Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Δε φτάνει που γράφεις σεντόνια με φώτο και λινκ απο τελειωμένα μπλογκ της κακιάς ωρας,

τώρα θα αρχίσεις να κάνεις quote και τον εαυτό σου?

ηθελα να κανω edit αλλα επειδη περασανε οι μερες δεν με αφηνει το συστημα, αναγκαστηκα να κανω quote.

τωρα με εσενα 2 πραγματακια παιζουν

1) εχεις καταλαβει οτι εισαι στην ignore list μου απο τοτε που εδωσα το λινκ της προεκλογικη ομιλια του λεβεντη στην κρατικη.

επιμενεις ομως να με κανεις quote οποτε βρισκεις ευκαιρια και ας βλεπεις δεν σου εχω δωσει σημασια, γιατι ξερεις πολυ καλα, οτι αμα μπω απο tapatalk (οπως τωρα) θα τα διαβασω τα ποστ σου θελω δεν θελω.

2) εισαι πιο χαζος και απο 6.224 κοζανιωτες.

Link to comment
Share on other sites

1) εχεις καταλαβει οτι εισαι στην ignore list μου απο τοτε που εδωσα το λινκ της προεκλογικη ομιλια του λεβεντη στην κρατικη.

επιμενεις ομως να με κανεις quote οποτε βρισκεις ευκαιρια και ας βλεπεις δεν σου εχω δωσει σημασια, γιατι ξερεις πολυ καλα, οτι αμα μπω απο tapatalk (οπως τωρα) θα τα διαβασω τα ποστ σου θελω δεν θελω.

BUG reported

 

ηθελα να κανω edit αλλα επειδη περασανε οι μερες δεν με αφηνει το συστημα, αναγκαστηκα να κανω quote.--->

--->2) εισαι πιο χαζος και απο 6.224 κοζανιωτες.

Ρε συ υπάρχει και το Απάντηση εκτος  απο το Παράθεση.

 

μιας και εισαι και γλαφυρός έτσι και σου αρέσει να απαντάς με media ,εικονες και βίντεα νομίζω ότι ταιριάζει το παρακατω στη σχέση μας

 

https://www.youtube.com/watch?v=Sxc1hbjk5A8

 

Καλά τόσο ignore που άνοιξες και το spoiler ?

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

BUG reported

 

Ρε συ υπάρχει και το Απάντηση εκτος  απο το Παράθεση.

 

μιας και εισαι και γλαφυρός έτσι και σου αρέσει να απαντάς με media ,εικονες και βίντεα νομίζω ότι ταιριάζει το παρακατω στη σχέση μας

 

https://www.youtube.com/watch?v=Sxc1hbjk5A8

 

Καλά τόσο ignore που άνοιξες και το spoiler ?

 

Για να καταλάβω.

Τον κάνεις παράθεση, του απευθύνεσαι στο β' πρόσωπο (δηλαδή στοχεύεις στο να σε διαβάσει) και περιμένεις να μην ανοίξει το spoiler?

Αλλά αφού θες να μιλήσεις σοβαρά. Πες μου τη γνώμη σου. Τι επιπτώσεις θα έχει η παρακάτω κίνηση σε μια οικονομία?

 

 

Αντίθετα, οι εμπορικές τράπεζες δεν θα μπορούν να δανείζουν άνω του 100% των καταθέσεων τους – οπότε δεν θα έχουν τη δυνατότητα να παράγουν χρήματα (σήμερα για να δώσουν 100 € δάνειο, υποχρεώνονται σε εγγύηση 1% στην ΕΚΤ – οπότε το 99% είναι αέρας, χρήματα από το πουθενά).

Link to comment
Share on other sites

Όσοι επιλέγετε να κάνετε ακόμη και αυτό το θέμα πεδίο προσωπικής αντιπαράθεσης, θα βρεθείτε σε time-out. Παρακαλώ μην παρερμηνεύετε την περισσή επιείκεια ως αδιαφορία για τη συμπεριφορά σας ή τη γλώσσα που χρησιμοποιείτε εδώ μέσα. Αν προκαλείστε, αγνοήστε την πρόκληση και αναφέρατε το επίμαχο μήνυμα. Αν προκαλείτε, προετοιμαστείτε για όλο και μεγαλύτερα διαλείμματα. Ως εδώ και μη παρέκει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάθομαι και κάνω υπολογισμούς πρόχειρους με βάση αυτά που διαβάζω και ακούω. Λένε πως στο ασφαλιστικό η τρόικα θέλει τη ρήτρα μηδενικού ελλείμματος και αν αυτό τηρηθεί θα πρέπει οι συντάξεις να πάνε στα 400 ευρώ και αν.. Στους διεθνείς δανειστές θα είμαστε υπόλογοι για καμιά 50αριά χρόνια. Αν κάνουμε για 50 χρόνια ότι μας λένε, θα ζηλεύουμε τους Κινέζους. Γιατί λοιπόν να μην πάμε στη δραχμή; Γιατί δε θα παίρνουμε καθόλου μισθούς, συντάξεις, θα υπάρχει θέμα με τα συναλλαγματικά αποθεματικά, τις εισαγωγές κλπ;

Εντάξει. Για ένα χρονικό διάστημα θα υπάρχει. Από την άλλη όμως, θα στρώσουμε τον ποπό μας και θα αρχίσουμε να παράγουμε αντί να εισάγουμε (ότι μπορούμε να παράγουμε, ειδικά στον πρωτογενή τομέα). Πόσο μπορεί να αντέξει μια οικονομία καταχρεωμένη σαν τη δική μας σε ένα σκληρό νόμισμα; Νομοτελειακά αργά ή γρήγορα το βιοτικό μας επίπεδο αν μείνουμε εντός ευρώ θα είναι ίδιο με το να μην είμαστε στο ευρώ ίσως και χειρότερο.

