Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

http://www.capital.gr/News.asp?id=2254094

 

 

"Όταν λέμε ότι έχουμε πρόβλημα ρευστότητας και μας απαντούν μην πληρώσετε και κανένα μισθό για 1-2 μήνες, μείνετε χωρίς μισθούς για 1-2 μήνες φαίνεται οτι οι δανειστές αντιμετωπίζουν το ελληνικό πρόβλημα με παράξενο τρόπο...".

Κύκλοι του ΥΠΟΙΚ επιβεβαίωσαν πλήρως την αναφορά της κας Παναρίτη και σημείωσαν σχετικά πως οι συγκεκριμένες πιέσεις των δανειστών ασκήθηκαν στο περιθώριο των συναντήσεων στις Βρυξέλλες, πριν συνεδριάσει το Brussels Group. Οι ίδιοι κύκλοι αναφέρουν ότι ήταν άμεση η αντίδραση του Γ. Βαρουφάκηπου έκοψε την κουβέντα λέγοντας στους δανειστές ότι "είναι ντροπή και να το συζητάτε, να μην ξανακούσω τέτοιες απόψεις".

 

Ενώ για τους ιδιωτικούς υπάλληλους δεν τον ενοχλεί (ακόμα τουλάχιστον) να ακούει τέτοιες απόψεις. Γιαυτό οι ''επιχειρηματίες'' με τις ευλογίες της κυβέρνησης μαμούν και σπέρνουν.

 

Όσοι άνεργοι ή κακοπληρωμένοι του ιδιωτικού τομέα είχατε άλλες ελπίδες ''ξυδάκι''.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενώ για τους ιδιωτικούς υπάλληλους δεν τον ενοχλεί (ακόμα τουλάχιστον) να ακούει τέτοιες απόψεις.

 

Δεν καταλαβαίνω πώς βγάζεις αυτό το συμπέρασμα... Να του τα χώσουμε που μέσα στο γενικό χαμό βρίσκει χρόνο και κάνει λάιφστάιλ φωτογραφήσεις, να συμφωνήσω. Αλλά εδώ συζητάμε διαφορετικά πράγματα.

 

Είναι άλλο να λένε στο Δημόσιο (ως εργοδότη) "Μην πληρώσεις μισθούς" και άλλο ο ιδιώτης (ως εργοδότης) να μην πληρώνει τους υπαλλήλους του από μόνος του. Έτσι όπως το θέτεις είναι λες κι η λύση στο πρόβλημα της αγοράς εργασίας είναι η Σοβιετοποίηση και ο απόλυτος κρατισμός.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Είναι άλλο να λένε στο Δημόσιο (ως εργοδότη) "Μην πληρώσεις μισθούς" και άλλο ο ιδιώτης (ως εργοδότης) να μην πληρώνει τους υπαλλήλους του από μόνος του. Έτσι όπως το θέτεις είναι λες κι η λύση στο πρόβλημα της αγοράς εργασίας είναι η Σοβιετοποίηση και ο απόλυτος κρατισμός.

 

Μα και ο ιδιώτης κάποιον λόγο έχει που αφήνει απλήρωτους τους υπαλλήλους 2 - 3 ή και παραπάνω μήνες. Δεν το κάνει απο βίτσιο. Αν το πρόβλημά μας ήταν το πρόσχημα, θα είχες κάποιο δίκιο. Η ουσία είναι πως στο τέλος για τον μεν Δ.Υ. η όποια συζήτηση να μείνει απλήρωτος, θεωρείται βλασφημία, ενώ για τον αντίστοιχο του Ι.Τ. μέχρι τώρα δεν φαίνεται να ενοχλείται κανείς. Και σιγά σιγά η δικαιολογία ''δεν πρόλαβαν'' ξεθυμαίνει ξέρεις. Αλλιώς πως το βρίκεις λογικό να πρόλαβαν να ανακοινώσουν αυξήσεις στους ΔΕΗτζήδες, επαναπρόσληψη στην ΕΡΤ, στη Δημοτική Αστυνομία, στους σχολικούς φύλακες, ενώ για τους άλλους δεν έχουν ρίξει ούτε βλέφαρο ?? Εγώ είμαι μετά αυτός που προβάλλω σαν λύση στο πρόβλημα της αγοράς, την Σοβιετοποίηση και τον απόλυτο κρατισμό ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα και ο ιδιώτης κάποιον λόγο έχει που αφήνει απλήρωτους τους υπαλλήλους 2 - 3 ή και παραπάνω μήνες.

 

