Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

το Λεει και ο λεβεντης, το ευρω ειναι απλα ενα εργαλειο. ειμαι της αποψης οτι παρολο που μπηκαμε με μαγειρευμενα στοιχεια στην Ε.Ε, θα πρεπει να μεινουμε σε αυτην και οχι να κανουμε "ηρωικη" εξοδο.

πριν 15 χρονια υπηρχε κοσμος που ελεγε "αν   μας εκανε ενα καλο ο μητσοτακης, ητανε που μας εβαλε στην ΕΟΚ "

ευρω = φθηνος δανεισμος

χρεος = αγγλικο δικαιο

τι πιο απλο ?

μπορει να συμφωνω με τον καζακη σε πολλα απο αυτα που λεει και να τον ψηφισα οταν ειχε κατεβει μαζι με την δημοκρατικη αναγεννηση αλλα αυτο που λενε μερικοι για ρηξη και δραχμη ειναι αστειο. ( καποιοι απο αυτους ειναι απελπισμενοι ανεργοι χωρις ουτε ενα ευρω στην ακρη - καποιοι αλλοι ομως ειναι χλιδανεργοι που απλα ωφελουνται απο την ολη κατασταση και κακομοιριαζουν για να βγουν απο πανω )

ειναι σαν να λεμε οτι ο ταδε ειναι ετοιμοθανατος και πρεπει να βαλει το πιστολι στον κροταφο για να αυτοκτονησει, επειδη καποιος "ειδικος" του ειπε οτι υπαρχει περιπτωση μετα απο δεκαετιες να αναστηθει.

το θεμα ειναι να βρεθει καποιος που θα εχει τα κοτσια να περασει μεταρυθμισεις χωρις να αγχωνεται για τις αντιδρασεις στον δημοσιο τομεα και οπου αλλου υπαρχει πελατειακη βαση, ολα αυτα που γινανε απο τις 20/2 μεχρι σημερα ειναι απλα ενα καλοστημενο θεατρο.

οι μασκες πεφτουν τον επομενο μηνα, δεν θελω να φανω εριστικος αλλα πιστευω οτι οπως ντρεποντουσαν μερικοι 1-2 χρονια μετα τις εκλογες του 09' να πουνε οτι το εριξαν στον "νικητη", το ιδιο θα γινει και με τις φετινες - πιο συντομα κιολας.

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ yanni

Ανθρωπε μου ,δεν είπα ότι λες ψέμματα, ως προς το τι ειδες απλως διαφωνησα για το λογο που γινόταν.. (Αλλωστε γραφείς μάλλον οποτε αφηνες περιθώριο αμφισβήτησης..σορρυ ε κατάλαβα λάθος)..

μάλλον δεν περναν επιδοτηση να πετανε/ξηλωνουν παραγωγη , θα φταίει η ιδεολογία μου που δημιουργεί παραισθήσεις.

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

@ yanni

Ανθρωπε μου ,δεν είπα ότι λες ψέμματα, ως προς το τι ειδες απλως διαφωνησα για το λογο που γινόταν.. (Αλλωστε γραφείς μάλλον οποτε αφηνες περιθώριο αμφισβήτησης..σορρυ ε κατάλαβα λάθος)..

μάλλον δεν περναν επιδοτηση να πετανε/ξηλωνουν παραγωγη , θα φταίει η ιδεολογία μου που δημιουργεί παραισθήσεις.

Για τις επιδοτήσεις τα γράφει ο @colt3003. Από εκεί και πέρα αν ήμουν αγρότης θα σου έλεγα με λεπτομέρειες ή δεν θα σου έλεγα τίποτα, αν δεν με συνέφερε. Αυτό που ακουγόταν ήταν οι χαμηλές τιμές και οι εισαγόμενοι χυμοί. Τώρα το γιατί οι αγρότες επέλεγαν ως συμφερότερο να τα θάψουν από το να τα βάλουν σε πλαστικές τσάντες και να τα μοιράσουν έστω στον κόσμο, ε δεν ξέρω. Και όταν μου κάθεσαι και μου πετάς στην μούρη τα περί ΕΟΚ, απέδειξέ μου με ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ότι δεν είναι ποστ που έγινε για ιδεολογικούς λόγους. ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΤΟ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 90. ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΕΟΚ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ. Αφού δεν νομίζεις στο προηγούμενο ποστ σου, αφού ξέρεις ότι έφταιγε η ΕΟΚ, γράψε το αναλυτικά και με στοιχεία. Αλλιώς μη μου το παίζεις θιγμένος.

Link to comment
Share on other sites

@colt μια πολιτικη κρίνεται εκ του αποτελέσματος. Οταν το 2006 περιπου δίναν επιχορηγήσεις που οδηγούσαν τους παραγωγους καπνου στο συμπέρασμα οτι τους συμφέρει να μην παράγουν καπνό τοτε το συμπέρασμα ποιο είναι? Ενας καλοπροαίρετος θα ελεγε οτι δεν το σκέφτηκαν καλα.. ένας ρεαλιστης όμως θα έβλεπε ότι ουσιαστικά αυτή η πολιτική των επιδοτήσεων οδήγησε στη μείωση της παραγωγής συγκεκριμένων ειδών και αυτό δεν έγινε κατά λάθος

