Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Πριν τις εκλογές όλοι πείθονταν πάντως, οπότε τα σχόλια πέφτανε κατά ριπάς. :p

 

Περαστικά για το χέρι.

Και πάλι κανείς δεν πείθονταν και το ξέρω, αλλά είχα χρόνο και όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

έχω σπασμένο χέρι εδώ και μια βδομάδα

 

Συμπαράσταση στο σύντροφο Σαμαρά κάνεις?

 

 

Και πάλι κανείς δεν πείθονταν και το ξέρω, αλλά είχα χρόνο και όρεξη να ανοίξω μια διαπροσωπική-πολιτική πόρτα να υπάρχει.

 

Χαλάλι η θυσία.

Link to comment
Share on other sites

Παραχώρησαν 14 αεροδρόμια στην ίδια εταιρεία. Δεν είναι απλά ξεπούλημα αυτό. Η εταιρεία αυτή λέει ότι θα επανεξετάσει το ενδεχόμενο της επένδυσης μετά από την αναθεώρηση της αρχικής συμφωνίας που ετοιμάζει ο Τσίπρας.  

Στα άλλα βλέπουμε πάλι μνημόνιο. Το μνημόνιο είναι πιο σίγουρο και από τον ήλιο όσο παραμένεις στο ευρώ.

 

Τότε είναι μάγοι στις άλλες χώρες που σε πιάνουν από χίλιες δυο μεριές για να μη φοροδιαφύγεις.

 

Αναφέρθηκα στη διοίκηση των τραπεζών. Να δούμε και τις δοσοληψίες τους με τα ΜΜΕ. Το ΤΧΣ απ'ότι θυμάμαι δεν έχει δικαίωμα ψήφου παρά την πλειοψηφία των μετοχών.

Ναι ο Συριζα τα ξεπουλαει τωρα ομως οχι η ΝΔ οτι γινει τελικα αυτος θα εχει την ευθυνη και τις τελικες αποφασεις, ολοι μνημονιακι βλεπουν να ερχεται εδω συμφωνουμε αν καταλαβα καλα. Στο δευτερο απλα στις αλλες χωρες δεν ειχαν την καλομαθημενη νοοτροπια της μεταπολιτευσης και προφανως και οι ιδιοι οι πολιτες βοηθησαν, ειναι και θεμα νοοτροπιας εδω ας μη γελιομαστε γνωριζομαστε μεταξυ μας, δεν προκειται να αλλαξουμε ευκολα παρα μονο αν δουμε τα σκουρα. Παντως δεν νομιζω να υπαρχει κανεις ανεξαρτήτως πολιτικων πεποιθήσεων που να μη θελει την παταξη της φοροδιαφυγής εκτος αν το κανει ο ιδιος. Η καλυτερη λυση θα ηταν ολες οι συναλλαγες ηλεκτρονικα αλλα απεχουμε ακομα απο κατι τετοιο βιωσιμο, ισως στο μακρινο μελλον.

 

Οσο για το δικαιωμα ψηφου του ΤΧΣ ο Συριζα υποσχεθηκε οτι θα ασκησουν πληρες δικαιωματα ψηφου, για να δουμε, τωρα για δοσοληψιες με τα ΜΜΕ κτλπ δεν ξερω, παντως οταν η οικονομια δεν παει καλα οι καταθεσεις χανονται και η τιμη της μετοχης υποχωρει μην περιμενεις αλλο ιδιωτικό χρήμα απο επενδυτές.

Έγινε επεξεργασία από asdf1234
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΤΟΥ ΦΠΑ: Ενώ αυξάνεται, τα έσοδα συνεχώς μειώνονται…

Οι συντελεστές ΦΠΑ αυξήθηκαν τρεις φορές στα χρόνια των Μνημονίων και έχει δρομολογηθεί και τέταρτη. Ηδη οι φορολογικοί συντελεστές είναι υψηλότεροι έως και 44% σε σχέση με τα προ κρίσης επίπεδα. Και ποιο ήταν το αποτέλεσμα;

