Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

Κάπως έτσι... Κι όμως δεν είναι όσο κουραστικό ακούγεται. Αν πηγαίναμε από την άλλη πλευρά του δρόμου που δεν είχε κλιση θα ήταν αναίμακτα τολμώ να πω.

 

O παππους μου το 1950 εκανε αυτη τη διαδρομη (περιπου) καθε 2η μερα με τα ποδια για δυο χρονια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο τροποποίησα λίγο για να είναι κι επίκαιρο.

 

On other news, καλημέρα όπως είπε και ο Lakiccc

 

 

Aπό Ν. Κορέα είναι τα κορίτσια.

Όπως και τα παρακάτω

 

 

KOREAN-AIR.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O παππους μου το 1950 εκανε αυτη τη διαδρομη (περιπου) καθε 2η μερα με τα ποδια για δυο χρονια. 

Εμείς στην Εϋβοια, από Ψαχνά μέχρι τον ΑΪ Γιάννη τον Ρώσο. Και εμείς ήμασταν νέα παιδιά, γύρω στα 30 εκτός από εμένα, και η πιο ξεκούραστη ήταν μια κυρία 45 χρονών! (Και μια 33 που πήγαινε πολύ γρήγορα σε όλη τη διαδρομή).

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά νιώθω ερασιτεχνική κατηγορία. Κάποια στιγμή στο παρελθόν όταν δούλευα στο Χαϊδάρι, οπότε πάμε πριν τα μνημόνια, είχα ανακαλύψει ότι ήταν λιγότερο αγχωτικό και το ίδιο γρήγορο - αν όχι γρηγορότερο - να πάω από το σπίτι μου στο Ίλιον στον Χαϊδάρι με τα πόδια αντί με την συγκοινωνία. Περίπου 1:40-1:50 λεπτά διαδρομή 3 φορές την εβδομάδα. Καλά ηταν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν ειναι και για καθε μερα...

Την Πεμπτη επαθα κολικο νεφρου. Το Σαββατο πρωι πηγα για περπάτημα με τον πατερα μου (71) και ξεκινησαμε για 6-8 αλλα καναμε 14km ( χωμάτινα ) το γυρο του βουνου.

Αυτα σε κανα μηνα παλι. Τα καθημερινα 4-6 ειναι αρκετα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

O παππους μου το 1950 εκανε αυτη τη διαδρομη (περιπου) καθε 2η μερα με τα ποδια για δυο χρονια.

Φαντάσου αυτόν τον παππού, το 1950, να τον έβαζες σε μια καρέκλα για 12 ώρες να γράφει -ας πούμε- κώδικα.

Εκείνη την εποχή, παιδάκια 6-10 χρονών φορώντας παντόφλες από λάστιχο αυτοκινήτου (τα τυχερά, άλλα εντελώς ξυπόλητα), μέσα στο κρύο, μέσα από κατσικο/μονοπάτια, έκαναν 5-10-20 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα για να μάθουν γράμματα. Κάθε παιδί κουβάλαγε εκτός των άλλων και ένα κουτσουρακι για την ξυλόσομπα του σχολείου. 60 χρόνια (μόνο) πριν....

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ο παππούς μου (γεννημένος το 1909) όταν τελείωσε ο πόλεμος στα σύνορα της Αλβανίας, γύρισε στη Μεσσηνία με τα πόδια!

Μάλιστα μου έλεγε ότι έψαχναν να βρούνε κανένα ποδήλατο στη διαδρομή, αλλά που τέτοια τύχη.

Όταν έφτασε σπίτι δεν μπήκε μέσα, έβγαλε πρώτα όλα του τα ρούχα, τα έκαψαν για τις ψείρες, έκανε μπάνιο και μετά μπήκε. Άλλες εποχές.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να φάω κάτι ελαφρύ οποτε έφαγα ενάμιση τοστ.. Μετά όμως με έπιασε μια λιγουρα και έφαγα 2 κομμάτια τιραμισου. Ψάχνοντας κάτι στην κατάψυξη είδα ότι η γυναικα μου είχε βάλει μπυροποτηρα οποτε ήπια και δυο μισολιτρες....

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι έναν καθηγητή μου στη σχολή που έλεγε με νόημα, "και σας έχω πει, να την κόψετε την πρωινή".. ε να που κάποιος έκοψε τη βραδινή! :)

 

:look:

Άντε, καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.