Για τις επιδοτήσεις τα γράφει ο @colt3003. Από εκεί και πέρα αν ήμουν αγρότης θα σου έλεγα με λεπτομέρειες ή δεν θα σου έλεγα τίποτα, αν δεν με συνέφερε. Αυτό που ακουγόταν ήταν οι χαμηλές τιμές και οι εισαγόμενοι χυμοί. Τώρα το γιατί οι αγρότες επέλεγαν ως συμφερότερο να τα θάψουν από το να τα βάλουν σε πλαστικές τσάντες και να τα μοιράσουν έστω στον κόσμο, ε δεν ξέρω. Και όταν μου κάθεσαι και μου πετάς στην μούρη τα περί ΕΟΚ, απέδειξέ μου με ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ότι δεν είναι ποστ που έγινε για ιδεολογικούς λόγους. ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΤΟ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 90. ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΕΟΚ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ. Αφού δεν νομίζεις στο προηγούμενο ποστ σου, αφού ξέρεις ότι έφταιγε η ΕΟΚ, γράψε το αναλυτικά και με στοιχεία. Αλλιώς μη μου το παίζεις θιγμένος.

Ακριβώς αυτό λέω. η χώρα και οι πολίτες ευθύνονται που επελεξαν την πολιτικη που προωθούσε η ευρωπαϊκή ένωση.

Εγώ κρίνω τις επιδοτήσεις εκ του αποτελέσματος και βλέπω ότι δόθηκαν με τέτοιο τρόπο ώστε να επιτρέπουν σε κάποιον να μειώνει την παραγωγή (αν όχι να την σταματά τελείως και ταυτόχρονα να παίρνει κανονικά την επιδότηση.) Η διαφορά μας είναι ότι εσύ κατηγορείς τον πολίτη επέλεξε να αυξήσει το κέρδος του ως επιχειρηματίας ( χωρίς να παράγει πληρωνόταν) ενώ εγώ θεωρώ ότι το ίδιο το κράτος οφείλει μέσω της πολιτικής του να δινει τις σωστές κατευθυντήριες γραμμές. Στην προκειμένη περίπτωση απλώς θεωρώ ότι έδωσε λάθος κατευθύνσεις (αν όχι σκόπιμα). Θα στο πω πιο απλά ευθύνονται αυτοί που επέτρεψαν να γίνει αυτό το πράγμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό λέω. η χώρα και οι πολίτες ευθύνονται που επελεξαν την πολιτικη που προωθούσε η ευρωπαϊκή ένωση.

Εγώ κρίνω τις επιδοτήσεις εκ του αποτελέσματος και βλέπω ότι δόθηκαν με τέτοιο τρόπο ώστε να επιτρέπουν σε κάποιον να μειώνει την παραγωγή (αν όχι να την σταματά τελείως και ταυτόχρονα να παίρνει κανονικά την επιδότηση.) Η διαφορά μας είναι ότι εσύ κατηγορείς τον πολίτη επέλεξε να αυξήσει το κέρδος του ως επιχειρηματίας ( χωρίς να παράγει πληρωνόταν) ενώ εγώ θεωρώ ότι το ίδιο το κράτος οφείλει μέσω της πολιτικής του να δινει τις σωστές κατευθυντήριες γραμμές. Στην προκειμένη περίπτωση απλώς θεωρώ ότι έδωσε λάθος κατευθύνσεις (αν όχι σκόπιμα). Θα στο πω πιο απλά ευθύνονται αυτοί που επέτρεψαν να γίνει αυτό το πράγμα.

Άντε πάλι. ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΕΟΚ. Εκ του αποτελέσματος φαντάσματα; Σοβαρά; Η ΕΟΚ δεν έστελνε με τον ταχυδρόμο τις επιδοτήσεις στους αγρότες, ούτε τους έλεγε να βγουν και να κλείσουν του δρόμους. Άμα σου δώσω 500 ευρώ να φτιάξεις τον κήπο σου και πας και τα παίξεις στο καζίνο και άλλα τόσα, τι θα μου πεις μετά; Ότι εγώ σε έστειλα εκεί να παίξεις τα 500 ευρώ; Εγώ σου είπα να παίξεις και άλλα τόσα και να χρεωθείς διπλά; Ή ότι φταίω επειδή δεν έλεγξα το πως θα τα χρησιμοποιήσεις; Ε ωραία, αυτά τα τελευταία χρόνια επιμένουν να μας ελέγχουν. Ε πάλι κακοί είναι με τα κ@λομνημονιά τους. Είτε έτσι είτε γιουβέτσι, όλο η ΕΟΚ θα φταίει; Όχι. Αν οι κυβερνώντες εδώ και οι ίδιοι οι αγρότες τα κάνανε σκ@τ@, πουθενά δεν κολλάει η ΕΟΚ. Απλά πρέπει με το ζόρι να έχει μεγάλο κακό δράκο το παραμύθι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@colt μια πολιτικη κρίνεται εκ του αποτελέσματος. Οταν το 2006 περιπου δίναν επιχορηγήσεις που οδηγούσαν τους παραγωγους καπνου στο συμπέρασμα οτι τους συμφέρει να μην παράγουν καπνό τοτε το συμπέρασμα ποιο είναι? Ενας καλοπροαίρετος θα ελεγε οτι δεν το σκέφτηκαν καλα.. ένας ρεαλιστης όμως θα έβλεπε ότι ουσιαστικά αυτή η πολιτική των επιδοτήσεων οδήγησε στη μείωση της παραγωγής συγκεκριμένων ειδών και αυτό δεν έγινε κατά λάθος

Ακριβώς αυτό λέω. η χώρα και οι πολίτες ευθύνονται που επελεξαν την πολιτικη που προωθούσε η ευρωπαϊκή ένωση.

