Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Yes master Hero. Thank you master Hero. Ευχαριστούμε για την γνώση, θα είμαστε για πάντα ευγνώμονες.

Και με την ειρωνεία θα μείνεις.

Εμμέσως σε ευχαριστώ πάντως. Λίγα τέτοια ακόμα να μου πείτε μερικοί, να πιάσει αρνητικό το pleasure contribution metric μου, να ξε-εθιστω από το φορουμ, να ξεκουμπιστω κι εγώ μπας και βρω την υγεία μου.

Link to comment
Share on other sites

Ε μα ρε φίλε, μας λες οτι μας κάνεις και χάρη που απαντάς δηλαδή, τι περιμένεις να ακούσεις; Λες κι όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα, έχουμε κομματικές ατζέντες, και βγάζουμε λεφτά με αυτά που γράφουμε στα πολιτικοειδησειογραφικά threads. Στα όρια του ναρκισσισμού είναι το  post σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια αυτό είναι λάθος από τη δική μου πλευρά. Όχι ότι έχω τέτοιο σκοπό αλλά μου βγαίνει ένα μείγμα προκλητικής συμπεριφοράς, περίπλοκου τρόπου έκφρασης και μιας εκρηκτικοτητας που βγαίνει ως αντεπίθεση σε ότι δεν στέκει λογικά (και αυτό τώρα σηκώνει πολύ συζήτηση).

Αλλά για να απαντήσω στην απορία σου, όχι δεν πιστεύω ότι βγάζουν/βγάζετε λεφτά έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει και άδικο όμως. Είναι σπαστικό πολλές φορές να σε κάνει quote κάποιος που είναι διατεθειμένος για διάλογο όσο ένα βιβλιαράκι με το πρόγραμμα ενός κόμματος (όσο και αν φωνάζεις στο βιβλιαράκι, κάθε φορά που θα το ανοίγεις θα διαβάζεις τα ίδια). Από ένα σημείο και μετά νιώθεις κιόλας ότι σε τρολάρουν όταν διαβάζεις απίθανα πράγματα ως επιχειρήματα ή δικαιολογίες. Οπότε κάποια στιγμή εκδηλώνεσαι με ένα ποστ διαμαρτυρίας που μπορεί να φαίνεται ναρκισσιστικό, αλλά να μην έχει γραφτεί με ανάλογη ψυχολογία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πιαστηκατε από την τελευταία παράγραφο, απλά να πω ότι κουράστηκα τα κατεβατα επί κατεβατων που σιγά σιγά (ή πλεον) γίνονται όλο και συχνότερα (από μένα εννοω).

Οπότε το μπινελίκια κτλ ήταν μια μεταφορική έκφραση/μεθοδος για να αρχίσω να συνοψιζομαι. Γενικότερα είμαι άνθρωπος της αποδοτικοτητας

Link to comment
Share on other sites

που βγαίνει ως αντεπίθεση σε ότι δεν στέκει λογικά (και αυτό τώρα σηκώνει πολύ συζήτηση).

Ενώ είναι πολύ λογικό από την μία να κατακρίνεις την Αριστερά επειδή ο αγώνας της έδωσε κάποια δικαιώματα στους φυλακισμένους (προκλητικά διαστρεβλωνοντας το περιεχόμενο του νόμου), ενώ από την άλλη να μην αναγνωρίζεις καμία συνεισφορά της Αριστεράς στις προσπάθειες καλύτερων εργασιακών νόμων και σχέσεων.

Δεν έχει και άδικο όμως. Είναι σπαστικό πολλές φορές να σε κάνει quote κάποιος που είναι διατεθειμένος για διάλογο όσο ένα βιβλιαράκι με το πρόγραμμα ενός κόμματος (όσο και αν φωνάζεις στο βιβλιαράκι, κάθε φορά που θα το ανοίγεις θα διαβάζεις τα ίδια). Από ένα σημείο και μετά νιώθεις κιόλας ότι σε τρολάρουν όταν διαβάζεις απίθανα πράγματα ως επιχειρήματα ή δικαιολογίες. Οπότε κάποια στιγμή εκδηλώνεσαι με ένα ποστ διαμαρτυρίας που μπορεί να φαίνεται ναρκισσιστικό, αλλά να μην έχει γραφτεί με ανάλογη ψυχολογία.

