Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Για την παραταση, εχεις δικιο. Το ξεραμε ποτε εληγε, δεν ξεραμε οτι ηταν σαμποταζ στη χωρα, και οτι ο Σαμαρας το ειχε ζητησει για να χτυπησει το ΣΥΡΙΖΑ.

Πως ξέραμε το πότε έληγε, αλλά δεν ξέραμε ότι ήταν σαμποτάζ στην χώρα; Μια συμφωνία η οποία λήγει σε δύο μήνες, λήγει σε δύο μήνες. The end. Είναι γνωστό; Τέλος. Γνωρίζεις εξ αρχής το χρονοδιάγραμμα. Τα υπόλοιπα είναι κομματικές σάλτσες και δικαιολογίες.

 

Ταζεις. Γιατι θελεις να εχεις αυτοδυναμια οσο το δυνατον πιο ισχυρή, για να σωσεις την χωρα (ειμαι βεβαιος οτι ο ΣΥΡΙΖΑ πιστευει οτι θα σωσει τη χωρα).

 

Είμαι βέβαιος ότι θέλανε τις καρέκλες, αλλά είχαν άγνοια για το αν πραγματικά θα μπορούσαν να σώσουν την χώρα. Παραδέχομαι πάντως ότι στην Ελλάδα αν θέλεις να βγεις, πετάς το ένα ψέμα μετά το άλλο στην προεκλογική σου εκστρατεία. Είναι ο μόνος τρόπος.

 

Το σκιζω τα μνημονια ειναι για τους αφελεις που νομιζουν οτι την επομενη μερα θα αλλαξουν ολα και θα βρεξει λεφτα. Αλλα η ψηφος αυτου μετραει το ιδιο με ενος πιο μυαλωμένου, οποτε το θες και αυτον να σε ψηφισει.

 

Συγνώμη αυτά που μου γράφεις στην αρχή περί σαμποτάζ Σαμαρά που δεν το πήραν χαμπάρι οι νυν κυβερνώντες, δεν είναι αφελέστατα; Και βέβαια δεν λες τίποτα για το ότι αυτοί δεν θέλανε ούτε δύο ώρες παράταση, όχι δύο μήνες. Δεν λες τίποτα για το ότι ο Βαρουφάκης έλεγε όχι στα 7,2 δις, ενώ τώρα κλαίγονται ότι δεν έχουν πάρει την δόση.

Το ότι περιμένεις ξαφνικά μετά τις εκλογές ο κόσμος να γίνει Ευρωπαίος δεν είναι αφελέστατο; Το ότι ψήφισες κάποιον που σου έλεγε εν γνώση σου ψέματα, δεν είναι αφελέστατο; Είσαι σίγουρος για το σε πια κατηγορία των δύο ψηφοφόρων που περιγράφεις ανήκεις;

 

Δεν λεω οτι ειναι τιμιο, αλλα νομιζω οτι ειναι λογικο. Ειδικα οταν παιζεις σε γηπεδο που ο αλλος διαλυει τα παντα για να μεινει στην καρεκλα.

Ότι δεν είναι τίμιο μας αρκεί να είναι λογικό; Κάτι μου θυμίζει αυτό. Το γήπεδο διαλύθηκε εν μέρη από τις προεκλογικές εξαγγελίες. Το γήπεδο παραδόθηκε με πλεόνασμα και ανάπτυξη. Πλέον δεν έχει τίποτα από τα δύο και απλά ελπίζουμε ότι αυτό θα αλλάξει σύντομα. Αυτή η αγάπη στο "όλα τα κακά ο άλλος τα έκανε" μας έφερε εδώ που είμαστε σήμερα.

 

Επισης ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι ΝΔ, ακομα και τωρα βλεπεις οτι υπαρχουν διαφορετικες υπο-ομαδες, οποτε καταλαβαινεις οτι ακουγονται διαφορετικα πραγματα. Στο τελος ο τσιπρας αποφασιζει.

Θα το μάθουμε όταν υπογραφεί η συμφωνία. Για αυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν συμφωνεί η Ζωή.

 

Παρολα αυτα, μεχρι τωρα ο συριζα δεν εχει υπογραψει κανενα μνημονιο.

Όντως. Απλά ανακοίνωσε ότι "λεφτά τέλος".

 

Κανενας λαος δεν εχει φορολογικη συνειδηση. Νομους εχουν, που τηρουνται...

Οι Σκανδιναβοί έχουν. Στην τελική άλλα άφηνες να εννοηθούν πριν, τονίζοντας μου την διαφορά του Ευρωπαίου από τον Έλληνα/Ελληνίδα. Τώρα μου τα γυρνάς. Αλλά και πάλι να ρωτήσω και εγώ το εξής. Γιατί τώρα να αρχίσουν να τηρούν τους νόμους οι Έλληνες/Ελληνίδες; Επειδή έχουμε νέα κυβέρνηση; Με την τελευταία ρύθμιση για τα χρέη κερδισμένοι βγήκαν αυτοί που δεν τηρούσαν τους νόμους.

