Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Τα υποτιθέμενα 3-5 δις των Ρώσων για τον αγωγό σουάπ δεν είναι;

 

Άλλο οι φανερές δουλειές και άλλο οι κρυφές -  για μπετα τεστινκ σε υποβρύχια που γέρνουν σε τανκ χωρίς βλήματα, για να τα πάρουν τεσταρισμένα και φτηνότερα οι Τούρκοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανερές δουλειές όταν δεν ξέρεις τι δίνεις προκαταβολικά για αυτά τα 3-5 δις? Δεν θα το έλεγα. Μπορεί κάποιος άλλος το 2040 να ποστάρει άρθρα με αναλύσεις που να δείχνουν ότι η Ελλάδα έχασε 15 δις για να πάρει προκαταβολικά αυτά τα 3-5 δις. Θεωρητική βέβαια η κουβέντα για αγωγό που δεν υπάρχει, αλλά υποθέτω συμφωνούμε ότι και αυτά σουάπς είναι.

Link to comment
Share on other sites

LL_NEO. Ρεαλιστικά. Από την πλευρά των πιστωτών σου είπα πως θα ζητάνε και θα ζητάνε μέχρι να μας βγάλουν στους δρόμους. Από τη δική μας πλευρά. Μπορούμε να μείνουμε σε μία Ένωση όταν εμείς οι ίδιοι, παράγουμε διαφθορά, γραφειοκρατεία, διαπλοκή, κομματικούς στρατούς, κρατισμό, κυνήγι της μικρομεσαίας επιχειρηματικότητας;

Δε μπορεί μια χώρα με αυτές τις παθογένειες να σταθεί ούτε εντός ούτε εκτός ευρώ. Απλώς στο ευρώ με αυτές τις παθογένειες την πληρώνουν περισσότερο οι μικρομεσαίοι. 

Εδώ δεν απολύσανε τους επίορκους δημόσιους υπαλλήλους. Κυνηγάνε όσους χρωστάνε 1000 ευρώ και αφήνουν όσους χρωστάνε 1.000.000. Είμαστε καταδικασμένοι είτε ξέρουμε από οικονομικά είτε όχι για να το μαντέψουμε. 

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για τον αγωγό αποκλείεται. Δεν ήταν κορόιδο ο κουρασμένος που τον ήθελε τότε. Αν τα είχε καταφέρει θα ήμασταν σε άλλη θέση τώρα.

Πιο κομμάτι αποκλείεται; Η κατασκευή του ή η πιθανότητα να πάρουμε προκαταβολικά κάποια χρήματα σήμερα, τα οποία θα αφαιρεθούν πολλαπλά από τα μελλοντικά έσοδα που θα αποφέρει ο αγωγός; Και πως αποκλείεται; Βάση στοιχείων ή βάση προσωπικής εκτίμησης;

Link to comment
Share on other sites

Απλώς στο ευρώ με αυτές τις παθογένειες την πληρώνουν περισσότερο οι μικρομεσαίοι. 

 

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στη δραχμή δεν θα την πληρώσουν οι μικρομεσαίοι?

Σε κάθε οικονομικές ταραχές, αυτοί που το νιώθουν περισσότερο είναι τα χαμηλότερα στρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στη δραχμή δεν θα την πληρώσουν οι μικρομεσαίοι?

Σε κάθε οικονομικές ταραχές, αυτοί που το νιώθουν περισσότερο είναι τα χαμηλότερα στρώματα.

Κοίταξε. Η Ε.Ε. είναι κομμένη και ραμμένη για να βοηθάει τις μεγάλες επιχειρήσεις. Οι ofshore και ο φορολογικός παράδεισος του Λουξεμβούργου δημιουργία της δεν είναι; Κάνανε τίποτα για αυτά; Καταβροχθίζουν τα εργασιακά δικαιώματα για να καταγράφουν κέρδη οι μεγάλες Α.Ε. Αν είσαι ανεξάρτητος μπορείς να θεσπίσεις τους δικούς σου κανόνες και όχι να είσαι υποχρεωμένος να ακολουθείς τους κανόνες μιας Ένωσης που είναι καταδικασμένη να διαλυθεί. Το ξέρω πως ακούγεται αιρετικό και άτοπο η έξοδος από αυτή τη λυκοσυμμαχία ίσως να ακούγεται και σαν θέση του Κ.Κ.Ε. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως υιοθετώ τις θέσεις του Κ.Κ.Ε. 

Η οικονομική πολιτική της σημερινής Ε.Ε. είναι αυτής της ελεύθερης αγοράς με την αυτορύθμισή της. Αυτό όμως είναι ουτοπικό γιατί οι ισχυροί σε μία τέτοια αγορά - οικονομία θέτουν τους κανόνες του παιχνιδιού. Σε αυτούς τους κανόνες οι μικρομεσαίοι δεν έχουν θέση. Η Ε.Ε. αν δεν υιοθετήσει ένα οικονομικό μοντέλο μεικτό και συνεχίσει με τον αμιγή καπιταλισμό τότε θα φάνε τις σάρκες τους. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ανεξάρτητος

