Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

Αφού βλέπεις τα ραδίκια από πάνω ακόμα . . . όλα καλά ! ! !  :huh:

Ευτυχώς που οι οικιακές τάσεις "συγχωρούν" !

Όσο για το επιμύθιο, έχω κάτι καλύτερο, αναπαράγοντας τα λεγόμενα ενός σοφού ανδρός:

 

"Το ρεύμα είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου, αλλά χάδια, δεν θέλει! "

 

 

  • Like 7
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο συμβαινουν και στις καλυτερες οικογένειες. Ακομα θυμαμαι αυτον τον σοφο αντρα που αναφερει ο seafalco να λεει σε μαστορα επανω σε σκαλα.

 

"Κρατα αλλιως το πιστολετο γιατι ο τοιχος ειναι πετρινος και αν μαγκωσει η αριδα θα σε φερει τουμπα"

 

"Μην αγχωνεσαι το εχω μαστορα"

 

Μετα απο λιγο ο μαστορας ερχεται βολτα απο το πιστολετο και σωριάζεται φαρδια πλατια στο πατωμα και ο σοφος απο πανω του να τον κοπαναει και να του λεει μη βγαλεις κιχ θα σε βαρεσω και αλλο. :hehe:

 

 

Παντα κατι συμβαινει κ μας κανει να προσγειωνομαστε. Το καλο ειναι να ειμαστε καλα να το διηγουμαστε ;)

 

 

  • Like 3
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παντα κατι συμβαινει κ μας κανει να προσγειωνομαστε. Το καλο ειναι να ειμαστε καλα να το διηγουμαστε

Έτσι ακριβώς! ! !

:T: 

Link to comment
Share on other sites

12 χρόνια πίσω έβαζα κάτι κανάλια σε ένα γραφείο για να κρύψουμε καλωδιώσεις. 

Είχα κι ένα πολύμπριζο στο οποίο ήθελα να κάνω προέκταση στο καλώδιο. Με τα πολλά ανέβασμα κατέβασμα του γενικού,

είχα ξεχάσει τον ρελέ ανοιχτό και από την κούραση είχα το πολύπριζο στην πρίζα. Τραβάω ένα κόψιμο στο καλώδιο, 

μια που μαύρισε το κοφτάκι, έκανε και κάτι "φωτορυθμικά" ... και μια που "γαντζώθηκα στο ταβάνι" . :huh:

 

Αποχωρώ, καληνύχτες ;)

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Seafalco said:

Αφού βλέπεις τα ραδίκια από πάνω ακόμα . . . όλα καλά ! ! !  :huh:

Ευτυχώς που οι οικιακές τάσεις "συγχωρούν" !

Όσο για το επιμύθιο, έχω κάτι καλύτερο, αναπαράγοντας τα λεγόμενα ενός σοφού ανδρός:

 

"Το ρεύμα είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου, αλλά χάδια, δεν θέλει! "

 

 

ο εξοπλισμός προστασίας συγχωρεί. η τάση ποτέ

xfh21tj2hf1doutwerfda2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, γι' αυτό και τα " . . . " στη λέξη!

Δεν σκόπευα να δώσω έναυσμα για κακές "συνήθειες" ! :p

Απλά στη χαμηλή τάση, είναι πολλές οι φορές που τρως μια γερή και το πράγμα σταματά εκεί, ενώ σε άλλες τάσεις αν τη φάς και τη γλυτώσεις

είναι για να πας να πάρεις λαχείο! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Seafalco said:

Συμφωνώ, γι' αυτό και τα " . . . " στη λέξη!

Δεν σκόπευα να δώσω έναυσμα για κακές "συνήθειες" ! :p

Απλά στη χαμηλή τάση, είναι πολλές οι φορές που τρως μια γερή και το πράγμα σταματά εκεί, ενώ σε άλλες τάσεις αν τη φάς και τη γλυτώσεις

είναι για να πας να πάρεις λαχείο! :)

 

 

το κατάλαβα το πνεύμα της ανάρτησής σου. Ωστόσο πρέπει να γίνεται γνωστό ότι, τάσεις άνω των ~40 volt είναι επικίνδυνες, και δυνητικά θανατηφόρες. Και έγώ έχω φάει εκφορτίσεις απο ηλεκτρολυτικούς, και ζώ, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν τις ευχαριστήθηκα.

@ronin13 Όσον αφορά τη φωτογραφία, ήταν για να δώσω ιδιαίτερη έμφαση στο μύνημα ''το ρεύμα σκοτώνει'', και είναι δανεισμένη απο το μουσείο εγκληματολογίας του Εθνικού & Καποδιστριακού πανεπιστημίου Αθηνών. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουνα πιτσιρικάς ο πατέρας μου με είχε στείλει σε ένα κάτεργο περιελίξεων να μάθω πως βγαίνει το ξένο ψωμί.: P   Εκεί είχαμε ένα βάριακ και πηγαίναμε κόντρες…οι περισσότεροι περνάγαμε τα 150v.  Το θέμα είναι ο χρόνος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 [mention=61150]ronin13[/mention] Όσον αφορά τη φωτογραφία, ήταν για να δώσω ιδιαίτερη έμφαση στο μύνημα ''το ρεύμα σκοτώνει'', και είναι δανεισμένη απο το μουσείο εγκληματολογίας του Εθνικού & Καποδιστριακού πανεπιστημίου Αθηνών. 

 

 

Θυμάμαι που την είχα δει σε κάποιο άρθρο για το Μουσείο Εγκληματολογίας, και μου είχε κάνει εντύπωση και τότε. Και, ως γιατρός, καταλαβαίνεις ότι έχω δει και έχω πιάσει πολλά, δε εντυπωσιαζομαι εύκολα όταν πρόκειται για το ανθρώπινο σώμα! [emoji39]

 

 

 

 

Εδώ είναι ξεκάθαρα άδικος ο καιρός

Screenshot_7.thumb.png.20e4f463a0aff5244848eeac6d538ead.png

 

Άπονη ζωή, μας πέταξες στου δρόμου την άκρη..

 

3af4d82fd71295143d5e9cb41213637b.jpg

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.