Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Χωρίς να είμαι ειδικός σε αυτά βρήκα αυτή την έρευνα:

http://www.voxeu.org/article/credit-default-swaps-useful-misleading-dangerous

 

 

 

Είναι να μην κράξει τώρα ο Σωτήρης;

:D

 

 

Ειδικά το δεύτερο quote είναι ολίγον τι αφελές. Πάρε CDS, shortaρε και το underlying πούσαρε την αγορά και βγάλε χρήμα. Μπορείς απλά να το κάνεις αυτό (αν έχεις τέτοιο view για την αγορά) απλά shortάροντας το underlying. Και δεδομένου ότι στην Ευρώπη η αγορά CDS είναι το 1/20 της αγοράς ομολόγων, πίστεψε με ότι πράξη θες να κάνεις μπορείς να την κάνεις πολύ πιο εύκολα παίζοντας μπάλα στο underlying.

Δεν ξέρουν Χριστό, συμφωνώ, αλλά μπρος στο τυφλό ΔΝΤ είναι τουλάχιστον μονόφθαλμοι...  :lol:

 

Και το χειρότερο από όλα, η άποψη του ΔΝΤ στο θέμα των SCDS θεωρώ ότι ενέχει σύγκρουση συμφερόντων, οπότε τείνω να εμπιστευτώ την ακαδημαϊκή βιβλιογραφία και το δικό μου ψυχανέμισμα σε αυτό το ζήτημα.

 

 

Ρε συ προφανώς και εμπιστεύσου ότι θες. Αν σε καλύπτει η ακαδημαική βιβλιογραφία που συμφωνεί με το ψυχανέμισμα σου, πάω πάσο εμπιστεύσου τη. Απλά μια ερώτηση. Θεωρείς ότι η άποψη του ΔΝΤ είναι εκ του πονηρού. ΟΚ. Αλλά γιατί όχι και της ΕΕ. Με αυτό εννοώ ότι σε περιόδους κρίσεως δεν ψάχνουν όλοι έναν αποδιοπομπαίο τράγο; Ε τι καλύτερο απο τα CDS. Δεν τα πολυκαταλαβαίνει ο κοσμάκης αλλά ακούει για τραπεζίτες και του αρκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Αν σε καλύπτει η ακαδημαική βιβλιογραφία που συμφωνεί με το ψυχανέμισμα σου, πάω πάσο εμπιστεύσου τη.

 

Κάθε άλλο, είμαι δεκτικός στην αντίθετη άποψη, αλλά ό,τι διάβασα καλόπιστα μέχρι στιγμής με οδηγεί στο ίδιο συμπέρασμα. Όσο για την ΕΕ, νομίζω ότι δε νοιάζεται πλέον τόσο για τα ίδια τα SCDS ή την Ελλάδα, απλά -δικαίως- έχει την ανησυχία ότι η προηγούμενη σπέκουλα μπορεί να επαναληφθεί με τα ομόλογα της Πορτογαλίας ή όποιου άλλου είναι ο επόμενος, αν εμείς θυσιαστούμε στο βωμό της τήρησης του προγράμματος λιτότητας.

 

Και εφόσον δεν μπορούν οι ίδιοι να συλληφθούν να αγοράζουν CDS, τραβάνε εκεί τη δική τους κόκκινη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν αύριο γινόταν δημοψήφισμα για το από πια μεριά να σπάμε τα αυγά, θα έβγαινε και θα έλεγε ότι επιτέλους δικαιώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Οπισθοχωρεί η κυβέρνηση – Σε ποια μέτρα φέρεται να έχει συμφωνήσει με τους δανειστές

πηγή

 

Φόροι, αναστολή του ΕΝΦΙΑ, το αφορολόγητο των 12.000 ευρώ σε περίοδο 4ετίας (δλδ προς το τέλος σαν υπόσχεση για να τους ψηφίσουμε ξανά για όταν θα εκλεγούν). Και όπως λέει και το το γνωστό τραγούδι που είχε αφιερωθεί το 1990 στο ΠΑΣΟΚ '' όταν παίρνω φόρα, φόρα κατηφόρα....'', γιατί όχι μετά τον Ιούνιο και οι μαζικές απολύσεις. Και ο λαός για ακόμη μία φορά θα ευχαριστεί που του δώσανε να γλύψει το κοκαλάκι γιατί ο άλλος δρόμος είναι του κακού, που εκεί δεν τρως ούτε κοκαλάκι. Βέβαια για τους μεγαλοφειλέτες, τους μεγαλοεργολάβους, τους εκμεταλλευτές της αγοράς εργασίας κουβέντα στα ακριβά γραφεία της διαπραγμάτευσης. Άντε μωρέ, στην υγειά των ψίχουλων που θα μας μειώσουν γιατί αργά ή γρήγορα θα μειωθούν και οι μισθοί και οι συντάξεις.

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
Link to comment
Share on other sites

 

Να πάμε σε δημοψήφισμα λένε οι περισσότεροι της καλύτερης κυβέρνησης όλων των εποχών , άλλοι λένε να πάμε σε εκλογές, για να αποφασίσει ο λαός, και άλλοι απειλούν ( ποιον; ) με πιστωτικό γεγονός . Αν θυμάμαι καλά στις 25/01/2015 έγιναν εκλογές ακριβώς για να αποφασίσει ο λαός. Και ο σοφός λαός καταψήφισε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ που είναι υπεύθυνοι για την χρεοκοπία και πήραν μέτρα προκειμένου η χρεοκοπία να παραμείνει σε επίπεδα μέτρων της Βουλής και όχι μέτρων γραφείου τελετών. Ο σοφός λαός , πάλι, πίστεψε όλες τις υποσχέσεις του ΣΥΡΙΖΑ και των, από καιρό, "συμμάχων" του, των ΑΝΕΛ, ότι ας πούμε ,για να μην κουράζουμε, υπάρχουν λεφτόδεντρα. Τρεις μήνες μετά και αφού έγινε σαφές πως δεν υπάρχουν, λεφτόδεντρα, οι κύριοι της συγκυβέρνησης ζητούν να αποφασίσει ξανά ο λαός (ο σοφός τονίζω). Επειδή όπως υποστηρίζουν δεν υπάρχουν χρήματα για να εφαρμόσει το πρόγραμμά της η κυβέρνηση. Λεφτά τα οποία έλεγε, η κυβέρνηση πάλι, προ των εκλογών, ότι δεν χρειάζεται.