Guess what. Δεν είσαι. Ο κόσμος σήμερα είναι ένα μικρό χωριό και εσύ ένα σπίτι που δεν έχει πολύ μεγάλο κήπο, ούτε πολλά ζωντανά, ούτε και μια αποθήκη γεμάτη εργαλεία. Με τους γείτονες δεν τα πας και πολύ καλά και είσαι και χρεωμένος μέχρι το λαιμό, επειδή μέχρι πρόσφατα τα έσπαγες στον Νότη. Κανόνες μπορείς να φτιάξεις όσους θέλεις για το πως θα ζεις εντός του σπιτιού σου αυτού. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αν πας σε ρήξη με την λυκοσυμμαχία ξαφνικά όλα θα φτιάξουν. Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να βρεθείς σε αδιέξοδο, το υπόλοιπο χωριό να είναι διστακτικό να κάνει ακόμα και τις πιο απλές δουλειές μαζί σου και ακόμα πιο διστακτικό να σε δανείσει ή να συνεργαστεί μαζί σου. Εκεί να δεις ξεπούλημα που θα πέσει, αυτοκτονίες, δυστυχία, φτώχεια και διαφθορά. Οι μισθοί να φάνε σφάξιμο 50% σε μια μέρα και οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές και τα smartphones που έχουμε να αποκτήσουν τρελή αξία σε μακαρόνια, κρέας και λάδι. Η "ουτοπία" της ανεξαρτησίας θα καταλήξει σε κραυγές για κρέμασμα αυτών που θα μας έχουν πάει σε αυτή την ουτοπία.

Ο σημερινός κόσμος δεν θέλει μαγκιές, θέλει μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε. Η Ε.Ε. είναι κομμένη και ραμμένη για να βοηθάει τις μεγάλες επιχειρήσεις. Οι ofshore και ο φορολογικός παράδεισος του Λουξεμβούργου δημιουργία της δεν είναι; Κάνανε τίποτα για αυτά; Καταβροχθίζουν τα εργασιακά δικαιώματα για να καταγράφουν κέρδη οι μεγάλες Α.Ε. Αν είσαι ανεξάρτητος μπορείς να θεσπίσεις τους δικούς σου κανόνες και όχι να είσαι υποχρεωμένος να ακολουθείς τους κανόνες μιας Ένωσης που είναι καταδικασμένη να διαλυθεί. Το ξέρω πως ακούγεται αιρετικό και άτοπο η έξοδος από αυτή τη λυκοσυμμαχία ίσως να ακούγεται και σαν θέση του Κ.Κ.Ε. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως υιοθετώ τις θέσεις του Κ.Κ.Ε. 

Η οικονομική πολιτική της σημερινής Ε.Ε. είναι αυτής της ελεύθερης αγοράς με την αυτορύθμισή της. Αυτό όμως είναι ουτοπικό γιατί οι ισχυροί σε μία τέτοια αγορά - οικονομία θέτουν τους κανόνες του παιχνιδιού. Σε αυτούς τους κανόνες οι μικρομεσαίοι δεν έχουν θέση. Η Ε.Ε. αν δεν υιοθετήσει ένα οικονομικό μοντέλο μεικτό και συνεχίσει με τον αμιγή καπιταλισμό τότε θα φάνε τις σάρκες τους. 

 

Συγγνώμη που θα σε προσβάλλω αλλά δεν κατάλαβες τι ρώτησα.

 

Συμφωνούμε όμως ότι οι ακραίες πρακτικές στο βάθος χρόνου δεν ωφελούν κανέναν. Το γεγονός ότι η ΕΕ χρειάζεται βελτίωση, δεν σημαίνει όμως ότι η Ελλάδα δεν έχει ένα εκατομμύριο προβλήματα που την οδήγησαν να γίνει το #1 θύμα στην ήπειρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα Hero. Εξάλλου το έχω γράψει πως από οικονομικά δε γνωρίζω και πολλά. Yanni σεβαστή η άποψή σου. Η μετάβαση θα είναι δύσκολη, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι μακροπρόθεσμα η κατάσταση πιο δύσκολη από τη σημερινή. Yanni δεν τα έφαγα εγώ και πολλοί ακόμη τα χρήματα στα μπουζούκια. Άλλοι κάνανε το λογαριασμό και άλλοι τον πληρώνουν. Πληρώνουμε βασικά τα χρέη των τραπεζών! χωρίς να έχουμε δανειστεί πολλοί από εμάς και ενώ έχουμε πληρώσει ένα σκασμό στις τράπεζες, αυτές δεν κουρέψανε τα δάνεια.

Ανεξέλεγκτες από το δημόσιο έλεγχο δανείζανε ιδιώτες και κράτη με αποτέλεσμα σήμερα να τα ελέγχουν και με αιχμή του δόρατος τους Οίκους Αξιολόγησης να σου καθορίζουν τη μοίρα σου. Εγώ βλέπω πως ζούμε σε αυτό το φαύλο χωριό και δε μπορώ τους κανόνες του. Εντάξει εσύ μπορεί να τους ανέχεσαι. Αυτή είναι η έννοια της δημοκρατίας. Το σέβομαι.

Κατά τα άλλα, πριν λίγο άκουσα πως το Συμβούλιο της Επικρατείας έκρινε αντισυνταγματικές τις μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις. Δεν έχει τελεσιδικήσει αλλά η πλειοψηφία το έκρινε. ¨Η κάπως έτσι τέλος πάντων.

