Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Συγγνώμη που κάνω hijack αλλά αυτό (από το δίπλα thread) πρέπει να το σχολιάσω

 

 

Διαφορετικες ειδησεις θα διαβαζαμε γιατι εγω θυμαμαι Σαμαρα να προσπαθει να σπείρει τον πανικό και τον τρόμο με εκλογή Συριζα.

 

Δεν γίνεται να λέμε ότι δεν ήρθε η καταστροφή με την εκλογή του Συριζα, άρα "όλα οκ"
Πόσο μάλλον όταν ο Συριζα (και ο κάθε Συριζα) κάνει το αντίθετο από αυτό που δεσμεύτηκε προεκλογικά.

 

Ενδεχομένως τα περί πανικού και τρόμου να φτάνουν στην υπερβολή κάποιες φορές, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι βασίζονται κάπου και υπάρχει μια δόση αλήθειας.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Τώρα είναι στο σωστό θέμα
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που κάνω hijack αλλά αυτό (από το δίπλα thread) πρέπει να το σχολιάσω

 

 

Δεν γίνεται να λέμε ότι δεν ήρθε η καταστροφή με την εκλογή του Συριζα, άρα "όλα οκ"

Πόσο μάλλον όταν ο Συριζα (και ο κάθε Συριζα) κάνει το αντίθετο από αυτό που δεσμεύτηκε προεκλογικά.

 

Ενδεχομένως τα περί πανικού και τρόμου να φτάνουν στην υπερβολή κάποιες φορές, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι βασίζονται κάπου και υπάρχει μια δόση αλήθειας.

Σε παραπέμπω στις απαντήσεις του DJD.. Αν μη τι άλλο, μόνο το αντίθετο από αυτά που δεσμευτηκε δεν κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το κακό είναι από ότι καταλαβαίνω ότι τα μέτρα που θα δώσει/έχει δώσει η κυβέρνηση δεν είναι κοστολογημένα.

 

Είναι ιδέες/θεωρίες. 3 σελίδες τους στείλαμε αν δεν κάνω λάθος, και 100 σελίδες θα έπρεπε να είναι κάθε μέτρο.

 

Οι Ευρωπαίοι αυτά δεν τα σηκώνουν και νομίζω πως θα συνεχίσουν να γελάνε με την πάρτη μας καθώς το επίπεδο διαπραγμάτευσης είναι γτπκ.

 

Κρίμα.

 

Κρίμα που η Μέρκελ δεν θα συμφωνήσει. "Ουτε μια στο εκατομύριο" έλεγε ο Sir Alex.

Κρίμα γιατί ο κόσμος τους πιστεύει και νομίζει ότι κάνουν διαπραγμάτευση, ενώ ουσιαστικά αυτό που κάνουν είναι ότι έκαναν οι προηγούμενοι αλλά με μαγκιά κ κλανι@ όπως λέει μια φίλη μου... και δεν τους βγαίνει.. (γιατί άραγε?)

Κρίμα γιατί όπως πάντα θέλησαν την καρέκλα από το να συνεργαστούν με τους προηγούμενους χαμένους... -> Κατάρρευση εσόδων, χάθηκε χρόνος κοκ.

Κρίμα γιατί απλά ονομάζουμε την μπριζόλα ψάρι όπως είπε ο Γλέζος.

 

Στο κάτω κάτω αυτοί είμαστε, αυτούς ψηφίσαμε, αυτοί μας αξίζουν, αυτά θα παθαινουμε...

 

Έπαψα να ελπίζω και στο 1% ότι θα δούμε κάτι καλύτερο από το ΣΥΡΙΖΑ.

 

υγ. Κρίμα που ο Στρατούλης διέγραψε με μιας αυτά που έλεγε ο Ρωμανιάς. Ας διατηρήσουμε το ίδιο στρεβλό συνταξιοδοτικό δεν πειράζει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαστε στο 1989 - δεν υπηρχανε μονο 2 επιλογες, τα υποψηφια  κομματα ητανε  18 και μπηκανε στην βουλη τα 7.

 

 

Είμαστε σε πολύ χειρότερο σημείο από το 89 και αυτοί που ήθελα εγώ δε μπήκαν πάντως :hehe: Για πολύ κόσμο η επιλογή Συριζα ήταν απλά για να φύγει η δυστυχία που άκουγε στο όνομα ΝΔ/Πασοκ.