Σύμφωνα με την Καθημερινή, η φορολογητέα ύλη –δηλαδή ο καθαρός τζίρος επί του οποίου υπολογίζεται ο ΦΠΑ– έχει συρρικνωθεί πάνω από 45 δισ. ευρώ, ενώ τα έσοδα του Δημοσίου από τον φόρο προστιθέμενης αξίας έχουν ψαλιδιστεί περίπου κατά 5 δισ. ευρώ στην 6ετία της ύφεσης.

crashonline.gr

 

Δεν έχει σημασία που τα έσοδα μειώνονται. Οι καλοί μας δανειστές κάτι παραπάνω ξέρουν που θέλουν να αυξηθεί κι άλλλο ο ΦΠΑ. Θα....βοηθήσει στην ανάπτυξη.....θα.....πούνε καλά λόγια για εμάς για να μας δανείσουν οι αγορές....θα....μειωθεί η φοροδιαφυγή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΤΟΥ ΦΠΑ: Ενώ αυξάνεται, τα έσοδα συνεχώς μειώνονται…

Οι συντελεστές ΦΠΑ αυξήθηκαν τρεις φορές στα χρόνια των Μνημονίων και έχει δρομολογηθεί και τέταρτη. Ηδη οι φορολογικοί συντελεστές είναι υψηλότεροι έως και 44% σε σχέση με τα προ κρίσης επίπεδα. Και ποιο ήταν το αποτέλεσμα;

Σύμφωνα με την Καθημερινή, η φορολογητέα ύλη –δηλαδή ο καθαρός τζίρος επί του οποίου υπολογίζεται ο ΦΠΑ– έχει συρρικνωθεί πάνω από 45 δισ. ευρώ, ενώ τα έσοδα του Δημοσίου από τον φόρο προστιθέμενης αξίας έχουν ψαλιδιστεί περίπου κατά 5 δισ. ευρώ στην 6ετία της ύφεσης.

crashonline.gr

 

Δεν έχει σημασία που τα έσοδα μειώνονται. Οι καλοί μας δανειστές κάτι παραπάνω ξέρουν που θέλουν να αυξηθεί κι άλλλο ο ΦΠΑ. Θα....βοηθήσει στην ανάπτυξη.....θα.....πούνε καλά λόγια για εμάς για να μας δανείσουν οι αγορές....θα....μειωθεί η φοροδιαφυγή.

 

 

καλα τι ειναι αυτα που λες; Δεν ακουσες τι ειπε ο Σαμαρας, ο συριζα τα γκρεμισε ολα, πανω που θα εβρεχε λεφτα, ειχαν ηδη αρχισει να ανακουφιζουν τους πολιτες...

Έγινε επεξεργασία από oxide
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΤΟΥ ΦΠΑ: Ενώ αυξάνεται, τα έσοδα συνεχώς μειώνονται…

Οι συντελεστές ΦΠΑ αυξήθηκαν τρεις φορές στα χρόνια των Μνημονίων και έχει δρομολογηθεί και τέταρτη. Ηδη οι φορολογικοί συντελεστές είναι υψηλότεροι έως και 44% σε σχέση με τα προ κρίσης επίπεδα. Και ποιο ήταν το αποτέλεσμα;

Σύμφωνα με την Καθημερινή, η φορολογητέα ύλη –δηλαδή ο καθαρός τζίρος επί του οποίου υπολογίζεται ο ΦΠΑ– έχει συρρικνωθεί πάνω από 45 δισ. ευρώ, ενώ τα έσοδα του Δημοσίου από τον φόρο προστιθέμενης αξίας έχουν ψαλιδιστεί περίπου κατά 5 δισ. ευρώ στην 6ετία της ύφεσης.

crashonline.gr

 

Δεν έχει σημασία που τα έσοδα μειώνονται. Οι καλοί μας δανειστές κάτι παραπάνω ξέρουν που θέλουν να αυξηθεί κι άλλλο ο ΦΠΑ. Θα....βοηθήσει στην ανάπτυξη.....θα.....πούνε καλά λόγια για εμάς για να μας δανείσουν οι αγορές....θα....μειωθεί η φοροδιαφυγή.

