Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Aν είχα 1 ευρώ για κάθε φορά που είπα ακριβώς το ίδιο πράγμα σε εσένα θα είχα R9 295X2.

Συμφωνούμε βεβαίως στο ότι ο Έλληνας είναι ανευθυνος και γενικά παρανομεί. Όσο για το ότι ψηφίζει αυτόν που του τάζει, εχμ, πως ακριβώς αυτό λειτούργησε το 2012? Ο ΣΥΡΙΖΑ έταζε, την ΝΔ ψήφισαν

Oh Really? Αν το έλεγες στον εαυτό σου θα έβγαζες κότερο, με την ίδια λογική.

 

Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει ένα μικρό πρόβλημα, ως κόμμα συνιστωσών. Πρέπει να λέει πράγματα που εκφράζουν τις συνιστώσες του, ακόμα και αν αυτό σημαίνει χαμένες ψήφους. Το 2012 αυτό σας κόστισε. Από την μία τάζατε και από την άλλη έβγαινε ο Γλέζος και μίλαγε για φορολογίες στους "πλούσιους" με 20 χιλιάδες εισόδημα τον χρόνο και υποχρεωτικά δάνεια από τις καταθέσεις των πολιτών. Τα βαφτίζετε αναπτυξιακά βέβαια, λες και οι φόροι δεν βαφτίζονται ανάλογα. Το αποτέλεσμα ήταν παρόλο την εντονότερη πόλωση των δεύτερον εκλογών σε σχέση με τις πρώτες, το ΠΑΣΟΚ και ο Κουβέλης να διατηρήσουν τα ποσοστά τους και η ΝΔ να δει ανάλογα ποσοστά αύξησης των ποσοστών της σε σχέση με εσάς. Φρενάρατε την δυναμική σας τότε. Αν είχατε βγάλει τον σκασμό πριν τις δεύτερες εκλογές του 12, ίσως να ήσασταν κυβέρνηση. Μπορεί να μην είχατε πάει πάνω από 27-28%, αλλά και η ΝΔ δεν θα είχε φτάσει στο 29%. Σε κανένα 25άρι θα είχε κολλήσει. Ο Σαμαράς ήταν ήδη με τους Τροικανούς τότε, δεν ήταν κάτι το άγνωστο.

 

Τώρα κάνετε το ίδιο με τους Τόλιους. Είσαστε υποχρεωμένοι να το κάνετε, αλλιώς ίσως να κινδυνεύεται με εμφύλιους μέσα στο κόμμα λίγο πριν τις εκλογές. Εδώ μπορεί να κάνω και λάθος. Εσύ ξέρεις καλύτερα τα εσωτερικά του ΣΥΡΙΖΑ, αν και αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι διατεθειμένος να τα βγάλεις και στην φόρα. Η διαφορά λοιπόν, είναι ότι έχουν μεσολαβήσει δύο χρόνια όπου ο κόσμος έχει αγανακτήσει και πλέον έχει δει και τον Σαμαρά. Πιθανόν έχει επιπλέον βαρεθεί και τον Σαμαρά. Έχει βαρεθεί και τον Μπένι. Ο Κουβέλης στο μεταξύ έχει πάει στα αζήτητα, κάτι που ενίσχυσε τα ποσοστά σας, για αυτό και επιστρατεύονται άλλοι στην θέση του για να κόψουν ψήφους από εσάς, με τελευταίο παράδειγμα τον Γιωργάκη, ενώ από την άλλη ο Σαμαράς δεν κατάφερε να βουτήξει όλες τις ψήφους της ΧΑ. Δεν του βγήκε αυτό. Αυτό και η ΕΡΤ τον φάγανε και καλά να πάθει.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Για πες μου. Έχεις την μαγική σφαίρα; Έρχεσαι από το μέλλον και τα ξέρεις όλα; Έχεις μήπως υπερφυσικές δυνατότητες και ξέρεις τα πάντα; Ή απλά θα πρέπει εμείς ότι μας σερβίρεις να το αποδεχτούμε ως την απόλυτη αλήθεια και να αρχίσουμε τις μετάνοιες; Αυτό το απόλυτο "εγώ τα ξέρω όλα, εσύ αναμασάς παραμύθια", πολύ πλάκα έχει. Για κάνε μερικές πρόβες, να το φωνάζεις έτσι δυνατά, μπροστά στο καθρέπτη.

 

Εσείς την έχετε τη μαγική σφαίρα γιατί γνωρίζετε προεκλογικά ποιός θα βγει με ποιούς θα συνεργαστεί και τί ακριβώς θα κάνει.

