Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

@LL_NEO

Υπάρχει καπνός-φωτιά σε αυτά που λέγονται εδώ ... http://www.techiechan.com/?p=2529

 

έχουμε έναν οικονομοτεχνικά καταρτισμένο εδώ μέσα (συμπαθάτε με αλλά αυτόν ξέρω εγώ) και επειδή είναι σαμαρικός τον εκνευρίζετε (αρπάζεται εύκολα και μόνος του)  και δεν απαντάει τόσο συχνά...

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO,

Υπάρχει καπνός-φωτιά σε αυτά που λέγονται εδώ ... http://www.techiechan.com/?p=2529

έχουμε έναν οικονομοτεχνικά καταρτισμένο εδώ μέσα (συμπαθάτε με αλλά αυτόν ξέρω εγώ) και επειδή είναι σαμαρικός τον εκνευρίζετε (αρπάζεται εύκολα και μόνος του) και δεν απαντάει τόσο συχνά...

Α. Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια αν λειτουργούν έτσι οι λογαριασμοί nostro vostro αλλα στο παράδειγμα του άρθρου τι ακριβώς εμποδίζει τη BNP να σου πει τσιμπα ένα @ οταν τους πεις οτι κατέθεσες λεφτά στο λογαριασμο που εχουν στην Εθνική που σημαίνει οτι τους λες να αναλάβουν αυτοί το ρίσκο του να δει η Εθνική τα ραδίκια ανάποδα.

Β. Υπεραπλουστευμενο και ανακριβές. Καταρχάς αν υπόθεσουμε οτι αγοράζουν fcoj μέσω του futures account που εχουν στην Eurobank θα πρέπει να τα πουλήσουν μέσω αυτού του λογαριασμού τους ή να κάνουν position transfer σε άλλο clearing broker που λόγω της τραπεζικής αργίας υποθέτω οτι απαγορεύεται. Επιπλέον επειδή ακριβώς δίνεις margin θα πάρεις απλά και margin πίσω. Δλδ πες οτι για κάθε τεμάχιο fcoj πρέπει να δώσεις 1000 ευρώ initial margin. Και έχεις 100k στην τράπεζα. Τι θα κανεις ακριβώς; Θα πας και θα πάρεις 100 τεμάχια fcoj; Και αν οι τιμές μετακινηθούν τοσο ώστε να σου φτερουγίσει ολο το margin τι κανεις;

Ώπα κάτσε μόλις υπερασπίστηκα το ΣΥΡΙΖΑ;

Άκυρα τα παραπάνω. Ναι το άρθρο ειναι ακριβέστατο και ο Βαρουφακης μαμιεται.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπλα μπλα και IOU στην τσέπη

Ο κ. Τσίπρας, όσο κι αν αναζητεί συνενόχους σε Συμβούλια Πολιτικών Αρχηγών, δεν έχει κανένα πλέον άλλοθι. Οφείλει να αποδώσει άμεσα λογαριασμό. Τι ζήτησε, τι του έδωσαν, τι κέρδισε. Το Μπλα Μπλα Δημοκρατία δεν έχει καμία πρακτική αξία. Μετράμε όχι ημέρες, παρά μόνο ώρες. Ο κ. Τσίπρας έθεσε ο ίδιος το τελεσίγραφο και τον πήχη στον εαυτό του και στη χώρα.

 

http://mignatiou.com/2015/07/bla-bla-ke-iou-stin-tsepi/

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τι σημασία έχει; Σημασία δεν έχει τι λες, αλλά ποιος είσαι εσύ που το λες.

Εγώ και εσύ λέμε "Ωραία η Νάξος για καλές και φτηνές διακοπές". Εσύ το λες επειδή πήγες πέρυσι και σου άρεσε, εγώ λέω ότι το λέω γιατί πήγα πριν 8 χρόνια και μου άρεσε. So far so good, λέμε κάτι οι 2 κάτι σωστό σε έναν τρίτο.