Επίσης, η κυβέρνηση, έλεγε ότι όλα της τα μέτρα είναι κοστολογημένα. Και έρχεται τώρα να πει ότι χωρίς τα λεφτά, που δεν θέλαμε, δεν μπορεί να εφαρμόσει το πρόγραμμά της, το "τυράκι" λες και θα μπορέσει αν μας δώσουν τα λεφτά. Θυμάται κανείς να είπαν προεκλογικά ότι χωρίς χρηματοδότηση, που προϋποθέτει συμφωνία με όρους με τον "χρηματοδότη", δεν θα εφάρμοζε ,η καλύτερη κυβέρνηση όλων των εποχών, το πρόγραμμά της ; Ότι χωρίς τα λεφτά των "τοκογλύφων" θα κινδυνεύαμε με πιστωτικό γεγονός ; Δε νομίζω ηχολήπτη μου. Θυμάται τα σκισίματα ,τότε μνημόνιου τώρα καλσόν, τα go back Merkel, τα "ούτε μία στο εκατομμύριο" και άλλα εξίσου φαιδρά.Τι να αποφασίσει λοιπόν ο λαός ; Αν οι ψεύτες είναι καλύτεροι διαχειριστές της μιζέριας του ;

Και πάμε και στο πιστωτικό γεγονός που ανέφερε κάποιος Μανιός σήμερα. Ποιον απειλείτε κύριε Μανιέ ; Κάντε το. Εξασφαλίστε μετά θέση στα διαστημόπλοια. Το έχω πει πολλές φορές εδώ και μήνες και θα το πω ακόμη μία φορά και θα το λέω συνεχώς. Δεν θα φοβόμαστε εμείς, εσείς θα φοβάστε.

 

 

μου 'ρχεται ... μου 'ρχεται  ....  Α ΝΑΙ !! flashback 

 

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/sarkozi-pros-ompama-trelos-kai-katathliptikos-o-papandreoy.1480275.html

 

τελικα οντως σε αυτη τη χωρα  "η αριστερα δεν κυβερνησε ποτε"  :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οπισθοχωρεί η κυβέρνηση – Σε ποια μέτρα φέρεται να έχει συμφωνήσει με τους δανειστές

πηγή

 

Φόροι, αναστολή του ΕΝΦΙΑ, το αφορολόγητο των 12.000 ευρώ σε περίοδο 4ετίας (δλδ προς το τέλος σαν υπόσχεση για να τους ψηφίσουμε ξανά για όταν θα εκλεγούν). Και όπως λέει και το το γνωστό τραγούδι που είχε αφιερωθεί το 1990 στο ΠΑΣΟΚ '' όταν παίρνω φόρα, φόρα κατηφόρα....'', γιατί όχι μετά τον Ιούνιο και οι μαζικές απολύσεις. Και ο λαός για ακόμη μία φορά θα ευχαριστεί που του δώσανε να γλύψει το κοκαλάκι γιατί ο άλλος δρόμος είναι του κακού, που εκεί δεν τρως ούτε κοκαλάκι. Βέβαια για τους μεγαλοφειλέτες, τους μεγαλοεργολάβους, τους εκμεταλλευτές της αγοράς εργασίας κουβέντα στα ακριβά γραφεία της διαπραγμάτευσης. Άντε μωρέ, στην υγειά των ψίχουλων που θα μας μειώσουν γιατί αργά ή γρήγορα θα μειωθούν και οι μισθοί και οι συντάξεις.

 

 

Κάτσε ρε συ, σέβομαι την άποψη σου αλλά μήπως ξεχνάς κάτι βασικό; Όλες οι έρευνες φαίνονται να συγκλίνουν στο γεγονός ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων ΔΕ θέλει επιστροφή στη δραχμή. Μπορείς να κάτσεις να μου πεις ότι ο μέσος Έλληνας μασάει κουτόχορτο και ότι του λένε το χάφτει* αλλά at the end of the day αυτό θέλει και that's it.

 

*και εκείνη τη στιγμή με το μυαλό μου να ανακαλεί το αποτέλεσμα της 25/1 θα συμφωνήσω ολόψυχα μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στον ΣΚΑΙ μόλις τώρα αν και επιβεβαιώθηκε το κλίμα υπέρ του ευρώ, όταν το ερώτημα αλλάζει και από απλό "Ευρώ ή δραχμή" γίνεται "Μνημόνιο και ευρώ ή δραχμή και ανεξάρτητη οικονομική πολιτική" οι ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ ψηφίζουν δραχμή.

Δεν υπάρχει λοιπόν ξεκάθαρη τάση και όταν αυτή εδώ η κυβέρνηση δείχνει πολλές φορές να ενδιαφέρεται περισσότερο για το original 4%, από ότι για το υπόλοιπο 32%, δεν αποκλείεται να δούμε κάποια ωραία πρωία δραχμές στα χέρια μας.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στον ΣΚΑΙ μόλις τώρα αν και επιβεβαιώθηκε το κλίμα υπέρ του ευρώ, όταν το ερώτημα αλλάζει και από απλό "Ευρώ ή δραχμή" γίνεται "Μνημόνιο και ευρώ ή δραχμή και ανεξάρτητη οικονομική πολιτική" οι ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ ψηφίζουν δραχμή.

