Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ειδησάρα και τεράστιος σάλος, η πεθερά του υπουργού δεν είχε όλα τα δικαιολογητικά για μερικά σπίτια που νοικιάζει.

Προσωπικά (που φυσικά δεν έχω σπίτια να νοικιάζω σε νησια κτλ κτλ) δεν ήξερα ότι απαιτείται δικαιολογητικό από τον ΕΟΤ για να νοικιάσεις σπίτι.. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειδησάρα και τεράστιος σάλος, η πεθερά του υπουργού δεν είχε όλα τα δικαιολογητικά για μερικά σπίτια που νοικιάζει.

Προσωπικά (που φυσικά δεν έχω σπίτια να νοικιάζω σε νησια κτλ κτλ) δεν ήξερα ότι απαιτείται δικαιολογητικό από τον ΕΟΤ για να νοικιάσεις σπίτι.. 

Λιάπης.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ειδησάρα και τεράστιος σάλος, η πεθερά του υπουργού δεν είχε όλα τα δικαιολογητικά για μερικά σπίτια που νοικιάζει.

Προσωπικά (που φυσικά δεν έχω σπίτια να νοικιάζω σε νησια κτλ κτλ) δεν ήξερα ότι απαιτείται δικαιολογητικό από τον ΕΟΤ για να νοικιάσεις σπίτι..

Η άγνοια νόμου δεν είναι δικαιολογία
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Λιάπης.

Η πεθερά του έβαλε τις πλαστές πινακίδες στο αυτοκίνητο του ή η πεθερά του Βαρουφάκη πήρε 10.000.000 ευρώ από κάποιον Συριζαίο κοινοτικό σύμβουλο για να φτιάξει τα σπίτια;;

 

Η άγνοια νόμου δεν είναι δικαιολογία

Μαζί σου, η ερώτηση είναι, εσύ ξέρεις όλα τα νομικο-οικονομικά θέματα της πεθεράς σου; Έχεις ευθύνη για τυχόν ατασθαλείες της;

 

Υ.Γ.

Λιάπης -> Πολιτικός με την βούλα (βουλευτής) τουλάχιστον 20+ χρόνια, ενώ και πριν ασχολούταν σαν μέλος της ΟΝΝΕΔ κτλ.

Βαρουφάκης -> Πολιτικός (σκέτο) εδώ και.. 3 μηνες, τρέχει από την στιγμή που εκλέχτηκε, πότε να προλάβει να δει και τι κάνει η πεθερά του με τα σπίτια της;

Έγινε επεξεργασία από Myralis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πότε να προλάβει να δει και τι κάνει η πεθερά του με τα σπίτια της;

 

ΛΟΛ,

 

Δεν προλαβαίνει να κάτσει έτσι που τρέχει.

 

News flash.

 

Απο τα σουβλάκια και το PS3 του χοντρού και έκτοτε, άσχετα να τρώνε ή όχι στην πορεία κλπ, δεν είναι μόνο οι Τσιριζέοι που τρέχουν. 

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά του έβαλε τις πλαστές πινακίδες στο αυτοκίνητο του ή η πεθερά του Βαρουφάκη πήρε 10.000.000 ευρώ από κάποιον Συριζαίο κοινοτικό σύμβουλο για να φτιάξει τα σπίτια;;

Υ.Γ.

Λιάπης -> Πολιτικός με την βούλα (βουλευτής) τουλάχιστον 20+ χρόνια, ενώ και πριν ασχολούταν σαν μέλος της ΟΝΝΕΔ κτλ.

Βαρουφάκης -> Πολιτικός (σκέτο) εδώ και.. 3 μηνες, τρέχει από την στιγμή που εκλέχτηκε, πότε να προλάβει να δει και τι κάνει η πεθερά του με τα σπίτια της;

Απλά θυμήθηκα τον Λιάπη και το εξοχικό του. Μεγάλος ντόρος τότε, δικαιολογίες για τον Βαρουφάκη και πλήρη κάλυψη σήμερα. Και ναι, ο Γιάνης τρέχει από κανάλι σε κανάλι. Οπότε δεν προλαβαίνει να πει στους συγγενείς του "Πάω για υπουργός, πρέπει να είστε 300% ακέραιοι στις υποχρεώσεις σας προς την εφορία". Σοβαρό επιχείρημα αυτό. Εντάξει δεν έχει νόημα να γράψω άλλα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρεαλιστικά δεν μπορείς να κάνεις έλεγχο σε όλους τους συγγενείς σου, ούτε και είναι απαραίτητο ξέρεις ότι μπορείς να τους κάνεις και κουμάντο ( τι θες ? να βγάλω ενοικιαστήριο επειδή εσύ θα γίνεις υπουργός ? χέστηκα! ).

