Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Είπαμε ότι εδώ είναι το θέμα της ψυχοθεραπείας, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς αισθάνεσαι καλύτερα χαρακτηρίζοντας κάποιους τρελούς ή γελοίους. Νομίζω ότι υπάρχει ηπιότερος τρόπος να πεις το ίδιο πράγμα.

 

Μόλις ηρεμήσεις, στρογγύλεψε λίγο το μήνυμά σου, θα διαγράψω και το δικό μου και θα επιστρέψουμε στην κανονική ροή του προγράμματος.

Φαντάζομαι νιώθει τόσο καλύτερα όσο καλύτερα νιώθει κάποιος που πλήρωσε 6 δις προκειμένου:

 

- να μην βλέπει στην TV τους ΣαμαροΒενιζέλους, αλλά ΤσιπροΚαμμένους και ΛαφαζανοΖωίτσες

- να αποκαλεί το μνημόνιο έντιμη συμφωνία

- να αποκαλεί την Τρόικα Brussels Group

- να βλέπει το σηματάκι της ΕΡΤ αντί της ΝΕΡΙΤ

- να έχει δωρεάν καφέ και σάντουιτς ο εργαζόμενος της ΔΕΗ, δεν τολμάω καν να σκεφτώ την πιθανή λίστα με τα προνόμια της Γενοπ

- να μάθει να ζει λιτό βίο, όσο ο Βαρουφάκης και η Μακρή κάνουν glamorous φωτογραφίσεις

εκτός από τους πεθαμένους
Are you sure about that? :p Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ο δρόμος που επέλεξε ο Σύριζα και ήταν και ο δρόμος που ζήταγε ο λαός, κακά τα ψέμματα, είχε ρίσκο. Ή θα μας έβγαινε, είτε όχι, όπως και τελικά έγινε. Δεν κατηγορώ το Σύριζα που προσπάθησε και έχασε, τον κατηγορώ για τη ρητορική που είχε πριν από τις εκλογές που είχε τάξει σε όλους εκτός από τους πεθαμένους. Αλλά είναι αυτό που λένε όποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λέει. Όταν μπει μέσα και αρχίσει να χορεύει, τότε αποκτά αίσθηση της πραγματικότητας. Συμφωνώ με τον @LL_NEO που βάζει τον αεροδιάδρομο για προσγείωση, αλλά διαφωνώ σε όποια τάση για ρεβανσισμό και ειρωνικά σχόλια. Ό,τι έγινε, έγινε και καλό είναι να ενωθούμε όλοι και να λειτουργήσουμε ως έθνος και όχι ως παρατάξεις.

 

 

Αυτοί με την έντονη γραφή πρέπει να είναι παλιδεξιοι_νεοφιλελέδες_γερμανοτσολιάδες_πεμπτοφαλαγγίτες, γιαυτό και τους άφησε στην απόξω.

 

Όσον αφορά τους παραπάνω χαρακτηρισμούς, αποτελούν ΟΛΟΙ μέρος της ρητορείας των βουλευτών πρωτίστως της συγκυβέρνησης, με τους οποίους φροντίζουν να στολίζουν οποιονδήποτε τολμά να έχει αντίθετη γνώμη (και εδώ δεν εννοώ τις χοντράδες του Άδωνη).

 

Όσο για τους ''απο κάτω'' ??? μια ζωή ψάχνονται για τέτοια.... ολυμπιακός - παναθηναικός , Αθήνα - Θεσσαλονίκη, ΠΑΣΟΚ - ΝΔ. Μια χαρά τη γουστάρουν την όλη φάση. Και οι απο πάνω, μια χαρά φροντίζουν να τους την παρέχουν.

 

Καταφανώς λοιπών, οι ίδιοι οι κυβερνώντες ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ την απο κοινού προσπάθεια και ομόνοια, πολόνωντας στο τέρμα το όλον κλίμα, πιθανότατα επειδή όπως οι περισσότεροι, την λέξη αυτοκριτική δεν την έχουν στο λεξικό τους. 

 

 

.....ας αφήσω κάπου εδώ, πως εδώ κοντά στη γειτονιά μας, ένας πόλεμος ξεκίνησε και διαμέλισε ένα κράτος, με αφορμή έναν ποδοσφαιρικό αγώνα.

