Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Δεν ευχόντουσαν, τάζανε για να βουτήξουν την καρέκλα. Να βάλουν και τα κεφάλια τους στο δημοψήφισμα, αν είναι να είναι σωστό δημοψήφισμα. Η ολοκληρωτική καταστροφή των οικονομικών του κράτους, η καταστροφή του τουρισμού η καταστροφή της όποιας αξιοπιστίας είχαμε και το πισωγύρισμα 50 χρόνια πίσω, ακολουθούμενη από ένα δημοψήφισμα για να ρίξουν θρασύδειλα όλη την ευθύνη στον κόσμο είναι... να μην το χαρακτηρίσω τι είναι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ολοκληρωτική καταστροφή των οικονομικών του κράτους, η καταστροφή του τουρισμού η καταστροφή της όποιας αξιοπιστίας είχαμε και το πισωγύρισμα 50 χρόνια πίσω, ακολουθούμενη από ένα δημοψήφισμα για να ρίξουν θρασύδειλα όλη την ευθύνη στον κόσμο είναι... να μην το χαρακτηρίσω τι είναι.

Αυτά συνέβαιναν και τα τελευταία 5 χρόνια, απλά δε σε ρώταγαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα τι θα ρωτήσουν; Φτάσαμε δηλαδή στο και πέντε για να ρωτήσουν το αν θα πάμε στην δραχμή ή το αν όλη την ευθύνη για το επόμενο μνημόνιο θα την έχει αποκλειστικά ο κόσμος και όχι η καλύτερη κυβέρνηση όλων των εποχών; Ωραίο ερώτημα ρε συ. Έτσι κυβερνάω και εγώ 6 μήνες μαγκιά και όταν δω ότι κατέστρεψα τη χώρα μου στα ζάρια, πετάω ένα δημοψήφισμα και η ευθύνη μεταφέρεται αυτομάτως στον λαό. Nice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ευθύνη θα έπρεπε να είναι του λαού έτσι κι αλλιώς, όπως θα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του για το ποιος τον οδήγησε ως εδώ. Πρόσεχε, δεν τους δίνω συγχωροχάρτι αλλά δε μπορώ να φανταστώ κάτι πιο δημοκρατικό από ένα δημοψήφισμα αυτή τη στιγμή. Αν είχαμε ΝΔ/Ποταμι ως κυβέρνηση θα τα είχαν υπογράψει εδώ και 5 μήνες και τι θα άλλαζε; Είδες το πρόγραμμα του ΔΝΤ να δουλεύει προς καμία θετική κατεύθυνση για να το συνεχίσουμε; Οπότε η ερώτηση είναι απλή, θελετε την συμφωνία και να συνεχιστεί η ίδια κατάσταση με ότι συνέπειες έχει αυτό ή θέλετε την ρήξη με άλλες διαφορετικές (άγνωστες; ) συνέπειες; Η άλλη λύση ποια είναι; Ξανά εκλογές και ξανά τα ίδια από την αρχή (μιας και θα ξαναβγει συριζα αν γινουν εκλογες σε 1 μήνα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η καταστροφή μεθοδεύεται ως λύση. Το σύνθημα "Ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά" σύντομα θα αλλάξει.

Το ζήτημα δεν είναι η ρήξη, αλλά το αν είχες προαποφασίσει τη ρήξη σαν ενδεχόμενο χωρίς κανένα σχέδιο. Στο δεύτερο έχεις σοβαρό πρόβλημα.

 

^Το απόλυτο Βρετανικό όνειρο.

Οι τζαμαρίες των ευρω-πολυκατοικιών που θα έσπαζαν  από την έκρηξη του tnt στο σπίτι μας πρέπει να είναι αρκετά ακριβές βάσει των ειδήσεων από τα ιδιωτικά ΜΜΕ και της πρεμούρας των ΗΠΑ.

 

http://www.enikonomia.gr/economy/25323,Baroyfakhs-Antepi8esh-ston-Gioynker--Jexase-to-xarti-poy-edwse-ston-Tsipra.html

 

Εγώ πάντως είμαι τίγκα με γιούνκερ. Αποκλείεται να λέει ψέμματα, θέλει το καλό μας: Χαμηλο ΦΠΑ και συντάξεις ανέπαφες

Μην ξεχνάς και το πακέτο βοήθειας 35 δις. Θα νομίζουν ότι εδώ στο Ελλάντα κάποιος μας πετάει λεφτά και μεις τα ζώα λέμε όχι.

 

Εν μέρει σωστός. Αναφέρομαι προφανώς στη ποσοτικοποίηση των μέτρων που ήρθε όταν οι εταίροι διαπίστώσαν ότι τα μέτρα που τους ήρθαν τη Δευτέρα ήταν έκθεση ιδεών μιας και δεν είχαν ούτε έναν αριθμό μέσα.