 

Αυτο ελπιζω να κανει ο ΣΥΡΙΖΑ. Θεωρητικα εχει λιγοτερες εξαρτησεις απο την διαπλοκη και μπορει να το κανει, οσο ακομα εχει την στηριξη του λαου. 

Σωστό το "θεωρητικά".

 

ειπα μηπως ελεγες την ισπανια... αυτες οι χωρες που αναφερεις δεν ειχαν το προβλημα που εχουμε..ηταν ειτε σε πολυ μικροτερη κλιμακα ειτε διαφορετικο.

 

Να ενα παραδειγμα του success story της πορτογαλιας

 

http://www.tribune.gr/world/news/article/123441/mazikes-exosis-stin-portogalia-panopli-astinomiki-petane-ikogenies-sto-dromo.html

 

Άσχημα αυτά στην Πορτογαλία και στην Ισπανία, αλλά σε τι κατάσταση είναι γενικότερα αυτές οι χώρες και σε τι εμείς; Η Κύπρος; Η Ιρλανδία; Τι γίνεται με εκείνα τα success stories; Και γιατί πάντα πρέπει να κοιτάμε τα χειρότερα; Να εύχεσαι επίσης να μην ζήσουμε πολύ χειρότερα εμείς. Αν δεν βρεθεί μια λύση για τα οικονομικά προβλήματα της χώρας, αύριο μπορεί ο κόσμος να αρχίσει να πουλάει μόνος του τα σπίτια του, για ένα ξερό κομμάτι ψωμί. Είτε σε πετάξουν έξω από το σπίτι σου, είτε το πουλήσεις για ψίχουλα, δεν αλλάζει κάτι. Το σπίτι σου θα στο έχουν πάρει. Είτε χρεοκοπήσεις με Τρόικα, είτε με Brussels Group, το τελικό αποτέλεσμα μετράει. Η χρεοκοπία και ότι αυτή φέρνει μαζί της.

 

Με τα ομολογα η ιστορια δεν εχει τελειωσει. Ναι εχει γινει μεγαλη ζημια στην διαπραγματευτικη μας ισχυ αφου τα ξεφορτωθηκαν οι τραπεζες τους, αλλα ακομα δεν εχου βρει τροπο να περιορισουν την αντιδραση των αγορων σε ενα ενδεχομενο πιστολι.

Αν δεις τα ομόλογα των άλλων χωρών πως κινούνται, ξέρεις ήδη ότι πλέον δεν έχεις διαπραγματευτική ισχύ. Οι χώρες απλά θα βγουν στους λαούς τους και θα πουν ότι "οι Έλληνες έφαγαν τα λεφτά σας".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως ξέραμε το πότε έληγε, αλλά δεν ξέραμε ότι ήταν σαμποτάζ στην χώρα; Μια συμφωνία η οποία λήγει σε δύο μήνες, λήγει σε δύο μήνες. The end. Είναι γνωστό; Τέλος. Γνωρίζεις εξ αρχής το χρονοδιάγραμμα. Τα υπόλοιπα είναι κομματικές σάλτσες και δικαιολογίες.

 

 

Οταν σου δινουν 6 μηνες, και λες 3 για να χτυπησεις τον ΣΥΡΙΖΑ μια χαρα ειναι σαμποταζ. Αυτο δεν ξεραμε...

 

 

 

Αν δεις τα ομόλογα των άλλων χωρών πως κινούνται, ξέρεις ήδη ότι πλέον δεν έχεις διαπραγματευτική ισχύ. Οι χώρες απλά θα βγουν στους λαούς τους και θα πουν ότι "οι Έλληνες έφαγαν τα λεφτά σας".
 

 

Σε νοιαζει πολυ τι θα νομιζει ο μεσος Γερμανος... Ο καθε εξυπνος Γερμανος κτλ θα ρωτησει, γιατι αγορασατε τα ομολογα απο την Deutsche Bank?

Έγινε επεξεργασία από oxide
Link to comment
Share on other sites

Οταν σου δινουν 6 μηνες, και λες 3 για να χτυπησεις τον ΣΥΡΙΖΑ μια χαρα ειναι σαμποταζ. Αυτο δεν ξεραμε...

 

Σε νοιαζει πολυ τι θα νομιζει ο μεσος Γερμανος... Ο καθε εξυπνος Γερμανος κτλ θα ρωτησει, γιατι αγορασατε τα ομολογα απο την Deutsche Bank?

Για να χτυπήσεις τον ΣΥΡΙΖΑ? Τσου. Οι 3 μήνες επιλέχθηκαν για να "αποδείξει" ο Σαμαράς ότι η χώρα βγαίνει από το μνημόνιο. Αν είχε συμφωνίσει για 6 μήνες ο ΣΥΡΙΖΑ θα τον είχε ξεσκίσει πολύ απλά λέγοντας ότι η ανάγκη παράτασης του προγράμματος για 6 ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ μήνες αποδεικνύει την αποτυχία του success story.

Δεν είναι απλά ο πλούσιος Γερμανός της Siemens.