Δεν υπάρχει λοιπόν ξεκάθαρη τάση και όταν αυτή εδώ η κυβέρνηση δείχνει πολλές φορές να ενδιαφέρεται περισσότερο για το original 4%, από ότι για το υπόλοιπο 32%, δεν αποκλείεται να δούμε κάποια ωραία πρωία δραχμές στα χέρια μας.

 

Μακάρι. Βγήκε βρώμα ότι ξεκινάει τον Ιούνιο ο Νότης στο Ribas

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι πολλά ευφυή άτομα γίνονται μηχανικοί, μαθηματικοί, φυσικοί, αστροφυσικοί και όλα τα σχετικά. Αναγνωρίζω την αξία αυτών των κλάδων αλλά δεν μπορώ να τους βλέπω να κατηγορούν όλους τους άλλους για το πόσο πίσω βρίσκονται.

Αν λοιπόν θεωρείς τον εαυτό σου ικανό(γενικά μιλάω) προσπάθησε να κατανοήσεις ένα πολύπλοκο σύστημα για να αποδείξεις πόσο ανεπαρκείς είναι όσοι έχουν αφιερώσει τη ζωή τους σε αυτό με φτωχά αποτελέσματα. Γιατί π.χ. να αφιερώνεις 10 χρόνια από τη ζωή σου στο να λύσεις μια εικασία στα μαθηματικά αντί να βοηθήσεις στην κατανόηση του ανθρώπινου εγκεφάλου π.χ. που θα έφερνε τα πάνω κάτω σε όλες τις πτυχές της ζωής και θα σε γλίτωνε από το πρώτο. Αν θεωρείς τους οικονομολόγους ανίκανους γιατί δεν τους βοηθάς;

Ε προφανώς όταν παίζεις με το άτομο και την ύλη αισθάνεσαι θεός (έστω και για μια βδομάδα :p) ενώ όταν παίζεις με τα μαθηματικά της αγοράς ομολόγων τυρόγαλου κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς βλαξ! Η ηλιθιότητα δεν είναι εξ ορισμού πολυπλοκότητα, λέτε οι οικονομολόγοι ότι τα μαθηματικά που διέπουν τις αγορές είναι περίπλοκα, είναι? Μήπως οι αγορές είναι τρία πουλάκια κάθονταν στου ομπάμα το κεφάλι?

Μία είναι, τα μαθηματικά.

Δύο είναι, διότι η αντιστοίχιση των μαθηματικών σε φυσικά / χημικά φαινόμενα είναι επιστήμη (φυσική). Η αντιστοίχιση μαθηματικών σε οικονομικά φαινόμενα θα μπορούσε υπό συνθήκες να χαρακτηριστεί επιστήμη, αν τα οικονομικά ήταν κάτι περισσότερο από μια ανθρώπινη σοφιστεία, ενώ η φυσική είναι ο τρόπος με τον οποίο κατανοούμε τον κόσμο. Βέβαια οικονομολόγοι υποστηρίζουν απ΄ότι λές ότι τα οικονομικά είναι ο τρόπος ερμηνείας της ανθρώπινης σκέψης που κρύβεται πίσω από τις αγορές, αλλά για κάποιο λόγο αυτό δε μου φαίνεται και τόσο άμεσο.

Άρα πιστεύεις στην αυτορρυθμιζόμενη οικονομία και χωρίς να μπαίνεις στον κόπο να το αποδείξεις όπως οι κλασσικοί. Είσαι ακραία φιλελεύθερος τότε και δεν θες καμία κρατική παρέμβαση όπως λ.χ. οι κατώτατοι μισθοί ή τα επιδόματα ανεργίας ή οι δημόσιες επενδύσεις ή οι αντιμονοπωλιακές πρακτικές κοκ.

Κάποιος είχε πει ότι για κάθε πρόβλημα υπάρχει πάντα μια απλή λύση(απλοϊκή εννοεί)-του στυλ άστα όλα ελεύθερα-και είναι πάντα λάθος.

Για να καταλαβαινόμαστε: πιστεύω ότι η ελευθερία των αγορών πρέπει να αρθεί. Πρέπει να κλείσουν τα σύνορα στους επενδυτές και να κρατιούνται εντός των συνόρων τους. Δεν θέλω εγώ στο ΧΑΑ να σορτάρουν / τζογάρουν / παίζουν τα κοράκια της -εκάστοτε- Wall Street, επίταξη των μετοχών τους αύριο να δούμε ποιος κάνει κουμάντο και που.

Είχα κάνει τη διαπίστωση προ 10ετίας σχεδόν σε άλλο κείμενο ότι ο τρόπος με τον οποίον δουλεύουν οι αγορές, δεν ενδιαφέρεται καθόλου για τον παράγοντα άνθρωπο. Δηλαδή ο άνθρωπος ενδιαφέρει όσο μπορεί να πληροί κάποιες απαραίτητες προδιαγραφές για να κινούνται οι αγορές. Σίγουρα κάποιος θα μου πει ότι οι αγορές χρειάζονται τον άνθρωπο για να λειτουργήσουν, δηλαδή αν εξαθλιώσουν τον άνθρωπο σε επίπεδο να μην μπορεί να ζήσει, δεν θα μπορούν να δουλέψουν. Το πρόβλημα είναι ότι το variation που έχουν δεν είναι αποδεκτό από εμένα. Δεν αποδέχομαι ότι επειδή μπορεί να στραβοξυπνήσει κάποιος μεγάλος στην αντίπερα όχθη, εγώ μπορεί να μείνω χωρίς δουλειά για 5 χρόνια και να κοιτάω τον τοίχο. Εξου και ότι δεν πιστεύω στην οικονομία των αγορών.

Θα βγει ο LL_NEO και εσύ και όλοι οι άλλοι γνώστες της οικονομικής θεωρίας να πουν ότι ξέρεις κάτι, είναι μονόδρομος, δημιουργούμε πλούτο, δημιουργούμε τον τρόπο για να αναπτυχθεί η αγορά, πώς αλλιώς θα είχαμε ανάπτυξη 500% σε 2 χρόνια κλπ.