 

Το ερώτημα βασικά είναι πόσα έσοδα θα είχες σήμερα αν δεν τον είχες αυξήσει; Νομίζω η αύξηση του ΦΠΑ προαναγγέλλει νέες μειώσεις μισθών/συντάξεων, νέους φόρους και γενικότερα μειώσεις εισοδημάτων έμμεσα ή άμεσα. Οπότε αυτοί που θα διατηρούν μια κάποια οικονομική δυνατότητα μετά από τα νέα μέτρα, θα καλούνται να πληρώσουν υψηλότερο ΦΠΑ και εν μέρη να καλύψουν τις απώλειες εσόδων του κράτους από αυτούς που θα περιορίσουν σημαντικά τα έξοδά τους.

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα

Φαίνεται πως η χώρα μας έχασε τις προηγούμενες ημέρες, ξανά λόγω της Γερμανίας, τους δύο εναπομείναντες συμμάχους της: τον πρόεδρο των Η.Π.Α., καθώς επίσης τον πρόεδρο της Κομισιόν – με τον Αμερικανό να στηρίζει πλέον επίσημα την απαίτηση της καγκελαρίου για την εφαρμογή αυστηρών μέτρων εκ μέρους της ελληνικής κυβέρνησης, ως προϋπόθεση για τη χρηματοδότηση της.

Έναντι της στήριξης της Γερμανίας,  οι Η.Π.Α. έλαβαν ως αντάλλαγμα τη συνέχιση των ευρωπαϊκών κυρώσεων εναντίον της Ρωσίας, τουλάχιστον για ολόκληρο το 2015 – παρά το ότι η απόφαση ήταν προγραμματισμένη για τα τέλη Ιουνίου.

Έτσι, η Γερμανία μπορεί να αυξήσει τις πιέσεις της εναντίον της Ελλάδας, τις οποίες μέχρι πρόσφατα δεν στήριζαν ούτε ο αμερικανός πρόεδρος, ούτε ο πρόεδρος της Κομισιόν – ο οποίος κατηγόρησε πλέον επίσημα τον πρωθυπουργό της χώρας μας, ισχυριζόμενος πως είπε ψέματα στο ελληνικό Κοινοβούλιο. Ειδικότερα, ισχυρίσθηκε πως παρουσίασε την προσφορά των δανειστών ως μη διαπραγματεύσιμη – γεγονός που, σύμφωνα με τον ίδιο, δεν αντιπροσωπεύει την αλήθεια, οπότε ο πρωθυπουργός συμπεριφέρθηκε δήθεν ανέντιμα.

Οι αμερικανοί ανησυχούν βέβαια για το θέμα της ελληνικής διαπραγμάτευσης, λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίζει η οικονομία τους – όπου κανένας δεν πιστεύει πλέον τις παραποιημένες στατιστικές, με βάση τις οποίες έχουν δήθεν ξεπεράσει την κρίση, η ανάπτυξη έχει επιστρέψει, ενώ η ανεργία μειώνεται.

Στα πλαίσια αυτά, εάν στις πολυάριθμες «γεωπολιτικές πυρκαγιές» στη Μέση Ανατολή, στην Αφρική και στην Ασία προστεθεί μία ενδεχόμενη έξοδος της Ελλάδας από την Ευρωζώνη, μαζί με τη χρεοκοπία της, θα αποτελούσε ίσως τη σταγόνα που θα ξεχείλιζε το ποτήρι - ενώ οι προβλέψεις που αφορούν ένα νομοτελειακό κραχ (ανάλυση), πολλαπλασιάζονται.

Εν τούτοις, το «ανατολίτικο παζάρι» μεταξύ των Η.Π.Α. και της Ευρώπης (Γερμανίας), όπου η επιβολή της λιτότητας στην Ελλάδα κατ’ απαίτηση της καγκελαρίου ανταλλάσσεται με τις κυρώσεις εναντίον της Ρωσίας, σαν να ήταν η Ελλάδα ο νούμερο ένα εχθρός της Γερμανίας, ενώ η Ρωσία ο μοναδικός εχθρός των Η.Π.Α., τεκμηριώνει ουσιαστικά τον «εκτροχιασμό» της Δύσης – ειδικά όσον αφορά την Ελλάδα, η οποία ασφαλώς δεν ευθύνεται για την πλήρη αποτυχία των μέτρων που της επιβλήθηκαν (μνημόνια), ούτε για το κενό της χρηματοδότησης που παρουσιάστηκε, παρά το ότι είχε αποκλεισθεί όταν υποχρεώθηκε από το ΔΝΤ να υπογράψει το PSI.