 

Και οι δύο προσπαθούσαν να σπείρουν τον πανικό. Οι μεν, ΝΔ+ΠΑΣΟΚ, στον κόσμο για να τους ψηφίσει ή αν προτιμάς για να μην ψηφίσει τον ΣΥΡΙΖΑ, οι δε στους επενδυτές, τις αγορές και την Τρόικα, ώστε η θέση της χώρας να δείχνει όσο το δυνατόν πιο χάλια γίνεται καθώς πηγαίναμε προς την κάλπη. Η μη ολοκλήρωση του προγράμματος στα τέλη του 14, η αδυναμία εξόδου στις αγορές, η αύξηση των spreads, η κατάρρευση του χρηματιστηρίου, η νευρικότητα στους επενδυτές, ήταν ξεκάθαρα αποτέλεσμα της ρητορικής του λαϊκισμού του ΣΥΡΙΖΑ σε συνδυασμό με την εκλογή προέδρου και τις δημοσκοπήσεις που τον έδειχναν ξεκάθαρα πρώτο κόμμα.

Αν διαβάζεις επιλεκτικά ειδήσεις, προφανώς και θα θυμάσαι μόνο αυτές που μιλάγανε για τον Σαμαρά και τον πανικό που έσπερνε.

 

Απλά έχουμε διαφορετικές απόψεις για το τι σημαίνει τρομολαγνία και πανικός, μη το γυρνάς στο προσωπικό και σε δήθεν αντικειμενικότητα, να χαρείς. Μέχρι κι ο Άδωνης έπαιζε με τα τρενάκια του για να δούμε την καταστροφή της ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχουμε διαφορετικές απόψεις για το τι σημαίνει τρομολαγνία και πανικός, μη το γυρνάς στο προσωπικό και σε δήθεν αντικειμενικότητα, να χαρείς. Μέχρι κι ο Άδωνης έπαιζε με τα τρενάκια του για να δούμε την καταστροφή της ελλάδας.

Κάτσε ρε συ, μου λες με νόημα ότι διάβαζα διαφορετικές ειδήσεις, το οποίο μεταφράζεται σε "δεν έχεις επαφή με την πραγματικότητα η οποία περιγραφόταν στις ειδήσεις που διάβαζα εγώ και κατ' επέκταση ΟΛΟΣ ο υπόλοιπος κόσμος" και μου λες ότι εγώ το γυρνάω σε προσωπικό; ΔΗΘΕΝ αντικειμενικότητα; Με παρομοιάζεις με τον Άδωνι; Ε ΓΑΜΩΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

 

Οι εκλογές έγιναν, το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Πορευόμαστε με αυτή την κυβέρνηση, πίσω από αυτή την κυβέρνηση, στηρίζουμε αυτή τη κυβέρνηση. Τέλος. Αν δεν είμαστε ειλικρινείς στους διαλόγους μας 1 μήνα μετά τις εκλογές, πότε θα είμαστε; Στην επόμενη προεκλογική περίοδο; Ειλικρινά αυτή η περίοδος είναι Η ΜΟΝΗ στην οποία μπορεί να γίνει ειλικρινής διάλογος. Αν δεν μπορούμε ούτε σήμερα να μιλήσουμε χωρίς τον φόβο ότι ο άλλος θα εκμεταλλευτεί την ειλικρίνειά μας για να την κάνει αντεπιχείρημα, δεν θα μπορέσουμε ποτέ να εκφραστούμε ειλικρινά.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικες ειδησεις θα διαβαζαμε γιατι εγω θυμαμαι Σαμαρα να προσπαθει να σπείρει τον πανικό και τον τρόμο με εκλογή Συριζα.

 

 

Τι εννοείς; Δείτε τα νέα προεκλογικά σποτ της ΝΔ: Τα πρωτοσέλιδα του μέλλοντος μετά τις εκλογές

 

B-ZEel2IEAA7wQt.jpgB-ZEemDIAAAWzbn.jpg

 

B-ZEelsIgAA0b8A.jpg

 

B-Y4CZiCQAAB979.jpg

B-Y4CZQCQAAOXBR.jpg

B-Y4CZZCIAA2NQl.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

[δήθεν αντικειμενικότητα mode]

Παρουσιάζοντας την μία όψη του νομίσματος, δεν σημαίνει ότι το νόμισμα έχει στην πραγματικότητα μόνο μία όψη.

[/δήθεν αντικειμενικότητα mode]

Link to comment
Share on other sites

Το να κάνει κριτική ο Γκλέτσος για το Γλέζο, είναι σα να κριτικάρει ο Σεφερλής θεατρικό του Μπέκετ (γιατί εμείς οι χωμένοι συριζαίοι είμεθα και κουλτουριάρηδες)

Πρέπει να είσαι και Βαρουφακικός μιας και έχετε το ίδιο χτένισμα :hehe:

Παρόμοιο χτένισμα. Εγώ τη χωρίστρα την κάνω από την άλλη μεριά :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ είμαι χωμένος συριζαίος, παρουσιάζω μόνο τη μία πλευρά. Αν θες, παρουσίασε εσύ την άλλη να κάνουμε κουβέντα...

