Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ είναι μέρος ενός ευρύτερου ευρωπαϊκού σχεδίου για ηπιότερα μνημόνια υπό τον φόβο της στροφής των λαών σε εθνικιστικά κόμματα και επικίνδυνα δημοψηφίσματα που θα οδηγήσουν στην διάλυση της ευρωπαϊκής ένωσης.

Είναι πολύ νωρίς για να ηρωοποιούμε το ΣΥΡΙΖΑ και τον Βαρουφάκη, αν δεν δούμε την τέλικη συμφωνία και τα πρώτα νέα φορολογικά μέτρα.

 

Πιθανό. Ωστόσο θα μπορούσε να πεί κανείς πως ζούμε καταστάσεις με μια ''διαφορά φάσης'' απο τη Γαλλία. Οι ελπίδες τους και εκεί σιγά σιγά εξανεμίζωνται, και η Λεπέν τους έχει φερμαρισμένους.

 

Καλόν θα ήταν να τα κατάφερναν οι μετριοπαθείς, αλλά απο ότι φαίνεται, είτε θα χρειαστεί να αναλάβουν δράση οι επόμενοι, κόβοντας ότι δεν λύνεται, είτε την ύστατη ώρα κάποιοι θα ρίξουν πολύυυυ νερό στο κρασί τους.

 

Είδομεν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.protothema.gr/economy/article/448415/varoufakis-poulame-ton-ose-akomi-kai-gia-1-euro/

 

 

πάλι καλα που το λέει αυτό ο ΥΠ.ΟΙΚ. "της κυβέρνησης όλων των Ελλήνων"....

 

Myralis επειδή σε έχω για ειλικρινή. Αν το έλεγε αυτό ο Γκίκας ή ο Στουρνάρας ποιο θα ήταν το σχόλιο σου;

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Myralis επειδή σε έχω για ειλικρινή. Αν το έλεγε αυτό ο Γκίκας ή ο Στουρνάρας ποιο θα ήταν το σχόλιο σου;

Ναι, θα απαντήσω σε ένα ασαφές υποθετικό σενάριο βασισμένο σε ένα σχήμα του λόγου...

Link to comment
Share on other sites

Κακώς υπεκφεύγεις. Ο ΟΣΕ είναι χαρακτηριστική περίπτωση απύθμενου βαρελιού. Έχει μηδενικές πιθανότητες να γίνει κερδοφόρος χωρίς τεράστιες επενδύσεις. Αυτές τις χαβούζες έπρεπε να πουλάμε εξαρχής, όχι τον ΟΠΑΠ και τα αεροδρόμια, που είναι μηχανές που κόβουν λεφτά.

 

Αν βρεθεί ιδιώτης να πάρει τον ΟΣΕ αναλαμβάνοντας και τα χρέη, καλό κατευόδιο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.protothema.gr/economy/article/448415/varoufakis-poulame-ton-ose-akomi-kai-gia-1-euro/

 

 

πάλι καλα που το λέει αυτό ο ΥΠ.ΟΙΚ. "της κυβέρνησης όλων των Ελλήνων"....

 

Myralis επειδή σε έχω για ειλικρινή. Αν το έλεγε αυτό ο Γκίκας ή ο Στουρνάρας ποιο θα ήταν το σχόλιο σου;

Στο χρηματιστήριο ήδη πήραν χαμπάρι ότι βγήκε δεξιά κυβέρνηση και το ανεβάζουν λες και δεν υπάρχει αύριο.

Κακώς υπεκφεύγεις. Ο ΟΣΕ είναι χαρακτηριστική περίπτωση απύθμενου βαρελιού. Έχει μηδενικές πιθανότητες να γίνει κερδοφόρος χωρίς τεράστιες επενδύσεις. Αυτές τις χαβούζες έπρεπε να πουλάμε εξαρχής, όχι τον ΟΠΑΠ και τα αεροδρόμια, που είναι μηχανές που κόβουν λεφτά.

 

Αν βρεθεί ιδιώτης να πάρει τον ΟΣΕ αναλαμβάνοντας και τα χρέη, καλό κατευόδιο.

Όλα αυτά τα χρόνια οι μίζες και τα δώρα προς τους τοκογλύφους γίνονται με υποσχέσεις για αντισταθμιστικά μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα χρόνια οι μίζες και τα δώρα προς τους τοκογλύφους γίνονται με υποσχέσεις για αντισταθμιστικά μέτρα.

