Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Συμφωνώ με όσα λέτε για Βαρουφάκη και γενικά την ευθύνη που φέρουν τα πολιτικα πρόσωπα (όχι μονο νομική ευθύνη αλλά και με μια συμβολική έννοια) να ειναι εντελώς τυπικοι. Προσωπικά θεωρώ ότι ο Βαρουφάκης δεν είχε ανάγκη να μην πάρει μερικά πιστοποιητικά απο τον ΕΟΤ και πιο πολύ μου μοιαζει για ακούσια παρατυπία αλλά και πάλι αυτό δεν ειναι δικαιολογία.

Ωστόσο κατα τη γνώμη μου , οι διάφορες καινούριες ιστορίες "διαφθοράς" που εμπλέκουν πρόσωπα της "νεας" κυβέρνησης , φαντάζουν αστείες μπροστά στο άμεσο παρελθόν (ας μην πάμε σε πιο παλια σκάνδαλα γιατι θα γελάμε στο τέλος)...

 

φρέσκο πράμα 

172053g-eggrafo2tel.gif

 

http://tvxs.gr/news/ellada/tvxs-apokleistiko-galazia-roysfetia-ae-success-story-tis-nd

 

Δεν ξέρω τι ειναι πιο αστείο. Το τμήμα "σχέσεων κοινωνίας κόμματος" (είδατε πόσο ωραία γλώσσα έχουμε για να βαφτίσουμε το ρουσφέτι επίσημα?) ?? ή μήπως το ότι το έγγραφο απευθύνεται στο γραφείο υφυπουργού Οικονομικών κ.Θεοχάρη  ! (ζητά ρουσφέτι αλλά δεν ξέρει καν ποιος ειναι τι! ο Θεοχάρης δεν ήταν υφυπουργός Οικονομικών.. )

 

Ότι και να λέμε το μηχανισμό ρουφιετών της ΝΔ,ΠΑΣΟΚ τόσα χρόνια δεν το φτιάχνεις εύκολα. Η κοινωνία διψάει για αίμα και όλοι είμαστε έτοιμοι να ρίξουμε ευθύνες (και περισσότερες ακόμα) στα νέα "καθαρά" πρόσωπα της νέας κυβέρνησης. Ας κρατήσουμε την κριτική στάση μας απέναντί τους (άλλωστε καλύτερα λειτουργεί μια δημοκρατία με πολίτες που δεν κοιμούνται) αλλά ας μην ξεχνάμε τις ρίζες μας :hehe: και τα κατορθώματα που έχουν δει τα ματάκια μας.

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια έγγραφα λογικά θα φεύγανε μπόλικα από κάθε τοπική οργάνωση της ΝΔ ή του ΠΑΣΟΚ(και για μια περίοδο του ΛΑΟΣ και της ΔΗΜΑΡ). Δεν ξέρω πόσα θα κατέληγαν σε πραγματική θεσούλα στο δημόσιο, σίγουρα όμως τέτοια έγγραφα "κλείδωναν" ψήφους.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια έγγραφα λογικά θα φεύγανε μπόλικα από κάθε τοπική οργάνωση της ΝΔ ή του ΠΑΣΟΚ(και για μια περίοδο του ΛΑΟΣ και της ΔΗΜΑΡ). Δεν ξέρω πόσα θα κατέληγαν σε πραγματική θεσούλα στο δημόσιο, σίγουρα όμως τέτοια έγγραφα "κλείδωναν" ψήφους.

Προφανώς τέτοια πράματα γίνονται χρόνια.

Βέβαια, δεν ξέρω αν άνοιξες το λινκ αλλά υπάρχουν και έγγραφα που δεν ειναι της ΝΔ σκέτο.

Υπάρχουν και επίσημα έγγραφα του Ελληνικου Κράτους υπογεγραμμένα απο πρόσωπα που υπηρετούσανε θεσμικες θέσεις (βλ. Κεδίκογλου) τα οποία ζητάνε ρουσφέτια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δε μου "φαντάζουν αστείες" οι νέες υποθέσεις μπρος στο πρόσφατα αμαρτωλό παρελθόν, αλλά οφείλω να παρατηρήσω από την είδηση:

 

1. Ο ΤΣΚΚ τα πρωτοκολλά! Δε φοβούνται τίποτα. ;)

2. Άλλη ευπρέπεια το γραφείο Υπουργού σε σχέση με τον ΤΣΚΚ βρε παιδί μου... "Όπως στα πλαίσια της νομιμότητας εξετάσετε το αίτημα", αντί για "Σας παρακαλούμε πολύ να ενδιαφερθείτε για το επισυναπτόμενο αίτημα". Πχιότητα. :T:

3. Πολλά από τα αποκαλυφθέντα έγγραφα φαίνεται να είχαν αποδέκτη τον Θεοχάρη. Λέτε να τα πήρε το ποτάμι;  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι λένε για "λάθη", αλλοί για που να ξερε ο άνθρωπος. Κοίτα κατανόηση το thelab. Μπράβο

μόλις μας ρίξουν στα βράχια θα λεμε άλλα , είναι που δε μοιαζουν ακομα με τους προηγουμενους

Link to comment
Share on other sites


Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση πόσοι αντρουά μάγκες έχουν μαζευτεί στο thelab που θα βάζανε στη θέση της την γυναίκα σε ότι αφορά τα περιουσιακά της.

Γιατί εγώ άχνα δεν θα έβγαζα φοβούμενος ότι θα μου το χτύπαγε τα επόμενα 3000 χιλ χρόνια ( βάζω και τις μετενσαρκώσεις ) σε κάθε καυγά.

 
 
 
 
 
 
φοροαποφεύγει μέσω ολλανδικών θυρίδων

 

Στη διεύθυνση Barbara Strozzilaan 101 στα προάστια του Άμστερνταμ υπάρχει ένα γραμματοκιβώτιο στον τοίχο ενός κτιρίου γραφείων . Αυτό το γραμματοκιβώτιο το χρησιμοποιούν περισσότερες από 70 διεθνείς εταιρίες. Εταιρίες-θυρίδες ονομάζονται οι Ολλανδικές εταιρίες που δεν είναι τίποτα άλλο από μια διεύθυνση, χωρίς καμία πραγματική ή εμπορική δραστηριότητα. Χρησιμοποιούνται κυρίως για να μεταφέρονται χρήματα εντός των εταιριών σε χώρες με μικρότερους φορολογικούς συντελεστές. 12 από τις 70 εταιρίες-θυρίες που βρίσκονται στην συγκεκριμένη διεύθυνση ανήκουν στην Eldorado Gold. Όλες αυτές οι εταιρίες έχουν συνολική αξία ενεργητικού κεφαλαίου περίπου 2 δισεκατομμύρια ευρώ.

Με τη βοήθεια Ολλανδών φοροτεχνικών εμπειρογνωμόνων η Eldorado Gold έστησε το 2012 ένα περίπλοκο σύστημα εσωτερικού δανεισμού της εταιρίας μεταξύ των επιχειρήσεων στην Ελλάδα, τις θυρίδες στην Ολλανδία και ενός γραφείου στον φορολογικό παράδεισο στα νησιά Μπαρμπάντος. Η θυγατρική Ελληνικός Χρυσός ΑΕ χρηματοδοτεί τις δραστηριότητές της με τη έκδοση ομολόγων που αγοράζονται εξολοκλήρου από τις Ολλανδικές εταιρίες θυρίδες. Οι Ολλανδικές εταιρίες με τη σειρά τους χρηματοδοτούνται με δάνεια από την εταιρία της Eldorado Gold με έδρα τα νησιά Μπαρμπάντος. Με αυτό τον τρόπο τα κεφάλαια κινούνται από την Ελλάδα στην Ολλανδία και από εκεί στα Μπαρμπάντος μένοντας ουσιαστικά αφορολόγητα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση πόσοι αντρουά μάγκες έχουν μαζευτεί στο thelab που θα βάζανε στη θέση της την γυναίκα σε ότι αφορά τα περιουσιακά της.

Γιατί εγώ άχνα δεν θα έβγαζα φοβούμενος ότι θα μου το χτύπαγε τα επόμενα 3000 χιλ χρόνια ( βάζω και τις μετενσαρκώσεις ) σε κάθε καυγά.

 

Εσύ Γιάγκο όμως δεν είσαι υπουργός Οικονομίας όπου πρέπει - κατά τη γνώμη μου - να δίνεις το καλό παράδειγμα στους υπόλοιπους. Το "δεν ήξερα" δε με ενδιαφέρει, όπως δεν ενδιαφέρει κανένα δικαστήριο, μιας και δεν απαλλάσσεσαι αν δηλώσεις άγνοια νόμου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση πόσοι αντρουά μάγκες έχουν μαζευτεί στο thelab που θα βάζανε στη θέση της την γυναίκα σε ότι αφορά τα περιουσιακά της.