Link to comment
Share on other sites

- να μάθει να ζει λιτό βίο, όσο ο Βαρουφάκης και η Μακρή κάνουν glamorous φωτογραφίσεις
Στην Ιρλανδία όταν ξεκίνησε η κρίση, πρώτοι οι βουλευτές μείωσαν τη βουλευτική αποζημίωση. Περίμενα από την κυβέρνηση του λαού το πρώτο πράγμα που θα έκανε θα ήταν η παύση του 75% αφορολόγητου στους βουλευτές και εξορθολογισμό της βουλευτικής αποζημίωσης σε αναλογία με το βασικό μισθό. Δεν περίμενα τα καραγκιοζιλίκια που κάνανε με την ΔΕΗ, τις καθαρίστριες και την ΕΡΤ*.

 

 

http://info-war.gr/2015/06/%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταφανώς λοιπών, οι ίδιοι οι κυβερνώντες ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ την απο κοινού προσπάθεια και ομόνοια, πολόνωντας στο τέρμα το όλον κλίμα, πιθανότατα επειδή όπως οι περισσότεροι, την λέξη αυτοκριτική δεν την έχουν στο λεξικό τους.
Λάθος. Η πόλωση του κλίματος έγινε επίτηδες για την περίπτωση αποτυχίας. Όλο αυτό το χρονικό διάστημα η ρητορική των κακών θεσμών και των πουλημένων γερμανοτσολιάδων του εσωτερικού, είχε σκοπό την κατασκευή του κακού δράκου, ο οποίος θα ήταν ο υπεύθυνος για την αποτυχία της συμφωνίας και της οικονομικής καταστροφής που αυτή θα έφερνε.

Στην Ιρλανδία όταν ξεκίνησε η κρίση, πρώτοι οι βουλευτές μείωσαν τη βουλευτική αποζημίωση. Περίμενα από την κυβέρνηση του λαού το πρώτο πράγμα που θα έκανε θα ήταν η παύση του 75% αφορολόγητου στους βουλευτές και εξορθολογισμό της βουλευτικής αποζημίωσης σε αναλογία με το βασικό μισθό. Δεν περίμενα τα καραγκιοζιλίκια που κάνανε με την ΔΕΗ, τις καθαρίστριες και την ΕΡΤ*.

 

 

http://info-war.gr/2015/06/%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5/

 

Αμ τα βουλευτικά αμάξια; Θα μπορούσαν να ξεκίναγαν από εκεί. Όσο για τις καθαρίστριες, την οικονομική σωτηρία της ΓΕΝΟΠ και την ΕΡΤ, πόσοι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα απολύθηκαν λόγω της αβεβαιότητας των τελευταίων έξι μηνών; Όσο οι καθαρίστριες το γιόρταζαν, κόσμος έχανε την δουλειά του αποκλειστικά και μόνο λόγω της αβεβαιότητας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Η πόλωση του κλίματος έγινε επίτηδες για την περίπτωση αποτυχίας. Όλο αυτό το χρονικό διάστημα η ρητορική των κακών θεσμών και των πουλημένων γερμανοτσολιάδων του εσωτερικού, είχε σκοπό την κατασκευή του κακού δράκου, ο οποίος θα ήταν ο υπεύθυνος για την αποτυχία της συμφωνίας και της οικονομικής καταστροφής που αυτή θα έφερνε.

 

 

Εννοείς και πρίν τις εκλογές έτσι ??

 

Οπότε καταλήγουμε στο ασφαλές συμπέρασμα, πως ούτε και οι νυν κυβερνώντες είχαν εξαρχής κανένα σοβαρό σχέδιο (και με το μπαρδόν αλλά η λογική της ποκάς ''θα μπλοφάρω χωρίς χαρτί και θα τους τα πάρω'' δεν αποτελεί σχέδιο αλλά απάτη), αλλά ζαχάρωναν αγρίως την καρέκλα, αλλά ήθελαν και να τη βγάλουν καθαρή όταν θα ερχόταν ο λογαριασμός.

 

Ο αριβισμός στα καλύτερά του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς και πρίν τις εκλογές έτσι ??

 

Όχι, μετά τις εκλογές.

 

Πριν τις εκλογές ο στόχος ήταν το "success story" του Σαμαρά. Ο Σαμαράς είχε ως βασικό σύνθημα το success story. Με αυτό βέβαια δεν εννοούσε την ευημερία του λαού, αλλά την πορεία των διαπραγματεύσεων με τους δανειστές, έστω και αν αυτή ήταν γεμάτη με πολλά ναι, την έξοδο στις αγορές μέσω μείωσης των επιτοκίων δανεισμού από αυτές, τους δείκτες που δείχνανε έξοδο από την ύφεση και μικρή έστω ανάπτυξη.