 

Υπάρχουν οι ήδη πλούσιοι και υπάρχουν και αυτοί που ετοιμάζονται να τα τσεπώσουν από αλλαγή του καθεστώτος. Να γίνουν οι νέοι χαλίφηδες στην θέση των παλιών. Είτε είσαι απόλυτα αφελής και παράλληλα φανατισμένος ψηφοφόρος του ΣΥΡΙΖΑ που αδυνατείς ή δεν θέλεις να δεις το ρίσκο του σχεδίου που προσπαθεί να μας πασάρει το εν λόγω κόμμα ως λύση, είτε απλά είσαι ένας από αυτούς που περιμένουν να κερδίσουν τρελά λεφτά από τυχόν νέες πολύ χειρότερες περιπέτειες της χώρας.

 

Ξέρεις από κάπου ότι θέλω να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και να τους δώσω τέτοιο ποσοστό ώστε να κάνουν πειράματα στις τσέπες μας. Δεν θέλω να νομιμοποιήσω κανέναν εγκληματία, ο οποίος στοχεύει σε περιορισμό της εθνικής κυριαρχίας.

Επίσης, είμαι αδιάφορος για το αν τα λεφτά μου τα φάει ο Τσίπρας ή ο Σαμαράς με αυτά που ετοιμάζεται να φέρει σχετικά με την περιούσια(ταυτότητες κτιρίων, περιουσιολόγιο).

 

 

Ο μέσος Έλληνας τα έχει κάνει σκ@τ@ διότι 40 χρόνια ψηφίζει αυτόν που θα του δώσει τις αυξήσεις που θεωρεί ότι δικαιούται, διότι στην τελική δεν φταίει ο ίδιος που τα έχει κάνει σκ@τ@, αλλά κάποιοι άλλοι. Η σκέψη και μόνο ότι θα βγει ένα κόμμα που θα πει ότι "για όλα φταίνε οι άλλοι", τον φέρνει σχεδόν σε οργασμό. Ο μέσος 'Ελληνας είναι ανεύθυνος και ψηφίζει υπέρ της ανευθυνότητας. Χτίζει παράνομα μέσα στο δάσος, δεν καθαρίζει ποτέ τα χόρτα γύρω από το αυθαίρετό του, επειδή βαριέται και όταν αυτό καίγεται κατηγορεί το κράτος και την πυροσβεστική. Σερβιέτες δεν φτιάχνονται στην Ελλάδα, διότι ένας άλλος Τσίπρας την δεκαετία του 80 έβγαινε πρωθυπουργός υποσχόμενος καλοπληρωμένες θέσεις εργασίας στο δημόσιο. Από τότε και μέχρι σήμερα βγαίνουν συνεχώς Τσίπρες που υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια. Από τότε και μέχρι σήμερα, οι μόνοι με τους οποίους δεν μπορείς να κάνεις ειλικρινή διάλογο, είναι οι φανατήλες ψηφοφόροι των "λεφτά υπάρχουν".  

 Ο μέσος Έλληνας είναι εγκλωβισμένος στη λογική του ψηφίζω το Α μόνο και μόνο για να μην βγει το αντίπαλο Β. Λογική που ακολουθείς και ο ίδιος.

Επίσης, ο μέσος Έλληνας αυτή τη στιγμή πληρώνει την άγνοιά του για το τί εστί Ε.Ε. και ποιούς ωφελεί. Μια φορά δικαιολογείται η άγνοια, δεύτερη φορά όχι. Την Βουλγαρία που ξοδεύει μέχρι εκεί που "φτάνει το πάπλωμά της" την βλέπεις που βρίσκεται μετά από τόσα χρόνια φτώχειας. 

Σε πειράζει η νέα τάξη λαμογιών του ΣΥΡΙΖΑ. Τον Αρμαγεδώνα για να σωθεί το παλαιο Ψυχικό,  η Εκάλη και αεριτζήδες του κλάδου των υπηρεσιών δεν τον βλέπεις. Ίσως να παίζεις για την ομάδα τους, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς την έχετε τη μαγική σφαίρα γιατί γνωρίζετε προεκλογικά ποιός θα βγει με ποιούς θα συνεργαστεί και τί ακριβώς θα κάνει.

Αυτό το είδες στην μαγική σου σφαίρα;

 

Ξέρεις από κάπου ότι θέλω να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και να τους δώσω τέτοιο ποσοστό ώστε να κάνουν πειράματα στις τσέπες μας. Δεν θέλω να νομιμοποιήσω κανέναν εγκληματία, ο οποίος στοχεύει σε περιορισμό της εθνικής κυριαρχίας.

Επίσης, είμαι αδιάφορος για το αν τα λεφτά μου τα φάει ο Τσίπρας ή ο Σαμαράς με αυτά που ετοιμάζεται να φέρει σχετικά με την περιούσια(ταυτότητες κτιρίων, περιουσιολόγιο).

