Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Αλλά σοβαρά τώρα, αν βάζεις τις κ@λοτούμπες του Mega στο ίδιο επίπεδο με αυτές ενός κόμματος που ετοιμάζεται να κυβερνήσει, αν τις θεωρείς εξήσου σημαντικές, φαντάζομαι ποια άποψη έχεις για το κόμμα σου. MEGAλο επίπεδο κόμματος λέμε. Σε MEGAλη εκτίμηση το έχεις, άλλο τι ποστάρεις εδώ μέσα.

Δεν σου έδειξα κωλοτούμπα του Μέγκα, δεν είδα καμιά κωλοτούμπα του Μέγκα βασικά. Προσπάθησα να σε απογοητευσω δείχνωντας σου ότι (μάλλον) δεν έκανε κωλοτούμπα ο ΣΥΡΙΖΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τι έλεγα; Δε σας έλεγα ότι όλη αυτή η φιλολογία για το english law είναι μια βλακεία και μισή ΕΙΔΙΚΑ όταν μιλάμε για sovereign debt και ότι στην τελική ένα κράτος είτε επιλέξει να κάνει default σε ομόλογα που διέπονται απο το δικό του δίκαιο, ή απο το αγγλικό δεν κάνει διαφορά; Ναι ή όχι; Και εσείς τι ακριβώς απαντάγατε; Α ου ψεύτης, κομματόσκυλο, τραπεζικός κτλ. Άρα λοιπόν μου λες ότι ενώ εσύ τουλάχιστον ήξερες ότι αυτό που έλεγα ήταν ακριβέστατο και σωστό, επέλεγες τον εύκολο δρόμο της ad hominem επίθεσης επειδή ήξερες ότι αυτό που έλεγα σου χάλαγε τη μανέστρα. Ευχαριστώ πολύ τουλάχιστον εσύ έχεις τα κότσια να βγεις και να παραδεχτείς ότι αναπαρήγαγες εν γνώσει σου ψέματα. Ο επόμενος παρακαλώ.

 

Αν προκύψει διαφορά με τους δανειστές(άλλα κράτη με τους λαούς τους πλέον) και την υπόθεση εκδικάσει ελληνικό δικαστήριο(π.χ.) βγάζοντας απόφαση υπέρ σου είναι το ίδιο πράγμα με το να εκδικαστεί η υπόθεση από τα αγγλικά δικαστήρια να βγει απόφαση εναντίον σου και να μην την υπακούσεις εμφανίζοντας τον εαυτό σου σαν τον κακό της υπόθεσης. Δίνοντας πάτημα και για κυρώσεις από τα δουλικά κοινοβούλια των ευρωπαϊκών κράτων.

Ναι, είμαι μεγάλος προπαγανδιστής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου έδειξα κωλοτούμπα του Μέγκα, δεν είδα καμιά κωλοτούμπα του Μέγκα βασικά. Προσπάθησα να σε απογοητευσω δείχνωντας σου ότι (μάλλον) δεν έκανε κωλοτούμπα ο ΣΥΡΙΖΑ.

Άμα θέλεις τόσο απεγνωσμένα να με απογοητεύσεις, ε να το δεχτώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν προκύψει διαφορά με τους δανειστές(άλλα κράτη με τους λαούς τους πλέον) και την υπόθεση εκδικάσει ελληνικό δικαστήριο(π.χ.) βγάζοντας απόφαση υπέρ σου είναι το ίδιο πράγμα με το να εκδικαστεί η υπόθεση από τα αγγλικά δικαστήρια να βγει απόφαση εναντίον σου και να μην την υπακούσεις εμφανίζοντας τον εαυτό σου σαν τον κακό της υπόθεσης. Δίνοντας πάτημα και για κυρώσεις από τα δουλικά κοινοβούλια των ευρωπαϊκών κράτων.

Ναι, είμαι μεγάλος προπαγανδιστής.

Α άρα το θέμα είναι τελείως ποιος θα φανεί ο κακός της υπόθεσης. (Και αφήνω στην άκρη το κατα ποσό δε θα φανείς σαν τον κακό της υπόθεσης στην περίπτωση του Γιαννης κερνάει Γιάννης πίνει δλδ Έλληνας χρεοκοπεί, Έλληνας δικάζει". Δλδ αυτή ήταν η υποδούλωση από το English law? το ότι μπορεί οι Έλληνες να φανούμε κακοί. Ε ρε ζεϊμπεκιές.