Εγώ κρίνω τις επιδοτήσεις εκ του αποτελέσματος και βλέπω ότι δόθηκαν με τέτοιο τρόπο ώστε να επιτρέπουν σε κάποιον να μειώνει την παραγωγή (αν όχι να την σταματά τελείως και ταυτόχρονα να παίρνει κανονικά την επιδότηση.) Η διαφορά μας είναι ότι εσύ κατηγορείς τον πολίτη επέλεξε να αυξήσει το κέρδος του ως επιχειρηματίας ( χωρίς να παράγει πληρωνόταν) ενώ εγώ θεωρώ ότι το ίδιο το κράτος οφείλει μέσω της πολιτικής του να δινει τις σωστές κατευθυντήριες γραμμές. Στην προκειμένη περίπτωση απλώς θεωρώ ότι έδωσε λάθος κατευθύνσεις (αν όχι σκόπιμα). Θα στο πω πιο απλά ευθύνονται αυτοί που επέτρεψαν να γίνει αυτό το πράγμα.

 

Τα έχεις μπερδέψει λίγο....

 

Η πολιτική της Ε.Ε. ήταν στον έλεγχο των διακινούμενων αγροτικών αγαθών ΕΝΤΟΣ της Ε.Ε. Ποτέ δεν απαγόρεψε σε κανένα κράτος να διαθέτει την παραγωγή του εκτός Ε.Ε. Τα δικά μας τα τζιμάνια εδώ, και μέσω άχρηστων υπουργών γεωργίας και λαδοπόντικων πρόεδρων γεωργικών συνεταιρισμών (που οι αγρότες ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ τους ανέχονταν άν δεν τους χειροκροτούσαν κιόλας) έλεγαν στους αγρότες ότι η Ε.Ε δεν έχει ανάγκη τόσα ροδάκινα ή τοσο κρασί ή τόσο λάδι ή τοσο μπαμπάκι, και ως εκ τούτου έλεγαν ότι έδιναν επιδότηση την τρέχουσα παραγωγή απο όλα αυτά, μέχρι είτε να αλλάξει η καλιέργειά τους σε άλλα είδη είτε να εκσυχγρονιστούν, να μεταποιήσουν τα προιόντα αυτά, και μεταποιημένα να βρούν και αγορές ΕΚΤΟΣ Ε.Ε. Ωστόσο ελάχιστοι προχώρησαν σε αλλάγή καλιεργειών ή σε εκσυγχρονισμό. Και επειδή ήταν μειοψηφία και δεν είχαν στήριξη απο τους συνεταιρισμούς (είχαν βλέπεις άλλες ''δουλεές'')  βρήκαν και αυτοί το διαόλό τους χωρίς να φταίνε σε τίποτα. Οι πολλοί συνεχίσαν όπως όπως την παραγωγή (απόρροια του συνδρόμου ΚΛΙΝΕΞ -αυτή ξέρετε αυτή εμπιστεύεστε- καθώς και της ανύπαρκτης γεωργικής παιδείας που θα έπρεπε να παρέχουν τα αντίστοιχα πανεπιστήμια που είχαν κατάληψη για τις τυρόπιτες), και τελικά κατέληξαν στο ''όλα τα κιλά - όλα τα λεφτά''.

 

Αμέτρητα χρήματα δόθηκαν για συσκευαστήρια, ελαιοτριβεία και ραφινερίες. Το σημαντικότερο όμως που ήταν η μεταποίηση του πρωτογενούς ποιόντος προκειμένου αυτό να αποκτήσει εξτρα αξία και να μπορεί να πάει μακρύτερα, καθώς και το άνοιγμα σε αγορές ΕΚΤΟΣ Ε.Ε. δεν έγινε ποτε, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

 

Και με λίγα λόγια: Κανένας δεν απαγορευσε στην Ελλάδα να διαθέτει τα προιόντα της (είτε πρωτογενή είτε μεταποιημένα -που θα ήταν και ακριβότερα-) σε αγορές ΕΚΤΟΣ Ε.Ε.

 

Σκέψου μόνο αυτό: Σήμερα υπάρχουν διάσπαρτες μικρές μονάδες ανα τη χώρα που παράγουν άριστα γεωργικά προιόντα και δεν προλαβαίνουν να πουλάνε εκτος Ε.Ε. : Μέλι, λάδι, σαπούνι, κρασί, φράουλες, τρούφες, βότανα, κρόκο.... Είδες ή άκουσες πουθενα την Ε.Ε να τους εμποδίσει ???

 

Αλλού λοιπόν είναι το μυστικό: Οι παραπάνω άνθρωποι είναι ιδιώτες. Πονάνε τον κόπο τους και τρώγωνται όλη μέρα να τον κάνουν καλύτερο και να τον πουλήσουν ακριβότερο. Στην κρατική προσπάθεια, κανένας δεν νοιαζόταν όσο η επιδότηση έπεφτε στην ώρα της.

 

Αυτοί είμαστε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για μισό παρακαλώ....

 

Απο ποιά συνθήκη και απο ποία ''ντιρεκτίβα'' απαγορεύτηκε ποτέ στην Ελλάδα να διαθέτει τα όποια προιόντα παρήγαγε ΕΚΤΟΣ Ε.Ε ???

 

Οι ιταλοί ακόμα και σήμερα αγοράζουν το λάδι χύμα απο εδώ και το κάνουν όμορφα μπουκαλάκια για την κίνα και οικολογικά σαπούνια στην Ιαπωνία. Ποιός τους εμποδισε ??