Έλα μην μου έχεις παράπονα. Εδώ έβγαζες χύμα συμπεράσματα για μένα(και ακόμα βγάζεις στο παρόν ποστ), να μην πετάξω και εγώ μια πατάτα; Και τι είναι αυτά που λες για εγκληματίες; Εγκληματίες είναι μόνο αυτοί που ψηφίζει η Εκάλη. Αυτό δεν ήθελες να μας πεις; Τι έγινε; Κ@λοτούμπες ξαφνικά; Εγκληματίας ο Τσίπρας; Θα μας πάρει τα λεφτά ο Τσίπρας; Μα γιατί; Ούτε τον έχουμε δει, κόντρα στην Τρόικα είναι, οι αγορές θα χορεύουν στους ρυθμούς του, η Εκάλη δεν τον ψηφίζει. Καλός και άγιος δείχνει.

 

Ο μέσος Έλληνας είναι εγκλωβισμένος στη λογική του ψηφίζω το Α μόνο και μόνο για να μην βγει το αντίπαλο Β. Λογική που ακολουθείς και ο ίδιος.

Να τη πάλι η μαγική σφαιρούλα!!! Μπράβο τέκνον μου. Με κατηγορείς τώρα για αυτό που βρίζω εδώ και 2-3-? χρόνια στα αντίστοιχα threads και έχω καταντήσει γραφικός.

 

Επίσης, ο μέσος Έλληνας αυτή τη στιγμή πληρώνει την άγνοιά του για το τί εστί Ε.Ε. και ποιούς ωφελεί. Μια φορά δικαιολογείται η άγνοια, δεύτερη φορά όχι. Την Βουλγαρία που ξοδεύει μέχρι εκεί που "φτάνει το πάπλωμά της" την βλέπεις που βρίσκεται μετά από τόσα χρόνια φτώχειας.

Ούτε Βουλγαρία θέλω να γίνω, ούτε Αργεντινή, ούτε μαγικά Γερμανία. Θέλω να ξέρω πρώτα από όλα το που είμαι, το από που ξεκινάω, το ποιες είναι οι δυνατότητές μου και το που μπορώ να φτάσω μεθοδικά. Όχι ράβε ξήλωνε με συνεχείς εκλογές και εναλλαγές ψευτών στην εξουσία.

 

Σε πειράζει η νέα τάξη λαμογιών του ΣΥΡΙΖΑ. Τον Αρμαγεδώνα για να σωθεί το παλαιο Ψυχικό,  η Εκάλη και αεριτζήδες του κλάδου των υπηρεσιών δεν τον βλέπεις. Ίσως να παίζεις για την ομάδα τους, δεν ξέρω.

Ναι ναι ναι. Στην ομάδα τους είμαι. Και όπως λες, δεν τα βλέπω τα υπόλοιπα. Σε όλα μέσα έπεσες. Έχεις να μας πεις και άλλα;

 

 

 

Εγώ ελπίζω σε αυτά που λέει ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν προβλέπω το μέλλον.

Χαίρομαι που αγνόησες όλο το υπόλοιπο ποστ.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και δεν θα κάτσω καν να ασχοληθώ.

Πεη μπλε και διαστρεβλωση. Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο.

Πολύ θα ήθελα να ακούσω που είναι η διαστρέβλωση αλλά εντάξυ, δεν σε πιέζω. Τουλάχιστον όταν εσύ διαστρεβλώνεις γνώμες και απόψεις εδώ μέσα, εγώ ασχολούμαι και γράφω 1-2 αράδες.

Link to comment
Share on other sites

Άποψη που έχει ακουστεί εδώ δίπλα είναι ότι τηρουμένων των νόμων, και εφόσον κάποιος φυλακισμένος έχει περάσει σε κάποια σχολή, πρέπει να μπορεί να πάει και να παρακολουθήσει τα μαθήματα.

Εσύ είσαι αυτός που εδώ δίπλα αλλάζει αυτή την άποψη και λέει "Ε τώρα ο Ξηρός ξέρει ότι μπορεί να πάει στο πανεπιστήμιο" , το οποίο είναι διαστρέβλωση γιατί πολύ ευκολα ξεχνάς ότι ο Ξηρός ούτε έχει περάσει σε σχολή, ούτε δίνει για σχολή, ούτε πρόκειται να δώσει για σχολή και ότι βαρύνεται με ποινές που κάνουν όλη σου την σκέψη να ακούγεται σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Επίσης δεν θυμάμαι αν είσαι και στους ανθρώπους που παίρνει την άποψη που λέει "ο Ρωμανός πρέπει να αντιμετωπιστεί δίκαια* από τον νόμο και ότι δεν θεωρείται ούτε καλός και άγιος , ούτε επαναστάτης με καλάσνικοφ από την Αριστερά" και την διαστρεβλώνει ώστε να λέει ότι η Αριστερά τον θεωρεί μέγα επαναστάτη και πρέπει να τον αφήσουνε ελευθερο"

 

Που ειναι λοιπόν το ψέμα που είπα?