Θα απαντήσω ότι αυτό που μετράει δεν είναι οι οικονομικοί δείκτες, αλλά η ποιότητα ζωής. Ο άνθρωπος υποτίθεται ότι θα ζούσε καλύτερα με την τεχνολογική πρόοδο, αντ'αυτού βλέπουμε στρατιωτάκια υποταγμένα στις ανάγκες των αγορών, να δουλεύουν για λιγότερα χρήματα, περισσότερες ώρες, με αβέβαιη σύνταξη κλπ. Αυτό είναι το κέρδος από τις αγορές και την ανάπτυξη?

 

Όλα τα μοντέλα βασίζονται σε παραδοχές. Σε παραδοχές βασιζόταν και το LTCM που ανέφερε ο LL_NEO. Όταν για τον Χ Υ λόγο παύουν να ισχύουν οι παραδοχές τα πράγματα πάνε στραβά. Τα μοντέλα τα βελτιώνουμε κάθε τόσο.

Κάνεις ακόμα την υπόθεση ότι στα οικονομικά πάνε οι σκράπες. Εδώ μιλάμε για τοπ οικονομολόγους που αρκετοί εξ αυτών προέρχονται και από θετικές επιστήμες. Ο Friedman π.χ. είναι στατιστικολόγος. Δεν προχωράς χωρίς μαθηματικά στην "καθαρά" οικονομική επιστήμη το έχουμε ξαναπεί.

 

Κρίνω εκ του αποτελέσματος, βλέπω στα οικονομικά π.χ. να πέφτουν έξω και να διαλύεται το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα (κρίση του 2008 που ακόμα μας μαστίζει εδώ Ελλάδα και ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει). Όταν ρίχνεις μια πυρηνική βόμβα, δεν σε νοιάζει τόσο αν το μοντέλο που παρουσιάζει τη διασπορά ραδιενέργειας είναι ακριβές, αλλά το γιατί την έριξες. Και οι πολιτικοί και οι επιστήμονες έχουν τη γνώση για βόμβες που μπορούν να ισοπεδώσουν τη Wall Street μαζί με την περιβάλλουσα πόλη, το ΔΝΤ, το πεντάγωνο, την ECB, την Ευρωπαϊκή Επιτροπή κλπ. Αν πάμε πάλι σε διπολικό σύστημα, όλες οι δομές που ελέγχουν την οικονομία και βρίσκονται εντός των ΗΠΑ ή της Ε.Ε. θα κινδυνεύσουν. Οι ΗΠΑ παίζουν μπάλα χωρίς αντίπαλο από το 1990, και το αποτέλεσμα είναι να δοκιμάζουμε διάφορες οικονομικές θεωρίες και μοντέλα με στόχο να επεκταθεί η οικονομική τους δύναμη ακόμη και εντός της πρώην ΕΣΣΔ. Καταστάσεις τύπου Ουκρανίας θυμίζουν ότι τα οικονομικά έχουν πεπερασμένα όρια και ότι είτε σορτάρειςείτε αγοράζεις τη μετοχή της Malaysian, εάν σου ρίξουν το πτηνό με S-300 θα τρέχεις να βρεις από που σου ήρθε και γιατί πέφτει η μετοχή. Η νέα γενιά οικονομολόγων και πολιτικών δεν έχει ζήσει παγκόσμιο πόλεμο ούτε τις συνέπειες αυτού, και κάνουν τα πάντα για να ξαναζήσουν τις εμπειρίες εδώ και αρκετά χρόνια.

 

Είναι να μην κράξει τώρα ο Σωτήρης;

:D

6 μέτρα λέμε :p :p

Χωρίς πλάκα πάντως, το σύστημα των αγορών είναι υπερ-πολύπλοκο χωρίς προφανή λόγο. Δηλαδή όταν αγοραπουλάς βαρέλια πετρέλαιο, δεν είναι και κάτι τόσο περίπλοκο. Κάτω από αυτή την πολυπλοκότητα κρύβονται τόσα παιχνίδια και τόσοι τρόποι παράνομου πλουτισμού που το κάνουν απεχθές στο μέσο άνθρωπο και -πλέον- επικίνδυνο για τη διαβίωσή του. Δηλαδή όσο το οικονομικό σύστημα δεν επηρέαζε άμεσα τη ζωή του μέσου ανθρώπου, όλοι είμασταν χαρούμενοι, οι οικονομολόγοι ανέπτυσσαν θεωρίες, τα κοράκια πλούτιζαν και ο κόσμος δούλευε όπως πριν. Όταν όμως το οικονομικό σύστημα ξεπερνάει πλέον τις κυβερνήσεις (φαίνεται σαφώς στην Ελλάδα σήμερα) καταλαβαίνουμε ότι αυτό δεν θα μείνει ανεχτό επ'αόριστον, διάφοροι σωτήρηδες ανά τον κόσμο οι οποίοι έχουν και τα κατάλληλα μέσα (π.χ. ένας σωτήρης αυλικός του Πούτιν) θα θέσουν τα πράγματα επί πραγματικής βάσης. Ο κόσμος δεν είναι χαζός, καταλαβαίνει μέσες άκρες τι γίνεται, και με βάση αυτά που καταλαβαίνει αποφασίζει. Και θα αποφασίσει ό,τι χρειαστεί για να διώξει τις αγορές, αν αυτές είναι η πηγή του προβλήματος.

Πάντως στον ΣΚΑΙ μόλις τώρα αν και επιβεβαιώθηκε το κλίμα υπέρ του ευρώ, όταν το ερώτημα αλλάζει και από απλό "Ευρώ ή δραχμή" γίνεται "Μνημόνιο και ευρώ ή δραχμή και ανεξάρτητη οικονομική πολιτική" οι ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ ψηφίζουν δραχμή.

