Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

ΟK, που ακριβώς είδες τις ανθελληνικές προβοκάτσιες της Αριστεράς; Επιχειρήματα θέλω, όχι "θα", "ισως", "αν"... 

Δεν εννοώ να αναλύσουμε τις σάλτσες, αλλά να μου πεις πόσο διαφέρει αυτό που έγραψα, με αυτό που έγραψες για τα ΟΥΚ. Για το αν θα σου φαινόταν δίκαιο και σωστό να ακούσεις/διαβάσεις ένα τέτοιο σχόλιο. Για το αν το δικό σου κείμενο είναι δημοκρατικότερο της δικής μου σάλτσας. Και αν δεν είναι δημοκρατικότερο, κατά πόσο απλά επιθυμείς την φίμωση μιας διαφορετικής λογικής όσο παράλογη και αν εσένα προσωπικά σου φαίνεται. Αν τα συνθήματα ήταν κατά της Τρόικας θα είχες εκφράσει αντίστοιχη άποψη;(το τελευταίο ερώτημα είναι ρητορικό, δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο θα απαντήσεις ειλικρινά σε αυτό, όπως δεν θα ήξερες εσύ αν θα απαντούσα ειλικρινά σε μια αντίστοιχη ερώτηση)

 

Υ.Γ. Αν σκεφτείς την οικογένεια του εισβολέα, διακινδυνεύεις την δική σου. Οι δικοί σου θα χάσουν τον άνθρωπό τους. Στον πόλεμο αυτό γίνεται και για αυτό ο πόλεμος πρέπει πάντα να αποφεύγεται.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

 

Που είναι τα βαριά ορθογραφικά λάθη που θυμίζουν Χρυσαυγίτη; Μόνο το "Εντάξυ" βαριέμαι να γράφω "εν τάξη"

 

http://i.imgur.com/fJkIhh2.jpg

 

το θεωρω βαρυ και ασηκωτο  το συγκεκριμενο λαθος γιατι μπορει να αλλαξει ολο το νοημα μια προτασης, κανεις δεν με ακουει ομως :wall:

 

edit : bonus pics για να μην ειμαστε τελειως off topic 

 

11081209_519166211554866_497541780118377

 

 

10353370_519776648160489_384349677381530

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ να αναλύσουμε τις σάλτσες, αλλά να μου πεις πόσο διαφέρει αυτό που έγραψα, με αυτό που έγραψες για τα ΟΥΚ. Για το αν θα σου φαινόταν δίκαιο και σωστό να ακούσεις/διαβάσεις ένα τέτοιο σχόλιο. Για το αν το δικό σου κείμενο είναι δημοκρατικότερο της δικής μου σάλτσας. Και αν δεν είναι δημοκρατικότερο, κατά πόσο απλά επιθυμείς την φίμωση μιας διαφορετικής λογικής όσο παράλογη και αν εσένα προσωπικά σου φαίνεται. Αν τα συνθήματα ήταν κατά της Τρόικας θα είχες εκφράσει αντίστοιχη άποψη;(το τελευταίο ερώτημα είναι ρητορικό, δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο θα απαντήσεις ειλικρινά σε αυτό, όπως δεν θα ήξερες εσύ αν θα απαντούσα ειλικρινά σε μια αντίστοιχη ερώτηση)

 

Υ.Γ. Αν σκεφτείς την οικογένεια του εισβολέα, διακινδυνεύεις την δική σου. Οι δικοί σου θα χάσουν τον άνθρωπό τους. Στον πόλεμο αυτό γίνεται και για αυτό ο πόλεμος πρέπει πάντα να αποφεύγεται.