Το πρόβλημα είναι/θα ήταν αν υπήρχε γνώση και τους/τις/την συγκάλυπτε.

Αν "υποχρεούνταν" όλοι όσοι δηλώνανε υποψήφιοι στις βουλευτικές να κάνανε τον "συγγενικό έλεγχο και αναγκαστική νομιμοποίηση" τότε θα ήμασταν μια σχεδόν εντελώς σωστά φορολογημένη χώρα :p

Βάλε εαυτόν στην θέση του.

Τι θα έκανες δηλαδή ?

Τηλέφωνο σε όλους τους άμεσους και μη συγγενείς "Τάκη ? έχεις τίποτα παράνομο ? Τάκη ? Σκέψου σου λέω!", "Μαρία, τα πρόβατα τα έχετε δηλώσει ακριβώς ή έχετε βάλει 2-3 παραπάνω ?".

"Χρήστο, χρωστάς ΕΝΦΙΑ ? Ναι ? Ξεπλήρωσέ το. Βρες τα λεφτά οπωσδήποτε!".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρεαλιστικά δεν μπορείς να κάνεις έλεγχο σε όλους τους συγγενείς σου, ούτε και είναι απαραίτητο ξέρεις ότι μπορείς να τους κάνεις και κουμάντο ( τι θες ? να βγάλω ενοικιαστήριο επειδή εσύ θα γίνεις υπουργός ? χέστηκα! ).

Το πρόβλημα είναι/θα ήταν αν υπήρχε γνώση και τους/τις/την συγκάλυπτε.

Αν "υποχρεούνταν" όλοι όσοι δηλώνανε υποψήφιοι στις βουλευτικές να κάνανε τον "συγγενικό έλεγχο και αναγκαστική νομιμοποίηση" τότε θα ήμασταν μια σχεδόν εντελώς σωστά φορολογημένη χώρα :p

Βάλε εαυτόν στην θέση του.

Τι θα έκανες δηλαδή ?

Τηλέφωνο σε όλους τους άμεσους και μη συγγενείς "Τάκη ? έχεις τίποτα παράνομο ? Τάκη ? Σκέψου σου λέω!", "Μαρία, τα πρόβατα τα έχετε δηλώσει ακριβώς ή έχετε βάλει 2-3 παραπάνω ?".

"Χρήστο, χρωστάς ΕΝΦΙΑ ? Ναι ? Ξεπλήρωσέ το. Βρες τα λεφτά οπωσδήποτε!".

Άλλο όλοι οι συγγενείς σου και άλλο οι κοντινοί συγγενείς. 

Επίσης, άλλο χρωστάω και άλλο δε δηλώνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απλά θυμήθηκα τον Λιάπη και το εξοχικό του. Μεγάλος ντόρος τότε, δικαιολογίες για τον Βαρουφάκη και πλήρη κάλυψη σήμερα. Και ναι, ο Γιάνης τρέχει από κανάλι σε κανάλι. Οπότε δεν προλαβαίνει να πει στους συγγενείς του "Πάω για υπουργός, πρέπει να είστε 300% ακέραιοι στις υποχρεώσεις σας προς την εφορία". Σοβαρό επιχείρημα αυτό. Εντάξει δεν έχει νόημα να γράψω άλλα.

 

Πλήρη κάλυψη; Πήγανε και ψάξανε την πεθερά του Βαρουφάκη, και το παρουσιάζουνε με τίτλο "Σάλος με την σύζυγο του Βαρουφάκη", αυτό είναι κάλυψη?

Στον Λιάπη, βρήκανε το εξοχικό του και τα 10.000.000 και μετά βρήκανε που ανήκει...

Τώρα για το αν τρέχει ή όχι έχετε εν μέρη δίκιο. Από την άλλη ρε παιδιά, τι ευθύνη έχει αυτός για την πεθερά του;;

 

@astrolabos , διάβασα βιαστικά το άρθρο, δεν δήλωσε ότι τα νοικιάζει, ή δεν δήλωσε ότι τα νοικιάζει σαν θέρετρα και άρα έπρεπε να είχε κάνει κάτι με τον ΕΟΤ;

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

@@astrolabos, διάβασα βιαστικά το άρθρο, δεν δήλωσε ότι τα νοικιάζει, ή δεν δήλωσε ότι τα νοικιάζει σαν θέρετρα και άρα έπρεπε να είχε κάνει κάτι με τον ΕΟΤ;

 