ΈΞΩ ΤΑ ΚΌΜΜΑΤΑ ΑΠΌ ΤΟΝ ΛΑΜΠΗ!!

2 άνθρωποι είμαστε όλοι και όλοι εδώ μέσα που ανοιχτά λέμε που ανήκουμε, από αυτούς τους 2 μόνο με εμένα "μαλώνεις" στο 90% των περιπτώσεων, και έχεις "παίξει" και εσύ και άλλοι το χαρτί του κόμματοσκυλλου, των παροπιδων και του κομματικού βιβλίου άπειρες φορές. Νισάφι..

Link to comment
Share on other sites

ΈΞΩ ΤΑ ΚΌΜΜΑΤΑ ΑΠΌ ΤΟΝ ΛΑΜΠΗ!!

2 άνθρωποι είμαστε όλοι και όλοι εδώ μέσα που ανοιχτά λέμε που ανήκουμε, από αυτούς τους 2 μόνο με εμένα "μαλώνεις" στο 90% των περιπτώσεων, και έχεις "παίξει" και εσύ και άλλοι το χαρτί του κόμματοσκυλλου, των παροπιδων και του κομματικού βιβλίου άπειρες φορές. Νισάφι..

Διακρίνω μια δόση αυτοκριτικής ή μου φαίνεται?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε αφού εσύ "σπαμμαρεις" συνέχεια posts. Για αυτό ανήκεις στο 90% των περιπτώσεων όπως λες. Ψέμματα είναι? Ποιος άλλος "σπαμμαρει" σαν κι εσένα?

Όσο για την πρώτη παράγραφο, κοίταξε το έχω ξαναπεί ότι κρίνω εκ εμπειρίας κι εκ πεποιθήσεως δίνοντας, και το έχω ξανάναφερει ότι έχω ένα μικρό έως αρκετό bias προς μια κατεύθυνση. Αλλά τι στο πεο. Εγώ φταίω που τυχαίνει η διαφθορα και ο παραλογισμος να συσσωρευονται πιο πολύ στα αριστερά? Όχι ότι δεν έχω δει δείγματα από δεξιά αλλά είναι μικρά συγκριτικά. Δηλαδή τόσο καλά κρύβονται ή τόσο biased είμαι που δεν τα βλέπω?

Πάντως νομίζω το έχω ξαναπεί. Ο νεπωτισμος, η οικογενειοκρατια, το ρουσφέτι και όλα αυτά τα "θα βάλουμε τον δικό μας" που πάνε ενάντια στην αξιοκρατία, είναι παράλληλα κοινωνικά προβλήματα. Και πιστεύω ότι κάπως πρέπει να μειωθούν.

Για τον Ρωμανο, λειτούργησε με γνώμονα το self interest και βοήθησε ΚΑΠΟΙΟΥΣ που έτυχε να είναι στην ίδια περίπτωση με αυτόν. Το κατακριτεο από μένα είναι οι μέθοδοι του και το γεγονός ότι προβλήθηκε σαν role model. Καλύτερες οι συνταγές μαγειρικής από αυτό το αίσχος που υποστηρίζεις (απλά και μόνο επειδή είναι αναρχικος/αριστερός ή αντε να σου δώσει καμία κομματική ατζέντα μιας που το είχε ο DJDης*)

Συμφωνώ πάντως. Έξω τα κόμματα από τον λάμπα

*πλάκα κάνω, πλιζ μην αρχίσεις πάλι να τα παίρνεις κυριολεκτικά και τάχα διαστρεβλωνω ή κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω μια δόση αυτοκριτικής ή μου φαίνεται?

Σου φαίνεται.

 

Όσο για την πρώτη παράγραφο, κοίταξε το έχω ξαναπεί ότι κρίνω εκ εμπειρίας κι εκ πεποιθήσεως δίνοντας, και το έχω ξανάναφερει ότι έχω ένα μικρό έως αρκετό bias προς μια κατεύθυνση. Αλλά τι στο πεο. Εγώ φταίω που τυχαίνει η διαφθορα και ο παραλογισμος να συσσωρευονται πιο πολύ στα αριστερά? Όχι ότι δεν έχω δει δείγματα από δεξιά αλλά είναι μικρά συγκριτικά. Δηλαδή τόσο καλά κρύβονται ή τόσο biased είμαι που δεν τα βλέπω?

