Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

 

Οι παραπάνω γραμμές είναι και ο λόγος που δε κάθομαι να αναλύσω και να κάνω καμία κουβέντα προς το παρόν ή και για λίγο καιρό ακόμα πριν καν δω τι θα πράξει ο Τσίπρας και οι δικοί του.

Και please.....μη μου αρχίσετε οτι υποστηρίζω Τσίπρα. Πρόσφατα έχω δηλώσει την εναντίωσή μου στο ΣΥΡΙΖΑ την τελευταία 5ετία και το πόσο νερό έχει ρίξει στο ιδεολογικό του κρασί για να ανέβει επιτέλους στην εξουσία. Το αν είναι θεμιτό ή όχι που το έπραξε αυτό είναι άλλη συζήτηση που θα πατήσει πάνω στο αν τελικά έκανε πράγματα προς το καλύτερο. Αν τα έκανε για να ανέβει και να τη φορέσει αργότερα στα λαμόγια καλά έκανε. Αν όχι ο πρώτος θα είμαι που θα κράξω. ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ από την ανάληψη της εξουσίας!!!!!!

 

Όχι δεν είναι έτσι. Ή κράζεις μαζί μας ή είσαι Συριζαίος.

Το ίδιο ισχύει και για τα νομοσχεδια αν και όταν τα φέρει! Συμφωνείς με τον κατώτατο μισθο στα 751? εισαι Συριζαίος πάει και τελείωσε.

Οι μπαλούρδοι ζούνε ανάμεσά μας και αν χαρούμε που φύγαν οι δικοί τους ειμαστε με τους άλλους. Άσε δεν βγάζεις άκρη

α) οι αγορές δεν ελέγχονται απόλυτα από κάποιον συγκεκριμένα

β) υπάρχει ανθρώπινος παράγοντας

γ) υπάρχει αλληλεπίδραση με όλους

δ) μια τεράστια ανοικτή οικονομία όπως η USA έχει σαφώς μεγαλύτερη επιρροή ΑΛΛΑ δεν υπάρχει απόλυτος έλεγχος. Αν υπήρχε, θα ήταν όλα "Worldwide United States of America" ήδη και δεν θα τσακώνονταν οι χώρες μεταξύ τους.

Θεωρείς ότι οι αγορές ή εν πάσει περιπτώση οι διάφοροι παράγοντες που τις ελέγχουν (αφού λεμε ότι δεν είναι ένας συγκεκριμένος) θα προτιμούσαν μία συνέχεια της μέχρι πρότεινος πολιτικής στην ΕΛλάδα παρά ένα νέο κόμμα που δεν ξέρουν αν θα πλήξει ή αν θα ενισχύσει τα συμφέροντά τους?  Ξέχνα ότι έχουμε ΝΔ,Συριζα κλπ.

 

Έχουμε εφαρμοζόμενη συνταγή Α (που μου φέρνει Χ αποτελέσματα στα συμφέροντά μου) και (μελλοντική) συνταγή Β (που εκτιμώ ότι θα μου φέρει Υ αποτελέσματα στα συμφέροντά μου). Αν με νοιάζει να έχω Χ>Υ τι διαλέγω?

αφού διαλέξω τι με συμφέρει κάνω το κουμάντα μου/πιέσεις μου να πετύχω το στόχο μου.

Κάνω κάπου λάθος?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για δώσε (ξανά) την τεκμηρίωση σου. Όποτε μπορείς έχεις χρόνο, thanks!

 

Θα τεκμηριώσω όταν θα είμαι σε θέση να κριτικάρω θετικά ή αρνητικά αυτή τη κυβέρνηση γιατί ανάλογα θα διαμορφωθεί και η σκέψη μου και η στάση μου. Προς το παρόν θα τηρήσω στάση αναμονής να δω τι θα κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ ως κυβέρνηση απλά παρατηρώντας χωρίς να μπερδεύομαι σε υποθετικές συζητήσεις ή σενάρια που έγραψε κάποιος, διάβαζε άλλος, ή άκουσε ο παράλλος.

Το πράγμα είναι απλό.

2 μέρες μετά την ανάληψη της εξουσίας από ένα κόμμα που ήταν αντιπολίτευση τόσες δεκαετίες μετά τη μεταπολίτευση, και κατά βάση αντίθετο με τα όσα μας επέβαλλε η πολιτική των πρασινομπλέ, δε μπορεί να κριθεί εντός 2 ημερών.