Κάτσε λίγο, εγώ σου λέω ότι αυτά που είπανε μου φάνηκαν εθνικιστικά για κάποιους λόγους, και ότι αυτό είναι κακό. Εσύ μετά, με πολλές σάλτσες, μου λες για την Τροικα. Η σάλτσα ήταν το "ανθελληνικές προβοκάτσιες", εμένα αυτό με τσάντησε, αυτό σου είπα να μην πιάσουμε, εσύ μετά πας και το πιάνεις, και μετά το ξαναφήνεις;

Εθνικιστές τους είπα, αυτό είναι μια πολιτική άποψη και υποστηρίζω ότι αυτή είναι κακή άποψη, εγώ δέχομαι ότι είμαι Αριστερός αλλά δεν δέχομαι ότι είμαι Ανθέλληνας. Αν δεν θέλεις να μιλήσουμε για Ανθελληνικές απόψεις, τότε μην μπλέκεις τέτοιους χαρακτηρισμούς.

 

Στο θέμα μας, μιλάμε για στρατό, και ειδικότερα για ΟΥΚάδες, είναι εκτελεστικά όργανα και στην παρέλαση βρίσκοντε με τον θεσμικό τους ρόλο. Δεν βρίσκοντε εκεί για να εκφράσουν πολιτικές απόψεις (οποιαδήποτε πολιτική άποψη), αυτές ας τις εκφράσουν όταν δεν βρίσκοντε στην παρέλαση.

Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεις της μετρητής της σάλτσες που σου έγραψα. Δεν σου επιτέθηκα προσωπικά. Απλά σου έδειξα μια version του post σου που όμως θα στόχευε εσένα. Το τελευταίο σου σχόλιο δεκτό. Αυτό ναι, αλλά όχι αυτό που έγραψες αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας, μιλάμε για στρατό, και ειδικότερα για ΟΥΚάδες, είναι εκτελεστικά όργανα και στην παρέλαση βρίσκοντε με τον θεσμικό τους ρόλο. Δεν βρίσκοντε εκεί για να εκφράσουν πολιτικές απόψεις (οποιαδήποτε πολιτική άποψη), αυτές ας τις εκφράσουν όταν δεν βρίσκοντε στην παρέλαση.

 

Καμία στρατιωτική μονάδα δεν έχει θεσμικό ρόλο, ειδικά σε θέματα που άπτονται της εξωτερικής πολιτικής. Από Αρχηγό ΓΕΕΘΑ και πάνω ίσως θα είχε νόημα να το συζητήσουμε.

 

Τα πράγματα είναι πολύ απλούστερα από ό,τι τα κάνουμε να φαίνονται. Ο αξιωματικός τους πρόσταξε να συνοδεύσουν την πορεία τους με ένα εμβατήριο. Αν δε μας αρέσει το περιεχόμενο, τιμωρούμε τον αξιωματικό και τελειώνει η υπόθεση. Αν νομίζουμε επιπλέον ότι η εκπαίδευση των αξιωματικών είναι στρεβλή, τη διορθώνουμε.

 

Παρότι δε μου ταιριάζει προσωπικά όμως, προτιμώ τα μέλη των ΕΔ να υπακούν εντολές, γιατί εν πολλοίς σε αυτό το αξίωμα στηρίζεται η στρατιωτική ιεραρχία. Είναι δόκιμο κάποιοι να επιθυμούν ο σκεπτόμενος ΟΥΚας να κάνει έγγραφη ένσταση σε τριπλότυπο αν δε θέλει να τραγουδήσει ότι θα μπει στην Αγιασοφιά (ή ό,τι άλλο είπαν, δεν άκουσα), αλλά τότε είναι προτιμότερο να παραιτηθεί και να πάει να ενταχθεί στο Σώμα Ελλήνων Προσκόπων.