Η αποκάλυψη είναι από την εφημερίδα Πρώτο Θέμα το οποίο δημοσιεύει πληροφορίες ότι η σύζυγος του υπουργού ενοικιάζει τα σπίτια της σε Πλάκα και Αίγινα χωρίς να τα δηλώνει και φυσικά χωρίς να έχει άδεια για να τα μισθώνει ως τουριστικά καταλύματα.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας, η πολυτελέστατη βίλα του ζεύγους στην Αίγινα, αλλά και η οικία της Πλάκας ενοικιάζονταν για ολιγοήμερες διακοπές σε τουρίστες, χωρίς όμως να έχουν όλα τα νόμιμα δικαιολογητικά. Σε τέτοια περίπτωση, όπως αναφέρει η εφημερίδα, η κα Στράτου και η μητέρα της Δανάη Πόταγα (διάσημη εικαστικός, επίσης), οι οποίες εμφανίζονται ως ιδιοκτήτριες των σπιτιών, θα έπρεπε να έχουν μεριμνήσει να εκδώσουν την απαραίτητη εκ του νόμου άδεια του ΕΟΤ, ώστε να μπορούν να δικαιολογηθούν και να φορολογηθούν τα όποια έσοδα προκύψουν από αυτήν την ενοικίαση.

Link to comment
Share on other sites

 

Πλήρη κάλυψη; Πήγανε και ψάξανε την πεθερά του Βαρουφάκη, και το παρουσιάζουνε με τίτλο "Σάλος με την σύζυγο του Βαρουφάκη", αυτό είναι κάλυψη?

Στον Λιάπη, βρήκανε το εξοχικό του και τα 10.000.000 και μετά βρήκανε που ανήκει...

Τώρα για το αν τρέχει ή όχι έχετε εν μέρη δίκιο. Από την άλλη ρε παιδιά, τι ευθύνη έχει αυτός για την πεθερά του;;

 

@astrolabos , διάβασα βιαστικά το άρθρο, δεν δήλωσε ότι τα νοικιάζει, ή δεν δήλωσε ότι τα νοικιάζει σαν θέρετρα και άρα έπρεπε να είχε κάνει κάτι με τον ΕΟΤ;

Έχει την ίδια ευθύνη που έχουν άλλοι πολιτικοί που ο αδερφός, η θεία, ο ανιψιός, ο γαμπρός τους διαπιστώνεται ότι έχει κάτι τις παραπάνω αδήλωτα έσοδα. Να σου θυμίσω ότι πριν λίγες μέρες συζητάγανε νόμο για φορολόγηση ενοικίων ακόμα και αν αυτά δεν έχουν εισπραχθεί από τον ιδιοκτήτη επειδή για τον Χ,Υ λόγο δεν τα καταβάλει ο ενοικιαστής.

Όσον αφορά για το αν νοικιάζονταν δεν νοικιάζονταν και αν ο Γιάνης το ήξερε ή δεν το ήξερε

 

 

«Περάσαμε 12 υπέροχες νύχτες στην Αίγινα. Η Δανάη μας υποδέχθηκε στο λιμάνι με τον σύζυγό της. [...]».

Η ανάρτηση αυτή αποδεικνύει ότι ο κ. Βαρουφάκης γνώριζε για την εκμίσθωση του ακινήτου.

 

Μέχρι στιγμής ο Γιάνης μας δουλεύει κανονικά. Κάτι οι δηλώσεις με τον Ντάισεμπλουμ που χαθήκαμε στην μετάφραση των Ελληνικών σε.... Ελληνικά, κάτι με το δάκτυλο, κάτι με την ΔΕΗ που δεν ήξερε και θα είχε πρόβλημα αλλά τίποτα δεν έκανε, και αν κράταγα κατάλογο μάλλον θα έγραφα άλλη μισή ντουζίνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε να μην ξέρει τι λάθη έχει κάνει η πεθερά του στις δηλώσεις της, αν και το λογικό θα ήταν να το έχει ελέγξει και να τα έχει διορθώσει πριν. Το θέμα είναι τώρα τι θα κάνει με το θέμα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι ειδησάρα και μάλιστα εξοργιστική. Πρώτος έχω υπερασπιστεί τη σημερινή κυβέρνηση όταν θεωρώ ότι βάλλεται για λόγους εντυπώσεων. Αλλά όχι και να δικαιολογούμε την καταφανή παρανομία επειδή τυχαίνει και συμφωνούμε ιδεολογικά με όσους τη διαπράττουν.

