Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

@LL_NEO,Το αυθαίρετο συμπέρασμα που πας να βγάλεις με πείραξε κυρίως.

 

Και για να επανέλθω, δε μπόρεσα να βρω κάτι πιο φρέσκο, αν κάνω λάθος θα χαρώ να με διορθώσει κάποιος:

 

 

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

 

2. ΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ

 

Ειδικότερα οι κάτοικοι εξωτερικού έχουν υποχρέωση να υποβάλλουν φορολογική δήλωση στην Ελλάδα, εφόσον το ετήσιο φορολογούμενο (πραγματικό ή τεκμαρτό) εισόδημά τους στην Ελλάδα υπερβαίνει τα 3.000 ευρώ για το οικονομικό έτος 2010 δικό τους ή της συζύγου τους. Επίσης έχουν υποχρέωση να υποβάλλουν δήλωση όσοι αποκτούν και γεωργικό εισόδημα στην Ελλάδα, χωρίς να είναι κατά κύριο επάγγελμα αγρότες, ανεξάρτητα από το ύψος του καθαρού γεωργικού εισοδήματος που αποκτούν. Ανεξάρτητα από τον αν έχουν φορολογητέο εισόδημα στην Ελλάδα ή όχι, έχουν υποχρέωση να υποβάλλουν δήλωση όταν:

 

α) αγοράζουν αυτοκίνητα, δίτροχα ή τρίτροχα αυτοκινούμενα, οχήματα, πλοία αναψυχής, αεροσκάφη και όσοι διατηρούν στην κατοχή τους στην Ελλάδα επιβατικό αυτοκίνητο Ι.Χ. ή ημιφορτηγό ή αυτοκίνητο μικτής χρήσης ή αυτοκίνητο τύπου Jeep ή αεροσκάφος, εκτός από αυτοκίνητα που απαλλάσσονται από την τεκμαρτή δαπάνη διαβίωσης,

 

β) ασκούν ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα, στην Ελλάδα,

 

γ) μετέχουν σε προσωπική ή περιορισμένης ευθύνης εταιρία ή κοινοπραξία ή κοινωνία ή αστική εταιρία που ασκεί επιχείρηση ή επάγγελμα,

 

δ) έχουν ακαθάριστο συνολικό εισόδημα από εκμίσθωση ακινήτων στην Ελλάδα πάνω από 600 ευρώ το χρόνο,

 

ε) αγοράζουν ακίνητα ή ανεγείρουν οικοδομή στην Ελλάδα,

 

στ) διατηρούν μία ή περισσότερες δευτερεύουσες κατοικίες στην Ελλάδα πάνω από 150 τ.μ,

 

ζ) προσκληθούν με έγγραφο του προϊσταμένου της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας,

 

η) έχουν πλήρη ή ψιλή κυριότητα ή επικαρπία ή οίκηση σε ακίνητα που βρίσκονται στην Ελλάδα. Σ' αυτήν την περίπτωση υποχρεούνται να συνυποβάλλουν και δήλωση στοιχείων ακινήτων (Ε9). Η δήλωση στοιχείων ακινήτων (Ε9) υποβάλλεται μία φορά, στο έτος που προκύπτει τέτοια υποχρέωση. Η πρώτη εφαρμογή ήταν την 1η Ιανουαρίου 2005.

 

Περαιτέρω υποχρέωση υποβολής δήλωσης κατ' έτος έχουν όσοι έχουν μεταβολή στην περιουσιακή ή οικογενειακή τους κατάσταση (όπως όταν μεταβάλλονται κάποια στοιχεία από τα δηλωθέντα ακίνητα, όταν μεταβιβάζουν ή αποκτούν ακίνητα, σε περιπτώσεις θανάτου, διαζυγίου, διαγραφή προστατευόμενου μέλους κ.λ.π.). Σημειώνεται ότι από το οικονομικό έτος 2007 (εισοδήματα που αποκτώνται 5το έτος 2006), η κατοχή σκάφους αναψυχής, δε δημιουργεί υποχρέωση για υποβολή δήλωσης για τους μονίμους κατοίκους εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep, Κάτσε γιατί έχει γέλιο τώρα. Άρα μας λες ότι εξαρχής δεν έλεγες όχι σε ένα κούρεμα  σε επιτόκια και  επέκταση της αποπληρωμής χωρίς μείωση της ονομαστικής αξίας του χρέους. Αυτό μου λες; Με κάνεις να ακούγομαι σαν ηθοποιός στο Καλημέρα ζωή, αλλά σόρρυ αδυνατώ να το πιστέψω. 

 

Αν πληρώσεις 100 ευρώ σε 10 χρόνια είναι καλύτερο από το να τα πληρώσεις σε 5. Η παρούσα αξία θα είναι μικρότερη. Αυτά δεν εξηγούσες στον yanni παλιότερα; Ποιό είναι το πρόβλημά σου με μένα; Το ότι μίλησα για τους όρους αυτής της διευκόλυνσης;

Σημειωτέον, όλα ξεκίνησαν όταν μίλησες περί κωλοτουμπών Σύριζα-Ανελ. Δεν σου λέω τί μου αρέσει εμένα ως σχέδιο(που βλέπω την ευρωζώνη ως ένα επικίνδυνο και πείραμα), σου ανέφερα τί είχαν πει αυτοί οι δύο.