Πάντως νομίζω το έχω ξαναπεί. Ο νεπωτισμος, η οικογενειοκρατια, το ρουσφέτι και όλα αυτά τα "θα βάλουμε τον δικό μας" που πάνε ενάντια στην αξιοκρατία, είναι παράλληλα κοινωνικά προβλήματα. Και πιστεύω ότι κάπως πρέπει να μειωθούν.

Το bold απλά δεν ισχύει, μπορώ να σου βρω άπειρα παραδείγματα διαφθορας σε ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ, ΧΑ (για Αν.Ελ. δεν ξέρω), πόσα μπορείς να μου βρεις για ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ κτλ.

Το πρόβλημα σου είναι -όπως έγραψα και θα ξαναγράψω σε 5 λεπτά στις ειδήσεις- ότι πιστευεις ότι το ΠΑΣΟΚ ειναι (κέντρο) αριστερό κόμμα.

Link to comment
Share on other sites

Το που κατατάσσεται το ΠΑΣΟΚ, δεν τα λέτε καλύτερα με τον yanni (που σε έβαλε δίπλα στη θέση σου με την ερμηνεία του wiki)?

Για τα κοινωνικά θέματα βλέπω γαργαρα τα κάνεις. Δηλαδή αν πούμε ότι το 80% των πολιτών έχουν κυρία πεποίθηση ότι "κάποιος άλλος πρέπει να μας χωσει στη θεση" και τελικά ψηφίζουν ΜΟΝΟ με γνώμονα αυτήν την πεποίθηση, με αποτέλεσμα να αποσυρονται από τα πασοκ/νδ/συριζα/κτλ κόμματα όταν δεν ικανοποιείται το αίτημα τους και να πηγαίνουν σε "νεα" κόμματα ή σε αποχή, αυτό δεν είναι ένα σοβαρό θέμα που πρέπει να βελτιωθεί κάπως?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχαριστήσω τον astrolabos για το Mute. Ήταν μάνα εξ ουρανού να μη χρειάζεται να μπαίνω όλο το ΣΚ και να απαντάω στο κάθε τι. Σε σημείο που σκέφτομαι κάθε παρασκευή βράδυ να τρεσάρω και ένα καντήλι για να επωφελούμαι καταλλήλως.

 

Ερώτηση τώρα για τον Myralis αλλά κυρίως για τους αντικειμενικούς του forum που κατα καιρούς με έχουν κατηγορήσει ως ψεύτη, κομματόσκυλο και τσάτσο των αγορώνενε.

 

Μας λένε ότι το ψαλίδι στο χρέος είναι μέσα στο πρόγραμμα, ακόμα και αν γίνει ως μονομερής ενέργεια. ΟΚ να δεχτώ την αναγκαιότητα αυτής της ενέργειας αλλά έχω μια απορία. Και όλα αυτά που μας λέγανε 2 χρόνια τώρα ότι "οι νενέκοι έδεσαν τη χώρα χειροπόδαρα με τη μετατροπή των ομολόγων μας απο "Greek law" σε "English law" ήταν μούφες; Διότι δε μπορούν να συμβαίνουν και τα δυο ταυτόχρονα ρε μάγκες. Ή τη δέσαμε τη χώρα χειροπόδαρα και δε μπορεί να πέσει μονομερές ψαλίδι και άρα τώρα μας λένε ψέματα, ή δεν τη δέσαμε, μπορούμε να κάνουμε μονομερείς ενέργειες και άρα μας λέγανε τότε ψέματα. 

 

Να περιμένω να έχει κανείς την ευθιξία να μου απαντήσει ή μπα;

 

"Μπα" όπως φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τότε αν ο Παπανδρέου έκανε άγια που έφερε το μνημόνιο και αν ο Σαμαράς έκανε ακόμα πιο άγια που το ακολούθησε ως δεσμευτικό για να πάρεις την απάντησή σου.

 

εδιτ: Υπάρχουν κάτι προφυλακτικά που μπάινουν στον κόλπο της γυναίκας για να την προστατέψουν από έναν επίδοξο βιαστή. Μόλις πιαστεί μέσα το όργανο και πας να βγάλεις το προφυλακτικό θα φρίξεις από τον πόνο γιατί έχει δόντια που κάνουν δύσκολη την απομάκρυνση, όχι όμως και την εισαγωγή μέσα σε αυτό.