Σλοβάκος ΥΠΟΙΚ σε Βαρουφάκη: Εχεις λεφτά για τις συντάξεις; Εγώ δεν θα σου δώσω | iefimerida.gr

Και σιγά μην κάτσει ο Ευρωπαίος πολίτης να αναλύσει το γιατί οι τεμπέληδες Έλληνες του φάγανε τα λεφτά. Διότι αυτό θα γραφτεί. Παγκοσμίως.

 

 

Και πάλι δεν απαντάς. Τι την ήθελε την επιπλέον παράταση ο ΣΥΡΙΖΑ από την στιγμή που το μνημόνιο ήταν κακό και άρα και η παράτασή του; Τι την ήθελε την επιπλέον παράταση ενός προγράμματος που ο ΣΥΡΙΖΑ θα καταργούσε την επομένη των εκλογών; Γιατί θέλει μια χρηματοδότηση τώρα, την οποία δεν ήθελε στην αρχή της διακυβέρνησής του; Γιατί θέλει μια χρηματοδότηση την οποία τον πρώτο μήνα παρομοίαζε ως την δόση του ναρκομανή;

Link to comment
Share on other sites

O Σαμαράς, ο Βενιζέλος, η ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ....Αυτοί και οι προκάτοχοί τους χαλάσανε την οικονομία, το κράτος και από το 74 και μετά τίναξαν την μπάνκα στον αέρα. Και έρχονται αυτοί με την ψήφο του λαού να μας σώσουν. Δλδ είναι σαν να πηγαίνω τον υπολογιστή μου σε έναν μάστορα, να μου τον χαλάει περισσότερο και μετά να περιμένω από τον ίδιο μάστορα να μου τον φτιάξει. Όχι ότι περιμένω θαύματα από τις εναλλακτικές πολιτικές παρατάξεις. Όσο υπάρχει η νοοτροπία, του ρουσφετιού και της ψηφοθηρίας πιάνουμε βράχια όχι λόγω φουρτούνας αλλά λόγω μαλ......ας....

Link to comment
Share on other sites

Για να χτυπήσεις τον ΣΥΡΙΖΑ? Τσου. Οι 3 μήνες επιλέχθηκαν για να "αποδείξει" ο Σαμαράς ότι η χώρα βγαίνει από το μνημόνιο. Αν είχε συμφωνίσει για 6 μήνες ο ΣΥΡΙΖΑ θα τον είχε ξεσκίσει πολύ απλά λέγοντας ότι η ανάγκη παράτασης του προγράμματος για 6 ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ μήνες αποδεικνύει την αποτυχία του success story.

Καταρχην το ενα δεν αποκλειει το αλλο. Αλλα και με αυτο που ειπες δειχνει επικινδυνο ανθρωπο που υπονομευσε την χωρα για τα συμφέροντα του.

Και δεν μου φαινεσαι εξαλλος για αυτο...

Δεν είναι απλά ο πλούσιος Γερμανός της Siemens.

Σλοβάκος ΥΠΟΙΚ σε Βαρουφάκη: Εχεις λεφτά για τις συντάξεις; Εγώ δεν θα σου δώσω | iefimerida.gr

Και σιγά μην κάτσει ο Ευρωπαίος πολίτης να αναλύσει το γιατί οι τεμπέληδες Έλληνες του φάγανε τα λεφτά. Διότι αυτό θα γραφτεί. Παγκοσμίως.

1. "Λεφτα για συνταξεις εχω ναι. Οκ τωρα καθησυχαστηκες; Θα κοιμηθεις ισχυχος;"

2. Ουτε που με νοιαζει τι θα νομιζει ο καθε ενας. Εδω οι αλλοι εψηναν ανθρωπους και σκοτωσαν εκατομμύρια και εχουν μουτρα και κυκλοφορουν...

Και επειδη ζω στο εξωτερικο. Κανενας δεν ασχολειται με το θεμα με τον τροπο που νομιζεις περα απο σπανιες περιπτωσεις. Βασικα ουτε καν ασχολουνται οι περισσοτεροι. Οι ανθρωποι με ενδιαφερον ρωτανε πως τα παμε...

Παντως μου δινεις την εντυπωση οτι νιωθεις κατωτερος κατα καποιο τροπο απο τους υπολοιπους ΕΕ. Εγω δεν νιωθω καθολου ετσι.

 

Και πάλι δεν απαντάς. Τι την ήθελε την επιπλέον παράταση ο ΣΥΡΙΖΑ από την στιγμή που το μνημόνιο ήταν κακό και άρα και η παράτασή του; Τι την ήθελε την επιπλέον παράταση ενός προγράμματος που ο ΣΥΡΙΖΑ θα καταργούσε την επομένη των εκλογών; Γιατί θέλει μια χρηματοδότηση τώρα, την οποία δεν ήθελε στην αρχή της διακυβέρνησής του; Γιατί θέλει μια χρηματοδότηση την οποία τον πρώτο μήνα παρομοίαζε ως την δόση του ναρκομανή;

Αυτο που υπεργραψε ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ηταν για να παρουμε δοση και το ξερεις απλα πας να δημιουργησεις εντυπωσεις. Ο ΣΥΡΙΖΑ κανει το λογικο. Πρεπει να γινει αναδριαρθωση του χρεους. Εσυ πιστευεις οτι το χρεος ειναι βιώσιμο; Θελω να πω, ξες ο Σαμ θα μας εφερνε και certificate βιωσιμότητας. Γελαν και οι κοτες.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην το ενα δεν αποκλειει το αλλο. Αλλα και με αυτο που ειπες δειχνει επικινδυνο ανθρωπο που υπονομευσε την χωρα για τα συμφέροντα του. Και δεν μου φαινεσαι εξαλλος για αυτο...