Εγώ δεν είμαι χωμένος δεξιός όμως, οπότε δεν εκπροσωπώ την άλλη πλευρά. Θα πρέπει να βρεις άλλο παιδάκι να παίξετε.

Εμένα με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, όχι το τι κομματική σημαία κυματίζει στο Μαξίμου.

Link to comment
Share on other sites

γκλετσος ξε-γκλετσος, τα 700 χιλιαρικακια  επιχορηγηση τα τσιμπησε ομως, οταν εκανε κριτικη το I5 -  που απαυτωνεται τα βραδια  με αγορακια - εχει βγαλει τα λευτα του στην ελβετια στον συριζα  και τον κοροιδευε που ειπε για συνεργασια με το πασοκ  (και τα ποσοστα του κομματος  ειχανε παρει την κατρακυλα )    τον χειροκροτουσανε ολοι ομως ...  και συνεχυζει ακομα και σημερα ο κοσμος να πηγαινει στην εκπομπμη του. 

 

edit : ωραια ταινια το μπεκετ   :p

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

 

Νταξ τρολιά ο πίνακας.  Δεν είναι δυνατόν η γήρατος όσο μικρότερη  τόσο ποιο πολλά χρόνια ο συνταξιούχος!

Link to comment
Share on other sites

 

Ποια 1500 ευρώ? Εδώ με τον έναν βασικό μισθό Ελλάδας ζούνε άνετα 10 άτομα στην πχ Ζιμπάμπουε.

(πιστεύω καταλάβατε που το πάω. Ότι το άρθρο έχει λογικές πλασμένες πέρα από κάθε φαντασία)

 

 

Το να κάνει κριτική ο Γκλέτσος για το Γλέζο, είναι σα να κριτικάρει ο Σεφερλής θεατρικό του Μπέκετ (γιατί εμείς οι χωμένοι συριζαίοι είμεθα και κουλτουριάρηδες)

 

Εγώ κουλτουριάρης δεν είμαι αλλά τον Samuel Barclay Beckett μόνο ακουστικά τον έχω.

 

Κάτσε ρε συ, μου λες με νόημα ότι διάβαζα διαφορετικές ειδήσεις, το οποίο μεταφράζεται σε "δεν έχεις επαφή με την πραγματικότητα η οποία περιγραφόταν στις ειδήσεις που διάβαζα εγώ και κατ' επέκταση ΟΛΟΣ ο υπόλοιπος κόσμος" και μου λες ότι εγώ το γυρνάω σε προσωπικό; ΔΗΘΕΝ αντικειμενικότητα; Με παρομοιάζεις με τον Άδωνι; Ε ΓΑΜΩΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

 

Οι εκλογές έγιναν, το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Πορευόμαστε με αυτή την κυβέρνηση, πίσω από αυτή την κυβέρνηση, στηρίζουμε αυτή τη κυβέρνηση. Τέλος. Αν δεν είμαστε ειλικρινείς στους διαλόγους μας 1 μήνα μετά τις εκλογές, πότε θα είμαστε; Στην επόμενη προεκλογική περίοδο; Ειλικρινά αυτή η περίοδος είναι Η ΜΟΝΗ στην οποία μπορεί να γίνει ειλικρινής διάλογος. Αν δεν μπορούμε ούτε σήμερα να μιλήσουμε χωρίς τον φόβο ότι ο άλλος θα εκμεταλλευτεί την ειλικρίνειά μας για να την κάνει αντεπιχείρημα, δεν θα μπορέσουμε ποτέ να εκφραστούμε ειλικρινά.

Ο αδωνάρας έκανε ένα μοιραίο λάθος. Έπαθε εμμονή με την σύγκρουση των τρένων και δεν φαντάστηκε ότι το τρενάκι θα έκανε διπλή κολοτούμπα πάνω από την τρΕΕνάρα που θα κατέληγε ακριβώς από πίσω του. Ούτε ο Crank οδηγός δεν τα κάνει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ τρολιά ο πίνακας.  Δεν είναι δυνατόν η γήρατος όσο μικρότερη  τόσο ποιο πολλά χρόνια ο συνταξιούχος!

 

 

Απίστευτο ε?

 

http://www.idika.gr/files/8_report_January_final.pdf

 

ο ίδιος πίνακας σελίδα 8.

 

Αμ γιατί νομίζεις σκίζονται να βγούνε στη σύνταξη πρόωρα ?? τα'χουν υπολογισμένα

 

''ώριμα συνταξιοδωτικά δικαιώματα'' το λένε...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.