Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Να δούμε πότε θα μάθεις να αναγνωρίζεις το πότε γράφει κάποιος κάτι θετικό για τους δικούς σου. Αλλά είσαι τόσο βαμμένος που πρέπει μέχρι και η τελευταία τελεία να είναι της αρεσκείας σου σε αυτό που θα διαβάσεις. Αν έστω και μια τελεία είναι στραβή, θα πετάξεις την κοτσάνα με το "ROLF" και μετά ο άλλος απλά θα μετανιώσει που ασχολήθηκε.

Επικοδομητικό ποστ, χαίρομαι.

Δεν θέλω να μετανίωσεις για τίποτα, θέλω να καταλάβεις ότι έγραψες κάτι που επί 2 χρόνια είδαμε ότι δεν θα ίσχυε ποτέ.

Περί βαψίματος και τελείας κτλ, δες τι σχολίασα. Διαφωνώ με πολλά από όσα γράφτηκαν, δεν έχει νοημα και δεν έχω όρεξη να απαντάω σε όλα, απάντησα στην μπαρούφα μόνο.

 

Όσο για τον Αμυρά, τώρα τον αποκαλείτε γραφικό / πυροβολημένο και δεν ξέρω και εγώ τι, τότε έβγαιναν από την ΝΔ και σχεδόν τον παρουσίαζαν στελεχάρα του ΣΥΡΙΖΑ και εγώ εδώ πάσχιζα να σας πείσω για ακριβώς αυτό το πράγμα. Ε ρε να κάναμε και εμείς το ίδιο με την Σιδέρη (που δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η δευτερη φορά) να βλέπαμε σόου..

Link to comment
Share on other sites

Επικοδομητικό ποστ, χαίρομαι.

Δεν θέλω να μετανίωσεις για τίποτα, θέλω να καταλάβεις ότι έγραψες κάτι που επί 2 χρόνια είδαμε ότι δεν θα ίσχυε ποτέ.

Περί βαψίματος και τελείας κτλ, δες τι σχολίασα. Διαφωνώ με πολλά από όσα γράφτηκαν, δεν έχει νοημα και δεν έχω όρεξη να απαντάω σε όλα, απάντησα στην μπαρούφα μόνο.

 

Όσο για τον Αμυρά, τώρα τον αποκαλείτε γραφικό / πυροβολημένο και δεν ξέρω και εγώ τι, τότε έβγαιναν από την ΝΔ και σχεδόν τον παρουσίαζαν στελεχάρα του ΣΥΡΙΖΑ και εγώ εδώ πάσχιζα να σας πείσω για ακριβώς αυτό το πράγμα. Ε ρε να κάναμε και εμείς το ίδιο με την Σιδέρη (που δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η δευτερη φορά) να βλέπαμε σόου..

Μπλα μπλα μπλα, ο mr ROFL

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως θα μου αρκούσε να χώσει μερικά καθάρματα στη φυλάκα και να βάλει χέρι σε όλα τα λαμόγια που όλοι οι προηγούμενοι δεν τόλμησαν να ακουμπήσουν  - για ευνόητους λόγους βέβαια.

 Τώρα για τα οικονομικά ,  δεν ξέρω , περιμένω να ακούσω τί θα προτείνουν. Μέχρι τώρα ακούω θεωρίες και ευχές. Όταν καταλήξουν θα πάρω θέση.  

Link to comment
Share on other sites

http://www.protothema.gr/economy/article/448049/varoufakis-stous-ft-telos-sto-aitima-gia-diagrafi-hreous/

 

Δεν έχω διαβάσει το original κείμενο οπότε το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, αλλά:

 

 

Ο κ. Βαρουφάκης δήλωσε ακόμα ότι η κυβέρνηση θα διατηρήσει πρωτογενές πλεόνασμα - μετά από πληρωμές τόκων - από 1 έως 1,5% του ΑΕΠ, ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν θα εκπληρώσει όλες τις υποσχέσεις με βάση τις οποίες εξελέγη.

 

 

ας δούμε τι έλεγε ο Γιάνης για την επιμήκυνση

 

 

Πέρα απο την καζούρα τώρα για την κωλοτούμπα ας πω και δυο σοβαρά πράγματα:

 

α) Χαίρομαι για τη στροφή προς το ρεαλισμό

β) Πριν λίγο καιρό είχα πει, ότι ο Τσίπρας έχει μπροστά του (όπως τα έχει καταφέρει) ένα τρομερό δίλημμα. Είτε να κάνει κωλοτούμπα (ακολουθώντας τη γραμμή Σταθάκη (επί τούτου να πω ότι όταν είχα πει ότι χαίρομαι που ο Σταθάκης είχε μιλήσει για επιμήκυνση τα χα ακούσει εδώ μέσα), είτε να βρει απέναντι του τους Ταλιμπαν του Λαφαζάνη. Προφανώς ο Τσίπρας προτίμησε τη γραμμή του ρεαλισμού (Σταθάκης). Του εύχομαι καλή τύχη με τους Λαφαζανιστές και τους ψεκασμένους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ είναι μέρος ενός ευρύτερου ευρωπαϊκού σχεδίου για ηπιότερα μνημόνια υπό τον φόβο της στροφής των λαών σε εθνικιστικά κόμματα και επικίνδυνα δημοψηφίσματα που θα οδηγήσουν στην διάλυση της ευρωπαϊκής ένωσης.