Δεν υπάρχει λοιπόν ξεκάθαρη τάση και όταν αυτή εδώ η κυβέρνηση δείχνει πολλές φορές να ενδιαφέρεται περισσότερο για το original 4%, από ότι για το υπόλοιπο 32%, δεν αποκλείεται να δούμε κάποια ωραία πρωία δραχμές στα χέρια μας.

Εγώ ας πούμε ψηφίζω δραχμή και το δηλώνω πολλάκις. Μικρή και εσωτερική αγορά με κλειστά σύνορα σε όλους και όλα. Κι όποιος θέλει να επενδύσει, ας μάθει πρώτα ελληνικά να ζήσει λίγο το ελληνικό δημόσιο, και θα του περάσουν οι κάψες για φτηνό ελληνικό φιλέτο. Ας πάει στην Τουρκία να επενδύσει.

Μακάρι να απεξαρτηθούμε από τον εξωτερικό έλεγχο όσο το δυνατόν συντομότερα.

Δεν θα έλεγα ότι ο κόσμος είναι σίγουρος για το Ευρώ, κάθε άλλο. Το δίλημμα που θέτει ο Σύριζα πιστεύω είναι αληθές, το Ευρώ προϋποθέτει και συνεργασία με τους εταίρους, χωρίς ιδιαίτερες κόκκινες γραμμές, με πρότυπο τη π.χ. Γερμανία. Η δραχμή θα μας επιτρέψει να ζούμε και να αναπτυσσόμαστε με τις δυνάμεις μας και ρεαλιστικά.

Μακάρι. Βγήκε βρώμα ότι ξεκινάει τον Ιούνιο ο Νότης στο Ribas

Καλά αν πάμε σε δραχμές θά ρχεται για αρπαχτές στο City :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν ξέρω αν το έχετε συνειδητοποιήσει, αλλά υπάρχουν γειτονιές που το Ελληνικό στοιχείο έχει εκλείψει!
Αυτό ο Έλληνας δεν το δέχεται.
Και ούτε πρόκειται να το ψηφίσει.
Εγώ έχω κόψει τις ψήφους μου στην αριστερά λόγω αυτού του θέματος.
Προτιμώ κάτι άλλο.

 

 

 

3 χρονια αργοτερα ... http://www.thelab.gr/topic/107423-%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-2012/page-130#entry1589894

 

With great power comes great responsibility. Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έφταιγε γιατί έπαιρνε 3%. Τώρα που παίρνει 30%, αρχίζει σιγά σιγά να παίρνει μέρος των ευθυνών, και όσο περνάει ο καιρός, θα φταίει όλο και περισσότερο.

Προσωπικά θεωρώ άχρηστο τον Τσίπρα. Αλλά πιστεύω ότι μια διακυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ θα δείξει αν η αριστερά μπορεί να κάνει αυτά που υπόσχεται. Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν τα κάνει (και οι συνθήκες είναι δύσκολες), η επόμενη αριστερή κυβέρνηση θα είναι το 3012. 

 

 

 

Σημερα

 


Εγώ ας πούμε ψηφίζω δραχμή και το δηλώνω πολλάκις. Μικρή και εσωτερική αγορά με κλειστά σύνορα σε όλους και όλα. Κι όποιος θέλει να επενδύσει, ας μάθει πρώτα ελληνικά να ζήσει λίγο το ελληνικό δημόσιο, και θα του περάσουν οι κάψες για φτηνό ελληνικό φιλέτο. Ας πάει στην Τουρκία να επενδύσει.
Μακάρι να απεξαρτηθούμε από τον εξωτερικό έλεγχο όσο το δυνατόν συντομότερα.
Δεν θα έλεγα ότι ο κόσμος είναι σίγουρος για το Ευρώ, κάθε άλλο. Το δίλημμα που θέτει ο Σύριζα πιστεύω είναι αληθές, το Ευρώ προϋποθέτει και συνεργασία με τους εταίρους, χωρίς ιδιαίτερες κόκκινες γραμμές, με πρότυπο τη π.χ. Γερμανία. Η δραχμή θα μας επιτρέψει να ζούμε και να αναπτυσσόμαστε με τις δυνάμεις μας και ρεαλιστικά.
 

 

 

Tumbling_backflip.jpg 

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ, σέβομαι την άποψη σου αλλά μήπως ξεχνάς κάτι βασικό; Όλες οι έρευνες φαίνονται να συγκλίνουν στο γεγονός ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων ΔΕ θέλει επιστροφή στη δραχμή. Μπορείς να κάτσεις να μου πεις ότι ο μέσος Έλληνας μασάει κουτόχορτο και ότι του λένε το χάφτει* αλλά at the end of the day αυτό θέλει και that's it.

 

*και εκείνη τη στιγμή με το μυαλό μου να ανακαλεί το αποτέλεσμα της 25/1 θα συμφωνήσω ολόψυχα μαζί σου

Όλες οι έρευνες "έλεγαν" πως ο ΣΥΡΙΖΑ θα κέρδιζε τις εκλογές με 3% το πολύ διαφορά. Όμως κλασικά για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα στις έρευνές τους οι ερευνητές είπαν πως οι ψηφοφόροι άλλαξαν γνώμη την τελευταία στιγμή. Κακά παιδιά που είναι και δεν κρατάνε το λόγο τους όταν τους ρωτάνε οι δημοσκόποι :lol:

Από εκεί και πέρα. Ξέρουν οι Έλληνες τι τους περιμένει; Θα μου πεις "ξέρω εγώ καλύτερα;". Όταν βλέπω το ΔΝΤ να ανακατεύεται στις συλλογικές συμβάσεις και να απαιτεί να μην υπάρχουν τη στιγμή που αυτό συμβαίνει σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες, μυρίζομαι αίμα και όχι βοήθεια. Μπορεί όμως στην παρούσα στιγμή, οι Έλληνες να θέλουν το γερμανικό μεταλλαγμένο σκληρό μάρκο δλδ το Ευρώ. Όμως κατά τη γνώμη μου, που μπορεί να μειοψηφεί, όσο μένουμε τόσο χάνουμε. Και κάτι άλλο. Προσωπικά δε φοβάμαι τον κακό λύκο που τρώει όποιον φεύγει από το μαντρί, γιατί δεν ξέρω αν τελικά ο λύκος είναι εκτός ή εντός μαντριού :D

Είμαι υπέρ της Ευρώπης. Των λαών όμως, τους κοινωνικού κράτους και της κοινωνική πρόνοιας. Όχι των αριθμών που όταν ευημερούν οι λαοί δεινοπαθούν.