Όποιος το πράττει είτε είναι εγκάθετος, είτε φανατισμένος, είτε απολιτικ σε βαθμό που η γνώμη του δεν έχει καμία βαρύτητα πέρα από το απλά να την ακούσουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO

 

@Petrossortep,

Έλα ρε. Ώστε και η επέκταση των δανείων είναι αποδεκτό μέτρο. Για λέγε

 

Έχω φρέσκα νέα. Του 2013.

http://www.dealnews.gr/politiki/item/88792-%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%A4%CE%BC%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%85%CF%86%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE%BB%CE%BA%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CF%8C%CE%BD%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1#.VMlQZtXvqPV

 

Υπογραμμίζει επίσης ότι τα οφέλη της επίτευξης πρωτογενούς πλεονάσματος δεν θα γίνουν αισθητά παρά μόνο εάν υπάρξουν ριζικές αλλαγές στην οικονομική πολιτική, ενώ σημειώνει παράλληλα ότι η ευρωπαϊκή οικονομία στο σύνολό της «υποφέρει από την μονοδιάστατη εμμονή της γερμανικής ηγεσίας στις πολιτικές λιτότητας» και χαρακτηρίζει την επιμήκυνση από 30 σε 50 χρόνια μέρους του χρέους «έμμεσο κούρεμα».

 

 

Όντως είναι έμμεσο κούρεμα η επιμήκυνση με μείωση του επιτοκίου αν γνωρίζεις περί χρονικής αξίας του χρήματος. Εκείνο το οποίο με είχε ανησυχήσει παλιότερα ήταν το πρόγραμμα που θα σου επέβαλλαν για να στη δώσουν. Αν δεν ζητάνε υπέρογκα πρωτογενή πλεονάσματα, σέβονται την ανάγκη σου για ανάπτυξη και θέτουν απλά ποσοτικούς στόχους αφήνοντάς σε να αποφασίσεις εσύ πώς θα τους υλοποιήσεις τότε ποιό το πρόβλημα;

Δηλαδή εσύ θες να σου λένε για καταστήματα τις Κυριακές, για αιώνιους φοιτητές, για πλαφόν 2,5% επί του ΑΕΠ στις συντάξεις, για φαρμακεία πολυεθνικές, γενόσημα κτλ. ;(αν και δεν ξέρουμε και πόσα από αυτά ήταν απαιτήσεις των εταίρων ή χατίρια σε συμφέροντα)

Αν πετύχουμε το στόχο του πρωτογενούς πλεονάσματος 4,5% αυτό σημαίνει αυτόματα την ανάγκη να χαθούν 9 δις από τις συντάξεις. Έπρεπε να κυβερνήσει ο Σαμαράς άλλα δύο χρόνια για να καταλάβουν οι συνταξιούχοι που τον ψήφισαν τί εστί πλεόνασμα.

 

Η τωρινή ανησυχία με τον ΣΥΡΙΖΑ είναι το πού θα σταλεί ο λογαριασμός. Θα αξιοποιήσουν απλώς τα λεφτά του τωρινού πρωτογενούς πλεονάσματος για να αποκαταστήσουν οριμένους δημόσιους υπαλλήλους και κάποιες φορολογικές αδικίες, ή θα ρίξουν όλο το βάρος στα χατίρια στους δημόσιους υπαλλήλους χαρατσώνοντας την υπόλοιπη μεσαία τάξη;

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Θα τεκμηριώσω όταν θα είμαι σε θέση να κριτικάρω θετικά ή αρνητικά αυτή τη κυβέρνηση γιατί ανάλογα θα διαμορφωθεί και η σκέψη μου και η στάση μου. Προς το παρόν θα τηρήσω στάση αναμονής να δω τι θα κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ ως κυβέρνηση απλά παρατηρώντας χωρίς να μπερδεύομαι σε υποθετικές συζητήσεις ή σενάρια που έγραψε κάποιος, διάβαζε άλλος, ή άκουσε ο παράλλος.

Το πράγμα είναι απλό.

2 μέρες μετά την ανάληψη της εξουσίας από ένα κόμμα που ήταν αντιπολίτευση τόσες δεκαετίες μετά τη μεταπολίτευση, και κατά βάση αντίθετο με τα όσα μας επέβαλλε η πολιτική των πρασινομπλέ, δε μπορεί να κριθεί εντός 2 ημερών.

Όποιος το πράττει είτε είναι εγκάθετος, είτε φανατισμένος, είτε απολιτικ σε βαθμό που η γνώμη του δεν έχει καμία βαρύτητα πέρα από το απλά να την ακούσουμε.