Δεν στέλνουν γιατί δεν τους βγαίνει χωρίς γερό τσεκούρι στις συντάξεις και αύξηση φόρων.

Ας μας στείλουν λοιπόν οι Ευρωπαίοι τα μαγικά τους μέτρα να δούμε πώς θα πετύχουμε τους στόχους τους χωρίς άλλα 10 χρόνια ύφεση.

 

 

 

Υ.Γ.: Άκουσα πριν από λίγο ότι ο Γιούνκερ έχει πρόταση συμβιβασμού με λίγο πολύ όλα τα μέτρα του ΣΥΡΙΖΑ. Απλά ζητάει να κοπούν οι υψηλότερες των επικουρικών. Ας πάνε εκεί τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα γίνεται μία συγκέντρωση για να πάμε κόντρα στους δανειστές (συγνώμη αν δεν είναι έτσι ακριβώς το αντικείμενό της, δεν έχω χρόνο να το ψάξω) και αύριο συγκέντρωση για να είμαστε στο ευρώ (και πάλι δεν έχω χρόνο, χωρίς αυτό να σημαίνει πως υποτιμώ και τις δύο αυτές ενέργειες). Είναι κάτι που μπορεί να μας οδηγήσει σε έντονη αντιπαράθεση. Τα έχω γράψει σε προηγούμενα post.....

 

Τον θεωρώ σοβαρό δημοσιογράφο, μετρημένο, ψύχραιμο και ότι λέει το εξακριβώνει. 

 

"Παρουσιάστηκε το βιβλίο «Τρόικα, ο δρόμος προς την καταστροφή»

Η αναζήτηση της αλήθειας και ο «έρωτας» που έχει για αυτήν, όπως ο ίδιος αποκάλυψε, ήταν ο λόγος που οδήγησε τον γνωστό δημοσιογράφο και ανταποκριτή του MEGA στις ΗΠΑ, Μιχάλη Ιγνατίου, στη συγγραφή του νέου του βιβλίου «Τρόικα, ο δρόμος προς την καταστροφή».

 

Ο συγγραφέας, αφού εξήγησε ότι το βιβλίο του ερευνά μια περίοδο δέκα ετών όπου, όπως διαπίστωσε, «οι ηγέτες μας αποδείχτηκαν κατώτεροι των περιστάσεων», εξήγησε πως το βιβλίο δεν έγινε «για να κατηγορήσω ανθρώπους στην Ελλάδα και το εξωτερικό, αλλά για μένα και για να ικανοποιήσω τον έρωτά μου για την αναζήτηση της αλήθειας»."

mignatiou.com

Link to comment
Share on other sites

Κ.Λαπαβίτσας: Ουδέποτε μίλησα για δελτίο στα τρόφιμα (AUDIO)

Στο ερώτημα του αν είπε κάτι για δελτίο στα τρόφιμα ο Κώστας Λαπαβίτσας ήταν σαφής:  "Απολύτως τίποτε. Αυτό είναι μία συνέντευξη που είχα δώσει πριν από μήνες στο περιοδικό Jacobin" και  "η οποία ανασύρθηκε από διάφορους καλοθελητές". Όπως είπε "εγώ δεν μίλησα για δελτίο. Μίλησα για rationing, που σημαίνει ιεράρχηση αναγκών, δηλαδή ότι σε περίπτωση που χρειαστεί να γίνει αυτή η δουλειά θα πρέπει να φροντίσουμε ότι αυτοί που χρειάζονται φάρμακα για παράδειγμα να τα παίρνουν πρώτοι". Ο Κώστας Λαπαβίτσας σημείωσε ότι  "αυτούς που βόλευε να το παρουσιάσουν ώς δελτίο το παρουσίασαν ώς δελτίο για να δημιουργηθούν εικόνες κατοχής, μαυραγορίτες και κάρα που κουβαλάνε πεθαμένους γιατί αυτό βολεύει αυτούς που είναι ευρωμανείς στην χώρα".

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα δεν είναι η ρήξη, αλλά το αν είχες προαποφασίσει τη ρήξη σαν ενδεχόμενο χωρίς κανένα σχέδιο. Στο δεύτερο έχεις σοβαρό πρόβλημα.

 

 

 

Μη γελιώμαστε τώρα. Πολλοί ''καθηγητάδες'' την είχαν προαποφασίσει τη ρήξη. Περιέργως με τους μόνους που συνέπιπταν οι απόψεις τους, είναι η ΧΑ και το ΚΚΕ (αυτό πρέπει να το προσέξουν λίγο). Άλλωστε για αυτούς οι συνέπειες θα ήτω μηδαμινές, αφού είναι γερά καβαντζωμένοι.