 

*δίκαια = να εχτίσει την ποινή του και παράλληλα να παίρνει άδειες για ητν σχολή του εφόσον υπάρχουν οι προϋποθέσεις από τον νέο νόμο

Link to comment
Share on other sites

Α δηλαδή εσύ πιάνεσαι πάντα από σημεία σαρκασμου (αυτό που είδες δίπλα)

Δεν μου λες. Τι είπαμε ότι θέλει να σπουδάσει ο κανακαρης σου? Διοίκηση επιχειρήσεων? Αυτό, κατά πολλούς άλλους, δεν είναι αντιφατικο? Από την μία να πολεμάει αυτό που φημολογείται ως "σύστημα" ή καπιταλισμός, και από την άλλη να θέλει να μάθει business management?

Link to comment
Share on other sites

Α δηλαδή εσύ πιάνεσαι πάντα από σημεία σαρκασμου (αυτό που είδες δίπλα)

Δεν μου λες. Τι είπαμε ότι θέλει να σπουδάσει ο κανακαρης σου? Διοίκηση επιχειρήσεων? Αυτό, κατά πολλούς άλλους, δεν είναι αντιφατικο? Από την μία να πολεμάει αυτό που φημολογείται ως "σύστημα" ή καπιταλισμός, και από την άλλη να θέλει να μάθει business management?

Δεν έγινε μόνο μια φορά αυτή η διαστρέβλωση και παραμένει διαστρέβλωση, και συνεχίζεις να διαστρεβλώνεις την άποψη μου αποκαλώντας τον κανακάρη μου. Που είπα λοιπόν ψέματα?

 

Δεν με ενδιαφέρει αν θέλει να πάει να σπουδάσει να γίνει και παπάς, ας βρει την λύση με τους αναρχοσυντρόφους του. Τι σημασία έχει αυτό για τον νόμο?

Link to comment
Share on other sites

Για το νόμο καμία. Αλλά κολλάει άψογα στο κατά πόσο κόντρα ή όχι πάει στην ιδεολογία του. Αυτό που μας έλεγες τις προάλλες για το πόσο στηρίζει την ιδεολογία του.

Ψέμματα λες ότι κάνω διαστρεβλωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για το νόμο καμία. Αλλά κολλάει άψογα στο κατά πόσο κόντρα ή όχι πάει στην ιδεολογία του. Αυτό που μας έλεγες τις προάλλες για το πόσο στηρίζει την ιδεολογία του.

Ψέμματα λες ότι κάνω διαστρεβλωσεις.

Ας λύσει το πρόβλημα με τους συντρόφους του, εσένα τι σε κόφτει? Την ιδεολογία του την στήριξε και την στηρίζει, η μάθηση δεν είναι προδοσία στην ιδεολογία του, αν πάει και εφαρμόσει κάτι αντίθετο στην ιδεολογία του, τότε θα την προδίδει.

Σου εξήγησα τι διαστρεβλώσεις κάνεις, το χαρακτήρισες σαρκασμό, έτσι όμως δεν συννενοούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχαριστήσω τον astrolabos για το Mute. Ήταν μάνα εξ ουρανού να μη χρειάζεται να μπαίνω όλο το ΣΚ και να απαντάω στο κάθε τι. Σε σημείο που σκέφτομαι κάθε παρασκευή βράδυ να τρεσάρω και ένα καντήλι για να επωφελούμαι καταλλήλως.

 

Ερώτηση τώρα για τον Myralis αλλά κυρίως για τους αντικειμενικούς του forum που κατα καιρούς με έχουν κατηγορήσει ως ψεύτη, κομματόσκυλο και τσάτσο των αγορώνενε.

 

Μας λένε ότι το ψαλίδι στο χρέος είναι μέσα στο πρόγραμμα, ακόμα και αν γίνει ως μονομερής ενέργεια. ΟΚ να δεχτώ την αναγκαιότητα αυτής της ενέργειας αλλά έχω μια απορία. Και όλα αυτά που μας λέγανε 2 χρόνια τώρα ότι "οι νενέκοι έδεσαν τη χώρα χειροπόδαρα με τη μετατροπή των ομολόγων μας απο "Greek law" σε "English law" ήταν μούφες; Διότι δε μπορούν να συμβαίνουν και τα δυο ταυτόχρονα ρε μάγκες. Ή τη δέσαμε τη χώρα χειροπόδαρα και δε μπορεί να πέσει μονομερές ψαλίδι και άρα τώρα μας λένε ψέματα, ή δεν τη δέσαμε, μπορούμε να κάνουμε μονομερείς ενέργειες και άρα μας λέγανε τότε ψέματα. 

 

Να περιμένω να έχει κανείς την ευθιξία να μου απαντήσει ή μπα;

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα σου είναι λάθος διότι όπως το θέτεις, υπονοεί ότι υπήρξε/υπάρχει περίοδος που οι πολιτικοί δεν μας λέγανε/λένε ψέματα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μου στα αυτα που έδωσα στον Κουβέλη (απο το muted ποστ) για το τι έλεγαν και λένε οι πολιτικοί. Να το αλλάξω λίγο για είμαστε τυπικά εντάξει με την ένσταση σου; Ήμουν εγώ όταν τους τα έλεγα εδώ μέσα για τις επιπτώσεις του English law ψεύτης και τσάτσος, ή κάποιοι απλά κατάπιναν αμάσητη την τροφή απο την elpida, την αυγή, το press project, κτλ αντικειμενικά site?