Αν τελικά κρίνει το ΣτΕ πως οι μειώσεις είναι αντισυνταγματικές τι κάνουμε; Πάμε κόντρα στο σύνταγμα για και στο εθνικό μας δίκαιο για να τα πάμε καλά με τους δανειστές ή εκχωρούμε και άλλη εθνική ανεξαρτησία και παραβλέπουμε παράνομα το Σύνταγμα και κάνουμε ότι μας λένε οι δανειστές; Ο Χαρδούβελης εξάλλου είχε πει το αδιανόητο πως η δικαιοσύνη δε μπορεί να καθορίζει την οικονομική πολιτική μιας χώρας (εκτός αν θυμάμαι λάθος).  Όπως και ο Γιούνκερ είχε πει πως δε γίνεται να αλλάζει η πολιτική της Ε.Ε. από το αποτέλεσμα των εκλογών. Αυτό είναι δημοκρατία; Ή μάλλον Ευρωπαϊκή Δημοκρατία;

Βέβαια επί της ουσίας το κόστος της επαναφοράς των μισθών και συντάξεων προσδιορίζεται στα 3 δις ευρώ.....(Mega News) Να τα πάρουν από αυτούς που τα έτρωγαν εδώ και 40 χρόνια.

Και εκτός μεν οικονομικού θέματος αλλά σχετικά με το χωριό, θέσπισαν το νόμο για τους μετανάστες και τη χώρα προέλευσης χωρίς να μας ενισχύσουν οικονομικά και με ότι άλλο χρειάζεται για να σταματήσουν τα κύματα λαθρομεταναστών και προσφύγων. Δε θέλουν να μοιραστούν αυτό το κοινωνικό πρόβλημα, βάζοντας μας κανόνες όπως τους συμφέρουν. Όπως επίσης και με το barbaros δε μας στηρίξαν, όπως δε μας στηρίζουν στις παραβιάσεις των Τούρκων επειδή δε θέλουν ρητά και κατηγορηματικά να αναγνωρίσουν τα σύνορα της Ελλάδας ως σύνορα της Ευρώπης. (είμαι εκτός θέματος οικονομικού αλλά μαζεύονται οι προκλητικές τους ευαισθησίες και αναισθησίες και το ποτήρι ξεχειλίζει). Υπάρχουν φίλοι μου ρε παιδιά νοικοκύρηδες, που δεν κλέψανε και με τις μειώσεις στους μισθούς γίνανε κακοί δανειζόμενοι και κακοί στην εφορία. Υπάρχουν συνταξιούχοι που με τις μειώσεις ενώ ζούσαν αξιοπρεπώς (με 800 ευρώ, όχι με 2000) σήμερα δεν μπορούν να πληρώσουν τα φάρμακα. Συγνώμη για το μακροσκελές post.... :p

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Alexgk, θα είναι σκέτη καταστροφή και η επιστροφή στο σήμερα, το κακό σήμερα, θα αποτελεί σύνθημα στα χείλη πολλών υποψηφίων πρωθυπουργών για πολλά πολλά χρόνια. Αυτό το πολλά πολλά θα είναι minimum διψήφιο. Τώρα το ποιος τα έφαγε, δεν απασχολεί τους έξω. Απασχολεί μεν εμάς, το αν κάνουμε κιόλας κάτι για αυτό πέραν του να ρίξουμε και μια φορά αριστερή ψήφο, είναι άλλη ιστορία, αλλά δεν αφορά τους έξω. Οι έξω όσο βλέπουν συμφέρον να σε στηρίξουν θα σε στηρίζουν. Αν πεις "Δεν πληρώνω διότι τα έφαγε ο Χ τραπεζίτης και όχι εγώ ο πολίτης" θα σου πουν "Χ3ΣΤΗΝΚΑΜΕΝ", διότι ζεις στην ίδια χώρα με τον τραπεζίτη που δάνειζε αβέρτα, με τον διεφθαρμένο που βούταγε τις μίζες, με τον ψηφοθήρα που ενέκρινε 500 εκατομμύρια εξτρά επιχορηγήσεις για τους αγρότες ή που έχωνε αβέρτα κομματόσκυλα στο δημόσιο ή έδινε αβέρτα έργα στον τάδε μεγαλοεργολάβο. Και μάντεψε ποιος τους είχε ψηφίσει αυτούς. Εσύ και εγώ. Και ας μην τα φάγαμε εσύ και εγώ. Η κατάσταση λοιπόν αν πεις "Δεν πληρώνω και άντε και μαμηθείτε" θα αλλάξει, αυτοί θα πρέπει να δικαιολογηθούν στους δικούς τους ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ για τα ΔΙΣ που σου δώσανε ήδη, αλλά παράλληλα δεν θα έχουν πλέον συμφέρον να σε στηρίξουν, αλλά ούτε και δικαιολογίες να σου δώσουν και άλλα. Οπότε το "Άντε και μαμηθείτε, εγώ δεν φταίω" που θα τους πεις, εσύ θα γίνει αμφίδρομο.