Έχει, αλλά όχι αυτόν που φαντάζεσαι, τουλάχιστον στους τομείς με τους οποίους έχω προσωπική επαφή. Σχεδόν όλοι οι "επιχειρηματίες" που ακούω ότι χρωστούν λεφτά στους υπαλλήλους τους και μειώνουν μισθούς "λόγω κρίσης" έχουν πολλαπλασιάσει τα κέρδη τους και φτιάχνουν κομπόδεμα.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν κι εκείνοι οι άμοιροι που δεν πληρώνουν επειδή δεν μπορούν, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να αφήσουμε κι άλλους εργαζόμενους απλήρωτους για συμπαράσταση. Αν τους εντάξει τώρα και στις 100 δόσεις, δε θα πρέπει να αρχίσουν να πληρώνουν μισθούς; Τι άλλο πρέπει να κάνουμε δηλαδή, να παραγράψουμε όλες τις οφειλές των ιδιωτών για να αρχίσουν να είναι συνεπείς προς τους υπαλλήλους τους;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει, αλλά όχι αυτόν που φαντάζεσαι, τουλάχιστον στους τομείς με τους οποίους έχω προσωπική επαφή. Σχεδόν όλοι οι "επιχειρηματίες" που ακούω ότι χρωστούν λεφτά στους υπαλλήλους τους και μειώνουν μισθούς "λόγω κρίσης" έχουν πολλαπλασιάσει τα κέρδη τους και φτιάχνουν κομπόδεμα.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν κι εκείνοι οι άμοιροι που δεν πληρώνουν επειδή δεν μπορούν, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να αφήσουμε κι άλλους εργαζόμενους απλήρωτους για συμπαράσταση. Αν τους εντάξει τώρα και στις 100 δόσεις, δε θα πρέπει να αρχίσουν να πληρώνουν μισθούς; Τι άλλο πρέπει να κάνουμε δηλαδή, να παραγράψουμε όλες τις οφειλές των ιδιωτών για να αρχίσουν να είναι συνεπείς προς τους υπαλλήλους τους;

 

Ναι ναι !! και εγώ αυτούς που ''δεν φανταζόμουν'' εννοούσα. Και δεν είναι πάντα τόσο μεγάλοι. Ακόμα και καφετέριες, ταβέρνες, μαγαζάκια και τοπικά σουπερμάρκετ καταφεύγουν στο να πληρώνουν 4ωρα για εργασία 8 - 10 ωρών, και αυτά να τα καθυστερούν κατά το δοκούν. Ωστόσο όπως έγραψα στο αρχικό μου ποστ, και απο ότι φαίνεται παρακάμφθηκε, το ζήτημά μας εδώ δεν είναι ο λόγος για τον οποίον ο υπάλληλος μένει τελικά απλήρωτος, αλλά οτι για τον Δημόσιο υπάλληλο υπάρχει μέριμνα υπέρ του δέοντος, και η οποία εκδηλώνεται ήδη, ενώ για τον ιδιωτικό υπάλληλο τίποτα δεν φαίνεται στον ορίζοντα.

Αυτά είναι έργα της τρέχουσας κυβέρνησης. Και είπαμε: η δικαιολογία ''δεν πρόλαβαν'' ήδη είναι αίολη, εξ αιτίας των μέχρι τώρα πεπραγμένων, που είναι ασφαλής δείκτης του προσανατολισμού της.

 

Και μετά εγώ είμαι αυτός που προβάλλει τη λύση στο πρόβλημα της αγοράς, την Σοβιετοποίηση και τον απόλυτο κρατισμό ?  Δηλαδή θες να πείς πως η τρέχουσα κυβέρνηση έλαβε μέριμνα για τις ιδιωτικές επιχειρήσεις ?? Που είναι λοιπόν τα κίνητρα που δίνει στις ιδιωτικές επιχειρήσεις για την πρόσληψη ανέργων ??

 

Εκτός αν θεωρείς πως η λύση του προβλήματος έρχεται με τη φροντιδα μόνο μιας μερίδας εργαζομένων, χωρίζοντάς τους σε πατρίκιους και πληβείους.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και επιχειρηματίες οι οποίοι όντως δεν μπορούν να πληρώσουν μισθούς και έτσι οι Ι.Υ. μένουν με το ... στο χέρι.

Υπάρχουν όντως και κάτι επιχειρηματίες όπως ο κουρής που αναφέρετε που θα μπορούσε να πληρώσει τους μισθούς, αλλά δεν. Μην τα ισοπεδώνετε. όλα

 

Όμως για το Δημόσιο τι νομίζετε ότι θα έλεγαν οι Ευρωπαίοι; Ο Βαρουφάκης βγαίνει φωτογραφήσεις σε περιοδικά όπως ο Κωστόπουλος με την Μπαλατσινού, ο ίδιος επίσης είπε ότι δεν θέλουμε την δόση των 7,5 δίς, τους εκβιάζουμε να μας δώσουν λεφτά αλλιώς θα το κάνουμε Κούγκι και όπως και να το κάνουμε η οικονομία μας δεν αντέχει να πληρώνει 50αρηδες συνταξιούχους και πολλαπλάσιους Δ.Υ. από αυτούς που χρειάζονται, έχωντας 1,5+ μύρια άνεργους και κανένα αναπτυξιακό πλάνο περαν των μονιμοποιήσεων Δ.Υ..

 

Για μένα καλά κάνουν και το λένε αυτό οι Ευρωπαίοι. Καλύτερα κιόλας να καταλάβουμε όλοι ότι το πρόβλημα είναι πραγματικό και θέλει δραστικές λύσεις. Να δούμε όμως θα είναι αργά ή θα σώνεται η κατάσταση; Θα την ρίξουν την κυβέρνηση (Δ.Υ. συνταξιούχοι και κρατικοδιαίτοι) ή θα συνταχτούν με αυτήν;

 

Κουράστηκα δηλαδή να διαφωνώ μαζί σας και με φίλους ή να συγχίζομαι με την κυβέρνηση. Ας το πάει εκεί που θέλει (κατά την γνώμη μου πλέον θέλουν να μας πάνε στην δραχμή ή σε ολική ρήξη με την Ε.Ε. καθώς δεν μπορώ να δικαιολογήσω διαφορετικά τον τρόπο με τον οποίο κυβερνούν), και να περάσουμε κάποιοι καλύτερα ή και κάποιοι χειρότερα. Λίγο με νοιάζει πλέον.