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα τι ειναι αυτα που λες; Δεν ακουσες τι ειπε ο Σαμαρας, ο συριζα τα γκρεμισε ολα, πανω που θα εβρεχε λεφτα, ειχαν ηδη αρχισει να ανακουφιζουν τους πολιτες...

 

Ναι 35 δις έβγαλαν φτερά, πέταξαν ψηλά, έγιναν σύννεφα και τσουπ εγένετο η βροχή με τα λεφτά.

Με φρένο μέχρις στιγμής στην οικονομία, για να καταλήξουν σε μνημόνιο συμφωνία, ή χρεοκοπία. Θα μάθουμε σε ένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

σταμάτησε την διαπραγμάτευση και κάθε είδοους μεταρύθμιση όταν ο Σαμαράς άρχισε και έλεγε ότι θα σκίσει τα μνημόνια κλπ μετά τις Ευρωεκλογές που έχασε. Μετά σε πήγε και για εκλογές, οπότε για ένα μήνα πάλι σταματήσαμε τα πάντα... Απαράδεκτος. Για μένα έπρεπε να κλείσει την διαπραγμάτευση κλπ, να κλείσει την συμφωνία για τα επόμενα χρόνια και άσε μετά τον ΣΥΡΙΖΑ να αποδομεί ή δομεί με καλύτερες συνθήκες. Αυτό λέγεται ευθύνη προς την χώρα.

 

Τώρα για το ΣΥΡΙΖΑμόνο χολή θα στάξω οπότε θα πω μόνο αυτό. Αν ήμουν ψηφοφόρος του ΣΥΡΙΖΑ θα αισθανόμουν μεγάλο κορόιδο.

 

Sorry σύντροφοι μου ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ, αλλά είστε. (ειδικα΄αν πιστέψατε ότι θα ακολουθήσει το πρόγραμμα της Σαλονικά). Kisses.

 

(ήρωα δεν το λέω για σένα που έκανα και παράθεση, Γενικά αναφέρομαι. για να μην παρεξηγούμαστε)

 

 

Ώρα είναι να μας πει κάποιος ότι ο Σαμαράς φταίει που δεν κατάφερε να βγάλει ΠτΔ

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανακοίνωσε τον Δήμα, πολλοί είπαν ότι "έριξε τη πετσέτα"

Ναι γιατί δεν είχε σκεφτεί να ρίξει στον αγώνα το πουλέν τον Πάκη. Γ@μησε μας ρε Αντώνη. Αφου τα ξέρεις. Το παιχνίδι τελειώσε όταν ο κυρ Φώτης τα έκανε πλακάκια με τον Αλέξη και είπε όχι (δεν τον χάλασε το ταυλί μετα). Ίσως και λέω ΙΣΩΣ αν ο κουρασμένος είχε δεχτεί να απαρνηθεί τη ρέκλα της Ραφήνας να γινόταν κάτι αλλά σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση το αποτέλεσμα ήταν 0 εις το πηλίκον

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΤΟΥ ΦΠΑ: Ενώ αυξάνεται, τα έσοδα συνεχώς μειώνονται…

Οι συντελεστές ΦΠΑ αυξήθηκαν τρεις φορές στα χρόνια των Μνημονίων και έχει δρομολογηθεί και τέταρτη. Ηδη οι φορολογικοί συντελεστές είναι υψηλότεροι έως και 44% σε σχέση με τα προ κρίσης επίπεδα. Και ποιο ήταν το αποτέλεσμα;

Σύμφωνα με την Καθημερινή, η φορολογητέα ύλη –δηλαδή ο καθαρός τζίρος επί του οποίου υπολογίζεται ο ΦΠΑ– έχει συρρικνωθεί πάνω από 45 δισ. ευρώ, ενώ τα έσοδα του Δημοσίου από τον φόρο προστιθέμενης αξίας έχουν ψαλιδιστεί περίπου κατά 5 δισ. ευρώ στην 6ετία της ύφεσης.

crashonline.gr

 

Δεν έχει σημασία που τα έσοδα μειώνονται. Οι καλοί μας δανειστές κάτι παραπάνω ξέρουν που θέλουν να αυξηθεί κι άλλλο ο ΦΠΑ. Θα....βοηθήσει στην ανάπτυξη.....θα.....πούνε καλά λόγια για εμάς για να μας δανείσουν οι αγορές....θα....μειωθεί η φοροδιαφυγή.