Γιατί εγώ άχνα δεν θα έβγαζα φοβούμενος ότι θα μου το χτύπαγε τα επόμενα 3000 χιλ χρόνια ( βάζω και τις μετενσαρκώσεις ) σε κάθε καυγά.

Δεν είναι θέμα μαγκιάς. Όταν καταλαμβάνεις μια τέτοια θέση ζητάς από τους κοντινούς σου συγγενείς να είναι νόμιμοι για να μην σου δημιουργήσουν θέμα. Η μόνη περίπτωση να μην συμφωνήσουν οι δικοί σου να ακολουθήσουν της επιθυμία σου αυτή, είναι είτε επειδή σε γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια, είτε επειδή τα λεφτά που γλυτώνουν δεν τους τα καλύπτεις ακόμα και αν τους δίνεις το σύνολο της βουλευτικής σου αποζημίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ Γιάγκο όμως δεν είσαι υπουργός Οικονομίας όπου πρέπει - κατά τη γνώμη μου - να δίνεις το καλό παράδειγμα στους υπόλοιπους. Το "δεν ήξερα" δε με ενδιαφέρει, όπως δεν ενδιαφέρει κανένα δικαστήριο, μιας και δεν απαλλάσσεσαι αν δηλώσεις άγνοια νόμου.

 

επειδή απ'ότι κατάλαβα το πρόβλημα δεν ήταν μη έκδοση αποδείξεων, ή μη καταβολή φόρων, αλλά κάποιο τέλος στον ΕΟΤ, δεν είναι απίθανο να του ξέφυγε αυτό. Δε μιλάμε για το έφτιαξε σπίτι και το νοικιάζει ως ρουμς του λετ στα μουλωχτά. Το θέμα είναι πως θα το διαχειριστεί τώρα ο Γιάνης. Ευκαιρία είναι να κάνει την πεθερά να πληρώσει για όλα :hehe:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημοσίευμα στη διαδικτυακή πύλη EUObserver, με τίτλο «Η Ολλανδία έχει προκαλέσει στην Ελλάδα απώλειες φορολογικών εσόδων ύψους 1,7 εκατ. ευρώ», αναφέρει ότι εξαιτίας της ολλανδικής φορολογικής νομοθεσίας, η καναδική εταιρεία εξόρυξης χρυσού Eldorado Gold που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα, έχει αποφύγει την καταβολή τουλάχιστον 1,7 εκατ. ευρώ σε φόρους, σύμφωνα με έκθεση του ολλανδικού Κέντρου Ερευνών για τις Πολυεθνικές Εταιρείες. 

Το δημοσίευμα σχολιάζει ότι η έκθεση έρχεται στη δημοσιότητα (30 Μαρτίου), την ώρα που η ελληνική κυβέρνηση δέχεται πιέσεις από χώρες όπως η Ολλανδία να αυξήσει την είσπραξη φόρων ώστε να ανταποκριθεί στα προβλήματα ρευστότητας που αντιμετωπίζει.

Ο Υπουργός Οικονομικών της Ολλανδίας και Πρόεδρος του Eurogroup, Γερούν Ντάισελμπλουμ, έχει επανειλημμένα δηλώσει ότι η Ελλάδα θα πρέπει να βελτιώσει τις μεθόδους συλλογής φόρων, σημειώνουν με ειρωνεία οι συντάκτες της έκθεσης.

topontiki.gr

 

Θα τα ξαναγράψω και ας γίνω γραφικός. Οι ξένοι μας δείχνουν ποιοι και πόσα μας χρωστάνε και εμείς, δλδ αυτοί που εκλέξαμε έρχονται και μας τσακίζουν στους φόρους για να μην γίνουν κακοί με τους ξένους. Γιατί άραγε δε θέλουν να γίνουν κακοί με τους ξένους; Βέβαια για αυτά τα νέα, τα ελληνικά ΜΜΕ κουβέντα γιατί αυτά με τη σειρά τους δε θέλουν να γίνουν κακοί με τους ντόπιους πολιτικούς. Απορώ πως μπορούν και έρχονται για να ζήσουν μόνιμα στην Ελλάδα ξένοι. Ίσως γιατί πληρώνονται και φορολογούνται στην πατρίδα τους π.χ. Γερμανία, Ιταλία κλπ. Αν τους βάζανε στην ίδια με εμάς μοίρα θα φεύγανε και ακόμη θα τρέχανε. Το κακό είναι πως εμείς δε μπορούμε να το κάνουμε. 