 

Κοίταξε να δεις. Επειδή έμμεσα έμμεσα αυτό πάει και σε εμένα (έγραψα κριτική για μια είδηση της άλλης της αποτέτοιας), έχω να δηλώσω το εξής.

 

Διάβασα το άρθρο, το έκρινα, ανέλυσα το σκεπτικό μου και όποιος έχει μυαλό διαβάζει και παίρνει τις επιλογές του. Αν κάποιος θεωρεί ότι αυτό που επιχειρεί η άλλη είναι μια σοβαρή λύση στο brain drain, έχει την ελευθερία να επιχειρηματολογήσει/κρίνει/κριθεί ανάλογα. Δέχομαι ότι είναι μια πολύ προσωρινή λύση απέναντι στην ανεργία αλλά το νου σου

 

γιατί πολύ εύκολα θα βάλει η "Σάρα και η Μάρα" ένα ψηφίο παραπάνω στην είδηση και μετά θα στο παίξει "σπούδασα στο αμερικαν πρεστιτζ κολετζ του γιουνιβερσιτυ της αμερικαν περιοχης με 100 χαρτιά από πίσω".

 

Κατά τα άλλα ο συριζα αρχίζει και συμμαζεύει σιγά σιγά τις περίεργες συνιστώσες του. Άντε με το καλό τα δυνατά στελέχη να έρθουν στην δεξιά για να γίνει η Ελλάδα υπερδύναμη.

(σαρκαστικό το να έρθουν στην δεξιά, οπότε please μην αρχίσετε τα επιλεκτικά comments στις 2 τελευταίες προτάσεις)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αν σε προέτρεπα τώρα να μας κάνεις το προφανές θα έτρωγα Mute οπότε άστο.

Μέχρι στιγμής έχω μιλήσει σε δυο θεματικές ενότητες:

α) Έχω πει γιατί μπορεί να μην ήθελε να συνεργαστεί ο Ποταμίσιος με τους Καμμένους και έκανα ποστ tweets του Παπαδημούλη όπου συμφωνεί με το Θοδωράκη. Επίσης είπα ότι αν ο Τσίπρας πιστεύει ότι μπορεί να σώσει τη χώρα με τον Καμμένο καλά κάνει και συνεργάζεται, αφήνοντας στην άκρη παλιότερες δηλώσεις.

 

β) Αν δεν το πήρες χαμπάρι σήμερα οι αγορές μας πήγαν αυτό που ήθελες ένα φεγγάρι να κάνεις στα 18χρονα. Και μάλιστα είπα ως απάντηση στο ένα και μοναδικό ποστ εδώ μέσα που ο συγγραφέας του απάντησε σαν άνθρωπος, ότι σε επίπεδο πράξεων ο ΣΥΡΙΖΑ ναι μεν δεν έχει ευθύνη και συμπληρώνω τώρα εδώ, ότι οι αγορές λόγω δηλώσεων των Μαμελούκων προεξοφλούν ότι οι τράπεζες θα μας αφήσουν χρόνους. Στα καπάκια βγήκα και είπα μπράβο στο Δραγασάκη που πάλι σε επίπεδο δηλώσεων προσπάθησε να καθησυχάσει τις αγορές.

 

Και βγαίνεις και μιλάς για ειρωνείες; Σε 2,5 μέρες που είναι κυβέρνηση έχω πει ότι συμφωνώ με την κωλοτούμπα στο α) αν θεωρείται αναγκαία και μπράβο στο β). Θα ήμουν ευτυχής αν σε 2,5 χρόνια διακυβέρνησης εσύ ή ο Μύραλης που είστε δηλωμένοι ΣΥΡΙΖΑ κάνατε το ίδιο.Ή τουλάχιστον κάποιος απο τους αντικειμενικούς εδώ μέσα σαν πχ τον @3likos, που δεν είναι ΣΥΡΙΖΑ άλλα έχει την τάση να αερολογεί για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνουμε να κλειδώσει το παρόν θέμα και άπαντες οι συμμετέχοντες να επανέρθουν σε τουλάχιστον έξι μήνες, οπότε και η νέα κυβέρνηση αν μη τι άλλο θα έχει δώσει κάποια δείγματα "γραφής".

Οιαδήποτε γραπτή υπόθεση ή προσωπική άποψη πριν την πάροδο του ανωτέρου χρονικού ορίου κρίνεται αντισυνταγματική.