Και γιατί τα λέω αυτά. Γιατί οι δανειστές δε θέλουν να μας βοηθήσουν προς την ανάπτυξη και από εκεί να εισπράξουν τα χρήματά τους. Θέλουν μόνον με δημοσιονομική λιτότητα να τα πάρουν. Αν ήθελαν με ανάπτυξη θα έβαζαν το μαχαίρι στο λαιμό των πολιτικών και δε θα τους έδιναν δόσεις αν δεν έβλεπαν αναπτυξιακές κινήσεις. Αλλά αυτοί στα φρύδια τους. Διαλέγουν τον εύκολο δρόμο (οι ξένοι) της οικονομικής αφαίμαξης της μικρή και μεσαίας εισοδηματικά τάξης.

Μήπως τελικά έχει δίκιο ο Λαπαβίτσας που υποστηρίζει τη δραχμή; Έξι χρόνια πάμε από το κακό στο χειρότερο. Γιατί τα επόμενα να είναι καλύτερα; Δεν ξέρω από οικονομικά. Σκέφτομαι με αυτά που ζω. Δηλαδή ένα οικονομικό - πολιτικό και κοινωνικό δράμα. Η αγελάδα που αρμέγανε 6 χρόνια πέθανε. Την σκότωσαν.

Ανεργία στα ύψη, μισθοί πείνας, νοσοκομειακή περίθαλψη για κλάματα και μια κάστα επιχειρηματιών, υψηλόμισθων, υψηλοσυνταξιούχων μας σέρνουν από τη μύτη τη στιγμή που ο ιδιωτικός τομέας έχει τα περισσότερα θύματα του οικονομικού πολέμου. Φτάνει πια με το ευρώ (το μεταλλαγμένο δλδ Γερμανικό Μάρκο) που εξυπηρετεί τον βορά σε βάρος του νότου.

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάθομαι και κάνω υπολογισμούς πρόχειρους με βάση αυτά που διαβάζω και ακούω. Λένε πως στο ασφαλιστικό η τρόικα θέλει τη ρήτρα μηδενικού ελλείμματος και αν αυτό τηρηθεί θα πρέπει οι συντάξεις να πάνε στα 400 ευρώ και αν.. Στους διεθνείς δανειστές θα είμαστε υπόλογοι για καμιά 50αριά χρόνια. Αν κάνουμε για 50 χρόνια ότι μας λένε, θα ζηλεύουμε τους Κινέζους. Γιατί λοιπόν να μην πάμε στη δραχμή; Γιατί δε θα παίρνουμε καθόλου μισθούς, συντάξεις, θα υπάρχει θέμα με τα συναλλαγματικά αποθεματικά, τις εισαγωγές κλπ;

Εντάξει. Για ένα χρονικό διάστημα θα υπάρχει. Από την άλλη όμως, θα στρώσουμε τον ποπό μας και θα αρχίσουμε να παράγουμε αντί να εισάγουμε (ότι μπορούμε να παράγουμε, ειδικά στον πρωτογενή τομέα). Πόσο μπορεί να αντέξει μια οικονομία καταχρεωμένη σαν τη δική μας σε ένα σκληρό νόμισμα; Νομοτελειακά αργά ή γρήγορα το βιοτικό μας επίπεδο αν μείνουμε εντός ευρώ θα είναι ίδιο με το να μην είμαστε στο ευρώ ίσως και χειρότερο.

Και γιατί τα λέω αυτά. Γιατί οι δανειστές δε θέλουν να μας βοηθήσουν προς την ανάπτυξη και από εκεί να εισπράξουν τα χρήματά τους. Θέλουν μόνον με δημοσιονομική λιτότητα να τα πάρουν. Αν ήθελαν με ανάπτυξη θα έβαζαν το μαχαίρι στο λαιμό των πολιτικών και δε θα τους έδιναν δόσεις αν δεν έβλεπαν αναπτυξιακές κινήσεις. Αλλά αυτοί στα φρύδια τους. Διαλέγουν τον εύκολο δρόμο (οι ξένοι) της οικονομικής αφαίμαξης της μικρή και μεσαίας εισοδηματικά τάξης.

Μήπως τελικά έχει δίκιο ο Λαπαβίτσας που υποστηρίζει τη δραχμή; Έξι χρόνια πάμε από το κακό στο χειρότερο. Γιατί τα επόμενα να είναι καλύτερα; Δεν ξέρω από οικονομικά. Σκέφτομαι με αυτά που ζω. Δηλαδή ένα οικονομικό - πολιτικό και κοινωνικό δράμα. Η αγελάδα που αρμέγανε 6 χρόνια πέθανε. Την σκότωσαν.

Ανεργία στα ύψη, μισθοί πείνας, νοσοκομειακή περίθαλψη για κλάματα και μια κάστα επιχειρηματιών, υψηλόμισθων, υψηλοσυνταξιούχων μας σέρνουν από τη μύτη τη στιγμή που ο ιδιωτικός τομέας έχει τα περισσότερα θύματα του οικονομικού πολέμου. Φτάνει πια με το ευρώ (το μεταλλαγμένο δλδ Γερμανικό Μάρκο) που εξυπηρετεί τον βορά σε βάρος του νότου.

 

 

Όλο το ζουμί είναι στο "Για ένα χρονικό διάστημα θα υπάρχει".