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
Link to comment
Share on other sites

@Alexgk, δες το ποστ του @ΓιαγκΤ λίγο πιο πάνω.

 

Η λύση δεν είναι πάντως να γκρινιάζεις στον Ολλανδό, αλλά να βγάλεις μια νομοθεσία που να λέει ότι η εταιρία που προχωράει σε τεχνάσματα ώστε να μην πληρώνει φόρους, εφόσον αποδεχτεί αυτό, θα τους πληρώσει αναδρομικά, συν ένα καλό πρόστιμο.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/News.asp?id=2268945

 

 

Δεύτερον: Μάγκες έχετε τσακίσει την μικρή επιχείρηση. Τη βάλατε σκοπίμως μαζί με τη μεσαία από εποχής Ανδρέα Παπανδρέου για να στέλνετε τα “Πακέτα” στους κολλητούς αφισοκολλητές και να λέτε ότι στηρίζετε και τους μικρούς, και ζητάτε τα ίδια γραφειοκρατικά από μια επιχείρηση 3 ατόμων, που ζητάτε και από μια 249 ατόμων!

Αυτό είναι ό,τι πιο αντιαναπτυξιακό υπάρχει. Οι μικρές επιχειρήσεις παράγουν κυρίως θέσεις εργασίας. Ναι. Θέσεις εργασίας. Όχι προϊόντα ή υπηρεσίες, αλλά θέσεις εργασίας.

Να το ξαναπούμε;

Το 48,5% των θέσεων εργασίας στις ΗΠΑ βρίσκεται σε επιχειρήσεις με μέσο όρο 3 άτομα προσωπικό!

Πόσο “πανέξυπνος” πρέπει να είναι κάποιος για να πιστεύει ότι η οικονομία δεν έχει ανάγκη τις μικρές επιχειρήσεις και τις ξεκληρίζει για να κρατήσει μόνο τις μεσαίες και τις μεγάλες, όταν η πιο προηγμένη οικονομία του κόσμου, οι ΗΠΑ, στηρίζεται στους μικρούς για να διατηρούν το 48,5% των θέσεων εργασίας της χώρας! [πηγή http://www.census.gov/econ/susb/]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι βαρόνοι που βαράνε

 

Μπορεί και να σας έχει τύχει να δείτε καυγά κλασικού νεοελληνικού τύπου στον δρόμο. Δύο που βρίζονται είναι το κανονικό. Δύο που δέρνονται το κανονικότερο. Αλλά ασφαλώς θα έχετε δει και δύο εκ των οποίων ο ένας δέρνει κι ο άλλος καταριέται και απειλεί. Θα σε κάνω, θα σε ράνω, θα σε σκίσω, θα σε στείλω στο νοσοκομείο και άλλα τέτοια. Και όσο απειλεί τόσο πιο πυκνές πέφτουν οι σφαλιάρες στο κεφάλι του. Αλλά χέρι δεν σηκώνει - μόνο φωνή.

 

Μετά λύπης μας πρέπει να σημειώσουμε ότι αυτή την τελευταία εικόνα δίνει η κυβέρνηση στην αναμέτρησή της με τη διαπλοκή και τις συνακόλουθες τηλεοπτικές βαρονίες. Απειλεί με δημοκρατία και διαφάνεια. Ωραία. Εξαγγέλλει ότι θα προκηρύξει διαγωνισμό για άδειες από μηδενική βάση. Ακόμα ωραιότερα. Και προαναγγέλλει ότι θα κάνει φύλλο φτερό τα θαλασσοδάνεια που έλαβαν τα μεγάλα καρτέλ της μικρής οθόνης από τις τράπεζες. Ωραιότατο.

 

Χέρι όμως δεν σηκώνει. Οι υπουργοί τρέχουν στα κανάλια. Ενίοτε καταγγέλλουν μάλιστα τα κανάλια, μιλώντας στα κανάλια. Οι νέοι ευπρόσωποι εκπρόσωποι ρίχνουν σπόντες, μπηχτές ή και ευθείες βολές. Βουλευτές και βουλευόμενοι εκφράζουν τη βούληση να επιβληθεί επιτέλους διαφάνεια και δημοκρατία στο σάπιο βασίλειο της τηλεοπτικής και εργολαβικής Δανιμαρκίας. Όλα αυτά όμως στα λόγια. Και πάλι στα λόγια.