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθείς να αναμασάς το παραμύθι με τους πλούσιους που θέλουν να μας φάνε τα λεφτά μέσω του Τσίπρα ή κάποιου άλλου αντιμνημονιακού;

Όταν σου βάζουν το στιλέτο στο λαιμό με παράλογες εισφορές, με φόρους σε ανύπαρκτα εισοδήματα, σε ατελείωτα κτίσματα, μη αξιοποιήσιμα σπίτια/οικόπεδα δεν ξεπουλιέσαι, αλλά θα ξεπουληθείς λόγω δραχμής ή χρεοκοπίας; 

Στο κάτω κάτω, τί να κάνω εγώ που οι δημοσκοπικές εταιρείες φέρνουν πρώτο τον Σαμαρά ανάμεσα στους τακτοποιημένους κάθε λογής και στους αγράμματους;

 

Ο μέσος Έλληνας τα έχει κάνει έτσι όπως λες γιατί δεν έχει καταλάβει ότι προσπαθούν να του περάσουν ψεύτικες αιτίες για τη σημερινή παρακμή. Αντί να του πουν φάτσα φόρα αυτό που μας είπε πιο πάνω ο ΛΛ ΝΕΟ εμμέσως πλην σαφώς με το παράδειγμα των σερβιετών.

http://www.theguardian.com/world/2012/sep/09/greece-tax-evasion-professional-classes

 

Να κάνω και quote την πρώτη παράγραφο

 

 

There is one good reason for Greece to stay in the euro: to combat corruption. It is a sad fact that the country is riddled with it and needs outside pressure and support to sort things out. Athens is not the only place in Europe wrestling with corruption, but we'll come to that later.

 

 

Και μερικά δικά μου επιλεκτικά quotes σαν μπόνους

 

 

City economists tend to ignore the problem when they assess the pros and cons of euro membership. They have arrived at the collective opinion that leaving the eurozone is the best, if not the only, option for Athens. Central to the argument is that an independent drachma would immediately be devalued, making Greek exports more competitive and at a stroke wiping out many, if not all, of the country's debts.

 

 

Yet these economists ignore the challenges that beset a nation where very few people pay their taxes, where public-sector jobs are secured through family ties and where contracts for work, public or private, are rarely signed without someone in a position of power asking for a backhander.

 

 

Interestingly, their report, Tax Evasion Across Industries: Soft Credit Evidence From Greece, which documents the hidden, non-taxed economy, blames the current malaise not on dodgy taxi drivers or moonlighting refuse collectors, but on the professional classes.

They found that €28bn (£22.4bn) of tax was evaded in 2009 by self-employed people alone.

As GDP that year was €235bn and the total tax base was just €98bn, it is clear that this was a significant sum. At a tax rate of 40%, it amounted to almost half the country's budget deficit in 2008, and 31% in 2009.

 

 

The chief offenders are professionals in medicine, engineering, education, accounting, financial services and law. Among the self-employed documented in the report are accountants, dentists, lawyers, doctors, personal tutors and independent financial advisers.

 

 

However, broader attempts to crack down on the professions were blocked last year by the Greek parliament. MPs voted against a bill mandating tax audits on people who had incomes below a minimum threshold. The bill targeted 11 professions, including vets, architects, engineers, economists, doctors, lawyers and accountants.

 

 

The authors found, almost as an aside to their central examination of tax evasion, that the occupations represented in parliament "are very much those that evade tax, even beyond lawyers".

They said: "Half of non-lawyer parliamentarians are in the top three tax-evading industries, and nearly a super-majority in the top four evading industries."

 

 

Μερικά comments για τα τρίτα τελευταία quotes.

 

Comment #1: Φαρμακοποιοί, λογιστές, οδοντίατροι, γιατροί, εκπαιδευτικοί και ανεξάρτητοι οικονομικοί σύμβουλοι. Τους δικηγόρους τους αφήνω γιατί λένε ότι κυριαρχούν στην κόλαση. Οι υπόλοιποι όμως είναι καθημερινά δίπλα μας.

 

Comment #2: Οι ΜΗ-δικηγόροι ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ είναι γατόνια στη φοροδιαφυγή. Αυτούς που ψηφίζουμε με λίγα λόγια.

 

Comment #3: Στο προτελευταίο quote, έκανα υπογράμμιση το "last year". Το συγκεκριμένο άρθρο δημοσιεύτηκε Σεπτέμβριο του 2012. Και το άρθρο λέει "πέρισυ". Για μαντέψτε τι κυβέρνηση υπήρχε τον προηγούμενο χρόνο. Σωστά μαντέψατε! Αυτούς που θα βγουνε κυβέρνηση (πάλι) από τέλη Γενάρη. Τους πάω όμως γιατί υπερασπίζοντας τα συμφέροντα τους, υπερασπιστήκανε και τον μέσο επαγγελματία. Τον γιατρό/λογιστή/οδοντίατρο/εκπαιδευτικό της γειτονιάς.