Ο ΓΑΠ και ο δικός σου φροντίζουν να προκαλέσουν το μέγιστο πόνο σε περίπτωση απεμπλοκής από το μνημόνιο, αλλά η απεμπλοκή έστω και με πόνο(τώρα πια) δεν είναι αδύνατη.

 

Δεν απάντησες όμως στον μέσο λαμπίτη αν βλέπεις τελικά τη Βουλγαρία ως το μέλλον της χώρας, μέσα στο απάνεμο λιμάνι, το προστατευμένο από τις αγορές, που αρέσκονται να κερδοσκοπούν με τα νομίσματα.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες μας τότε αν ο Παπανδρέου έκανε άγια που έφερε το μνημόνιο και αν ο Σαμαράς έκανε ακόμα πιο άγια που το ακολούθησε ως δεσμευτικό για να πάρεις την απάντησή σου.

 

εδιτ: Υπάρχουν κάτι προφυλακτικά που μπάινουν στον κόλπο της γυναίκας για να την προστατέψουν από έναν επίδοξο βιαστή. Μόλις πιαστεί μέσα το όργανο και πας να βγάλεις το προφυλακτικό θα φρίξεις από τον πόνο γιατί έχει δόντια που κάνουν δύσκολη την απομάκρυνση, όχι όμως και την εισαγωγή μέσα σε αυτό.

Ο ΓΑΠ και ο δικός σου φροντίζουν να προκαλέσουν το μέγιστο πόνο σε περίπτωση απεμπλοκής από το μνημόνιο, αλλά η απεμπλοκή έστω και με πόνο(τώρα πια) δεν είναι αδύνατη.

 

Δεν απάντησες όμως στον μέσο λαμπίτη αν βλέπεις τελικά τη Βουλγαρία ως το μέλλον της χώρας, μέσα στο απάνεμο λιμάνι, το προστατευμένο από τις αγορές, που αρέσκονται να κερδοσκοπούν με τα νομίσματα.

 

Κοίτα μπορεί να νομίζεις ότι ξέρεις καλό ζειμπέκικο, αλλά έμπλεξες με τύπο που έχει πληρώσει σε δίδακτρα 4-5 bonus, με διπλώματα απο τα ivy league πανεπιστήμια της Ιεράς Οδού, της Πειραιώς και της Παραλιακής. Αγοράκι μου καλό ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο. Δεκτές απαντήσεις είναι α), β) ή "μισό να πάρω τον Καζάκη να τον ρωτήσω". Απάντα και μετά ότι θες σου απαντάω. Btw δεν ξέχασα να απαντήσω σε τίποτα. Ήμουν muted όλο το Σ/Κ.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ να δεχτώ την αναγκαιότητα αυτής της ενέργειας αλλά έχω μια απορία. Και όλα αυτά που μας λέγανε 2 χρόνια τώρα ότι "οι νενέκοι έδεσαν τη χώρα χειροπόδαρα με τη μετατροπή των ομολόγων μας απο "Greek law" σε "English law" ήταν μούφες; Διότι δε μπορούν να συμβαίνουν και τα δυο ταυτόχρονα ρε μάγκες. Ή τη δέσαμε τη χώρα χειροπόδαρα και δε μπορεί να πέσει μονομερές ψαλίδι και άρα τώρα μας λένε ψέματα, ή δεν τη δέσαμε, μπορούμε να κάνουμε μονομερείς ενέργειες και άρα μας λέγανε τότε ψέματα. 

 

Εγώ έχω τη δυνατότητα να σκοτώσω έναν άνθρωπο άσχετα αν δεν επιτρέπεται ηθικά και νομικά. Οι νόμοι θα επηρεάσουν την απόφασή μου ή μπα; Μπορώ όμως και πάλι να σκοτώσω και να αντιμετωπίσω τις συνέπειες.