 

 

Έτσι είναι. Αν δεν καταστρέψεις την οικονομία σου δεν σε δανείζει κανείς όπως λέει και ο colt3003. Γιατί οι δανειστές δεν ζητούν μείωση συντάξεων και πλαγίως μισθών στο Δημόσιο για να μην γίνουν αυτά. Είναι και αυτά και οι μειώσεις.

 

@colt300: Το χρέος το αυξάνει και η υποτίμηση του νομίσματος και η εσωτερική υποτίμηση. Πριν το ΠΑΣΟΚ είχαμε εξωτερικό χρέος κοντά στο 30%.

 

http://www.news.gr/politikh/esoterikh-politikh/article/223824/dhmoskophsh-dehtheite-thn-protash-ton-daneiston.html

Η παράνοια των δημοσκοπήσεων.

1. Διαφορά 23,6 ποσοστιαίων μονάδων στις προτιμήσεις του εκλογικού σώματος διατηρεί ο ΣΥΡΙΖΑ από τη Νέα Δημοκρατία.

2. το 59% των ερωτηθέντων δηλώνει ικανοποιημένο με την ακολουθούμενη διαπραγματευτική τακτική, ενώ το 35% εκφράζει τη διαφωνία του.

3. Ωστόσο, το 47% των ερωτηθέντων εμφανίζεται να θεωρεί ότι η κυβέρνηση θα πρέπει να δεχθεί την πρόταση των δανειστών προκειμένου να συνεχιστεί η χρηματοδότηση και ο δανεισμός της χώρας.

 

Γουστάρουν περισσότερο τον ΣΥΡΙΖΑ από τη ΝΔ γιατί διαπραγματεύεται καλύτερα, αλλά θέλουν αυτό που προτείνουν οι δανειστές, δηλαδή αυτό που θα έκανε η ΝΔ.

Ε τότε τι τα φοβούνται τα δημοψηφίσματα που θα μας δέσουν χειροπόδαρα και θα γίνει μια χαρά η δουλειά τους;  :D

Και το κυριότερο. Γιατί να παίζει θέατρο διαπραγμάτευσης ο ΣΥΡΙΖΑ, αν πράγματι ο λαός γουστάρει ευρώ χωρίς κανένα ρίσκο μη χρηματοδότησης, με μέτρα εδώ και τώρα;

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά μου. Τη σύνταξή μου, το μισθό μου. Αυτά που μου μείωσαν κι ακόμα παραπάνω.