 

Comment #4: Αν δεν είχαμε θέμα με την φοροδιαφυγή και την διαφθορά, τότε δεν θα ήμασταν στον πάτο των προβλημάτων παρέα με την Ισπανία. Αυτό είναι σε άλλη παράγραφο στο ίδιο άρθρο.  Οπότε, (και ειλικρινά με σεβασμό σε όσους φταίνε το λιγότερο δυνατόν), τα κάνανε κι αυτοί αλλά τα κάναμε κι εμείς ρε παιδί μου....

 

 

Και για να απαντήσω στον Petrossortep (επειδή το προηγούμενο μέρος του post μου ήταν γενικό), αν θέλει ο άλλος να ξεπουληθεί θα ξεπουληθεί. Δραχμή/ευρώ/ρούβλια είναι μαμακίες. Από την μία έχουμε τους γνωστούς επαγγελματίες που το παίρνουν το φακελάκι, από την άλλη έχουμε τους υπόλοιπους που έχουν όνειρο να γίνουν οι ίδιοι επαγγελματίες για να παίρνουν αυτοί το φακελάκι. Και κανένας να μην καταδέχεται να καταγγείλει το φακελάκι γιατί "που να τρέχουμε τώρα μωρέ".

 

Και αυτό που είναι ένα σημαντικό μέρος (θα συμφωνήσω ότι δεν είναι το μόνο) από το πρόβλημα της χώρας, το μεταφράζουμε ως "προσπαθούν να του περάσουν ψεύτικες αιτίες". Άλλωστε πως αλλιώς θα χαϊδέψουμε κι άλλο τα αυτιά στον μέσο επαγγελματία για να κερδίσουμε την εμπιστοσύνη του?

 

Καλή η υπόννοια σχετικά με αυτό που είπε ο ΛΛ ΝΕΟ, αλλά αν οι βιομηχανίες έχουν κάνει π@@στια, τότε αυτό δεν αναιρεί την π@@στια των υπόλοιπων.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά comments για τα τρίτα τελευταία quotes.

 

Comment #1: Φαρμακοποιοί, λογιστές, οδοντίατροι, γιατροί, εκπαιδευτικοί και ανεξάρτητοι οικονομικοί σύμβουλοι. Τους δικηγόρους τους αφήνω γιατί λένε ότι κυριαρχούν στην κόλαση. Οι υπόλοιποι όμως είναι καθημερινά δίπλα μας.

 

Comment #2: Οι ΜΗ-δικηγόροι ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ είναι γατόνια στη φοροδιαφυγή. Αυτούς που ψηφίζουμε με λίγα λόγια.

 

Comment #3: Στο προτελευταίο quote, έκανα υπογράμμιση το "last year". Το συγκεκριμένο άρθρο δημοσιεύτηκε Σεπτέμβριο του 2012. Και το άρθρο λέει "πέρισυ". Για μαντέψτε τι κυβέρνηση υπήρχε τον προηγούμενο χρόνο. Σωστά μαντέψατε! Αυτούς που θα βγουνε κυβέρνηση (πάλι) από τέλη Γενάρη. Τους πάω όμως γιατί υπερασπίζοντας τα συμφέροντα τους, υπερασπιστήκανε και τον μέσο επαγγελματία. Τον γιατρό/λογιστή/οδοντίατρο/εκπαιδευτικό της γειτονιάς.

 

Comment #4: Αν δεν είχαμε θέμα με την φοροδιαφυγή και την διαφθορά, τότε δεν θα ήμασταν στον πάτο των προβλημάτων παρέα με την Ισπανία. Αυτό είναι σε άλλη παράγραφο στο ίδιο άρθρο.  Οπότε, (και ειλικρινά με σεβασμό σε όσους φταίνε το λιγότερο δυνατόν), τα κάνανε κι αυτοί αλλά τα κάναμε κι εμείς ρε παιδί μου....

 

 

Και για να απαντήσω στον Petrossortep (επειδή το προηγούμενο μέρος του post μου ήταν γενικό), αν θέλει ο άλλος να ξεπουληθεί θα ξεπουληθεί. Δραχμή/ευρώ/ρούβλια είναι μαμακίες. Από την μία έχουμε τους γνωστούς επαγγελματίες που το παίρνουν το φακελάκι, από την άλλη έχουμε τους υπόλοιπους που έχουν όνειρο να γίνουν οι ίδιοι επαγγελματίες για να παίρνουν αυτοί το φακελάκι. Και κανένας να μην καταδέχεται να καταγγείλει το φακελάκι γιατί "που να τρέχουμε τώρα μωρέ".