 

Με άλλα λόγια πόσο πιστεύεις ότι θα διαρκέσει το στραπάτσο απο τη δραχμή; Και για πόσο καιρό πιστεύεις ότι θα μπορέσει η αναμφίβολα ταλαιπωρημένη(sic) ελληνική οικονομία τις δυσμενείς επιπτώσεις απο τη δραχμή;

Link to comment
Share on other sites

Και απο πότε αποφασίζουν οι άνθρωποι για το τι θα γίνει σε αυτή τη χώρα; Μην παραμυθιάζεστε με Ισλανδίες κτλ. Το ξαναείπαμε. ΔΙαφορετικος ρόλος της μιας, διαφορετικός της άλλης.

Ακόμα και δημοψίφησμα να γίνει με αποτέλεσμα 100% "ΘΕΛΩ το Α", δεν αρκεί για να μην γίνει το Β ή κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί τα λέω αυτά. Γιατί οι δανειστές δε θέλουν να μας βοηθήσουν προς την ανάπτυξη και από εκεί να εισπράξουν τα χρήματά τους. Θέλουν μόνον με δημοσιονομική λιτότητα να τα πάρουν. Αν ήθελαν με ανάπτυξη θα έβαζαν το μαχαίρι στο λαιμό των πολιτικών και δε θα τους έδιναν δόσεις αν δεν έβλεπαν αναπτυξιακές κινήσεις. Αλλά αυτοί στα φρύδια τους. Διαλέγουν τον εύκολο δρόμο (οι ξένοι) της οικονομικής αφαίμαξης της μικρή και μεσαίας εισοδηματικά τάξης.

Ανάπτυξη στην Ελλάδα και γενικότερα στη Μεσόγειο σημαίνει λιγότερα Lidl, Carrefour και άλλες τέτοιες γερμανογαλλικές αλυσίδες/επιχειρήσεις που μπορούν με ενδοομιλικές συναλλαγές να μεταφέρουν κέρδη για φορολόγηση στο εξωτερικό. Σημαίνει ντόπια παραγωγή τροφίμων αντί για εισαγωγή από το βορρά.

Πρώτα σε δάνειζαν για να αγοράζεις τα προϊόντα τους. Τώρα σου επιβάλουν λιτότητα για να τα πάρουν πίσω και ενώ σε γκρεμίζουν οι ίδιοι κερδίζουν σε φερεγγυότητα. Αλληλεγγύη θα σήμαινε να λήξει αυτό το πάρτυ "σε δανείζω, μου αγοράζεις" με διαγραφή χρεών υπό των όρο των ισοσκελισμένων προϋπολογισμών(όχι πλεονάσματα).

 

οιπόν κάθομαι και κάνω υπολογισμούς πρόχειρους με βάση αυτά που διαβάζω και ακούω. Λένε πως στο ασφαλιστικό η τρόικα θέλει τη ρήτρα μηδενικού ελλείμματος και αν αυτό τηρηθεί θα πρέπει οι συντάξεις να πάνε στα 400 ευρώ και αν..

 

Φαίνεται να είσαι ο μόνος που ξέρει από απλή αριθμητική. Με συντάξεις στο 14% επί του ΑΕΠ(κατά τους δανειστές, 7% για Σύριζα), ήτοι 185δις * 14%=25,9 δις ευρώ, και ανάγκη περικοπής ~9 δις(μηδενικό έλλειμμα) κατά το μνημόνιο Σαμαρά-ΓΑΠ-Βενιζέλου μιλάμε για μείωση της τάξης του 34% στο σύνολο

 

Ο colt μπορεί να πιστεύει ότι κόβοντας τις πρόωρες και από τους ΔΕΚΟτζήδες των 3.000+ ευρώ-που τώρα έχουν πέσει κάτω από τα 1.500(οικογενειακός φίλος ΔΕΗτζής)-θα λυθεί το πρόβλημα, αλλά τα νούμερα είναι τεράστια.  Για να μην ξεχνιόμαστε ο ΓΑΠ στους μεγαλοσυνταξιούχους(>1000€) έκανε συνέχεια νέες περικοπές όχι επι της εναπομείνουσας σύνταξης, αλλά επι της αρχικής, προ μνημονίου. Αυτό το ξέρω από την περίπτωση του πατέρα μου.

Τελικά, καταλήγει να αναπαράγει την επιχειρηματολογία των "γκουρού" του capital.gr όπως τον Στούπα. Αυτόν που διαμαρτυρόταν κατά του ΕΝΦΙΑ μόνο και μόνο για να τον υποδεχτεί ως σπουδαία μεταρρύθμιση, υπό τη μορφή της χρηματοδότησης της τοπικής αυτοδιοίκησης, σε μεταγενέστερο άρθρο του .

Τέτοια απόκλιση από τον Σαμαρά ο "εργατολόγος" Στούπας(και λοιποί "καπιτάλες")!

 

και μια κάστα επιχειρηματιών, υψηλόμισθων, υψηλοσυνταξιούχων μας σέρνουν από τη μύτη τη στιγμή που ο ιδιωτικός τομέας έχει τα περισσότερα θύματα του οικονομικού πολέμου.

 

Δες αυτό το άρθρο για τον φαύλο κύκλο του μνημονίου. "Ψηφίζω μνημόνιο ως συνταξιούχος για να στηρίξω τα παιδιά μου από την προς περικοπή, σίγουρη, σύνταξη μου στερώντας τους ταυτόχρονα τη δυνατότητα να απεξαρτηθούν από εμένα με τη δική τους δουλειά".

http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2015/03/blog-post_29.html

 

Μήπως τελικά έχει δίκιο ο Λαπαβίτσας που υποστηρίζει τη δραχμή;

 

Είναι ζήτημα ανεξαρτησίας, όχι απλά δραχμής. Με κυβερνήσεις που θέλουν να πατάνε σε πολλές βάρκες δεν γίνεται δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αλληλεγγύη θα σήμαινε να λήξει αυτό το πάρτυ "σε δανείζω, μου αγοράζεις" με διαγραφή χρεών υπό των όρο των ισοσκελισμένων προϋπολογισμών(όχι πλεονάσματα).