 

Οι τράπεζες αυτή τη στιγμή δεν έχουν μία. Όχι οι τραπεζίτες, οι τράπεζες. Και αν συνεχίσουμε να παίζουμε τον μεθυσμένο θα χρειαστούν άλλα 10-15δις για να ΞΑΝΑσωθούν μέχρι το 2016. Στην τελική οι τράπεζες την δουλειά τους κάνουν, ακόμα. Δεν μπορείς να τις κατηγορήσεις για αυτό. Ακούς φαντάζομαι ότι το Ελληνικό δημόσιο έβγαλε και πούλησε έντοκα έτσι; Αυτή την περίοδο της διακυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ. Μάντεψε ποιες ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ να τα αγοράσουν. ΟΛΑ. ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ και άρα βάζουν δυναμίτες δισεκατομμυρίων στους ισολογισμούς τους. Διότι πλέον οι ξένοι ούτε σε τυρόπιτα δεν επενδύουν. Οι οίκοι αξιολόγησης επίσης την δουλειά τους κάνουν. Όταν βλέπουν ότι πας προς τα βράχια χαμογελώντας, θα βγουν και θα πουν "Παίδες, αν θέλετε να επενδύσετε εκεί ελεύθερα, αλλά να ξέρετε ότι εγώ αυτό το κράτος το θεωρώ με το ένα πόδι στην χρεωκοπία". Δηλαδή με τους Κύπριους γιατί δεν παίζουν παιχνίδια και τους αναβαθμίζουν 2-3 βαθμίδες κάθε φορά; Επειδή οι Κύπριοι κλάσανε μέντες και σκύψανε σαν υπάκουα παιδάκια και τους μαμήσανε οι κακοί ξένοι; Επειδή δεν είναι το ίδιο επαναστάτες και γενναίοι όπως εμείς; Οι Κύπριοι πληρώσανε με τις περιουσίες τους, αλλά δεν πάνε μπρος πίσω. Πάνε μπροστά. Εμείς οι επαναστάτες που μας έπιασε το παράπονο ότι δεν φταίμε προσωπικά ως πολίτες, σε 5-10 χρόνια θα ξεπουλάμε τα ΠΑΝΤΑ. Τάζουμε τα έσοδα από τους αγωγούς με σουάπς σήμερα και το παρουσιάζουμε ως μέγιστη επιτυχία, αύριο-μεθαύριο θα τάζουμε οικόπεδα από την ΑΟΖ και θα το παρουσιάζουμε πάλι ως μέγιστη επιτυχία.

 

Τώρα όσον αφορά την απόφαση του ΣΤΕ, ας βγει να πει να επιστραφούν τα χρήματα στους συνταξιούχους. Και ο πατέρας μου συνταξιούχος είναι, υποθέτω το ποσό θα είναι αρκετά σημαντικό που θα λάβει. Να δούμε μόνο πως θα πληρωθούν αυτά. Προχτές δεν βρίσκανε. Που θα βρεθούν τώρα τα λεφτά. Ο Χαρδούβελης δεν έχει απολύτως άδικο σε αυτό που λέει. Τα λεφτά που πληρώνεις ως συντάξεις δεν φυτρώνουν στα δέντρα, αν δεν προσέξεις την οικονομία της χώρας, θα χαρεί ο κόσμος 3 μήνες που θα δει τις συντάξεις να επανέρχονται στα αρχικά τους επίπεδα, αλλά μετά που θα σκάσει στάση πληρωμών; Μετά τι; Και ο Γιούνκερ είχε ένα κάποιο δίκιο, διότι δημοκρατία δεν σημαίνει ότι 10 εκατομμύρια πάνε και ψηφίζουν υπέρ του να επιλέξουν να ΜΗΝ επιστρέψουν σε 200 εκατομμύρια άλλους φορολογούμενους τα λεφτά που έλαβαν οι κυβερνήσεις τους. Ευρωπαϊκή Ένωση δεν σημαίνει "Στηθείτε Ευρωπαίοι να σας μαμήσουν οι Έλληνες". Πως την έχουμε δει δηλαδή και όποτε διαβάζουμε μια δήλωση που δεν μας βολεύει, αμέσως την βαφτίζουμε αντιλαϊκή και αντιδημοκρατική; Ο σοφός λαός τακτοποιεί τα του οίκου του(κάποιος θα πεταχτεί εδώ με λινκ νομίζω από Σόιμπλε) ώστε να μην έχει κανείς δικαίωμα να κάνει τέτοιες δηλώσεις, δεν κλαίγεται όποτε ακούει τέτοιες δηλώσεις.

Για το μεταναστευτικό, προφανώς οι πολιτικοί μας ήταν ή ηλίθιοι ή πουλημένοι και ηλίθιοι. Αλλά αν πεις στους Ευρωπαίους "Άντε και μαμηθείτε" εκεί να δεις προκλήσεις. Εκεί δεν θα προλαβαίνεις να βλέπεις το κοντέρ να γράφει. Διότι είμαστε μέρος του χωριού. Δεν ζούμε σε άλλον πλανήτη. Και όταν θα βγεις στην πλατεία του χωριού και θα φωνάξεις "Ελάτε να σας μαμήσω όλους", οι χωριανοί θα μπουν όλοι στην σειρά μεν, αλλά όχι για αυτό που είχες στο μυαλό σου όταν φώναζες την συγκεκριμένη φράση.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η Ολλανδία βασίζεται πολύ στην Γερμανία, έχει "φούσκα" στον τομέα των ακινήτων, το ξέρουν, και φοβούντε μην σκάσει.

 

Όχι δεν είπα αυτό, είπα ότι δεν υπάρχει διαφορά παραγωγικότητας ανάμεσα σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.

Για την ΕΡΤ, η δήλωση του Παναγούλη ήταν ομολογουμένως ηλίθια στην καλύτερη. Αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει έτσι.