 

...Και απο την ανισότητα στον πλόυτο του καπιταλισμού, αυτόι μας κομίζουν ισότητα στη φτώχεια. Όπως ''πρόκοψαν'' όλες οι πρώην σοσιαλιστικές χώρες, που γέμισαν με μανάδες και αδερφές όλα τα χαμαιτυπεία της Β. Ευρώπης. Καιρος να δούμε και εμείς τέτοια προκοπή.

 

 

Εντιτ: ''ιεράρχηση αναγκών'' .... Όπως λέμε ''θεσμοί'' αντί για ''τρόικα''. Μια ζωή μανούλες στην προπαγάνδα.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μίλησα για rationing, που σημαίνει ιεράρχηση αναγκών, δηλαδή ότι σε περίπτωση που χρειαστεί να γίνει αυτή η δουλειά θα πρέπει να φροντίσουμε ότι αυτοί που χρειάζονται φάρμακα για παράδειγμα να τα παίρνουν πρώτοι".

 

 

γιατί υπάρχει και κόσμος, που παίρνει φάρμακα για χόμπι.

 

λές και τώρα δεν υπάρχουν δομές που εξασφαλίζουν φάρμακα και τρόφιμα στους μη έχοντες. Θα διευρυνθεί η βάση λέει ο άνθρωπος. Φτώχεια για περισσότερους.

Link to comment
Share on other sites

γιατί υπάρχει και κόσμος, που παίρνει φάρμακα για χόμπι.

 

λές και τώρα δεν υπάρχουν δομές που εξασφαλίζουν φάρμακα και τρόφιμα στους μη έχοντες. Θα διευρυνθεί η βάση λέει ο άνθρωπος. Φτώχεια για περισσότερους.

 

Τι εννοείς; Διότι πχ εγώ που είχα ξεμείνει απο activia πήρα λίγο απο το φαγε το απλό που είχα στο ψυγείο, έριξα και 50 gr Mycosolvan μέσα και βγήκε λουκούμι

Link to comment
Share on other sites

"Αναδημοσιεύουμε άρθρο της εφημερίδας ΑΚΡΟΠΟΛΗ που αναφέρει ποιοι ήταν οι δημοσιογράφοι που πληρώθηκαν από το ΔΝΤ για την χειραγώγηση της κοινής θέλησης του Ελληνικού λαού. Αν είναι αληθές το άρθρο αυτό πιστεύουμε ότι πρέπει άμεσα η ΕΣΗΕΕ να πάρει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, και επίσης να κινηθεί ο εισαγγελέας."

 

http://www.naftemporiki.gr/frontpages/latest/imerisies-politikes/i-akropoli/full

 

Θα ανοίξουν οι λογαριασμοί; Το λέω γιατί μπορεί να μην τα έχουν πάρει και να αδικούνται κάποιοι ή όλοι όσοι είναι στην λίστα. Δεν πρέπει να μάθει ο κόσμος την αλήθεια; Έχουμε κουραστεί με λίστες και "λίστες" με ληστές και "ληστές" δημοσίου χρήματος και χειραγωγούς. 

Link to comment
Share on other sites

"Αναδημοσιεύουμε άρθρο της εφημερίδας ΑΚΡΟΠΟΛΗ που αναφέρει ποιοι ήταν οι δημοσιογράφοι που πληρώθηκαν από το ΔΝΤ για την χειραγώγηση της κοινής θέλησης του Ελληνικού λαού. Αν είναι αληθές το άρθρο αυτό πιστεύουμε ότι πρέπει άμεσα η ΕΣΗΕΕ να πάρει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, και επίσης να κινηθεί ο εισαγγελέας."

 

http://www.naftemporiki.gr/frontpages/latest/imerisies-politikes/i-akropoli/full

 

Θα ανοίξουν οι λογαριασμοί; Το λέω γιατί μπορεί να μην τα έχουν πάρει και να αδικούνται κάποιοι ή όλοι όσοι είναι στην λίστα. Δεν πρέπει να μάθει ο κόσμος την αλήθεια; Έχουμε κουραστεί με λίστες και "λίστες" με ληστές και "ληστές" δημοσίου χρήματος και χειραγωγούς. 

 

 

Η λίστα που έχει κυκλοφορήσει πάντως, είναι πολύ καλή για να είναι αληθινή.

