έτσι?

Ψηφίζουν -> Κάνουν κωλοτούμπα και αγκιστρώνοντε στην καρεκλα.

Δεν ψηφίζουν -> Το κανουν για το εγώ τους και για να λένε δεν ψήφισαν μνημόνια.


 

μονοι τους  δημιουργησαν αυτο το αδιεξοδο ζητωντας "εκλογες εδω και τωρα για να σωθει η χωρα" μονοι τους επρεπε   να  το αντιμετωπισουν   και οχι ανακατευοντας τον λαο σε ενα  δημοψηφισμα της πλακας. 

 

αλλα βεβαια,  ο κοσμος φταιει που πηγε σαν βλακας  ξημερωματα σαββατου να σωσει τις αποταμιευσεις του (δικα σου λογια) 

 

ταξανε τα παντα στους παντες, μεχρι και ο αλεφαντος καταλαβε  απο την ημερα των εκλογων πως ειτε θα εχουμε  ρηξη στους επομενους μηνες ή ειτε θα αναγκαστουνε να κανουν κωλοτουμπα 

 

οντως δεν ειχανε σχεδιο για δραχμη γιατι αμα ειχανε, θα προσπαθουσαν εστω και την τελευταια στιγμη να προετοιμασουν το εδαφος με διαφορες συμμαχιες και την σταδιακη ανεξαρτητοποιηση μας απο την ΕΕ σε διαφορους τομεις. 

 

ουτε ομως ειχανε σχεδιο για ενα "light" μνημονιο,  δεν θα ητανε  για εμας αυτο μια λυση μετα την  ληξη του 2ου μνημονιου ? δηλαδη  να καναμε ενα μπαλαντζαρισμα στον προυπουλογισμο του κρατους μονοι μας ?  ακουγεται πολυ "δεξιο" κατι τετοιο  ?? 

 

το κραξιδι δεν το γλυτωνετε και  θα το τρωτε μια ζωη γιατι ειναι το λιγοτερο που πρεπει να σας κανουν ολοι, εξαιρουμενων  "πελατων" και λοβοτομημενων σαν αυτους που συχναζουν στο Ηρωδειο.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τωρα οτι και να κανει φετος θα ξαναχουμε εκλογες μετα απο τετοια πανωλεθρια, και δεν βλεπω να ξαναβγαινει.

Δεν θα δουμε ουτε και οσα καλα σκοπευε (εφοσον οντως φυσικα σκοπευε) να κανει.

 

Εκ των υστερων φαινεται ξεκαθαρα πλεον οτι βιαστηκε να ερθει στην εξουσια και το καψε το χαρτι του.

Με αυτα που θα ψηφιζε ο Σαμαρας ουτε αυτος μπορει να την εβγαζε καθαρη φετος και θα εβγαινε αβιαστα ο Συριζα με 40+% μονος του

 

Και θα μπορουσε ισως τοτε να σχεδιασει μια ελεγχομενη εξοδο απο το ευρω.

Δυστυχως ολα αυτα μαλλον θα μεινουν στη σφαιρα της θεωριας.

Link to comment
Share on other sites

O Τσίπρας ή πολύ χαζός είναι ή σκοπιμότητες εξυπηρετεί ....

 

Μπορώ να καταλάβω τα λαμόγια που ξεπούλησαν την Ελλάδα 30 χρόνια . Ηταν λαμόγια.

 

Μπορώ να καταλάβω τα λαμόγια που ξεπούλησαν τη Ελλάδα μέσα από τα Μνημόνια , στους Ξένους.... ήταν προδότες ...

 

Μπορώ να καταλάβω τα λαμόγια τους τεχνοκράτες που μέσω Ελλάδας χρηματοδοτούν τις τράπεζές τους με ρευστότητα .... Είναι υπάλλλοιλοι

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τον Τσίπρα και τον ΣΥΡΙΖΑ ........ 

 

Μπαίνει στην κυβέρνηση καταδικάζοντας τα Μνημόνια και τις άναρχες ιδιοτικοποιήσεις .... αεροδορμίων, λιμανιών , τηλεπικοινωνιών , την λιτότητα που δεν οδηγεί πουθενά.

 

Κάνει διάλογο με τους Θεσμούς για να πάρει σωστή συμφωνία ..... και για 5 μήνες κλειδώνει την οικονομία της Ελλάδας, η οποία ξεμένει τελικά από ρευστότητα ....

 

Εκεί αρχίζει ο πολίτης να υποπτεύεται πως δεν υπάρχει σχέδιο και αρχίζει να φοβάται για το αύριο ....

 

Ερχεται ο Τσίπρας και στην αντιπαράθεσή του με τους θεσμούς στέλνει τον λαό σε δημαψήφισμα για το "ναι" ή το "όχι" στα μέτρα που προτείνουν οι θεσμοί......