Αν όμως αποκαλύψω ότι δουλεύω σε διαφημιστική εταιρία, που έχει δουλειές με την Νάξο, και άρα έχω εμεσο συμφέρον να πάει κάποιος στην Νάξο, δεν θα δικαιούται να με κοιτάξει με μισό μάτι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και εσύ λέμε "Ωραία η Νάξος για καλές και φτηνές διακοπές". Εσύ το λες επειδή πήγες πέρυσι και σου άρεσε, εγώ λέω ότι το λέω γιατί πήγα πριν 8 χρόνια και μου άρεσε. So far so good, λέμε κάτι οι 2 κάτι σωστό σε έναν τρίτο.

Αν όμως αποκαλύψω ότι δουλεύω σε διαφημιστική εταιρία, που έχει δουλειές με την Νάξο, και άρα έχω εμεσο συμφέρον να πάει κάποιος στην Νάξο, δεν θα δικαιούται να με κοιτάξει με μισό μάτι;

 

Γιατί φαντάζεσαι ότι τώρα σε κοιτάει με ίσιο;  Δεν ξέρει ότι είσαι συριζέος;.....

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως αποκαλύψω ότι δουλεύω σε διαφημιστική εταιρία, που έχει δουλειές με την Νάξο, και άρα έχω εμεσο συμφέρον να πάει κάποιος στην Νάξο, δεν θα δικαιούται να με κοιτάξει με μισό μάτι;

 

Αν είσαι σοβαρή διαφημιστική εταιρία που έχει αποδείξει στο παρελθόν ότι αυτά που προτείνει ισχύουν και οι πελάτες είναι ευχαριστημένοι δε δικαιούται να σε κοιτάξει με μισό μάτι.

 

Αν όμως η εταιρία είναι φούσκα που αποσκοπεί σε αρπαχτή και δε την νοιάζει αν οι πελάτες θα μείνουν ευχαριστημένοι παρά μόνο τα € του πελάτη τότε δικαιούται.

 

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να γίνονται και τα δύο ταυτόχρονα. (δες Μύκονο - τους γδύνουν και κερδίσουν - αισχροκερδουν για την ακρίβεια- αλλά επειδή περνάνε καλά δε μιλάει κανείς).

 

Οπότε ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ πρέπει να ζυγίζουμε από το μηδέν τη βαρύτητα των όσων λέγονται γιατί όλοι λένε μισές αλήθειες για να κρύψουν κάτι από πίσω κι εμείς σαν πρόβατα κοιτάμε στους δικούς μας την αλήθεια (αρνούμενοι να δούμε τι κρύβουν) και στους άλλους αυτά που κρύβουν (αρνούμενοι να δούμε την αλήθεια). Το αποτέλεσμα είναι η Ελλάδα του 2015

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδω η φυλλαδα λεει οτι ο συνασπισμος συριζανελ τριζει και ο τσιπρας το σκεφτεται για θοδωρακη. Το φανταζεστε; Ο μυραλις θα ειναι με ψυχοφαρμακα :p

http://www.bild.de/politik/ausland/syriza/zerlegt-sich-im-streit-um-reform-und-sparplaene-41708568.bild.html 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Θοδωράκης το διαψεύδει....

 

 

Εντύπωση μου έκανε το.

Σόιμπλε: «Το ΔΝΤ έχει δίκιο για το κούρεμα του ελληνικού χρέους ωστόσο κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τους κανονισμούς της Ε.Ε» Πηγή: www.lifo.gr

Σόιμπλε:«Οι άνθρωποι του ΔΝΤ μου είχαν πει να μην είμαστε πολύ χαλαροί με την Ελλάδα. Η Μέρκελ ήθελε το ΔΝΤ στην Ελλάδα από την αρχή» Πηγή: www.lifo.gr

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και εσύ λέμε "Ωραία η Νάξος για καλές και φτηνές διακοπές". Εσύ το λες επειδή πήγες πέρυσι και σου άρεσε, εγώ λέω ότι το λέω γιατί πήγα πριν 8 χρόνια και μου άρεσε. So far so good, λέμε κάτι οι 2 κάτι σωστό σε έναν τρίτο.