 

Και αυτό που είναι ένα σημαντικό μέρος (θα συμφωνήσω ότι δεν είναι το μόνο) από το πρόβλημα της χώρας, το μεταφράζουμε ως "προσπαθούν να του περάσουν ψεύτικες αιτίες". Άλλωστε πως αλλιώς θα χαϊδέψουμε κι άλλο τα αυτιά στον μέσο επαγγελματία για να κερδίσουμε την εμπιστοσύνη του?

 

Καλή η υπόννοια σχετικά με αυτό που είπε ο ΛΛ ΝΕΟ, αλλά αν οι βιομηχανίες έχουν κάνει π@@στια, τότε αυτό δεν αναιρεί την π@@στια των υπόλοιπων.

 

Εξήγησε σε παρακλώ λίγο το 2. Όσο για το 3, τι άκυρο είναι αυτό? Οι δημοσκοπήσεις έχουν το ΠΑΣΟΚ στο 4-5%, πως θα μας κυβερνήσει? Εκτός αν μιλάς πάλι για συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ.

 

 

Γιατί δεν έχει νόημα η συζήτηση? Σαν κεντροαριστερά ήταν τοποθετημένο από όσο γνωρίζω. Με τον ΣΥΡΙΖΑ που έχει πάρει boost επειδή το μισό πασοκ βρίσκεται εκεί, πόσο πιστεύεις ότι θα αλλάξει? Μια έτσι να κάνουν κι έφυγαν οι ψήφοι!!

Αν έχεις να μου δείξεις σοβαρές προσπάθειες από κεντροαριστερά ή αριστερά που έγιναν και ΔΕΝ είχαν άμεσο συμφέρον ή κέρδος, ευχαρίστως να με πείσεις. Εκτός αν περιμένεις η (πιο) αριστερά όπως οπαδικά στηρίζεις, να βγει ΠΡΩΤΑ κυβέρνηση και ΜΕΤΑ να αρχίσει να παράγει έργο. Σε τέτοια περίπτωση, απλά σου λέω ότι δεν πείθεις τους σοβαρούς ανθρώπους.

Τώρα για το "μην στεναχωρήσει τους επιχειρηματίες" προσοχή μην σκιστεί κανένα καλτσον. Όταν ο άλλος ο μεγαλοεπιχειρηματίας σου προσφέρει έξτρα έξτρα λαρτζ επενδύσεις ΤΩΡΑ κι εσύ δεν έχεις πολλές επιλογές, τότε το να τον διώξεις επειδή "είναι μεγαλοεπιχειρηματίας άρα κάπου θα φταίει" είναι (1) άδικη αιτιολόγηση απέναντι σε έναν άνθρωπο, (2) μλκια τακτική επειδή θα χάσεις πολλά περισσότερα, και (3) κατά τη δική μου γνώμη, ανήθικο όταν δεν υπάρχουν αποδείξεις/στοιχεία

Αλλά φτάνει πια με τα "μην στεναχωρήσουμε τους μεγαλοεπιχειρηματίες" και άλλα τέτοια ρομαντικά που λειτουργούν μόνο ως μοχλοί δημαγώγησης. Ο Άκης μια χαρά στη φυλακή είναι και παρέα του το σόι (ή όποιος άλλος είναι ακόμα στα σίδερα μαζί του, δεν έχω ιδέα τώρα). Τόσα λεφτά είχε, δεν μπορούσε να λαδώσει μερικούς από την τωρινή (ψέμματα, προηγούμενη πλέον αφού πάει η χώρα σε εκλογές) κυβέρνηση για να την βγάλει μέλι γάλα? Εδώ το "μην τους στεναχωρήσουμε" δεν κολλάει? Γιατί όχι?

1) Δεν έχει νόημα γιατί λειτουργείς σε λάθος βάση. Στην βάση του είσαι ότι δηλώνεις. Δεν πάει έτσι, είσαι ότι κάνεις, και το ΠΑΣΟΚ τουλάχιστον από τον Σημίτη και μετά δεν κατατάσσεται αριστερά η κεντροαριστερά..Σιγά μην έχει πάρει και όλο το ΠΑΣΟΚ.. 5-6 στελέχη έχουν έρθει..Το boost οφείλεται σε πολλούς περισσότερους λόγους, όχι μόνο σε αυτό.

2) Πάλι ξεκινάς με λάθος ή έστω περίεργη βάση, η κυβέρνηση είναι αυτή που παίρνει τις αποφάσεις , αν η κυβέρνηση δεν θέλει, τότε οποιοσδήποτε αγώνας δεν έχει αποτελέσματα. Τωρα, να κάτσω να κάνω έρευνα με όλα τα κινήματα / προσπάθειες για το θέμα, επειδή εσύ και μόνο έχεις μια τόσο λάθος θεώρηση των πραγμάτων, δεν παίζει. ΟΛΟΙ ξέρουμε ότι η Αριστερά παλευει για καλύτερες εργασιακές συνθήκες εκτός από εσένα. Διάβασε αυτό, αν και η ρητορική του / τρόπος που γράφει είναι ξεπερασμένος, θα σου δωσει να καταλάβεις τι παίζει.