-Και που θα τα βρει το κράτος να στα δώσει;
-Δεν ξέρω...από τις μίζες που έπαιρναν τα λαμόγια.
-Ναι, αλλά οι μισθοί σου και οι συντάξεις σου είναι το μεγαλύτερο κομμάτι στον προϋπολογισμό. Κι όλες τις εισπράξεις να σου δώσουν πάλι δε φτάνουν. Από που θα στα δώσουν;
-Να μαζέψουν φόρους.
-Κι άλλους;
-Ναι από εκείνους που τα έχουν.
-Μα εκείνοι που τα έχουν έφυγαν. Εσύ δεν αποφάσισες ότι θες την Ευρώπη που επιτρέπεται να πηγαίνει όπου θέλει ο καθένας τα λεφτά του; -Τότε να φορολογήσουν τις τράπεζες.
-Μα οι τράπεζες έχουν ζημιές. Θα φορολογήσεις τις ζημιές;
-Ναι αλλά πιο πριν είχαν κέρδη.
-θέλεις να φορολογήσουν τα κέρδη που είχαν πριν 2 χρόνια;
-Ναι
-Μα αν συμβεί αυτό, οι τράπεζες θα γράψουν μεγαλύτερες ζημιές
-Και τι με νοιάζει εμένα;
-Εσύ δε μου είπες ότι θες να μείνεις στο ευρώ;
-Ναι
-Οπότε πως θα μείνεις στο ευρώ αν δεν έχεις τράπεζες;
-Να τις πάρει το κράτος
-Και μετά; Θα φορολογεί το κράτος τον εαυτό του; Ή θα φορτωθεί τις ζημιές αυξάνοντας το έλλειμμα;
-Να μου δώσουν τα λεφτά οι Ευρωπαίοι
-Μα εσύ δεν είπες ότι δε θες Μνημόνιο;
-Ναι, δε θέλω με τίποτα
-Δηλαδή θες να μείνεις στο ευρώ αλλά χωρίς Μνημόνιο
-Ακριβώς!
-Δηλαδή θες να μείνεις στο ευρώ και στην Ευρωζώνη αλλά με τους δικούς σου όρους
-Ναι, να μείνω όπως θέλω εγώ.
-Οπότε μου λες ότι εσύ θα αποφασίζεις πόσα λεφτά θες, ας πούμε αποφασίζεις ότι θα δώσεις αυξήσεις 20% στις συντάξεις και οι Ευρωπαίοι θα καταβάλλουν τα ποσά, σωστά;
-Ναι...δηλαδή όχι. Να σου πω! Δεν είναι δυνατόν να ζήσω με 150 ευρώ. Θα πεθάνω.
-Και τι λύση προτείνεις;
-Αμάν με το ευρώ. Εθνικό νόμισμα. Δραχμή.
-Δραχμή λοιπόν. Οπότε με μια υποτίμηση θα γίνεις φθηνός σωστά;
-Απολύτως. Θα γίνω ανταγωνιστικός.
-Σε τι;
-Τι εννοείς σε τι;
-Εννοώ ότι αν έχεις ένα προϊόν που θα το πουλήσεις φθηνά σε δραχμές γιατί δεν το πουλάς φθηνά σε ευρώ;
-Γιατί δε με αφήνουν
-Ποιοι;
-Οι ξένοι. 
-Μα υποτίθεται ότι τώρα έχεις ανοικτά σύνορα στην Ευρώπη. Γι' αυτό μπήκες: για να πουλάς ότι θες σε όλη την Ευρώπη.
-Δεν εννοούσα αυτό. Εννοούσα ότι αν έχω δραχμή θα έρχονται εδώ οι ξένοι για διακοπές γιατί θα είμαι φθηνός.
-Μα έτσι θα σου αφήνουν λιγότερα ευρώ. Αφού θα είσαι φθηνότερος 
-Ναι αλλά θα έρχονται περισσότεροι
-Και γιατί δεν έρχονται τώρα;
-Γιατί είμαι ακριβός
-Και γιατί δε ρίχνεις τις τιμές;
-Μα δεν μπορώ. Δεν με αφήνει η φορολογία.
-Μα η φορολογία σου με τη δραχμή θα αυξηθεί, αφού θα αυξηθεί ο πληθωρισμός, το κράτος θα ζητά ολοένα και περισσότερα.
-Ναι. Θα είμαι όμως ανεξάρτητος.
-Από ποιους;
-Από τους ξένους. Με ελέγχουν με το ευρώ.
-Και με τη δραχμή θα είσαι ανεξάρτητος; Πως; Αφού η ισοτιμία της δραχμής πάλι από "ξένους" όπως λες θα ελέγχεται!
-Δηλαδή;
-Δεν υπάρχει νόμισμα που να μην έχει μια ισοτιμία. Αν θες μπανάνες κάνεις τις δραχμές σου ευρώ ή δολάρια και αγοράζεις μπανάνες! Ή πετρέλαιο, ή φάρμακα. Σου θυμίζω ότι ο Σόρος με τα συναλλάγματα παίζει και ξετινάζει τις χώρες!
-Δηλαδή μου λες ότι άμα πάω στη δραχμή θα θυμηθώ τις μέρες που ο κάθε τυχάρπαστος κατέστρεφε ολόκληρες χώρες παίζοντας με την ισοτιμία;
-Ναι.
-Καλά μένω στο ευρώ. Αλλά χωρίς Μνημόνιο.
-Πως θα το καταφέρεις αυτό;
-Θα το επαναδιαπραγματευτώ.
-Πως; Αφού δεν έχεις ακόμα ορίσει διαπραγματευτές.
-Θα κάνω εκλογές
-Και με ποιο πρόγραμμα; Τι θα προτείνεις; Έχεις εθνικό σχέδιο διαπραγμάτευσης; Έχεις δηλαδή ένα εθνικό "αντι-μνημόνιο';
-Όχι. 
-Οπότε;
-Αει παράτα μας. Δεν ξέρεις τι λες.

