Jump to content



Recommended Posts

Θα μας δίνουν βεβαίωση/αντίγραφο της αίτησης, ώστε να φαίνεται ότι το αίτημά μας είναι υπό επεξεργασία και υπεβλήθη εντός προθεσμίας. Τώρα, αν με αυτό θα γλιτώσουμε από τους γοητευτικούς εφοριακούς που θα εκδράμουν έτοιμοι για όλα, ο θεός και η ψυχή τους.

Προχθές, εντωμεταξύ, πήγα και πάλι στα γραφεία της Δ.Ε.Η.(ς), για να πληρώσω τον λογαριασμό του γραφείου. Ο επιμελής ταχυδρόμος είχε αφήσει τον φάκελο σχισμένο και εκτός γραμματοκιβωτίου. Πλησιάζω το ταμείο (έχει δύο ταμεία, αλλά μόνο το ένα είναι για μετρητά, το άλλο είναι για μετρητά και κάρτες:wall:), καλημερίζω τη μεσόκοπη και κουρασμένη υπάλληλο και δίνω τον λογαριασμό.

-Τι είναι αυτό; (πες μια καλημέρα, καλή μου κυρία)

-Εσείς τι νομίζετε ότι είναι; Λογαριασμός.

-Δεν γίνεται να πληρώσετε, είναι σχισμένος, πρέπει να γίνει επανέκδοση. (μου κάνει νόημα να πάω στα δυο γραφεία που βρίσκονται μισό μέτρο πιο πέρα, εκεί που γίνονται ρυθμίσεις, στα οποία η ουρά φτάνει μέχρι έξω).

-Ξέρετε, δεν τον έσχισα εγώ. Τον παρέλαβα σ' αυτήν την κατάσταση.

-Ε, δεν γίνεται να πληρώσετε, σας το είπα.

-Συγγνώμη, δεν μπορείτε εσείς να τον επανεκτυπώστε;

-Τι λέτε κύριε; Εδώ είναι μόνο για την πληρωμή.

-Σας ευχαριστώ, γεια σας.

Ελλάδα, 2017. Αντί να δέχονται και τα δύο ταμεία κάρτες, δέχεται μόνο το ένα. Αντί να εξυπηρετηθείς (πάτα ένα κουμπί να επανεκδοθεί ο λογαριασμός, πόσο δύσκολο είναι;), σε στέλνουν στον Καϊάφα, μόνο και μόνο για να περιμένεις και να δικαιολογήσουν και 2-3 υπαλλήλους παραπάνω.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

25 minutes ago, deninho said:

δεν μπορώ να δω φαγητό και να μη με πιάσει αναγούλα. Ανεξάρτητα από το αν πεινάω ή όχι. Χθες έφαγα με το ζόρι ένα στήθος κοτόπουλο και 3 κουταλιές παγωτό όλη μέρα. Τι διάολο;

Μπας και τσίμπησες κάνα μαμούνι? Άλλα συμπτώματα έχεις?

 

23 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Θα μας δίνουν βεβαίωση/αντίγραφο της αίτησης, ώστε να φαίνεται ότι το αίτημά μας είναι υπό επεξεργασία και υπεβλήθη εντός προθεσμίας. Τώρα, αν με αυτό θα γλιτώσουμε από τους γοητευτικούς εφοριακούς που θα εκδράμουν έτοιμοι για όλα, ο θεός και η ψυχή τους.

Προχθές, εντωμεταξύ, πήγα και πάλι στα γραφεία της Δ.Ε.Η.(ς), για να πληρώσω τον λογαριασμό του γραφείου. Ο επιμελής ταχυδρόμος είχε αφήσει τον φάκελο σχισμένο και εκτός γραμματοκιβωτίου. Πλησιάζω το ταμείο (έχει δύο ταμεία, αλλά μόνο το ένα είναι για μετρητά, το άλλο είναι για μετρητά και κάρτες:wall:), καλημερίζω τη μεσόκοπη και κουρασμένη υπάλληλο και δίνω τον λογαριασμό.

-Τι είναι αυτό; (πες μια καλημέρα, καλή μου κυρία)

-Εσείς τι νομίζετε ότι είναι; Λογαριασμός.

-Δεν γίνεται να πληρώσετε, είναι σχισμένος, πρέπει να γίνει επανέκδοση. (μου κάνει νόημα να πάω στα δυο γραφεία που βρίσκονται μισό μέτρο πιο πέρα, εκεί που γίνονται ρυθμίσεις, στα οποία η ουρά φτάνει μέχρι έξω).

-Ξέρετε, δεν τον έσχισα εγώ. Τον παρέλαβα σ' αυτήν την κατάσταση.

-Ε, δεν γίνεται να πληρώσετε, σας το είπα.

-Συγγνώμη, δεν μπορείτε εσείς να τον επανεκτυπώστε;

-Τι λέτε κύριε; Εδώ είναι μόνο για την πληρωμή.

-Σας ευχαριστώ, γεια σας.

Ελλάδα, 2017. Αντί να δέχονται και τα δύο ταμεία κάρτες, δέχεται μόνο το ένα. Αντί να εξυπηρετηθείς (πάτα ένα κουμπί να επανεκδοθεί ο λογαριασμός, πόσο δύσκολο είναι;), σε στέλνουν στον Καϊάφα, μόνο και μόνο για να περιμένεις και να δικαιολογήσουν και 2-3 υπαλλήλους παραπάνω.