Στο έχω ξαναπεί, έχεις πρόβλημα κατανόησης κειμένου, το bold δεν ήταν μόνο του, ήταν μαζί με ότι ακολουθούσε μετά το κόμα. Είναι προτιμότερο να είναι σε δημόσιο τομέα, από το να είναι σε κρατικοδίαιτη εταιρεία.

Παράδειγμα ΑΚΤΩΡ.

Για Ολλανδία δεν γνωρίζω και πολλά. Μια γκόμενα είχα για λίγο διάστημα. Το τελευταίο που μας ενδιέφερε ήταν να συζητήσουμε για τα κοινωνικοοικονομικά της χώρας της.

Αν τα ξύνει ο εργαζόμενος, ο εργοδότης στη χειρότερη μπορεί να του πει "θα απολυθείς". Στο δημόσιο τι θα του πουν? "Θα πάρεις μετάθεση"?

Για τον άλλον, χαίρομαι που το παραδέχεσαι. Αλλά, από την άλλη, ο τσυριζα είναι κυβέρνηση οπότε χεστήκαμε για το ιματζ και έχουμε περιθώριο να παραδεχτούμε τα λάθη μας.

 

Πρόβλημα κατανόησης ο ένας. Τρολ ο άλλος. Να δω τι άλλη βλακεία θα σκαρφιστείτε για να υποβαθμίσετε τον συνομιλητή σας.

Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει. Αν ερχόταν γνωστός και μου έλεγε "ξέρεις δουλεύω ως ΙΥ με 70 ώρες και 700 ευρώ, αλλά βρήκα ευκαιρία στο δημόσιο με καλύτερο μισθό/ωράριο. Θα του έλεγα με 1000 "πήγαινε". Αφενός γιατί σε ατομικό επίπεδο τον ωφελεί από όλες τις απόψεις (ωράριο, μισθός, άγχος, ίσως φόρτος εργασίας). Αφετέρου, διότι γνωρίζω από πρώτο χέρι πόσο πιεστικός είναι ο ιδιωτικός για αυτά που προσφέρει.

 

Το δυστυχές με τους αριστερούς χίπηδες είναι ότι λένε θα κάνουν αυτό, θα κάνουν εκείνο και μετά το άλλο. Σαν πλάνο ακούγεται ωραία. Ξεκινάνε λοιπόν, κάνουν πράξη το πρώτο βήμα, έπειτα κάνουν το δεύτερο βήμα και μετά σταματάνε. Έλα όμως που τέτοια ζητήματα απαιτούν τρία ή τέσσερα σκέλη τουλάχιστον. Δεν ξέρω πως το καταφέρνουν αυτό. Κ@λοβαράνε, ξεχνάνε, το αναβάλλουν επ'άπειρων ή τους έχει πειράξει το χόρτο. Διαφορετικά δεν εξηγείται τέτοια ανευθυνότητα. "Ας κρατήσουμε λίγο παραπάνω τον ΕΝΦΙΑ", "ΦΠΑ από ιούνιο και βλέπουμε", "ετοιμάσαμε πολυνομοσχέδιο έτοιμο αλλά τελικά δεν πήγε στο γκρουπ γιατί δεν ήταν έτοιμο", "έλα μωρέ ένα grexit είναι, έλληνες είμαστε θα το αντέξουμε κι αυτό", "σπούδαζα μακροοικονομία και δεν ήξερα" κι άλλα πολλά λες και παρακολουθώ ένα comedy channel.

 

 

ΑΚΤΩΡ ε? Δεν ξέρω πολλά για αυτήν αλλά στο wiki γράφει

 

 

Στα σημαντικότερα έργα που έχει αναλάβει περιλαμβάνονται:

 

Επίσης κατά το wiki είχε περίπου 5 χιλιάδες υπαλλήλους το 2009. Ενώ στην ιστοσελίδα τους αναγράφει ότι έχει 9 χιλιάδες σε Ελλάδα και εξωτερικό. Μάλλον την περίοδο 2009-2015 η εν λόγω εταιρεία έκανε προσλήψεις ενώ το δημόσιο (για ένα διάστημα) πάγωνε οικονομικές υποχρεώσεις.

Α, μου διέφυγε αυτό.

Πρόσωπα Λεωνίδας Μπόμπολας (Διευθύνων Σύμβουλος)

 

Είπα κι εγώ. Δεν θα διαβάσω την λέξη "Μπόμπολας" ή "Λάτσης"? Παραδέχομαι ότι μου την είχες στημένη.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

μεταφερω κι εγω τα δικα μου απο διπλα μην φαω καμια καμπανα πρωτομαγιατικα  :p 

 

 

 

Και ξαναλέω ότι έτσι ήταν πριν 10 χρόνια. Και πραγματικά πιστευω ότι είναι στον άνθρωπο το αν θα είναι εργατικός ή ξύστης. Πολύ ευκολα μπορείς να μην είσαι παραγωγικός και στον ιδιωτικό τομέα.