 

Μα κι εκεί μπορούσαν εύκολα να τα κάνουν αποτελεσματικά τα αντισταθμιστικά, απλά δεν τους ενδιέφερε. Πάντως είναι πολύ διαφορετικό εδώ το θέμα. Μπορείς κάλλιστα να βάλεις εξαρχής ρήτρες που να εξασφαλίζουν την αναβάθμιση του δικτύου, του τροχιακού υλικού, των υπηρεσιών... Αν υπολογίσεις και το χρέος που υπερβαίνει τα 10 δις, δεν καταλαβαίνω γιατί να θες να τον κρατήσεις.

 

Βέβαια, αν υπάρχει τρόπος να μείνει στο Δημόσιο και να γίνει κερδοφόρος αναβαθμίζοντας και τις υπηρεσίες προς τους πολίτες, ας τον κρατήσουμε. Απλά μου φαίνεται δύσκολο, αλλά δεν το γνωρίζω και πολύ καλά το αντικείμενο, οπότε κρατώ μια μικρή επιφύλαξη. Προφανώς θα έχω εντελώς διαφορετική άποψη αν θέλουν να τον χαρίσουν χωρίς το χρέος.

 

@EraserheadX, η γνώμη στον Guardian δεν είναι χωρίς τις σκοπιμότητές της, αλλά για την ώρα ελπίζω ότι εξυπηρετεί κι εμάς. Μεσοπρόθεσμα όμως νομίζω ότι είναι μεγάλο λάθος η σύμπλευση με ευρωσκεπτικιστές Άγγλους, που αν δεν είχαν ήδη τη Μάγχη να τους χωρίζει, θα την έσκαβαν μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς κάλλιστα να βάλεις εξαρχής ρήτρες που να εξασφαλίζουν την αναβάθμιση του δικτύου, του τροχιακού υλικού, των υπηρεσιών...

Το παρακάτω το πήρα ως πρώτο αποτέλεσμα στο google ψάχνοντας για "υποβρύχια + ρήτρες"

«Φταίει η ΝΔ που δεν ενεργοποίησε τις ποινικές ρήτρες για τα υποβρύχια» | iefimerida.gr

 

Υ.Γ.

 

αν δεν είχαν ήδη τη Μάγχη να τους χωρίζει, θα την έσκαβαν μόνοι τους.

Από τις καλύτερες ατάκες που έχω διαβάσει.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Κακώς υπεκφεύγεις. Ο ΟΣΕ είναι χαρακτηριστική περίπτωση απύθμενου βαρελιού. Έχει μηδενικές πιθανότητες να γίνει κερδοφόρος χωρίς τεράστιες επενδύσεις. Αυτές τις χαβούζες έπρεπε να πουλάμε εξαρχής, όχι τον ΟΠΑΠ και τα αεροδρόμια, που είναι μηχανές που κόβουν λεφτά.

 

Αν βρεθεί ιδιώτης να πάρει τον ΟΣΕ αναλαμβάνοντας και τα χρέη, καλό κατευόδιο.

 

http://www.dailymotion.com/video/xw0c6b_%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%B9%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_news

 

Το ενδιαφέρον της ρωσικής πλευράς για την ιδιωτικοποίηση του ΟΣΕ επαναβεβαίωσε ο πρόεδρος των ρωσικών Σιδηροδρόμων, κ.Βλαντίμιρ Γιακούνιν. Ο ίδιος, ακόμα, επισήμανε με νόημα την απαράδεκτη πολιτική παρέμβαση των Βρυξελλών στην περίπτωση των επενδυτικών σχεδίων της Γκαζπρόμ, στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον ΟΣΕ ο ιδιώτης δεν θα αναλάβει τα χρέη του παρελθόντος, γιατί στα δάνεια του εγγυητής ήταν το Ελληνικό δημόσιο, και τα δάνεια αυτα γράφτηκαν στον προυπολογισμό του 2009 αν δεν κάνω λάθος. Ένας από τους λόγους που το έλλειμα ανέβαινε σαν τρελο.

 

Πάντως αν το ήξερα ότι ο Βαρουφάκης το έλεγε αυτό περι ιδιωτικοποίησης του ΟΣΕ με 1 ευρώ και ισχύει στομυαλό του σαν σκέψη θα τον ψήφιζα δαγκωτό. Αναμένω τις αντιδράσεις από τα άκρα αριστερά του κόμματος (Λαφαζάνη).