 

Οι λίγο μεγαλύτεροι θυμόμαστε καλά τις χωματερές που έθαβαν τα ροδάκινα, αλλά για το θεό, ποιός μας απαγόρεψε να τα μεταποιήσουμε και να τα στείλουμε στην Ινδία π.χ. ??

 

Θα μου πεί κανεις ίσως πως η επιδότηση για το θάψιμο να ήταν μεγαλύτερη απο την διάθεση (ή τα λεφτά ήταν πιο ''άκοπα'') ... Αλλά τότε συγνώμην, μα μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας.

 

 

Θυμάμαι ακόμα παραγωγό στο Νευροκόπι να λέει στην κάμερα ότι προτιμάει να αφήσει να σαπίσουν στην αποθήκη του οι πατάτες, από το να τις πουλήσει σε χαμηλή τιμή στον μεσάζοντα. Έχω περάσει - αν και δεν θυμάμαι που ακριβώς, κάπου δυτική Ελλάδα, δίπλα από βουνά πορτοκαλιών που τα πηγαίνανε για θάψιμο. ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΔΡΑΧΜΗΣ. Δεν ήταν σάπια πορτοκάλια ήταν μια χαρά πορτοκάλια, αλλά μάλλον δεν είχαν καλή τιμή. Νομίζω ήταν η εποχή που είχαν ξεκινήσει να παίζουν πολύ οι χυμοί τύπου Αμίτα κ.τ.λ. με τους χυμούς αυτούς να λέγονται ότι έρχονταν σαν παγοκολώνες από το εξωτερικό. Πρέπει να ήταν τέλη του 90. Κανένα ευρώ δεν τους έφταιγε τότε.

 

Εντάξει τώρα μην κοροϊδευόμαστε.

Έστω ότι είσαι αγρότης και δικαιούσαι επιδοτήσεων (τρελών επιδοτήσεων ακόμη και προ 5ετίας, τύπου 30.000 ευρώ για να φύγεις από την πόλη να πας στο χωρίο, μην τα ξεχνάμε), θα πεις όχι, εγώ δεν θέλω επιδότηση που θα μου αποδόσει το x ποσό αλλά θα προσπαθήσω να πουλήσω τα προϊόντα μου και θα μου αποφέρουν x/2? Διότι απ'ότι έχω καταλάβει, αυτό έγινε με τις επιδοτήσεις, ή έστω, αυτό ήταν η αρχική ιδέα, η κάλυψη του αγρότη από την κακοτοπιά που μπορεί να συμβεί κάθε χρόνο με πλυμμήρα κλπ. και η μετατροπή των καλλιεργιών σε εμπορικά εκμεταλλεύσιμες. 

 

Μόνο που το δεύτερο σκέλος δεν ήταν τόσο τίμιο, διότι μοιράστηκαν προϊόντα μεταξύ των χωρών και η Ελλάδα ήταν αρκετά ριγμένη, σε σχέση π.χ. με την Ιταλία.Πόσα ΠΟΠ προϊόντα έχει η Ιταλία και πόσα η Ελλάδα? Όλοι γνωρίζουν τη μακαρονάδα σαν italian food, τις χυλοπίτες γιατί δεν τις ξέρει κανένας? Τον τραχανά? Να απαντήσω στον εαυτό μου, γιατί με την πολιτική των επιδοτήσεων διαλύθηκε η αγροτική οικονομία. Και ναι, δεν φταίει το ευρώ, αλλά φταίει η Ε.Ε. Και ναι, φταίνε και οι έλληνες αγρότες, οι έλληνες συναιτερισμοί και τα εγχώρια λαμόγια, ΑΛΛΑ φταίει και ο έξωθεν παράγοντας που πάντα το παίζει ανήξερος και μας κάνει να δεχόμαστε ότι οι κακοί έλληνες μαγείρεψαν τα νούμερα, λες και δεν ήξερε η Ε.Ε. ότι η Ελλάδα ήταν σουργελο στα οικονομικά και δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις του Μάαστριχτ και των άλλων Ολλανδικών πόλεων.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι γνωρίζουν τη μακαρονάδα σαν italian food, τις χυλοπίτες γιατί δεν τις ξέρει κανένας? Τον τραχανά? Να απαντήσω στον εαυτό μου, γιατί με την πολιτική των επιδοτήσεων διαλύθηκε η αγροτική οικονομία.

 

Οπότε η λύση είναι να πάμε στην απόλυτη φτώχεια μπας και αποφασίσουμε να προωθήσουμε τις χυλοπίτες και τον τραχανά; Συγνώμη αλλά νομίζω ότι όντως κοροϊδευόμαστε, αν κατάλαβα καλά.

 

Με την πολιτική των επιδοτήσεων θα μπορούσαμε να έχουμε πολυεθνικές ή εύρωστους συνεταιρισμούς που θα πουλάγανε τις χυλοπίτες και τον τραχανά πανάκριβα στο εξωτερικό και σε ποσότητες. Ιδίως τα κακά και - βάλτε άλλους 25 χαρακτηρισμούς - Lidl θα μπορούσαν να αποτελέσουν όχημα για μπόλικα εγχώρια προϊόντα, να βρεθούν σε όλες τις χώρες που δραστηριοποιείται η εν λόγω εταιρία εύκολα και απλά. Βέβαια αν οι εγχώριες γνωστές εταιρίες δεν κοίταγαν πως να μας πιάσουν τον ποπό 7 φορές, απλά και μόνο με την αγορά μιας σοκολάτας αμυγδάλου, Lidl δεν θα στεριώνανε στην Ελλάδα.

