Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Γιατί ο κύριος Πέτρος δε φοροδιαφεύγει και έχει δηλωμένα τα λεφτά που έχει πάει στη Γαλλία. Αν λοιπόν αποφασιστεί κούρεμα καταθέσεων υπάρχει ακόμα η πιθανότητα να του κουρέψουν ακόμα και αυτά που έχει στο εξωτερικό γιατί είναι δηλωμένα. Το ήξερες αυτό;

 

Source?

 

Μιλαμε παντα για τραπεζικο ιδρυμα με εδρα χωρα της ΕΕ πλην Ελλάδος

Φρέσκο φρέσκο: Υποβάθμιση πέντε τραπεζώνε (Alpha, ΕΤΕ, Πειραιώς, Αττικής -wtf υπάρχει ακόμα;- & Eurobank) από τα Moody's. Περισσότερες πλεροφορίες επαέ

 

 

Τα rating houses πρεπει να πεθάνουν ανεπιστρεπτι. Πιο μεγαλο και αισχρό εργαλειο χρηματοοικονομικης χειραγώγησης δεν εχει υπαρξει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι πηγή να σου δώσω για δηλωμένο εισόδημα που έχεις λόγω επιχείρησης με έδρα την Ελλάδα ότι υπόκειται σε φορολογία του κράτους; Αν κατάλαβες ότι θα τα πάρουν άμεσα απο την τράπεζα του εξωτερικού κατάλαβες λάθος. Θα σου πουν είτε τα φέρνεις ελλάδα και σου παίρνω πχ 30% ή σου βάζω πρόστιμο για φοροδιαφυγη ή και γω δε ξέρω τι.

 

Υπάρχει και το άλλο που έγινε στην Ισλανδία όταν κήρυξε στάση πληρωμών στην βρετανία. Τους πάγωσαν τις καταθέσεις που είχαν στις βρετανικές τράπεζες. Αν λοιπόν δεν κουρέψεις εσύ αλλά αποφασίσεις στάση πληρωμών ποιος τους εμποδίζει να στα παγώσουν απο όλες τις χώρες που έχουν μείνει στην ΕΕ αφού στα χαρτιά τους, τους χρωστάς;  Ή να το πάω προς Ρούσβελτ εποχή που απαίτησε από τους πολίτες να παραδώσουν ότι χρυσό είχαν στη κατοχή τους, αλλιώς ήταν ποινικό αδίκημα; Και μιλάμε ότι ήταν για οπουδήποτε στο κόσμο, όχι απλά στο αμέρικα. Είδες τι κάνει ένα κραχ στην οικονομία;

 

Γενικά τέτοια σενάρια είναι δύσκολα με περισσότερες τρύπες από ότι γαλλική γραβιέρα και οι οικονομολόγοι είναι χειρότεροι από διαόλοι. Εκείνη τη μαύρη ώρα μπορούν να ζητήσουν ότι θέλουν και η ιστορία το έχει δείξει. Μη φτάσουμε εκεί είναι το θέμα.

 

ΥΓ Γιάγκο αν με το ποστ μου κατάλαβες αυτό που μου απάντησες, τότε σου μίλησα για το δάσος και εσύ έμεινες στο δέντρο με το όνομα κυρ Πέτρος.

Και γενικά κολλήσαμε σε ένα απο τα πολλά ζητήματα που υπάρχουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αφου τα εχει δηλωμενα, πως τεκμάρεται η φοροδιαφυγη;

 

ΚΑι ναι θεωρητικά ΜΠΟΡΕΙ να γίνει ελεω Target 2 αλλα  πιστευεις οτι η Χ χωρα εντος ΕΕ θα ξεκινουσε μαι διαδικασία η οποία θα δηλωνε προς ολους τους καταθετες υποικοους ξενων κρατων οτι οι καταθέσεις τους δεν ειναι ασφαλείς και οτι ειναι προς κατασχεση; 

 

Really now?

Link to comment
Share on other sites

Α δε συνεννοούμεθα καθόλου. Βρε αμα πει κουρεύω και τις καταθέσεις στο εξωτερικό και άμεσα δε μπορεί να σου τις ακουμπήσει αλλά τις έχεις δηλώσει τι πρέπει να γίνει για να κουρευτείς; Άλλα λέμε και άλλα καταλαβαίνουμε;

 

Και που κολλάει αυτό που είπες για τις τράπεζες εντός ΕΕ? Βγήκε μία χώρα απο την ΕΕ η οποία πλέον δεν έχει σχέση μαζί τους και στην ΕΕ χρωστάει τα μαλλιοκέφαλά της. Θα ενοχληθεί ο Γερμανός ή ο Αγγλος αν σου κάνουν πάγωμα καταθέσεων ενώ τους χρωστάς; Γιατί δεν ενοχλήθηκαν οι Αγγλοι τότε με την Ισλανδία και γιατί οι τράπεζές τους συνεχίσανε να θεωρούνται φερέγγυες. Τώρα really?

 

 

και really γιατί συνεχίζω να γράφω; i am out of here

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάγκο αν με το ποστ μου κατάλαβες αυτό που μου απάντησες, τότε σου μίλησα για το δάσος και εσύ έμεινες στο δέντρο με το όνομα κυρ Πέτρος. Και γενικά κολλήσαμε σε ένα απο τα πολλά ζητήματα που υπάρχουν.