 

Κάτι άσχετο. Έχει δηλώσει ο Βαρούφ ότι είναι φιλελεύθερος κομμουνιστής. Δηλαδή οτι είναι φεμινιστής μισογύνης ένα πράγμα. :rofl:

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

@ΓιαγκΤ, το ντοκυμαντέρ δεν προλαβαίνω δυστυχώς, αλλά στο άρθρο που παραθέτεις μιλάει για 800 εκ € χρέος, οπότε υποψιάζομαι ότι έχει δίκιο ο @tavliban ότι τα παλιά χρέη τα ενέγραψαν στον προϋπολογισμό.

 

Προφανώς έτσι περιπλέκεται λίγο το πράγμα και ίσως να είναι προτιμότερη καμιά σύμβαση 30ετούς παραχώρησης, γιατί η περιουσία που συνοδεύει την επιχείρηση ως προίκα είναι τεράστια. Υπό αυτό το πρίσμα, είμαι λιγότερο ενθουσιώδης από ό,τι προηγουμένως, αλλά και πάλι δε βλέπω πολλές εναλλακτικές.

 

Όσο για το οξύμωρο του φιλελεύθερου κομμουνιστή, έχω ακούσει και πιο περίεργα. Δε με συγκινεί, μια χαρά συμβιβάζονται. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το οξύμωρο του φιλελεύθερου κομμουνιστή, έχω ακούσει και πιο περίεργα. Δε με συγκινεί, μια χαρά συμβιβάζονται. ;)

 

Προφανώς. Δες είσαι ότι δηλώνεις. Ότι κάνεις είσαι ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι το ΠΑΣΟΚ κάποτε στα προεκλογικά του συνθήματα περιελάμβανε τον ΟΤΕ και έλεγε ότι πρέπει να υπάρχει μόνο μία μετοχή αυτού και να ανήκει στο κράτος. Μετεκλογικά πήγαινε από την μία μετοχοποίηση στην επόμενη μετοχοποίηση του ΟΤΕ.

 

Να θυμίσω το αεροδρόμιο στο Ελληνικό ότι ξεπουλήθηκε για ούτε 1 δις με υποσχέσεις για αναπτυξιακά έργα(ρήτρες?) και μελλοντικά φορολογικά έσοδα και πως φώναζε η αντιπολίτευση; Δυστυχώς βλέπω ξεπούλημα του ΟΣΕ για 1 ευρώ + 800 εκατομμύρια αν αυτά είναι τα τρέχοντα χρέη του - δεν είναι δύσκολο λογιστικά να παρουσιαστούν πολλαπλάσια ώστε να δικαιολογηθεί η πώληση - και τον αγοραστή του να τσεπώνει τεράστια έσοδα σε βάθος χρόνου από την διακίνηση των εμπορευμάτων της COSCO από το λιμάνι. Προεκλογικά προφανώς το ποσό των 800 εκατομμυρίων ήταν ψίχουλα και η ανάπτυξη του ΟΣΕ θα απέφερε σε βάθος χρόνου τεράστια έσοδα στο δημόσιο.

 

Περιμένω να δω τον Λάτση να πληρώνει τα 2,5 δις για την Eurobank, αν και από ότι κατάλαβα αυτό είναι πλέον ancient history. Να πληρώνει τεράστιο πρόστιμο για το Mall, αλλά μάλλον και αυτό είναι ancient history. Να τρώει πόρτα στο Ελληνικό. Αλλά μάλλον είναι δεσμευμένη η κυβέρνηση από τις υπογραφές των ΣαμαροΒενιζέλων. Να γίνεται επαναδιαπραγμάτευση της σύμβασης για το IBC(λέμε τώρα και καμιά μακακία να περνάει και η ώρα). Ο Λάτσης βέβαια έχει και την παρούσα κυβέρνηση στο τσεπάκι του εδώ και πολλά χρόνια, από την περίοδο του 3% που έβαζε στοπ στο εμπορικό του Βωβού και παράλληλα στο γήπεδο του Παναθηναϊκού που θα του έκανε χαλάστρα στα Mall του.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@ΓιαγκΤ, το ντοκυμαντέρ δεν προλαβαίνω δυστυχώς, αλλά στο άρθρο που παραθέτεις μιλάει για 800 εκ € χρέος, οπότε υποψιάζομαι ότι έχει δίκιο ο @tavliban ότι τα παλιά χρέη τα ενέγραψαν στον προϋπολογισμό.