 

Περίεργο, αν εμένα κάποιος μου δάνειζε για να κάνω 30 χρόνια πάρτυ και σήμερα μου τα χάριζε, δε θα τον έλεγα αλληλέγγυο. Μ@λακα θα τον έλεγα. Επίσης για να μην ξεχνιόμαστε ισοσκελισμένοι ισολογισμοί (άρα να καταναλώνουμε χοντρικά ότι μας παίρνει να καταναλώνουμε) σημαίνει μισθούς και συντάξεις επιπέδου 2013. Είμαστε ΟΚ με αυτό; Διότι κάπου στο 2013 άκουγα για ανθρώπους που αυτοκτονούσαν και παιδάκια που λιποθυμούσαν. 

 

 

Τώρα απο κει και πέρα όσον αφορά το colt που πιστεύει ότι κόβωντας πρόωρες κτλ θα λυθεί το πρόβλημα να σου πω ότι υπάρχουν και χειρότερα. Ο Μπόμπολας έδωσε 2 μύρια και ξεμπέρδεψε, αλλά παρόλαυτα υπάρχουν ακόμα τύποι που πιστεύουν ότι η λύση στο πρόβλημα είναι να βρούμε τους πλούσιους που ενδεχομένως κλέβουν. Τους οποίους και προφανώς πρέπει να βρούμε αλλά αν σκεφτούμε ότι χρειαζόμαστε άλλους 200 Μπόμπολες απλά και μόνο για να καλύψουμε τα 400εκ που έλειπαν για να πληρωθούν συντάξεις και μισθοί αυτό το μήνα, τότε καλύτερα να βγάλουμε επαγγελματική άδεια ταξί στον Μάρδα να κάνει το σπίτι γραφείο 7-8 φορες την ημέρα να βρίσκει απο 400εκ σε κάθε βόλτα.

http://www.skai.gr/news/finance/article/280025/mardas-vrethikan-ta-400-ek-anazitoume-25-dis-gia-ton-maio/

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

To πόσο διάστημα θα κάνει η οικονομία να σταθεί στα πόδια της δεν το ξέρω. Υποθέτω πως είναι συνδυασμός σωστών επιλογών στο τι θα παράγουμε και πολιτικής βούλησης που θα εναντιωθεί στα οικονομικά τζάκια. Όπως γράφτηκε παραπάνω μας δάνειζαν για να αγοράζουμε τα προϊόντα τους και να έχουν αυτοί θέσεις εργασίας. 

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
Link to comment
Share on other sites

Σωστές επιλογές κάνεις και με το ευρώ. Η δραχμή δεν είναι κάποιο φάρμακο που το καταπίνεις σαν ασπιρίνη και ξαφνικά αρχίζεις να κάνεις τις σωστές επιλογές. Με την δραχμή η σημερινή κρίση "Θέλω να πάρω SSD και Skylake με το που βγουν, αλλά λόγω κρίσης ίσως να μην μπορέσω να πάρω και 980TI" θα δείχνει ουτοπία. Και βέβαια σε ένα οικονομικό περιβάλλον απόλυτης φτώχειας, όπου δεν θα θέλεις μισό μηνιάτικο για τον Skylake αλλά τρία, αυτό που θα γιγαντωθεί πρώτο, θα είναι η διαφθορά. Διότι με τα λεφτά που θα τσιμπάει ο διεφθαρμένος, δεν θα αγοράζει βίλα, θα αγοράζει τις ανέσεις που έχει σήμερα, καμιά καινούρια TV δηλαδή και νέο κινητό τηλέφωνο, και που τόσο θα του έχουν λείψει. Η διαφθορά θα γιγαντωθεί λοιπόν διότι θα είναι πλέον πολύ πιο φτηνό να αγοράσεις κάποιον. Βέβαια, δραχμή θέλουν και όσοι έχουν αποθεματικό εκτός Ελλάδος. Και αυτοί θα θησαυρίσουν. Όσοι είχαν δολάρια αντί για ευρώ, είδαν την περιουσία τους να μεγαλώνει κατά 25% σε λιγότερο από 1 χρόνο. Φανταστείτε πόσο θα αυξηθεί η αξία των αποθεματικών κάποιου σε δολάρια, αν η δραχμή φάει μια διολίσθηση 70%. Πέραν από τον κόσμο που πραγματικά έχει πειστεί ότι το ευρώ είναι κακό και υποστηρίζει ειλικρινά και με κάθε καλή πρόθεση ότι η δραχμή θα μας κάνει καλό, υπάρχει και ο κόσμος που ξέρει ότι η δραχμή θα είναι κακή ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, αλλά καλή για αυτούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ανάπτυξη στην Ελλάδα και γενικότερα στη Μεσόγειο σημαίνει λιγότερα Lidl, Carrefour και άλλες τέτοιες γερμανογαλλικές αλυσίδες/επιχειρήσεις που μπορούν με ενδοομιλικές συναλλαγές να μεταφέρουν κέρδη για φορολόγηση στο εξωτερικό. Σημαίνει ντόπια παραγωγή τροφίμων αντί για εισαγωγή από το βορρά.

Πρώτα σε δάνειζαν για να αγοράζεις τα προϊόντα τους. Τώρα σου επιβάλουν λιτότητα για να τα πάρουν πίσω και ενώ σε γκρεμίζουν οι ίδιοι κερδίζουν σε φερεγγυότητα. Αλληλεγγύη θα σήμαινε να λήξει αυτό το πάρτυ "σε δανείζω, μου αγοράζεις" με διαγραφή χρεών υπό των όρο των ισοσκελισμένων προϋπολογισμών(όχι πλεονάσματα).