 

Το άρθρο του Κρούγκμαν τα λέει όλα για το σχέδιο Τσίπρα:

 

Η διαφορά μεταξύ ενός πρωτογενούς πλεονάσματος της τάξης του 4,5% του ΑΕΠ και, ας πούμε, του 1,5% του ΑΕΠ για την ελληνική οικονομία και την ευημερία των πολιτών της είναι τεράστιο. 

 

Θα μας πει τώρα ο @LL_NEO ότι οι απόψεις Κρούγκμαν και Σύριζα περιέργως ταυτίζονται. Άρα ο εκατομμυριούχος Κρούγκμαν είναι συριζαίος με βλέψεις να μπει στην κυβέρνηση.

 

Αντιθέτως, η εξουσία των πιστωτών στην Ελλάδα έρχεται μέσω της δυνατότητάς τους να συντρίψουν το ελληνικό τραπεζικό σύστημα.

 

Αυτό είναι το όπλο τους. τί θα συμβεί όμως αν αρχίζουν να αντιδρούν και οι λαοί άλλων κρατών; Δεν θα φανεί προδοτική η ΕΚΤ αν στηρίξει τις τράπεζες εκείνων και όχι ημών. Αν δεν στηρίξει τις άλλες τράπεζες δεν θα υπάρξει κρίση εμπιστοσύνης;

Και όπως λέει παρακάτω αν βγούμε τελικά από το ευρώ, τί θα συμβεί στο ίδιο το ευρώ μετά υπό τον φόβο εξόδου άλλων χωρών;

 

όλα αυτά καλά στα λόγια, αλλά τις συντάξεις θα μπορέσει να τις πληρώσει; Γιατί αυτά που δανειζόμαστε τώρα για τις συντάξεις είναι από την στιγμή που δεν έχουμε πλεονάσματα (με την παρούσα συμφωνία). Μήπως τελικά θα τα χρειαστεί τα 7 δις;

 

Αν, λέμε αν καταφέρει μετακύληση του χρέους θα έχουμε μεν πλεόνασμα, αλλά πιθανόν θα πρέπει να ξεχρεώσουμε περισσότερα αφού θα πρέπει να ξεχρεώσουμε αντί για 10 χρόνια σε 20 π.χ. . και ξαναλέω. Ο σημερινός πρωθυπουργός έλεγε ότι θα τα σκίσει τα μνημόνια. Ότι θα χορεύει τις αγορές. Ότι θα ρίξει χαστούκια στην Μέρκελ κλπ. Τέλος μετακύλληση του χρέους και πλεόνασμα θα έχουμε με τους ίδιους φόρους;

 

Για να κάνει την παραπάνω συμφωνία πρέπει να παρακαλέσει. Πολύ. Να συμβιβαστεί. Να κάνει πίσω. Να έρθει μετά αντιμέτωπος με κάποιους από τους ψηφοφόρους του κλπ. Επαναλαμβάνω, όσο λογικό και να ακούγεται το σχέδιο, πρέπει να δεχτούν και οι δανειστές. Οι δανειστές θα σε βάλουν να υπογράψεις κάποιους όρους (μνημόνιο). Αν αυτοι οι όροι δεν εμπεριέχουν λέξεις όπως ιδιωτικοποιήσεις, μεταρυθμίσεις, άνοιγμα επαγγελμάτων κλπ. εμένα να μην με λένε tavliban. Εκεί θα φανεί τι έχει στο νου της η Κυβέρνηση. Εκτίμηση μου είναι ότι όοοοοοοτι και να συμφωνηθεί (που θα συμφωνηθεί γιατί δεν θέλει κανείς να τους παλουκώσουν το κεφάλι στο Σύνταγμα) θα είναι αντίστοιχο του προηγούμενου μνημονίου.

 Πρώτον, στόχος του Τσίπρα ως φαίνεται είναι η συμφωνία επάνω σε ένα μειωμένο ποσοστό πρωτογενούς πλεονάσματος. Ένα 1%-2%. Το χαμηλό ποσοστό δεν είναι πρόβλημα για την εξυπηρέτηση των δανείων αν υπάρχει ανάπτυξη και παραταθεί η αποπληρωμή με μειωμένες δόσεις.

 

Γι αυτό και ο Σύριζα δεν γουστάρει πέρα από ποσοτικούς στόχους να του υπαγορευθεί τί ακριβώς θα κάνει με τα φάρμακα, τις δημόσιες επενδύσεις τις ιδιωτικοποιήσεις κερδοφόρων οργανισμών και όλων αυτών των τάχα μου μεταρρυθμίσεων.