Είναι πολύ νωρίς για να ηρωοποιούμε το ΣΥΡΙΖΑ και τον Βαρουφάκη, αν δεν δούμε την τέλικη συμφωνία και τα πρώτα νέα φορολογικά μέτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά.. (από FT)

B83kfChIMAEwFE-.jpg

Και για να σε προλάβω, κι εγώ ελπίζω να μη μείνουν στο παιχνίδι των λέξεων και των εντυπώσεων.

Κώστα μιλάμε για μια συμφωνία που θα πρέπει να περάσει απο τα κοινοβούλια των χωρών της ΕΕ. ΚΑΙ το παιχνίδι των λέξεων είναι απαραίτητο.

Σε σχέση με το θέμα του φορολογικού κατοίκου παραθέτω την ερώτηση μου προς υπάλληλο του ΥΠ.ΟΙΚ. στην αρμόδια υπηρεσία και την απάντηση της, όχι για τσακωμό αλλά απλά προς ενημέρωση των ενδιαφερομένων:

 

 

Αν είμαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, είμαι υποχρεωμένος να κάνω δήλωση εδώ έτσι; Ακόμα και αν δεν έχω εισοδήματα στην Ελλάδα, ή περιουσιακά στοιχεία. 

NAI EΣTΩ K KENH. AΛΛA ΠPOΣEXE! ΦOPOΛOΓIKOΣ KATOIKOΣ EΛΛAΔAΣ ΣHMAINEI OTI ΔHΛΩNEIΣ TO ΠAΓKOΣMIO EIΣOΔHMA ΣOY ΣTHN EΛΛAΔA. APA KAI THΣ AΓΓΛIAΣ. KANONIKA...

 

 

Δεν ξέρω κατα πόσο καλύπτει τον καθένα. Όποιος έχει απορίες ας μου στείλει ένα pm και ευχαρίστως να ρωτήσω.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, straight from the horse's mouth:

http://www.iefimerida.gr/news/189816/dieykriniseis-varoyfaki-gia-hreos-esfalmenes-oi-ermineies-den-kanoyme-piso

 

Αργά το βράδυ της Δευτέρας ο υπουργός Οικονομικών προέβη σε διευκρινιστική δήλωση, αναφορικά με το δημοσίευμα των Financial Times για τη διαγραφή χρέους, τονίζοντας ότι η πρότασή του ερμηνεύθηκε εσφαλμένα.

 

Μπορεί να είναι ακόμη διαπραγματευτικός μαξιμαλισμός, αλλά καλώς επιβεβαιώνεται ξανά. Αν δεν εξασφαλίσουν ανταλλάγματα, είναι πρόωρη η μεταστροφή.

 

Κάτι άλλο... τι νέα ακούγονται στην εσπερία σχετικά μ' αυτό;

http://www.iefimerida.gr/news/189799/mylos-me-shedio-gia-oikonomiki-epithesi-kata-tis-elladas-poy-apetrapi-sto-para-pente

 

Σύμφωνα με τις πληροφορίες η επίθεση θα πραγματοποιούνταν από το «εχθρικό μπλοκ του Eurogroup», ωστόσο, η παρέμβαση του Μπαράκ Ομπάμα, αλλά και οι δηλώσεις Σαπέν, απέτρεψαν την κίνηση.

 

Μπορεί να είναι απλά αφορμή για να υποδεχτούμε το αμερικανικό κλιμάκιο μετά βαΐων και κλάδων, αλλά αναρωτιέμαι αν έχει δόση αλήθειας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, straight from the horse's mouth:

http://www.iefimerida.gr/news/189816/dieykriniseis-varoyfaki-gia-hreos-esfalmenes-oi-ermineies-den-kanoyme-piso

 

 

Μπορεί να είναι ακόμη διαπραγματευτικός μαξιμαλισμός, αλλά καλώς επιβεβαιώνεται ξανά. Αν δεν εξασφαλίσουν ανταλλάγματα, είναι πρόωρη η μεταστροφή.