Link to comment
Share on other sites

Για τους δογματικούς ένθεν και ένθεν είναι θανάσιμο αμάρτημα. Για το λόγο αυτό δε φροντίζουν να στολίζουν αυτόυς που διαφοροποιούνται..... Κάτι που φυσικά ξεκινάει απο την κορυφή και χωρίς καμμία δυσκολία ή αιδώ, περνάει στη βάση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 χρονια αργοτερα ... http://www.thelab.gr/topic/107423-εκλογές-2012/page-130#entry1589894

  

Σημερα

 

  

Tumbling_backflip.jpg

Η πορεία μέσα από τα διάφορα γεγονότα και εμπειρίες μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα ή την ιεράρχηση αυτών.

Θα πρέπει να σου πω ότι από το 2008 περίπου είχα σταματήσει να ψηφίζω, διότι γνώριζα ότι ό,τι και να ρίξω, θα βγει είτε ΠΑΣΟΚ είτε ΝΔ κι εγώ θα αισθάνομαι ο ***** της υπόθεσης. Ξαναψήφισα στις ευρωεκλογές του 2012 (Μανώλη Γλέζο, 1 σταυρό) και στις εκλογές του 2015 (Αλέξη Τσίπρα, 1 σταυρό).

Για το πρώτο quote, από το 2009:

Η αριστερά έχασε πάρα πολλούς ψήφους από τη μπουρδολογία στο μεταναστευτικό. Αυτό είναι μια πραγματικότητα. Είναι σε πολλά πράγματα εκτός θέματος και εκτός πραγματικότητας, διότι πολλοί αρέσκονται στην αναζήτηση του εναλλακτικού. Δηλαδή σου λένε όχι π.χ. στις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, αλλά μιλάνε όλη μέρα στο τηλέφωνο (λες και το τηλέφωνο θα δουλέψει με τηλεπάθεια). Εντός της αριστεράς πλέον, υπάρχουν νοήμονες φωνές (π.χ. Βαγενά) και παράφρονες (Χριστομούμια). Δεν πιστεύω όπως έχω γράψει πολλάκις στην εκλεγμένη ολιγαρχία, είτε αυτή λέγεται αριστερά, είτε δεξιά. (Ο Σύριζα btw δεν εφαρμόζει αριστερή πολιτική, αλλά αριστερίζουσα - αν εφάρμοζε αριστερή θα είχαμε ήδη δραχμή).

Για το δεύτερο quote, από το 2012:

Δεν βλέπω κάτι που δεν ισχύει, ο Τσίπρας ήταν εντελώς ανώριμος το 2012, έκανε εντατικά μαθήματα να φτιάξει το image του όπως του Αντρέα και να μάθει βασικά Αγγλικά και πλέον είναι πρωθυπουργός με μεγάλη αποδοχή. Αυτό δεν σημαίνει ότι το 2012 ήταν αποδεκτός. Όσον αφορά τις ευθύνες, ο λαός κρίνει εκ του αποτελέσματος.

Για το τρίτο quote, από το 2015:

Έτσι έχει διαμορφωθεί η πραγματικότητα σήμερα. Νομίζεις ότι εμένα μου αρέσει να έρθει η δραχμή και να μου βάλουν 50% φόρο στο εισαγώμενο συνάλλαγμα? Ή να πρέπει να ταξιδέψω και να κάθομαι να αλλάζω τα πετσετάκια? Ή να περάσω 3 με 6 μήνες ταπί και ψύχραιμος, ζώντας στην Ελλάδα? Σίγουρα όχι. Βλέπεις εσύ άλλη λύση? Εγώ πλέον όπως διαμορφώνεται η Ευρωπαϊκή πολιτική, δεν βλέπω.

Δεν έχω κάνει κάποια κολοτούμπα στα πιστεύω μου, όσο παράξενο κι αν σου ακούγεται. Έχω κάνει διαφορετική ιεράρχηση, δηλαδή όταν ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ ήξερα ότι στο μεταναστευτικό θα τα κάνει π**** αλλά το άμεσο και μείζων πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι οι Πακιστανοί αλλά η οικονομική πολιτική. Και όντως η οικονομική πολιτική το 2015 'μετράει' πιο πολύ από το 2009.

Μην τρως το σανό του Σαμαρά και ακολουθείς τη μόδα της κολοτούμπας, μην ξεχνάς τη δική του τούμπα από τα Ζάππεια στις Βρυξέλλες. Αν και γενικά όσο παρακολουθώ τις δημοσιεύσεις σου ιστορικά είσαι από τους χρήστες που έχουν μεγάλη κατανάλωση σανό. Οπότε δεν ξέρω τι να σου πω, υποθέτω απολαμβάνεις Παπαμιμίκο οπότε η περίπτωσή σου είναι μάλλον δύσκολη.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

κριμα που δεν βρισκω και το αλλο ποστ που εγραφες οτι δεν πας να ψηφισεις γιατι εχεις "μονο" 4 σταυρουδακια και οχι παραπανω αποσα εχουν οι πληβειοι συμπολιτες σου, τωρα ομως (εκτος των αλλων) δηλωνεις υπερ του δημοψηφισματος, δηλαδη να αποφασισει για τι θα γινει απο δω και μπρος ο καθε ασχετος, συμπεριλαμβανομενου του 50αρη μπαστουνοβλαχου με τις καγιεν παρκαρισμενες στην Λαρσα και του 19χρονου επαναστατη, ο οποιος επειδη  δεν  μπορει να παρει iphone 6  + 50αρα LED 3D  σκουζει στο FB καθε μερα  "ατιμη κριση !" 