 

Όσο για τις συντάξεις, "καλά" είμαστε τώρα. Αν υλοποιήσουμε τη ρήτρα μηδενικού ελλείμματος για να πετύχουμε 4,5% πλεόνασμα εκεί θα μιλάμε πραγματικά για υποδιπλασιασμό των συντάξεων.

 

Ενστάσεις έχω αναφορικά με α) Το πραγματικό ύψος του χρέους πέρα από αυτό της γενικής κυβέρνησης, β) Την αξιοπιστία των πρωτογενών πλεονασμάτων(βλέπε δηλώσεις Κύρτσου), γ) Τις εξαγωγές (αν δεν γίνουν γενναίες μεταρρυθμίσεις) εντός του ευρώ και της ΕΟΚ.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώσεις 100 ευρώ σε 10 χρόνια είναι καλύτερο από το να τα πληρώσεις σε 5. Η παρούσα αξία θα είναι μικρότερη. Αυτά δεν εξηγούσες στον yanni παλιότερα; Ποιό είναι το πρόβλημά σου με μένα; Το ότι μίλησα για τους όρους αυτής της διευκόλυνσης;

Σημειωτέον, όλα ξεκίνησαν όταν μίλησες περί κωλοτουμπών Σύριζα-Ανελ. Δεν σου λέω τί μου αρέσει εμένα ως σχέδιο(που βλέπω την ευρωζώνη ως ένα επικίνδυνο και πείραμα), σου ανέφερα τί είχαν πει αυτοί οι δύο.

 

Το άρθρο του Κρούγκμαν τα λέει όλα για το σχέδιο Τσίπρα:

 

 

Θα μας πει τώρα ο @LL_NEO ότι οι απόψεις Κρούγκμαν και Σύριζα περιέργως ταυτίζονται. Άρα ο εκατομμυριούχος Κρούγκμαν είναι συριζαίος με βλέψεις να μπει στην κυβέρνηση.

 

 

Αυτό είναι το όπλο τους. τί θα συμβεί όμως αν αρχίζουν να αντιδρούν και οι λαοί άλλων κρατών; Δεν θα φανεί προδοτική η ΕΚΤ αν στηρίξει τις τράπεζες εκείνων και όχι ημών. Αν δεν στηρίξει τις άλλες τράπεζες δεν θα υπάρξει κρίση εμπιστοσύνης;

Και όπως λέει παρακάτω αν βγούμε τελικά από το ευρώ, τί θα συμβεί στο ίδιο το ευρώ μετά υπό τον φόβο εξόδου άλλων χωρών;

 

 Πρώτον, στόχος του Τσίπρα ως φαίνεται είναι η συμφωνία επάνω σε ένα μειωμένο ποσοστό πρωτογενούς πλεονάσματος. Ένα 1%-2%. Το χαμηλό ποσοστό δεν είναι πρόβλημα για την εξυπηρέτηση των δανείων αν υπάρχει ανάπτυξη και παραταθεί η αποπληρωμή με μειωμένες δόσεις.

 

Γι αυτό και ο Σύριζα δεν γουστάρει πέρα από ποσοτικούς στόχους να του υπαγορευθεί τί ακριβώς θα κάνει με τα φάρμακα, τις δημόσιες επενδύσεις τις ιδιωτικοποιήσεις κερδοφόρων οργανισμών και όλων αυτών των τάχα μου μεταρρυθμίσεων.

 

Όσο για τις συντάξεις, "καλά" είμαστε τώρα. Αν υλοποιήσουμε τη ρήτρα μηδενικού ελλείμματος για να πετύχουμε 4,5% πλεόνασμα εκεί θα μιλάμε πραγματικά για υποδιπλασιασμό των συντάξεων.

 

Ενστάσεις έχω αναφορικά με α) Το πραγματικό ύψος του χρέους πέρα από αυτό της γενικής κυβέρνησης, β) Την αξιοπιστία των πρωτογενών πλεονασμάτων(βλέπε δηλώσεις Κύρτσου), γ) Τις εξαγωγές (αν δεν γίνουν γενναίες μεταρρυθμίσεις) εντός του ευρώ και της ΕΟΚ.

 

 

 

Η ένσταση μου είναι στο ότι όταν το έλεγα εγώ αυτό ήμουν το τσουτσέκι των τραπεζών με άλλα χίλια κοσμητικά απο πίσω και τώρα που το ακούτε απο τους Συριζαίους σας φαίνεται λογική λύση. Παραφράζοντας τη ρήση της Δούρου παλαιότερα "οι αριστεροί κουρεύουν τόκους και κάνουν επιμήκυνση πληρωμών καλύτερα" κι έτσι;

 

Και έξαφνα τρώμε στη μάπα και τα quote του Κύρτσου. Που δεν ξέρει καν πως υπολογίζεται το πλεόνασμα/έλλειμα σε ένα προυπολογισμό και επαναλαμβάνει επιχείρηματα ανίδεων. (διότι όπως έχουμε πει και παλαιότερα το πρόβλημα στον υπολογισμό του ΑΕΠ και στο κατα πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα δεν έχει να κάνει με το αν το κράτος καταβάλει τις υποχρεώσεις του, αλλά με το αν οι πολίτες πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους. Πλάκα πλάκα ή εσύ ή ο Γιάννης το είχατε πει και σας είχα επιτέλους να και κάποιος που παίρνει πρέφα που είναι πραγματικά το πρόβλημα). 

Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO,Το αυθαίρετο συμπέρασμα που πας να βγάλεις με πείραξε κυρίως.

 

Και για να επανέλθω, δε μπόρεσα να βρω κάτι πιο φρέσκο, αν κάνω λάθος θα χαρώ να με διορθώσει κάποιος:

 

Ρε Κώτσο ελληνικά μιλάμε. Πρέπει να είπα μέχρι και 1εκ φορές ότι μιλάω για φορολογικούς κατοίκους Ελλάδας. Αν εσύ επέλεξες να κάνεις τη διαδικασία αλλαγής φορολογικής κατοικίας προφανώς και δεν έχεις την υποχρέωση να κάνεις φορολογική δήλωση. 

 

Δικαίωμα σου και επιλογή σου να την αλλάξεις και να μη πληρώσεις φράγκο στην Ελλάδα διατηρώντας παράλληλα το δικαίωμα να γκρινιάζεις για τους εφοπλιστές που κάνουν πάνω κάτω το ίδιο.

Δικαίωμα μου και επιλογή μου και εμένα να παραμείνω φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και να επιβαρύνομαι με επιπλέον φόρο εκεί. Αυτό το τελευταίο προς αυτούς τους [οποιαδήποτε  κολάσιμη λέξη] που λένε ότι οι νεοφιλελε ενδιαφέρονται για την πάρτη τους κτλ. Btw μιας και σε πείραξε το αυθαίρετο όπως λες συμπερασμά μου. Τα αυθαίρετα συμπεράσματα που δίνουν και παίρνουν εδω μέσα για το χαρακτήρα και το ήθος των νεοφιλελε μελών του forum πως σου φαίνονται αλήθεια; Και αν με ρωτάς τι με έχει πιάσει και διαμαρτύρομαι 2 μέρες τώρα είναι διότι πολύ απλά έχω αρχίσει και φορτώνω και θα ακούσει κανένας κάτι απο τα καλά τα δικά μου. Ενώ έχω ακούσει τα μύρια όσα εδώ μέσα. Και μάντεψε ποιος θα βγει μετά ΠΑΛΙ το μαύρο πρόβατο.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αυθαίρετα συμπεράσματα που δίνουν και παίρνουν εδω μέσα για το χαρακτήρα και το ήθος των νεοφιλελε μελών του forum πως σου φαίνονται αλήθεια; 

 

Να σου πω εγώ. Η αποστροφή από το μήνυμα του @narta που -δικαίως- σε ενόχλησε θα ήταν σε οποιοδήποτε άλλο θέμα τουλάχιστον 3ήμερο θρεντ μπαν. Και το λέω ενώ συμφωνώ ανεπιφύλακτα με το υπόλοιπο μήνυμα. Με τον ίδιο τρόπο όμως θα ήταν μπαναρισμένοι καμιά 10ριά νοματέοι ακόμη εδώ μέσα, οπότε δε θα χρειαζόταν καν αυτό το θέμα για εκτόνωση.

 

Προσωπικά προτείνω να ρίξετε όλοι λίγο τους τόνους, αλλά αν νιώθετε την ανάγκη να βγάλετε κάτι από μέσα σας, κάντε το εδώ. Και ας είστε προετοιμασμένοι να υποστείτε τις συνέπειες, αν ξεφύγετε από τα όρια. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κώτσο ελληνικά μιλάμε. Πρέπει να είπα μέχρι και 1εκ φορές ότι μιλάω για φορολογικούς κατοίκους Ελλάδας. Αν εσύ επέλεξες να κάνεις τη διαδικασία αλλαγής φορολογικής κατοικίας προφανώς και δεν έχεις την υποχρέωση να κάνεις φορολογική δήλωση. 

 

Δικαίωμα σου και επιλογή σου να την αλλάξεις και να μη πληρώσεις φράγκο στην Ελλάδα διατηρώντας παράλληλα το δικαίωμα να γκρινιάζεις για τους εφοπλιστές που κάνουν πάνω κάτω το ίδιο.

Δικαίωμα μου και επιλογή μου και εμένα να παραμείνω φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και να επιβαρύνομαι με επιπλέον φόρο εκεί. Αυτό το τελευταίο προς αυτούς τους [οποιαδήποτε  κολάσιμη λέξη] που λένε ότι οι νεοφιλελε ενδιαφέρονται για την πάρτη τους κτλ. Btw μιας και σε πείραξε το αυθαίρετο όπως λες συμπερασμά μου. Τα αυθαίρετα συμπεράσματα που δίνουν και παίρνουν εδω μέσα για το χαρακτήρα και το ήθος των νεοφιλελε μελών του forum πως σου φαίνονται αλήθεια; Και αν με ρωτάς τι με έχει πιάσει και διαμαρτύρομαι 2 μέρες τώρα είναι διότι πολύ απλά έχω αρχίσει και φορτώνω και θα ακούσει κανένας κάτι απο τα καλά τα δικά μου. Ενώ έχω ακούσει τα μύρια όσα εδώ μέσα. Και μάντεψε ποιος θα βγει μετά ΠΑΛΙ το μαύρο πρόβατο.