Γι' αυτό όπου μπορείς πληρώνεις online...

Πάντως νομίζω ότι το βλέπεις στραβά, δεν έχουν καμία ανάγκη να δικαιολογήσουν τίποτα, απλά έτσι δουλεύουν. Ακόμα και σε ιδιωτικές εταιρείες έχω δει ανθρώπους να επαναλαμβάνουν μηχανικά τις πιο ανόητες διαδικασίες επειδή έτσι έμαθαν, ενώ μπορούν να τις απλοποιήσουν, κάνοντας τη δική τους και τη δική μας ζωή πιο εύκολη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Μπας και τσίμπησες κάνα μαμούνι? Άλλα συμπτώματα έχεις?

είχα κάποια τραβήγματα τον τελευταίο καιρό, αλλά ούτε στο νοσοκομείο, με το φαγητό το νοσοκομειακό, δεν το είχα αυτό. Είδα τα luxemburgerli της Αγάπης στο φαγητοθρέντ, που κανονικά τα έχω για χαπάκια, και φρίκαρα. Ελπίζω να πάω στην εξοχή και να ανοίξει η όρεξη :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος deninho έγραψε:

είχα κάποια τραβήγματα τον τελευταίο καιρό, αλλά ούτε στο νοσοκομείο, με το φαγητό το νοσοκομειακό, δεν το είχα αυτό. Είδα τα luxemburgerli της Αγάπης στο φαγητοθρέντ, που κανονικά τα έχω για χαπάκια, και φρίκαρα. Ελπίζω να πάω στην εξοχή και να ανοίξει η όρεξη :p

Kαλέ, μήπως είσαι ερωτευμένο? 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, deninho said:

δεν μπορώ να δω φαγητό και να μη με πιάσει αναγούλα. Ανεξάρτητα από το αν πεινάω ή όχι. Χθες έφαγα με το ζόρι ένα στήθος κοτόπουλο και 3 κουταλιές παγωτό όλη μέρα. Τι διάολο;

 

Περαστικά. Το να μην έχεις όρεξη για φαγητό δεν είναι και πολύ καλό σύμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που σπίτι βρήκα κατα 99% θα πω τον πόνο μου για να μου περάσει!

 

Ψάχνεις να βρεις σπίτι και μιλάς με μεσίτες

Τους λες 3-4 πράγματα που θες και τα προσπερνανε οπότε οργώνεις το λεκανοπέδιο τσάμπα και βερεσε.

Δε βγάζουν 2 φωτογραφίες που όταν πας στο σπίτι να λες ναι ρε φίλε αυτό είναι το σπίτι που είδα στην αγγελία.

Αναφέρουν μονοκατοικία και πας και εχεις έναν δίπλα, έναν από πάνω και έναν παραδίπλα.

 

Αναρωτιέμαι μπας και αλλάξω επάγγελμα να γίνω μεσίτης για να δω προκοπή.

Εξάλλου το ρητό ενός σοφού λέει "Η επιτυχία μου οφείλεται στο 10% από την εξυπνάδα μου και στο 90% από την ανικανότητα των άλλων"

 

Τα είπα και ηρέμησα :p 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παρόλο που σπίτι βρήκα κατα 99% θα πω τον πόνο μου για να μου περάσει!

 

Ψάχνεις να βρεις σπίτι και μιλάς με μεσίτες

Τους λες 3-4 πράγματα που θες και τα προσπερνανε οπότε οργώνεις το λεκανοπέδιο τσάμπα και βερεσε....

έπρεπε να άνοιγες θέμα να σε βοηθήσουμε..:bleh::hehe:

 

Καλησπέρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εκει που λετε που εγραφε το ριβιου που ανεβασε σημερα. Δηλαδη ετουτο ...

Μου το περιγραφει λοιπον στο skype μπας και του βρω λυση και η απαντηση ηταν....

 

»» ΚΑΛΗΜΕΡΑ ««

              :hehe:

xaxaxa :hehe::hehe:

 

Στην διαμάχη σας δεν παίρνω μέρος αλλά θα πω κι ένα 3ο μυστικό

spoiler ALERT!!! :whistling:

Spoiler

μόλις αφίχθη ζεστή ζεστή (ψημένη σε ξυλόφουρνο) 

pizza.thumb.jpg.b328c70255d891e362c898fd809b8f97.jpg

:bleh::bleh:

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

xaxaxa :hehe::hehe:

 

Στην διαμάχη σας δεν παίρνω μέρος αλλά θα πω κι ένα 3ο μυστικό

spoiler ALERT!!! :whistling:

  Hide contents

μόλις αφίχθη ζεστή ζεστή (ψημένη σε ξυλόφουρνο) 

pizza.thumb.jpg.b328c70255d891e362c898fd809b8f97.jpg

:bleh::bleh:

 

Πολύ σαλάμι ρε παιδίμ :p Δε σαλαμιάσατε; :hehe::p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:

Καλημέρες από το καινούριο σπίτι.

 

edit: Πάει η 500αρα οπτική ίνα αλλά τι να κάνεις. Το νέο σπίτι τα σπάει.

 

 

 

@astrolabos Το like το έκανες σίγουρα για το ότι δεν έχω την οπτική πλέον αλλά και το νέο σπίτι 500αρα γραμμή έχει. Απλά όχι οπτική. 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.