 

 

Ο Πρόεδρος του Σ.Α.Ε

 

Σωματείο Apolitic Ελλάδος

 

:gyro:

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep, Κάτσε γιατί έχει γέλιο τώρα. Άρα μας λες ότι εξαρχής δεν έλεγες όχι σε ένα κούρεμα  σε επιτόκια και  επέκταση της αποπληρωμής χωρίς μείωση της ονομαστικής αξίας του χρέους. Αυτό μου λες; Με κάνεις να ακούγομαι σαν ηθοποιός στο Καλημέρα ζωή, αλλά σόρρυ αδυνατώ να το πιστέψω. Απο χρονική αξία του χρήματος δεν ξέρω τίποτα. Χωρίο έξω απο το Καρπενήσι δεν είναι; Μήπως έχεις κανα βιβλίο του Καζάκη να μου δανείσεις να μάθω τι είναι τούτο;

Link to comment
Share on other sites

Προτείνουμε να κλειδώσει το παρόν θέμα και άπαντες οι συμμετέχοντες να επανέρθουν σε τουλάχιστον έξι μήνες, οπότε και η νέα κυβέρνηση αν μη τι άλλο θα έχει δώσει κάποια δείγματα "γραφής".

Οιαδήποτε γραπτή υπόθεση ή προσωπική άποψη πριν την πάροδο του ανωτέρου χρονικού ορίου κρίνεται αντισυνταγματική.

 

 

Ο Πρόεδρος του Σ.Α.Ε

 

Σωματείο Apolitic Ελλάδος

 

:gyro:

 

Τελικά εσύ θα μας πεις την γνώμη σου για την Ράνια Αντωνοπούλου ή μόνο να τρολαρεις ξέρεις?

(when you see it)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εδώ και 5 χρόνια έχω σταματήσει να υποστηρίζω ΣΥΡΙΖΑ. Και σε αυτές τις εκλογές έριξα ΜΑΡΣ. Πάμε λοιπόν πάλι από την αρχή για το οτι συνιστώ υπομονή να δούμε τι θα δούμε πριν κριτικάρουμε.

 

Όσο για το άλλο το troll, είναι ανάξιος αναφοράς πλέον. Εκεί που χρωστάει απαντήσεις δε τις έδωσε ποτέ και πουλάει τρελίτσα. Τόσο χαζός γιατί τουλάχιστον όσοι τρολάρουν δημόσια τσιμπάνε κλικς στο youtube και στα blogs....Εδώ στο TheLab τσάμπα καίει το pc του κιλοβατώρες.

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το άλλο το troll, είναι ανάξιος αναφοράς πλέον. Εκεί που χρωστάει απαντήσεις δε τις έδωσε ποτέ και πουλάει τρελίτσα. Τόσο χαζός γιατί τουλάχιστον όσοι τρολάρουν δημόσια τσιμπάνε κλικς στο youtube και στα blogs....Εδώ στο TheLab τσάμπα καίει το pc του κιλοβατώρες.

 

Αυτά τα πολύ έμμεσα-έμμεσα τα άκουγα κάποιες φορές σε έναν από τους κύκλους μου στην Ελλάδα.

Μετά από ένα μαμησιατικο διάστημα Αγγλίας και συναστροφής με άλλες κουλτούρες, συνειδητοποίησα ότι κάτι τέτοιες συμπεριφορές κατά 85% προέρχονται από χαμηλής νοητικής ικανότητας και ονομάζονται παθογένειες.

 

Το ξέρω ότι δεν αναφερόσουν σε εμένα, ούτε θεωρώ ότι ανήκεις στο 85% που ανέφερα. Απλά λέω...

Link to comment
Share on other sites

Έλα να γελάσουμε λίγο. Βάλε μας μια το μεσοσταθμικό κόστος δανεισμού των δανειστών της Ελλάδας, ή για να στο κάνω εύκολο βάλε μας το 10ετές ομόλογο των χωρών που συνδράμουν στο πρόγραμμα και μετά βάλε μας τι επιτόκιο πληρώνει η Ελλάδα σε αυτούς. Άντε γιατί καλή η παπάτζα, αλλά έχει και ένα όριο

 

 

To 47% της συμμετοχης που αντιπροσωπευει η Γαλλια και η Γερμανια εχει μεσοσταθμικο κόστος 0.45% αν υποθέσουμε οτι χρησιμοποιεί εσοδα απο 10ετες ομολογο, γιατι στο 5ετες η Γερμανια εχει -0,02

 

Βαζουμε μεσα Ιταλια  Ισπανια και Ολλανδια που εχουν συμμετοχη αλλο ενα ~34%. 5 χωρες αντιπροσωπευουν το ~80% της χρηματοδότησης. Το μεσο επιτοκιο δανεισμου αυτου του 80% ειναι 0,83% συμφωνα με τις αποδοσεις των 10ετων στο Bloomberg σημερα.