 

Καταρχήν ας συνεχίσουμε την υποθετική κουβέντα, διότι δεν ξέρεις τι πληρώνω και τι όχι και δεν έχω και σκοπό να βγάλω τα οικονομικά στο λαμπ. Επειδή ελληνικά μιλάμε λοιπόν, όταν είσαι μέσα στην ευρωπαϊκή ένωση και ΔΕΝ έχεις εισόδημα στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Ακόμα και να δηλώσω στην ΔΟΥ Εξωτερικού το πόσα παίρνω στην Ιρλανδία ΔΕΝ θα πληρώσω κανέναν φόρο διότι ήδη πληρώνω στην Ιρλανδία αυτά που πρέπει. Αν είχα σπίτια, οικόπεδα κι αυτοκίνητα στην Ελλάδα θα ήταν άλλο θέμα. Συνεχίζοντας λοιπόν, οι εφοπλιστές αυτό που κάνουν είναι να ζουν στην Ελλάδα, να παίρνουν τα χρήματα των Ελλήνων και να τα βγάζουν στο εξωτερικό κάτι το οποίο σθαινερά υποστήριζε η μισητή προηγούμενη κυβέρνηση κι ουδεμία σχέση έχει με το τι συζητάμε.

 

Περί συμπερασμάτων - αν και με κάλυψε ο acct - είσαι ελεύθερος να υπερασπιστείς τον εαυτό σου με κόσμιο τρόπο εφόσον θεωρείσαι θιγμένος. Αν αρχίσουμε όλοι τα καντήλια τότε θα μείνει μόνος του ο αστρολάβος να ποστάρει γάτες και παρόλες τις ειρωνίες και τα κατά καιρούς μπινελίκια, θεωρώ ότι αυτό που γίνεται εδώ μέσα κάποιες στιγμές είναι παραγωγικό κι ωφέλιμο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.bankingnews.gr/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE/item/180352-handelsblatt-%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B2%CE%BB%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%82-%CE%BF-juncker.html

 

Επιμένω, θα τα βρουνε κάπου στην μέση αντε 60-40 υπερ της Ελλάδας. Κουρεμα ΔΕΝ θα γινει αλλα θα γινει επιμήκυνση και θα συνδεθει η αποπληρωμή με πραγματικό πλεονασμα (και οχι τις μουφες πλεονασμα που εμφανιζε η προηγουμενη κυβέρνηση)

 

@LL_NEO, αν σε ενόχλησαν οι χαρακτηρισμοι μου, δεν θα επρεπε γιατι δεν ειναι προσωπικοι αλλα αναφέρονται γενικα. Μην θεωρείς τον εαυτο σου οτι ανηκει στην συνομοταξια που αναφέρομαι. Ειναι άτομα που δεν συχναζουν σε forum γιατι εχουν πολυ σοβαρότερα και φλεγοντα ζητηματα να ασχοληθουν  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

θα γινει επιμήκυνση και θα συνδεθει η αποπληρωμή με πραγματικό πλεονασμα

 

ακόμη κι αυτό θετικό είναι. Άσε που θα τους συμφέρει έτσι να μας βοηθήσουν να αποκτήσουμε πραγματική ανάπτυξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακόμη κι αυτό θετικό είναι. Άσε που θα τους συμφέρει έτσι να μας βοηθήσουν να αποκτήσουμε πραγματική ανάπτυξη.

 

Φυσικα και ειναι θετικο. Το να λες οτι εχω πλεόνασμα Χ αλλα να συνυπολογίζεις στο Χ το Χ+Ζ που ΔΕΝ δινεις σαν νομιμη επιστροφή φόρου σε εταιρίες και φυσικα πρόσωπα ειναι τουλαχιστον γελοιο.

 

Επίσης ΠΟΛΥ θα ηθελα μετα το ενιαίο μισθολόγιο συμπίεση των μκσθών απο πανω προς τα κάτω. 9.000 ο ανωτερο. 8.000 ο δευτερος, 7.500 ο τρίτος κοκ. 

 

Οι 9.000->8.000. Σκουζουν. Αλλα ειναι 10 νοματαίοι, αρα τον πούλο και επισης με 8.000 δεν βγαινουν να μαζευουν τα πεταμένα απο τις λαϊκες, απλα θα τρώνε καραβίδες 1 φορα στις 3 μέρες και οχι καθε μέρα.