 

Κάτι άλλο... τι νέα ακούγονται στην εσπερία σχετικά μ' αυτό;

http://www.iefimerida.gr/news/189799/mylos-me-shedio-gia-oikonomiki-epithesi-kata-tis-elladas-poy-apetrapi-sto-para-pente

 

 

Μπορεί να είναι απλά αφορμή για να υποδεχτούμε το αμερικανικό κλιμάκιο μετά βαΐων και κλάδων, αλλά αναρωτιέμαι αν έχει δόση αλήθειας.

 

 

Ετοιμαζόμουν να ποστάρω τη διευκρίνηση του Βαρουφάκη. Και ομολογώ ότι πάνω που ησύχαζα, γυρίζω πίσω στο status της αμφιβολίας για το τι θα συμβεί τελικά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτές οι παλινωδίες θα έχουν ως αποτέλεσμα να μη μας παίρνει κανείς στα σοβαρά.

 

 

Επίσης να πω ότι η δηλωσή του μπορεί να διαβαστεί και ως εξής (ειδικά αν λάβουμε υπόψη τους Λαφαζάνηδες που καραδοκούν)

 

 

«Αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσουμε ευφημισμούς ώστε να γλυτώσουμε το ξύλο στην Ελλάδα, θα το κάνουμε.

 

 

 

Όσον αφορά το δεύτερο που παρέθεσες. Ξέρεις τι λένε έτσι; "Ο μαμιάς* και ο φονιάς δε μιλάει". Με αυτό απλά εννοώ ότι ένα τέτοιο σχέδιο δε θα έβγαινε ποτέ στη φορά, ασχέτως του αν προχώραγε. Εγώ τουλάχιστον πρώτη φορά ακούω για τέτοιο σχέδιο. Ξέρω ότι οι περισσότεροι εδώ πέρα είναι short στις ελληνικές τράπεζες τον τελευταίο καιρό. Αλλά μέχρι εκεί.

 

*Ξέρω ότι δε γουστάρεις βρισιές έστω και με αλλαγμένα γράμματα, αλλά συμπάθα με. Τη λαϊκή ρήση μεταφέρω.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζόμουν να ποστάρω τη διευκρίνηση του Βαρουφάκη. Και ομολογώ ότι πάνω που ησύχαζα, γυρίζω πίσω στο status της αμφιβολίας για το τι θα συμβεί τελικά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτές οι παλινωδίες θα έχουν ως αποτέλεσμα να μη μας παίρνει κανείς στα σοβαρά.

 

Όσον αφορά το δεύτερο που παρέθεσες. Ξέρεις τι λένε έτσι; "Ο μαμιάς* και ο φονιάς δε μιλάει". Με αυτό απλά εννοώ ότι ένα τέτοιο σχέδιο δε θα έβγαινε ποτέ στη φορά, ασχέτως του αν προχώραγε. Εγώ τουλάχιστον πρώτη φορά ακούω για τέτοιο σχέδιο. Ξέρω ότι οι περισσότεροι εδώ πέρα είναι short στις ελληνικές τράπεζες τον τελευταίο καιρό. Αλλά μέχρι εκεί.

 

*Ξέρω ότι δε γουστάρεις βρισιές έστω και με αλλαγμένα γράμματα, αλλά συμπάθα με. Τη λαϊκή ρήση μεταφέρω.

 

Προσωπικά είχα ερμηνεύσει την αρχική δήλωση ως ταυτόσημη με τη "διευκρίνιση". Μάλλον οι δημοσιογραφικοί τίτλοι ήταν λίγο παραπλανητικοί στην προσπάθειά τους να εμφανίσουν βιαστικά αναστροφή του Βαρουφάκη. Οπότε, καμία παλινωδία για την ώρα. Προφανώς θα κάνει βήματα όπισθεν, αλλά μάλλον μετά τη Σύνοδο Κορυφής, στην οποία ελπίζω ότι θα πάει με πιο ουσιαστικές συμμαχίες.

 

Για το δεύτερο μισό, πραγματικά δεν ξέρω... Θέματος επιτρέποντος θυμίζω ότι και καμιά φορά "θέλει η... Τάνια να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει". Αν ήταν να γίνει για παραδειγματισμό, δε θα είχε νόημα να μην το ακούσουμε. Ίσως πάλι όντως να είναι απλά δικαιολογία για την (επανα)νομιμοποίηση του αμερικανικού κλιμακίου, μερικά χρόνια μετά την αποτυχία Παπακωνσταντίνου να φτιάξει το "ελληνικό IRS" -τρομάρα του.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα ερμηνεύσει την αρχική δήλωση ως ταυτόσημη με τη "διευκρίνιση". Μάλλον οι δημοσιογραφικοί τίτλοι ήταν λίγο παραπλανητικοί στην προσπάθειά τους να εμφανίσουν βιαστικά αναστροφή του Βαρουφάκη. Οπότε, καμία παλινωδία για την ώρα. Προφανώς θα κάνει βήματα όπισθεν, αλλά μάλλον μετά τη Σύνοδο Κορυφής, στην οποία ελπίζω ότι θα πάει με πιο ουσιαστικές συμμαχίες.