 

Για να μην κολλήσουμε λοιπόν Αγάπη στα πολλά ζητήματα που υπάρχουν, θα πρέπει να συμφωνήσουμε σε ένα που γενικά θεωρείται πρωτεύων: Τίποτα δεν αξίζει περισσότερο από την ελευθερία

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις τροπο να κουρεψεις λογαριασμο καταθέσεων ελληνα υπηκοου στην Societe Generale αμεσα, πες το και σ΄εμας. Οι λογαριασμοι που κουρευονται ειναι στις τράπεζες που ανηκουν στην εποπτεία του τοπικου branch της EKT στην Ελλαδα δηλαδη στην ΤτΕ 

 

Επίσης οταν κατανοήσεις την διαφορα μεταξυ ΕΕ και Ευρωζώνης θα καταλάβεις τί εννοω. Η Ελλάδα μπορει να βγει απο το κοινο νομισμα και να συνεχισει να ειναι στην ΕΕ. Διαφορετικοι θεσμοι

 

Τελος αν φτάσει χωρα να κατασχέσει ιδιωτικη περιουσια λογο στασης πληρωμών του κρατικου δημόσιου χρέους θα τρέχει να δει ποσο bank run μπορει να αντεξει απο τους υπολοιπους μη ημεδαπους καταθετες της

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ίχνος ειρωνείας, διαφωνώ. Είχε φύγει από την προηγούμενη δουλειά του, στο Η.Β. γιατί θεωρούσε ότι οι τακτικές τους ήταν αντίθετες με το συμφέρον της Ελλάδας. Επί τη ευκαιρία, πότε έφυγες ρε @LL_NEO γιατί με τις ημερομηνίες δεν τα πήγαινα ποτέ καλά;

 

Τώρα σοβαρά θες να κάτσω να κάνω την αγιογραφία μου για το narta και τον κάθε narta?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι διαβάζω ότι θα βουτήξουν τα 11 δις του ΤΧΣ και θα ξεχρεώσουν, πέραν αυτών που δεν έχουν δυνατότητα να πληρώσουν τις δόσεις και αυτούς που τα πήραν δανικά και αγύριστα από τις τράπεζες διότι είναι πολύ large?

Για ρίξτε μια ανάλυση όσοι γνωρίζετε.

Να δούμε πόσα δις θα ρίξουμε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο στις τράπεζες. Πρώτα για να ξεχρεώσουμε τον Λάτση. Μετά για να σώσουμε τον Σάλλα που πήγαινε άπατος, τώρα για να σώσουμε τον μικρομεσαίο που τα έφαγε σε διακοποδάνεια, (υπέρ)καταναλωτικά, καζίνο και την κοπέλα με τα μακριά πόδια που του έκλεινε το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι διαβάζω ότι θα βουτήξουν τα 11 δις του ΤΧΣ και θα ξεχρεώσουν, πέραν αυτών που δεν έχουν δυνατότητα να πληρώσουν τις δόσεις και αυτούς που τα πήραν δανικά και αγύριστα από τις τράπεζες διότι είναι πολύ large?

Για ρίξτε μια ανάλυση όσοι γνωρίζετε.

Να δούμε πόσα δις θα ρίξουμε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο στις τράπεζες. Πρώτα για να ξεχρεώσουμε τον Λάτση. Μετά για να σώσουμε τον Σάλλα που πήγαινε άπατος, τώρα για να σώσουμε τον μικρομεσαίο που τα έφαγε σε διακοποδάνεια, (υπέρ)καταναλωτικά, καζίνο και την κοπέλα με τα μακριά πόδια που του έκλεινε το μάτι.

Σώσαμε το Σάλλα, το ανέχτηκα

σώσαμε το Λάτση, το ανέχτηκα

μετά θέλανε να σώσουνε και τους καταχρεωμένους στις τράπεζες "για την κοπέλα με τα μακριά πόδια" .. ε αυτό δε θα το ανεχτώ..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μακάρι να βγω ψεύτης παίδες, αλλά οι προγραμματικές δηλώσεις του Πρωθυπουργού αν εφαρμοστούν θα μας οδηγήσουν καρφί στην καταστροφή. Η χώρα θέλει νοικοκύρεμα. Αυτοί δεν επιθυμούν ούτε το format που λέει ο λόγος (τουλάχιστον στα λόγια τους, εκτός εάν έχουν στόχο format αλλά δεν το λένε), επιθυμούν downgrade.

Ναι ωραία η μαγκιά, ο τσαμπουκάς και όλα τα υπόλοιπα να λέμε συνθήματα στο Σύνταγμα, αλλά σε μια διαπραγμάτευση πρέπει να είσαι και ευέλικτος.

Τώρα όλο το Intenetε είναι μαζί με την νέα κυβέρνηση αλλά πιστεύω ότι σε λίγο ο ενθουσιασμός που υπάρχει από τις υποσχέσεις και τους τσαμπουκάδες θα αλλάξει σε δυστυχία και προβληματισμό και εκεί θα φανούν πόσα απίδια χωρά ο σάκος της νέας κυβέρνησης, όταν οι συνέπειες της πολιτικής τους θα αρχίσουν να εμφανίζονται μία μία.

