Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ναι, μονά ζυγά δικά μας.

 

Τα ίδια ακριβώς λέγανε το 80. Copy & paste.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, τα ίδια λέγανε σε κάθε εκλογές. Άλλαζε ο αρχηγός του κόμματος και λέγανε

"Αυτός δεν είναι σαν τον Ανδρέα/Μητσοτάκη/Σημίτη/Καραμανλή/Γιωργάκη/...., δεν θα κάνει τα ίδια διότι αν κάνει τα ίδια δεν θα ξανά βγει"

Οπότε ψηφίζανε τον λαϊκιστή και πάλι, παίζανε μια γενιά στα ζάρια σίγουροι για το θετικό αποτέλεσμα και να'μαστε στο σήμερα"

Εσύ μιλάς για άλλους αρχηγούς, εγώ σου λέω για άλλο κόμμα, όπου η πλειοψηφία των ανθρώπων του δεν έχουν πάρει στα χερια τους εξουσία, και για 40 χρόνια εβλεπαν ότι έβλεπες εσυ.. Όσο για το 80, είμασταν και τότε σε μνημόνια και ευρώ?

 

Πραγματικά κουράστηκα να απαντάω με τα ίδια πράγματα στα ίδια επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μιλάς για άλλους αρχηγούς, εγώ σου λέω για άλλο κόμμα, όπου η πλειοψηφία των ανθρώπων του δεν έχουν πάρει στα χερια τους εξουσία, και για 40 χρόνια εβλεπαν ότι έβλεπες εσυ.. Όσο για το 80, είμασταν και τότε σε μνημόνια και ευρώ?

 

Πραγματικά κουράστηκα να απαντάω με τα ίδια πράγματα στα ίδια επιχειρήματα.

Καλά μην μου λες για απλές αλλαγές αρχηγών. Το 80 το ΠΑΣΟΚ, νέο κόμμα ήταν. Άγνωστο. Δεν είχαν κυβερνήσει οι του ΠΑΣΟΚ το 80. Σε μνημόνια τότε μπορεί να μην ήμασταν ή στο ευρώ, αλλά έπαιζε πολύ η ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ ως βασικό σύνθημα. Οπότε είχαμε συμμετοχή της Ελλάδας σε άλλου τύπου ενώσεις, ξέρεις, δυτικού τύπου, καπιταλιστικού τύπου, του τύπου που ένα σοσιαλιστικό κόμμα θα στόχευε στα συνθήματά του. Και τότε ο κόσμος την υπέρβασή του έκανε ψηφίζοντας ένα σοσιαλιστικό κόμμα.

 

Κουράστηκες διότι πολύ απλά είτε δεν σε ενδιαφέρει η άλλη άποψη, είτε όπως είπες σε άλλο ποστ, για σένα δεν έχει αξία.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ο ΣΥΡΙΖΑ θα τα κάνει χάλια και θα μας φάει τα λεφτά που δεν έχουμε, ας το κρατήσουμε σαν δεδομένο. Πες μου μία εναλλακτική πρόταση η οποία δεν σε έχει κοροϊδέψει στην τελευταία 30ετια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή δεν θα μπει στη βουλή ξέρεις που θα πάει η ψήφος σου.

Στο 5-10% "Άλλα κόμματα" που θα κρίνουν αν το πρώτο κόμμα θα πάρει αυτοδυναμία ή όχι. Άσε τον, για εμένα ψηφίζει.. :p

 

Αλλά εγώ θα περιμένω την απάντηση του yanni που δεν έχει δώσει ποτέ.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει που ορισμένοι πιστεύουν ότι έρχεται το νεο ΠΑΣΟΚ. Μου αρέσει που βλέπετε το '80 στο 2015. Μάλλον δεν έχετε καταλάβει τις διαφορές. Το '80 και έπειτα σου πέταγε μπαγιόκο και δουλειές (και επιδόματα και άλλα καλα) ένα σύστημα που πάσχιζε να καθιερωθεί μετά απο χρόνια πάνω κάτω (χούντες, ιστορίες κλπ). Και τα κατάφερε. Κατάφερε να καθιερωθεί για 40 περίπου χρόνια. Λεφτά δόθηκαν στον κόσμο, δουλειές υπήρχαν , και ένα κοινωνικό κράτος (λέεεμε τώρα) άρχισε να λειτουργεί. Με τα στρεβλά του, τις ανωμαλίες του και τη διαφθορά του.