 

Πάντως το απεύχομαι αυτό το σενάριο και μακάρι να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

^^ ε τωρα και εσύ... τι θέλεις ? να απωλέσει σε 24 ωρες το κόμμα το 90% της κομματικής του βάσης ??? ή πιστεύει κανείς πως 3 εκατομμύρια απλήρωτοι Δ.Υ και συνταξιούχοι, θα κάνουν πορεία συμπαράστασης στην κυβέρνηση  ? :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@colt3003, δεν παρέκαμψα τίποτα από το αρχικό σου μήνυμα, ίσα-ίσα. Η ερώτησή μου στο τέλος στόχευε ακριβώς στην καρδιά της δικής σου παρατήρησης και ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε ρητορική -δεν ήταν. Το Δημόσιο, ως οφείλει, αρνείται να αναστείλει την πληρωμή των δικών του εργαζομένων, όπως θα έπρεπε να κάνουν και οι ιδιώτες για τους δικούς τους.

 

Για να τους βοηθήσει κι εκείνους να είναι συνεπείς, περνάει τη ρύθμιση για τις 100 δόσεις, που ακούγεται καλή στα χαρτιά. Τι άλλο κίνητρο προτείνεις εσύ; Προσωπικά διαφωνώ κάθετα σε οποιαδήποτε ρύθμιση διαγράφει κεφάλαιο από τις οφειλές.

 

Μην παρερμηνεύεις την άποψή μου για στήριξη της κυβέρνησης, θεωρώ ότι ξύνονται αρειμανίως. Αλλά από την άλλη δε μπορώ να ακούω να μείνουν απλήρωτοι δημόσιοι υπάλληλοι για να δουν κι αυτοί τη γλύκα.

 

Και επειδή όλα ανάγονται σε νούμερα τελευταία. Αναρωτιέμαι αν το Δημόσιο έδινε <7 δις το χρόνο για να εξασφαλίσει 400€ το μήνα σε κάθε άνεργο ή 600€ σε κάθε ζευγάρι ανέργων, δε θα κατέληγε το 100% από αυτά τα λεφτά στην "πραγματική οικονομία"; Δεν μπορώ να φανταστώ πιο αποδοτικό μέτρο τόνωσης της αγοράς. Οπότε, δεν είναι αντι-υφεσιακό μέτρο ή είναι ταμπού επειδή απαιτεί δημόσια δαπάνη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@colt3003, δεν παρέκαμψα τίποτα από το αρχικό σου μήνυμα, ίσα-ίσα. Η ερώτησή μου στο τέλος στόχευε ακριβώς στην καρδιά της δικής σου παρατήρησης και ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε ρητορική -δεν ήταν. Το Δημόσιο, ως οφείλει, αρνείται να αναστείλει την πληρωμή των δικών του εργαζομένων, όπως θα έπρεπε να κάνουν και οι ιδιώτες για τους δικούς τους.

 

Για να τους βοηθήσει κι εκείνους να είναι συνεπείς, περνάει τη ρύθμιση για τις 100 δόσεις, που ακούγεται καλή στα χαρτιά. Τι άλλο κίνητρο προτείνεις εσύ; Προσωπικά διαφωνώ κάθετα σε οποιαδήποτε ρύθμιση διαγράφει κεφάλαιο από τις οφειλές.

 

Μην παρερμηνεύεις την άποψή μου για στήριξη της κυβέρνησης, θεωρώ ότι ξύνονται αρειμανίως. Αλλά από την άλλη δε μπορώ να ακούω να μείνουν απλήρωτοι δημόσιοι υπάλληλοι για να δουν κι αυτοί τη γλύκα.

 

Και επειδή όλα ανάγονται σε νούμερα τελευταία. Αναρωτιέμαι αν το Δημόσιο έδινε <7 δις το χρόνο για να εξασφαλίσει 400€ το μήνα σε κάθε άνεργο ή 600€ σε κάθε ζευγάρι ανέργων, δε θα κατέληγε το 100% από αυτά τα λεφτά στην "πραγματική οικονομία"; Δεν μπορώ να φανταστώ πιο αποδοτικό μέτρο τόνωσης της αγοράς. Οπότε, δεν είναι αντι-υφεσιακό μέτρο ή είναι ταμπού επειδή απαιτεί δημόσια δαπάνη;

 

 

Η δική μου αντίρρηση εδράζεται στο γεγονός ότι και η τρέχουσα κυβέρνηση υιοθετεί λογικές 2 μέτρων και 2 σταθμών. Αδυνατώ να δεχτώ ότι τα 6 ευρώ του ΔΕΗτζή χαίρουν υψηλότερης προτεραιότητας απο την προστασία αυτών που με το έτσι θέλω του πάσα ενώς, μένουν απλήρωτοι και ουσιαστικά απροστάτευτοι απο το κράτος. Δεν είναι κράτος δικαίου αυτό !