Μάλλον δεν υπάρχει κατανόηση του τί προσπαθεί να πετύχει τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ και του ποιές είναι οι μικρές αλλά σημαντικές διαφορές με τις προηγούμενες κυβερνήσεις. Απ'ότι φαίνεται ούτε οι πρόσφατες συζητήσεις στην τηλεόραση, ούτε η συζήτηση εδώ στο λαμπ έπιασε τόπο.

Ούτε υπάρχει κατανόηση του τί θα σήμαινε άμεσα για τις τσέπες των μισών+ νοικοκυριών η τήρηση των δεσμεύσεων του μνημονίου. Δεν ήμασταν στον πάτο των περικοπών.

 

Στο θέμα τώρα και μετά τα όσα έγιναν. Σας βλέπω και μιλάτε ότι δεν έχει πιο κάτω με την ευρώπη και επόμενη λύση αν δεν θέλουν οι ευρωπαίοι είναι να γυρίσουμε στην δραχμή. Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Πιστεύετε ότι επι δραχμής ήμασταν ωραίοι και καλά; Όχι απλά δεν είχε προλάβει να σκάσει η φούσκα. Εστω ότι γυρίζουμε λοιπόν και αρχίζουμε να τυπώνουμε την καλή μας τη δραχμή και αισθανόμαστε εθνικά υπερήφανοι.

Αλήθεια με τον πληθωρισμό τι θα γίνει κατά την αλλαγή αλλά και μετά απο ένα μήνα; Πόσο λέτε να στοιχίζει ένα σουβλάκι; Πόσα μηδενικά να έχει άραγε η απόδειξη που θα σου κόψει το σουβλατζίδικο;

 

Με τη δραχμή(εκτός πολέμων και τα σχετικά) δεν θυμάμαι να υπήρξε ποτέ τόση ανεργία με το 1/3 των εργαζομένων να αμοίβονται κάτω των 600€, ήτοι του βασικού(όπως λένε τα στοιχεία του ΙΚΑ για το 2014). Δεν θυμάμαι με την δραχμή να μειώνονται οι μισθοί, αλλά τα εγχώρια ολιγοπώλια να κρατάνε ψηλά τις τιμές και να ρίχνουν την αγοραστική δύναμη. Δεν θυμάμαι τιμές στη λαϊκή ίδιες με αυτές του ευρώ. Ούτε θυμάμαι να είχαμε τότε τόσα πολλά εισαγόμενα είδη ακόμα και για τις στοιχειώδεις ανάγκες μας. Ούτε είχα ακούσει τη λέξη ποσοτική χαλάρωση.

Η άποψη φιλελεύθερων για την ποσοτική χαλάρωση: http://reason.org/news/show/how-quantitative-easing-helps-rich

και ποιούς εν τέλει ωφελεί: http://www.cnbc.com/id/49031991

Ο πληθωρισμός είναι συνέπεια του χρήματος που κόβεις. Αλλοίμονο αν το εθνικό νόμισμα είναι συνώνυμο του πληθωρισμού. Μην το μπερδεύουμε με τον Αντρέα και την ΑΤΑ.

 

 

Χμμμ το άλλο που ακούω σε παρέες και βλέπω ότι ο Ελληνας δε σκέφτεται παρα μόνο το τομάρι του και μάλιστα με παρωπίδες είναι το εξής. "Ας γίνει κουρεμα καταθέσεων τι με νοιάζει εμένα δεν έχω μία στη τράπεζα". Ναι ρε παιδί εσύ δεν έχεις αλλά, τόσες επιχειρήσεις έχουν. Αν σε αυτές κουρευτούν οι καταθέσεις τι θα κάνουν με επιταγές και προσωπικό; Η πρώτη τους αντίδραση για να μην χρεοκοπήσουν (αν τα καταφέρουν) είναι να απολύσουν ένα μεγάλο ποσοστό του έμψυχου δυναμικού τους. Άρα Ελληνα παιδί μου χάνεις τη δουλειά σου. Αν δεν έχεις εσύ, τη χάνει ο διπλανός σου. Τη χάνει λοιπόν ένα μεγάλο ποσοστό τη δουλειά του, χάνει και η αγορά ρευστό (σουπερ μαρκετ, μπακάλικο γειτονιάς κλπ) και το πράγμα πάει ντόμινο. Μετά δε θα έχεις να πληρώσεις φόρους και το κράτος τι θα κάνει;

 

Ανέφερα προηγουμένως ότι η έκθεση των ελληνικών τραπεζών σε ελληνικά ομόλογα είναι μικρή πλέον. Περισσότερο πολιτική πίεση μας ασκεί η ΕΚΤ.

Ποιά ΕΚΤ δηλαδή, αυτή που θα τυπώσει χρήμα μέσω ποσοτικής χαλάρωσης για να τζογάρουν όσοι έχουν επενδύσεις στις χρηματαγορές. Πού δεν προβλέπεται σε καμία ευρωπαϊκή συνθήκη αν δεν κάνω λάθος.