Link to comment
Share on other sites

 Το να χρησιμοποιείς παιδιά για κομματικό όφελος προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο , όποιος και αν το κάνει. Παραβλέποντας το γεγονός ότι λόγω ηλικίας  δεν είναι δυνατόν να έχουν πολιτική θέση , ο Σαμαράς το πάει ένα βήμα παραπάνω. Από την μία παίζει μπάλα με τα πιτσιρίκια και από την άλλη εξαιρεί τους φρέσκους 18άρηδες από την εκλογική διαδικασία , φοβόμενος το πολιτικό κόστος καθώς "το αισθάνεται" που θα κινηθεί ένα μεγάλο μέρος αυτής της ομάδας. Πολιτικάντικες τακτικές που δεν αρμόζουν σε ένα τέτοιο κόμμα. Υποτίθεται ότι αυτά τα σποτ έρχονται για να πείσουν αυτούς που το σκέφτονται για την ψήφο τους , οι κομματικά ταγμένοι δεν θέλουν σποτ.

 

 Πέραν αυτών είναι αστεία αυτά που τους λέει. Θα μπορούσε ίσως , αν είχε την ευθιξία , να πει:

Συγνώμη παιδιά μου που σας φέρνω τα βιβλία σας σε φωτοτυπίες,

... που σας αφήνω να κρυώνετε σε παγωμένα σχολεία ,

 ...που έχω ξεσκίσει τους γονείς σας στη φορολογία ,

 ...που σας αφήνω να λιποθυμάτε από την πείνα ,

...από όσους έχω στερήσει , με τις πολιτικές που ακολούθησα , τους παππούδες σας που αυτοκτόνησαν από αξιοπρέπεια ,

...που οι προοπτικές να βρείτε δουλειά αργότερα είναι για κλάματα ,

...και η λίστα συνεχίζεται.

Και μετά να παραιτηθεί και να πάει σπίτι του ,  ΑΝ είχε τσίπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλο νέους, άλλο πιτσιρικάδες.

Όσο για την πολιτική πρόταση ενός κόμματος, μου ακούγεται καλύτερη από το "Βγάλτε εμάς πάλι* κυβέρνηση γιατί το βλαμμένο θα φάει λεφτά από τις καταθέσεις σας"

*που σας μειώσαμε τις καταθέσεις όσο μπορούσαμε 4 χρόνια τώρα.

Βέβαια, ο τύπος δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα φωτοτυπικό, δεν περιμένω να επιλέξει σωστά τι θα ψηφίσει.

 

 

Την  πετυχα χτες πρωτη φορα τυχαια (μιας που τηλεοραση δεν ανοιγει παρα μονο για ... μονιτορ να δω καμμια ταινια :p)

 

Πραγματικα ΕΥΓΕ σε οποιον την σκεφτηκε. Εμενα με εντυπωσιασε!

Πως γινεται και χωρεσε ΟΛΑ (μα ΟΛΑ) τα κλισε της σοβαρης ΧΑ σε 30 sec, ειναι πραγματικα αξιο θαυμασμου!!! Καθε ατακα του βασιλακη καϊλα ηταν και ενα deja vu απο ειδησεις, κουβεντες με αλλους, ποστ απο Χρεοκοπια thread :hehe:

Μπραβο τους!

Ειναι, κατα την ταπεινη μου αποψη, διαφημιση προτυπο για να μαθαινουν οι αλλοι πως γινεται!

Έγινε επεξεργασία από SLN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^ Είπα να την δω και εγώ. Μια χαρά είναι για πολιτική διαφήμιση. Έχει πάρει επιλεκτικά δηλώσεις στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ και παίζει πάνω σε αυτές. Αν ήμουν η ΝΔ θα την έπαιζα καθημερινά στα κανάλια.

 

Την άλλη με τα παιδάκια την είδα και αυτή μόλις. Τώρα είναι αργά Αντωνάκη. Και ο κόσμος σκέφτεται το σήμερα, όχι το πως θα είναι η Ελλάδα όταν ο Νικόλας θα είναι 60 χρονών.

 

Για το διαφημιστικό των ΑΝΕΛ τα είπε όλα ο LL_NEO με το "Βάλτε μας στη βουλή μπας και πατήσουμε και κανα φρένο στο βλαμένο".