 

εχει ξαναποσταριστει αλλα δεν θυμαμαι απο ποιον ^ 

 

in other news 

 

https://www.facebook.com/304832212988268/photos/pb.304832212988268.-2207520000.1433888178./549483341856486/?type=3&theater

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Αν δεν καταστρέψεις την οικονομία σου δεν σε δανείζει κανείς όπως λέει και ο colt3003. Γιατί οι δανειστές δεν ζητούν μείωση συντάξεων και πλαγίως μισθών στο Δημόσιο για να μην γίνουν αυτά. Είναι και αυτά και οι μειώσεις.

 

@colt300: Το χρέος το αυξάνει και η υποτίμηση του νομίσματος και η εσωτερική υποτίμηση. Πριν το ΠΑΣΟΚ είχαμε εξωτερικό χρέος κοντά στο 30%.

 

 

α. Την οικονομία σου την κατέστρεφες συστηματικά όταν δανειζόσουν χωρίς αύριο, και κανένας απο όλους μας δεν έδινε δεκάρα για αυτό. Τότε βλέπεις έπεφταν ''ψίχουλα'' απο το τραπέζι, και οι καλοί τρόποι προστάζουν ότι όταν τρώμε δεν μιλάμε. Το καλό της χώρας έπεφτε σε δεύτερη (και τρίτη και τέταρτη...) μοίρα.

β. Πρίν το ΠΑΣΟΚ το δολάριο κόστιζε σκάρτες 35 δραχμές, και την παραμονή της εισόδου στο ευρώ κόστιζε 410 δραχμές. Δηλαδή, πέραν του τι δανειζόσουν ή αποπλήρωνες, το ''χρέος πρίν το ΠΑΣΟΚ'' ΔΩΔΕΚΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΕ μέχρι να μπούμε στο ευρώ. Έκανε και η εσωτερική υποτίμηση τέτοια θαύματα ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ώρα είναι να μας πει κάποιος ότι ο Σαμαράς φταίει που δεν κατάφερε να βγάλει ΠτΔ

 

ο Σαμαράς έτρεξε την διαδικασία πιο νωρίς ενώ μπορούσε να το τρενάρει μέχρι τον Μάρτιο αν θυμάμαι. Για μένα έπρεπε να πάει τις εκλογές τότε περίπου και μετά η επόμενη βουλή να εκλέξει τον ΠτΔ. Αφού είχε ολοκληρώσει τις διαπραγματεύσεις με την Τρόικα, και όχι να τάζει την έξοδο από τα μνημόνια κλπ κλπ. Φέρει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης.

 

Ανεύθυνος το λιγότερο και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν καταλαβαίνει κιόλας ότι διαλύει την ΝΔ.

 

on another note, πιο απλά δεν μπορεί να υποθεί.

 

http://www.youtube.com/watch?v=N4wDkbCrvqc

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

ο Σαμαράς έτρεξε την διαδικασία πιο νωρίς ενώ μπορούσε να το τρενάρει μέχρι τον Μάρτιο αν θυμάμαι. Για μένα έπρεπε να πάει τις εκλογές τότε περίπου και μετά η επόμενη βουλή να εκλέξει τον ΠτΔ. Αφού είχε ολοκληρώσει τις διαπραγματεύσεις με την Τρόικα, και όχι να τάζει την έξοδο από τα μνημόνια κλπ κλπ. Φέρει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης.

 

Ανεύθυνος το λιγότερο και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν καταλαβαίνει κιόλας ότι διαλύει την ΝΔ.

