Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

πριν 57 λεπτά, το μέλος TopCLR έγραψε:

Καλησπέρα.

euaggelos71 περαστικά και μάλλον θα ξέρεις (ή θα έμαθες) οτι έχει και συνέχεια το "έργο".

Ευχαριστω πολυ παιδια :) αυτο που με ταλαιπωρησε αρκετα ηταν η πληρης ανυπαρξια του Δημοσιου συστηματος υγειας.

Ευτηχως κατεφυγα σε ιατρικο κεντρο γνωστου οπου οι ενεσουλες εκαναν το θαυμα τους, υπερηχοι και εξετασεις βγηκαν εξαιρετικες.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Βρε, το ξέρω, αλλά το όπλο του είναι ήταν το σφυρί (mjolnir). Τι στο καλό, φάγαμε τα νιάτα μας να διαβάζουμε marvel/dc comics.

 

(το δείχνει το trailer, άρα δεν είναι spoiler)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

(το δείχνει το trailer, άρα δεν είναι spoiler)

Ε, ας του δώσουν ένα μικρόφωνο τότε να τραγουδάει:lol:. Thor χωρίς mjolnir δεν γίνεται.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σήμερα, θα σας στεναχωρήσω. Μην τρομάζετε. Απλά, ζώντας εκ του σύνεγγυς το περιστατικό που θα σας περιγράψω, ντράπηκα για την πιθηκοειδή λογική (;) ορισμένων συμπολιτών μας.

Οδηγώ τη μηχανή με συνοδηγό τη γυναίκα μου. Σταματάμε σ' ένα από τα φανάρια της προκυμαίας (είχε ανάψει κόκκινο). Από το απέναντι πεζοδρόμιο, ξεκινούν αρκετά παιδιά (σχολική εκδρομή), για να περάσουν απέναντι. Μπροστά μας, έχει σταματήσει ακόμα μια κυρία με το μηχανάκι της. Τα παιδιά, όπως είναι φυσικό, περνούν απέναντι προσεκτικά, υπό την καθοδήγηση των δασκάλων. Στο μεταξύ ανάβει πράσινο, αλλά ούτε η κυρία μπροστά μας ούτε εγώ ξεκινάμε. Περιμένουμε υπομονετικά. Από πίσω, ακούω μουρμούρες.

Την ίδια στιγμή, έρχεται το δεύτερο κύμα παιδιών. Θέλουν να περάσουν κι αυτά απέναντι. Ξεκινούν και, εκείνη τη στιγμή, ένας @@@@κας μαρσάρει το αυτοκίνητό του και ξεκινάει. Πολλά παιδιά παγώνουν και σταματούν πάνω στη διάβαση. Πίσω μας, δύο μηχανάκια ξεκινούν επίσης, με τους οδηγούς τους να βρίζουν (τελειώνετε, έτσι κυκλοφορείτε στον δρόμο;, άντε μωρή προχώρα -για την κυρία που περίμενε-). Γυρνάω και φωνάζω σ' έναν από αυτούς "καλά, δεν ντρέπεστε, κάντε υπομονή να περάσουν όλα τα παιδιά απέναντι, δεν βλέπετε ότι φοβούνται;". Φυσικά, άκουσα τα σχολιανά μου.

Ο @@@κας με το αυτοκίνητο εντωμεταξύ μαρσάρει, αυξάνει ταχύτητα και περνάει πάνω από τη διάβαση, δίπλα ακριβώς από τα παιδιά που έχουν σταματήσει στη μέση του δρόμου. Οι δάσκαλοι έχουν, επίσης, παγώσει.

Τα δύο μηχανάκια κάνουν το ίδιο και ο ένας εκ των δύο οδηγών, περνώντας από δίπλα μου, μου σερβίρει ένα "άντε γραμμίσου (όχι το άσμα:hehe:), @@@κα".

Με τα πολλά, τα παιδιά περνούν απέναντι και συνεχίζουμε την πορεία μας.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Την ίδια στιγμή, έρχεται το δεύτερο κύμα παιδιών. Θέλουν να περάσουν κι αυτά απέναντι.