Δεν δείχνει απλά έναν επικίνδυνο άνθρωπο δείχνει ότι σύσσωμη η πολιτική ηγεσία της χώρας είναι επικίνδυνη όταν διεκδικεί την καρέκλα. Το αν είμαι ή όχι έξαλλος με τον Σαμαρά και το πως κυβέρνησε, δεν θα μου το πεις εσύ. Τον κράζω από την περίοδο της ΕΡΤ.

 

1. "Λεφτα για συνταξεις εχω ναι. Οκ τωρα καθησυχαστηκες; Θα κοιμηθεις ισχυχος;" 2. Ουτε που με νοιαζει τι θα νομιζει ο καθε ενας. Εδω οι αλλοι εψηναν ανθρωπους και σκοτωσαν εκατομμύρια και εχουν μουτρα και κυκλοφορουν... Και επειδη ζω στο εξωτερικο. Κανενας δεν ασχολειται με το θεμα με τον τροπο που νομιζεις περα απο σπανιες περιπτωσεις. Βασικα ουτε καν ασχολουνται οι περισσοτεροι. Οι ανθρωποι με ενδιαφερον ρωτανε πως τα παμε... Παντως μου δινεις την εντυπωση οτι νιωθεις κατωτερος κατα καποιο τροπο απο τους υπολοιπους ΕΕ. Εγω δεν νιωθω καθολου ετσι.

 

Αυτο που υπεργραψε ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ηταν για να παρουμε δοση και το ξερεις απλα πας να δημιουργησεις εντυπωσεις. Ο ΣΥΡΙΖΑ κανει το λογικο. Πρεπει να γινει αναδριαρθωση του χρεους. Εσυ πιστευεις οτι το χρεος ειναι βιώσιμο; Θελω να πω, ξες ο Σαμ θα μας εφερνε και certificate βιωσιμότητας. Γελαν και οι κοτες.

 

Αδυνατώ να δω σοβαρά αυτό το κομμάτι του ποστ σου. Ήλπιζα ότι δεν έχανα τον χρόνο μου μαζί σου, προσπαθώντας να σου δείξω κάποια πράγματα από μια διαφορετική οπτική, αλλά προφανώς χάνω τον χρόνο μου και εσύ την υπομονή σου. Οπότε κάτσε εκεί στην σιγουριά των ξένων υπερασπιζόμενος εκ του ασφαλούς αυτό που έχει την μέγιστη αξία για σένα. Την κομματική σου ιδεολογία.

 

Τίποτα άλλο.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 

Σε κάτι πιο σοβαρό

Τι θα συμβεί αν δεν πληρωθεί το ΔΝΤ – Το καταστατικό του Ταμείου και ο αποκλεισμός από κάθε πηγή χρηματοδότησης

Link to comment
Share on other sites

Οι ανθρωποι ειναι τρελοι... 4 μηνες μετα τις εκλογες νομιζουν οτι θα καλυψουν την σαπιλα του κομματος τους με το να επανεκλεγουν.

Εδω δεν μπορουν να εξυγιάνουν το ιδιο τους το κομμα, τη χωρα θα σωσουν...

Παντως πολυ πατριωτικο να διαδίδει φημες η αντιπολίτευση... βοηθαει στη σταθεροτητα... Δεν σταματουν να με εκπλησουν με το ποσο χαμηλα μπορουν να πεσουν...καθε φορα λεω "δεν παει αλλο" και ομως...

 

"Λεφτα για συνταξεις εχω ναι. Οκ τωρα καθησυχαστηκες; Θα κοιμηθεις ισχυχος;"

Διευκρινιστικά, το παραπανω δεν απευθυνοταν σε εσενα yanni, αλλα το εδωσα σαν παραδειγμα απαντησης στις ασυναρτησιες του Σλοβακου. Παντως δεν εχασα την υπομονη μου, ισα ισα μοιραστηκα και καθημερινα μου βιώματα μαζι σου. Δεν εχω καμια ιδεολογια, ουτε καν ψηφισα ΣΥΡΙΖΑ, απλα προς το παρον συμφωνω με τις περισσοτερες δρασεις τους και θεωρω αδικο να προσπαθουμε να τους κρινουμε εν μεσω διαπραγματευσης. Νομιζω μια σωστη σταση θα ειναι ο λαος να εκφρασει τη βουληση του και να εμπιστευτει την νεοεκλεγείσα κυβερνηση. Τελικα θα κρινει, μολις δει τη συμφωνια. Νομιζω αυτο ειναι και συμφωνο με το οτι ελεγες αρχικα περι διαφωνιων κτλ