Αυτά που αφήνει η τωρινή κυβέρνηση πίσω της επηρεάζουν τις επόμενες κυβερνήσεις στις σχέσεις με τους έξω ή όχι; Επηρεάζουν μια πιθανή απεμπλοκή; Την εμποδίζουν όμως;

 

Κοίτα μπορεί να νομίζεις ότι ξέρεις καλό ζειμπέκικο, αλλά έμπλεξες με τύπο που έχει πληρώσει σε δίδακτρα 4-5 bonus, με διπλώματα απο τα ivy league πανεπιστήμια της Ιεράς Οδού, της Πειραιώς και της Παραλιακής.

 

Για αυτό και δεν σε παίρνει να προσποιείσαι ότι δεν καταλαβαίνεις.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Το που κατατάσσεται το ΠΑΣΟΚ, δεν τα λέτε καλύτερα με τον yanni (που σε έβαλε δίπλα στη θέση σου με την ερμηνεία του wiki)?

Για τα κοινωνικά θέματα βλέπω γαργαρα τα κάνεις. Δηλαδή αν πούμε ότι το 80% των πολιτών έχουν κυρία πεποίθηση ότι "κάποιος άλλος πρέπει να μας χωσει στη θεση" και τελικά ψηφίζουν ΜΟΝΟ με γνώμονα αυτήν την πεποίθηση, με αποτέλεσμα να αποσυρονται από τα πασοκ/νδ/συριζα/κτλ κόμματα όταν δεν ικανοποιείται το αίτημα τους και να πηγαίνουν σε "νεα" κόμματα ή σε αποχή, αυτό δεν είναι ένα σοβαρό θέμα που πρέπει να βελτιωθεί κάπως?

Πως ακριβώς με έβαλε στην θέση μου? Έγραψε τον "ορισμό" του σοσιαλισμού, εγώ δεν αναγνωρίζω το ΠΑΣΟΚ σαν σοσιαλιστικό κόμμα, άρα για εμένα καμία σημασία δεν έχει το λινκ της Βικιπέδιας.

Κοινωνικό θέμα δεν θα το έλεγα, αλλά δεν θα αναλωθώ σε αυτό, τι έκανα γαργάρα? Θες να γράψω ότι συμφωνώ με το αυτονόητο? Ότι είμαι κατά της οικογενειοκρατίας, του ρουσφετιού κτλ κτλ? Αυτά ειναι προφανή για την Αριστερά. Αλλά μια που είπες οικογενειοκρατια, να δούμε λίγο τι ισχύει στην Αριστερά και στον ΣΥΡΙΖΑ, μόνο Κωσταντινοπούλου, να δούμε στην δεξιά και το κέντρο, http://istorika-ethnika.pblogs.gr/2010/05/tzakia-ths-ellhnikhs-politikhs-skhnhs-h-syghronh-aristokratia-a-.html , από τις οποίες 5 ανήκουν καθαρά στην Δεξιά και η οικογένεια του Σαμαρά (Πηνελόπη Δ. κτλ) 6.. Και λες ότι η Δεξιά δεν έχει οικογενειοκρατία??

Μην πιάσω τα ρουσφέτια και την αξιοκρατία (κόρες Πολύδωρα), δεν θα τελοιώσουμε ποτέ

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τη δυνατότητα να σκοτώσω έναν άνθρωπο άσχετα αν δεν επιτρέπεται ηθικά και νομικά. Οι νόμοι θα επηρεάσουν την απόφασή μου ή μπα; Μπορώ όμως και πάλι να σκοτώσω και να αντιμετωπίσω τις συνέπειες.

Αυτά που αφήνει η τωρινή κυβέρνηση πίσω της επηρεάζουν τις επόμενες κυβερνήσεις στις σχέσεις με τους έξω ή όχι; Επηρεάζουν μια πιθανή απεμπλοκή; Την εμποδίζουν όμως;

 

Για αυτό και δεν σε παίρνει να προσποιείσαι ότι δεν καταλαβαίνεις.