 

Δεν νομίζω ότι είναι λογική αυτή. Δεν μπορούμε από την μία να το παίζουμε φτωχοί και ανυπεράσπιστοι απέναντι στις πλούσιες και ισχυρές πολυεθνικές και από την άλλη αν βρεθούν τα λεφτά να τα κατηγορούμε ως την αιτία που αποπλανηθήκαμε, χάσαμε τον δρόμο μας και τελικώς αυτοκαταστραφήκαμε. Δεν μπορεί από την μία να φταίει η έλλειψη χρημάτων για την αδυναμία ανταγωνισμού και από την άλλη το ότι τα χρήματα ήταν πολλά με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στην απροθυμία ανταγωνισμού!

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

but ... but ... ποιες εξαγωγες ? ποια παραγωγη ?? εδω  εχουμε ανθρωπιστικη κριση !! και αμα ερθει το grexit δεν θα παιξει η εθνικη στο επομενο euro  :hehe:

 

http://www.protothema.gr/blogs/blogger/post/461412/anthropistiki-krisi-made-in-greece-i-pos-na-poulisete-aera-kopanisto-kai-na-ton-agorasoun/

 

να προσθεσω μονο σε οσα λεει το αρθρο πως τα πλοια που φευγανε στα νησια αυτο το πασχα ητανε ασφυκτικα γεματα.

 

2. Νέος φόρος πολυτελείας για πολυτελή ταξίδια στα ελληνικά νησιά. Ο φόρος αυτός θα πρέπει να αντικαταστήσει την αύξηση του ΦΠΑ και θα καταβάλλεται από όλους τους Έλληνες. 

 

 

απο την τρολλ-ο-φυλλαδα της bild ^ πολυ καλο για να ειναι αληθινο - με μια τουριστικη σεζον στην μυκονο εχουμε ξεπληρωσει το χρεος και μας μενουν τα ρεστα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα μην κοροϊδευόμαστε.

Έστω ότι είσαι αγρότης και δικαιούσαι επιδοτήσεων (τρελών επιδοτήσεων ακόμη και προ 5ετίας, τύπου 30.000 ευρώ για να φύγεις από την πόλη να πας στο χωρίο, μην τα ξεχνάμε), θα πεις όχι, εγώ δεν θέλω επιδότηση που θα μου αποδόσει το x ποσό αλλά θα προσπαθήσω να πουλήσω τα προϊόντα μου και θα μου αποφέρουν x/2? Διότι απ'ότι έχω καταλάβει, αυτό έγινε με τις επιδοτήσεις, ή έστω, αυτό ήταν η αρχική ιδέα, η κάλυψη του αγρότη από την κακοτοπιά που μπορεί να συμβεί κάθε χρόνο με πλυμμήρα κλπ. και η μετατροπή των καλλιεργιών σε εμπορικά εκμεταλλεύσιμες. 

 

Αυτό δεν το πολυκατάλαβα...

Η επιδότηση σε νέους αγρότες έδινε κίνητρο σε νέους να ξεκινήσουν μια αγροτική επιχείρηση. δίνονταν αν θυμάσαι και χωράφια με πολύ μικρό ενοίκιο. Ωστόσο θα αντιλαμβάνεσαι πιστευω πως είναι αρκετά δύσκολο να κάνει κάποιος τέτοια στροφή στη ζωή του, ειδικά αν ήταν κάποιος παντελώς άσχετος με το άθλημα πριν. Ο κύριος όγκος των επιδοτήσεων όμως δινόταν επι σειρά ετών σε υπάρχοντες αγρότες/ παραγωγούς αγροτικών προιόντων, και όχι να αποκαθιστούν τις όποιες καταστροφές απο τα καιρικά φαινόμενα που είναι αντικείμενο άλλου ταμείου. Θές να το πάμε και λίγο πιο μακριά ? ρίξε μια ματιά στο γιουτούμπι να δεις σύγχρονα μηχανήματα συγκομιδής, να πάθεις πλάκα ! Πόσο δύσκολο θα ήταν άραγε για ένα πανεπιστήμιο να συνεργαστούν 2  - 3 κλάδοι (αγροτικής παραγωγής, μηχανολογίας κλπ) προκειμένου να εμφανίσουν ένα παρόμοι σχέδιο προς τοπική παραγωγή -και γιατί όχι- και πώληση στο εξωτερικό ?? Η κακιά ευρώπη μας φταίει και εδώ ??

 

 

Μόνο που το δεύτερο σκέλος δεν ήταν τόσο τίμιο, διότι μοιράστηκαν προϊόντα μεταξύ των χωρών και η Ελλάδα ήταν αρκετά ριγμένη, σε σχέση π.χ. με την Ιταλία.Πόσα ΠΟΠ προϊόντα έχει η Ιταλία και πόσα η Ελλάδα? Όλοι γνωρίζουν τη μακαρονάδα σαν italian food, τις χυλοπίτες γιατί δεν τις ξέρει κανένας? Τον τραχανά? Να απαντήσω στον εαυτό μου, γιατί με την πολιτική των επιδοτήσεων διαλύθηκε η αγροτική οικονομία. Και ναι, δεν φταίει το ευρώ, αλλά φταίει η Ε.Ε. Και ναι, φταίνε και οι έλληνες αγρότες, οι έλληνες συναιτερισμοί και τα εγχώρια λαμόγια, ΑΛΛΑ φταίει και ο έξωθεν παράγοντας που πάντα το παίζει ανήξερος και μας κάνει να δεχόμαστε ότι οι κακοί έλληνες μαγείρεψαν τα νούμερα, λες και δεν ήξερε η Ε.Ε. ότι η Ελλάδα ήταν σουργελο στα οικονομικά και δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις του Μάαστριχτ και των άλλων Ολλανδικών πόλεων.