 

 αυτη η καραμελα με το τι κανανε/ειπανε οι προηγουμενοι  πρεπει να ληξει επιτελους !! ο "αχρηστος" που ψηφισες (γιατι εμαθε επιτελους αγγλικα λολ) ειναι κυβερνηση πλεον, ο σαμαρας ο ενας  ο σαμαρας το αλλο ... ΕΛΕΟΣ !! 

Με μια πρώτη ματιά, θα έλεγα ότι έχει γίνει το μυαλό σου κιμάς από το UT.
Βλέποντας παραδείγματα άλλων χρηστών FPS που δεν έχουν αποβλακωθεί, θα έλεγα ότι έχεις σοβαρότατο πρόβλημα αντίληψης της διάστασης των πραγμάτων.

 

 

fast forward  5 χρονακια αργοτερα

 

Αν και γενικά όσο παρακολουθώ τις δημοσιεύσεις σου ιστορικά είσαι από τους χρήστες που έχουν μεγάλη κατανάλωση σανό. Οπότε δεν ξέρω τι να σου πω, υποθέτω απολαμβάνεις Παπαμιμίκο οπότε η περίπτωσή σου είναι μάλλον δύσκολη.

 

χοντραδες τοτε για  χοντραδες και τωρα - καποια πραγματα δεν αλλαζουν ποτε 

 

νομιζα οτι τον τελευταιο καιρο λογω  της οικονομικης συγκυριας, καταφερες να βγεις απο την γυαλα σου  αλλα τελικα  ....  ΔΕΝ !!  

 

 

aorZuzV.png

 

 

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________________________

 

 

πισω στο θεμα μας

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26509&subid=2&pubid=113517732

 

τα ακουσα με τα ιδια μου τα αυτια πριν 1 ωρα  και ακομα δεν το εχω χωνεψει, το πεταξε στο τελος της εκπομπης σαν βομβα   -_-

 

εμ βεβαια, τωρα που γινανε κρατικο-διαιτα τα "δικα μας παιδια"   φυσικα και πρεπει να γινει "αρμεγο-γελαδων" για να πληρωνοται καθε μηνα στην ωρα τους.

 

http://www.press-gr.com/2015/05/blog-post_884.html

 

https://pbs.twimg.com/media/CDwq5V8UsAAPPEw.png:large

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ας πούμε ψηφίζω δραχμή και το δηλώνω πολλάκις. Μικρή και εσωτερική αγορά με κλειστά σύνορα σε όλους και όλα. Κι όποιος θέλει να επενδύσει, ας μάθει πρώτα ελληνικά να ζήσει λίγο το ελληνικό δημόσιο, και θα του περάσουν οι κάψες για φτηνό ελληνικό φιλέτο. Ας πάει στην Τουρκία να επενδύσει. Μακάρι να απεξαρτηθούμε από τον εξωτερικό έλεγχο όσο το δυνατόν συντομότερα. Δεν θα έλεγα ότι ο κόσμος είναι σίγουρος για το Ευρώ, κάθε άλλο. Το δίλημμα που θέτει ο Σύριζα πιστεύω είναι αληθές, το Ευρώ προϋποθέτει και συνεργασία με τους εταίρους, χωρίς ιδιαίτερες κόκκινες γραμμές, με πρότυπο τη π.χ. Γερμανία. Η δραχμή θα μας επιτρέψει να ζούμε και να αναπτυσσόμαστε με τις δυνάμεις μας και ρεαλιστικά.

 

Έχω δηλώσει πολλές φορές και πιθανόν είναι από εκείνες τις (πολλές? δεν ξέρω ειλικρινά) περιπτώσεις που εγώ προσβάλω τους άλλους με αυτό που υποστηρίζω, αλλά θεωρώ ότι αυτός που είναι υπέρ της δραχμής ή έχει λεφτά έξω ή δεν ξέρει τι του γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

«Η Γερμανία ξεκίνησε και έχασε αυτόν τον πόλεμο πριν από 70 χρόνια, ενώ σήμερα ασκεί πιέσεις για την συνέχιση της λιτότητας σε μια ανεμική ευρωπαϊκή οικονομία. Οι επαναλαμβανόμενες εκκλήσεις για μέτρα στήριξης της ανάπτυξης από χώρες όπως η Γαλλία, η Ιταλία, η Ισπανία και η Ελλάδα προσκρούουν σε μια ευρεία συντηρητική συναίνεση, ενώ μόνο η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα κατόρθωσε να υπερνικήσει τη γερμανική αντίσταση με την επεκτατική νομισματική της πολιτική παρέχοντας ανάσα στην οικονομία, παρά τα άδεια κρατικά ταμεία»

http://www.thetoc.gr/politiki/article/forbes-ean-katarreusei-i-ellada-tote-tha-pligei-kai-to-eurw

Ωραία ανάπτυξη θα έχει η Ευρώπη με τη Γερμανική πολιτική.

 

"Μπορεί η Αθήνα να "ποντάρει" πολλά στην πίεση που φέρεται να ασκεί το ΔΝΤ για νέα ελάφρυνση του δημόσιου χρέους της Ελλάδας, όμως την ίδια στιγμή γνωρίζει πως το Ταμείο έχει στην πραγματικότητα αφήσει ελάχιστα έως μηδαμινά περιθώρια στην ελληνική κυβέρνηση να διαπραγματευτεί τις κόκκινες γραμμές που το ΔΝΤ θέτει. Αυτές είναι:

1) συνολική συμφωνία-πακέτο,

2) δέσμευση για βαθιές- και ως ένα σημείο επώδυνες- αλλαγές σε εργασιακά και ασφαλιστικό,

3) επιβολή επιπλέον φοροεισπρακτικών μέτρων για να κλείσει η δημοσιονομική τρύπα,