 

Ο στόχος λοιπόν του ΣΥΡΙΖΑ πριν τις εκλογές ήταν η αποδόμηση αυτού του success story, ακόμα και αν αυτό κόστιζε στην χώρα. Οπότε αρχίσανε τις απειλές προς τους δανειστές και τους επενδυτές, τις ύβρεις προς την Μέρκελ, την ρητορική της διαγραφής του χρέους και της κατάργησης των μνημονίων, την έμμεση ή άμεση προτροπή στον κόσμο να σταματήσει να πληρώνει συγκεκριμένους φόρους. Και τα κατάφεραν. Οι δανειστές δεν μιλάγανε με τον "έχω ημερομηνία λήξης στο μέτωπο" Σαμαρά, τα επιτόκια δανεισμού είχαν πάρει την ανηφόρα, τα έσοδα του κράτους αντίστοιχα την κατηφόρα.

 

Μετά τις εκλογές ξεκίνησαν με πρώτο πρώτο αίτημα την μείωση του πρωτογενούς πλεονάσματος, όχι για να ελαφρύνουν τον κοσμάκη όπως διατυμπανίζουν, αλλά επειδή ξέρανε ότι όλη αυτή η προεκλογική τους ρητορική είχε κοστίσει στο κράτος ΔΙΣ. Έτσι φέτος το πλεόνασμα θα είναι 1% με βαριά καρδιά και αντίστοιχα βαριά φορολογία, του χρόνου 2% για να συνεχίσει να φαίνεται μικρότερο έναντι αυτού των ΣαμαροΒενιζέλων και μετά από 3-4 χρόνια περιμένω να είναι και υψηλότερο έναντι των ΣαμαροΒενιζέλων για να καλυφθεί η απώλεια που προήλθε από την φετινή ιστορία. Η ρητορική που θα χρησιμοποιούν τότε για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα θα είναι παρόμοια με αυτή των ΣαμαροΒενιζέλων.


Θελω να δω ποτε θα βγει ενας απο τους κυβερνωντες(νυν και πρωην) σε καποιο καναλι και να ζητησει συγνωμη. 

Πριν τις επόμενες εκλογές και με όχι απόλυτη ειλικρίνεια. Η "ειλικρινής" μεταμέλεια μπροστά στην κάμερα, η παραδοχή ότι "καθυστερήσαμε, θα μπορούσαμε να τα είχαμε κάνει καλύτερα", πουλάει τρελά πριν τις εκλογές. Εκτός και αν κάποιος Λαφαζάνης/Ζωή/Καμμένος κάνουν αντάρτικο κάπου στο ενδιάμεσο αυτής της τετραετίας. Πάντως Καρατζαφέρης και Κουβέλης το μετάνιωσαν και με την δημοφιλία του Τσίπρα στο μαξ, δεν θα βρουν ούτε την ψήφο τους.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να δω ποτε θα βγει ενας απο τους κυβερνωντες(νυν και πρωην) σε καποιο καναλι και να ζητησει συγνωμη. 

 

εισαι 4 μηνες πισω :p

 

http://www.kathimerini.gr/804759/article/epikairothta/politikh/m-glezos-sygnwmh-dioti-synhrghsa-sayth-thn-yeydais8hsh

 

8b1b409a6eb85834ea97741d1e39e640.JPG

 

http://www.tanea.gr/instanea/me-tin-elena/article/5203969/afhste-mas-na-to-xaroyme-ligo-re-gamwto/

 

http://www.el-la-d-a.gr/pater_nektarios.pdf

 

μερικοι απο τους ψευτο-επαναστατες που λεγαμε, η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο

 

με τον τελευταιο εχω παρε δωσε μιας και γουσταρει αρκετα τον τζογο (και τις αραπινες που παιζουν ΚΙΝΟ λολ), οποτε πλησιαζει την πορτα λεω μεσα  μου "καλως τον  μλκ" 

 

 

edit :  

 

KontraNewsI.jpg

 

208529496-20150623_b2.jpg

 

καποιος να τους πει να σταματησουνε, δεν ειναι καν  αστειο :S 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

θα το ξαναπω όσο προσβλητικό και αν είναι..