 

Αν αρχίσουμε να αξιολογούμε κάθε έλασσον θέμα στο στρατό, φοβάμαι ότι θα καταρρεύσει το οικοδόμημα. Εκεί που αρχίζει και αποκτά νόημα η προσωπική κρίση των μελών των ΕΔ είναι αν κληθούν να εκτελέσουν εντολές συνεργώντας σε εγκλήματα κατά του Πολιτεύματος, της Κοινωνίας ή της Ανθρωπότητας. Αν θέλουμε να πάρουν σωστή απόφαση τότε, ίσως είναι προτιμότερο να επιλέγουμε καλύτερα τις μάχες που θα δώσουμε με τους αξιωματικούς τους.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Myralis ότι και να τραγουδάν οι ΟΥΚάδες, αυτό που θέλουν μετά την παύση εργασίας τους είναι καφές στην πλατεία. Στην Αγια σοφιά δεν θα τους στείλει κάποιος που φοράει στολή, αλλά κάποιος με πανάκριβο μεταξωτό κουστουμάκι, όπως γίνεται πάντα. Σταματήστε να βλέπετε φαντάσματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Myralis ότι και να τραγουδάν οι ΟΥΚάδες, αυτό που θέλουν μετά την παύση εργασίας τους είναι καφές στην πλατεία. Στην Αγια σοφιά δεν θα τους στείλει κάποιος που φοράει στολή, αλλά κάποιος με πανάκριβο μεταξωτό κουστουμάκι, όπως γίνεται πάντα. Σταματήστε να βλέπετε φαντάσματα.

 

Συμφωνώ, αλλά δεν αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι ακούστηκαν εθνικιστικά συνθήματα. Και το πρόβλημα μου είναι ότι έστω ότι τους στέλνουν στην Αγιά Σοφιά, αυτοί τι θα κάνουν; θα γουστάρουν ναι ή όχι;

 

Μην παίρνεις της μετρητής της σάλτσες που σου έγραψα. Δεν σου επιτέθηκα προσωπικά. Απλά σου έδειξα μια version του post σου που όμως θα στόχευε εσένα. Το τελευταίο σου σχόλιο δεκτό. Αυτό ναι, αλλά όχι αυτό που έγραψες αρχικά.

Μου αρέσει που σου είπα αρχικά ότι δεν στέκομαι στις σάλτσες σου για να μην αναλωθούμε εκεί..

Άρα η διαφωνία σου είναι στο "να ξεκ@βλώσουν μόνοι τους" ; Συμφωνείς ότι δεν έπρεπε να το φωνάξουν στην παρέλαση;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά δεν αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι ακούστηκαν εθνικιστικά συνθήματα. Και το πρόβλημα μου είναι ότι έστω ότι τους στέλνουν στην Αγιά Σοφιά, αυτοί τι θα κάνουν; θα γουστάρουν ναι ή όχι;

 

 

FYI, η Κωνσταντινούπολη έχει πληθυσμό 14.000.000. Οπότε μπορούμε να συμφωνήσουμε φαντάζομαι, ότι αυτό το σύνθημα είναι εντελώς ουτοπικό.

 

Το μόνο που εξυπηρέτησε τελικά ήταν την ανάδειξη της εμμονής της Βουλευτού, που είδε ''εχθρούς της Δημοκρατίας'' τη στιγμή που ομότιμοί του κόμματός της, όταν δεν προσβάλλουν ανιστόρητα τους Πολωνούς, πιάνουν λακριντί με το Ιράν ζητιανεύοντας.

Ασε που ακόμα περιμένουμε να δούμε καμμία δημοκρατική διαδικασία κατά των λαμόγιων, των καναλαρχών και των μεγαλοεργολάβων.

 

τι να πείς... έκαστος με τις προτεραιότητές του και τις αγάπες του...

Link to comment
Share on other sites

Άρα η διαφωνία σου είναι στο "να ξεκ@βλώσουν μόνοι τους" ; Συμφωνείς ότι δεν έπρεπε να το φωνάξουν στην παρέλαση;

Απλά πράματα. Δε χρειάζεται καθόλου παρέλαση. Το να τιμήσεις μία ημερομηνία σύμβολο κλπ κλπ μπορεί να γινει και με άλλους τρόπους κατα τη γνώμη μου. Μπορει να μου την πέσετε ότι δεν ειμαι πατριώτης αλλά θεωρώ ότι η αγάπη στην πατρίδα δεν εκφράζεται κυρίως μέσα απο πιτσιρίκια σε σειρά ύψους ούτε απο κ@υλωμένους ΟΥΚάδες.

