Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

On 12/21/2017 at 7:38 PM, DEADLAZARUS said:

Το κορυφαίο μου το είπε η γυναίκα μου, όταν αποφάσισα να φωνάξω την αστυνομία: "Άσε τώρα, πού να μπλέκουμε γιορτινές μέρες, και αν είναι κανένας τρελός και μας βάλει στο μάτι;".

 

Αρχικά δεν πρέπει να φοβόμαστε κανέναν πρέπει να μας φοβούνται !

Αν αυτός είναι τρελός εσύ εγώ είμαστε δυο φορές τρελοί ! 

 

On 12/21/2017 at 8:14 PM, DEADLAZARUS said:

Κοίτα, αν έμενε 2-3 ώρες, δεν θα το έκανα θέμα. Κακώς, βέβαια, γιατί πρέπει να μάθουμε να τηρούμε ορισμένους βασικούς κανόνες.

Σκέφτηκα να καλέσω την αστυνομία γιατί: α) έμεινε το αμάξι 1,5 μέρα έξω από το σπίτι μου και β) ο/η οδηγός έσχισε το σημείωμα που άφησα και το σφήνωσε στην πόρτα. Σαν να με προκαλούσε.

Ορισμένοι, δηλαδή, είναι και προκλητικοί και δεν σου αφήνουν περιθώρια.

 

On 12/21/2017 at 11:15 PM, DEADLAZARUS said:

Καλά, κλειδιά και σφυριά αναφέρθηκαν για πλάκα. Εννοείται ότι δεν θα έμπαινα σε οποιαδήποτε αντιπαράθεση. Αστυνομία, και ας τα έβγαζε πέρα μόνος του.

Κάποια στιγμή θα πρέπει ν' αρχίσουμε να σεβόμαστε τους συνανθρώπους μας και όχι μόνο τον εαυτό μας.

 

Τα αμάξια δεν τα πειράζουμε ότι και να μας έχει κάνει ο οδηγός το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να βάλουμε post it σε όλο το αμάξι ή να πάρουμε ζελατίνα και να το τυλίξουμε ! Έτσι δεν κάνουμε ζημιά στο αυτοκίνητο ...

Και τέλος αν έχουμε αγανακτήσει τον ποιανού με και του λέμε το και το δεν έχω ελικόπτερο αν και σε ξαναδώ πάνω από δύο ώρες θα καλέσω την αστυνομία να στο μαζέψει !

Αυτά αλλά δεν πειράζουμε τουτού επειδή ο οδηγός είναι μακάκας !

 

@PetrosD περαστικά στον αδερφό σου !

Επίσης πάρτε dashcams πλέον είναι φτηνές

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :) καλό Σ/Κ στους απανταχού. 

Ένα ιχ μπροστά στην είσοδο οικίας δεν επιτρέπεται και δεν πρέπει να παραμείνει εκεί  ούτε 5 λεπτά, ο λόγος είναι αυτό που είδα προ διετίας στο συγκρότημα που διαμενω όταν το βράδυ χρειάστηκε επειγόντως ιατρική βοήθεια ένας ένοικος, δύο ασθενοφόρα και η κάθοδος φορείου  με τον άνθρωπο να είναι με οξυγόνο και διάφορα άλλα ιατρικά, σκεφτείτε να μην ήταν ελεύθερη η είσοδος γιατί κάποιος αναίσθητος πάρκαρε μπροστά το ιχ του.... Στις τρεις το βράδυ ποια τροχαία και ποια αστυνομία.... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, euaggelos71 said:

Στις τρεις το βράδυ ποια τροχαία και ποια αστυνομία.... 

 

Ενώ άλλες ώρες τρέχουν να γράψουν παρανόμως σταυθμευμένα οχήματα...

Έγινε επεξεργασία από konnos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος konnos έγραψε:

 

Ενώ άλλες ώρες τρέχουν να παρανόμως σταυθμευμένα οχήματα...

Γιαυτό ακριβώς, επειδή είναι ανύπαρκτες οι εν λόγω υπηρεσίες χρόνια τώρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιατί;

Αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων

www.dpa.gr

Δημόσιος χώρος, προσωπικά δεδομένα κτλ...