 

Ωστε εδώ έχουμε ένα παράδοξο: Κράτη που έχουν τις αλυσίδες σουπερμάρκετ στην Ελλάδα, αλλά ξαφνικά τώρα θέλουν να βουλιάξουν τη χώρα... Αν αυτό ήταν όλη τους η έγνοια (η κερδοφορία του carefour & lidl) τότε γιατί να θέλουν το κακό μας ? πως θα καταναλώνουμε μετα ?

 

Και για ακόμη μια φορά ερωτώ: Πότε σε έπιασε κάποιος απο το λαιμό να δανειστείς ??

 

Φαίνεται να είσαι ο μόνος που ξέρει από απλή αριθμητική. Με συντάξεις στο 14% επί του ΑΕΠ(κατά τους δανειστές, 7% για Σύριζα), ήτοι 185δις * 14%=25,9 δις ευρώ, και ανάγκη περικοπής ~9 δις(μηδενικό έλλειμμα) κατά το μνημόνιο Σαμαρά-ΓΑΠ-Βενιζέλου μιλάμε για μείωση της τάξης του 34% στο σύνολο

 

Αν αυτό φαίνεται κακό, τότε βάσει απλής αριθμητικής, και για να μην έχεις αυτές τις μειώσεις, το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να μεγαλώσεις αυτό που μπορεί να μεγαλώσει: Το ΑΕΠ. Και καλά οι προηγούμενοι ήταν σκράπες στην οργάνωση του κράτους... Οι έμπειροι που μας κυβερνάνε τώρα, πόσο καιρό θέλουν για να νομοθετήσουν έναν μηχανισμό που θα κάνει την Ελλάδα ελκυστικότερη σε όποιον θέλει να επενδύσει ?? Λέτε ότι θα έρθουν αεριτζήδες, λαμόγια, με μισθούς κίνας και άλλα φαιδρά.... Λοιπόν σου έχω μερικά ενδιαφέροντα νέα: Υπάρχουν και κράτη που και επιχειρήσεις προσκαλούν να επενδύσουν σε αυτά, και αυτοί που πάνε δεν είναι αεριτζήδες, και οι μισθοί δεν είναι κινέζοι. Ποιά είναι αυτά ?? Αυτά που προτίμησαν αρκετοί συμφορουμίτες και εργάζονται. Αν μπορεί να γίνει εκεί, μπορεί να γίνει και εδώ. Εκτός αν θες να μας πείσεις πως η Μέρκελ και οι τοκογλύφοι φταίνε που για να στήσεις ένα μαγαζί πρέπει να να χώνεις 5,5 χιλιάρικα το χρόνο ΤΕΒΕ, να έχεις την εφορία συνέταιρο, να κάνει τον κινέζο στην επιστροφή του ΦΠΑ, και να μην ξέρεις τι χαράτσι θα σου σκάσει την επάυριο.

 

Ας το δεχτούμε λοιπον: Και η τρέχουσα κυβέρνηση έχει ποινικοποιήσει την επιχειρηματικότητα. Μια χαρά τα καταφέρνει στο κέρασμα καφέδων μετα κολατσιού στους ΔΕΗτζήδες. Οι υπόλοιποι ξύδι.

 

 

Ο colt μπορεί να πιστεύει ότι κόβοντας τις πρόωρες και από τους ΔΕΚΟτζήδες των 3.000+ ευρώ-που τώρα έχουν πέσει κάτω από τα 1.500(οικογενειακός φίλος ΔΕΗτζής)-θα λυθεί το πρόβλημα, αλλά τα νούμερα είναι τεράστια.  Για να μην ξεχνιόμαστε ο ΓΑΠ στους μεγαλοσυνταξιούχους(>1000€) έκανε συνέχεια νέες περικοπές όχι επι της εναπομείνουσας σύνταξης, αλλά επι της αρχικής, προ μνημονίου. Αυτό το ξέρω από την περίπτωση του πατέρα μου.

Τελικά, καταλήγει να αναπαράγει την επιχειρηματολογία των "γκουρού" του capital.gr όπως τον Στούπα. Αυτόν που διαμαρτυρόταν κατά του ΕΝΦΙΑ μόνο και μόνο για να τον υποδεχτεί ως σπουδαία μεταρρύθμιση, υπό τη μορφή της χρηματοδότησης της τοπικής αυτοδιοίκησης, σε μεταγενέστερο άρθρο του .

Τέτοια απόκλιση από τον Σαμαρά ο "εργατολόγος" Στούπας(και λοιποί "καπιτάλες")!

 

Α !! ώστε δεν θα λυθεί το πρόβλημα να κόψεις απο τους έχοντες, αλλά θα λυθεί αν κόψεις απο τους μη έχοντες. Κλαίτε για τους συνταξιούχους των 400€ για να μη βλέπει το πόπολο ότι ο διπλανός του την περνάει ακόμα κοτσάνι. Σε ποιό άλλο σοβαρό κράτος έχεις δέι στ' αλήθεια ορδές 45ρηδων και 50ρηδων (στη χειρότερη) συνταξιούχων που απολαμβάνουν πλήρους σύνταξης και εφάπαξ κατοσταριές χιλιάρικα ???

 

Αρθρο 4 του Συντάγματος: Όλοι οι Έλληνες είναι ίσοι απέναντι στο νόμο. Σύνταξη για ΟΛΟΥΣ στα 67.  3η, 4η, 5η,..... 10η σύνταξη ΤΕΛΟΣ και μέγιστη σύνταξη το χιλιάρικο ακόμα και για τον ΠτΔ. Και σε οποιον αρέσει. Η εναλακτική σας έχει αυτό για πρελούδιο, και σε δευτερη φάση πληρωμή με χαρτοπολεμο (όπως έκανε το 1970 η χουντα) Κοίτα μην τυχόν και είναι αυτή η κυβέρνηση που θα τα επαναλάβει, να δώ τότε μερικούς ενδιαφέροντες συνειρμούς...