 

Προφανώς έτσι περιπλέκεται λίγο το πράγμα και ίσως να είναι προτιμότερη καμιά σύμβαση 30ετούς παραχώρησης, γιατί η περιουσία που συνοδεύει την επιχείρηση ως προίκα είναι τεράστια. Υπό αυτό το πρίσμα, είμαι λιγότερο ενθουσιώδης από ό,τι προηγουμένως, αλλά και πάλι δε βλέπω πολλές εναλλακτικές.

 

Όσο για το οξύμωρο του φιλελεύθερου κομμουνιστή, έχω ακούσει και πιο περίεργα. Δε με συγκινεί, μια χαρά συμβιβάζονται. ;)

 

Αν έχεις κάποια επιχείρηση και μου την δόσης για 6 μήνες, όταν θα την πάρεις πίσω σου υπόσχομαι όχι μόνο να χρωστάς σε όσους μιλάνε ελληνικά αλλά να σε δέρνουν άσχετοι άνθρωποι στο δρόμο.

Αυτή η κατάσταση που θα παραλάβεις δεν απηχεί τις δυνατότητες της επιχείρησης σου κατ'ουδένα τρόπο....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου επιτρέπω να μεταβιβάσεις περιουσιακά στοιχεία της επιχείρησης και αναλαμβάνεις τα χρέη φεύγοντας (με εγγυήσεις που θα συμβαδίζουν με την έκθεση σου), δεν μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολο είναι να παραλάβω ίδια ή καλύτερη κατάσταση με αυτήν που σου παρέδωσα.

 

Βέβαια, η ενεργοποίηση κάθε ρήτρας, όπως ειπώθηκε είναι άλλο θέμα. Αλλά διάολε, δεν είναι και τόσο δύσκολο για το δημόσιο να διασφαλίσει τα συμφέροντά του, εφόσον θέλει να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι οι πολιτικοί και οι υπεύθυνοι σε υψηλά πόστα, δεν βλέπουν το δημόσιο ως κάτι που το υπηρετούν. Το βλέπουν ως κάτι το ξένο προς αυτούς, ή ως το βάζο με το μέλι. Οπότε η διασφάλιση των συμφερόντων του κράτους έρχεται σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με την διασφάλιση των δικών τους συμφερόντων. Στην τελική σε έναν προϋπολογισμό δεκάδων δισεκατομμυρίων "πόσο να ζημιωθεί το κράτος από 1-2 εκατομμυριάκια που θα τσεπώσω εγώ, άσε που τα ίδια κάνουν και οι άλλοι".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

news.in.gr/economy/article/?aid=1231382979

 

Άντε καληνύχτα μας.

 

Αφού το είπε η Γερμανία...

 

Όλοι φοβόμαστε ρε παιδιά, αλλά έλεος πια με τον ραγιαδισμό.

Το ερώτημα είναι, όσοι στήριξαν ΣΥΡΙΖΑ, θα στηρίξουν την κυβέρνηση τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιούνκερ ψάχνει ευκαιρία να απεμπλακεί από την Τρόικα προφασιζόμενος σύγκρουση συμφέροντος κατά την εφαρμογή των OMT. Το ΔΝΤ έτσι κι αλλιώς απεμπλέκεται από την Τρόικα, αν δεν εκκρεμούν έλεγχοι του τρέχοντος προγράμματος (μεγάλο αν, βέβαια) και συνεχίζει την εποπτεία του ανεξάρτητα όσο μας έχει δανείσει λεφτά. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή επίσης θεσμικά παρακολουθεί ως οφείλει τα δημοσιονομικά μας, ακόμη και εκτός Τρόικας.

 

Όσο και να χτυπιέται η Μέρκελ, ο ρόλος της Τρόικας τελειώνει κάποια στιγμή, έστω κι αν είναι ακόμη ασαφές τι θα ακολουθήσει (ίσως κλιμάκιο ΟΟΣΑ). Εικάζω ότι θέλει να το εμφανίσει ως υποχώρηση, για να αξιώσει ανταλλάγματα.

 

Μπορεί η ΕΕ να μην είναι η επιτομή της δημοκρατικής λειτουργίας, αλλά οι μισοί "νομπελίστες οικονομολόγοι" (sic) (Κρούγκμαν, Στίγκλιτς, νομίζω κι ο Ρουμπινί, σίγουρα κι άλλοι) φωνάζουν σε όλους τους τόνους ότι η εμμονή της Γερμανίας θα καταστρέψει την Ευρώπη και επιβάλλεται εναλλακτική. Ε, κάποια στιγμή θα το πάρουν χαμπάρι κι οι Γερμανοί...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.