 

Το σποτ του ΣΥΡΙΖΑ κάνει αυτό που θα έπρεπε σε πολλές περιπτώσεις να κάνουν τα στελέχη του. Μιλάει γενικόλογα, χωρίς να λαϊκίζει σε ηλίθιο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Ιδού ένας σύγχρονος ευρωπαίος ηγετης της Κεντροδεξιας....Περα απο τα διλημματα που εχει βαλει εκλογες=καταστροφη εξοδος απο το ευρω και αλλα πολλα,βαζει υποψηφιοτητα 

και για τον πιο λαικιστη τις τελευταιες μερες...

 

http://www.skai.gr/news/world/article/272972/samaras-de-tha-apomakrunthoun-oi-eikones-apo-ta-dimosia-ktiria/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ιδού ένας σύγχρονος ευρωπαίος ηγετης της Κεντροδεξιας....Περα απο τα διλημματα που εχει βαλει εκλογες=καταστροφη εξοδος απο το ευρω και αλλα πολλα,βαζει υποψηφιοτητα 

και για τον πιο λαικιστη τις τελευταιες μερες...

 

http://www.skai.gr/news/world/article/272972/samaras-de-tha-apomakrunthoun-oi-eikones-apo-ta-dimosia-ktiria/

Ο άλλος πήγε στον Πάπα. :p

Αλλά πλάκα πλάκα έδωσε ρέστα σήμερα ο Τσίπρας με το παιδομάζωμα και την αρπαγή των γυναικών. Η καλύτερη ατάκα που έχει πετάξει μέχρι τώρα. Γείωσε την μισή προεκλογική καμπάνια της ΝΔ με μια φράση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος πήγε στον Πάπα. :p

Αλλά πλάκα πλάκα έδωσε ρέστα σήμερα ο Τσίπρας με το παιδομάζωμα και την αρπαγή των γυναικών. Η καλύτερη ατάκα που έχει πετάξει μέχρι τώρα. Γείωσε την μισή προεκλογική καμπάνια της ΝΔ με μια φράση.

Τι είπε ακριβώς?

Δώσε link και quote, thanks!

Link to comment
Share on other sites

(χαμήλωσε την φωνή στην αρχή του video)

Να του δώσω τα συγχαρητήρια μου για το γεγονός ότι είναι επιτυχημένος πολιτικός.

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι δεν θα γίνει κανένα grexit. Θα το τραβήξουν όσο δεν πάει και στο τέλος θα σκαρφιστουν καμία αληθοφανη δικαιολογία για να πουν "σορρυ αλλά ένας άλλος τρίτος παράγοντας δεν μας αφήνει".

Το παράδοξο είναι ότι ο κόσμος ψηφίζει συριζα και για το grexit (είτε έξοδος από το νόμισμα, είτε έξοδος από την ΕΕ, είτε οπως αλλιώς ερμηνευεται)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μωρέ ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ για να φύγουμε από την ΕΕ ή από το ευρώ; Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει τα κότσια να το κάνει αυτό και το ξέρει μέχρι κι η κουτσή μαρία. Ο κόσμος ψηφίζει συριζα γιατί οι υπόλοιποι  δύο του προκαλούν πλέον εμετό και τον έχουν φέρει στο αμήν. Δεν ψηφίζει κανείς συριζα για ανατροπή του συστηματος, τους ψηφιζει μπας και πάρουν καμιά ανάσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιος μωρέ ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ για να φύγουμε από την ΕΕ ή από το ευρώ; Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει τα κότσια να το κάνει αυτό και το ξέρει μέχρι κι η κουτσή μαρία. Ο κόσμος ψηφίζει συριζα γιατί οι υπόλοιποι  δύο του προκαλούν πλέον εμετό και τον έχουν φέρει στο αμήν. Δεν ψηφίζει κανείς συριζα για ανατροπή του συστηματος, τους ψηφιζει μπας και πάρουν καμιά ανάσα.

Εμμέσως εμμέσως έρχεσαι κοντά στην δικιά μου οπτική.

Ο μέσος κόσμος στην Ελλάδα δεν ψηφίζει για κάποιες πολιτικές δράσεις. Ψηφίζει για να αποφύγει τους άλλους (που ούτε καλά καλά τις δικές τους πολιτικές δράσεις ξέρει).

Και το ακόμα χειρότερο? Δεν κάνει ένα checklist να δει τι έκαναν ή δεν έκαναν μετεκλογικα. Εφησυχάζεται με γενικευσεις και ποιος τρέχει τώρα να ψάχνει τι/πως/γιατί.