Δεν φτάνει; Οι 8.000-7.500 ολοι. Ξανα σκούξιμο, λιγο περισσοτεροι αυτην την φορα. Same thing δεν θα πεθάνετε απο την πεινα δα...

 

Και αν πιστεύει οτι αδικείται, υπάρχει και ο Ιδιωτικος Τομές μπορεί να παει να διεκδικήσει το 9.000αρο εκει. Καλα αμοιβώμενοι δημόσιοι υπάλληλοι ΝΑΙ. Αλλα οχι και να εχουν υψηλότερους μιθούς απο τον Ιδιωτικο Τομέα. Πουθενά δεν παιζει αυτό

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να ρίξω και μια ιδέα για κάτι άλλο που θα μπορούσε να είναι θετικό;

 

Μια συμφωνία που θα μπορούσε να υπογραφεί ακόμη και στις 27/2/19532015*. Η οποία να προβλέπει:

* Υπολογισμό της αξίας των ελληνικών ομολόγων που διακρατεί η ΕΚΤ όχι βάσει του τιμήματος που κατέβαλε, αλλά της πραγματικής αξίας τους όταν τα αγόρασε στη δευτερογενή αγορά

* Κούρεμα του ελληνικού χρέους κατά ~70%

* Για το εναπομείναν ποσό επιλογή να πληρώσουμε σε ευρώ ή άλλο νόμισμα

* Επιβολή πλαφόν στις εισαγωγές από τις πιστώτριες χώρες και εγγυημένες εξαγωγές προς αυτές

* Επιτόκιο εξαρτώμενο από ρήτρα ανάπτυξης και με τιμή εκκίνησης 0%, περίοδο χάριτος και πλαφόν στο ποσοστό επί του πρωτογενούς πλεονάσματος που δύναται να εξυπηρετεί το χρέος

* Υποχρεωτική επένδυση των πιστωτών σε αναπτυξιακής δομές και εξωστρεφή βιομηχανία στην Ελλάδα

* Ορισμός ως αρμόδιων για την επίλυση διαφορών των ελληνικών δικαστηρίων και ρητή απόρριψη της δικαιοδοσίας διεθνών δικαστηρίων ή αρχών διαιτησίας

 

 

Το κείμενο το έχουμε σχεδόν έτοιμο. Είναι το ίδιο πακέτο που είχαμε πετάξει στα πόδια της Γερμανίας για να ορθοποδήσει και να μας κουνάει τώρα επιδεικτικά το δάχτυλο. Αλλά είπαμε... ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος.

 

* Μπορεί να μη σημαίνει και τίποτα, αλλά βρίσκω ενδιαφέρον ότι πολύ πρόσφατα κάποιος έχει σπεύσει να "υπολογίσει" το κόστος του κατοχικού δανείου στη Wikipedia... ;)

 

Edit: @narta, αν είσαι οπαδός αυτής της συμπίεσης μισθών (και δεν μπορώ να φανταστώ γιατί κανείς να μην είναι σήμερα), ελπίζω ότι θυμάσαι την από 6/6/2011 ανοιχτή επιστολή του σημερινού υπουργού οικονομικών προς τον τότε πρωθυπουργό, Γ. Παπανδρέου:

 

[...] answer that you will reduce the highest public sector salary to the level of the second largest and then both to the level of the third largest and then these three to the level of the fourth largest; and so on until all the necessary reductions are effected so that the Greek state breaks even. Add that we shall end all defence contracts till further notice. That the Greek state will do all that is necessary so as to survive without one euro of additional, expensive loans from the EU.

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

^^ να συμπληρώσω επίσης στο edit σου ότι η συμπίεση των παχυλών μισθών επιβάλλεται και για έναν ακόμη λόγο. Όταν έρχόταν η προηγούμενη κυβέρνηση να πουλήσει πχ τη ΔΕΗ , μαθαίναμε ξαφνικά για όλους τους βολεμένους καλοπληρωμένους διορισμένους υπαλλήλους και έλεγαν πολλοι: "δεν κατάλαβα γιατι να πληρώνω εγώ 6 χιλιάρικα τον ΔΕΗτζή που βόλεψε το πασοκ εκει μέσα? ας τα δώσει σε ιδιώτη να λήξει η ιστορία κλπ". 

Αν η νέα κυβέρνηση θέλει να σταματήσει κάποιες τέτοιες ιδιωτικοποιήσεις, αν θέλει να φτιάξει ξανά ΕΡΤ όπως λέει, αν θέλει να υπερασπιστει το νερό και τα ΜΜΜ ως δημόσια αγαθά κλπ κλπ τότε οφείλει πρώτα από όλα να συμμαζέψει όλα τα φαινόμενα που χρησιμοποιούνται συχνά και ως δικαιολογίες υπερ του ξεπουλήματος των.