 

Σας πιασανε κορόιδα ρε ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ. Κορόιδα ε κορόιδα..

 

1 δις ήταν η πρόταση του Χαρδούβελη και άντε ας πούμε θα γινόταν 2. Τσιμπήστε τώρα 8δις (αν περάσει και απο την βουλή) μετά από την "υπερήφανη" διαπραγμάτευση τρομάρα τους, και θα πρέπει να λέμε και ΩΣΑΝΝΑ;;;;;;

Αφού όλα έβαιναν καλώς με το προηγούμενο καθεστώς, γιατί υπήρχε κενό χρηματοδότησης από το Σεπτέμβριο του 2014?

Μήπως κάτι δεν πήγαινε καλά?

Μήπως τα μέτρα του Χαρδούβελλη ήταν για να βγάλουμε τη σαιζόν, ενώ τώρα μιλάμε για ορίζοντα 5ετίας?

 

Τέλος όσοι υποστηρίζετε την ρήξη είστε ή αστείοι ή γελοίοι ή έχετε άγνοια κινδύνου ή τρελοί ή είστε από αυτούς που θέλετε να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα επειδή είστε άνεργοι, έχετε δάνεια, ή είστε ιδεολόγοι και ο γείτονάς σας τα βγάζει πέρα, δεν ξέρω, δεν με νοιάζει. Κλασσικοί ελληνάρες δηλαδή. edit: δικαιούμαι κάρτες για αυτό και ban για να ηρεμήσω προφανώς. Τα δέχομαι όλα.

Εγώ υποστηρίζω ένθερμα ρήξη και δραχμή. Δεν θέλω να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα και έχω καταθέσεις και όχι δάνεια. Θέλω όμως να ζω σε μια οικονομία που αναπτύσσεται και δίνει ευκαιρίες. Να μη βλέπω εικόνες καταστροφής, αμέλειας, ανομίας και εγκατάλλειψης. Να μη βλέπω πλασματική ανάπτυξη με μαύρο χρήμα από εμπόριο ναρκωτικών ή πορνεία. Ακόμη κι αν αυτό συνεπάγεται μείωση της αγοραστικής μου δύναμης. Μήπως βλέπουμε το πως τα καταφέρνει το UK εκτός ευρώ και τρίβουμε τα μάτια μας?

 

Συγγνώμη για το ύφος, αλλά μόνο εκνευρισμένος μπορώ να είμαι με την κατάσταση που προωθεί ο ΣΥΡΙΖΑ, αυτή του διχασμού και της τρέλας.

 

Ζήτω η καλύτερη κυβέρνηση όλων των εποχών. ΖΗ-ΤΩ!

 

Φιλάκια σε όλους ;)

Καλύτερη / χειρότερη δεν ξέρω αν υπάρχει, τσιράκια των εταίρων πάντως δύσκολα θα τους χαρακτηρίσεις, σε αντίθεση με τους προκατόχους τους που μάχονταν αν θα χρωστάμε περισσότερα στο ΔΝΤ ή στην ΕΚΤ. Το ΔΝΤ που απ'ότι φαίνεται μας έχει σκάψει το λάκκο σε όλη την πορεία της διαπραγμάτευσης, ήταν επιταγή του ΓΑΠ. Τον έχουμε κρεμάσει? Εγώ ελεύθερο τον βλέπω να σουλατσάρει και να δίνει διαλέξεις, θα ήθελα να δω live feed τη στιγμή που τον κρεμάνε στο Σύνταγμα. Όπως θα ήθελα να δω και το Βενιζέλο στα 6 μέτρα να προσπαθεί να αποφύγει τις σφαίρες.

Δυστυχώς όμως σε μια δημοκρατία δεν μπορείς να έχεις όλο το πακέτο απολαύσεων, λίγες λίγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος όσοι υποστηρίζετε την ρήξη είστε ή αστείοι ή γελοίοι ή έχετε άγνοια κινδύνου ή τρελοί ή είστε από αυτούς που θέλετε να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα επειδή είστε άνεργοι, έχετε δάνεια, ή είστε ιδεολόγοι και ο γείτονάς σας τα βγάζει πέρα, δεν ξέρω, δεν με νοιάζει. Κλασσικοί ελληνάρες δηλαδή. edit: δικαιούμαι κάρτες για αυτό και ban για να ηρεμήσω προφανώς. Τα δέχομαι όλα.