 

Η Ελλάδα δανείζεται με μεσοσταθμικο επιτοκιο 2,4%, ενω αρχικα το ποσοστο εφτανε ανω του 5%. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO  

Έχουν δεν έχουν, κάτι θα τους δώσω να πάρουν!  :D

 

@Snips

Δηλαδή επειδή έχω "υπογραφή" με πολλά ευρώ, χάνω το δικαίωμα να κλαίγομαι? Τα δούλεψα, δεν τα έκλεψα... και η gtx970 είναι πρό των πυλών. 

Συμφωνώ πως δεν είμαι στην ίδια μοίρα με έναν άνεργο οικογενειάρχη. Εντάξει τώρα?

Τώρα αν με καταργήσουν, τότε θα δω τι θα κάνω. Λες να το κάνει ο Τσίπρας? Ο χρόνος θα δείξει... 

Αδερφέ η διαμαρτυρία είναι δικαίωμα όλων, και αυτών που έχουν 4770Κ και αυτών που δεν έχουν. Αν αυτό είναι μεμπτό, ε τότε ας έρθουν να μου τον πάρουν.

 

@Hero

To ΠΑΣΟΚ το ψηφίσανε δαγκωτό στα 80ς οι δικοί μου, εγώ δικαίωμα ψήφου είχα από το 1997 και μετά, οπότε άστο.

Λες να πάω αρχίσω να βαράω τους δικούς μου??? Χμμ....

Από το 1997 και μετά δηλώνω πως όχι δεν ψήφιζα ΠΑΣΟΚ. Μην με ρωτήσεις τι ψήφιζα είναι μυστικο....  :)

 

Δώστε χρόνο ρεεεεεε να δούμε και τον ΣΥΡΙΖΑ και αφήστε την φαγωμάρα! Διαίρει και Βασίλευε, είναι το μυστικό τους! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τεκμηριώσω όταν θα είμαι σε θέση να κριτικάρω θετικά ή αρνητικά αυτή τη κυβέρνηση γιατί ανάλογα θα διαμορφωθεί και η σκέψη μου και η στάση μου. Προς το παρόν θα τηρήσω στάση αναμονής να δω τι θα κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ ως κυβέρνηση απλά παρατηρώντας χωρίς να μπερδεύομαι σε υποθετικές συζητήσεις ή σενάρια που έγραψε κάποιος, διάβαζε άλλος, ή άκουσε ο παράλλος.

Το πράγμα είναι απλό.

2 μέρες μετά την ανάληψη της εξουσίας από ένα κόμμα που ήταν αντιπολίτευση τόσες δεκαετίες μετά τη μεταπολίτευση, και κατά βάση αντίθετο με τα όσα μας επέβαλλε η πολιτική των πρασινομπλέ, δε μπορεί να κριθεί εντός 2 ημερών.

Όποιος το πράττει είτε είναι εγκάθετος, είτε φανατισμένος, είτε απολιτικ σε βαθμό που η γνώμη του δεν έχει καμία βαρύτητα πέρα από το απλά να την ακούσουμε.

 

Γιώργο, η αντιπολίτευση στο συριζα δεν έχει 2 μέρες που ξεκίνησε. Η αντιπολίτευση στο συριζα ξεκίνησε από την προεκλογική περίοδο. Των τελευταίων δημοτικών/περιφερειακών/ευρωεκλογών. Και εντάθηκε αμέσως μετά, όταν διαπίστωσαν ότι ο συριζα είχε ρεύμα. Τώρα που όντως είναι στην κυβέρνηση περιμένεις κάτι καλύτερο;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Hero

To ΠΑΣΟΚ το ψηφίσανε δαγκωτό στα 80ς οι δικοί μου, εγώ δικαίωμα ψήφου είχα από το 1997 και μετά, οπότε άστο.

Λες να πάω αρχίσω να βαράω τους δικούς μου??? Χμμ....