Έγινε επεξεργασία από oxide
Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να είμαι ειλικρινής. Το analyst.gr το βλέπω μόνο από τις παραθέσεις σου και εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι αρθρογράφοι διαβάζουν μόνο Όργουελ και Μακιαβέλι. Όμως, πρέπει να τους αναγνωρίσω ότι είναι από τους ελάχιστους που μπορούν να συνδυάσουν ειδήσεις από διαφορετικές πηγές και να επιχειρήσουν να σχηματίσουν μια πιο πλήρη εικόνα. Συνήθως μία με την οποία δεν συμφωνώ, αλλά και πάλι είναι αξιέπαινο.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον και στον ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να διαβάσουν λίγο Μακιαβέλι. Μάλλον θα τους έκανε πολύ καλό...

 

Re: Varoufoλογίες θυμίζω ότι έχει προηγηθεί και ο τιτανοτεράστιος Πάγκαλος ο οποίος έχει διατυμπανίσει ότι "παρακολοθούσαμε τους Αμερικάνους". Ναι, ο ίδιος που του πήραν τον Οτσαλάν και του άλωσαν τα Ίμια.

 

Μήπως να πάρουν την Dentyne διαχρονικό χορηγό στο Υπουργικό Συμβούλιο;

 

Edit: συγγνώμη για το back-to-back, αλλά με μετέφερα από τις Ειδήσεις. Μην το κάνουμε και καφενείο. ;)

 

Αν εξαιρέσεις διαδικτιακούς τόπους των οποίων οι δημοσιογράφοι εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία των ξεφτιλισμένων ιδιοκτητών τους (πχ  protothema.gr ) δεν έχω πρόβλημα να διαβάσω οποιαδήποτε άποψη θεωρώντας ότι διαθέτω ικανή κρίση να ξεχωρίσω απόψεις χωρίς να χρειάζομαι αποκλεισμούς.

Δεν πιστεύω ότι κάποιος διαθέτει το άγιο δισκοπότηρο της μοναδικής αλήθειας ούτε ότι κάποιος μπορεί να πράττει μόνο σωστά η μόνο λάθος.

 

Νομίζω ότι η ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ  ανέβηκε στην εξουσία με τις πλέον έντιμες προθέσεις. Έκαναν τραγικά σφάλματα όντας προτομπαρκοι οι περισσότεροι.

Δεν έχουν όμως καμία σημασία τα σφάλματα και δεν θα τους βοηθήσουν τα βιβλία αφού το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο στον μονόδρομο της διαπραγμάτευσης.

Κανένας δεν υποχωρεί όταν γνωρίζει ότι δεν θα τα μπιστίξεις κάτω.

 

Ο τιτανοτεράστιος Πάγκαλος με αυτό το ακραίο φάλτσο έγλυφε την πρεσβεία μήπως και τον χρειαστούν ξανά στην εξουσία.

Στις θεωρίες συνομωσίας μπορώ να προσθέσω την «αυτοκτονία» του Κώστα Τσαλικίδη όπως και την εν ψυχρώ δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παντως πολυ πατριωτικο να διαδίδει φημες η αντιπολίτευση... βοηθαει στη σταθεροτητα... Δεν σταματουν να με εκπλησουν με το ποσο χαμηλα μπορουν να πεσουν...καθε φορα λεω "δεν παει αλλο" και ομως...

 

Ο Βούτσης είναι αντιπολίτευση; Συμφωνώ ότι η Μπακογιάννη δεν θα έπρεπε να καίγεται τόσο πολύ να σώσει τους καταθέτες "προειδοποιώντας τους" ότι θα μπουν περιορισμοί στις τράπεζες, αλλά την βόμβα την πέταξε ο Βούτσης. Δεν ξέρω πόσο πατριωτικό είναι να βλέπεις τον Βούτση να μεταφράζεται σε όλες τις γλώσσες του πλανήτη. Πιο πολλά λεφτά θα πετάξουν στο εξωτερικό από μια τέτοια δήλωση μέλους της κυβέρνησης, πιο πολλές επενδύσεις θα μπουν σε αναμονή από την δήλωση του Βούτση, από ότι από την εκτίμηση ενός μέλους της αντιπολίτευσης.

 

Διευκρινιστικά, το παραπανω δεν απευθυνοταν σε εσενα yanni, αλλα το εδωσα σαν παραδειγμα απαντησης στις ασυναρτησιες του Σλοβακου.