 

Αλλά οι σφαλιάρες από την άλλη μεριά πέφτουν σύννεφο. Ρωτήστε τον Κατρούγκαλο να σας πει. Και τον Βαρουφάκη. Και τον Καμμένο. Και τον Τσίπρα εν τέλει. Διότι η διαβολή, το δηλητήριο, η συκοφαντία, η ψευδολογία, η τρομολαγνεία, τα βομβαρδιστικά ΑΤΜ, είναι στην ημερήσια διάταξη του βαρονιακού βιασμού της ενημέρωσης. Και της δημοκρατίας. Και όλων μας. Οι βαρόνοι δηλαδή βαράνε. Και βαράνε με όλα τα συστημικά Μέσα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λογικό η κυβέρνηση να περιορίζεται σε απλές απειλές, διότι επιθυμεί τα μέσα να γίνουν σύμμαχοί της. Αν προχωρήσει στα μέτρα που λέει, τα μισά και πλέον κανάλια θα κλείσουν, η αντίδραση της κοινωνίας θα είναι πιθανόν ανάλογη με το κλείσιμο της ΕΡΤ, μιας και ο τύπος που θα επιβιώσει θα ταυτίσει αυτά τα δύο γεγονότα και όχι κάποιο μπράβο, όπως μπράβο δεν νομίζω να άκουσε ο Σαμαράς για το θέμα της ΕΡΤ. Ίσως κάποια πληρωμένα μπράβο, αλλά αμφιβάλλω η κοινωνία να είδε την κίνηση με θετικό μάτι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι και πως, αυτό που ξέρω είναι πως τα κανάλια χρωστάνε μύρια στις τράπεζες και αυτές κάνουνε την πάπια.

Ο γείτονας χρωστάει 1500 ευρώ στην τράπεζα και μόνο απειλή για την ζωή του δεν του έχουνε κάνει.

Δάνεια οι τράπεζες σε νέες ή μικρομεσσαίες επιχειρήσεις δεν δίνουνε με τίποτα, οπότε να πάνε να μαμηθούνε τα καναλάκια που δίνουνε ψωρομισθούς στο 90% του προσωπικού, τα τζαμπέ τούρκικα σίριαλ, τα pretty bra & hose.

Αλήθεια οι άγιες τράπεζες μας, σκοπεύουνε να ζητήσουνε ποτέ τα λεφτά που έχουνε δανείσει στα ΠΑΣΟΚ/ΝΔ ή χαλάλι τους μωρέ ?

Link to comment
Share on other sites

ναι γιατι αυτα που ειχε δανειστει ο Mr "πρωτη φορα αριστερα" τα εχει επιστρεψει ολα στην αγροτικη και μαλιστα με  12% ( :hehe: )

 

ο κοσμος ψηφισε "αριστερους" με  X00.000  σε καταθεσεις εκαστος αλλα δεν το εχει χωνεψει ακομα, ο ιδιος που με πηρε τηλεφωνο το βραδυ των εκλογων  για να μου ευχηθει, δηλωνοντας ταυτοχρονα ενθουσιασμενος με το αποτελεσμα της καλπης ( " ε τι να κανουμε ρε γρηγορη ! το μη χειρον βελτιστον ! " )  ειναι ο ιδιος που σημερα  τραβαει τις τριχες του, τους βριζει ολους και  φοβαται μηπως δεν  παρει συνταξη στις 30  του μηνα.  

 

εγω προτεινω να κλεισουν  MEGA - ANT1 - STAR -  ALPHA  (το skai το κραταμε γιατι θελω να βλεπω την κληρωση του λοττο )  και να μεινουν μονο ο real η αυγη  και το kontra, εξαλλου ηδη εχουμε τοσες εκατονταδες χιλιαδες ανεργους, θα αλλαξει κατι με μερικους ακομα ? 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς να κλείσουνε.

Και δεν κατάλαβα, δεν βγαίνουνε κερδοφόρα ?

Παραείναι κερδοφόρα εγω σου λέω.

Γιατί να μην πληρώνουνε τα δάνεια που παίρνουνε ?

Μάγκες είναι οι καναλάρχες και εμείς που πληρώνουμε το κάθε eurocent είμαστε μαλάκες ?

Ωραία λοιπόν.

Θα προσλάβω εγω μια 350αριά υπάλληλους.

Θα τους δίνω τον απολύτως βασικό μισθό.

Θα πάρω 50μύρια δάνειο.

Θα βγάζω Χ ευρώ κέρδος τον μήνα.

Δεν θα πληρώνω δραχμή για το δάνειο.

Sounds like a plan!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.