 

 

Τώρα που λέτε για λίστες ρε μάγκες, μια ερώτηση. Εκείνα τα λεφτά απο τη λίστα Λαγκάρντ, τη λίστα του Λουξεμβουργου κτλ τι γίνανε; Θέλω να πω, νταξ οι προηγούμενοι ήταν γερμανοτσολιάδες και πουλητάρια οπότε να φανταστώ ότι δεν ακούμε τίποτα για αυτό το θέμα εδώ και 5 μήνες επειδή η εκμετάλλευση των πληροφοριών απο αυτές τις 2 λίστες προχωράει κανονικά και τα δημόσια ταμεία έχουν τιγκάρει στο ευρώ απο τα ποσά που παίρνουμε έτσι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λέτε για λίστες ρε μάγκες, μια ερώτηση. Εκείνα τα λεφτά απο τη λίστα Λαγκάρντ, τη λίστα του Λουξεμβουργου κτλ τι γίνανε; Θέλω να πω, νταξ οι προηγούμενοι ήταν γερμανοτσολιάδες και πουλητάρια οπότε να φανταστώ ότι δεν ακούμε τίποτα για αυτό το θέμα εδώ και 5 μήνες επειδή η εκμετάλλευση των πληροφοριών απο αυτές τις 2 λίστες προχωράει κανονικά και τα δημόσια ταμεία έχουν τιγκάρει στο ευρώ απο τα ποσά που παίρνουμε έτσι;

Σίγουρα έχουμε πάρει ψίχουλα μέχρι στιγμής. http://www.naftemporiki.gr/finance/story/965718/tautopoiisi-molis-83-ekat-oi-eisprakseis-apo-tous-elegxous-tis-listas-lagkarnt η διαφορά είναι ότι κάτι προχωράει και κάποιοι πληρώνουν. Με τους γερμανοτσολιάδες πριν δεν θα είχαμε πάρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εικάζω βάσιμα ότι κι ο Σαμαρικός μηχανισμός σε 6 μήνες μπορεί να είχε καταφέρει να βρει 8 ανθρώπους από τους 1727 που να μην έχουν πρόβλημα να τους στήσουν στον τοίχο ως προπέτασμα καπνού. Δεν το λες και τρελή επιτυχία... ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λέτε για λίστες ρε μάγκες, μια ερώτηση. Εκείνα τα λεφτά απο τη λίστα Λαγκάρντ, τη λίστα του Λουξεμβουργου κτλ τι γίνανε; Θέλω να πω, νταξ οι προηγούμενοι ήταν γερμανοτσολιάδες και πουλητάρια οπότε να φανταστώ ότι δεν ακούμε τίποτα για αυτό το θέμα εδώ και 5 μήνες επειδή η εκμετάλλευση των πληροφοριών απο αυτές τις 2 λίστες προχωράει κανονικά και τα δημόσια ταμεία έχουν τιγκάρει στο ευρώ απο τα ποσά που παίρνουμε έτσι;

Το έχω γράψει εδώ και καιρό και θα το ξαναγράψω. Εκτός από τις λίστες, δύο φορές σε αυτό το 5μηνο ήρθαν από την Ελβετία και ενημέρωσαν την κυβέρνηση για μεγάλους λογαριασμούς Ελλήνων και για βοήθεια από την Ελβετία και δεν κάνανε τπτ. Τι περιμένουν; Για τη φορολόγηση των καναλιών τι περιμένουν; Για να πιάσουν τους μεγαλοφοροφυγάδες τι περιμένουν; Μην ψάχνεις σε εμένα σε θέματα κατάχρησης και αφαίρεσης του δημοσίου χρήματος κομματικές παρωπίδες. Το αν είμαι κατά του μνημονίου και των δανειστών, αυτό έχει να κάνει όχι με κομματική μου προτίμηση, αλλά με προσωπική τοποθέτηση. Κομματικά πλέον ανήκω στον "κανένα" των δημοσκοπήσεων. Όταν οι πολιτικοί θα μάθουν να λένε αλήθειες και όχι παραμύθια για να ΚΛΕΒΟΥΝ την ψήφο του λαού, τότε θα την δώσω.

Έγινα κατανοητός; 

Link to comment
Share on other sites

Εικάζω βάσιμα ότι κι ο Σαμαρικός μηχανισμός σε 6 μήνες μπορεί να είχε καταφέρει να βρει 8 ανθρώπους από τους 1727 που να μην έχουν πρόβλημα να τους στήσουν στον τοίχο ως προπέτασμα καπνού. Δεν το λες και τρελή επιτυχία... ;)

Ο Σαμαρικός μηχανισμός που λες είχε ολοκληρώσει τον έλεγχο στο 25% των περιπτώσεων.

Πέραν τούτου και με βάση το λινκ του Μυραλι αποδεικνύει ένα πράγμα. Ότι με βάση τα χρηματικά οφέλη απο τους μέχρι τώρα ελέγχους η παπαντζα του δε χρειάζονται νέα μέτρα, θα βρούμε τα λεφτά απο τις λίστες ήταν μια παπάρια καμαρωτή

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.