 

 

Δες αυτό το άρθρο για τον φαύλο κύκλο του μνημονίου. "Ψηφίζω μνημόνιο ως συνταξιούχος για να στηρίξω τα παιδιά μου από την προς περικοπή, σίγουρη, σύνταξη μου στερώντας τους ταυτόχρονα τη δυνατότητα να απεξαρτηθούν από εμένα με τη δική τους δουλειά".

http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2015/03/blog-post_29.html

 

Είναι ζήτημα ανεξαρτησίας, όχι απλά δραχμής. Με κυβερνήσεις που θέλουν να πατάνε σε πολλές βάρκες δεν γίνεται δουλειά.

 

 

Είναι απλή αριθμητική: έχεις λόγο συνταξιούχων προς εργαζόμενους σχεδόν στο 1:1 για να πάρει 1000 € ο συνταξιούχος θα πρέπει να βγούν απο την τσέπη του εργαζόμενου. Και επι τη ευκαιρία.... Καλά το παρέθεσες τις προάλες το ασφαλιστικό της Γερμανίας, δεν απάντησες όμως: Είδες πουθενά εισφορά του κράτους στα ταμεία απο τους φόρους ??? Και για ποιά αποθεματικά μιλάς ?? τα 200 δις που δόθηκαν απο τη φορολογία τα τελευταία 30 χρόνια ?? Έχεις μήπως υπόψιν ότι η σχετικά καλή αναλογία εργαζόμενοι ανα συνταξιούχο 4:1 έχει πάει περίπατο τουλάχιστο 20 χρόνια ?? Και ότι ως εκ τούτου οι συντάξεις απο τότε θα έπρεπε αναλογικα να μειώνωνται, ή αλλιώς να βρίσκαν τρόπο να ξαναμεγαλώσει η αναλογία ?? Αντί αυτού όμως λάμβαναν αυξήσεις.. Απο πού νομίζεις ότι προέρχονταν ?

 

Και επειδή είναι απλή αριθμητική, με οποιοδήποτε νόμισμα ο συνταξιούχος λίαν συντόμως θα πεινάσει. Το νέο σας νόμισμα σε 12 ώρες απο οποιαδήποτε ισοτιμία του ορίσετε, (όπως λέει ο γκουρού Καζάκης) θα είναι χρήσιμο μόνο αν είναι απλό στην υφή του. Και αυτό το ξέρουν και οι πέτρες. Και αν δεν ήταν έτσι, δεν θα έτρεχαν να βγάλουν ακόμα και 100€ απο την μπάνκα και να τα βάλουν στο στρώμα. Τουναντίων θα έκαναν ''κρα'' για να προλάβουν να προμηθευτούν δραχμές.. 

 

Όσο για εκείνους που πιστεύουν ότι θα περάσουν λίγο άσχημα μέχρι να ενεργοποιηθεί η πρωτογενής παραγωγή, έχω μια διαπίστωση και 2 ερωτήματα: Η διαπίστωσή μου είναι πως 6 χρόνια τώρα ελάχιστοι Έλληνες ασχολήθηκαν με την πρωτογενή παραγωγή. Ακόμα δωράκι την κατέχουν όλοι όσοι ήρθαν ξένοι και αποφάσισαν να στρώσουν πωπό. (και φυσικά είναι και μαύρη γιατί οι ικανοί μας κυβερνήτες, είτε είναι ανίδεοι, είτε ξέρουν αλλά δεν θέλουν να πειραξουν τα εμβάσματα που φεύγουν έξω). Και οι ερωτήσεις: ΟΚ πρωτογενή παραγωγή με νόμισμα δραχμή: 1. Καυσιμα ?  2. Μηχανήματα ?

 

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, αν εμένα κάποιος μου δάνειζε για να κάνω 30 χρόνια πάρτυ και σήμερα μου τα χάριζε, δε θα τον έλεγα αλληλέγγυο. Μ@λακα θα τον έλεγα. Επίσης για να μην ξεχνιόμαστε ισοσκελισμένοι ισολογισμοί (άρα να καταναλώνουμε χοντρικά ότι μας παίρνει να καταναλώνουμε) σημαίνει μισθούς και συντάξεις επιπέδου 2013. Είμαστε ΟΚ με αυτό; Διότι κάπου στο 2013 άκουγα για ανθρώπους που αυτοκτονούσαν και παιδάκια που λιποθυμούσαν. 

 

 

Τώρα απο κει και πέρα όσον αφορά το colt που πιστεύει ότι κόβωντας πρόωρες κτλ θα λυθεί το πρόβλημα να σου πω ότι υπάρχουν και χειρότερα. Ο Μπόμπολας έδωσε 2 μύρια και ξεμπέρδεψε, αλλά παρόλαυτα υπάρχουν ακόμα τύποι που πιστεύουν ότι η λύση στο πρόβλημα είναι να βρούμε τους πλούσιους που ενδεχομένως κλέβουν. Τους οποίους και προφανώς πρέπει να βρούμε αλλά αν σκεφτούμε ότι χρειαζόμαστε άλλους 200 Μπόμπολες απλά και μόνο για να καλύψουμε τα 400εκ που έλειπαν για να πληρωθούν συντάξεις και μισθοί αυτό το μήνα, τότε καλύτερα να βγάλουμε επαγγελματική άδεια ταξί στον Μάρδα να κάνει το σπίτι γραφείο 7-8 φορες την ημέρα να βρίσκει απο 400εκ σε κάθε βόλτα.

http://www.skai.gr/news/finance/article/280025/mardas-vrethikan-ta-400-ek-anazitoume-25-dis-gia-ton-maio/

 

Σου τα δάνειζε υπό προϋποθέσεις, το ξεχνάς λίγο αυτό.