 

Όσον αφορά τα επιδόματα ανεργίας και εδω διαφωνούμε. Το να δώσει κίνητρα σε ντόπιες και ξένες επιχειρήσεις να επενδύσουν στη χωρα, είναι πολύ οικονομικότερο, και τα ωφέλη πολλαπλά. Το να μην προβαίνει σε αυτές τις ενέργειες επειδή ''θα έρθουν απατεώνες και αεριτζήδες'' αποτελεί άμεση παραδοχή ανικανότητας να θεσπίσει ένα σοβαρό πλαίσιο λειτουργίας. Και αυτό δεν είναι δυνατό να ''χρυσώνεται'' με επιδόματα. Και αν υπήρχε η στοιχειώδης αντίληψη, ούτε και οι άνεργοι θα έπρεπε να αποσκοπούν σε κάτι τέτοιο. Εκτός και αν μιλάμε για μια γενιά που έμαθε στην ελεημοσύνη, του κράτους - πατερούλη.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου αντίρρηση εδράζεται στο γεγονός ότι και η τρέχουσα κυβέρνηση υιοθετεί λογικές 2 μέτρων και 2 σταθμών. Αδυνατώ να δεχτώ ότι τα 6 ευρώ του ΔΕΗτζή χαίρουν υψηλότερης προτεραιότητας απο την προστασία αυτών που με το έτσι θέλω του πάσα ενώς, μένουν απλήρωτοι και ουσιαστικά απροστάτευτοι απο το κράτος. Δεν είναι κράτος δικαίου αυτό !

 

Όσον αφορά τα επιδόματα ανεργίας και εδω διαφωνούμε. Το να δώσει κίνητρα σε ντόπιες και ξένες επιχειρήσεις να επενδύσουν στη χωρα, είναι πολύ οικονομικότερο, και τα ωφέλη πολλαπλά. Το να μην προβαίνει σε αυτές τις ενέργειες επειδή ''θα έρθουν απατεώνες και αεριτζήδες'' αποτελεί άμεση παραδοχή ανικανότητας να θεσπίσει ένα σοβαρό πλαίσιο λειτουργίας. Και αυτό δεν είναι δυνατό να ''χρυσώνεται'' με επιδόματα. Και αν υπήρχε η στοιχειώδης αντίληψη, ούτε και οι άνεργοι θα έπρεπε να αποσκοπούν σε κάτι τέτοιο. Εκτός και αν μιλάμε για μια γενιά που έμαθε στην ελεημοσύνη, του κράτους - πατερούλη.

 

Πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πού κολλάνε τα 6€ της ΔΕΗ... Κακιστα εδόθησαν, αλλά πώς συσχετίζεις πάλι το επίδομα που κακώς πήρε ο ΔΕΗτζής με τα οφειλόμενα στον ιδιωτικό υπάλληλο; Δεν τα πήρε από την τσέπη του αφεντικού του! Οπότε, σύμφωνοι, δεν είναι κράτος δικαίου αυτό. Πες μου όμως τι θα έπρεπε να κάνει ένα κράτος δικαίου για τον χειμαζόμενο ιδιωτικό υπάλληλο.

 

Όσο για τα κίνητρα, σε ρώτησα ήδη 2-3 φορές: "Τι είδους κίνητρα;" και ειλικρινά θέλω καμιά ιδέα, γιατί πλην του συμψηφισμού οφειλών και των πάμπολλων δόσεων, δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορούν να κάνουν. Πχ το να χαρίσουν ασφαλιστικές εισφορές ή να παραχωρήσουν φορολογική ασυλία με πρόσχημα τις επιπλέον θέσεις εργασίας, αυτό είναι πραγματικά 2 μέτρα και 2 σταθμά.

 

Τέλος, για τους άνεργους. Ούτε τώρα, ούτε παλιότερα που το συζητούσα δεν είπα "επίδομα ανεργίας". Επίδομα εργασίας, κι ας είναι για να σπάνε πέτρες, να εκδίδουν πιστοποιητικά στα ΚΕΠ,να φρουρούν το ΑΠΘ από πλιατσιικολόγους, να καθαρίζουν πλατείες και παραλίες. Δε με ενδιαφέρει τι θα κάνουν, αρκεί να εργάζονται και να αμείβονται.

Link to comment
Share on other sites

α) Πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πού κολλάνε τα 6€ της ΔΕΗ... Κακιστα εδόθησαν, αλλά πώς συσχετίζεις πάλι το επίδομα που κακώς πήρε ο ΔΕΗτζής με τα οφειλόμενα στον ιδιωτικό υπάλληλο; Δεν τα πήρε από την τσέπη του αφεντικού του! Οπότε, σύμφωνοι, δεν είναι κράτος δικαίου αυτό. Πες μου όμως τι θα έπρεπε να κάνει ένα κράτος δικαίου για τον χειμαζόμενο ιδιωτικό υπάλληλο.

 

β) Όσο για τα κίνητρα, σε ρώτησα ήδη 2-3 φορές: "Τι είδους κίνητρα;" και ειλικρινά θέλω καμιά ιδέα, γιατί πλην του συμψηφισμού οφειλών και των πάμπολλων δόσεων, δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορούν να κάνουν. Πχ το να χαρίσουν ασφαλιστικές εισφορές ή να παραχωρήσουν φορολογική ασυλία με πρόσχημα τις επιπλέον θέσεις εργασίας, αυτό είναι πραγματικά 2 μέτρα και 2 σταθμά.