 

Το θέμα ΠΟΠ δεν έχει καθόλου να κάνει με την Ε.Ε. αλλά με στρατηγική του ιθαγενούς υπουργείου γεωργίας. Μάχη δίνουν οι παραγωγοί για τη Φετα, τις Ελιές και το γιαούρτι, ενώ το τσίπουρο είναι το Τουρκικό ρακί και μάλλον έχει χαθεί σαν υπόθεση. Αλοίμονο τώρα να λέγαμε πως φταίει η Ε.Ε. γιατί δεν κατοχυρώνουμε ώς χώρα τα ντόπια προιόντα μας ...

 

Οπότε που καταλήγουμε ?? οτι η κακιά Ε.Ε. διέφθειρε τους αγαθούς πλην όμως τραβάτε_με_και_ας_κλαίω αγρότες, με τα λεφτά που τους έδινε για να γίνουν καλύτεροι ?? :rubik:

 

 

@yanni, Θα σου φανεί απίστευτο αλλά τα lidl ήδη διαθέτουν Ελληνικά προιόντα. Τσέκαρε και μόνο σου τα αλλαντικά (ΒΙΚΗ) τα γάλακτοκομικά τα αλευρια. Και πρέπει να είναι και άλλα.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@yanni, Θα σου φανεί απίστευτο αλλά τα lidl ήδη διαθέτουν Ελληνικά προιόντα. Τσέκαρε και μόνο σου τα αλλαντικά (ΒΙΚΗ) τα γάλακτοκομικά τα αλευρια. Και πρέπει να είναι και άλλα.

Ναι, το ξέρω για τα Lidl. Έχω Lidl στα 10'-12' με τα πόδια. Πολλά προϊόντα είναι Ελληνικά και πολλά είναι καλών εταιριών. Κάποια μάλιστα είναι και καμουφλαρισμένα γνωστών εταιριών. Παλιά π.χ. είχα διαπιστώσει ότι τα Ελληνικά μακαρόνια στην πράσινη συσκευασία, αναγράφανε στο πίσω μέρος διεύθυνση εργοστασίου την ίδια με αυτή της Μέλισσας αν θυμάμαι καλά. Βέβαια τα μακαρόνια με το brand name Μέλισσα πωλούνται σε υπερδιπλάσια τιμή. Άλλο ένα καλοστημένο σχέδιο της ΕΟΚ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδί μου !! σατανάδες αυτοί οι Ευρωπαίοι.....

Να φανταστείς μας διέφθειραν 15 χρόνια πρίν την έλευση του ευρώ .... :hehe:

 

 

Δε θα σταματάω να το ανεβάζω. Μέχρι να καταλάβουν μερικοί, πως πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@yanni, Θα σου φανεί απίστευτο αλλά τα lidl ήδη διαθέτουν Ελληνικά προιόντα. Τσέκαρε και μόνο σου τα αλλαντικά (ΒΙΚΗ) τα γάλακτοκομικά τα αλευρια. Και πρέπει να είναι και άλλα.

 

Και πολλά λαχανικά και φρούτα είναι εγχώρια και συνήθως τοπικά. Αυτό δεν εξηγεί γιατί το LIDL πουλά τα όλα τα είδη εισαγωγής μέχρι και σε διπλάσια τιμή σε σχέση με την πιο εύρωστη Γερμανική αγορά - ή οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή αγορά στην οποία δραστηριοποιείται.

 

Αυτό που το εξηγεί είναι ότι από καταβολής ΕΟΚ εμείς επιτρέπουμε στους "εταίρους" μας να εξαγοράζουν με χάντρες και καθρεφτάκια, αντί να εξασφαλίζουμε ουσιαστικά ανταλλάγματα, οπότε η αντιμετώπιση έχει παγιωθεί.

 

@sotiris

Μπορεί εντός της ΕΕ να εκχωρήσαμε μέρος της πολιτικής μας ανεξαρτησίας, αλλά η σχέση ήταν πάντα αμφίδρομη. Εγώ θεωρώ δείγμα πολιτισμού το ότι έχουμε προσχωρήσει στην ομάδα των χωρών που δε θεωρούν την κλιματολογική αλλαγή "περιβαλλοντολογικές(sic) μπούρδες". Δείγμα πολιτισμού ότι υποχρεωθήκαμε να κατασκευάσουμε μερικές ράμπες σε δημόσια κτίρια. Δείγμα πολιτισμού ότι αναγκαστήκαμε να νομοθετήσουμε για την ισότιμη μεταχείριση ανθρώπων με ιδιαιτερότητες που μέχρι πρότινος δεν χώραγαν στην κοσμοθεωρία μας. Δείγμα πολιτισμού ότι επιτρέψαμε την ελεύθερη μετακίνηση πολιτών εντός της Ένωσης.