 

Εκεί λες δεν μπορεί υπάρχει σχέδιο ακόμα και αν αυτό είναι η έξοδος από το €€€ .......

 

Πάει ο πολίτης και αψηφά τον κύνδυνο να χάσει καταθέσεις κ.λ.π. και ψηφίζει "ΟΧΙ" στα μέτρα λιτότητας  και ειδικά στα μέτρα που δίνουν Ελληνική περιουσία στα χέρια των ξένων ........

Είναι σαν να του λέει ο λαός του Τσίπρα πως το €€€ δεν είναι αυτοσκοπός !!!! και πως δεν θέλει μνημόνια που δεν οδηγούν πουθενά μόνο και μόνο για να έχει ευρω....

 

Πάει ο Τσίπρας στο ευρωπαικό κοινοβούλιο και κάνει την παρακάτω δευτερολογία ... και λες πως επιτέλους ο μικρός έχει @ρχίdia ....

 

 

Έρχεται στην Ελλάδα, λες πως δεν πειράζει , πάμε σε δραχμή χαράζοντας δρόμο από την αρχή με πολύ δουλειά και με ότι μας δίνει απλόχερα αυτός ο άγιος τόπος ..... και την επόμενη ημέρα βλέπουμε την παρακάτω θέση της κυβέρνησης ....

 

http://www.enikos.gr/economy/328711,Oloklhrh-h-nea-protash-ths-kyvernhshs-sta-ellhnika-.html

 

 

Τι να πει κανείς.......... Ή ηλίθιος ή προδότης ...

 

Μας πούλησε όλους και ιδιαίτερα όσους πήγαν και ψήφισαν ΟΧΙ ..... 

Ασε που θα έχει να λέει πως είναι δημοκράτης και έδωσε λόγο στον λαό, άσχετα αν ο ίδιος σήμερα πάει κόντρα στην θέληση του λαού που είναι το  "ΟΧΙ" ....

 

Και εν τέλη πως μπορεί να νομημοποιηθεί ένα μνημόνιο 3 όταν στα βασικά σημεία αυτού του μνημονίου που έρχεται , ο λαός με δημοψήφισμα έχει απαντήσει "ΟΧΙ" ?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι σας εκπλήσσει τόσο πολύ. Η πλειοψηφία θέλει παραμονή στην ευρώπη. Το όχι (εκτός ίσως ένα 10-15%) δε θέλει τα μέτρα λιτότητας αλλά θέλει ευρώπη. Ευρώπη χωρίς μνημόνιο δεν έχει. Οπότε αποφασίστε τι θέλετε. Δε μπορείς να θες ευρώπη και να κράζεις γιατι έρχονται μέτρα. Μέτρα θα έρχονται όσο μένεις στην Ε.Ε. Είπε ψέμματα ο Τσίπρας ότι θα μείνει στο ευρώ χωρίς μέτρα; Δεν νομίζω, απλά δεν ήξερε τι τον περίμενε κι αυτό είναι που μπορείς να τους προσάψεις. Μετά από 3 χρόνια αντιπολίτευση όχι μόνο θα έπρεπε να είχες έτοιμο σχέδιο για παραμονή στο ευρώ.. αλλά θα έπρεπε να χεις και σχέδιο ρήξης το οποίο θα έπρεπε να είχε ενεργοποιηθεί 2 βδομάδες πριν το δημοψήφισμα. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι την πάτησε λόγω ενθουσιασμού και απειρίας. Θέλω να πιστεύω ότι θα μείνει πάνω και με αυτά τα δύσκολα δεδομένα που αυτός και ο Βαρουφάκης δημιούργησαν, θα παλέψει και θα μου δώσει λόγο να τον ψηφίσω σε 3,5 χρόνια.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι την πάτησε λόγω ενθουσιασμού και απειρίας. Θέλω να πιστεύω ότι θα μείνει πάνω και με αυτά τα δύσκολα δεδομένα που αυτός και ο Βαρουφάκης δημιούργησαν, θα παλέψει και θα μου δώσει λόγο να τον ψηφίσω σε 3,5 χρόνια.

Καλο καλο. 3 μηνες το πολυ αμα περασει.

 

Δε ξέρω τι σας εκπλήσσει τόσο πολύ. Η πλειοψηφία θέλει παραμονή στην ευρώπη. Το όχι (εκτός ίσως ένα 10-15%) δε θέλει τα μέτρα λιτότητας αλλά θέλει ευρώπη. Ευρώπη χωρίς μνημόνιο δεν έχει. Οπότε αποφασίστε τι θέλετε. Δε μπορείς να θες ευρώπη και να κράζεις γιατι έρχονται μέτρα. Μέτρα θα έρχονται όσο μένεις στην Ε.Ε. Είπε ψέμματα ο Τσίπρας ότι θα μείνει στο ευρώ χωρίς μέτρα; Δεν νομίζω, απλά δεν ήξερε τι τον περίμενε κι αυτό είναι που μπορείς να τους προσάψεις. Μετά από 3 χρόνια αντιπολίτευση όχι μόνο θα έπρεπε να είχες έτοιμο σχέδιο για παραμονή στο ευρώ.. αλλά θα έπρεπε να χεις και σχέδιο ρήξης το οποίο θα έπρεπε να είχε ενεργοποιηθεί 2 βδομάδες πριν το δημοψήφισμα. 