 

Στο κάτω κάτω, αν οι διαπραγματεύσεις καταλήξουν σε αδιέξοδο ο Τσίπρας μίλησε για δημοψήφισμα. Άρα ο λαός θα αποφασίσει με πραγματική πλειοψηφία αυτή τη φορά (τηρουμένης της υπόσχεσης του Τσίπρα). Ο χρόνος θα δείξει.

Έχουμε κανα πρόβλημα εμείς οι πλέρια δημοκράτες, που μας έφαγε ο πόνος να μην τρώνε τα άλλα "άβουλα κοθώνια" από τους κάδους, με τη δημοκρατία;

Όχι βέβαια. 

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σώσαμε το Σάλλα, το ανέχτηκα

σώσαμε το Λάτση, το ανέχτηκα

μετά θέλανε να σώσουνε και τους καταχρεωμένους στις τράπεζες "για την κοπέλα με τα μακριά πόδια" .. ε αυτό δε θα το ανεχτώ..

Nice. Για τον Λάτση εγώ έχω γίνει γραφικός, για τον Σάλλα επίσης τα έλεγα όταν τον σώζανε από την καταστροφή και τον κάνανε τον πρώτο μάγκα στην Ελλάδα. Τώρα εσύ μάλλον όντως τα ανέχτηκες, διότι δεν σε θυμάμαι να έλεγες τίποτα. Βέβαια αν είχαμε ακόμα ΣαμαροΒενιζέλους πάνω ίσως να έβαζες και like στο σχόλιο αντί να ειρωνεύεσαι. Αλλά κάποιων η άποψη αλλάζει ανάλογα με το εκλογικό αποτέλεσμα. Εκτός και αν απλά τρέχει κανένα καταναλωτικό δάνειο και χαιρόμαστε που θα το φορτώσουμε σε άλλους.

Ξανά λέω. Αν ήταν ΣαμαροΒενιζέλοι πάνω θα ήταν ΤΟ σκάνδαλο και θα ψάχναμε τον Καλαματιανό που προσπαθεί να ξελασπώσει ο Αντώνης. Αν ήταν σε προεκλογική περίοδο θα λέγαμε ότι αγοράζουν ψήφους. Αν έχω λάθος μου λέτε που έχω λάθος. Και όχι δεν μιλάω για τον οικογενειάρχη που έχασε την δουλειά του και τον κατατρέχει το στεγαστικό.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ντάξυ, έναν καλό λόγο είπαμε, δεν το λες ακριβώς αγιογραφία :p

 

Πιστοποιητικό πατριωτισμού να το πω; Πες το όπως θες. Σε κάθε περίπτωση την πολιτική που θεωρώ σωστή υπερασπιζόμουν και πριν την ίδια υπερασπίζομαι και τώρα. Που σημαίνει ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα να πω μπράβο στην ανακοίνωση ότι οι συντάξεις των στρατιωτικών και των σωμάτων ασφαλείας (άρα και του πατέρα μου) θα αποκατασταθούν όταν το επιτρέψουν τα οικονομικά της χώρας. Στο ίδιο πνεύμα θα περίμενα απο 2-3 ευαίσθητες ψυχές να έσταζαν λίγο χολή για το γεγονός ότι και η τωρινή όπως και η προηγούμενη κυβέρνηση αγνοούν απόφαση ανωτάτου δικαστηρίου. Αλλού που να μπλέκουμε τώρα ε;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό ταιριάζει καλύτερα στον ''Ηγεμόνα'' παρά στον ''Γερμανό''.

 

Λέγετε ότι επειδή είναι πρόσφατη φυλή με λιγότερες προσμίξεις  ( Σκανδιναβικό φύλο  εμφανίσθηκε στο προσκήνιο τον 1ο αιώνα πχ ) δεν έχει απολέσει τα άγρια ένστικτα ακόμα.

 

«Οι συνήθειες των Γερμανών διαφέρουν πολύ απ' αυτές των Γαλατών, αφού δεν έχουν δρυΐδες για να προΐστανται των θρησκευτικών τελετών, ούτε πολυνοιάζονται για θυσίες. Για θεούς έχουν μόνο όσους βλέπουν με τα μάτια τους και επιζητούν την εύνοιά τους - τουτέστιν τον Ήλιο, τη Φωτιά και τη Σελήνη (...) Περνούν όλη τους τη ζωή στο κυνήγι και τον πόλεμο. Από παιδιά εκπαιδεύονται στην εργασία και τις κακουχίες (...) Οι φυλές αυτές θεωρούν μέγιστη δόξα, να ρημάζουν τις γειτονικές περιοχές και να τις κάνουν μη κατοικήσιμες. Πιστεύουν ότι έτσι αποδεικνύουν την αξία τους, με το να διώχνουν τους γείτονές τους και κανείς να μην τολμά να πατήσει εκεί. Επίσης πιστεύουν ότι μ' αυτόν τον τρόπο θα είναι πιο ασφαλείς, μιας και απομακρύνουν τον κίνδυνο ξαφνικών εισβολών.»