 

Αν ξαφνικά νομίζουμε ότι το τίμημα που πληρώνουμε είναι πολύ μεγάλο είναι απλώς γιατί το καζάνι στο οποίο βρεθήκαμε σήμερα να βράζουμε ζεστάθηκε πολύ προοδευτικά.

 

Προφανώς και δεν είναι όλα ρόδινα. Είναι κακή η ΚΑΠ για την Ελλάδα; Ναι, αλλά θα μπορούσε να είναι χειρότερη. Είναι προβληματικό το ΕΣΠΑ; Ναι, αλλά πιο προβληματική είναι η στόχευσή μας για την αξιοποίησή του. Είναι περιοριστική η κοινή εξωτερική πολιτική; Ναι, αλλά είναι ακόμη πιο επίπονη η περιφρούρηση 15000 χιλιομέτρων ακτογραμμής από μετανάστες και εξωτερικές επιβουλές.

 

Αν τόσα χρόνια διαπραγματευόμασταν σύμφωνα με το εθνικό συμφέρον, δε θα είχαμε φτάσει στη σημερινή κατάντια. Αυτό δε δικαιολογεί την ανιστόρητη, κοντόφθαλμη και αυτοκαταστροφική αντιμετώπιση από τη Γερμανία, αλλά φταίμε κι εμείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πολλά λαχανικά και φρούτα είναι εγχώρια και συνήθως τοπικά. Αυτό δεν εξηγεί γιατί το LIDL πουλά τα όλα τα είδη εισαγωγής μέχρι και σε διπλάσια τιμή σε σχέση με την πιο εύρωστη Γερμανική αγορά - ή οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή αγορά στην οποία δραστηριοποιείται.

 

Αυτό που το εξηγεί είναι ότι από καταβολής ΕΟΚ εμείς επιτρέπουμε στους "εταίρους" μας να εξαγοράζουν με χάντρες και καθρεφτάκια, αντί να εξασφαλίζουμε ουσιαστικά ανταλλάγματα, οπότε η αντιμετώπιση έχει παγιωθεί.

 

 

 

Ε λοιπόν αυτό δεν το καταλαβαίνω...

απο τη μία έχουμε αποδεδειγμένα να κάνουμε με νοοτροπίες που προτιμάν το ξένο όταν αυτό είναι ακριβότερο (και όχι απαραίτητα καλύτερο -να θυμηθούμε τα κρέατα με διοξίνες-) με αιτιολογία το σόφισμα ''το φτηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι'' , και όταν το ντόπιο είναι ακριβότερο, πριν εξετασουμε το λόγο (που πιθανόν να υπάρχει) ή να σκεφτούμε εθνικά και να στηρίξουμε την εγχώρια παραγωγή, τότε ακριβως ξυπνάει ο τσιφούτης μέσα μας και ψάχνουμε διαφορές στο 4ο δεκαδικό ψηφίο της τιμής.... Στο χωριό μου αυτό το λένε ''ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στο λάδι''

 

 

Επίσης μια ιδέα γιατί μπορεί να ισχύει τέτοια τιμολογιακή πολιτική, μπορείς να πάρεις άν συγκρίνεις τιμές του ίδιου προιόντος στο Lild Γερμανίας με το Ελληνικό. Κατά ένα περίεργο τρόπο τα προιόντα στη Γερμανία σε αρκετές περιπτώσεις (όχι τα τρόφιμα, τσέκαρε ηλεκτρικες συσκευές, ρούχα κλπ), είναι φτηνότερα απο ότι στην Ελλάδα. Μάλλον μας έχουν πάρει χαμπάρι για τα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η ένστασή μου έιναι πως ακόμα και αν το Lidl δολίως πουλάει ακριβότερα τα εγχώρια προιόντα (κάτι που ωστόσο πρέπει να μείνει υπο εξέταση), εμείς δεν έχουμε σοβαρές δικαιολογίες να μην τα προτιμήσουμε, εκτός βέβαια απο το κουσούρι που προανέφερα.

 

Αν είπαμε το ίδιο, πάσο. :)

Link to comment
Share on other sites

το LIDL πουλά τα όλα τα είδη εισαγωγής μέχρι και σε διπλάσια τιμή σε σχέση με την πιο εύρωστη Γερμανική αγορά - ή οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή αγορά στην οποία δραστηριοποιείται.

 

Κατά ένα περίεργο τρόπο τα προιόντα στη Γερμανία σε αρκετές περιπτώσεις (όχι τα τρόφιμα, τσέκαρε ηλεκτρικες συσκευές, ρούχα κλπ), είναι φτηνότερα απο ότι στην Ελλάδα. Μάλλον μας έχουν πάρει χαμπάρι για τα καλά...

 

Το ότι τα λαχανικά και φρούτα στα καταστήματα της Ελλάδας είναι συνήθως ελληνικά και δη τοπικά είναι από τα καλά της αλυσίδας, αντίθετα από όσα λέμε παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οτι ειπωθηκε πιο πανω - σε λιγοτερες παραγραφους :p

 

http://www.blemilo.com/2015/04/blog-post_27.html?m=1

 

Τώρα πρόλαβα να το διαβάσω. Η φράση πάντως που είναι και όλο το ζουμί:

 

 

Και ο σοσιαλισμός τελειώνει, όπως είχε πει η κυρία της επάρατης δεξιάς, όταν τελειώνουν τα λεφτά των άλλων.