Δεν το αναφέρω σαν μείζον ζήτημα της χωρας αυτή τη στιγμή.

 

Η αλήθεια όμως είναι ότι από τη στιγμή που γίνεται παρέλαση και από "επίλεκτα" τμηματα του στρατού και γενικά η όλη διαδικασία της παρέλασης διεγείρει εθνικιστικά συναισθήματα ούτως ή άλλως, οπότε δε μου προκαλεί ιδιαίτερη εντύπωση το σύνθημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που σου είπα αρχικά ότι δεν στέκομαι στις σάλτσες σου για να μην αναλωθούμε εκεί..

Άρα η διαφωνία σου είναι στο "να ξεκ@βλώσουν μόνοι τους" ; Συμφωνείς ότι δεν έπρεπε να το φωνάξουν στην παρέλαση;

Ναι, και σου έχω γράψει, αλλά μάλλον σου ξεφεύγει, ότι η σάλτσα ήταν για να δεις ένα ποστ στο δικό σου στυλ, αλλά από την άλλη πλευρά, δεν σου είπα ούτε να το πάρεις προσωπικά, ούτε να το αγνοήσεις. Τι δεν καταλαβαίνεις; Η διαφωνία μου ήταν στο τρόπο που έγραψες το ποστ. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και σου έχω γράψει, αλλά μάλλον σου ξεφεύγει, ότι η σάλτσα ήταν για να δεις ένα ποστ στο δικό σου στυλ, αλλά από την άλλη πλευρά, δεν σου είπα ούτε να το πάρεις προσωπικά, ούτε να το αγνοήσεις. Τι δεν καταλαβαίνεις; Η διαφωνία μου ήταν στο τρόπο που έγραψες το ποστ. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Θα μου διέφυγε κάπου.. όλα καλά...

 

FYI, η Κωνσταντινούπολη έχει πληθυσμό 14.000.000. Οπότε μπορούμε να συμφωνήσουμε φαντάζομαι, ότι αυτό το σύνθημα είναι εντελώς ουτοπικό.

 

Το μόνο που εξυπηρέτησε τελικά ήταν την ανάδειξη της εμμονής της Βουλευτού, που είδε ''εχθρούς της Δημοκρατίας'' τη στιγμή που ομότιμοί του κόμματός της, όταν δεν προσβάλλουν ανιστόρητα τους Πολωνούς, πιάνουν λακριντί με το Ιράν ζητιανεύοντας.

Ασε που ακόμα περιμένουμε να δούμε καμμία δημοκρατική διαδικασία κατά των λαμόγιων, των καναλαρχών και των μεγαλοεργολάβων.

 

τι να πείς... έκαστος με τις προτεραιότητές του και τις αγάπες του...

Θα άλλαζε κάτι αν είχε 100.000 άτομα πλυθησμό; θα ήταν ποιο doable και άρα πιο πιθανό; Το τι βλέπει ο καθένας ως πιθανό, απίθανο ή ουτοπικό είναι μεγάλη ιστορία, αυτό που λέω από την αρχή είναι ότι δεν θα έπρεπε να εκφραστεί τέτοιο σύνθημα.

Είμαι σίγουρος μια που το ανέφερες ότι και στην Γερμανία του 1930 ένα παρόμοιο σύνθημα κατά της Γαλλίας ας πούμε θα είχε παρόμοια αντιμετώπιση αλλά τι σου λέω τώρα ε;...