 

 

Και εγώ τι έλεγα; Δε σας έλεγα ότι όλη αυτή η φιλολογία για το english law είναι μια βλακεία και μισή ΕΙΔΙΚΑ όταν μιλάμε για sovereign debt και ότι στην τελική ένα κράτος είτε επιλέξει να κάνει default σε ομόλογα που διέπονται απο το δικό του δίκαιο, ή απο το αγγλικό δεν κάνει διαφορά; Ναι ή όχι; Και εσείς τι ακριβώς απαντάγατε; Α ου ψεύτης, κομματόσκυλο, τραπεζικός κτλ. Άρα λοιπόν μου λες ότι ενώ εσύ τουλάχιστον ήξερες ότι αυτό που έλεγα ήταν ακριβέστατο και σωστό, επέλεγες τον εύκολο δρόμο της ad hominem επίθεσης επειδή ήξερες ότι αυτό που έλεγα σου χάλαγε τη μανέστρα. Ευχαριστώ πολύ τουλάχιστον εσύ έχεις τα κότσια να βγεις και να παραδεχτείς ότι αναπαρήγαγες εν γνώσει σου ψέματα. Ο επόμενος παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς με έβαλε στην θέση μου? Έγραψε τον "ορισμό" του σοσιαλισμού, εγώ δεν αναγνωρίζω το ΠΑΣΟΚ σαν σοσιαλιστικό κόμμα, άρα για εμένα καμία σημασία δεν έχει το λινκ της Βικιπέδιας.

 

Το ΠΑΣΟΚ ξεκίνησε ως σοσιαλιστικό κόμμα με συνθήματα κατά της δύσης, της ΕΟΚ και του ΝΑΤΟ. Η εξουσία και η απουσία ηθικής του αρχηγού του, στο βωμό της ψηφοθηρίας, οδήγησε τα μέλη του στην διαφθορά και σε έναν βαθμό την κοινωνία να λειτουργεί, όπως λειτουργεί σήμερα. Τώρα εσένα λογικό να μην σε βολεύει ο χαρακτηρισμός "Σοσιαλιστικό" για το ΠΑΣΟΚ. Αντίστοιχα όμως για τους κομμoυνιστές, ποιο πολύ κεντροδεξιό κόμμα του συστήματος είστε, καμουφλαρισμένο ως δήθεν αριστερό, για να συνεχίσετε την λεηλασία του κεφαλαίου εις βάρος του εργάτη, ασχέτως το πόσο λαϊκίζετε και φωνάζετε μπροστά στα μικρόφωνα και τις κάμερες. Εκεί τι θα απάνταγες; Με άλλο ένα "Εγώ δεν το δέχομαι" και θα καθάριζες;

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Εκεί τι θα απάνταγες; Με άλλο ένα "Εγώ δεν το δέχομαι" και θα καθάριζες;

Να περιμένουν (μαζι με εμένα) να δουν τι πολιτική θα ακολουθήσει ο ΣΥΡΙΖΑ.

Βρισκόμαστε στην μοναδική στιγμή που μπορούμε σταματήσουμε να κινούμαστε όπως κινούμασταν σαν χώρα τόσα χρόνια, αν ο ΣΥΡΙΖΑ βγει .. ΠΑΣΟΚ, δεν χανουμε τίποτα (ΠΑΣΟΚ μας (συν)-κυβερναει 5 χρόνια τώρα), αν δεν ΠΑΣΟΚ, τότε ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένουν (μαζι με εμένα) να δουν τι πολιτική θα ακολουθήσει ο ΣΥΡΙΖΑ.

Ναι, μονά ζυγά δικά μας.

 

 

Βρισκόμαστε στην μοναδική στιγμή που μπορούμε σταματήσουμε να κινούμαστε όπως κινούμασταν σαν χώρα τόσα χρόνια, αν ο ΣΥΡΙΖΑ βγει .. ΠΑΣΟΚ, δεν χανουμε τίποτα (ΠΑΣΟΚ μας (συν)-κυβερναει 5 χρόνια τώρα), αν δεν ΠΑΣΟΚ, τότε ακόμη καλύτερα.

Τα ίδια ακριβώς λέγανε το 80. Copy & paste.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, τα ίδια λέγανε σε κάθε εκλογές. Άλλαζε ο αρχηγός του κόμματος και λέγανε

"Αυτός δεν είναι σαν τον Ανδρέα/Μητσοτάκη/Σημίτη/Καραμανλή/Γιωργάκη/...., δεν θα κάνει τα ίδια διότι αν κάνει τα ίδια δεν θα ξανά βγει"

Οπότε ψηφίζανε τον λαϊκιστή και πάλι, παίζανε μια γενιά στα ζάρια σίγουροι για το θετικό αποτέλεσμα και να'μαστε στο σήμερα"

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.