Σου τα δάνειζε με την προϋπόθεση της ενωμένης ευρώπης, της ενωμένης παραγωγής, του τέλους της αυτονομίας κλπ.

Οι προϋποθέσεις αυτές όμως σκότωσαν την ελληνική οικονομία, όλα αυτά τα χρόνια. Χώρες που δεν δέχθηκαν αυτές τις προϋποθέσεις, όπως η χώρα που δουλεύεις, δεν αντιμετώπισαν τόσο μεγάλα προβλήματα. Χώρες που τα έφαγαν αμάσητα, χρεοκόπησαν.

 

Τις πταίει?

 

Δεν πιστεύω ότι μετά τις τελευταίες εξελίξεις υπάρχει κάποιος που να θεωρεί ότι υπάρχει ενωμένη ευρώπη. Υπάρχει μία ευρώπη 2 ταχυτήτων, η ευρώπη του βορρά και η ευρώπη του νότου. 

 

Η λύση είναι η κατά το δυνατόν στροφή στο εγχώριο προϊόν, είτε αγροτικό, είτε βιομηχανικό, εισάγοντας ΔΑΣΜΟΥΣ στα προϊόντα από Ε.Ε. Δασμούς εννοούμε ότι το γαμημένο το Golf θα κάνει 50000 ευρώ και ότι 25000 ευρώ. Και μόνο τότε θα καταλάβουμε σαν χώρα ότι οκ μπορείς να μετακινείσαι και με το Πόνυ, ή τέλος πάντων δεν έιναι ανάγκη να έχουν όλοι Golf, Merc, BMW κλπ. Εισαγωγές τέλος, εξαγωγές στις μεγάλες αγορές και στροφή στο εσωτερικό. Και θα δεις σιγά σιγά ότι θα αναπτύσσονται τομείς της οικονομίας που τώρα έχουν βαλτώσει, και θα υπάρξουν δουλειές και εργασία ώστε να βγάινουν τα προς το ζην. 

 

Τέλος στα περιβαντολλογικά κόλπα της Ε.Ε. για χαμηλό CO2, έξοδο από όλες τις φιλικές στο περιβάλλον πίπες και παραγωγή ενέργειας χαμηλού κόστους είτε με πυρηνικά (με τη βοήθεια της Ρωσίας, αν οι άλλοι μας κάνουν εμπάργκο) και λιγνίτη, που ευδοκιμεί και τον έχουμε σε ποσότητα. Φωτοβολταϊκές πίπες με όλη την τεχνολογία εισαγώμενη θα πρέπει κάποτε να τελειώσουν. Αν θέλει κάποιος να βάλει σπίτι του καλώς, δεν είναι δυνατόν όμως οι φτωχοί να πληρώνουν ανταποδοτικό τέλος ανανεώσιμων πηγών επειδή κάποια λαμόγια αποφάσισαν να κάνουν οικόπεδα πάρκα με εισαγώμενα φωτοβολταϊκά και να βαφτίζουν τη μετατροπή του υπαίθρου σε σιδερικό με πυρίτιο 'πράσινη ανάπτυξη'. 

 

Η Κίνα αναπτύχθηκε επειδή έφτυσε τη συνθήκη του Κιότο και όλες τις περιβαντολλογικές μπούρδες. Αν είχε ακούσει τις συνθήκες και είχε φροντίσει το περιβάλλον, ακόμη και σήμερα θα ψωμολύσσαγε το 100% και όχι το 90% που ψωμολυσσάει σήμερα. Το ίδιο έκαναν και οι ΗΠΑ. Αυτά εάν θέλουμε να έχουμε παραγωγή και δραχμή. Εάν θέλουμε να έχουμε φούσκες και δανεικά των δανεικών σε ευρώ, το πάμε καλά ούτως ή άλλως.

 

Ξεπουλημένα τσιράκια σαν το Σαμαρά που τόσο εκθειάζεις δεν έχουν το σθένος να κάνουν πολιτική αντιπαράθεση, μπορούν να λένε μόνο ναι και η μόνη δυνατότητα που έχουν είναι όταν τα πράγματα ζορίσουν να την κάνουν για έξω.

 

Ανθρώπους με φοροδιαφυγή τύπου Μπόμπολα θα έπρεπε να τους δημεύουν την περιουσία, όχι να τους βάζουν αστεία πρόστιμα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σου τα δάνειζε υπό προϋποθέσεις, το ξεχνάς λίγο αυτό.

Σου τα δάνειζε με την προϋπόθεση της ενωμένης ευρώπης, της ενωμένης παραγωγής, του τέλους της αυτονομίας κλπ.

Οι προϋποθέσεις αυτές όμως σκότωσαν την ελληνική οικονομία, όλα αυτά τα χρόνια. Χώρες που δεν δέχθηκαν αυτές τις προϋποθέσεις, όπως η χώρα που δουλεύεις, δεν αντιμετώπισαν τόσο μεγάλα προβλήματα. Χώρες που τα έφαγαν αμάσητα, χρεοκόπησαν.

 

 

 

Για μισό παρακαλώ....

 

Απο ποιά συνθήκη και απο ποία ''ντιρεκτίβα'' απαγορεύτηκε ποτέ στην Ελλάδα να διαθέτει τα όποια προιόντα παρήγαγε ΕΚΤΟΣ Ε.Ε ???

 

Οι ιταλοί ακόμα και σήμερα αγοράζουν το λάδι χύμα απο εδώ και το κάνουν όμορφα μπουκαλάκια για την κίνα και οικολογικά σαπούνια στην Ιαπωνία. Ποιός τους εμποδισε ??