 

Αν βλέπετε την ίδια κατάσταση σήμερα τότε να κάνουμε πανηγύρι. Εγώ πάντως ψήνομαι να βγει ο Σύριζα αμα ειναι να είναι το νεο ΠΑΣΟΚ του '80 :lol:.

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή δεν θα μπει στη βουλή ξέρεις που θα πάει η ψήφος σου.

 

 

Δεν θα μπεί γιατί τα κόμματα που θα μπούν έχουν απο κάπου κληρονομήσει τις απαραίτητες ψήφους, ή γιατί η συντριπτική πλειοψηφία ακόμα και σήμερα αρέσκεται να ''εξαπατείται'' ψηφίζοντας ουσιαστικά τα γνωστά 2 - 3 πολυκαταστήματα ?

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπεί γιατί τα κόμματα που θα μπούν έχουν απο κάπου κληρονομήσει τις απαραίτητες ψήφους, ή γιατί η συντριπτική πλειοψηφία ακόμα και σήμερα αρέσκεται να ''εξαπατείται'' ψηφίζοντας ουσιαστικά τα γνωστά 2 - 3 πολυκαταστήματα ?

Δε θα μπει γιατι δε θα μαζέψει 3% . Τόσο απλο

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχεις τι εύχεσαι, έτσι ψήθηκαν και οι γονείς μου το '80 και τώρα βλέπουν μέσω skype τα παιδιά και τα εγγόνια τους να μεγαλώνουν έξω, με συντάξεις που με τα βίας καλύπτουν τα απαιραίτητα  ;)

sarcasm :p

 

ήθελα να δείξω πόσο διαφορετική είναι η κατάσταση τώρα και τότε. Να το πω αλλιώς τώρα μου φαίνεται πολύ πιο κρίσιμη.

Ενώ τότε πιστεύω ότι όλοι (οι φιλοευρωπαίοι του 80 εννοω) θα κάνανε το ίδιο σχεδόν με το πασοκ του 80.

 

Το 1980 χαρακτηρίζεται απο μια σχετικά (με σήμερα τουλάχιστον) απλόχερη πολιτική

Το 2015 ειναι διαφορετικο, χαρακτηρίζεται απο λιτότητα. Πώς τα συγκρίνουμε?

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι οι καταθέσεις κάτω των 100.000 είναι εγγυημένες;

άμα παραμείνουμε μέλος της ΟΝΕ, αυτές είναι εγγυημένες από την Ευρώπη...Αν παίξουμε μπαλίτσα με δραχμή θα επικρατεί τέτοιο χάος που τα λεφτά μας ή θα έχουν χαθεί ήδη και δεν θα έχει σημασία...

 

Γενική συμβούλη: Μην τρελαίνεσαι...Δεν είναι βλάκας ο Τσίπρας ή ο Σαμαράς ή ο οποιοσδήποτε για να τραβήξουν ηθελημένα την χώρα σε χρεωκοπία....αν γίνει κάτι τέτοιο θα τους κρεμάσουν και παλουκόσουν τα κεφάλια στο σύνταγμα και το γνωρίσουν αμφώτεροι (ο μεν Τσίπρας γιατί έχει δώσει ελπίδες χαιδεύοντας αυτάκια και ο δε άλλος γιατί μας έχει πηδ...ει τόσα χρόνια).. Όσο για τους ευρωπαίους μπορεί να λένε ότι θα αντιμετωπίσουν το grexit με άνεση, αλλά μόνο άνετο δεν είναι που θα δουν μια κατρακύλα του Ευρώ, τις νότιες χώρες να αντιδρούν ίσως γιατί θα αναρωτηθούν "Δηλαδή και εμάς θα μας αντιμετωπήσουν έτσι;" άρα μιλάμε για τρελές καταστάσεις που όλοι θέλουν να αποφύγουν.

 

Πάντως αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να πεις παει τελειώσε και δεν έχω λεφτά στο στρώμα, τράβα ένα ταξιδάκι στην Γερμανία, ταυτότητα και φορολογικη δήλωση, κάνε έναν λογαριασμό και στείλε τα με εμβασμα...

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.