 

 
 
ναι ok, πες 10 χρονια,  οχι 5 χρονια,  που εβλεπα  με τα ιδια μου τα ματια τον μαιο του '10 την μια ξυστρα διπλα απο την αλλη να χασκογελανε μεταξυ τους ( μιλαμε τωρα για γραφειο που ειχε μεσα 20 θρανια σε διαταξη αναποδο V και στην μεση ο προισταμενος ) ενοικιο στην citroen πανακριβο λες και το ειχαμε αγορασει μεχρι τοτε 6 φορες το κτιριο  και αλλα τετοια ωραια ( http://www.newsbeast.gr/files/1/2010/golden%20boys%20Katharistries.jpg )  
 
παρακαλωντας ταυτοχρονα  απο μεσα μου  " αντε να μας παρει ιδιωτης μπας και βελτιωθει αυτο το αντιπαραγωγικο μπαχαλο"  - και τελικα πεσαμε σε τσεχους αρπαχτικα ( shit happens ) 
 
τοτε ναι, πριν 10 χρονια που λες,  υπηρχε αυτη η κατασταση στον ΔΤ, και τωρα μας ηρθε ο λογαριασμος !!  ο ιδιος λογαριασμος που  περιλαμβανει  εκτος των αλλων :  την εποχη του καραμαν-αλι που ανοιγες το χαζοκουτι  και σε παρακαλουσανε οι τραπεζες να  παρεις δανειο/καρτα ,την φουσκα του χρηματιστηριου   και τα μαμησιατικα του ανδρεα   ( ωραιο προτυπο διαλεξε ο αρχηγος σας ε ? )  

 


 

Αν θέλεις να πάρεις σύνταξη και μισθό τον επόμενο μήνα, θα πρέπει η κυβέρνηση να υπογράψει με τους δανειστές. Αυτό του λένε τώρα. Και του το λένε όλοι εν χορώ. Αυτοί που κατάκλεψαν τα ταμειακά διαθέσιμα των κοινωνικών φορέων εμφανίζονται μπροστά μας σήμερα όπως ακριβώς ο φονιάς των γονιών του που ζητά την επιείκεια του δικαστηρίου γιατί έμεινε ορφανός.
 
Όμως, τα ταμειακά διαθέσιμα κλάπησαν για να μην μπορέσουν ποτέ να αναρώσουν οι κοινωνικοί και ασφαλιστικοί φορείς. Άλλωστε που θα βρει τα λεφτά η κυβέρνηση να αναπληρώσει τα κλοπιμαία; Αυτά που υπόσχονται οι δανειστές δεν επαρκούν ούτε καν για την εξυπηρέτηση του χρέους τους επόμενους μήνες. Από φόρους; Τους πρώτους δυο μήνες το ταμειακό έλλειμμα της κυβέρνησης αυξήθηκε κατά 2,4 δις ευρώ, λόγω ανύπαρκτης φοροδοτικής ικανότητας των φορολογουμένων.
 
Από που λοιπόν θα βρεθούν τα ταμειακά διαθέσιμα που κλάπησαν; Από πουθενά. Απλά είναι ένας καλός τρόπος για να εκβιαστούν οι πολίτες προκειμένου να αποδεχθούν τα δημόσια νοσοκομεία να υπολειτουργούν σε βαθμό ειδεχθούς εγκλήματος σε βάρος της υγείας των πολιτών, άλλα να κλείσουν κι άλλα να ιδιωτικοποιηθούν. Είναι η μέθοδος για να αποδεχθούν οι συνταξιούχοι την ενοποίηση των ταμείων τους με σκοπό την μείωση της μέσης και κατώτερης σύνταξης, αλλά και την αύξηση του μέσου όρου συνταξιοδότησης. Είναι ο τρόπος για να οδηγηθούν οι ΟΤΑ σε νέο μπαράζ φόρων και ιδιωτικοποιήσεων σε βάρος των πολιτών ώστε να αντλήσουν έσοδα.
 
Το μόνο που προβλημάτιζε την κυβέρνηση είναι η απαίτηση των δανειστών για ελεύθερες απολύσεις σε ιδιωτικό και δημόσιο. Όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά πώς θα χρησιμοποιήσει τις υποσχέσεις προσλήψεων στο δημόσιο για να δημιουργήσει κομματικό στρατό; Πώς θα προσλάβει σαν υποταχτικούς και εγκάθετους τους εργαζόμενους από την παλιά ΕΡΤ στη ΝΕΡΙΤ που απλά αλλάζει ονομασία; Πώς θα κάνει το ίδιο με άλλες κατηγορίες εργαζομένων του δημοσίου σε διαθεσιμότητα; Πώς θα τους εξαρτήσει από υπουργούς και κομματάρχες, ώστε να κάτσουν φρόνημοι και υπάκουοι, όπως ήταν πάντα οι κομματικά εξαρτώμενοι στο δημόσιο;
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

 

Για την Αγγλία λέμε?
Το γεγονός ότι το βίντεο που έφερες ως επιχείρημα, παράχθηκε στην Αγγλία και όχι στην Ελλάδα, τι σου λέει?

Έχεις δει ελληνική εκδοχή που κάποιος από τη μία κοινωνική βαθμίδα να επιχειρεί να μπει στον ρόλο της άλλης, και από τις δυο καταστάσεις? Πόσο μάλλον να συγκρίνονται ομοιότητες και διαφορές στον κάθε ρόλο. Γιατί αυτό φαντάζομαι κάνει το βιντεο (δεν έχω σκοπό να αφιερώσω 2 ώρες σε αυτό, αλλά έχω δει παρόμοια ντοκιμαντερς αγγλικής παραγωγής και πάντα θυμάμαι ότι επικρατεί σεβασμός σε όλες τις πλευρές, χωρίς να καταντάει μονομερές).