To θέλω νομίζω δεν είναι πάνω από τον Κ.Ο.Κ. Αν είχε πράσινο για εσάς, λογικά θα είχε κόκκινο για τους πεζούς, το οποίο θα έπρεπε να το σεβαστούν και τα παιδάκια και οι συνοδοί καθηγητές.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος astrolabos έγραψε:

To θέλω νομίζω δεν είναι πάνω από τον Κ.Ο.Κ. Αν είχε πράσινο για εσάς, λογικά θα είχε κόκκινο για τους πεζούς, το οποίο θα έπρεπε να το σεβαστούν και τα παιδάκια και οι συνοδοί καθηγητές.

'Εχεις δίκιο σ' αυτό. Όμως, θες από κακό υπολογισμό, θες από ανοησία των δασκάλων, τα παιδιά ξεκίνησαν να περνάνε απέναντι. Τι έπρεπε να κάνουμε; Να περάσουμε από πάνω τους; Να βρίσουμε τους δασκάλους; Να σιχτιρίσουμε την τύχη μας; Μιλάμε για παιδιά 14-15 ετών. Κάνεις υπομονή να περάσουν απέναντι (το σημαντικότερο είναι να μην γίνει καμιά στραβή) και τελειώνει το θέμα. Στηλιτεύω τη λογική του "μαρσάρω και όποιον πάρει ο χάρος, γιατί δεν μπορώ να περιμένω" και "δεν μπορώ να εκτιμήσω την κατάσταση και να κάνω υπομονή".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 14-15 ετών δεν είναι παιδιά, είναι έφηβοι με πλήρη επίγνωση του περιβάλλοντος χώρου. Είναι καθαρά θέμα παιδείας που έχουν πάρει από το σχολείο και το σπίτι τους. Οι νόμοι είναι νόμοι και ισχύουν για όλους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

"μαρσάρω και όποιον πάρει ο χάρος, γιατί δεν μπορώ να περιμένω"

 

Παράθεση

Αντικανονική συμπεριφορά οδηγών προς τους χρήστες της οδού, οδήγηση χωρίς σύνεση και προσοχή, συμπεριφορά οδηγών που προκαλεί τρόμο και ανησυχία, συμπεριφορά οδηγών που να θέτει σε κίνδυνο την κυκλοφορία (source ©: www.glavopoulos.gr) 200 €

 

πριν 50 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Αν είχε πράσινο για εσάς, λογικά θα είχε κόκκινο για τους πεζούς, το οποίο θα έπρεπε να το σεβαστούν και τα παιδάκια και οι συνοδοί καθηγητές.

 

Παράθεση

Παραβίαση φωτεινού σηματοδότη από πεζό (source ©: www.glavopoulos.gr) 40€

 

Η κοινή λογική πάντως λέει πως εφόσον οι 2 πρώτοι στο φανάρι επέλεξαν να αφήσουν το σχολείο να περάσει ολόκληρο (στη θέση τους και εγώ το ίδιο θα έκανα) οι πίσω ας χτυπιούνται...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κ.Ο.Κ. ή αλλιώς πως το κάνει ο υπόλοιπος πλανήτης ΕΚΤΟΣ από την Ελλάδα.

Άρθρο 6.α.
O oδηγός υπoχρεoύται, και αν ακόμη o φωτεινός σηματoδότης δείχνει πράσινo φως, κινoύμενoς κατευθείαν μπρoστά, να παραχωρεί πρoτεραιότητα σε άλλo όχημα ή πεζό πoυ κινείται ακόμη από πρoηγoύμενη σηματoδότηση, στρίβoντας δε να παραχωρεί πρoτεραιότητα στoυς πεζoύς, oι oπoίoι κινoύνται στην oδό στην oπoία πρόκειται να εισέλθει. 