Για τις προτεραιότητες νομίζω πως η οικονομία στο επίπεδο eurogroup κτλ εχει προτεραιότητα, αλλά ας πούμε ότι και εγώ περιμένω να δω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

@Myralis, έχει επισημανθεί -και πρόσφατα- ότι οι αριστεροί παραδοσιακά έχουν καλή γνώση της ιστορίας και της πολιτικής επιστήμης. Όμως, αν παραλληλίζεις τη Γαλλία με την Τουρκία στην προσπάθεια να απαξιώσεις εθνικιστικές συμπεριφορές μέσα στις ελληνικές ΕΔ, μάλλον ποντάρεις στην άγνοια όλων των υπολοίπων.

 

Η Γερμανία είναι η χώρα που μέσα στον περασμένο αιώνα δις επιτέθηκε στη γείτονά της και η Γαλλία είναι αυτή που δέχτηκε την επίθεση.

 

Αντίστοιχα, η Τουρκία είναι εκείνη που αιφνιδιαστικά επιτέθηκε στην Κύπρο διχοτομώντας την, που αιματοκύλισε Έλληνες, Πόντιους και άλλες μειονότητες, που παραβιάζει ασύστολα ψηφίσματα του ΣΑ και που ακόμη απειλεί με πόλεμο τη γείτονά της αν ασκήσει τα κυριαρχικά της δικαιώματα.

 

Οπότε, έχει σημασία αν αυτές οι συμπεριφορές που καταδικάζεις εκδηλώνονται από το κράτος που ιστορικά είναι θύτης της στρατιωτικής βίας ή το θύμα της.

 

Εν τέλει, αν θέλεις όντως απάντηση στο ευθέως αντίστοιχο ερώτημα, ένα σύνθημα των Γάλλων "Στη Ρηνανία θα πιούμε μπύρα" κατά τα 1936, θα συναντούσε πιθανότατα τη θυμηδία των Ναζί που έτσι κι αλλιώς προαλείφονταν για πόλεμο.

 

Όσο για τον αν είναι παρωχημένες οι στρατιωτικές παρελάσεις, ας κάνουμε μια δημοσκόπηση με ερώτημα "Αν η Ελλάδα δεν είχε Ένοπλες Δυνάμεις, θα κινδύνευε στρατιωτικά από την Τουρκία;". Αν 51% απαντήσει όχι, να καταργήσουμε τις παρελάσεις και να μηδενίσουμε τις δαπάνες εξοπλισμών.

 

Στο μεταξύ, ας αρκεστούμε στον ελάχιστο στρατό που θεωρούμε αρκούντως αποτρεπτικό και -εκεί συμφωνούμε- ας δούμε τι θα γίνει επιτέλους με την οικονομία, γιατί μέχρι να μάθουμε να μην τρώμε, θα ψοφήσουμε.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Θα μου διέφυγε κάπου.. όλα καλά...

 

Θα άλλαζε κάτι αν είχε 100.000 άτομα πλυθησμό; θα ήταν ποιο doable και άρα πιο πιθανό; Το τι βλέπει ο καθένας ως πιθανό, απίθανο ή ουτοπικό είναι μεγάλη ιστορία, αυτό που λέω από την αρχή είναι ότι δεν θα έπρεπε να εκφραστεί τέτοιο σύνθημα.

Είμαι σίγουρος μια που το ανέφερες ότι και στην Γερμανία του 1930 ένα παρόμοιο σύνθημα κατά της Γαλλίας ας πούμε θα είχε παρόμοια αντιμετώπιση αλλά τι σου λέω τώρα ε;...

Για τις προτεραιότητες νομίζω πως η οικονομία στο επίπεδο eurogroup κτλ εχει προτεραιότητα, αλλά ας πούμε ότι και εγώ περιμένω να δω τι θα γίνει.