 

 

 

Δεν σε ικανοποιεί το παραπάνω επίπεδο σεβασμού αλλά σε ικανοποιεί το επίπεδο μισαλλοδοξίας που εμμέσως υπερασπίζεσαι?
 

Προσωπικά έχω σιχαθεί να διαβάζω/ακούω να μην πρέπει ο άλλος να κάνει επίδειξη αυτοκινήτου ή τίτλου, μην τυχόν και αποκτήσει παραπάνω πλούτο από τον πλησίον του, να μην κυνηγάει το στατους γιατί αυτό είναι "κακό". Καμουφλαρισμένα όλα αυτά, πάντα με την κλισέ έκφραση "θέμα παιδείας".

"Θέμα παιδείας". Να σου λέει ο διπλανός συνέχεια "παντού είναι δύσκολα", "πουθενά δεν είναι ρόδινα", "υπομονή και επιμονή", "η ζωή είναι αγώνας" αλλά μετά να κυνηγάει να μεταναστεύσει/μετακομίσει σε Σκανδιναβίες ή Αυστραλίες που έχουν τα μεγαλύτερα ωρομίσθια παγκοσμίως? Και η αισχρή υποκρισία είναι "θέμα παιδείας"?

Ναι ξέρω. Το ακριβό φόρεμα, το σπορ αμάξι και ο τρόπος έκφρασης (aka επίδειξη) του άλλου είναι το πρόβλημα. Όμως το παράδοξο της υπόθεσης ότι σε μια χώρα με ακραίες κοινωνικές ανισότητες (που λες κι εσύ), βλέπεις φαινόμενα αποδοχής και σεβασμού στον συνάνθρωπο. Προσωπικό παράδειγμα, είχα πάει στα Harrods (εκεί που ένα αξεσουάρ κοστίζει 10 χιλιάδες λίρες, και οι τιμές ξεκινάνε συνήθως από 4 ψηφία) με φόρμα και απεριποίητο μαλλί. Ξέρεις πόσες φορές μου μίλησαν υποτιμητικά? Καμία. Να με πετάξουν έξω? Ούτε καν! Να με εξυπηρετήσουν όταν ήθελα να δω κάτι? Με την ίδια ευγένεια και ύφος που είχαν και στον άλλον πελάτη με το armani κουστούμι. Εντάξει, σε εκείνον μίλησαν περισσότερο γιατί ήθελε να αγοράσει κάτι ενώ εγώ τους είπα νωρίς "thank you very much" κι άλλαξα όροφο.

 

Αν τώρα όλα αυτά είναι αποτελέσματα καπιταλισμού, τα δέχομαι όλα ευχαρίστως. Κι αν πρέπει να γίνω "άπληστος" για τέτοια κοινωνικά φαινόμενα, τότε ειλικρινά χαλάλι η θυσία. Στην Ελλάδα φαντάζομαι θα ξέρεις κι εσύ ότι κάνουμε μια μετάβαση από ένα πρώην σοβετικό σύστημα σε ένα άλλο πιο ανθρώπινο. Το πρόβλημα είναι ότι κολλάμε στη μετάβαση.

Μένει να φύγει το ηλίθιο πρότυπο του "φτωχού πλην τίμιου" που είναι τάχα μου τίγκα στην ουσία.


(όπως βλέπεις δεν υπάρχει ίχνος πολιτικού περιεχομένου, σε αντίθεση με εσένα που σε άλλο πρόσθεσες πολιτική επίθεση. Δεν θέλω να ξέρω αν η ευχή να "πέφτουν άνθρωποι" πάει πακέτο με τα θέματα παιδείας.)

 

 

Εγώ λέω απλά ότι δεν μου αρέσουν οι εξωφρενικές κοινωνικές ανισότητες. Αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορούμε να είμαστε όλοι ίσοι, καθότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Δεν προτείνω ένα σοβιετικό μοντέλο, αλλά ένα μοντέλο με τονισμένο το κοινωνικό κράτος. Δεν μου αρέσει να βλέπω το υποσιτισμένο παιδί που λυποθυμάει στο σχολείο και δίπλα του το άλλο παιδάκι να φοράει παπουτσάκια 600 ευρώ για να βγάλουν το κόμπλεξ οι γονείς του. Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι οι επίπλαστες ανάγκες τύπου 600 ευρώ παπουτσάκια είναι αυτές που θα σου δώσουν σεβασμό στο συνάνθρωπο, πάω πάσο! Δεν νομίζω ότι συνδέονται τα δύο θέματα. Η ευγένεια των άγγλων είναι γνωστό ότι είναι επιφανειακή, κάτω από το προσωπείο είναι αλλιώς. Επίσης το Harrods δεν είναι το μαγαζί που θα φας πόρτα, γιατί πολλοί normal άνθρωποι πάνε για να χαζέψουν και να πάρουν και τα σουβενίρ που πουλάνε σαν τρελά.

 

Δεν έχω μισαλλοδοξία για τους άλλους διότι δεν έχω οικονομικό πρόβλημα και είμαι συνειδητοποιημένος στο τι θέλω από τη ζωή μου (και δεν είναι το Τζόκερ!). Αυτό που είναι λυπηρό είναι να βλέπω ανθρώπους να περνάνε τη ζωή τους ονειρευόμενοι να πιάσουν το Τζόκερ. Αυτό, το ονομάζω κοινωνία του Τζόκερ, και είναι η επιτομή του δυτικού πολιτισμού των τελευταίων 50 ετών.