 

επίσης:

 

Χαμηλές Tαχύτητες
Άρθρο 19.3. Tαχύτητα και απόσταση μεταξύ oχημάτων

Iδιαίτερα, o oδηγός επιβάλλεται να μειώνει την ταχύτητα τoυ oχήματός τoυ σε τμήματα της oδoύ με περιoρισμένo πεδίo oρατότητας, στις στρoφές, πλησίoν των σχoλείων, πλησίoν των ισόπεδων oδικών κόμβων, στις απότoμες κατωφέρειες, πλησίoν των μέσων μαζικής μεταφoράς, πoυ σταθμεύoυν για να απoβιβάζoυν ή επιβιβάζoυν επιβάτες, κατά τις νυκτερινές ώρες, σε περί- πτωση oμίχλης, βρoχής, χιόνων, παγετoύ και γενικά όταν τo oδόστρωμα είναι oλισθηρό. Tην αυτή επίσης υπoχρέωση έχει κατά τη διέλευσή τoυ από στενές διόδoυς και αν η διασταύρωσή τoυ με άλλα oχήματα καθίσταται δυσχερής, όταν υπάρχoυν ζώα επί της oδoύ πoυ παρoυσιάζoυν σημεία ταραχής, κατά τη διέλευσή τoυ από κατoικημένες περιoχές, αν πεζoί, πoυ βρίσκoνται στην τρoχιά τoυ, καθυστερoύν να απoμακρυνθoύν, ως και σε κάθε άλλη ειδική περίπτωση, πoυ επιβάλλεται μετριασμός ταχύτητας.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος jax7480 έγραψε:

Κ.Ο.Κ. ή αλλιώς πως το κάνει ο υπόλοιπος πλανήτης ΕΚΤΟΣ από την Ελλάδα.

Άρθρο 6.α.
O oδηγός υπoχρεoύται, και αν ακόμη o φωτεινός σηματoδότης δείχνει πράσινo φως, κινoύμενoς κατευθείαν μπρoστά, να παραχωρεί πρoτεραιότητα σε άλλo όχημα ή πεζό πoυ κινείται ακόμη από πρoηγoύμενη σηματoδότηση, στρίβoντας δε να παραχωρεί πρoτεραιότητα στoυς πεζoύς, oι oπoίoι κινoύνται στην oδό στην oπoία πρόκειται να εισέλθει. 

 

Παράθεση

Την ίδια στιγμή, έρχεται το δεύτερο κύμα παιδιών. Θέλουν να περάσουν κι αυτά απέναντι.

 

Μιλάμε για πρόθεση να διασχίσουν τη διάβαση ενώ υπάρχει ήδη κόκκινος σηματοδότης. Δεν ήταν στη μέση της διάβασης και τους έπιασε το κόκκινο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, astrolabos said:

 

 

Μιλάμε για πρόθεση να διασχίσουν τη διάβαση ενώ υπάρχει ήδη κόκκινος σηματοδότης. Δεν ήταν στη μέση της διάβασης και τους έπιασε το κόκκινο.

 

Δεν ξέρεις πως μπορεί να έγινε το όλο σκηνικό. Ακόμα και να μην υπήρχε κανείς εκείνη τη στιγμή στη διάβαση/οδόστρωμα, έχεις ένα τσούρμο από εφήβους, που δείχνουν πρόθεση να περάσουν απέναντι. Τα μπροστά αυτοκίνητα/μηχανές είναι σταματημένα και δείχνουν στους πεζούς πως έχουν το ελεύθερο να περάσουν.

Υπάρχουν δύο τρόποι να το αντιμετωπίσεις.

1) Τον είδαμε τον πρώτο. Του ρίξανε του @DEADLAZARUS μερικές παναγίες, του κατεβάσανε κάτι Χριστούς, του είπανε να πάει να συνουσιαστεί και πάτησαν γκάζι τέρμα και όποιον πάρει ο χάρος. Βέβαια αν κατά λάθος έπαιρνε όντως κάποιον ο χάρος τότε θα ήθελα να δω τη μαγκιά του καθενός.

2) Περιμένεις να τελειώσει το όλο σκηνικό γιατί βασικά είσαι νοήμων ΟΝ και μπορεί το μυαλό σου να σκεφτεί πως αν γίνει η στραβή α) Θα έχει χάσει τη ζωή του ένας έφηβος στη χειρότερη ή θα καταλήξει απλά στο νοσοκομείο στην καλύτερη, β) μπορεί να καταλήξεις πίσω από τα σίδερα γ) θα το έχεις στη συνειδήση σου για πάντα.