Ίσως και να είναι καλύτερα να μην έχεις τελικά αν πρόκειται να γυρίσει ενταντίον σου ή στην καλύτερη δεν μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το περιεχόμενο.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω βάλει dashcam και ρώτησα 1-2 άτομα δικηγόρους κτλ. παράνομα ναι μεν. αλλά αν γίνει κάτι σοβαρό μια χαρα υπολογίζεται σαν αποδεικτικό υπεράσπισης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είναι παράνομη η χρήση της, και είναι, προφανώς υποθέτω παίζει ρόλο η σοβαρότητα της υπόθεσης στην οποία θα χρησιμοποιηθεί το περιεχόμενό της, η διάθεση των ερμηνευτών του νόμου, οι αξιώσεις της αντίθετης πλευράς κτλ.

 

Το μόνο βέβαιο είναι πως δεν είναι αυτονόητη η χρήση του περιεχομένου της πάντα και για οτιδήποτε.

 

Μπορεί να τη γλιτώσεις από ένα τροχαίο αλλά να σε κυνηγήσουν για τη χρήση της. Αν θυμάμαι καλά κάτι τέτοιο έχει γίνει στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε όλα τα ΜΜΕ πρέπει να φάνε μηνύσεις που βιντεοσκοπουν επίσης πρέπει όσοι ανεβάζουν βίντεο σε εξωτερικούς χώρους στην Ελλάδα να συλλαμβάνονται όπως και selfies επίσης πρέπει να απαγορεύονται οι φωτογραφίες παντού !!!

 

Ποιο φασιστικό κράτος δεν υπάρχει πάνω στον πλανήτη ! Επίσης να σας θυμίσω ότι αυτοί οι νόμοι περί πρωσωπικα δεδομένα βγήκαν από εποχή που είχε γίνει σάλος με τις ηχογραφήσεις της χρυσής αυγής !

Όλοι φασίστες ουστ από εδώ αριστεροί δεξιοί 

 

 

Edit

Μόνο στην Ελλάδα όλα απαγορεύονται και όλα επιτρέπονται ταυτόχρονα ! 

Η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Υπηρχαν αυτοι οι νομοι και ποιο παλια αλλα κατι πρεπει να αλλαξει στο θεμα "Ιδιωτικοτητα και Δημοσιος Χωρος"

ειναι ακυρο και αναχρονιστικο. Ειδικα για τις dashcams θα επρεπε να υπαρχει ηδη πληρη νομιμοποιηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Ας μη γινόμαστε υπερβολικοί. Καλώς ο νόμος περιορίζει τις περιπτώσεις στις οποίες επιτρέπεται η καταγραφή εικόνας και ήχου σε δημόσιους χώρους, ώστε να μπορείς να κυνηγήσεις όσους το κάνουν καταχρηστικά ή κακόβουλα. Από την άλλη, η απλή χρήση κάμερας στο αυτοκίνητο δεν είναι από μόνη της κολάσιμη. Το θέμα είναι η χρήση του υλικού.

 

Ο νόμος ορίζει απλά για ποιους λόγους επιτρέπεται "η εγκατάσταση και λειτουργία συστημάτων επιτήρησης με τη λήψη ή καταγραφή ήχου ή εικόνας σε δημόσιους χώρους, εφόσον συνεπάγεται την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα". Αν δεν υπάρχει επεξεργασία τέτοιων δεδομένων ή δε μιλάμε για οργανωμένη εγκατάσταση και λειτουργία συστήματος επιτήρησης, μια χαρά νόμιμη είναι η βιντεοσκόπηση (είτε μιλάμε για κινητά είτε για dashcam).

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Ποιο φασιστικό κράτος δεν υπάρχει πάνω στον πλανήτη

Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν ξέρω για ποιο ρωτάς :hehe: Μιλάς με γέροντες γρίφε.

 

Ωστόσο, οφείλω να σου υπενθυμίσω ότι δεν βρίσκεσαι στο καφενείο της γειτονιάς, ούτε στον Ευρωσκεπτικισμό. Οπότε προσπάθησε να εκφράζεσαι λίγο καλύτερα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος PetrosD έγραψε:

Δε ρωτάει. Αν ρώταγε, θα τόνιζε το "ποιό" και θα έβαζε ερωτηματικό στο τέλος.

Μικρή διόρθωση: το ποιος και το τι δεν τονίζονται. Είναι πάντα ερωτηματικά.

 Αντίθετα, το που και το πως είναι αναφορικά και τονίζονται μόνο όταν ρωτάμε με αυτά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.