 

Ή απλά είμαστε νηφάλιοι όταν λέμε ρήξη, σε σχέση με σενα που εμφανώς εισαι τρομοκρατημένος και νευριασμένος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα μέτρα που προτείνονται από την κυβέρνηση και μαθαίνουμε από διαρροές, ξένα Μέσα και non paper, δεν μπορούν να «καλλωπιστούν», δεν μπορούν να υποστηριχθούν, δεν μπορούν να ψηφιστούν. Η ευθύνη για τις πολιτικές εξελίξεις που συνεπάγεται η κατάθεση τέτοιων μέτρων θα ανήκει σε όσους προχωρούν σε αυτές τις επιλογές. Εκείνο που σήμερα χρειάζεται είναι να «πειθαρχήσουμε» στην προγραμματική δέσμευση του ΣΥΡΙΖΑ να καταργηθεί το καθεστώς των Μνημονίων. Αλλά και στη θέληση του λαού και την ιστορική δυνατότητα για μια χώρα με αξιοπρέπεια, δημοκρατία και ανεξαρτησία και όχι χώρα περιορισμένης κυριαρχίας – αποικία των διεθνών τοκογλύφων. 

 

http://www.e-dromos.gr/sotiriou-metra/

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα μετρα, 8 δις δεν ειναι τιποτα για την πολυτελεια να εχεις αριστερη κυβερνηση ειμαι σιγουρος οτι ο ελληνας τα πληρωνει με χαρα αν ειναι ετσι, μη σου πω πουλαει και το iphone αν χρειαστει. Οπως ελεγε και ο πατερας ενος φιλου μου στο γιο του "παιδι μου γινε πρεζακιας, γινε που*στης, γινε εγκληματιας μονο σε παρακαλω μη γινεις δεξιος." (true story :p)

 

Τωρα αυτα οι συνιστωσεις και ο λαφαζανης γκρινιαζουν αλλα θα τα ψηφισουν μια χαρα, η εξουσια και η καρεκλα ειναι ωραια πραγματα οπως φαινεται και η ιδεολογια φυσικα παει στην ακρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@asdf1234, εσυ τι γκρινιάζεις? :p Χθες δεν έλεγες θα κατέβεις σύνταγμα για να μείνουμε Ευρώπη.? 8 δις , 8δις. Οι άλλοι δε θα τα παίρνανε με φόρους θα τα παίρναν απο συντάξεις μισθους.

 

Μου φαίνεται μερικοι δεν ξέρετε τι θέλετε. Θέλετε, καί καλά να τα έχουμε με τους εταίρους, καί να μην πληρώνουμε νεα μέτρα, για να μας δανείζουν για να μη χρεοκωπήσουμε. Διαλέχτε, και τα δύο μαζι ΔΕ γίνονται. Ειναι πολύ απλό και εμφανές πλεον

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ας ηρεμήσουμε. Να τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Κατ' αρχήν δεν υπάρχει αεροδιάδρομος, αλλά διάδρομος απο-προσγειώσεων ή απλά διάδρομος.

 

....Συμφωνώ με τον @LL_NEO που βάζει τον αεροδιάδρομο για προσγείωση...

 Αεροδιάδρομος: "Οριοθετημένος διάδρομος στην ατμόσφαιρα (μ' άλλα λόγια πρόκειται για ένα νοητό κατασκεύασμα), μέσα στον οποίο η πτήση αεροσκαφών είναι απόλυτα ελεγχόμενη."

 

Τα υπόλοιπα αργότερα...

 

3914544445_8f65e79bfc_b.jpg

:p

 

Link to comment
Share on other sites

http://prin.gr/?p=7557

 

 

Eπαίσχυντο το τέλος Posted: June 20, 2015 / in: Δελαστίκ / Comments Off

του Γιώργου Δελαστίκ

 

Τι είναι αυτά που είπε ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Βαρουφάκης στη συνέντευξη Τύπου που έδωσε στο Λουξεμβούργο το βράδυ της Πέμπτης, αμέσως μετά τη λήξη της συνεδρίασης της Ευρωομάδας και τα οποία σχεδόν «εξαφανίστηκαν» από τα μέσα ενημέρωσης στη συνέχεια;