Από το 1997 και μετά δηλώνω πως όχι δεν ψήφιζα ΠΑΣΟΚ. Μην με ρωτήσεις τι ψήφιζα είναι μυστικο....  :)

 

Άραξε. Δεν είδα πουθενά την ηλικία σου στο post πριν

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, η αντιπολίτευση στο συριζα δεν έχει 2 μέρες που ξεκίνησε. Η αντιπολίτευση στο συριζα ξεκίνησε από την προεκλογική περίοδο. Των τελευταίων δημοτικών/περιφερειακών/ευρωεκλογών. Και εντάθηκε αμέσως μετά, όταν διαπίστωσαν ότι ο συριζα είχε ρεύμα. Τώρα που όντως είναι στην κυβέρνηση περιμένεις κάτι καλύτερο;

 

Αν δεν αλλάξουμε τροπάρι δύσκολο να περιμένω κάτι καλύτερο. Προφανώς σαν πολέμιος ιδεολογικά του εκφυλισμού της Αριστεράς από τον ΣΥΡΙΖΑ, θα ήθελα και γω να τους τα χώσω. Επειδή όμως ακόμα είναι νωρίς, αν η αλλαγή σε αριστερή κυβέρνηση "έστω και στα χαρτιά" φέρει αλλαγή νοοτροπίας και να γυρίσουμε σελίδα, θα το καλοδεχτώ και ας γίνουν μικρά μικρά τα βήματα....τουλάχιστον θα λέω οτι βαδίζουμε προς το σωστό άσχετα πόσο ραγδαία θα φτάσουμε στο επιθυμητό.

Link to comment
Share on other sites

To 47% της συμμετοχης που αντιπροσωπευει η Γαλλια και η Γερμανια εχει μεσοσταθμικο κόστος 0.45% αν υποθέσουμε οτι χρησιμοποιεί εσοδα απο 10ετες ομολογο, γιατι στο 5ετες η Γερμανια εχει -0,02

 

Βαζουμε μεσα Ιταλια  Ισπανια και Ολλανδια που εχουν συμμετοχη αλλο ενα ~34%. 5 χωρες αντιπροσωπευουν το ~80% της χρηματοδότησης. Το μεσο επιτοκιο δανεισμου αυτου του 80% ειναι 0,83% συμφωνα με τις αποδοσεις των 10ετων στο Bloomberg σημερα.

 

Η Ελλάδα δανείζεται με μεσοσταθμικο επιτοκιο 2,4%, ενω αρχικα το ποσοστο εφτανε ανω του 5%. 

 

 

Με δεδομένη τη διάρκεια των GLF και ESM δανείων πιστεύεις ότι πρέπει να εξετάσουμε το κόστος δανεισμού στα 5 έτη, στα 10 έτη, ή πιο πέρα; Δεν το λέω ειρωνικά.

Η Ελλάδα πληρώνει Euribor +50bps για τα GLF και EFSF borrowing cost + ένα καπέλο που τώρα σκάλωσα και δεν το θυμάμαι (φαντάζομαι ξέρεις ότι αυτό δεν είναι υπεκφυγη). Είσαι σίγουρος ότι το νούμερο που προκύπτει είναι 2.4% Μήπως βάζεις μέσα το συνολικό κόστος δανεισμού και τις άλλες πηγές δλδ ομόλογα και imf που έχουν μεγαλύτερο κόστος;

Link to comment
Share on other sites

@greekfragma

 

Δεν κατάλαβα ποιος πουλάει τρελίτσα εδώ;

Για κάντο μας λιανά να χαρείς.

Περίμενες σοβαρή απάντηση όταν μπαίνεις και λες να μην γράφουμε τίποτα επειδή είναι νωρίς και είμαστε και εγκάθετοι και φανατισμένοι!!! και απολιτικ;

Έλα που θα μας βγεις και σοβαρός απο πάνω.

 

 

@cyberdyne

Παρεξήγησες. Σου δείχνω απλά ότι τελικά υπάρχει περιθώριο "βελτίωσης" προς τον πάτο του βαρελιού.

 

@Hero

Παίρνεις και συ τώρα; Αυτό με την αυτή που ανέφερες που κολλάει ακριβώς και τι σχέση έχει με δικά μου σχόλια;

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

@Hero

Παίρνεις και συ τώρα; Αυτό με την αυτή που ανέφερες που κολλάει ακριβώς και τι σχέση έχει με δικά μου σχόλια;

 

Σε πειράζω μωρέ.

Η αυτή είναι ο τύπος του ανθρώπου "έχω-500-πτυχία-και-δεν-έχω-δουλέψει-πουθενά" που είχες αναφέρει σε άλλο post. Αυτή είναι η άποψη μου

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.