 

Τα προβλήματα για μένα ξεκινούν από το Αμέρικα, ξεκινούν από τη χαλαρή φορολόγιση του υπερπλουτισμού. Αυτό έχει περάσει και στην Ευρώπη, και φυσικά έχει αναπτυχθεί πολύ το τραπεζικό σύστημα και οι φορολογικοί παράδεισοι. Όλα αυτά κόβουν πόρους από το κοινωνικό κράτος.

 

 

Στην Ελλάδα το κύριο πρόβλημά μας είναι η απουσία κοινωνικού κράτους και φυσικά η οικονομική κατάσταση της χώρας και η ανοχή στην παραβατικότητα (φοροδιαφυγή κλπ.).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για Ολλανδία δεν γνωρίζω και πολλά. Μια γκόμενα είχα για λίγο διάστημα. Το τελευταίο που μας ενδιέφερε ήταν να συζητήσουμε για τα κοινωνικοοικονομικά της χώρας της.

 

 

Γιατί θα ήξερε; 

 

Νομίζω οι λαοι της νοτιας ευρωπης ασχολούνται με τετοια θεματα περισσότερο. Οι βορειοι οσο ανεβαίνεις και πιο αδιάφοροι ειναι...αυτη ειναι η εμπειρία μου...

 

Συνήθως οι εκφράσεις που ξερουν είναι: "Ειναι ακριβά τα ενοίκια" και "να "σώσουμε τους φτωχούς"

Έγινε επεξεργασία από oxide
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα ήξερε; 

 

Νομίζω οι λαοι της νοτιας ευρωπης ασχολούνται με τετοια θεματα περισσότερο. Οι βορειοι οσο ανεβαίνεις και πιο αδιάφοροι ειναι...αυτη ειναι η εμπειρία μου...

 

Συνήθως οι εκφράσεις που ξερουν είναι: "Ειναι ακριβά τα ενοίκια" και "να "σώσουμε τους φτωχούς"

Γιατί εμείς ξέραμε από spreads?

Οι βόρειοι μπορεί να μην ασχολούνται επειδή ασχολούνται οι κυβερνήσεις τους. Εμείς ασχολούμαστε επειδή προφανώς δεν ασχολήθηκαν ως όφειλαν οι κυβερνήσεις μας.

Βασικά σκέψου το ως ένα PC. Στην περίπτωση των βόρειων αυτό δουλεύει όπως πρέπει και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι τι προγράμματα θα του βάλουν(τα ενοίκια, οι φτωχοί στους δρόμους κ.τ.λ.). Εμάς που δεν δουλεύει σωστά όλο με ένα κατσαβίδι στο χέρι είμαστε και ψαχνόμαστε στο google για timings, συχνότητες, πολλαπλασιαστές, ρεύματα, συμβατότητες, memtests, prime95, κ.τ.λ. Έχουμε γίνει αστέρια διότι πολύ απλά δεν δουλεύει το σύστημα. Και βέβαια όταν είσαι με ένα κατσαβίδι στο χέρι και πας από BSOD σε BSOD, το software ή αλλιώς, τα ενοίκια και οι φτωχοί, είναι πράγματα που ΘΑ σε απασχολήσουν αφού πρώτα φτιάξεις το ρημάδι το PC :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εμείς ξέραμε από spreads?

Οι βόρειοι μπορεί να μην ασχολούνται επειδή ασχολούνται οι κυβερνήσεις τους. Εμείς ασχολούμαστε επειδή προφανώς δεν ασχολήθηκαν ως όφειλαν οι κυβερνήσεις μας.

Βασικά σκέψου το ως ένα PC. Στην περίπτωση των βόρειων αυτό δουλεύει όπως πρέπει και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι τι προγράμματα θα του βάλουν(τα ενοίκια, οι φτωχοί στους δρόμους κ.τ.λ.). Εμάς που δεν δουλεύει σωστά όλο με ένα κατσαβίδι στο χέρι είμαστε και ψαχνόμαστε στο google για timings, συχνότητες, πολλαπλασιαστές, ρεύματα, συμβατότητες, memtests, prime95, κ.τ.λ. Έχουμε γίνει αστέρια διότι πολύ απλά δεν δουλεύει το σύστημα. Και βέβαια όταν είσαι με ένα κατσαβίδι στο χέρι και πας από BSOD σε BSOD, το software ή αλλιώς, τα ενοίκια και οι φτωχοί, είναι πράγματα που ΘΑ σε απασχολήσουν αφού πρώτα φτιάξεις το ρημάδι το PC :hehe:

 

καλός ο παραλληλισμός, όμως η ενασχόληση με τα κοινά ειναι ενδειξη πολιτισμού. Προφανώς και η Ελληνιδα/Ελληνας οταν ειχαν χρημα τους θεωρούσαν γραφικούς όσους τους ενδιέφεραν αυτα και έλεγαν την καραμέλα "δεν ασχολούμαι με τα κόμματα" "ολοι το ιδιο ειναι" για να αποφυγουν τις υποχρεώσεις τους. Μετα ψηφιζαν ΠΑΣΟΚ.

Έγινε επεξεργασία από oxide
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.