Ο κόσμος ψηφίζει το (δυνατό) αριστερό κόμμα για διάφορους λόγους. Αυτό που εννοούσα με τον όρο "grexit" είναι ότι ο κόσμος θέλει κούρεμα ή διαγραφή του χρέους, ή εθνική κυριαρχία ακόμα κι αν σημαίνει αντίπαλος μας όλη η ηπειρος.

Παράλληλα θέλει επίσης να σταματήσει η λιτότητα, απλά αν έχω καταλάβει σωστά βγαίνουμε ούτως ή άλλως από το μνημόνιο.

Ένα από τα αρνητικά της ΝΔ ως κυβέρνηση είναι ότι έβαλε 555 φόρους. Από τη μία να το καταλάβω ότι έπρεπε να το κάνει για να δημιουργήσει κρατικό πλεονασμα πολύ πολύ γρήγορα. Από την άλλη, τι άλλο θα μπορούσε (ρεαλιστικά) να κάνει για να μαζέψει ένα ποσό φόρων, τόσο γρήγορα όταν ξέρει ότι η πλειοψηφία των πολιτών φοροδιαφευγουν? Ειλικρινής απορία το τελευταίο, και αν υπάρχει κάτι καλύτερο πολύ θα ήθελα να το μάθω (και ας αισθάνομαι ότι δεν θα πάρω απάντηση ποτέ).

Link to comment
Share on other sites

εγώ απο την άλλη δεν καταλαβαίνω το εξής:

 

πώς γίνεται κάθε μέρα να μας τα πρήζουν με το χριστιανισμό, την εκκλησία και το πουλί του Τσίπρα και του twitter..

ζούμε στο 2015, σιγά σιγά η παλιά γενιά (όσοι ας πουμε ήταν τόσο στενόμυαλοι που βλέπανε τα πάντα "του σατανά) αρχίζει να αναπαύεται στους ουρανούς. Η νέα γενιά , αυτοί που είναι τώρα καινούριοι ψηφοφόροι καθώς και οι λίγο πιο παλιοί ψηφοφόροι έχουν μεγαλώσει σε μια κοινωνία που (ευτυχώς θα πω εγώ) δε ζει (τόσο πολυ) στο σκοταδισμό που ζουσαν οι γιαγιάδες μας.

Είσαι λοιπόν ο επικοινωνιολόγος που δίνει συμβουλές στην ΝΔ για την προεκλογική καμπάνια. Πως γενεται να μη βλέπεις ότι έχεις καταντήσει το τρολ του ελληνικου ιντερνετ και της ελληνικής νεολαίας στην πλειοψηφία της? μα καλά τώρα , το πουλι του τουίτερ μας μάρανε ? σοβαρά? υπάρχει έστω ένας σοβαρός άνθρωπος (που έχει πρόσβαση στο ελληνικο ιντερνετ και άρα στη είδηση της "συνομιλίας" Τσίπρα στο twitter) ο οποίος θα θεωρήσει ότι το πουλί του τουίτερ χρησιμοποιείται ως προσβολή στη θρησκεία?

 

τι γίνεται?

1)είναι τόσο ηλίθιοι που περιμένουν ότι ο κόσμος ψαρώνει?

2)ζούνε όντως μέσα στη ναφθαλίνη?

3) ζω εγώ στη γυάλα μου και όντως η πλειοψηφία της νέας γενιάς και της μέσης ηλικίας στην ελλαδα δεν είναι τόσο νεοφιλελεύθεροι όσο χριστιανοδεξιοι? εγώ νομίζω κυριαρχεί το νεοφιλελευθερο στοιχείο σε σχέση με το χριστιανοδεξιό.. τόσο λάθος είμαι?

 

υγ: την τακτική της κινδυνολογίας περι GREXIT την καταλαβαίνω. τη θεωρώ απαράδεκτη αλλά έχει μία λογική. Τρομοκρατείς τον κόσμο για να φανείς εγγυητής της ομαλότητας. ανήθικο και ψευτικο ίσως αλλα αυτό ειναι άλλο θεμα.  Μπορεί να απέτυχε βέβαια αλλά τουλάχιστον σε ένα βαθμο είναι πολιτικο λόγος.

 

Αυτό το κόλλημα με τη θρησκεία και τον Συριζα (για ψίλου πήδημα εννοώ έτσι?) μόνο εγώ βλέπω ότι προκαλεί κακο στη Νέα Δημοκρατία?

 

να το πω αλλιώς, αν δεν είχα τις απόψεις που έχω τώρα και ήμουν αλλιώς, είμαι 100% σίγουρος ότι αυτές οι δηλώσεις της ΝΔ θα με απομάκρυναν όσο δεν πάει από τη ΝΔ.