4) ολοκλήρωση της συνήθους διαδικασίας αξιολόγησης των δημοσιονομικών στοιχείων της ελληνικής οικονομίας από τα τεχνικά κλιμάκια όπως γινόταν μέχρι σήμερα."

http://www.thetoc.gr/politiki/article/ti-eipe-i-kristin-lagkarnt-ston-aleksi-tsipra

 

Τα εργασιακά και το ασφαλιστικό τα ξέρουμε. Μείωση περαιτέρω στους μισθούς για να γίνουμε ανταγωνιστικοί όπως.....η Βουλγαρία :lol: Ξέχασα και τις μαζικές απολύσεις και τη διατήρηση των μη συλλογικών συμβάσεων εργασίας, για να πηγαίνει ο εργαζόμενος μόνος χωρίς διαπραγματευτική ισχύ να ακούσει το πόσα θα παίρνει.  Η ανάπτυξη για να ολοκληρωθεί θα παρθούν και νέα φοροεισπρακτικά μέτρα γιατί δεν φτάνουν οι 2.500.000 Έλληνες που είναι κάτω από το όριο της φτώχειας.

Βέβαια μας βάζουν και την αξιολόγηση με την οποία αν δεν είμαστε καλά παιδιά θα βάζουν κακό βαθμό δε θα μας δίνουν τη δόση μας μέχρι να γίνουμε καλά παιδάκια.

Για καρτέλ, μονοπωλιακές τακτικές, φοροεισπρακτικούς μηχανισμούς; Τίποτα ε; Για τον πολλαπλασιαστή που παραδεχθείκατε πως σας βγήκε μάπα το καρπούζι; 

 

Yanni κανείς δε θέλει να πάει στη δραχμή. Όμως όταν σου ζητάνε τέτοια μέτρα σου στραγγαλίζουν την οικονομία. Η αγοραστική δύναμη πέφτει, οι πωλήσεις πέφτουν, οι μικρομεσαίοι που είναι ο μοχλός της οικονομίας κλείνουν, η ανεργία αυξάνεται. Αυτόν τον φαύλο κύκλο βιώνω 7 πόσα χρόνια είναι. Πως θα πάμε στην ανάπτυξη με αυτές τις απαιτήσεις; Μειώνοντας τη γραφειοκρατία; Κανένα κόμμα δε θα το κάνει. Όποιο το κάνει θα έχει αυτοκτονήσει πολιτικά. Μειώνοντας το δημόσιο; Τό ίδιο με πριν.

Από τη μία λοιπόν το πολιτικό σύστημα δε θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με τις προϋποθέσεις για ανάπτυξη (μείωση γραφειοκρατία, ευέλικτος δημόσιος τομέας, λίγοι νόμοι και όχι πολυνομία, γρήγορη απόδοση δικαιοσύνης, γρήγορες και με μικρό κόστος διαδικασίες δημιουργίας επιχειρήσεων).

Από την άλλη οι δανειστές μας σπρώχνουν στην εξαθλίωση, στην ταπείνωση. Και να μη θέλουμε να πάμε στη δραχμή το σύστημα το ευρωπαϊκό όταν το συμφέρει θα μας πετάξει. Εκτός αν αλλάξουν οι πολιτικοί τακτική και το ίδιο και οι δανειστές. Βάλουν οι πρώτοι μυαλό και οι δεύτεροι νερό στο κρασί τους.

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Alexgk, οπότε για να μην μειωθεί η αγοραστική δύναμη εντός ευρώ πάμε σε δραχμή το οποίο θα σημάνει την κατά 60-80% απώλεια της σημερινής αγοραστικής δύναμης; Οπότε για να μην μειώσουμε την γραφειοκρατία και το δημόσιο, θα πάμε σε δραχμή, θα είμαστε σαν το ψόφιο κοριό 10-20-30 χρόνια και στο πέρας αυτής της περιόδου και μετά από - επιτέλους - ανάπτυξη, θα καθόμαστε ακόμα να μιλάμε για γραφειοκρατία και δημόσιο; Αν οι δανειστές βλέπουν ότι το πολιτικό σύστημα δεν θέλει να πραγματοποιήσει αυτά που πρέπει για να πάμε μπροστά, προφανώς και θα μας πιέζουν. Το ερώτημα είναι. Αν αυτά που λένε είναι σωστά, αλλά έρχονται σε πλήρη αντίθεση με την ιδεολογία μας, καταδικάζουμε την χώρα σε 10-20-30 χρόνια εξαθλίωσης ώστε στο τέλος αυτής της περιόδου να βρεθούμε πάλι εκεί που ήμασταν πριν 20 χρόνια δηλαδή στην δεκαετία του 1990; Η διαφθορά στην Ελλάδα γιγαντώθηκε την δεκαετία του 80 του ΠΑΣΟΚ και της ΔΡΑΧΜΗΣ. Τα εργοστάσια έκλεισαν με ΔΡΑΧΜΗ. Το 0+0=14 του Μητσοτάκη, με ΔΡΑΧΜΗ, το μάθαμε. Την ΜΙΑ μετοχή του ΟΤΕ στο δημόσιο που μετεκλογικά έγινε ξεπούλημα του, με ΔΡΑΧΜΗ το είδαμε. Την καταστροφή εκατοντάδων χιλιάδων στο χρηματιστήριο το 1999 με ΔΡΑΧΜΗ το είδαμε. Το να φύγουμε από το ευρώ και να πάμε σε δραχμή, είναι σαν να γκρεμίζουμε το σπίτι που φτιάξαμε με κόπο, ώστε να στήσουμε στην θέση του αντίσκηνο επειδή το air condition για την θέρμανση του σπιτιού μας ερχόταν ακριβό και η απόφαση να περιορίσουμε την χρήση του είναι κόντρα στην ιδεολογία μας και επιπλέον εμπεριέχει υψηλό πολιτικό κόστος για αυτόν που θα πάρει την απόφαση. Μιλάμε για τέτοιο παραλογισμό.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.