 

γ) Τέλος, για τους άνεργους. Ούτε τώρα, ούτε παλιότερα που το συζητούσα δεν είπα "επίδομα ανεργίας". Επίδομα εργασίας, κι ας είναι για να σπάνε πέτρες, να εκδίδουν πιστοποιητικά στα ΚΕΠ,να φρουρούν το ΑΠΘ από πλιατσιικολόγους, να καθαρίζουν πλατείες και παραλίες. Δε με ενδιαφέρει τι θα κάνουν, αρκεί να εργάζονται και να αμείβονται.

 

α) Γίνεσαι κυβέρνηση σε ένα κράτος που έχεις 2 είδη εργαζομένων: 1. αυτούς που αμοίβονται τακτικότατα και χαίρουν πληρους εργασιακής εξασφάλισης και 2. αυτούς που ούτε τακτικά πληρώνονται, και ζούν σε καθεστώς ''δουλεύεις όπως μου αρέσει και πληρώνεσαι/ασφαλίζεσαι όπως μου αρέσει''. Ποιοι πιστεύεις χρειάζονται να τύχουν της άμεσης φροντίδας σου ?? Είπα πως είναι θέμα προτεραίότητας. Στις άλλες χώρες γιατί οι Ι.Υ, τυγχάνουν καλύτερης μοίρας απο εδώ ?? δεν απαιτώ να πρωτοπορήσουμε κάπου, μου αρκεί να ακολουθήσουμε

 

β) Κίνητρα: 1.Σαφές και σταθερό φορολογικό καθεστός για 20 χρόνια, περασμένο στο σύνταγμα, που δεν θα μπορεί να αλλάξει παρά μόνο με πλειοψηγία 200 στη βουλή. 2. αδειοδότηση επιχείρησης σε 1 ημέρα. 3. αλλάγή στον ασφαλιστικό νόμο, τουλάχιστον για τις μονοπρόσωπες επιχειρήσεις (υποχρέωση ασφάλισης ΟΑΕΕ) . 3. Απαλλαγή απο το Φ.Π.Α για επιχειρήσες με τζίρους μικρότερους των 50.000€ ή τα 3 πρώτα χρόνια ότι έρθει πρώτο. 4. Διαφύλαξη της λειτουργίας της αδειοδότημένης επιχείρησης απο ''επιτροπές κατοίκων'' και εργατομπαμπάδες. 5.Θέσπιση νομοθεσίας που θα υποχρεώνει την επιχείρηση να δηλώνει ελάχιστο αριθμό εργαζομένων, οι οποίοι θα προστατεύονται απο εκδικητικές απολύσεις, ή τις εκάστοτε ορέξεις του αφεντικού  5. Εκ βάθρων εκσυγχρονισμός και ψηφιοποίηση του δημοσίου τομέα, καθιστώντας τον έλεγχο, την επιβολή κυρώσεων και την εφαρμογή του νόμου, διαδικασία διαφανή, σύντομη, αδιάβλητη και αποφασιστική. χωρίς παράθυρα, ''γνωστούς'', και μεσοβέζικες λύσεις.

 

Και σίγουρα μου διαφεύγουν πολλά ακόμα. Και πάλι, δεν ζητάω να πρωτοτυπήσουμε πουθενά, παρα μόνο να ακολουθήσουμε τους άλλους. Δεν μπορει εκεινοι να είναι καλοι, και να σκιζόμαστε να πάμε στις χώρες τους για αυτούς τους λόγους, αλλά μόλις πάει να εφαρμοστούν εδώ να αντιδρόύν όλοι.

 

γ) Ούτε επιδομα εργασίας αρκεί να τους βρεί οποιοδήποτε χαμαλίκι το δημόσιο. Διαθέτουμε μορφωμένους ανθρώπους. Δεν τους πρέπει να κάνουν τους σεκιουριτάδες ούτε τους κηπουρούς ή τους λατόμους. Να στηθεί κράτος σοβαρό που να προσελκύσει επιχειρήεις και να δουλέψουν εκεί. Ειναι η DELL στην Ιρλανδία δημόσια ?? γιατί να είναι εκεί και όχι εδώ ?? Τι παραπάνω κάνουν σαν κράτος εκεί, να γίνει και εδώ.

 

Εδώ έχουμε καταντήσει να βλέπουμε παντού αεριτζήδες και λαμόγια. Φυσικά και υπάρχουν τέτοιοι. Αλλά ευδοκιμούν ακριβώς εκεί που μπορούν, και το κράτος τους επιτρέπει. Στις μπανανίες και τα κράτη της υποσαχάριας αφρικής. Σε όλα τα υπόλοιπα κράτη αποτελούν εξαίρεση η οποία αργά η γρήγορα ανακαλύπτεται και πατάσσεται υποδειγματικά.

 

Και πάλι: να ακολουθήσουμε τις ορθές πρακτικές που εφαρμόζονται ήδη. Δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε κανένα τροχό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε από το αξίωμα ότι για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους δε νοιάζεται κανείς και φτάσαμε επιτέλους σε ένα σημείο που μπορούμε να συνεννοηθούμε. ;)

α. Αν εφαρμοζόταν ο ισχύων νόμος για την παράνομη/μαύρη/ανασφάλιστη εργασία, θα είχαν κλείσει παραπάνω από τις μισές ελληνικές επιχειρήσεις. Η καλύτερη μοίρα των εργαζομένων στο εξωτερικό έχει να κάνει κυρίως με την πιστότερη εφαρμογή του νόμου. Συμφωνώ 100% μαζί σου ότι κι εδώ χρειάζονται προστασία και σίγουρα περισσότερο από τους δημόσιους υπαλλήλους. Αλλά δε μπορώ να μέμφομαι μια κυβέρνηση απλά όταν προστατεύει τους τελευταίους από τον παραλογισμό.