Φρίξαμε κυριολεκτικά μόλις ακούσαμε τι αποκάλυψε ο Γ. Βαρουφάκης ότι πρότεινε η κυβέρνηση Τσίπρα στους Γερμανούς και στους υπόλοιπους δανειστές, με φορέα τον ίδιο τον Βαρουφάκη! Δεν περιμέναμε να προτείνει η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ την αφαίρεση ουσιαστικά όλων των οικονομικών αρμοδιοτήτων από κάθε ελληνική κυβέρνηση και την ουσιαστική εκχώρησή τους σε ανδρείκελα των δανειστών και του Τέταρτου Ράιχ της Γερμανίας!
Ας δούμε όμως τις επονείδιστες προτάσεις της κυβέρνησης Τσίπρα πιο συγκεκριμένα. Όπως είπε ο Βαρουφάκης στη συνέντευξή του, μεταξύ άλλων, η ελληνική κυβέρνηση πρότεινε δυο πράγματα. Πρώτον, την εκχώρηση της συλλογής των εσόδων του κράτους σε μια Ανεξάρτητη Αρχή Φόρων και Τελών. Δεύτερον, το διαρκή έλεγχο της εκτέλεσης του προϋπολογισμού σε ένα ανεξάρτητο από την κυβέρνηση, όπως υπογράμμισε ο Γ. Βαρουφάκης, Δημοσιονομικό Συμβούλιο.

 

.........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι άλλοι δε θα τα παίρνανε με φόρους θα τα παίρναν απο συντάξεις μισθους.

Κατανοείς φαντάζομαι ότι οι φόροι μεταφράζονται σε "τα παίρνω από μισθούς και συντάξεις". Απλά έμμεσα.

 

Μου φαίνεται μερικοι δεν ξέρετε τι θέλετε. Θέλετε, καί καλά να τα έχουμε με τους εταίρους, καί να μην πληρώνουμε νεα μέτρα, για να μας δανείζουν για να μη χρεοκωπήσουμε. Διαλέχτε, και τα δύο μαζι ΔΕ γίνονται. Ειναι πολύ απλό και εμφανές πλεον

 

Όχι ρε συ. Θέλουμε οι δανειστές να μας χαρίσουν όσα μας έδωσαν μέχρι τώρα, διότι ήταν κακά, να μας δώσουν και άλλα επιπλέον ώστε να αποδείξουν την αλληλεγγύη τους και βέβαια να συνεχίσουμε να τσεπώνουμε από συγχρηματοδοτήσεις τύπου ΕΣΠΑ κ.τ.λ. μιας και είμαστε μέλος της ΕΕ. Και να σου πω την αλήθεια και να γίνουν αυτά, έχω την εντύπωση ότι θα μας έχουν πιάσει κότσο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα ξαναγίνει ποτέ ΠΘ ο Σαμαρας θυμιστε μου να πω ότι έχω δουλειά και ότι αν θέλετε τη γνώμη μου να διαβάζετε το antinews. Την καλύτερη δουλειά κανει ο σύντροφος εδώ. Ούτε τσακωμοί, ούτε χριστοπαναγιες, ούτε ban ούτε τπτ. Νοικοκυρεμένα πράγματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άμα ξαναγίνει ποτέ ΠΘ ο Σαμαρας θυμιστε μου να πω ότι έχω δουλειά και ότι αν θέλετε τη γνώμη μου να διαβάζετε το antinews. Την καλύτερη δουλειά κανει ο σύντροφος εδώ. Ούτε τσακωμοί, ούτε χριστοπαναγιες, ούτε ban ούτε τπτ. Νοικοκυρεμένα πράγματα.

Μην αγχώνεσαι 4 βουλευτές έχει ο Μυραλις, δε θα γίνουν εκλογες

 

ΥΓ: δλδ για να καταλάβω τώρα η αντιπολίτευση ειναι : "ναι μειναμε Ευρώπη αλλά εμεις (ΝΔ) θα φέρναμε μονο 1 δις μετρα άρα είμαστε καλύτεροι".. Γελάω.. είχε μυριστει ο Αντωνάκης την ήττα και ετοίμαζε τη γραμμη αντιπολίτευσης πριν τις εκλογές. Καλά για πρόβατα μας περνάτε? το ότι σήμερα κράζει ο κόσμος τον Τσίπρα δε σημαίνει ότι εύχεται να είχαμε ΝΔ

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ acct τι να στρογγυλέψω? τίποτα δεν θα στρογγυλέψω, όταν πολλοί έξω και μέσα στο forum με εχουν πει γερμανοτσολιά και προδότη, με εχουν ειρωνευτεί και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Ας τα λουστούνε τώρα και να καταλάβουνε ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να ψηφίζουν κάποιους που τάζουν λαγούς με πετραχίλια. Να νιώσουν άσχημα θέλω μπας και το καταλάβουν τι λάθος έκαναν. ΚΚΕ να ψηφίσουν την επόμενη φορά που τουλάχιστον εξ αρχής λέει ρήξη εκτός ευρώπης κλπ. Δεν θα τους πιάσουν κορόιδα τουλάχιστον. Αυτούς θα τους σεβαστώ.