 

Θα καθόσουν να διαπραγματευτείς με κάποιος ο οποιος ξέρεις ότι έχει ημερομηνία λήξης και ενώ ο επόμενος που έρχεται δηλωνει ότι δε θα σεβαστεί τίποτα απο τα συμφωνηθέντα; Φαντάζομαι πως όχι, οπότε η ερώτηση μου είναι τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το Νοέμβριο - Δεκέμβριο οι ξένοι είχαν διάθεση για συνεννόηση. Αντί λοιπόν να τραβάς τη χώρα σε ανούσιες συζητήσεις θεωρώ καλύτερη στάση την παραδοχή του game over και να περάσει ο επόμενος. Ο οποίος επόμενος πριν τις εκλογές έλεγε να μην τολμήσει η ΝΔ να πάρει μεγάλη παράταση και τώρα τα ρίχνει ακριβώς εκεί. Στο ότι παγιδεύτηκαν τα χρυσά μου επειδή είχαν μόνο 2 μήνες παράταση. Και απο κοντά ο μέσος Έλληνας να θέλει περήφανη διαπραγματευση απο το Μπαρουφάκη αλλά να λέει ότι ίσως ήταν καλύτερα να είχε κλείσει τη συμφωνία ο Σαμαράς. Λες και δεν ξέρουμε τι ακουγόταν για το mail Χαρδούβελη. Όχι πουτ@νακια. Τσίπρα δε θέλατε; Ε ο Τσίπρας να σας κλείσει τη συμφωνία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Όχι πουτ@νακια. Τσίπρα δε θέλατε; Ε ο Τσίπρας να σας κλείσει τη συμφωνία.

 

συμφωνώ απόλυτα. Αυτούς δεν ηθέλαν τα κορόιδα; Αρπάχτε το τώρα. Με μια μικρή διαφορά. Ότι δεν γουστάρω την συμφωνία που πάνε να κλείσουν (ΑΝ κλείσουν) διότι δεν έχει λογική καμία...

 

Στα προηγούμενα είναι η άποψή σου, απόλυτα σεβαστή και λογική.

Link to comment
Share on other sites

ο Σαμαράς έτρεξε την διαδικασία πιο νωρίς ενώ μπορούσε να το τρενάρει μέχρι τον Μάρτιο αν θυμάμαι. Για μένα έπρεπε να πάει τις εκλογές τότε περίπου και μετά η επόμενη βουλή να εκλέξει τον ΠτΔ.

 

Από το λίγο που έψαξα, οι εκλογές για ΠτΔ είναι κάθε 5 χρόνια και ξεκινάνε από Δεκέμβριο.

Ακόμα και να μπορούσε να κάνει αυτό που λες, γιατί να το κάνει? Δεν θα ήταν σαν να δημιουργεί πολιτική αστάθεια και κατ'επέκτασην πρόβλημα στη χώρα του? Αυτό κάνουν τώρα οι σημερινοί.

 

Το άλλο με τις εξόδους κλπ κλπ είναι για να μην επικρατεί πανικός. Όλοι το κάνουν σε κάποιο βαθμό, και χρειάζεται. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν η καθησύχαση δεν ανταποκρίνεται καθόλου στη πραγματικότητα.

Μνημονιακοί δηλώσανε από τη ΝΔ, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνουν άλλες μεταρρυθμίσεις πέρα του μνημονίου.

Δεν πιστεύω ότι φέρει το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης όταν υπάρχει κάποιος άλλος που λέει ότι θα τα χώσει στους δανειστές, θα διαγράψει το χρέος, θα καταργήσει τον ΕΝΦΙΑ, θα απορρίψει δια ροπάλου την συμφωνία, θα τα πάρει από τους πλούσιους, θα επαναφέρει μισθούς σε προ-μνημονιακά επίπεδα και θα φέρει πελάγη ευτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Οι ΣαμαροΒενιζέλος μετά τις δημοτικές εκλογές και τα αποτελέσματά τους, σταμάτησαν να κάνουν ότι είχαν συμφωνήσει με τους δανειστές. Απλώς η μη εκλογή του προέδρου της δημοκρατίας ήταν το κερασάκι στην τούρτα της ανικανότητάς τους να πάρουν δύσκολα μέτρα. Δεν έβαλε ο ΣΥΡΙΖΑ τον Ντινόπουλο και κάποιους άλλους να κάνουν αντάρτικο για το δημόσιο τομέα. Αν ήθελε η ΝΔ θα προχωρούσε αλλά δεν το έκανε γιατί φοβήθηκε το πολιτικό κόστος και άρχισε να ψάχνει δικαιολογίες για τη στασιμότητα του έργου της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.