β. Σε όλα συμφωνούμε και μάλιστα κάποια έχουν ήδη ξεκινήσει να υλοποιούνται από προηγούμενες κυβερνήσεις -ακόμη και μνημονιακές (πχ μηχανογραφήσεις σε ΟΑΕΔ/ΙΚΑ). Όμως διαφωνώ στο στόχο. Με ενδιαφέρει πολύ λιγότερο να έρθει η DELL να επενδύσει από ό,τι να είναι βιώσιμη κάθε καινοτόμα μικρομεσαία επιχείρηση. Το μεγαλύτερο ποσοστό φορολογητέας ύλης και οι περισσότερες θέσεις εργασίας ακόμη και στο λίκνο του καπιταλισμού προέρχονται από εκεί.

γ. Το "δημόσιο επίδομα" για ευκαιριακή απασχόληση κι εγώ το προτείνω ως άμεσο προσωρινό μέτρο για την ανακούφιση των ανέργων και την επανεκκίνηση της αγοράς, όχι ως μόνιμη λύση. Δεν είναι προτιμότερο από το έχουμε 1.5 εκατομμύριο ανθρώπους να κάθονται άπραγοι όσο ξύνουν οι φωστήρες τα κεφάλια τους ψάχνοντας για άλλη λύση;

Πάντως, κράτα μια επιφύλαξη για το κατά πόσο τα λαμόγια είναι εξαίρεση και αλλού. Δεν επινοήσαμε εμείς Ponzi, Enron, Worldcom, Freddie Mac, Bernie Madoff, Lehman Brothers και άλλα όμοια. Ακόμη και σ' αυτήν την κατηγορία ψιλικατζήδες είμαστε. Η διαφορά είναι ότι τουλάχιστον στο εξωτερικό υπάρχει και μια μεσαία τάξη που ευημερεί παρά τα σκάνδαλα και τις απάτες. Εδώ σχεδόν οι μόνοι που ευημερούν είναι χάρη σ' αυτά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε από το αξίωμα ότι για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους δε νοιάζεται κανείς και φτάσαμε επιτέλους σε ένα σημείο που μπορούμε να συνεννοηθούμε. ;)

α. Αν εφαρμοζόταν ο ισχύων νόμος για την παράνομη/μαύρη/ανασφάλιστη εργασία, θα είχαν κλείσει παραπάνω από τις μισές ελληνικές επιχειρήσεις. Η καλύτερη μοίρα των εργαζομένων στο εξωτερικό έχει να κάνει κυρίως με την πιστότερη εφαρμογή του νόμου. Συμφωνώ 100% μαζί σου ότι κι εδώ χρειάζονται προστασία και σίγουρα περισσότερο από τους δημόσιους υπαλλήλους. Αλλά δε μπορώ να μέμφομαι μια κυβέρνηση απλά όταν προστατεύει τους τελευταίους από τον παραλογισμό.

β. Σε όλα συμφωνούμε και μάλιστα κάποια έχουν ήδη ξεκινήσει να υλοποιούνται από προηγούμενες κυβερνήσεις -ακόμη και μνημονιακές (πχ μηχανογραφήσεις σε ΟΑΕΔ/ΙΚΑ). Όμως διαφωνώ στο στόχο. Με ενδιαφέρει πολύ λιγότερο να έρθει η DELL να επενδύσει από ό,τι να είναι βιώσιμη κάθε καινοτόμα μικρομεσαία επιχείρηση. Το μεγαλύτερο ποσοστό φορολογητέας ύλης και οι περισσότερες θέσεις εργασίας ακόμη και στο λίκνο του καπιταλισμού προέρχονται από εκεί.

γ. Το "δημόσιο επίδομα" για ευκαιριακή απασχόληση κι εγώ το προτείνω ως άμεσο προσωρινό μέτρο για την ανακούφιση των ανέργων και την επανεκκίνηση της αγοράς, όχι ως μόνιμη λύση. Δεν είναι προτιμότερο από το έχουμε 1.5 εκατομμύριο ανθρώπους να κάθονται άπραγοι όσο ξύνουν οι φωστήρες τα κεφάλια τους ψάχνοντας για άλλη λύση;

Πάντως, κράτα μια επιφύλαξη για το κατά πόσο τα λαμόγια είναι εξαίρεση και αλλού. Δεν επινοήσαμε εμείς Ponzi, Enron, Worldcom, Freddie Mac, Bernie Madoff, Lehman Brothers και άλλα όμοια. Ακόμη και σ' αυτήν την κατηγορία ψιλικατζήδες είμαστε. Η διαφορά είναι ότι τουλάχιστον στο εξωτερικό υπάρχει και μια μεσαία τάξη που ευημερεί παρά τα σκάνδαλα και τις απάτες. Εδώ σχεδόν οι μόνοι που ευημερούν είναι χάρη σ' αυτά.

 

α) ΑΝ.....