Ιούλιος Καίσαρ, Commentarii de Bello Gallico, βιβλίο VI, παρ. 21-22

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λέγετε ότι επειδή είναι πρόσφατη φυλή με λιγότερες προσμίξεις  ( Σκανδιναβικό φύλο  εμφανίσθηκε στο προσκήνιο τον 1ο αιώνα πχ ) δεν έχει απολέσει τα άγρια ένστικτα ακόμα.

 

«Οι συνήθειες των Γερμανών διαφέρουν πολύ απ' αυτές των Γαλατών, αφού δεν έχουν δρυΐδες για να προΐστανται των θρησκευτικών τελετών, ούτε πολυνοιάζονται για θυσίες. Για θεούς έχουν μόνο όσους βλέπουν με τα μάτια τους και επιζητούν την εύνοιά τους - τουτέστιν τον Ήλιο, τη Φωτιά και τη Σελήνη (...) Περνούν όλη τους τη ζωή στο κυνήγι και τον πόλεμο. Από παιδιά εκπαιδεύονται στην εργασία και τις κακουχίες (...) Οι φυλές αυτές θεωρούν μέγιστη δόξα, να ρημάζουν τις γειτονικές περιοχές και να τις κάνουν μη κατοικήσιμες. Πιστεύουν ότι έτσι αποδεικνύουν την αξία τους, με το να διώχνουν τους γείτονές τους και κανείς να μην τολμά να πατήσει εκεί. Επίσης πιστεύουν ότι μ' αυτόν τον τρόπο θα είναι πιο ασφαλείς, μιας και απομακρύνουν τον κίνδυνο ξαφνικών εισβολών.»

Ιούλιος Καίσαρ, Commentarii de Bello Gallico, βιβλίο VI, παρ. 21-22

 

 

Δεκτό και πολύ ενδιαφέρον. 

 

Απλά να υπενθυμίσω πως όταν κάποια στιγμή αναφέρθηκα στα δικά μας ''χούγια'' (τα οποία επίσης είναι το αποτέλεσμα των εδώ συνθηκών, σε συνάρτηση με τους πολιτισμούς που πέρασαν και όλο και κάτι αφησαν), με αποκαλεσαν ρατσιστή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα ένας αφορισμός που αναφέρεται στις γενετικές καταβολές ενός λαού ή που στηρίζεται σε μια αποστροφή του λόγου του Ιούλιου Καίσαρα για τις φυλές που υπέτασσε δεν μπορεί να είναι η βάση της συντετεγμένης πολιτικής ενός σύγχρονου κράτους. Εν ολίγοις, δεν έχει σημασία ποιος το λέει, κάθε τέτοιο σχόλιο είναι εγγενώς λίγο ρατσιστικό - είτε απευθύνεται σε μας είτε στους Γερμανούς, είτε είναι θετικό είτε αρνητικό.

 

Όμως το πραγματικό θέμα είναι η αιτία της αναμόχλευσης του ρατσισμού. Δεν ξυπνήσαμε ξαφνικά στην Ελλάδα αντιπαθώντας τους Γερμανούς, ούτε κι εκείνοι το ίδιο στη Γερμανία. Συστηματικά τα τελευταία χρόνια οδηγούμαστε σε αυτήν την κατάσταση. Πάντως δεν πιστεύω ότι υπάρχουν "χούγια" που ενσωματώνονται γονιδιακά σε έναν πολιτισμό.

 

Υπάρχουν συμπεριφορές που γίνονται ανεκτές από τις κυβερνήσεις και διαιωνίζονται, αλλά οι λαοί δεν είναι οι κυβερνήσεις τους. Είναι σπάνιες οι φορές που εμφανίζονται πολιτικοί ηγέτες που προσπαθούν να βοηθήσουν τον κόσμο να υπερβεί τη μισαλλοδοξία του αντί να την εκμεταλλεύονται και συνήθως η συμβολή τους αναγνωρίζεται πολλά χρόνια μετά τη δολοφονία τους.

 

Οι Γερμανοί πολίτες είναι συγκριτικά περισσότερο λογικοί από εμάς (ίσως και "ψυχροί"), γιατί λειτουργούν για περισσότερα χρόνια στο περιβάλλον ενός πιο ορθολογικού κράτους. Αλλά αυτή τη στιγμή λαμβάνουν αποφάσεις με λάθος δεδομένα. Γι αυτό είναι κρίσιμα ντοκυμαντέρ όπως το τελευταίο του Αυγερόπουλου, για να δείξουν σε όσους λανθασμένα υποστηρίζουν την εθνικιστική πολιτική της γερμανικής Καγελαρίας ότι κάνουν λάθος.

 

Για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ δεν είμαι βουδιστής μοναχός. Δεν μπορώ να υπερβώ την οργή μου όταν βλέπω να μου κουνούν το δάχτυλο οι επίγονοι εκείνων που έσυραν τον παππού μου σε στρατόπεδο συγκέντρωσης ή όταν λένε ότι δε μας οφείλουν τίποτα. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δικαιούμαι να κρίνω συλλήβδην ένα λαό ως βάρβαρο.