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

@3likos, είσαι Έλληνας - Ελληνίδα άνω των 55-60% ετών, αυτόματα είσαι στο 25-30% του πληθυσμού που γενικά δεν ψάχνει τα πάντα στο ιντερνετ. Αν ακούσεις από τον γνωστό σου, "Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κατά της Ορθοδοξίας και ο Τσίπρας θέλει να νομιμοποιήσει τους ισλαμιστές μετανάστες και να πουλήσει την Θράκη" θα το πιστέψεις...

Link to comment
Share on other sites

το internet δεν ειναι πανακεια ομως, εγω απο μεσηλικα (που δεν "σερφαρει" ) εμαθα πχ οτι μητσοτακης ειχε τον λεβεντη υποψηφιο στις εκλογες γιατι  ηθελε να χρησιμοποησει το λογοτυπο του στο ψηφοδελτιο (αυτο με το ουρανιο τοξο) χωρις να του το πληρωσει.

ολα τα μεσα ειναι πλεον κατευθυνομενα, απλα στο ιντερνετ οταν γραφει ο καθε ημιμαθης / λαμογιο / κομματοσκυλο τα δικα του στο ταδε blog, εχεις μια σχετικη ελευθερια να παρεμβεις και να γραψεις με επιχειρηματα "κυριε γραφετε ΜΠΟΥΡΔΕΣ, δεν ειναι ετσι τα πραγματα " ενω στο δελτιο του ευαγγελατου οχι.

 

edit : περι διαφημισεων, θα προτιμουσα χιλιες φορες να βλεπω κατι τετοιο στο χαζοκουτι 

 

 

παρα να δινουν ενα ψωροχιλιαρικο στο καθε ανηλικο για να ξεφτιλιζεται μετα αυτο και οι γονεις του. 

 

το καλυτερο βεβαια θα ητανε να μην χαλανε καθολου λεφτα για διαφημισεις, γιατι υποτιθεται εχουμε κριση, ο κοσμος πειναει και οι συνταξεις βρισκονται στον "αερα"

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Ποιος μωρέ ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ για να φύγουμε από την ΕΕ ή από το ευρώ; Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει τα κότσια να το κάνει αυτό και το ξέρει μέχρι κι η κουτσή μαρία. Ο κόσμος ψηφίζει συριζα γιατί οι υπόλοιποι  δύο του προκαλούν πλέον εμετό και τον έχουν φέρει στο αμήν. Δεν ψηφίζει κανείς συριζα για ανατροπή του συστηματος, τους ψηφιζει μπας και πάρουν καμιά ανάσα.

 

ΣΥΡΙΖΑ ψηφίζουν με την ελπίδα ότι θα διορθωθούν έστω κάποιοι "τυφλοί" φόροι. Επίσης γιατί έχουν αηδιάσει από τη διαφθορά των υπαρχόντων πολιτικών.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μωρέ ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ για να φύγουμε από την ΕΕ ή από το ευρώ; Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει τα κότσια να το κάνει αυτό και το ξέρει μέχρι κι η κουτσή μαρία. Ο κόσμος ψηφίζει συριζα γιατί οι υπόλοιποι  δύο του προκαλούν πλέον εμετό και τον έχουν φέρει στο αμήν. Δεν ψηφίζει κανείς συριζα για ανατροπή του συστηματος, τους ψηφιζει μπας και πάρουν καμιά ανάσα.

 

Long story short οι περισσότεροι ψηφίζουν με την ελπίδα να μην κάνει το κόμμα που ψηφίζουν αυτά που υπόσχεται.

@3likos, είσαι Έλληνας - Ελληνίδα άνω των 55-60% ετών, αυτόματα είσαι στο 25-30% του πληθυσμού που γενικά δεν ψάχνει τα πάντα στο ιντερνετ. Αν ακούσεις από τον γνωστό σου, "Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κατά της Ορθοδοξίας και ο Τσίπρας θέλει να νομιμοποιήσει τους ισλαμιστές μετανάστες και να πουλήσει την Θράκη" θα το πιστέψεις...

 

Αυτό το τροπάρι με ότι οι νέοι είναι ανοιχτόμυαλοι και για αυτο στηρίζουν Συριζα κτλ πρόσεξτε το λίγο. Διότι στην ίδια ηλικιακή ομάδα που βγαίνετε πρώτοι, ξέρεις ποιο κόμμα είναι δεύτερο ε; 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.