 

Επίσης σε μία χώρα που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σταματάει σε διάβαση πεζών χωρίς φωτεινό σηματοδότη, μη μου μιλάς για ΚΟΚ και τα θέλω των εφήβων. Καλύτερα να μιλήσουμε για το blue moon χθες.

Εκτός αν πιστεύεις πως αυτό το περιστατικό έδωσε ένα καλό μάθημα στους εφήβους στο να μην περνάνε τη διάβαση όταν έχουν κόκκινο ή τους έδωσε το μάθημα πως " Δεν γ@μιέται ο πεζός, εγώ θα περάσω γιατί είμαι ο βασιλιάς της ασφάλτου και δεν περιμένω κανέναν και τίποτα".

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ρε, εχουμε σκάσει εδω περα 2 ώρες, μηπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος,

 

Δεκαετία 90, εποχή που κυκλοφορούσε το 5δραχμο ακόμα, είχε στα παντοπωλεία και μερικα περίπτερα ένα κουτακι, κίτρινο με πρασινα που έγραφε σε κάθε πλευρα εναλλάξ "ακουσες μαρια" / "μαλιστα κυρία" μήπως ξέρει κανείς τι στον π0θτσο ήταν αυτό??

Θα σκάσω.

 

Το αυτο 1-0  δεν είναι απαντηση θέλω όνομα προιοντος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Δεν ξέρεις πως μπορεί να έγινε το όλο σκηνικό. Ακόμα και να μην υπήρχε κανείς εκείνη τη στιγμή στη διάβαση/οδόστρωμα, έχεις ένα τσούρμο από εφήβους, που δείχνουν πρόθεση να περάσουν απέναντι. Τα μπροστά αυτοκίνητα/μηχανές είναι σταματημένα και δείχνουν στους πεζούς πως έχουν το ελεύθερο να περάσουν.

Υπάρχουν δύο τρόποι να το αντιμετωπίσεις.

1) Τον είδαμε τον πρώτο. Του ρίξανε του @DEADLAZARUS μερικές παναγίες, του κατεβάσανε κάτι Χριστούς, του είπανε να πάει να συνουσιαστεί και πάτησαν γκάζι τέρμα και όποιον πάρει ο χάρος. Βέβαια αν κατά λάθος έπαιρνε όντως κάποιον ο χάρος τότε θα ήθελα να δω τη μαγκιά του καθενός.

2) Περιμένεις να τελειώσει το όλο σκηνικό γιατί βασικά είσαι νοήμων ΟΝ και μπορεί το μυαλό σου να σκεφτεί πως αν γίνει η στραβή α) Θα έχει χάσει τη ζωή του ένας έφηβος στη χειρότερη ή θα καταλήξει απλά στο νοσοκομείο στην καλύτερη, β) μπορεί να καταλήξεις πίσω από τα σίδερα γ) θα το έχεις στη συνειδήση σου για πάντα.

 

Επίσης σε μία χώρα που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σταματάει σε διάβαση πεζών χωρίς φωτεινό σηματοδότη, μη μου μιλάς για ΚΟΚ και τα θέλω των εφήβων. Καλύτερα να μιλήσουμε για το blue moon χθες.

Εκτός αν πιστεύεις πως αυτό το περιστατικό έδωσε ένα καλό μάθημα στους εφήβους στο να μην περνάνε τη διάβαση όταν έχουν κόκκινο ή τους έδωσε το μάθημα πως " Δεν γ@μιέται ο πεζός, εγώ θα περάσω γιατί είμαι ο βασιλιάς της ασφάλτου και δεν περιμένω κανέναν και τίποτα".

 

όχι δε νομίζω ότι τους έδωσε κανένα μάθημα, μιας και οι έφηβοι πεζοί έχουν μάθει από τους γονείς τους ότι έχουν δικαιώματα και μπορούν να βάζουν το κεφάλι κάτω και να πηγαίνουν όπου γουστάρουν.

Προσωπικά το θεωρώ γαϊδουριά να πατήσω στη διάβαση και να περάσω με το έτσι θέλω απέναντι και να καθυστερήσω ένα τσούρμο χριστιανούς που ο θεός ξέρει τι δουλειές έχουν και που βιάζονται να πάνε και δε το κάνω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.