Ασυναρτησίες; Που το βασίζεις αυτό;

 

Παντως δεν εχασα την υπομονη μου, ισα ισα μοιραστηκα και καθημερινα μου βιώματα μαζι σου. Δεν εχω καμια ιδεολογια, ουτε καν ψηφισα ΣΥΡΙΖΑ, απλα προς το παρον συμφωνω με τις περισσοτερες δρασεις τους και θεωρω αδικο να προσπαθουμε να τους κρινουμε εν μεσω διαπραγματευσης. Νομιζω μια σωστη σταση θα ειναι ο λαος να εκφρασει τη βουληση του και να εμπιστευτει την νεοεκλεγείσα κυβερνηση. Τελικα θα κρινει, μολις δει τη συμφωνια. Νομιζω αυτο ειναι και συμφωνο με το οτι ελεγες αρχικα περι διαφωνιων κτλ

Άσε με εμένα. Εγώ νιώθω κατώτερος και μην ρωτάς τα βιώματα τα δικά μου στην χώρα της κρίσης και της ανεργίας, βασίσου στα δικά σου αγκαλιά με την φραπεδούμπα σε μια χώρα πιθανόν με σταθερή οικονομία. Έξω από τον χορό....

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

@colt3003

Η συναλλαγματική ισοτιμία καθορίζεται από τη ζήτηση και προσφορά για το νόμισμα. Εννοείται ότι θα επιτρέπεις συναλλαγές για όσους θέλουν να έχουν εμπορικές σχέσεις με τη χώρα. Δεν κατάλαβα αυτό που λες για αυθαίρετες εκτιμήσεις της ισοτιμίας από ξένους παράγοντες του τύπου π.χ. 1 δραχμή=3 τρισεκατομμύρια ευρώ.

 

Καμμία διαφωνία εδώ. Επισημαίνω ξανά, ότι αυτή η ισοτιμία, και βάσει με το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης που αναφέρεις, θα μεταβληθεί προς το χειρότερο για όσους κρατάνε δραχμές στα χέρια τους. Όσοι δε, θελήσουν εμπορικές συναλλαγές με το εξωτερικό, θα ανακαλύψουν ότι αυτές θα γίνονται με δυσμενέστερους όρους (προμήθεια πρώτων υλών ή καυσίμων π.χ.) σε σχέση με σήμερα, και αυτή τη διαφορά θα την περάσουν στα προιόντα τους, καθιστώντας τα τελικώς ακριβότερα. Είναι πολύ χαρακτηριστική η μνήμη μου εμπόρων να λένε: ''ακρίβηνε το τάδε προιόν, επειδή ανέβηκε το δολάριο''. Αυτό που συνέβαινε βέβαια, ήταν ότι έπεφτε η δραχμή. Η ουσία όμως παρέμνε η ίδια: Τα προιόντα ακρίβαιναν. Δεν έγραψα πουθενά για αυθαίρετες εκτιμήσεις. Η παρουσία της δραχμής στις διεθνείς αγορές, θα ενέχει πάντα τον κίνδυνο επιθέσεων απο κερδοσκόπους (όπως η επίθεση του Σόρος στην Αγγλική λίρα, μερικά χρόνια πρίν). Και τότε, δεν πιστεύω να εκπλαγεί κανείς ε ?? Είναι απο πρίν γνωστό, ότι οι αρκούδες αφοδεύουν στο δάσος.

 

Στο εμπορικό ισοζύγιο έχουμε έλλειμμα κάπου 4 δις με μείωση των εξαγωγών. Δεν θα'πρεπε βέβαια να μας βοηθήσει η εσωτερική υποτίμηση του Σαμαρά; Φαίνεται πως όχι. Είμαστε εκτεθειμένοι στον ευρωπαϊκό ανταγωνισμό γιατί ανήκουμε στη ζώνη ελευθέρου εμπορίου της Ε.Ε. Χρειάζεται να επιβληθούν δασμοί σε κάποιες κατηγορίες προϊόντων ή να βρεθεί κάποια δικαιολογία(π.χ. ποιοτικές προδιαγραφές) για να περιορίσουμε τις εισαγωγές μας όπου δεν χρειάζεται. Διαφορετικά ακολουθούμε το δρόμο της πείνας του Σαμαρά και πάλι δεν είμαστε σίγουροι αν θα καταφέρουμε να ανταγωνιστούμε ξένα είδη από χώρες με τεράστιες οικονομίες κλίμακας(aka τεχνολογία). Υπάρχει ξέρεις και η έννοια της παραγωγικότητας της εργασίας πέρα από το κόστος της. Μπορεί π.χ. ο Γάλλος να παίρνει τα διπλάσια από σένα και στα πορτοκάλια ποικιλίας τάδε να σε τρώει στο κόστος.

 

Η εσωτερική υποτίμηση βοήθησε, μόνο στο μέτρο του περιορισμού της κατανάλωσης. Αλίμονο αν περιμένε κανένας να έρθει το ισοζύγιο στο μηδέν απο αυτό. Η αιτία όμως που βλέπεις εσύ είναι διαφορετική απο αυτό που βλέπω εγώ. Εσύ βλέπεις μείωση εξαγωγών, ενώ εγώ εισαγωγές που είναι ανελαστικές. Που να επιβάλεις δασμούς ? στο κρέας που εισάγεις απο την Ολλανδία ?? Για τα πιο ταπεινα προιόντα δε, ούτε λογος..... Δασμό στα φασόλια απο την Τουρκία ? στις αιγυπτιακές πατάτες ?? στο σιτάρι απο την Ουκρανία ?