 

Για το δεύτερο μισό, πραγματικά δεν ξέρω... Θέματος επιτρέποντος θυμίζω ότι και καμιά φορά "θέλει η... Τάνια να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει". Αν ήταν να γίνει για παραδειγματισμό, δε θα είχε νόημα να μην το ακούσουμε. Ίσως πάλι όντως να είναι απλά δικαιολογία για την (επανα)νομιμοποίηση του αμερικανικού κλιμακίου, μερικά χρόνια μετά την αποτυχία Παπακωνσταντίνου να φτιάξει το "ελληνικό IRS" -τρομάρα του.

 

οψόμεθα θα δούμε τελικά που θα κάτσει η μπίλια

 

Σχετικό άσχετο. Ο Βενιζέλος σήμερα μιλώντας για το english vs greek law, είπε αυτό που λέω και γω χοντρικά (ότι δλδ ισχύει το δίκαιο της χώρας στην οποία εκτελείται η εντολή, δλδ στην Ελλάδα σε περίπτωση default και αρα το όλο θέμα είναι άνευ ουσίας) αλλά είπε και μια ανακρίβεια. Ότι Collective action clause (ρήτρα συλλογικής δράσης) δεν υπάρχει σε ομόλογα ελληνικού δικαίου. Αυτό είναι λάθος. Θυμίζω ότι στα ομόλογα που κουρεύτηκαν μπήκε η σχετική ρήτρα εκ των υστέρων (και μάλιστα βάση της γνωμοδότησης του ISDA αυτό ήταν που έκανε trigger τα CDS και όχι το ίδιο το κούρεμα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO,

perpetual bonds για αγορά χρέους απο την ΕΚΤ ώστε να μην φανεί ως κούρεμα είναι κατι σύμφωνο με το καταστατικό ; 

θέλω να πω πως δανεικά και αγυριστα πληρώνοντας μόνο τόκους (όσο δεν υπάρχει ανάπτυξη) δεν γίνεται  σωστα; (λεω μπαρούφες ; )

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα εχθές (μπορεί να ήταν και σε κανα ΝΔιτικο tweet, οπότε πάρτο με επιφυλάξεις) ότι Perpetual bonds = state financing οπότε απαγορεύονται απο το καταστατικο της ΕΚΤ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ είναι μέρος ενός ευρύτερου ευρωπαϊκού σχεδίου για ηπιότερα μνημόνια υπό τον φόβο της στροφής των λαών σε εθνικιστικά κόμματα και επικίνδυνα δημοψηφίσματα που θα οδηγήσουν στην διάλυση της ευρωπαϊκής ένωσης.

Είναι πολύ νωρίς για να ηρωοποιούμε το ΣΥΡΙΖΑ και τον Βαρουφάκη, αν δεν δούμε την τέλικη συμφωνία και τα πρώτα νέα φορολογικά μέτρα.

Πρέπει να είναι η ποιο ενδιαφέρουσα περιγραφή της λέξης "κ@λοτούμπα" που έχω διαβάσει. Και μάλιστα ακόμα δεν έχουμε 10 μέρες κυβέρνησης και ήδη μιλάμε για ηρωοποίησή της;

 

Πάντως εχτές ο Βενιζέλος είχε πολύ ενδιαφέρον στον Χατζηνικολάου. Αν εξαιρέσεις κάποιες περιπτώσεις που προσπαθούσε να μας πείσει ότι όλα τα έκανε τέλεια, είχαν όντως ενδιαφέρον αυτά που έλεγε. @LL_NEO, νομίζω το ανέφερε και ο ίδιος ότι η ρήτρα μπήκε μετά.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι η ποιο ενδιαφέρουσα περιγραφή της λέξης "κ@λοτούμπα" που έχω διαβάσει. Και μάλιστα ακόμα δεν έχουμε 10 μέρες κυβέρνησης και ήδη μιλάμε για ηρωοποίησή της;

 

Πάντως εχτές ο Βενιζέλος είχε πολύ ενδιαφέρον στον Χατζηνικολάου. Αν εξαιρέσεις κάποιες περιπτώσεις που προσπαθούσε να μας πείσει ότι όλα τα έκανε τέλεια, είχαν όντως ενδιαφέρον αυτά που έλεγε. @LL_NEO, νομίζω το ανέφερε και ο ίδιος ότι η ρήτρα μπήκε μετά.

 

είπε ότι μπήκε μετά στα PSI ομόλογα. Αλλά για να μπορέσει να γίνει το PSI με απόφαση της βουλής μπήκε η σχετική ρήτρα και στο ομόλογα ελληνικού δικαίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.