 

3) Ποτέ η αιτιολόγηση δεν ειναι αυτή. Η αιτιολόγηση 'η αλλιώς ο λόγος που συμβαίνει αυτό κάποιες φορές είναι ότι ο ¨επιχειρηματίας" είτε πάει σαν καρχαρίας να πάρει κάτι σε πολύ μικρότερη τιμή από αυτή που κάτι αξίζει (Ελληνικό πχ) ή δεν είναι διαθετειμένος να τηρήσει όλους τους νόμους που διέπουν την χώρα, ή δεν αμοίβει σωστά τους εργαζόμενους του.

 

4) Ναι ο Άκης είναι στην φυλακή, ΜΟΝΟ ο Άκης είναι στην φυλακή..

Scapegoat-Detail-email.jpg

Ο Mr Energa για παράδειγμα κάνει πάρτυ στην Μύκονο

Link to comment
Share on other sites

Μα σου πω τώρα ειλικρινά. Και να σου απαντήσω σοβαρά με επιχειρήματα, τι νόημα θα βγει?

Θα αλλάξεις γνώμη? Χλωμό.

Θα το διαβάσει κανείς άλλος και θα αλλάξει γνώμη? Δεν το νομίζω δεδομένου ότι εδώ οι περισσότεροι είναι μιας ηλικίας κι έχουν ήδη αποφασίσει τι θέλουν να πιστεύουν.

Ενδιαφέρονται πολλοί να διαβάσουν εμένα προσωπικά? Χλωμό το κόβω γιατί γενικότερα "σπάω μπάλες" και όλοι το ξέρουμε

Όσα γράφω κατά καιρούς, το κάνω κυρίως για την δική μου ευχαρίστηση και προσφορά προς ένα κοινωνικο σύνολο (που καλή ώρα, λέγεται thelab). Αυτή η ευχαρίστηση έχει αρχίσει και λιγοστευει οπότε αναρωτιέμαι. Γιατί να μπω στον κόπο να απαντήσω σε όλες αυτές (κατά το ήμισυ) βλακειες? Τι κερδίζω εγώ σαν Hero με το να μπαίνω συνεχώς στη διαδικασία να απαντάω με επιχειρήματα?

Βγάζω λεφτά? Ορχεις

Παίρνω ευχαρίστηση? Ναι στην αρχή αλλά πλέον βρίσκομαι πολύ κοντά στο οχι

Έχω αλλού είδους συμφέρον? Πάλι ορχεις

Κάνω προπαγάνδα? Ειτε όχι, είτε όσο κάνουν όλοι οι άλλοι. Στο μυαλό μου οι έννοιες "education" και "brain washing" είναι πολύ κοντά. Απλά η μια περίπτωση διαφέρει έναντι μιας άλλης λόγω πραγματικοτητας

Οποτε εμένα ποιο στο πεο είναι το κέρδος μου να κάθομαι σαν μαμακας να απαντάω σε ένα άρθρο γεμάτο βλακειες? Που το υλικό του είναι σχεδόν το ίδιο με αυτό πριν 30 χρόνια αλλά το μόνο που αλλάζει τώρα είναι λέξεις κλισέ όπως "ΕΕ, Τρόικα, ΔΝΤ" αντε να πετάξει και κανένα ΜΜΕ, ΜΑΤ ή καπιταλισμό για να δείξει ότι "κάτι εκανε"?

Καλές όλες αυτές οι αριστερες προσπάθειες και το πιστεύω ότι ξεκινάνε με αγνό σκοπό. Αλλά από τον απωτερο στόχο της αταξης κοινωνίας, τελικά "ολοι" καταλήγουν να βάζουν τους δικούς τους (όπως κάνουν και οι άλλοι), να φοροδιαφευγουν (όπως κάνουν και οι άλλοι), να διαφθειρωνται (όπως κάνουν και οι άλλοι), να μπαίνουν (ή να επιχειρούν να μπουν) στο δημόσιο (όπως κάνουν και οι άλλοι), ή να κακομεταχειριζονται (όπως κάνουν και οι άλλοι), να μην επιστρέφουν τα δανεικά στους φίλους τους (όπως κάνουν και οι αλλοι), and the freaking list goes on.

Πιο συνοπτικά, ότι είναι αντικαπιταλιστικο είναι θεμελιωδως λάθος. Δύο μαματα πράγματα προσφέρει αυτό το συστημα: (1) ευμαρεια, και (2) ισχυρά κίνητρα για ισονομια/αξιοκρατία (όλοι ίσοι απέναντι στο κολοχρημα κι έτσι). Φυσικά έχει κι άλλα θετικά, αλλά βαρέθηκα να γράφω.

ΥΓ

Και πάλι, υπερβολικά πολλά έγραψα μαμω το στανιο μου μέσα. Θα αρχίσω τα μπινελίκια για να καταντησω λακωνεικος μου φαίνεται

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.