Αν όμως αποκαλύψω ότι δουλεύω σε διαφημιστική εταιρία, που έχει δουλειές με την Νάξο, και άρα έχω εμεσο συμφέρον να πάει κάποιος στην Νάξο, δεν θα δικαιούται να με κοιτάξει με μισό μάτι;

Όχι διότι 1) μπορεί να λες αλήθεια 2) έχει και την δική μου μαρτυρία 3) μπορεί να το ψάξει μόνος του

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Εδω η φυλλαδα λεει οτι ο συνασπισμος συριζανελ τριζει και ο τσιπρας το σκεφτεται για θοδωρακη. Το φανταζεστε; Ο μυραλις θα ειναι με ψυχοφαρμακα :p

http://www.bild.de/politik/ausland/syriza/zerlegt-sich-im-streit-um-reform-und-sparplaene-41708568.bild.html

Λογικο μου φαινεται εμενα. Αν δε πηγαινει σε ρηξη αλλα θελει οντως συμφωνια καποιος πρεπει να το στηρίξει, μιας και εσωτερικα ρου συριζοανελ ακουγονται διαφορα εδω και μερες. Τωρα αν μου αρεσει; Οχι. Εχει ομως πολιτικη λογικη.

Link to comment
Share on other sites

Ο Θοδωράκης το διαψεύδει....

 

 

Εντύπωση μου έκανε το.

Σόιμπλε: «Το ΔΝΤ έχει δίκιο για το κούρεμα του ελληνικού χρέους ωστόσο κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τους κανονισμούς της Ε.Ε» Πηγή: www.lifo.gr

Σόιμπλε:«Οι άνθρωποι του ΔΝΤ μου είχαν πει να μην είμαστε πολύ χαλαροί με την Ελλάδα. Η Μέρκελ ήθελε το ΔΝΤ στην Ελλάδα από την αρχή» Πηγή: www.lifo.gr

H Γερμανία έχει πιάσει την Αμερική από τα @@ κρατώντας το ΔΝΤ μέσα.

Η Αμερική θέλει να απεμπλακεί και δεν μπορεί.

Η Ελλάδα είναι εκεί ενδιάμεσα και δεν μπορεί να κάνει τίποτα...

 

Έχει διότι 1) μπορεί να λες αλήθεια 2) έχει και την δική μου μαρτυρία 3) μπορεί να το ψάξει μόνος του

Μα λέω αλήθεια! Αλλά έχω και συμφέρον από την κατάσταση. Μόνο και μόνο για αυτό πρεπει να ειναι πιο προσεκτικός ο άλλος για το τι λέω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά επιμένω ότι αν δεν δω ανακοίνωση από έξω "Μπήκαν οι υπογραφές" δεν πιστεύω τον Τσίπρα. Όσον τον πίστευα όταν ξεκίνησε τόσο δεν τον πιστεύω τώρα. Αλλά αν φέρει μνημόνιο των 13 δις, εννοείται ότι Λαφαζάνης, Στρατούλης, Ζωή, Μιχελογιαννάκης και λοιποί θα αρχίσουν τα μαθηματικά. Εφόσον δουν ότι ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/Ποτάμι θα διαθέσουν αρκετές ψήφους να στηρίξουν τα μέτρα, εννοείται ότι αυτοί θα καταψηφίσουν. Αλλά παράλληλα θα στηρίξουν την κυβέρνηση Τσίπρα, διότι το μέλι είναι μέλι και αυτή την περίοδο αν διαφοροποιηθούν σε βαθμό διάσπασης ο κόσμος θα τους κράξει άγρια.


 

 

Μα λέω αλήθεια! Αλλά έχω και συμφέρον από την κατάσταση.

Το σημαντικό είναι αν λες αλήθεια. Το αν έχεις ΚΑΙ συμφέρον, απλά είναι win-win σενάριο. Και πάλι όμως αυτός που είναι σωστός θα το ψάξει παραπάνω, δεν θα βασιστεί μόνο σε αυτό που θα του πεις εσύ.

 

Υ.Γ. Αυτό το "Έχει" στο προηγούμενο ποστ ήταν λάθος κούρασης. Το διόρθωσα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.