 

Γενικά δεν μπορεις να υπερασπίζεσαι ένα δημόσιο τομέα που περιέχει ακραίες αντιθέσεις εσωτερικά γιατι ούτως ή άλλως θα αποτύχει. Μπορει λοιπόν να ξεμπλέξαμε με τη λογική των προηγουμενων "πονάει χέρι, κόψει χέρι" αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να το αφήσεις να πονάει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι σε δεινή θέση, αναζητάς συμμαχίες όπου μπορείς. Ήταν ευτυχής η συγκυρία -ο Ομπάμα δεν έχει να χάσει τίποτα-, ήταν έξυπνη η τακτική -με το ένα μάτι αλληθωρίζουν προς τη Ρωσία- μπορεί κάτι να βγει τελικά.

Στην αρχή μου φάνηκε παιδαριώδες ότι άνοιξαν όλα τα μέτωπα μέσα σε 24 ώρες. Μετά τις τελευταίες εξελίξεις, ελπίζω ότι μπορεί και να έγινε βάσει στρατηγικής, κάτι που έλειπε για χρόνια από την ελληνική πολιτική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι σε δεινή θέση, αναζητάς συμμαχίες όπου μπορείς. Ήταν ευτυχής η συγκυρία -ο Ομπάμα δεν έχει να χάσει τίποτα-, ήταν έξυπνη η τακτική -με το ένα μάτι αλληθωρίζουν προς τη Ρωσία- μπορεί κάτι να βγει τελικά.

Στην αρχή μου φάνηκε παιδαριώδες ότι άνοιξαν όλα τα μέτωπα μέσα σε 24 ώρες. Μετά τις τελευταίες εξελίξεις, ελπίζω ότι μπορεί και να έγινε βάσει στρατηγικής, κάτι που έλειπε για χρόνια από την ελληνική πολιτική.

Καλά με τους Αμερικανούς μην τρελενεστε. Τσάμπα είναι η στήριξη δεν χρωστάει κάτι η Ελλάδα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ποτέ δεν είχανε αξιοπρέπεια και πάνω απο όλα ποτέ δεν αγαπήσαμε την πατρίδα μας. Επίσης ΕΜΕΙΣ δεν έχουμε φίλους ή συγγενείς στην Ελλάδα. Jax συγνώμη που θα ρωτήσω ότι θα ρωτήσω με αφορμή το δικό σου ποστ, βασικά δε θα το ρώταγα ποτέ αν ο narta δεν είχε προσθέσει το δικό του κομμάτι αλλα έτσι απο περιέργεια.

Είμαστε ένας περίδρομος εργαζόμενοι του εξωτερικού στο the lab. Πόσοι απο εμάς είμαστε δηλωμένοι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και πληρώνουμε κανονικά τον φόρο που μας αναλογεί στην Ελλάδα; Το αφήνω έτσι και αν δε δω απάντηση θα επανέλθω με mentions. Επίσης Ζάχο δεν αμφισβητώ αυτό που λες για την ελπίδα. Παρόλο που εμένα μου συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Δλδ να με παίρνουν φίλοι και γνωστοί και να με ρωτάνε τι παίζει να γίνει και αν πρέπει να βγάλουν τις λιγοστές οικονομίες τους απο την τράπεζα.

 

Είμαι δηλωμένος κανονικά στους κατοίκους εξωτερικού, όπως επίσης όμως πληρώνω φόρο και στην Ελλάδα για 2 σπίτια και ένα αυτοκίνητο που έχω. Στο σπίτι το ένα πληρώνω ακόμα δάνειο (στο 11 χρόνο αισίως, έχω άλλα 25) ενώ στο άλλο που είναι 35ετιας και το νοικιάζω (150€ το μήνα) πληρώνω το φόρο που μου αναλογεί. Πέρυσι λοιπόν αν και κάτοικος εξωτερικού πλήρωσα 1000€ εφορία και ΕΝΦΙΑ. Δεν με νοιάζει το ποσό που πλήρωσα εγώ, με νοιάζει όμως που οι γονείς μου με 545€ σύνταξη έπρεπε να πληρώσουν εφορία 500€ σχεδόν και άλλα 350€ ΕΝΦΙΑ. Όχι δεν είναι λεφτάδες, όχι δεν έχουν άλλα εισοδήματα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ένας περίδρομος εργαζόμενοι του εξωτερικού στο the lab. Πόσοι απο εμάς είμαστε δηλωμένοι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και πληρώνουμε κανονικά τον φόρο που μας αναλογεί στην Ελλάδα; Το αφήνω έτσι και αν δε δω απάντηση θα επανέλθω με mentions. Επίσης Ζάχο δεν αμφισβητώ αυτό που λες για την ελπίδα. Παρόλο που εμένα μου συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Δλδ να με παίρνουν φίλοι και γνωστοί και να με ρωτάνε τι παίζει να γίνει και αν πρέπει να βγάλουν τις λιγοστές οικονομίες τους απο την τράπεζα.

 

Είμαι δηλωμένος στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και πληρώνω τον φόρο που μου αναλογεί από εισοδήματα που έχω στην Ελλάδα, καθώς και ΕΝΦΙΑ κι άλλες υποχρεώσεις πέρα από φορολογία(δάνειο, κλπ) - προφανώς και δεν πληρώνω φόρο στην Ελλάδα για τα εισοδήματα που έχω στο εξωτερικό, γι'αυτά φορολογούμε στην χώρα στην οποία εργάζομαι.