 

Μπορεί να εκβαρβαρίζονται κάτω από τη σημερινή διακυβέρνηση και αυτό πρέπει να το λάμβάνουμε υπόψη στην εξωτερική μας πολιτική, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχουν προδιάθεση στη βαρβαρότητα -ή ότι εμείς έχουμε προδιάθεση στη φοροκλοπή.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μα ένας αφορισμός που αναφέρεται στις γενετικές καταβολές ενός λαού ή που στηρίζεται σε μια αποστροφή του λόγου του Ιούλιου Καίσαρα για τις φυλές που υπέτασσε δεν μπορεί να είναι η βάση της συντετεγμένης πολιτικής ενός σύγχρονου κράτους. Εν ολίγοις, δεν έχει σημασία ποιος το λέει, κάθε τέτοιο σχόλιο είναι εγγενώς λίγο ρατσιστικό - είτε απευθύνεται σε μας είτε στους Γερμανούς, είτε είναι θετικό είτε αρνητικό.

 

Όμως το πραγματικό θέμα είναι η αιτία της αναμόχλευσης του ρατσισμού. Δεν ξυπνήσαμε ξαφνικά στην Ελλάδα αντιπαθώντας τους Γερμανούς, ούτε κι εκείνοι το ίδιο στη Γερμανία. Συστηματικά τα τελευταία χρόνια οδηγούμαστε σε αυτήν την κατάσταση. Πάντως δεν πιστεύω ότι υπάρχουν "χούγια" που ενσωματώνονται γονιδιακά σε έναν πολιτισμό.

 

Υπάρχουν συμπεριφορές που γίνονται ανεκτές από τις κυβερνήσεις και διαιωνίζονται, αλλά οι λαοί δεν είναι οι κυβερνήσεις τους. Είναι σπάνιες οι φορές που εμφανίζονται πολιτικοί ηγέτες που προσπαθούν να βοηθήσουν τον κόσμο να υπερβεί τη μισαλλοδοξία του αντί να την εκμεταλλεύονται και συνήθως η συμβολή τους αναγνωρίζεται πολλά χρόνια μετά τη δολοφονία τους.

 

Οι Γερμανοί πολίτες είναι συγκριτικά περισσότερο λογικοί από εμάς (ίσως και "ψυχροί"), γιατί λειτουργούν για περισσότερα χρόνια στο περιβάλλον ενός πιο ορθολογικού κράτους. Αλλά αυτή τη στιγμή λαμβάνουν αποφάσεις με λάθος δεδομένα. Γι αυτό είναι κρίσιμα ντοκυμαντέρ όπως το τελευταίο του Αυγερόπουλου, για να δείξουν σε όσους λανθασμένα υποστηρίζουν την εθνικιστική πολιτική της γερμανικής Καγελαρίας ότι κάνουν λάθος.

 

Για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ δεν είμαι βουδιστής μοναχός. Δεν μπορώ να υπερβώ την οργή μου όταν βλέπω να μου κουνούν το δάχτυλο οι επίγονοι εκείνων που έσυραν τον παππού μου σε στρατόπεδο συγκέντρωσης ή όταν λένε ότι δε μας οφείλουν τίποτα. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δικαιούμαι να κρίνω συλλήβδην ένα λαό ως βάρβαρο.

 

Μπορεί να εκβαρβαρίζονται κάτω από τη σημερινή διακυβέρνηση και αυτό πρέπει να το λάμβάνουμε υπόψη στην εξωτερική μας πολιτική, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχουν προδιάθεση στη βαρβαρότητα -ή ότι εμείς έχουμε προδιάθεση στη φοροκλοπή.

 

Μα κανένας δεν αναφέρθηκε σε γενετικές καταβολές. Εδώ έχουμε να κάνουμε με συνήθειες οι οποίες πέρασαν ως έθιμο, ενσωματώθηκαν στις κατά τόπους νομοθεσίες, ή ως συνήθη πρακτική ή τελοςπάντων κάτι τέτοιο. Δεν είπαμε οτι επειδή ζουνε στο βορά έβγαλαν γούνα... :p

 

Οι συνήθειες/έθιμα τώρα, έχουν λόγο και αιτία που ανακύπτουν. Ανάγκη, θρησκεία, και επίπεδο εκπαίδευσης είναι κάποιοι απο αυτούς τους λόγους. Και είναι φαντάζομαι ευνόητο, ότι είναι εντελώς διαφορετικές σε κάθε κράτος, για διαφορετικό κάθε φορά λογο. Ως εκ τούτου δεν θεωρώ ρατσιστικό να κάνεις αναφορά στη διάπλαση του χαρατήρα των κατοίκων της εκάστοτε γεωγραφικής περιοχής, ο οποίος για τους παραπάνω λόγους μπορεί να έχει αρκετά κοινά χαρακτηρηστικά ή να ακολουθεί κάποιες νόρμες.