 

Ευρω χωρις μνημονιο δεν εχει. Και δραχμη να ειχε, χωρις μνημονιο παλι δεν εχει μελλον. Αλλα οχι αυτο το χαμετυπειο που εχει βγει τωρα. Ολοι για τον κωλο τους. Παει να το πουλησει ως νεα Thacher: TINA...

Fuk that! 

 

Αλλα αμα ζεις πολυ πανω απο τον μεσο πολιτη το γυρνας σε Fuk him

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανει να κάνουμε εμεις που νιώθουμε προδωμένοι κάτι σαν AREA51 στην χώρα (προτιμώτερο κάπου στον Βορρά) και να αραζουμε εκει μεσα μονοι μας χωρις μνημονιο εστω και χωρις ευρώ?

Και να δούμε αν γίνουμε ζούγκλα. Κατι σαν πειραμα ρε αδερφε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερη φαιά ουσία σπαταλιέται στο πως να παρουσιαστεί το θέμα "Ελλάδα - κρίση" και πως να διατηρηθούν οι ισορροπίες μεταξύ δανειστών κρατών μελών και κυρίως στο πως να παρουσιαστεί ζήτημα στους λαούς.  Εδώ και χρόνια στεκόμαστε στο μικροπολιτικό - επικοινωνιακό κομμάτι παρά στη λύση του προβλήματος, που για μένα, μάλλον για κάποιους ΔΕΝ αποτελεί πρόβλημα και για αυτό διατηρείται (στρατηγικοί στόχοι - κέρδη) 

 

Όταν καλείσαι να απαντήσεις με ένα ΝΑΙ ή ΌΧΙ σε ανυπόστατες ερωτήσεις και η ψήφος σου αφήνεται σε 3ους... ΜΜΕ.. κυβέρνηση αντιπολίτευση  "θεσμούς" κτλ να ερμηνευθεί κατά δοκούν είναι αθλιότητα εμπαιγμός εξαπάτηση 

 

Το "όχι" το πήρε το Σύριζα "έχει τον λαό μαζί του" το οποίο σημαίνει και ΝΑΙ ο λαός εκτονώθηκε και είναι έτοιμος για το 3ο πολυετές μνημόνιο 

 

 

Οι λόγοι που δεν τέθηκε μια μια συγκεκριμένη ερώτηση σε αυτό τόσο κρίσιμο σημείο, όποια και αν ήταν αυτή, είναι προφανές ανήθικοι.

Και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. 

 

 

11693875_711627248942197_302727622233906   

 

 

αυτο quote αρομαι για να μην ξαναγράφω τα ίδια. 

 

Το ότι ελεγχόμαστε παντελώς όχι εμείς όλοι οι λαοί δεν με ξαφνιάζει. 

 

Αυτό που με ενόχλησε τελευταία ήταν το δημοψήφισμα... ήταν σαν να σου λένε πόσο μεγάλο πρόβατο είσαι μέσα στην 

μάπα σου.  Όχι του Σύριζα, αυτοί είναι ανύπαρκτοι όπως και οι προηγούμενοι, στο αν θα την κάνουν ή όχι δεν ήταν καν δική τους απόφαση. Ήταν ολοφάνερο. 

 

 

 

Εχει πολιτκό αντίπαλο?

 

Όχι. Αλλά δεν έχει σχέση αυτό.

 

θα "κυβερνήσει" αρκετό καιρό ας τους να λένε. 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλο καλο. 3 μηνες το πολυ αμα περασει.

 

 

Ευρω χωρις μνημονιο δεν εχει. Και δραχμη να ειχε, χωρις μνημονιο παλι δεν εχει μελλον. Αλλα οχι αυτο το χαμετυπειο που εχει βγει τωρα. Ολοι για τον κωλο τους. Παει να το πουλησει ως νεα Thacher: TINA...

Fuk that! 

 

Αλλα αμα ζεις πολυ πανω απο τον μεσο πολιτη το γυρνας σε Fuk him

 

Επιασαν έτσι τον Τσίπρα από τον λαιμό μέσω της οικονομικής ασφυξίας που έχουν μεθοδεύσει και τον εξαναγκάζουν σε πράξεις πολιτικής ταπείνωσης. Μία από αυτές τις πράξεις είναι η παρουσίαση των προτάσεων των δανειστών ως δήθεν... ελληνικού αιτήματος!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.