Ας είμαστε λίγο σοβαροί. Είτε μας αρέσει είτε όχι, εισάγουμε (και) φαγητό. Και αυτό πρόκειται να ακριβύνει με άλλο νόμισμα. Λες να το δασμολογήσουμε κιόλας ??

Και επείδή έχω ξαναρωτήσει: Ποιός ανταγωνισμος, ''ζώνη'', άνθρωπος, whatever μας απαγόρευσε ποτέ να εξάγουμε σε χώρες εκτός Ε.Ε. ??

Το επιχείρημα περι περιορισμού των εξαγωγών λόγω Ε.Ε. ΔΕΝ ευσταθεί ! 

 

Εκτός αν έχεις κατά νου την "ανάπτυξη" που συμβαίνει στις τριτοκοσμικές αποικίες. Ξέρεις τώρα. Εκεί που δουλεύεις για ψίχουλα και ο ξένος βιομήχανος παίρνει το προϊόν σου με κόστος 2 ευρώ και το πουλάει σε ευκατάστατες χώρες αντί π.χ. 20 ευρώ. Για να φτάσεις εκεί βέβαια πρώτα σου έχουν κλείσει όλα τα εργοστάσια κατόπιν έλευσης του ΔΝΤ-Παγκόσμιας τράπεζας και συστάσεων για απελευθέρωση. Τη στιγμή που οι ξένες βιομηχανίες μπορεί και να επιδοτούνται στη ζούλα από το κράτος αποικιοκράτη(βλέπε αγροβιομηχανίες ΗΠΑ).

Ή για να μην πάμε στη βαριά βιομηχανία, σκέψου τον δουλέμπορο τουριστικό επιχειρηματία με τους ανασφάλιστους Έλληνες, Πακιστανούς κτλ. να χρεώνει 200€ τη βραδιά στον Γερμανό τουρίστα.

 

Α ! ωστε εγώ έχω κατα νού τέτοιου είδους ανάπτυξη ε ? Μήπως να θυμηθούμε εδώ με ποιόν κυρίως τρόπο έκλεισαν ένα ένα σχδόν όλα τα εργοστάσια ?? Νικήσαμε τους κακούς καπιταλιστές που μας έπιναν το αίμα βρε ! Και στους γεωργικούς συνεταιρισμούς κατσικώθηκαν αδερφοξάδερφα και τους ρήμαξαν. Το ΔΝΤ και η παγκόσμια τράπεζα μας πείρξαν?? ''Κοντά στο νού και η γνώση'' λέει ο λαός (άλλο που δεν το εφαρμόζει). Φυσικά και δεν ρίχνω ευθυνες μόνο στους νυν για αυτό. Αλλά πές μου σοβαρά τωρα: Πότε πήγε έστω και ένας χριστιανός στο ΔΝΤ ή όπου αλλού τα τελευταία χρόνια να παρουσιάσει ΕΝΑ ολοκληρωμένο σχέδιο για την τόνωση της επιχειρηματικότητας, και την προσέλκυση νέων επιχειρήσεων ???? Να τους πεί ''αυτό θέλω να κάνω και δεν θα αλλάξει για 30 χρόνια ότι και να γίνει'' ??

Δεν πρόκειται να σταματήσω ποτέ να το λέω. Οι παθογένειες που αναγράφεις, είναι συνέπεια 1000% της ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ανικανότητας. Δεν πα να τους βρίζεις, να τους ξορκίζεις, να κάνεις ότι θές ?? θα υπάρχουν πάντα για να καλύψουν (προς συμφέρον τους φυσικά) το κενό που αφήνει (ή τις τρύπες που δημιουργεί) το κράτος. 

 

Όπως καταλαβαίνεις πάντως τον δρόμο της πείνας μπορούμε να τον ακολουθήσουμε και με τη δραχμή χωρίς τις παρενέργειες της εσωτερικής υποτίμησης. Π.χ. να μου μειώνεται ο μισθός σε μένα που είμαι υπάλληλος σούπερ μάρκετ, αλλά οι τιμές στο ράφι του σούπερ μάρκετ να μένουν αμετάβλητες ή να αυξάνονται σε όλο το πακέτο ειδών διαβίωσής μου. Γιατί λ.χ. το εν λόγω σούπερ μάρκετ ανήκει σε καρτέλ. Ή να μου μειώνεται εμένα η αγοραστική δύναμη στα εισαγόμενα γιατί είμαι ιδιωτικός και τον "ήπια" ενώ ο ΔΕΚΟτζης δεν έχει καταλάβει τίποτα.

 

Ο δρόμος της πείνας είναι σχεδόν μπροστά μας, και η δραχμή δεν θα τον αποτρέψει. Το νόμισμα είναι εργαλείο. Δεν κάνει θαύματα. Και για εμένα, δεν φταίει αυτό. Έχουμε μετατραπεί τα τελευταία 40 χρόνια σε κράτος της πλάκας. Με οικονομία της πλάκας, παραγωγή της πλάκας, και συνέπεια της πλάκας. Αναρρωτήσου και μόνος σου: Σε ποίο απο όλα τα ευημερούντα κράτη του πλανήτη απουσιάζει η βιομηχανική παραγωγή ? Σε ποιό έχει κυριολεκτικά ποινικοποιηθεί η επιχειρηματικότητα και το κέρδος ?

