Jump to content



Recommended Posts

και εμείς πάμε τουαλέτα αλλά δεν το ανακοινώνουμε σε όλο το κόσμο :p

 

lol ρε... 3 φορές πήγα στο χωράφι (ευτυχώς χάρη στο χρονοδιακόπτη γλύτωσα την τέταρτη) για να ποτίσω τις πορτοκαλιές εν όψει θερμοκρασιών κοντά στον μηδέν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

lol ρε... 3 φορές πήγα στο χωράφι (ευτυχώς χάρη στο χρονοδιακόπτη γλύτωσα την τέταρτη) για να ποτίσω τις πορτοκαλιές εν όψει θερμοκρασιών κοντά στον μηδέν...

 

Γιατί ποτισμένες αντέχουν;

Link to comment
Share on other sites

Nαι. Dεν συζητάμε για αντοχή στο -10, αλλά τα -1, -2 τα παλεύουν καλύτερα, μιας και στην περιοχή μας εμφανίζονται για λίγες ώρες λίγο πριν το ξημέρωμα. Eκμεταλλεύεσαι την μεγάλη θερμοχωρητικότητα του νερού (και κατά συνέπεια και των "χυμών" που τρέχουν εντός του φρεσκοποτισμένου δέντρου) και δεν προλαβαίνει να "παγώσει" το δέντρο. Είναι κλασσική αντιπαγετική προστασία που εφαρμόζουν όσοι δεν έχουν ανεμομίκτη ή την δυνατότητα να ποτίζουν ταυτόχρονα ολόκληρο το χωράφι (εάν έχεις αντλία με ικανότητα να στέλνει νερό σε όλο το χωράφι τα βάζεις να ποτίζονται όλο το βράδυ και το νερό διατηρεί την θερμοκρασία σε "ανεκτά" επίπεδα).

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Είπα να πάω για ύπνο νωρίς.. κ λίγο πριν πέσω, έκανα "κατά λάθος" factory reset το μιας βδομάδας φρεσκοστρωμένο/αναβαθμισμένο android μου... θέλω να κλάψω.. λες κι έκανα φορμάτ στο pc είμαι.. δεν είχα πάρει κ backup γιατί ήθελα να δω πώς θα πάει..  :angry:  :o  :(

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...στην περιοχή μας δεν φτάνουμε σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. Το χαμηλότερο που παίζει είναι της τάξης του -2, -3 οπότε δεν υπάρχει φόβος να σχιστεί ο κορμός. Το πρόβλημα με τον πάγο είναι ότι σκίζονται τα "αγγεία" που ρέουν οι χυμοί και το δέντρο ξεραίνεται. Βέβαια αυτό είναι πολύ σπάνιο να συμβεί (τελευταία φορά που συνέβη σε κάποιες περιοχές ήταν το 2004 νομίζω). Το σύνηθες στην περιοχή είναι είτε να πειραχτούν οι καρποί είτε κάποια τμήματα δέντρων ή ολόκληρα δέντρα τα οποία ήταν ευαίσθητα λόγω κάποιου προβλήματος που είχαν.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμας δεν φτανει τοσο χαμηλα η θερμοκρασια ελεω

θαλασσας κοντα αλλα καμια φορα της δινει και καταλαβαινει.

Γενικα δεν τους εχω δει να ποτιζουν περαν περιοδου σπορας σιταριου για αυτο σε ρωτησα.

Ειχα ακουσει για εναν που πηγε να ποτισει τις λεβαντες του πχ και στο τσακ τον προλαβαν

γιατι δεν χρειαζονται νερο αλλα και γιατι ηταν σε περιοδο ανθοφοριας και θα τις καταστρεφε τελειως.

Link to comment
Share on other sites

 

 

τα spa εχουνε και diablo ? :p

 

αν οχι, εγω θα καλουσα σπιτι μου μια τετοια 

 

406037.jpg

 

woof woof   :D

 

 

 

σταμάτησα γιατί με είχε καταστρέψει ,θα δούμε αν το πιάσω για το νέο season 

 

@wrong method,

 

 

Γεμίζεις τη μπανιέρα με ζεστό νερό, και ρίχνεις μέσα 5 κουτιά PANADOL αναβράζων

:rofl:  :rofl:  :rofl:  :rofl:  :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.