Link to comment
Share on other sites

Μα κανένας δεν αναφέρθηκε σε γενετικές καταβολές. Εδώ έχουμε να κάνουμε με συνήθειες οι οποίες πέρασαν ως έθιμο, ενσωματώθηκαν στις κατά τόπους νομοθεσίες, ή ως συνήθη πρακτική ή τελοςπάντων κάτι τέτοιο. Δεν είπαμε οτι επειδή ζουνε στο βορά έβγαλαν γούνα... :p

 

Οι συνήθειες/έθιμα τώρα, έχουν λόγο και αιτία που ανακύπτουν. Ανάγκη, θρησκεία, και επίπεδο εκπαίδευσης είναι κάποιοι απο αυτούς τους λόγους. Και είναι φαντάζομαι ευνόητο, ότι είναι εντελώς διαφορετικές σε κάθε κράτος, για διαφορετικό κάθε φορά λογο. Ως εκ τούτου δεν θεωρώ ρατσιστικό να κάνεις αναφορά στη διάπλαση του χαρατήρα των κατοίκων της εκάστοτε γεωγραφικής περιοχής, ο οποίος για τους παραπάνω λόγους μπορεί να έχει αρκετά κοινά χαρακτηρηστικά ή να ακολουθεί κάποιες νόρμες.

 

Είμαι σίγουρος ότι κάποιοι μπορούν να κάνουν τη λεπτή διάκριση που περιγράφεις, αλλά φοβάμαι δεν είναι τόσοι όσοι ελπίζεις. Γι αυτό είναι επικίνδυνο να μιλάμε για χούγια ή διάπλαση χαρακτήρα ολόκληρων λαών.

 

Για να μην πιάσω ακόμη κοντινά μας παραδείγματα, αν πω πχ ότι οι Μεξικάνοι είναι τεμπέληδες, είναι προφανές ότι είμαι ρατσιστής. Αντ' αυτού, μπορώ απλά να πω (συγκαλυμμένα) ότι οι κλιματολογικές συνθήκες του Μεξικού έχουν ενσταλλάξει στον πληθυσμό τη συνήθεια να ξεκουράζεται το μεσημέρι, οπότε είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάποιον Μεξικάνο να εργάζεται μεσημεριανή ώρα, που ο ήλιος καίει (δικό σας).

 

Συνήθως όλες αυτές οι παρατηρήσεις βασίζονται σε ένα συνηθισμένο λογικό σφάλμα. Ότι εφόσον κάτι ισχύει στο δείγμα που παρατηρούμε, πρέπει να ισχύει σε όλον τον πληθυσμό. Επειδή οι Μεξικάνοι που συναντήσαμε στο πουεμπλίτο είναι ρέκλες, πρέπει να είναι όλοι. Επειδή η Μέρκελ και ο Σόιμπλε φαίνονται να θέλουν να εγκαθιδρύσουν το 4ο Ράιχ στην Ελλάδα, οι Γερμανοί είναι φασίστες. Επειδή ο Μπόμπολας και ο Λαυρεντιάδης φέρονται να είναι διαπλεκόμενοι φοροκλέφτες, είμαστε όλοι οι Έλληνες. Επικίνδυνα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν υπάρχει κατανόηση του τί προσπαθεί να πετύχει τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ και του ποιές είναι οι μικρές αλλά σημαντικές διαφορές με τις προηγούμενες κυβερνήσεις. Απ'ότι φαίνεται ούτε οι πρόσφατες συζητήσεις στην τηλεόραση, ούτε η συζήτηση εδώ στο λαμπ έπιασε τόπο.

Ούτε υπάρχει κατανόηση του τί θα σήμαινε άμεσα για τις τσέπες των μισών+ νοικοκυριών η τήρηση των δεσμεύσεων του μνημονίου. Δεν ήμασταν στον πάτο των περικοπών.

 

κατά τον δικό μου τρόπο σκέψης πιστεύω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα είναι κάτι διαφορετικό από τις προηγούμενες κυβερνήσεις. Θα είναι πολύ χειρότερη. Το απεύχομαι προφανώς και εύχομαι να κάνω λάθος.

 

Θα ονομάσουν το μνημόνιο συμφωνία (αν τα βρουν). Θα εφαρμόσουν πολιτικές που θα στραγκαλίσουν τον εργοδότη. Όλα αυτά κατά την γνώμη μου βέβαια και οπτική πλευρά.

 

Δεν βλέπω τηλεόραση, προσπαθώ να διαβάσω τι έχει στο νου του ο καθένας και κρίνω αν είναι λογικό ή όχι.

 

Για παράδειγμα. Δεν μπορείς να αυξήσεις ετσιθελικά τον κατώτατο μισθό (μέτρο της κυβέρνησης). Το θέμα είναι το αντέχει ο εργοδότης; Αν για παράδειγμα έχει 10 εργαζόμενους και τους δίνει 500ευρό, μετά θα τους δώσει 750, του αυξάνεις το κόστος το χρόνο 30.000 + 2 μήνες δώρο ->35.000 .Άρα ο εργοδότης που έχει ένα σφιχτό budget ή απλά δεν θέλει να ξεφύγει από αυτό θα απόλύσει 3-4 και θα έρθει στα ίσα. Η άλλη λύση είναι να τους τα δίνει μαύρα. Μου αρέσει να παίρνει κάποιος 500; Όχι φυσικά, αλλά ο μόνος τρόπος για να αυξηθούν οι μισθοί άμεσα είναι να μειωθούν οι ασφαλιστικές εισφορές και άλλα έξοδα προς το κράτος όπως ρεύμα κλπ. Μακροπρόθεσμα για να αυξηθούν πρέπει να πέσει η ανεργία και να αυξηθεί ο εργατικός ανταγωνισμός. Για να πέσει η ανεργία πρέπει ο εργοδότης και ο μέλλον επενδυτής να έχει λογικά έξοδα και άνεση κινήσεων. Αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά τα λέει και η έκθεση των βιομήχανων. (τι θα κάνουμε αυτά που λέει το κεφάλαιο; Λένε οι συντρολοι :p)

 

Τι εννοώ άνεση κινήσεων;

Μεσα σε μια εβδομάδα να μπορεί να ανοίξει την επιχείρηση του όποια και αν είναι αυτή γρήγορα και χωρίς βλακώδης κανόνες.