 

Και ποιός φέρει την ευθύνη για την πιστή εφαρμογή των νόμων, αν όχι η κυβέρνηση ??? και ποιό είναι το έργο της τρέχουσας κυβέρνησης σε αυτόν τον τομέα μέχρι τώρα ?? γιαυτό και επιμένω: η ολιγωρία στην εφαρμογή του νόμου συνιστά εσκεμένη διάκριση εις βάρος των εργαζομένων. Δικαιολογίες τύπου ''δεν ξέραμε - δεν είδαμε'' δεν γίνονται αποδεκτές. Είτε εφαρμόζουν το νόμο, είτε πάνε στο σπιτάκι τους ακριβως για τον ίδιο λόγο που πήγανε και οι προηγούμενοι.

 

β) Όλες οι επιχειρήσεις καλές είναι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ούτε να αποκλείουμε κάποιες έναντι κάποιων άλλων, ούτε να κάνουμε την ανάπτυξη ορισμένων δυσκολότερη έναντι άλλων. Απο όλες στο τέλος όφελος θα έχει το κράτος.

 

γ) Είχα μείνει με την εντύπωση ότι οι συγκεκριμένοι φωστήρες ειχαν ''έτοιμες και πραγματοποιήσιμες λύσεις'' για προβλήματα που είναι ήδη αρκετά χρόνια γνωστά. Το 1,5 μυριο ανέργων υπήρχε και πριν γίνουν κυβέρνηση, και δεν τους βγήκε όπως ο λαγός απο το καπέλο. Απο τη δική σου οπτική το βλέπεις ως ''προσωρινό μέτρο'', απο τη δική μου ως ουδέν μονιμότερο εκ του προσωρινού, και όποιος δε θέλει να ζυμώσει 1000 χρόνια κοσκινίζει. Τώρα αν αυτό αρέσει στους άνεργους... μεγεία και με χαρά.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Ζητάνε οι Αριστεροί να έρθουνε χαφιέδες ???????????

 

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

 

....γίνεται όλο και καλύτερο.....

 

 Αμα δεν τους αρέσει, στο καλό και με τη νίκη. Χαφιέδες για όλους

 

 

Ο ελεγκτής που εισπράττει προμήθεια από τα πρόστιμα που ρίχνει και φτάνει σε σημείο να πιαστεί στα χέρια με τον παραβάτη και να τον οδηγήσει στο θάνατο δεν είναι χαφιές. "Κυνηγός κεφαλών" θα ήταν το σωστότερο.

Χαφιές σημαίνει πληροφοριοδότης των αρχών με αρνητική σημασία. Ας πούμε, δεν θα πεις χαφιέ κάποιον που καταγγέλει στην αστυνομία έναν παιδόφιλο. Η φύση του καθεστώτος που υπηρετείς όμως σε κάνει χαφιέ.

@yanni

Για τον ντόπιο ολιγάρχη-εστιάτορα και τον μεγαλύτερο ολιγάρχη Μπόμπολα έχω την ίδια άποψη. Και κανένας από τους δύο δεν είναι βιοπαλαιστής. Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις θέλω περιουσιολόγιο (αν και οι Μπόμπολες χρειάζονται δραστικότερα μέτρα). Όσο για τη λύση Βαρουφάκη πιστεύω ότι θέτει σε κίνδυνο τους "χαφιέδες".

Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγκτής που εισπράττει προμήθεια από τα πρόστιμα που ρίχνει και φτάνει σε σημείο να πιαστεί στα χέρια με τον παραβάτη και να τον οδηγήσει στο θάνατο δεν είναι χαφιές. "Κυνηγός κεφαλών" θα ήταν το σωστότερο.

Χαφιές σημαίνει πληροφοριοδότης των αρχών με αρνητική σημασία. Ας πούμε, δεν θα πεις χαφιέ κάποιον που καταγγέλει στην αστυνομία έναν παιδόφιλο. Η φύση του καθεστώτος που υπηρετείς όμως σε κάνει χαφιέ.

 

 

Καθεστώς, είναι μια αρνητικά φορτισμένη έννοια που υποδηλώνει ομάδα ανθρώπων που κατέλαβαν την εξουσία με βία και χωρίς την έγκρισή του λαού. Προς το παρόν, και απο το 1974, δεν υφίσταται τέτοιο ζήτημα, επομένως η επιλογη του όρου είναι ατυχής. 

 

Απο εκεί και μετά, η ιδέα του να ''δίνει'' καποιος στην εφορία αυτόν που συστηματικά και απρόκλητα φοροδιαφεύγει, αποτελεί κατ'εμέ δείγμα σεβασμού στο κοινό συμφέρον το οποίο κάποιος, τη ανοχή ή τη αδυναμία των ελεγκτικών αρχών, σφετερίζεται κατα το δοκούν για ίδιον ώφελος. Και δεν αποτελεί εφεύρεση της τρέχουσας κυβέρνησης. (ή μήπως πρέπει να τσεκάρω ποιός κυβερνάει, για να δώκω τον κάγκουρα που πέρασε με κόκκινο, θέρισε τον πεζό και έγινε μπουχός?).

Με λίγα λόγια δεν είναι δυνατόν να γίνεται διαχωρισμός των αδικημάτων, που δικαιολογούν/επιβάλλουν τη συνδρομή του πολίτη για την ανεύρεση των υπαιτίων και την τιμωρία τους, με ιδιοτελή κριτήρια, ή με υστεροβουλία.