 

Ειλικρινά, δεν έχω πρόβλημα που η πεθερά του δεν ήξερε. Έχω πρόβλημα με τον τρόπο που το αντιμετωπίζουμε τώρα που το μάθαμε. Ας επιβάλλουν στο σόι Βαρουφάκη άμεσα όλα τα πρόστιμα που προβλέπονται, εκείνοι ας τα πληρώσουν και εγώ είμαι καλυμμένος. Διαφορετικά, πρέπει να παραιτηθεί και να πάει σπίτι του. Γιατί καλές είναι οι θεωρίες περί διαφάνειας και ισονομίας, αλλά να εφαρμόζονται και όταν μας αγγίζουν.

 

Προφανώς, το "συγγνώμη, από δω και πέρα θα είμαστε συνεπείς" είναι εκτός μενού.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα πως τα μίσθωνε χωρις να έχει άδεια απο τον ΕΟΤ, που απο οσο διαβασα ειναι εντελώς τυπικό θέμα και απλή διαδικασία.

 

Για τα εισοδήματα απο αυτά τα σπίτια κανείς δεν είπε οτι δεν φορολογήθηκε.

 

 

Εντάξει, προφανώς και έψαχναν με λύσσα να του βρουν κάτι...και σε όποιον και να ψάξουν κάτι θα βρουν. Εμένα μου φαίνεται εντελώς ασήμαντο θέμα.

 

edit: Για το προστιμο συμφωνω. Πρεπει να πληρώσει.

Έγινε επεξεργασία από oxide
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Ειλικρινά, δεν έχω πρόβλημα που η πεθερά του δεν ήξερε. Έχω πρόβλημα με τον τρόπο που το αντιμετωπίζουμε τώρα που το μάθαμε. Ας επιβάλλουν στο σόι Βαρουφάκη άμεσα όλα τα πρόστιμα που προβλέπονται, εκείνοι ας τα πληρώσουν και εγώ είμαι καλυμμένος. Διαφορετικά, πρέπει να παραιτηθεί και να πάει σπίτι του. Γιατί καλές είναι οι θεωρίες περί διαφάνειας και ισονομίας, αλλά να εφαρμόζονται και όταν μας αγγίζουν.

 

Προφανώς, το "συγγνώμη, από δω και πέρα θα είμαστε συνεπείς" είναι εκτός μενού.

 

 

 

edit: Για το προστιμο συμφωνω. Πρεπει να πληρώσει.

 

Ωπα, ώπα, δεν είπα το αντίθετο. Εφόσον η πεθερά παρανόμησε, η πεθερά να πληρώσει. Η ένσταση μου είναι στις ευθύνες του Βαρουφάκη.

 

Αυτό με τα μέλη οικογενοιών των πολιτικών είναι λίγο περίεργο θέμα, δεν μπορείς να ξέρεις ποτέ με 1000% βεβαιότητα πότε ο πολιτικός ήξερε ότι υπήρχε κάποια παρανομία και πότε όχι. Επίσης, δεν είναι πάντα σίγουρο ότι φέρνει και ευθύνη, άλλο να ξέρω ότι η κόρη μου κάνει παρανομία, άλλο να ξέρω ότι ο τρίτος ξάδερφος της γυναίκας μου κάνει παρανομία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε τότε όλοι συμφωνούμε. Αν προτίθενται να είναι συνεπείς σε όσα προβλέπει ο νόμος, προς τι οι υπεκφυγές και οι μουρμούρες; Απλά είμαι επιφυλακτικός, γιατί κάπου διάβασα ότι προβλέπεται πρόστιμο μέχρι και 50 χιλιάδες. Από την άλλη, αναρωτιέμαι ως τι δήλωνε η γιαγιά τα εισοδήματα, αφού είναι φορολογημένα... "Εισόδημα που δεν εντάσσεται σε άλλη κατηγορία του Πίνακα 4" και μηδενική παρακράτηση φόρου; Κάτι δε μου κολλάει.

 

Τέλος πάντων, να ξεμπλέξουμε και με αυτήν την μπούρδα, γιατί τελικά ασχολούμαστε με όλα τα υπόλοιπα εκτός τα σημαντικά. :angry:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Παπαντωνίου και Στουρνάρας, “κολλητοί” στην... τύχη και τις βίλες

 

Γιάννος Παπαντωνίου και Γιάννης Στουρνάρας φέρονται να αξιοποιούν τις γνωριμίες τους με παράγοντες του Χρηματιστηρίου Αθηνών για να αγοράσουν από τον ίδιο άνθρωπο οικόπεδα-φιλέτα σε περιοχή που είχε πρόσφατα αποχαρακτηρισθεί από δασική, σε τιμή υποπολλαπλάσια από την τρέχουσα εμπορική. Πλήρωσαν περισσότερα κι έκλεψαν την εφορία ή συμβαίνει κάτι άλλο;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.