Να απελευθερωθούν οι απολύσεις και να μην περιορίζονται. Μια καινούργια επένδυση μπορεί να πέσει έξω, π.χ. να διαππιστώσει στην πορεία ότι δεν χρειάζεται 500 υπαλλήλους αλλά 400. Άντι να την κλείσει γιατί να μην απολύσει τους 100 και να προσπαθήσει να επανέλθει και μετά ίσως να τους ξαναπάρει πίσω; Θα μου αρέσει η απόλυση; Όχι αλλά ο μέλλον επενδυτής δεν θα έρθει να επενδύσει τα όποια λεφτά του με τέτοιους περιορισμούς. (Φύγε από εδώ ρε ανάλγητε νεοφιλελέ που θες να απελευθερώσεις και τις απολύσεις... Απάνθρωπε....)

 

ΟΚ θα καταργήσει τον ΕΝΦΙΑ. Θα αντικατασταθεί με τον ΦΜΑΠ. Αυτό είναι δίκαιο για να πληρώσουν οι έχοντες πολλά ακίνητα. Αλλά και πάλι πληρώνεις ενοίκιο προς το κράτος. Δηλαδή αγόρασα το ακίνητο, δεν πλήρωσα φόρο για να το αγοράσω; Δεν πληρώνω έξοδα για να το συντηρήσω; (πετρέλαιο, βαφές, έπιπλα κλπ; ) Γιατί να πληρώνουμε έξτρα; Υπάρχει λόγος; Δεν πρέπει να υπάρχει φόρος ακίνητης περιουσίας εκτός εάν βγάζεις λεφτά από το ακίνητο. (Να πληρώσουν οι έχοντες έτσι και αλλιώς, δεν τα έχουν κρυμμένα στην Ελβετία; Να τους τα πάρουμε από εκεί, άσχέτως αν μόχθησαν κάποιοι να τα βγάλουν. Εξαιρέσεις θα κάνουμε; )

 

Ακόμα δεν έχω ακούσει την "φιλάνθρωπη" κυβέρνηση τι θα κάνει με τα ασφαληστρικά ταμεία όπως ο ΟΑΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ που Ε.Ε. και μηχανικοί πρέπει να δίνουν λεφτά και ας μην έχουν εισόδημα και έχουν όλοι την ταμπέλα του φοροφυγά. (όποιος θέλει να με ενημερώσει τι σκοπό εχουν) Προσωπικά θέλω να επαναυπολογιστούν οι εισφορές τα τελευταία 6 έτη με βάση το εισόδημα του κάθε Ε.Ε. (π.χ. ένα 10%). Αν νομίζουν ότι είναι φοροφυγάδες να καταργήσουν την περαίωση (άλλο πράγμα από εκεί) και να πάνε να ελέγξουν τα βιβλία τους και να κόψουν τα ανάλογα πρόστιμα. Τέλος με τα ασφαλιστικά ταμεία δίνω προσωπικά ~250 το μήνα. Αν τα δώσω μέχρι τα 65 μου (ο Θεός αν υπάρχει να με έχει υγιή) θα έχω δώσει 40Χ250Χ14=140.000 χωρίς να υπολογίζω αυξήσεις ( :haha: ) και πληθωρισμό .. Όχι θέλω αυτά τα 140.000 να τα παίξω στο καζίνο, να τα κάνω μετοχές ,  να ασφαλιστώ σε ιδιώτη γιατί είμαι μ@λ@κ@κος ή εθελοντικά να ασφαλιστώ στο ΙΚΑ. Επιλογές θέλω να έχω. (Και πως θα πληρωθούν οι συντάξεις; όπως πληρώνονται και τώρα. Θα δανειζόμαστε εις τον αιώνα τον άπαντα ;) )

 

το παραανέλυσα...Αλλά πιστεύω λοιπόν πως το μνημόνιο δεν ήταν ο λόγος της καταστροφής. Οι λόγοι που ήρθαμε εδώ είμαστε εμείς πρώτα από όλα σαν άνθρωποι, και τα λάθη που κάναμε όλοι μαζί σαν έθνος τα τελευταία 35 χρόνια. Αν συνεχίσουμε τα ίδια, όχι συμφωνίες γέφυρες δεν μας σώζουν...τίποτα δεν μας σώζει. Δυστυχώς προβλέπω να γίνουν τα ίδια...ίσως και χειρότερα

 

Ευχομαι να κάνω λάθος.

 

Φιλικά

Έγινε επεξεργασία από tavliban
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.