 

το σχόλιο #2821 του yanni με εκφράζει 200%, τα αισθήματα μου δικαιολογούνται στην πολιτική ΔΙΧΑΣΜΟΥ που καλλιεργεί η καλύτερη κυβέρνηση ΟΛΩΝ των εποχών. Γιατί 5 χρόνια τώρα έχω κάνει τα κακάκια μου παξιμάδι για να πληρώνω τα σπασμένα 40 ετών (στα οποία εχουμε όλοι ευθύνη) με μια φορομπηχτική συνταγή και τώρα τα τζιμάνια θα έρθουν (αν περάσει η συμφωνία) και θα μας φορολογήσουν ΑΚΟΜΑ πιο πολύ και θα συνεχισουν το ΙΔΙΟ τροπάρι.

 

Πώς λοιπόν εγώ να είμαι ήρεμος; In any case δίκιο έχει ο astrolabos. Ναι μαζί και στα δύσκολα, αλλά τουλάχιστον να υπάρχει σχέδιο. Το σχέδιο τους είναι να μας διχάσουν. 5 μήνες τώρα και 2 χρόνια που ηταν αντιπολίτευση αυτό ήταν το σχέδιο τους. Υπέρ τέτοιου σχεδίου δεν είμαι. Εδώ και οι ίδιοι πάνε να διχαστούν. βλ. εσωκομματικές διαταραχές ΣΥΡΙΖΑ. http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500006826

 

3likos

δεν είσαι νηφάλιος, έχεις άγνοια κινδύνου γιατί είσαι και κάτοικος εξωτερικού αν δεν κάνω λάθος. Εγώ τουλάχιστον ζω εδώ μέσα και βλέπω καθημερινά τι τραβάει ο έμπορος και ο εργαζόμενος. Αυτό σε κάνει επικίνδυνο με την ψήφο σου. Τουλάχιστον ο Τσίπρας φαίνεται ότι δεν έχει άγνοια κινδύνου και καταλαβε στο τέλος ότι ο εκβιασμός δεν θα περάσει, ούτε η ρήξη είναι στο συμφέρον της χώρας. Έπαιξε και έχασε. Εγώ βλέπω τι γίνεται στην αγορά διαβάζω αριστερές ειδήσεις, δεξιές, κεντρώες, τις αναλύω και κρίνω τι είναι λάθος και σωστό. Περαστικά σου λοιπόν και συνέχισε έτσι ;)

 

sotiris

1, αν είσαι ένθερμος υποστηρικτής της δραχμής και έχεις τα κεφάλαια σου εδώ γιατί είσαι και κάτοικος UK, έλα να ψηφίσεις την επόμενη φορά ΚΚΕ. (αν δεν έχεις ψηφίσει αυτούς). Αν τους ψήφισες με τα λεφτά σου σε Ελληνικές τράπεζες σε παραδέχομαι γιατί έχεις άποψη.

2. Τον ΓΑΠ γιατί να τον βάλουν στην φυλακή; Εκλεγμένος με 40κάτι % δεν ήταν; ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΗ κυβέρνηση δεν είχε; Ας κάτσει λοιπόν έξω.

3. Η οικονομία θα αναπτυχθεί ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΜΕΙΩΘΟΥΝ οι φόροι. Το βλέπεις να έρχεται σύντομα με αυτούς; Εγώ δεν το βλέπω.

edit: 4. Για κάνε και μια συνέντευξη σε έναν Ε.Ε. ή έμπορο στο UK που ευαγγελίζεσαι να μάθεις πόσσους φόρους πληρώνει, να μάθεις γιατί πάει μπροστά η χώρα τους και δεν είναι μόνο λόγο της λίρας.

 

τα λέμε λοιπόν.

 

Προβλέπω ένα θερμό καλοκαίρι με ανασχηματισμούς το λιγότερο... Θα περάσουμε καλά.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.