 

Αυτή η επιλεκτική απαγόρευση συνθημάτων ποτέ δεν την κατάλαβα. Είναι πέρα για πέρα αντισυνταγματικό να απαγορεύεις σε οποιονδήποτε να μιλάει. Δηλαδή άλλα συνθήματα απο την άλλη πλευρά τύπου ''οσο μας προορίζουνε για φαί σε όλμους και οβίδες, τόσο θα προδίδουμε έθνη και πατρίδες'', ή ότι άλλη σαχλαμάρα (υπόψιν ότι και το σύνθημα των ΟΥΚ το θεωρώ επίσης σαχλαμάρα για το λόγο που προανέφερα) ακουστεί μέσα στα γήπεδα ή σε οποιαδήποτε διαδήλωση, πως και γίνονται ανεκτά (αν δεν είναι και θέσφατα, αναφορικά με τις τελευταίες δηλώσει για Κούγκια) ? Η μήπως θεωρείς πως δεν προσβάλλουν ?

 

Το αυτόν ισχύει και για την παρέλαση. Όσο καλό είναι να γίνεται gay parade, καρναβάλια ή να κλείνουν το κέντρο ή τις εθνικές οδούς εργατο/αγροτοπατέρες για όσο τους γουστάρει, άλλο τοσο καλό είναι και αυτό. Και στην τελική ο κόσμος πήγε, ευχαριστήθηκε και όλα καλά. Αν είναι να τις καταργήσουμε, να είναι και για τις άλλες μορφές παρέλασης ή τις ''κινητοποιήσεις''. Αλλιώς, και για να τιμήσετε τις δημοκρατικές σας καταβολές, βάλτε το σε δημοψήφισμα. Και αυτήν και τις άλλες.

 

 

ΕΔΙΤ : http://www.avgi.gr/article/5419144/-perusino-to-binteo-me-ta-sunthimata-leei-o-kammenos

ώπα ???

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε; Ο.Α.Ε.Δ. και περιφέρεια Αττικής συνδράμουν την ΤτΕ; Άρχισαν τα όργανα;

http://www.protothema.gr/economy/article/462927/oaed-kai-dourou-prosferoun-ta-apothematika-tous-stin-trapeza-tis-ellados/

 

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι είμαστε ανάδελφοι. Δεν κοιτάμε να βάλουμε όλοι πλάτη να βγούμε από τη στενωπό, αλλά οι μεν να βάζουν τρικλοποδιά στους δε, για να τους δουν να αποτυγχάνουν (μαζί τους και η χώρα) και να χαμογελάνε χαιρέκακα ενώ αναλαμβάνουν αυτοί τα ηνία για να πολεμηθούν από αυτούς που έριξαν και φτου από την αρχή. Λυπάμαι που το λέω αλλά να πάτε όλοι στο διάολο. Η Ελλάδα είμαστε εμείς και όχι ο Σύριζας, ή η ΝΔ, ή το ΠΑΣΟΚ, ή ο τάδε ή ο Χ. Άι στο διάολο πια.

Link to comment
Share on other sites

Λίγη υπομονή. Τώρα που θα τελειώσουν οι ψευδαισθήσεις, καθώς και οι εναλλακτικές, ίσως λίγοι περισσότεροι αποδεχτούν το μοιραίον, και αποφασίσουν να κάνουν κάτι για αυτό ενωμένοι.

Λίγη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην ενωθούνε.

Εδώ επέστρεψαν κατά λάθος και καλά 1,2 δυς στο Ευρωπαϊκό Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας, ο δε δικηγόρος του κράτους στη δίκη εναντίον της Siemens πήρε το μέρος της!

Τους βρήκανε «πρωτόμπαρκους» και τους βαράνε γερά οι ΣαμαροΒενιζέλοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ενωθούνε αυτοί. Εμείς εναντίων όλων αυτών. Και θα γίνει όταν δεν θα υπάρχει πλοίο για να πάρει καποιος το τιμόνι, οπότε δεν θα έχει κανένας να περιμένει ''χάρες''.  Απο εμάς θρέφονται και θεριεύουν όλοι. Ο καθρέφτης μας είναι. Αμα δεν μας αρέσει αυτό που βλέπουμε, ας το αλλάξουμε. Ο καθρέφτης δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.