 

Ανήκει αν δεν απατώμαι στην Θάτσερ. Εκτός και αν ο συντάκτης της έδωσε παρατσούκλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

@colt3003

 

Ωστε εδώ έχουμε ένα παράδοξο: Κράτη που έχουν τις αλυσίδες σουπερμάρκετ στην Ελλάδα, αλλά ξαφνικά τώρα θέλουν να βουλιάξουν τη χώρα... Αν αυτό ήταν όλη τους η έγνοια (η κερδοφορία του carefour & lidl) τότε γιατί να θέλουν το κακό μας ? πως θα καταναλώνουμε μετα ?
Και για ακόμη μια φορά ερωτώ: Πότε σε έπιασε κάποιος απο το λαιμό να δανειστείς ??

 

Οι Γερμανοί έχουν κερδίσει από την κρίση αν δεις τα αρνητικά επιτόκια δανεισμού και την συγκέντρωση καταθέσεων.

Οι Γερμανοί υπήρξαν μέχρι και παγκόσμιοι πρωταθλητές προ κρίσης κυρίως λόγω της ευρωπαϊκής αγοράς.

Τώρα ό,τι χάνουν στις εξαγωγές προσπαθούν να το αναπληρώσουν από άλλες αγορές(π.χ. Κίνα) όχι ιδιαίτερα επιτυχήμενα αφού έχουν και αυτοί σχεδόν μηδενική ανάπτυξη, μετά ευρωκρίσεως.

 

Όσο για το τελευταίο ερώτημά σου θα ήταν εύλογο, αν δεν υπήρχε μια παρόμοια κατάσταση σε όλο τον Νότο. Τα πλεονάσματα του Βορρά(πλεονάσματα εμπορικών ισοζυγίων) γίνονταν ελλείμματα του νότου και στον ιδιωτικό και στον δημόσιο τομέα. Και αντίστροφα χωρίς δανεισμό των χωρών του Νότου και συνεχείς μισθολογικές αυξήσεις δεν θα υπήρχε απασχόληση για τον Βορρά.

 

Αν αυτό φαίνεται κακό, τότε βάσει απλής αριθμητικής, και για να μην έχεις αυτές τις μειώσεις, το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να μεγαλώσεις αυτό που μπορεί να μεγαλώσει: Το ΑΕΠ.

 

Σε συνθήκες υπερφορολόγησης και εσωτερικής υποτίμησης δεν γίνεται. 

Η υπερφορολόγηση είναι αναπόφευκτη αν εφαρμόζεις πρόγραμμα. Όσα και να κόψεις από το ήδη τσεκουρεμένο Δημόσιο.

 

Α !! ώστε δεν θα λυθεί το πρόβλημα να κόψεις απο τους έχοντες, αλλά θα λυθεί αν κόψεις απο τους μη έχοντες. Κλαίτε για τους συνταξιούχους των 400€ για να μη βλέπει το πόπολο ότι ο διπλανός του την περνάει ακόμα κοτσάνι.

Οι μισθοί των ΔΕΚΟ αφορούν τους πελάτες των ΔΕΚΟ. Όσο για τις προκλητικές συντάξεις(όλες) αυτές θα είναι οι πρώτες που θα περιέκοπτε μια πατριωτική κυβέρνηση αν δεν μπορούσε να ισοσκελίσει και υστερούσε π.χ. 1-3 δις. Το μνημόνιο δεν μεριμνά για ισοσκελισμό μετά από παύση πληρωμής των ξένων υποχρεώσεων.

 

 

Είδες πουθενά εισφορά του κράτους στα ταμεία απο τους φόρους ???

 

Γιατί έχεις δει εσύ άτοκα παρκαρισμένα λεφτά από εισφορές για να καλύπτονται σκοποί αλλότριοι;

 

 

@Grunt.gr

( καποιοι απο αυτους ειναι απελπισμενοι ανεργοι χωρις ουτε ενα ευρω στην ακρη - καποιοι αλλοι ομως ειναι χλιδανεργοι που απλα ωφελουνται απο την ολη κατασταση και κακομοιριαζουν για να βγουν απο πανω )

ειναι σαν να λεμε οτι ο ταδε ειναι ετοιμοθανατος και πρεπει να βαλει το πιστολι στον κροταφο για να αυτοκτονησει, επειδη καποιος "ειδικος" του ειπε οτι υπαρχει περιπτωση μετα απο δεκαετιες να αναστηθει.

 

Μιας και είπες για ανέργους. Γιατί με το ευρώ έχουμε επί 5-6 χρόνια ανεργία σταθερά πάνω από το 25%(επίσημο-με σπρώξιμο ΟΑΕΔ, ημιαπασχόληση, απλήρωτους, 1/3 στον βασικό και κάτω). Πότε άλλοτε εκτός πολέμων είχαμε τέτοιο πρόβλημα;

Γιατί οι μειωμένοι και πλέον παγωμένοι μισθοί(ακα εσωτερική υποτίμηση) δεν φέρνουν την ανάπτυξη;

 

http://www.bankwars.gr/2015/04/eurobank-%CE%A3%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CF%8D%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%AD%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1/

 

Όπως καταγράφει η Eurobank, σε όρους ατόμων η απασχόληση σημείωσε ετήσια (Ιαν-14 με Ιαν-15) αύξηση της τάξης των 36,78 χιλ ατόμων, η ανεργία μειώθηκε κατά -87,23 χιλ άτομα και το εργατικό δυναμικό μειώθηκε κατά -50,45 χιλ άτομα. Συνεπώς, η μείωση του αριθμού των ανέργων δεν συνοδεύτηκε και από αντίστοιχη αύξηση της απασχόλησης.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.