Το πρώτο που έχει να γίνει, είναι να έρθει κόσμος να ρίξει το χρήμα του για να φτιάξει δουλειές. Λύνεις αμέσως έτσι 3 προβλήματα: Ανεργία, Ασφαλιστικό Δημογραφικό.

 

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα έρθει ούτε στους αιώνες των αιώνων αμήν, άμα έχεις τον πάσα ένα υπουργίσκο να δηλώνει πως θα αλλάζει τη νομοθεσία κατά πώς θα σηκώνεται απο το κρεβάτι του.

 

Κανένας μα κανένας δε μιλάει για δουλέμπορους και τέτοιες σάχλες. Να πάνε στη Νορβηγία, να βγάλουν φωτοτυπίες τους επενδυτικούς και τους φορολογικούς νόμους, να τους κάνουν μετάφραση, και να τους εφαρμόσουν με δικλείδα να μην αλλάξουν για 30 χρόνια. ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ !

 

.....Ναι αλλά τι θα κάνουν μετά οι εργατοπατέρες θα μου πείς ..... θα αναγκαστουν να δουλέψουν ???? :fie:

 

Τέλος για το τύπωμα χρημάτων. Πρέπει να έχεις οικονομία σε πλήρη απασχόληση(φουλ παραγωγή) έτσι ώστε τα επιπλέον λεφτά να μεταφραστούν σε υψηλότερες τιμές. Βλέπεις εσύ κάτι τέτοιο με ανεργία στο 26%;

 

Εμ το ίδιο λέμε !! Όσο περισσότερο τυπώνεις, πληθωρίζεις. Άμα δεν τυπώσεις δεν υπάρχει χρήμα στην αγορά, άρα στενότης και λιτότητα. Και η πίτα γεμάτη και ο σκύλος χορτάτος, μόνο στα παραμύθια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Seriously ?

Πρίν ή μετά το βίντεο πήρε πίπα ( που καπνίζουνε ) στον Σαμαρά ?

Ότι και να πεις, ότι και να κάνεις, ότι στοιχεία και να παραθέσεις, την Μέρκελ την ίδια να φέρεις και να πει "Δεν έχετε υπεράριθμο δημόσιο τομέα", δεν θα πείσεις σε τίποτα τους νεοφιλελέυθερους τύπους που βλέπουν τον δημόσιο τομέα σαν πληγή του κράτους και σαν αντίπαλο των επιχειρηματιών.-

 

Είναι φαυλος κύκλος η υπόθεση. Σαν δημόσιο υπάλληλο όλοι έχουν στο μυαλό τους το κομματόσκυλο που διόρισε ο Ανδρέας και ξύνεται αντί να δουλευει στην εφορία και την κοκότα καθηγήτρια που διόρισε η ΝΔ να (μην) κάνει μάθημα στο παιδί του. Το ότι δημόσιο είναι και τα νοσοκομεία που δεν έχουν γιατρούς, και τα σχολεία που δεν έχουν δασκάλους κτλ κτλ δεν το σκέφτεται κανείς.

Αν νομοθετήσεις για να διώξεις τον ξύστη, δεν υπάρχει περίπτωση να μην διώξεις καταλάθος και ανθρώπους που δουλευουν.

Το ότι φωνάζουν για τον μη συμψηφισμό του ΦΠΑ είναι πολύ σωστό, το ότι δεν φωνάζουν για την φοροδιαφυγή που κάνουν οι συνάδελφοι τους "επιχειρηματίες" στα μπαράκια της Μυκόνου και δεν φωνάζουν για τους μαυρους εργαζόμενους που απασχολούν οι συνάδελφοι τους "επιχειρηματίες"¨είναι πολύ λάθος.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πεις, ότι και να κάνεις, ότι στοιχεία και να παραθέσεις, την Μέρκελ την ίδια να φέρεις και να πει "Δεν έχετε υπεράριθμο δημόσιο τομέα", δεν θα πείσεις σε τίποτα

post-34109-0-35996100-1432632370_thumb.j

 

http://www.thelab.gr/topic/139793-%CF%80%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CF%8C%CF%84%CE%B9-%CE%B8%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B5-v50/page-212#entry2162463

Link to comment
Share on other sites

Προχθές πηγαίνοντας στην δουλειά, είδα ακριβώς την ίδια εικόνα με το (ιδιωτικό) συνεργείο καθαρισμού ενός κτηρίου στην Συγγρού.. Ένας δούλευε, 2 τον κοιτούσαν, δεν σταμάτησα να πάρω φωτό..

Αλλά μπράβο για την προσπάθεια να πείσεις ότι αυτή η εικόνα δείχνει τι συμβαίνει σε όλο το δημόσιο..

Σε προκαλώ να μου δείξεις παρόμοια εικόνα από δημόσιο νοσοκομείο.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.