 

Η φορολόγηση κατοίκων εξωτερικού, όπως είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις, είναι ένα τεράστιο μπάχαλο(μέσα σε πολλά άλλα) και κάτι πάει να γίνει από τότε που ασχολήθηκε ο Συνήγορος του Πολίτη

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/46548/o-stp-gia-tin-forologia-ton-katoikon-tou-eksoterikoy

http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/164716/katoikoi-exoterikoy-2014-h-epohh-ton-anataraxeon.html

http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=2063277

 

Τώρα εάν είναι στοιχειώδες καθήκον να πληρώνεις φόρο εισοδήματος σε χώρα στην οποία δεν έχεις εισοδήματα, τι να σου πω, εγώ έχω άλλη λέξη γι'αυτό και θα την κόψει το φίλτρο.

Με τη λογική αυτή φαντάζομαι ότι θεωρείς και στοιχειώδες καθήκον κάθε Έλληνα που έχει εισοδήματα στην Ελλάδα και φορολογείτε γι'αυτά, να κάνει δωρεά στο κράτος ότι του περισσεύει;

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προσωπικά βλέπω με θετικό μάτι ότι ο Βαρουφάκης πάει με το αεροπλάνο της γραμμής στην Γαλλία και με την μηχανή στο μέγαρο. Ελπίζω απλά να έχει στο νού του το συμφέρον της χώρας (πατριώτης είναι σίγουρα και οι προηγούμενοι θεωρώ ότι ήταν). Lets hope he makes the deal.

 

Κατά δεύτερο μόλις κλείσει το deal, γιατί όπως είπαμε δεν είναι χαζοί, πρέπει να σταματήσουν άπαντες (ακόμοι και οι συμφορουμίτες) να μιλάνε για GREXIT και χρεωκοπίες κλπ που θα είναι καταστροφικά για εμάς, και τις επόμενες γενιές.

 

Μετά πρέπει να δούμε το δάσος. Άσχετα από το χρέος υπάρχουν προβλήματα που το δημιούργησαν όπως

 

1. Το δημογραφικό. Σε λίγα χρόνια θα είμαστε μόνο παππούδες και γιαγιάδες εδώ.

2. Τους άδικους (σε αντισυνταγματικό επίπεδο) και υπέρογκους φόρους στους Ε.Ε.

3. Το ασφαλιστικό το οποίο πρέπει να αλλάξει κατά την γνώμη μου από αναδιανεμιτικό σύστημα σε αποταμιευτικό και πάνω από όλα εθελοντικό (αν είναι εφικτό).

4. Το άνοιγμα επαγγελμάτων όπως (Φαρμακεία, μεταφορές, φορτηγατζίδες κλπ) -> με το παρών σύστημα αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί π.χ. με τις μεταφορες, πρέπει να αγοράσει και φορτηγό και άδεια, άρα να ξοδέψει μεγαλύτερο αρχικό κεφάλαιο. Να δωθεί λοιπόν η εύκολη ευκαιρία για να δημιουργηθούν δουλειές.

5. Τώρα αν ο ΣΥΡΙΖΑ καταφέρει και αναδιοργανώσει τον Δ.Τ., τον εκσυγχρονίσει, μεταθέσει κόσμο από μη αναγκαίες θέσεις σε αναγκαίες χωρίς νέες προσληψεις, μειώνοντας εν τέλει το χρέος θα του βγάλω το καπέλο. Αμφιβάλλω προσωπικά αλλά είπαμε αυτοί είναι τώρα κυβέρνηση και είναι στο χέρι τους.

6. Να αλλαχτεί το σύνταγμα και το φορολογικό καθεστώς να είναι απλοικό και να μην αλλάζει κάθε μήνα. Στην τελική ας κάνουν copy-paste των Ελβετών, των Βέλγων που και κυβέρνηση να μην έχουν το κράτος λειτουργεί.

 

υγ. Παίδες πραγματικά μερικά από τα σχόλια σας είναι επιθετικά και ίσως και προσβλητικά προς άλλους συμφορουμίτες. Δηλαδή να διχαστούμε και να μαλώνουμε γιατι; Επειδή έχουμε άλλα ιδεολογικά πιστεύω; Ή επειδή θεωρούμε ότι κάποια λύση είναι καλύτερη από την άλλη; So fraking what? Το κοινό μας συμφέρον αυτή τη στιγμή είναι ο Βαρούφ και η κυβέρνηση να τα καταφέρουν. Σε αντίθετη περίπτωση δηλαδή θα πάμε στα βουνά ή θα πλακωνόμαστε στις πλατείες; Αυτά από μια φιλελεύθερη φωνή.

 

Ο καιρός θα δείξει τι θα γίνει. Ως τότε και για πάντα ενωμένοι.

 

Φιλικά.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.