Δεν είναι όμως κακό και να θυμόμαστε πως, όταν η τρέχουσα κυβέρνηση ήταν αντιπολίτευση, με αυτήν την αρνητική έννοια στηλίτευε παρόμιες τακτικές, την παροχή τεχνογνωσίας στην τοπική αυτοδίοικηση τη βάφτιζε ''κατοχή'', και εξέθρεφε συστηματικά κινήματα που προέτρεπαν την άρνηση πληρωμής των φόρων, χωρίς να είναι προυπόθεση το ''δεν έχω'' (το οποίο ξέρεις, συνιστά ποινικό αδίκημα) . Ε! δεν θα την έλεγες και την πιο έντιμη στάση....

Link to comment
Share on other sites

 "H Rheinmetall και το "γερμανικό" Ποτάμι πίσω από τον Μάρτιν Σούλτς"!

 

     

H "αμαρτωλή" γερμανική εταιρεία όπλων Rhinementall και ο διακαής πόθος της Γερμανία να μπει στην κυβέρνηση βρίσκονται πίσω από την αήθη επίθεση που εξαπέλυσε ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Μάρτιν Σουλτς μέσω συνέντευξής του, που θα δημοσιευθεί την Κυριακή στη γερμανική εφημερίδα Frankfurter Allgemeinen Zeitung, στον Ελληνα υπουργό Εθνικής Άμυνας Πάνο Καμμένο.

 

Ο υπουργός με twitter του αναφέρεται στις σχέσεις της γερμανικής εταιρείας με τον Μάρτιν Σούλτς και για την υπόθαλαψη της διαφθοράς από την γερμανική κυβέρνηση ειδικά στην περίπτωση των μιζών που έδωσε η Rheinmetall σε Ελληνες αξιωματούχους για τις προμήθειες των αυτοκινούμενων πυροβόλων PzH-2000, τμήματα της προμήθειας των υποβρυχίων Type 214, τα συστήματα ελέγχου πυρός των αρμάτων μάχης Μ48Α5 παλαιότερα κλπ κλπ.

 

Χαρακτηριστικό είναι ότι η Rheinmetall αναγκάστηκε να πληρώσει στο γερμανικό δημόσιο 37 εκατ. ευρώ ως πρόστιμο για τις μίζες που είχε δώσει στην Ελλάδα για να μην πάμε φυλακή στελέχη της και το υπουργείο Εθνικής Αμυνας με τον Π.Καμμένο ζήτησε από την εταιρεία να πληρώσει σε αποζημιωση όλες τις μίζες που αποδεδειγμένα μοίρασε στην Ελλάδα.

Μάλιστα την περασμένη εβδομάδα ο δικηγόρος της Rheinmetall ενημέρωσε το υπουργείο Εθνικής Αμυνας ότι "Η εταιρεία μου θέλει συμβιβασμό" εννοώντας να πληρώσει ένα μέρος από τις υπερκοστολογήσεις των οπλικών συστημάτων που εισέπραξε. Το υπουργείο αρνήθηκε και ζήτησε να καταβληθεί το σύνολο του ποστού και ... ξαφνικά ηρθε η επίθεση από τον Μ.Σούλτς, ο οποίος είχε εμποδίσει τον πρώην ευρωβουλευτή Ν.Χουντή να καταθέσει ερώτηση για τις μίζες της Rheinmetall στην ευρωκοινοβούλιο πριν μερικούς μήνες!

 

 

Σουλτς για Καμμένο: Καλύτερος διπλωμάτης ένας ελέφαντας σε υαλοπωλείο

«Θεωρώ τον σημερινό συνασπισμό του αριστερού κόμματος με αυτούς τους δεξιούς λαϊκιστές ως λάθος», δηλώνει ο Μ. Σουλτς στην αυριανή έκδοση της Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung και προσθέτει ότι το επισήμανε και στον ίδιο τον Α. Τσίπρα κατά την συνάντηση που είχαν την Παρασκευή στις Βρυξέλλες.

 

Αναφερόμενος στον πρόεδρο των Ανεξάρτητων Ελλήνων Πάνο Καμμένο, ο Μάρτιν Σουλτς δηλώνει χαρακτηριστικά ότι «σε σύγκριση με τον κ. Καμμένο, ο ελέφαντας στο κατάστημα με τις πορσελάνες μοιάζει με διπλωμάτη που ξέρει να ελίσσεται».

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Κουράστηκα με τα "Θα" τους. Θα φορολογήσουμε τα κανάλια. Θα φορολογήσουμε τα μεγάλα εισοδήματα. Αυτά τα δύο δε χρειάζονται χρόνο για να πάρεις εξιδεικευμένο προσωπικό, υπολογιστές κλπ. Αμέσως όμως αύξησαν μισθούς στη ΔΕΗ, την ΔΕΗ και όρμηξαν και στα βουλευτικά αυτοκίνητα....

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κουράστηκα με τα "Θα" τους. Θα φορολογήσουμε τα κανάλια. Θα φορολογήσουμε τα μεγάλα εισοδήματα. Αυτά τα δύο δε χρειάζονται χρόνο για να πάρεις εξιδεικευμένο προσωπικό, υπολογιστές κλπ. Αμέσως όμως αύξησαν μισθούς στη ΔΕΗ, την ΔΕΗ και όρμηξαν και στα βουλευτικά αυτοκίνητα....

 

Καλά την ιστορία με τα αυτοκίνητα δεν μπορείς να την πεις τίποτε παραπάνω εκτός απο ατόπημα και.... πέσιμο μάσκας

Έγινε επεξεργασία από JaguarOne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.