 

Οι λίγο μεγαλύτεροι θυμόμαστε καλά τις χωματερές που έθαβαν τα ροδάκινα, αλλά για το θεό, ποιός μας απαγόρεψε να τα μεταποιήσουμε και να τα στείλουμε στην Ινδία π.χ. ??

 

Θα μου πεί κανεις ίσως πως η επιδότηση για το θάψιμο να ήταν μεγαλύτερη απο την διάθεση (ή τα λεφτά ήταν πιο ''άκοπα'') ... Αλλά τότε συγνώμην, μα μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ακόμα παραγωγό στο Νευροκόπι να λέει στην κάμερα ότι προτιμάει να αφήσει να σαπίσουν στην αποθήκη του οι πατάτες, από το να τις πουλήσει σε χαμηλή τιμή στον μεσάζοντα. Έχω περάσει - αν και δεν θυμάμαι που ακριβώς, κάπου δυτική Ελλάδα, δίπλα από βουνά πορτοκαλιών που τα πηγαίνανε για θάψιμο. ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΔΡΑΧΜΗΣ. Δεν ήταν σάπια πορτοκάλια ήταν μια χαρά πορτοκάλια, αλλά μάλλον δεν είχαν καλή τιμή. Νομίζω ήταν η εποχή που είχαν ξεκινήσει να παίζουν πολύ οι χυμοί τύπου Αμίτα κ.τ.λ. με τους χυμούς αυτούς να λέγονται ότι έρχονταν σαν παγοκολώνες από το εξωτερικό. Πρέπει να ήταν τέλη του 90. Κανένα ευρώ δεν τους έφταιγε τότε.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ακόμα παραγωγό στο Νευροκόπι να λέει στην κάμερα ότι προτιμάει να αφήσει να σαπίσουν στην αποθήκη του οι πατάτες, από το να τις πουλήσει σε χαμηλή τιμή στον μεσάζοντα. Έχω περάσει - αν και δεν θυμάμαι που ακριβώς, κάπου δυτική Ελλάδα, δίπλα από βουνά πορτοκαλιών που τα πηγαίνανε για θάψιμο. ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΔΡΑΧΜΗΣ. Δεν ήταν σάπια πορτοκάλια ήταν μια χαρά πορτοκάλια, αλλά μάλλον δεν είχαν καλή τιμή. Νομίζω ήταν η εποχή που είχαν ξεκινήσει να παίζουν πολύ οι χυμοί τύπου Αμίτα κ.τ.λ. με τους χυμούς αυτούς να λέγονται ότι έρχονταν σαν παγοκολώνες από το εξωτερικό. Πρέπει να ήταν τέλη του 90. Κανένα ευρώ δεν τους έφταιγε τότε.

Τι τους έφταιγε τότε? Δεν ειχαν καλή τιμή? δλδ τους συνέφερε να τα πετάξουν παρα να τα πουλήσουν .. δε νομίζω. Υπήρχαν επιδοτησεις και συγκεκριμένη πολιτική απο την ΕΕ που οδήγησε στη διάλυση της αγροτικής παραγωγής.Αυτό που φταίει είναι ότι σαν χωρα ακολουθήσαμε αυτή την πολιτική αντι να πατήσουμε πόδι (τότε , που δεν σε απειλούσαν με χρεοκωπία ανα 10 μερες) και να τους πούμε στα "τσακίδια"...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τι τους έφταιγε τότε? Δεν ειχαν καλή τιμή? δλδ τους συνέφερε να τα πετάξουν παρα να τα πουλήσουν .. δε νομίζω. Υπήρχαν επιδοτησεις και συγκεκριμένη πολιτική απο την ΕΕ που οδήγησε στη διάλυση της αγροτικής παραγωγής.Αυτό που φταίει είναι ότι σαν χωρα ακολουθήσαμε αυτή την πολιτική αντι να πατήσουμε πόδι (τότε , που δεν σε απειλούσαν με χρεοκωπία ανα 10 μερες) και να τους πούμε στα "τσακίδια"...

Εσύ μπορείς να μην νομίζεις. Εσύ μπορείς να επικαλείσαι συνέχεια τον δράκο, της ΕΟΚ, της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή της Ευρωζώνης. Δικαίωμά σου να στραβώνεις όταν η πραγματικότητα έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την ουτοπία που υπόσχεται η ιδεολογία σου. Αλλά εγώ πέρναγα δίπλα από αυτά τα βουνά και στεναχωριόμουν, ΟΧΙ ΕΣΥ.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι επιδοτήσεις ήταν για την βελτιστοποίηση της αγροτικής παραγωγής, και την διέυρυνσή της σε νέες καλιέργειες που θα απέδιδαν καλύτερα (ακόμα θυμάμαι τις αντιδράσεις για να μην περάσει η καλιέργεια της φυτικής κάνναβης). Ήταν δηλαδή ένα είδος βοηθήματος ώστε στο μεσοδιάστημα της αλλάγής απο τη μία μορφή καλιέργιειας στην άλλη, ο αγρότης να μπορέσει να ανταπεξέλθει και να εξοπλιστεί με τα αντίστοιχα μηχανήματα. Οι επιδοτήσεις ΠΟΤΕ δεν δώθηκαν για να αράξουν όλοι στα καφενεία, να συνεχίσουν να παράγουν τα ίδια, να επιτρέπουν στα τρωκτικά του κάθε κομματάρχη να γίνονται πρόεδροι των αγροτικών συνεταιρισμών και να τους ρημάζουν. Αυτό το έγκλημα είναι που πληρώνεται σήμερα. Τι ? επειδή πέρασαν 30 χρόνια θα ξεχνιώταν ??

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.